Competitive Timing

Mountain West Classic

Mountain West Classic

September 20, 2014


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents


Finish List - Girls - Varsity Girls - All Teams

Team Summary - Girls - Varsity Girls - All Teams

Team Detail - Girls - Varsity Girls - All Teams

Finish List - Boys - Varsity Boys - All Teams

Team Summary - Boys - Varsity Boys - All Teams

Team Detail - Boys - Varsity Boys - All Teams

Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1472

Brody Smith Cody

15:07.33

5:02/M

11

 

2

2

1858

Aidan Reed Helena

15:11.11

5:04/M

11

 

3

3

1341

Jonathan Eastwood Belgrade

15:11.80

5:04/M

12

 

4

4

1951

Jake Finney Lake City

15:19.12

5:06/M

12

 

5

(< 5)

1371

Logan Morley Bigfork

15:26.15

5:09/M

11

 

6

5

1983

Tyler Mogan Laurel

15:26.32

5:09/M

12

 

7

6

1678

Kade McCutcheon Glacier

15:29.22

5:10/M

12

 

8

7

2309

Marshall Beatty Sentinel

15:29.67

5:10/M

 

9

8

2393

Hunter Simpson University

15:31.24

5:10/M

11

 

10

9

2392

Patrick Miranne University

15:32.76

5:11/M

12

 

11

10

1911

Will Eddy Hillcrest

15:37.81

5:12/M

12

 

12

11

2388

Isaac Barville University

15:41.06

5:14/M

11

 

13

12

2080

Corbin Carlton Mead

15:44.23

5:15/M

12

 

14

13

1418

Chase Equall Bozeman

15:46.06

5:15/M

10

 

15

14

1954

Kyler Little Lake City

15:53.93

5:18/M

12

 

16

15

1679

Brock Sandry Glacier

15:58.12

5:19/M

12

 

17

16

1760

Cooper West Great Falls CMR

15:58.30

5:19/M

9

 

18

17

1999

Quinn Kopczynski Lewis & Clark

15:59.44

5:20/M

11

 

19

18

1949

Riley Estes Lake City

16:00.01

5:20/M

12

 

20

19

1409

Isaac Petsch Billings West

16:01.69

5:20/M

12

 

21

20

1859

Layne Ryerson Helena

16:02.22

5:21/M

12

 

22

21

2136

Sam Barrett Missoula Hellgate

16:02.64

5:21/M

11

 

23

22

1998

Zak Kindl Lewis & Clark

16:03.40

5:21/M

10

 

24

23

2134

Preston Novak Missoula Hellgate

16:03.55

5:21/M

11

 

25

24

1680

Tevyn Stetson Glacier

16:07.62

5:22/M

10

 

26

25

1888

Dontae Baker Helena Capital

16:10.86

5:23/M

12

 

27

26

1414

Caleb Allen Bozeman

16:10.99

5:23/M

11

 

28

27

1676

Logan Harmon Glacier

16:14.33

5:25/M

11

 

29

28

2272

Logan Beck Red Lodge

16:15.14

5:25/M

12

 

30

29

2135

Danny Provo Missoula Hellgate

16:17.24

5:26/M

11

 

31

30

1416

Riley Collins Bozeman

16:18.25

5:26/M

10

 

32

31

2482

Kody Turner Deer Park

16:18.56

5:26/M

12

 

33

32

1775

Cameron Miekle Hamilton

16:20.02

5:27/M

11

 

34

33

1623

Sylas Schutt Flathead

16:21.77

5:27/M

12

 

35

34

1772

Karill Apedaile Hamilton

16:23.37

5:28/M

12

 

36

35

1533

Ronald Venema Corvallis

16:23.54

5:28/M

11

 

37

36

1915

Tyler Marlowe Hillcrest

16:23.79

5:28/M

12

 

38

37

1855

Josh Barrows Helena

16:24.30

5:28/M

12

 

39

38

1997

Ross Hamilton Lewis & Clark

16:25.08

5:28/M

11

 

40

39

2081

Cameron Dean Mead

16:25.54

5:28/M

11

 

41

40

2391

Andrew Miranne University

16:25.65

5:28/M

11

 

42

41

1448

Nic Raiser Butte

16:25.72

5:28/M

11

 

43

42

1622

Jake Perrin Flathead

16:27.94

5:29/M

11

 

44

(< 5)

1930

Aj Eckmann Jefferson

16:28.19

5:29/M

11

 

45

43

1856

Ryan McNamara Helena

16:29.39

5:30/M

11

 

46

44

2085

Evan Sanford Mead

16:29.88

5:30/M

11

 

47

45

1619

Jacob Calles Flathead

16:31.33

5:30/M

11

 

48

46

1916

Will Warner Hillcrest

16:31.40

5:30/M

11

 

49

47

2002

Spencer Swaim Lewis & Clark

16:32.00

5:31/M

9

 

50

48

2488

Cody Bollum Deer Park

16:33.17

5:31/M

10

 

51

49

2274

Kryn Dykema Red Lodge

16:33.25

5:31/M

12

 

52

50

1395

Peder Rickbeil Billings Senior

16:36.27

5:32/M

10

 

53

51

2084

Ben Page Mead

16:36.83

5:32/M

10

 

54

52

1675

Ruben Castren Glacier

16:37.05

5:32/M

12

 

55

53

1479

Jose Winton Coeur d'Alene

16:37.21

5:32/M

11

 

56

54

1415

Orin Clark Bozeman

16:37.72

5:32/M

10

 

57

55

2137

Jack Puckett Missoula Hellgate

16:37.81

5:32/M

11

 

58

56

1394

Anthony Overcast Billings Senior

16:37.96

5:32/M

11

 

59

57

1707

Bob Jarrard Gonzaga Prep

16:38.45

5:33/M

11

 

60

58

1854

Iain Anderson Helena

16:39.23

5:33/M

10

 

61

59

1530

Carson Jessop Corvallis

16:39.27

5:33/M

10

 

62

60

1706

Houston Eymann Gonzaga Prep

16:39.36

5:33/M

12

 

63

61

1674

Brock Adkins Glacier

16:39.64

5:33/M

10

 

64

62

1419

Duncan Hamilton Bozeman

16:39.92

5:33/M

9

 

65

63

1391

Dylan Johnson Billings Senior

16:41.59

5:34/M

12

 

66

64

1677

Noah Hill Glacier

16:42.19

5:34/M

12

 

67

65

1757

Collin Buck Great Falls CMR

16:43.17

5:34/M

11

 

68

(< 5)

2240

Russell Kujala Plains

16:45.38

5:35/M

12

 

69

66

1953

Zack Holbrook Lake City

16:45.60

5:35/M

11

 

70

67

2390

Connor Chandler University

16:46.89

5:35/M

11

 

71

68

1704

Johnny Cooney Gonzaga Prep

16:47.58

5:36/M

11

 

72

69

1420

Walker Van Houten Bozeman

16:47.78

5:36/M

12

 

73

70

1709

Will Skierka Gonzaga Prep

16:47.82

5:36/M

10

 

74

71

1390

Carter Gall Billings Senior

16:50.68

5:37/M

11

 

75

72

1532

Josh Jessop Corvallis

16:50.72

5:37/M

11

 

76

73

1910

Tyler Brown Hillcrest

16:51.07

5:37/M

11

 

77

74

1392

Dawson Larance Billings Senior

16:51.28

5:37/M

10

 

78

75

2098

Nathaniel Kinney Mead

16:51.44

5:37/M

11

 

79

(< 5)

2356

Tanner Laws Thompson Falls

16:51.82

5:37/M

11

 

80

76

1828

Jalen Two Leggins Hardin

16:51.96

5:37/M

11

 

81

77

1964

Cooper Haney Lakeland

16:52.23

5:37/M

10

 

82

78

2060

Antonio Krogstad Manhattan

16:52.62

5:37/M

11

 

83

79

1893

Bridger Longtine Helena Capital

16:53.11

5:38/M

10

 

84

80

1475

Zac Magee Coeur d'Alene

16:54.36

5:38/M

10

 

85

81

2138

Max Triepke Missoula Hellgate

16:54.80

5:38/M

10

 

86

82

2332

Paul Bielawski Shelby

16:55.25

5:38/M

12

 

87

83

1912

Jaiden Hiskey Hillcrest

16:56.13

5:39/M

11

 

88

84

2483

Tanner Bollum Deer Park

16:56.51

5:39/M

12

 

89

85

1620

Jordan Engel Flathead

16:57.78

5:39/M

12

 

90

86

2001

Ian Nesson Lewis & Clark

16:58.06

5:39/M

11

 

91

87

1458

Conor McGee Butte Central

16:58.26

5:39/M

12

 

92

88

1774

Tanner Lehr Hamilton

16:58.76

5:39/M

12

 

93

89

1829

Caleb Ware Hardin

17:00.48

5:40/M

12

 

94

90

1412

Brennon Worthington Billings West

17:00.79

5:40/M

12

 

95

91

2086

Nick Templeton Mead

17:01.11

5:40/M

11

 

96

92

1173

Dylan Schilling Post Falls

17:01.27

5:40/M

11

 

97

93

1407

Garrett Beckstead Billings West

17:01.61

5:40/M

10

 

98

94

1708

Gabriel Sikora Gonzaga Prep

17:01.79

5:40/M

10

 

99

95

1529

Andrew Jessop Corvallis

17:02.00

5:41/M

10

 

100

96

2389

Jordan Brown University

17:02.12

5:41/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

97

2139

Morris Wecker Missoula Hellgate

17:02.75

5:41/M

10

 

102

98

1621

Robert Hafemeyer Flathead

17:02.85

5:41/M

10

 

103

99

1985

Garret Schneider Laurel

17:03.18

5:41/M

12

 

104

100

1857

Jared Northrup Helena

17:03.39

5:41/M

11

 

105

101

1384

Tate Thompson Billings Central

17:03.39

5:41/M

9

 

106

102

1411

Conrad Smith Billings West

17:03.48

5:41/M

11

 

107

103

1408

Harrison Bentzel Billings West

17:03.65

5:41/M

11

 

108

104

1172

Drake Green Post Falls

17:03.84

5:41/M

11

 

109

105

1657

Jaden Rowe Frenchtown

17:04.89

5:41/M

10

 

110

106

1467

Hunter Graves Cody

17:05.42

5:42/M

10

 

111

107

1583

Ashton Jones Dawson County

17:05.78

5:42/M

11

 

112

108

1399

Connor Chirrick Billings Skyview

17:06.76

5:42/M

10

 

113

109

1398

Michael Augustine Billings Skyview

17:06.86

5:42/M

10

 

114

110

2117

Dakota Christian Missoula Big Sky

17:06.90

5:42/M

12

 

115

111

1328

Sage Schoonen Beaverhead County

17:06.92

5:42/M

12

 

116

112

1981

Rj Gill Laurel

17:07.00

5:42/M

10

 

117

113

1776

Jacob Rogers Hamilton

17:07.55

5:42/M

12

 

118

114

1715

Vince Frazier Gonzaga Prep

17:08.05

5:43/M

11

 

119

115

2028

Lucas Masjoan Lewis & Clark

17:08.32

5:43/M

10

 

120

116

1474

Andrew Magee Coeur d'Alene

17:08.43

5:43/M

12

 

121

117

1222

Alex Walde Coeur d'Alene

17:08.68

5:43/M

10

 

122

118

2431

Hunter Flynn Whitehall

17:08.76

5:43/M

10

 

123

119

1735

Teagan Olson Great Falls

17:08.90

5:43/M

9

 

124

120

1618

Jaden Anderson Flathead

17:09.13

5:43/M

10

 

125

121

2000

Ian McCarthy Lewis & Clark

17:09.40

5:43/M

11

 

126

122

2083

Philip Gardner Mead

17:09.73

5:43/M

12

 

127

123

2485

Trevor Amann Deer Park

17:10.37

5:43/M

11

 

128

124

2394

Jack Sloan University

17:10.48

5:43/M

10

 

129

125

1950

Max Evans Lake City

17:11.00

5:44/M

11

 

130

126

1478

Daniel Walters Coeur d'Alene

17:11.85

5:44/M

11

 

131

127

1404

Nick Painter Billings Skyview

17:12.36

5:44/M

10

 

132

128

1473

Jeron Waltari Cody

17:12.60

5:44/M

10

 

133

129

1396

Tyler Sather Billings Senior

17:14.17

5:45/M

11

 

134

130

1914

Constancio Luis Hillcrest

17:14.95

5:45/M

11

 

135

131

2065

Colter Smith Manhattan

17:15.02

5:45/M

12

 

136

132

2442

Emmette Dustybull Browning

17:15.26

5:45/M

12

 

137

133

1755

Jacob Blake Great Falls CMR

17:15.64

5:45/M

12

 

138

134

2315

Grant Wyland Sentinel

17:16.98

5:45/M

 

139

135

2486

Jordan Zeik Deer Park

17:17.53

5:46/M

10

 

140

136

1777

Kole Tison Hamilton

17:19.05

5:46/M

12

 

141

137

1531

Jake Jessop Corvallis

17:19.29

5:46/M

9

 

142

138

1397

Brendon Vladic Billings Senior

17:19.72

5:46/M

 

143

139

2334

Luke Henke Shelby

17:19.89

5:46/M

11

 

144

140

2335

Kyle Heptner Shelby

17:19.91

5:46/M

11

 

145

141

1403

Jake Kok Billings Skyview

17:19.97

5:46/M

10

 

146

142

1325

Isaiah Girard Beaverhead County

17:21.04

5:47/M

11

 

147

143

1656

Joren Nabozney Frenchtown

17:22.01

5:47/M

10

 

148

144

2278

Vance Thuesen Red Lodge

17:22.54

5:47/M

11

 

149

145

1402

Austin Grewell Billings Skyview

17:23.94

5:48/M

10

 

150

146

2310

Damian Croft Sentinel

17:24.05

5:48/M

 

151

147

1913

Carson Jones Hillcrest

17:24.28

5:48/M

11

 

152

148

2487

Cody Westerman Deer Park

17:25.45

5:48/M

10

 

153

149

1705

Trevor Doohan Gonzaga Prep

17:25.79

5:48/M

12

 

154

150

1410

Simon Petsch Billings West

17:26.00

5:49/M

10

 

155

151

1528

Joel Haas Corvallis

17:26.75

5:49/M

10

 

156

152

1345

Kyle McLaughlin Belgrade

17:27.19

5:49/M

11

 

157

153

1435

Tommy Frost Broadwater

17:28.63

5:49/M

10

 

158

154

1224

Lane Darrow Flathead

17:28.77

5:49/M

11

 

159

155

1734

Bryce Krattiger Great Falls

17:29.78

5:50/M

11

 

160

156

2275

Liam Gildehaus Red Lodge

17:29.87

5:50/M

12

 

161

157

2402

Keaton Grove Whitefish

17:30.80

5:50/M

12

 

162

(< 5)

1602

Race Owens Ennis

17:31.95

5:50/M

11

 

163

158

1986

Myles Stricker Laurel

17:32.66

5:51/M

11

 

164

159

2063

Charlie Rasnick Manhattan

17:33.42

5:51/M

9

 

165

160

1610

Danyon Rice Fergus

17:34.62

5:51/M

10

 

166

161

1754

Edin Agamenomi Great Falls CMR

17:34.63

5:51/M

12

 

167

162

1826

Holman Real Bird Hardin

17:34.82

5:51/M

10

 

168

163

1860

Matt Wintersteen Helena

17:35.89

5:52/M

10

 

169

(< 5)

1302

Trey Smollack Anaconda

17:36.34

5:52/M

 

170

164

1759

Michael Michelson Great Falls CMR

17:36.67

5:52/M

9

 

171

165

1406

Adam Barrie Billings West

17:36.89

5:52/M

10

 

172

166

2061

Leonard McComas Manhattan

17:37.80

5:52/M

9

 

173

167

1477

Tristan Scoffield Coeur d'Alene

17:38.44

5:53/M

12

 

174

168

1611

Dylan Sipe Fergus

17:38.63

5:53/M

11

 

175

169

1607

Noah Majerus Fergus

17:38.72

5:53/M

9

 

176

170

1969

Joey Peters Lakeland

17:38.93

5:53/M

12

 

177

171

1417

Charlie Eichenberger Bozeman

17:42.45

5:54/M

10

 

178

172

1342

Jonathan Fuller Belgrade

17:42.65

5:54/M

12

 

179

(< 5)

1603

Lane Sitz Ennis

17:45.06

5:55/M

10

 

180

173

2403

Ethan Lannaghan Whitefish

17:45.34

5:55/M

11

 

181

174

2133

Kyle Gottman Missoula Hellgate

17:45.75

5:55/M

11

 

182

175

2059

Colter Barney Manhattan

17:46.17

5:55/M

10

 

183

176

2045

Brian Sturdevant Lincoln County

17:46.53

5:55/M

11

 

184

177

2405

Ethan Potthoff Whitefish

17:47.30

5:56/M

10

 

185

178

1758

Mackellin Dean Great Falls CMR

17:47.78

5:56/M

10

 

186

179

2447

Josiah Aimsback Browning

17:47.93

5:56/M

9

 

187

180

2443

Weston Madplume Browning

17:48.77

5:56/M

10

 

188

181

2444

Kyle Skunkcap Browning

17:51.38

5:57/M

11

 

189

182

2484

Jason Aebischer Deer Park

17:51.53

5:57/M

12

 

190

183

2227

Devin Nelson Park

17:52.12

5:57/M

11

 

191

184

2287

Nathan Dennis Ronan High School

17:52.38

5:57/M

9

 

192

185

2312

Wakiyan Price Sentinel

17:53.32

5:58/M

 

193

186

1587

Stefan Slehofer Dawson County

17:53.44

5:58/M

12

 

194

187

1653

Frank Dean Frenchtown

17:53.99

5:58/M

10

 

195

188

1730

Jerelle Big Hair Great Falls

17:54.08

5:58/M

10

 

196

189

1982

Ben Longbottom Laurel

17:54.19

5:58/M

10

 

197

190

1401

Jacob Gibbs Billings Skyview

17:54.52

5:58/M

11

 

198

(< 5)

2380

Kevin Bingham Tri City

17:54.67

5:58/M

11

 

199

191

1654

Anders Holmquist Frenchtown

17:55.14

5:58/M

10

 

200

192

2054

Erik Short Loyola Sacred Heart

17:55.73

5:58/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

193

1382

Steven Fisher Billings Central

17:56.19

5:59/M

10

 

202

194

1347

Dallas Shaw Belgrade

17:56.20

5:59/M

12

 

203

195

2445

Dale Youngrunningcrane Browning

17:56.54

5:59/M

10

 

204

196

2053

Sam Reilly Loyola Sacred Heart

17:56.82

5:59/M

10

 

205

197

1584

Travis Kinn Dawson County

17:57.46

5:59/M

10

 

206

198

1756

Vincent Bohl Great Falls CMR

17:57.48

5:59/M

11

 

207

199

1827

Lonnie Shield Hardin

17:58.03

5:59/M

10

 

208

200

1329

Sam Telling Beaverhead County

17:58.64

5:59/M

9

 

209

201

1175

Jason Burchell Post Falls

17:59.14

6:00/M

9

 

210

202

1892

Thomas Gilboy Helena Capital

18:00.92

6:00/M

12

 

211

203

1437

Wyatt Herick Broadwater

18:01.11

6:00/M

10

 

212

204

2246

Zach Evertz Polson

18:01.33

6:00/M

 

213

205

1655

Casey Jones Frenchtown

18:01.42

6:00/M

10

 

214

206

1527

Baylee Burt Corvallis

18:02.03

6:01/M

12

 

215

207

1733

Nathan Jones Great Falls

18:02.76

6:01/M

10

 

216

208

1449

Shannon Temple Butte

18:03.59

6:01/M

11

 

217

209

1608

Ty Parsons Fergus

18:03.71

6:01/M

11

 

218

210

1193

Tanner Short Post Falls

18:03.72

6:01/M

11

 

219

211

1980

Logan Fleming Laurel

18:04.01

6:01/M

12

 

220

212

1176

Ben Gibson Post Falls

18:04.28

6:01/M

11

 

221

213

1438

Riley Lynn Broadwater

18:04.57

6:01/M

11

 

222

214

1439

Tanner Saltzman Broadwater

18:05.01

6:02/M

9

 

223

215

1845

Brandon Robertson Havre

18:05.29

6:02/M

12

 

224

216

1174

Camren Horn Post Falls

18:05.65

6:02/M

10

 

225

(< 5)

2381

Luke Westbrook Tri City

18:06.11

6:02/M

12

 

226

217

1343

Jacob Grinwis Belgrade

18:06.48

6:02/M

10

 

227

218

1659

Tyler Touchstone Frenchtown

18:06.76

6:02/M

10

 

228

219

1582

Kolte Copp Dawson County

18:06.96

6:02/M

11

 

229

220

1984

John Preller Laurel

18:07.29

6:02/M

12

 

230

221

1658

Michael Sewell Frenchtown

18:08.39

6:03/M

11

 

231

222

2289

Jackson Duffey Ronan High School

18:09.48

6:03/M

10

 

232

223

1890

Paul Cronin Helena Capital

18:10.52

6:03/M

12

 

233

224

1889

Spencer Bartow Helena Capital

18:12.92

6:04/M

9

 

234

225

1567

Evan Duggan Darby

18:13.52

6:04/M

10

 

235

226

1344

Aj Lingenfelter Belgrade

18:16.19

6:05/M

9

 

236

227

1471

Jon Singer Cody

18:16.54

6:05/M

12

 

237

228

1894

A. J. McBroom Helena Capital

18:16.70

6:05/M

11

 

238

229

1481

Charlie Button Coeur d'Alene

18:17.08

6:06/M

11

 

239

(< 5)

2349

Tate Weingart St. Ignatius

18:17.77

6:06/M

11

 

240

230

1220

Lucas Langenderfer Lakeland

18:18.09

6:06/M

11

 

241

231

1846

Brock Ross Havre

18:19.37

6:06/M

11

 

242

232

1952

Matt Fremgen Lake City

18:19.85

6:06/M

12

 

243

233

1586

Dillon Silvernale Dawson County

18:21.99

6:07/M

12

 

244

234

2062

Emry Olsztyn Manhattan

18:23.09

6:08/M

10

 

245

235

2042

Taj Hagan Lincoln County

18:24.22

6:08/M

11

 

246

(< 5)

2357

William Vanhuss Thompson Falls

18:24.63

6:08/M

12

 

247

236

1581

Ase Ackerman Dawson County

18:25.46

6:08/M

9

 

248

237

1830

Jerrin Whiteman Hardin

18:26.96

6:09/M

11

 

249

238

2311

Ryan Mason Sentinel

18:28.09

6:09/M

 

250

239

1496

Glenn Morden Columbia Falls

18:29.37

6:10/M

11

 

251

240

1499

Winfield West Columbia Falls

18:29.79

6:10/M

10

 

252

241

2273

Cole Daily Red Lodge

18:29.82

6:10/M

12

 

253

242

1459

Brian McGeehan Butte Central

18:30.26

6:10/M

9

 

254

243

1469

Brandon Lasko Cody

18:31.37

6:10/M

12

 

255

244

1560

Jemiah Peveler Cut Bank

18:31.76

6:10/M

10

 

256

245

2248

Thunder Morales Polson

18:33.04

6:11/M

 

257

246

2291

Daniel Koehler Ronan High School

18:33.16

6:11/M

10

 

258

247

1558

Logan Meeks Cut Bank

18:33.32

6:11/M

12

 

259

248

1606

Hayes Majerus Fergus

18:34.23

6:11/M

11

 

260

249

2119

Sean Lindley Missoula Big Sky

18:34.28

6:11/M

12

 

261

250

1229

Sage Cornelius Whitefish

18:36.21

6:12/M

10

 

262

251

2314

Mitch Tree Sentinel

18:38.34

6:13/M

 

263

252

2446

Alonzo Skunkcap Browning

18:38.68

6:13/M

11

 

264

253

2050

Noah Eikens Loyola Sacred Heart

18:41.44

6:14/M

12

 

265

254

2313

Donovan Row Sentinel

18:41.81

6:14/M

 

266

(< 5)

2358

Josh Wulfekuhle Thompson Falls

18:43.13

6:14/M

11

 

267

255

1323

Bryer Anderson Beaverhead County

18:43.25

6:14/M

11

 

268

256

1400

Ian Furstenberg Billings Skyview

18:44.00

6:15/M

11

 

269

257

2225

Daniel Miller Park

18:44.51

6:15/M

11

 

270

258

1605

Austin Brand Fergus

18:45.04

6:15/M

11

 

271

259

1433

Cole Bergstad Broadwater

18:45.19

6:15/M

10

 

272

260

1327

Joel Rivera Beaverhead County

18:47.03

6:16/M

12

 

273

261

1843

Jamie Lieberg Havre

18:48.00

6:16/M

12

 

274

262

2249

Matt Sitter Polson

18:49.29

6:16/M

 

275

263

1227

Gauge Anderson Whitefish

18:50.06

6:17/M

11

 

276

264

1380

George Beddow Billings Central

18:50.53

6:17/M

10

 

277

265

1569

Garrett McCormack Darby

18:52.94

6:17/M

12

 

278

266

2044

Austin Leonard Lincoln County

18:53.54

6:18/M

12

 

279

267

1460

Theron Nelson Butte Central

18:54.61

6:18/M

9

 

280

268

2333

Riley Hellinger Shelby

18:54.62

6:18/M

12

 

281

269

1557

Brendan Bigspring Cut Bank

18:54.95

6:18/M

12

 

282

270

1498

Hunter Peterson Columbia Falls

18:56.99

6:19/M

10

 

283

271

2040

Jamie Good Lincoln County

18:58.35

6:19/M

10

 

284

(< 5)

2378

Collin Whitesitt Three Forks

18:58.52

6:19/M

10

 

285

272

1778

Matt Wilson Hamilton

18:59.61

6:20/M

9

 

286

273

1823

Joseph Dawes Hardin

19:00.04

6:20/M

12

 

287

(< 5)

1303

Drew Vaughan Anaconda

19:02.28

6:21/M

 

288

274

2404

Christian Newby Whitefish

19:02.75

6:21/M

12

 

289

275

1446

Erik Casagranda Butte

19:06.10

6:22/M

9

 

290

276

2052

Chase Leclercq Loyola Sacred Heart

19:06.62

6:22/M

12

 

291

277

1844

Sundance Lodge Havre

19:06.77

6:22/M

12

 

292

278

2290

Rhett Duffey Ronan High School

19:10.25

6:23/M

12

 

293

279

2043

Moshe Henderson Lincoln County

19:12.89

6:24/M

10

 

294

280

1177

Blake McLean Post Falls

19:13.49

6:24/M

11

 

295

281

1842

Cameron Knapton Havre

19:13.56

6:24/M

11

 

296

282

1585

Micheal Libertore Dawson County

19:15.27

6:25/M

12

 

297

283

1447

Kobi Craddock Butte

19:15.37

6:25/M

12

 

298

284

1451

Austin Gerry Butte

19:15.70

6:25/M

9

 

299

285

1609

Anders Pederson Fergus

19:17.95

6:26/M

12

 

300

286

1470

Carson Shirley Cody

19:20.84

6:27/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

287

2284

Leyton Steen Red Lodge

19:21.00

6:27/M

9

 

302

288

1228

Santos Parra Whitefish

19:21.80

6:27/M

11

 

303

289

1468

Allen Hart Cody

19:22.00

6:27/M

9

 

304

290

1786

Daniel Gabriel Hamilton

19:23.87

6:28/M

12

 

305

291

1967

Dylan Knight Lakeland

19:24.30

6:28/M

9

 

306

292

2288

Kiry Detwiler Ronan High School

19:25.96

6:28/M

9

 

307

293

2121

Gavin Weber Missoula Big Sky

19:26.56

6:29/M

11

 

308

294

2448

Waylon Ladue Browning

19:27.05

6:29/M

12

 

309

(< 5)

1838

Derik Defrance Harrison

19:27.05

6:29/M

9

 

310

295

1324

Colton Buckmaster Beaverhead County

19:28.08

6:29/M

11

 

311

296

2118

Garrett Kelley Missoula Big Sky

19:29.42

6:30/M

9

 

312

(< 5)

2373

Charlie Christman Three Forks

19:29.53

6:30/M

10

 

313

297

2224

Dustin Jacobson Park

19:29.70

6:30/M

10

 

314

298

1357

Kaden Richards Belgrade

19:29.82

6:30/M

11

 

315

299

2244

Wyatt Benson Polson

19:30.46

6:30/M

 

316

300

1571

Tilore Spears Darby

19:31.16

6:30/M

11

 

317

301

1970

Cole Tingey Lakeland

19:31.70

6:30/M

9

 

318

302

1436

Nathan Gerrard Broadwater

19:34.19

6:31/M

12

 

319

303

1561

Tyrell Sylvester Cut Bank

19:36.32

6:32/M

10

 

320

304

2033

Niklaus Gier Libby

19:36.47

6:32/M

10

 

321

305

2051

Stormi Kipp Loyola Sacred Heart

19:39.62

6:33/M

9

 

322

306

1326

Bradley Harvey Beaverhead County

19:40.47

6:33/M

9

 

323

(< 5)

2375

Brandon Hulit Three Forks

19:46.50

6:35/M

10

 

324

307

2245

Grant Clark Polson

19:50.06

6:37/M

 

325

308

1965

Kyle Hollis Lakeland

19:50.64

6:37/M

9

 

326

309

2122

Mitchell Zook Missoula Big Sky

19:54.17

6:38/M

11

 

327

310

1744

Noah Shockley Great Falls

19:55.82

6:38/M

11

 

328

311

2226

Karl Molina Park

19:56.70

6:39/M

11

 

329

312

1966

Kaleb King Lakeland

20:01.12

6:40/M

10

 

330

313

2292

Malek Strange Owl Ronan High School

20:03.37

6:41/M

10

 

331

314

2120

Hayden Smith Missoula Big Sky

20:10.27

6:43/M

12

 

332

315

2228

David Noble Park

20:11.64

6:44/M

11

 

333

316

2116

Josh Brunner Missoula Big Sky

20:14.00

6:45/M

11

 

334

317

2034

Miguel Hernandez Libby

20:17.70

6:46/M

12

 

335

318

1462

Clay Stillwagon Butte Central

20:19.31

6:46/M

12

 

336

319

2277

Drew Meyer Red Lodge

20:19.80

6:46/M

11

 

337

(< 5)

1301

Ben Shaefer Anaconda

20:20.08

6:47/M

 

338

320

1381

Michael Chase Billings Central

20:20.78

6:47/M

10

 

339

321

1383

Michael Gulledge Billings Central

20:20.80

6:47/M

12

 

340

322

1841

Austin Jones Havre

20:22.95

6:47/M

9

 

341

323

2331

Jarod Anderson Shelby

20:23.67

6:48/M

9

 

342

324

1559

Dayln Morgan Cut Bank

20:26.97

6:49/M

12

 

343

325

1495

Gabe Knudsen Columbia Falls

20:29.90

6:50/M

9

 

344

(< 5)

2376

Ryan Lane Three Forks

20:32.28

6:51/M

12

 

345

326

1494

Storm Kemppainen Columbia Falls

20:33.38

6:51/M

10

 

346

327

2247

Quaid Harlan Polson

20:35.40

6:52/M

 

347

(< 5)

2271

Will Senecal Powell County

20:36.56

6:52/M

12

 

348

328

2047

Noah McDuffie Lincoln County

20:37.66

6:52/M

12

 

349

329

2230

Sam Saarel Park

20:47.70

6:56/M

9

 

350

330

1847

Dylan Stewart Havre

20:59.28

7:00/M

12

 

351

331

1497

Will Nelson Columbia Falls

21:05.37

7:02/M

10

 

352

(< 5)

1839

Jarrod Nye Harrison

21:07.31

7:02/M

12

 

353

332

1457

Ian Campbell Butte Central

21:10.33

7:03/M

10

 

354

333

1570

Renan Paredes Darby

21:16.22

7:05/M

12

 

355

334

1434

Kaleb Crook Broadwater

21:17.66

7:06/M

10

 

356

335

2035

Caleb Hooper Libby

21:23.39

7:08/M

12

 

357

336

2428

Garrett Briggs Whitehall

21:28.29

7:09/M

11

 

358

(< 5)

2308

Cameron Haines Seeley-Swan

21:32.06

7:11/M

9

 

359

337

2036

Allan Rice Libby

21:34.16

7:11/M

10

 

360

338

2041

Asher Hagan Lincoln County

21:35.76

7:12/M

11

 

361

339

1556

Josh Biegler Cut Bank

21:46.25

7:15/M

12

 

362

340

2229

Trevor Patrick Park

21:55.28

7:18/M

11

 

363

341

1568

Dawson Jakober Darby

22:13.14

7:24/M

12

 

364

(< 5)

1837

Doug Christensen Harrison

22:24.01

7:28/M

10

 

365

(< 5)

1601

Wade Luly Ennis

22:29.64

7:30/M

10

 

366

342

2432

Joseph Reed Whitehall

22:33.97

7:31/M

11

 

367

343

1461

Nathan Ortega Butte Central

22:36.76

7:32/M

9

 

368

344

2429

Sam Catalino Whitehall

22:42.74

7:34/M

12

 

369

345

1555

Kylan Allison Cut Bank

23:05.93

7:42/M

12

 

370

346

2038

Billy Topaz Libby

23:21.70

7:47/M

12

 

371

347

2037

Tanner Dehaven Libby

23:49.33

7:56/M

10

 

372

(< 5)

2348

Wyatt Decker St. Ignatius

24:29.12

8:10/M

11

 

373

348

2433

Kadin Smith Whitehall

24:29.38

8:10/M

10

 

374

349

2430

Curtis Flood Whitehall

24:40.61

8:13/M

11

 

Top

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Glacier

124

6

15

24

27

52

61

64

 

 

Top 5 Times: 1:20:26.34

 

2

University

135

8

9

11

40

67

96

124

 

 

Top 5 Times: 1:19:57.60

 

3

Helena

160

2

20

37

43

58

100

163

 

 

Top 5 Times: 1:20:46.25

 

4

Bozeman

185

13

26

30

54

62

69

171

 

 

Top 5 Times: 1:21:32.94

 

5

Missoula Hellgate

209

21

23

29

55

81

97

174

 

 

Top 5 Times: 1:21:56.04

 

6

Lewis & Clark

210

17

22

38

47

86

115

121

 

 

Top 5 Times: 1:21:57.98

 

7

Mead

221

12

39

44

51

75

91

122

 

 

Top 5 Times: 1:22:07.92

 

8

Lake City

227

4

14

18

66

125

232

 

 

Top 5 Times: 1:21:09.66

 

9

Hillcrest

248

10

36

46

73

83

130

147

 

 

Top 5 Times: 1:22:20.20

 

10

Flathead

303

33

42

45

85

98

120

154

 

 

Top 5 Times: 1:23:21.67

 

11

Billings Senior

314

50

56

63

71

74

129

138

 

 

Top 5 Times: 1:23:37.78

 

12

Gonzaga Prep

349

57

60

68

70

94

114

149

 

 

Top 5 Times: 1:23:55.00

 

13

Corvallis

398

35

59

72

95

137

151

206

 

 

Top 5 Times: 1:24:14.82

 

14

Hamilton

403

32

34

88

113

136

272

290

 

 

Top 5 Times: 1:24:08.75

 

15

Billings West

407

19

90

93

102

103

150

165

 

 

Top 5 Times: 1:24:11.22

 

16

Deer Park

421

31

48

84

123

135

148

182

 

 

Top 5 Times: 1:24:16.14

 

17

Coeur d'Alene

492

53

80

116

117

126

167

229

 

 

Top 5 Times: 1:25:00.53

 

18

Great Falls CMR

539

16

65

133

161

164

178

198

 

 

Top 5 Times: 1:25:08.41

 

19

Laurel

563

5

99

112

158

189

211

220

 

 

Top 5 Times: 1:25:03.35

 

20

Red Lodge

618

28

49

144

156

241

287

319

 

 

Top 5 Times: 1:26:10.62

 

21

Billings Skyview

630

108

109

127

141

145

190

256

 

 

Top 5 Times: 1:26:09.89

 

22

Cody

705

1

106

128

227

243

286

289

 

 

Top 5 Times: 1:26:13.26

 

23

Manhattan

709

78

131

159

166

175

234

 

 

Top 5 Times: 1:27:05.03

 

24

Sentinel

710

7

134

146

185

238

251

254

 

 

Top 5 Times: 1:26:32.11

 

25

Belgrade

738

3

152

172

194

217

226

298

 

 

Top 5 Times: 1:26:24.32

 

26

Helena Capital

753

25

79

202

223

224

228

 

 

Top 5 Times: 1:27:28.33

 

27

Hardin

763

76

89

162

199

237

273

 

 

Top 5 Times: 1:27:52.25

 

28

Post Falls

819

92

104

201

210

212

216

280

 

 

Top 5 Times: 1:28:12.25

 

29

Frenchtown

831

105

143

187

191

205

218

221

 

 

Top 5 Times: 1:28:17.45

 

30

Browning

867

132

179

180

181

195

252

294

 

 

Top 5 Times: 1:28:39.88

 

31

Dawson County

942

107

186

197

219

233

236

282

 

 

Top 5 Times: 1:29:25.63

 

32

Shelby

952

82

139

140

268

323

 

 

Top 5 Times: 1:30:53.34

 

33

Fergus

954

160

168

169

209

248

258

285

 

 

Top 5 Times: 1:29:29.91

 

34

Beaverhead County

968

111

142

200

255

260

295

306

 

 

Top 5 Times: 1:29:56.88

 

35

Great Falls

979

119

155

188

207

310

 

 

Top 5 Times: 1:30:31.34

 

36

Whitefish

1020

157

173

177

250

263

274

288

 

 

Top 5 Times: 1:30:29.71

 

37

Broadwater

1042

153

203

213

214

259

302

334

 

 

Top 5 Times: 1:30:24.51

 

38

Lakeland

1069

77

170

230

291

301

308

312

 

 

Top 5 Times: 1:31:45.25

 

39

Butte

1091

41

208

275

283

284

 

 

Top 5 Times: 1:32:06.48

 

40

Billings Central

1199

101

193

264

320

321

 

 

Top 5 Times: 1:34:31.69

 

41

Loyola Sacred Heart

1222

192

196

253

276

305

 

 

Top 5 Times: 1:33:20.23

 

41

Ronan High School

1222

184

222

246

278

292

313

 

 

Top 5 Times: 1:33:11.23

 

43

Lincoln County

1227

176

235

266

271

279

328

338

 

 

Top 5 Times: 1:33:15.53

 

44

Butte Central

1246

87

242

267

318

332

343

 

 

Top 5 Times: 1:35:52.77

 

45

Missoula Big Sky

1257

110

249

293

296

309

314

316

 

 

Top 5 Times: 1:34:31.33

 

46

Havre

1265

215

231

261

277

281

322

330

 

 

Top 5 Times: 1:33:32.99

 

47

Polson

1317

204

245

262

299

307

327

 

 

Top 5 Times: 1:34:44.18

 

48

Park

1363

183

257

297

311

315

329

340

 

 

Top 5 Times: 1:36:14.67

 

49

Cut Bank

1387

244

247

269

303

324

339

345

 

 

Top 5 Times: 1:36:03.32

 

50

Columbia Falls

1400

239

240

270

325

326

331

 

 

Top 5 Times: 1:36:59.43

 

51

Darby

1464

225

265

300

333

341

 

 

Top 5 Times: 1:40:06.98

 

52

Whitehall

1488

118

336

342

344

348

349

 

 

Top 5 Times: 1:48:23.14

 

53

Libby

1639

304

317

335

337

346

347

 

 

Top 5 Times: 1:46:13.42

 

Inc.

Anaconda

3 finishers

 

 

 

Inc.

Bigfork

1 finishers

 

 

 

Inc.

Ennis

3 finishers

 

 

 

Inc.

Harrison

3 finishers

 

 

 

Inc.

Jefferson

1 finishers

 

 

 

Inc.

Plains

1 finishers

 

 

 

Inc.

Powell County

1 finishers

 

 

 

Inc.

Seeley-Swan

1 finishers

 

 

 

Inc.

St. Ignatius

2 finishers

 

 

 

Inc.

Thompson Falls

3 finishers

 

 

 

Inc.

Three Forks

4 finishers

 

 

 

Inc.

Tri City

2 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Glacier Finish Position - 1
Team Score (places): 124 Team Score (times):1:20:26.34 Ave Time:16:05.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1678

Kade McCutcheon

12

6

6

15:29.22

15:29.22

0:00.00

2

1679

Brock Sandry

12

15

21

15:58.12

31:27.34

0:28.90

3

1680

Tevyn Stetson

10

24

45

16:07.62

47:34.96

0:38.40

4

1676

Logan Harmon

11

27

72

16:14.33

1:03:49.29

0:45.11

5

1675

Ruben Castren

12

52

124

16:37.05

1:20:26.34

1:07.83

6

1674

Brock Adkins

10

(61)

(185)

16:39.64

1:37:05.98

1:10.42

7

1677

Noah Hill

12

(64)

(249)

16:42.19

1:53:48.17

1:12.97

 
Team - University Finish Position - 2
Team Score (places): 135 Team Score (times):1:19:57.60 Ave Time:15:59.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2393

Hunter Simpson

11

8

8

15:31.24

15:31.24

0:00.00

2

2392

Patrick Miranne

12

9

17

15:32.76

31:04.00

0:01.52

3

2388

Isaac Barville

11

11

28

15:41.06

46:45.06

0:09.82

4

2391

Andrew Miranne

11

40

68

16:25.65

1:03:10.71

0:54.41

5

2390

Connor Chandler

11

67

135

16:46.89

1:19:57.60

1:15.65

6

2389

Jordan Brown

11

(96)

(231)

17:02.12

1:36:59.72

1:30.88

7

2394

Jack Sloan

10

(124)

(355)

17:10.48

1:54:10.20

1:39.24

 
Team - Helena Finish Position - 3
Team Score (places): 160 Team Score (times):1:20:46.25 Ave Time:16:09.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1858

Aidan Reed

11

2

2

15:11.11

15:11.11

0:00.00

2

1859

Layne Ryerson

12

20

22

16:02.22

31:13.33

0:51.11

3

1855

Josh Barrows

12

37

59

16:24.30

47:37.63

1:13.19

4

1856

Ryan McNamara

11

43

102

16:29.39

1:04:07.02

1:18.28

5

1854

Iain Anderson

10

58

160

16:39.23

1:20:46.25

1:28.12

6

1857

Jared Northrup

11

(100)

(260)

17:03.39

1:37:49.64

1:52.28

7

1860

Matt Wintersteen

10

(163)

(423)

17:35.89

1:55:25.53

2:24.78

 
Team - Bozeman Finish Position - 4
Team Score (places): 185 Team Score (times):1:21:32.94 Ave Time:16:18.59
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1418

Chase Equall

10

13

13

15:46.06

15:46.06

0:00.00

2

1414

Caleb Allen

11

26

39

16:10.99

31:57.05

0:24.93

3

1416

Riley Collins

10

30

69

16:18.25

48:15.30

0:32.19

4

1415

Orin Clark

10

54

123

16:37.72

1:04:53.02

0:51.66

5

1419

Duncan Hamilton

9

62

185

16:39.92

1:21:32.94

0:53.86

6

1420

Walker Van Houten

12

(69)

(254)

16:47.78

1:38:20.72

1:01.72

7

1417

Charlie Eichenberger

10

(171)

(425)

17:42.45

1:56:03.17

1:56.39

 
Team - Missoula Hellgate Finish Position - 5
Team Score (places): 209 Team Score (times):1:21:56.04 Ave Time:16:23.21
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2136

Sam Barrett

11

21

21

16:02.64

16:02.64

0:00.00

2

2134

Preston Novak

11

23

44

16:03.55

32:06.19

0:00.91

3

2135

Danny Provo

11

29

73

16:17.24

48:23.43

0:14.60

4

2137

Jack Puckett

11

55

128

16:37.81

1:05:01.24

0:35.17

5

2138

Max Triepke

10

81

209

16:54.80

1:21:56.04

0:52.16

6

2139

Morris Wecker

10

(97)

(306)

17:02.75

1:38:58.79

1:00.11

7

2133

Kyle Gottman

11

(174)

(480)

17:45.75

1:56:44.54

1:43.11

 
Team - Lewis & Clark Finish Position - 6
Team Score (places): 210 Team Score (times):1:21:57.98 Ave Time:16:23.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1999

Quinn Kopczynski

11

17

17

15:59.44

15:59.44

0:00.00

2

1998

Zak Kindl

10

22

39

16:03.40

32:02.84

0:03.96

3

1997

Ross Hamilton

11

38

77

16:25.08

48:27.92

0:25.64

4

2002

Spencer Swaim

9

47

124

16:32.00

1:04:59.92

0:32.56

5

2001

Ian Nesson

11

86

210

16:58.06

1:21:57.98

0:58.62

6

2028

Lucas Masjoan

10

(115)

(325)

17:08.32

1:39:06.30

1:08.88

7

2000

Ian McCarthy

11

(121)

(446)

17:09.40

1:56:15.70

1:09.96

 
Team - Mead Finish Position - 7
Team Score (places): 221 Team Score (times):1:22:07.92 Ave Time:16:25.58
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2080

Corbin Carlton

12

12

12

15:44.23

15:44.23

0:00.00

2

2081

Cameron Dean

11

39

51

16:25.54

32:09.77

0:41.31

3

2085

Evan Sanford

11

44

95

16:29.88

48:39.65

0:45.65

4

2084

Ben Page

10

51

146

16:36.83

1:05:16.48

0:52.60

5

2098

Nathaniel Kinney

11

75

221

16:51.44

1:22:07.92

1:07.21

6

2086

Nick Templeton

11

(91)

(312)

17:01.11

1:39:09.03

1:16.88

7

2083

Philip Gardner

12

(122)

(434)

17:09.73

1:56:18.76

1:25.50

 
Team - Lake City Finish Position - 8
Team Score (places): 227 Team Score (times):1:21:09.66 Ave Time:16:13.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1951

Jake Finney

12

4

4

15:19.12

15:19.12

0:00.00

2

1954

Kyler Little

12

14

18

15:53.93

31:13.05

0:34.81

3

1949

Riley Estes

12

18

36

16:00.01

47:13.06

0:40.89

4

1953

Zack Holbrook

11

66

102

16:45.60

1:03:58.66

1:26.48

5

1950

Max Evans

11

125

227

17:11.00

1:21:09.66

1:51.88

6

1952

Matt Fremgen

12

(232)

(459)

18:19.85

1:39:29.51

3:00.73

 
Team - Hillcrest Finish Position - 9
Team Score (places): 248 Team Score (times):1:22:20.20 Ave Time:16:28.04
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1911

Will Eddy

12

10

10

15:37.81

15:37.81

0:00.00

2

1915

Tyler Marlowe

12

36

46

16:23.79

32:01.60

0:45.98

3

1916

Will Warner

11

46

92

16:31.40

48:33.00

0:53.59

4

1910

Tyler Brown

11

73

165

16:51.07

1:05:24.07

1:13.26

5

1912

Jaiden Hiskey

11

83

248

16:56.13

1:22:20.20

1:18.32

6

1914

Constancio Luis

11

(130)

(378)

17:14.95

1:39:35.15

1:37.14

7

1913

Carson Jones

11

(147)

(525)

17:24.28

1:56:59.43

1:46.47

 
Team - Flathead Finish Position - 10
Team Score (places): 303 Team Score (times):1:23:21.67 Ave Time:16:40.33
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1623

Sylas Schutt

12

33

33

16:21.77

16:21.77

0:00.00

2

1622

Jake Perrin

11

42

75

16:27.94

32:49.71

0:06.17

3

1619

Jacob Calles

11

45

120

16:31.33

49:21.04

0:09.56

4

1620

Jordan Engel

12

85

205

16:57.78

1:06:18.82

0:36.01

5

1621

Robert Hafemeyer

10

98

303

17:02.85

1:23:21.67

0:41.08

6

1618

Jaden Anderson

10

(120)

(423)

17:09.13

1:40:30.80

0:47.36

7

1224

Lane Darrow

11

(154)

(577)

17:28.77

1:57:59.57

1:07.00

 
Team - Billings Senior Finish Position - 11
Team Score (places): 314 Team Score (times):1:23:37.78 Ave Time:16:43.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1395

Peder Rickbeil

10

50

50

16:36.27

16:36.27

0:00.00

2

1394

Anthony Overcast

11

56

106

16:37.96

33:14.23

0:01.69

3

1391

Dylan Johnson

12

63

169

16:41.59

49:55.82

0:05.32

4

1390

Carter Gall

11

71

240

16:50.68

1:06:46.50

0:14.41

5

1392

Dawson Larance

10

74

314

16:51.28

1:23:37.78

0:15.01

6

1396

Tyler Sather

11

(129)

(443)

17:14.17

1:40:51.95

0:37.90

7

1397

Brendon Vladic

(138)

(581)

17:19.72

1:58:11.67

0:43.45

 
Team - Gonzaga Prep Finish Position - 12
Team Score (places): 349 Team Score (times):1:23:55.00 Ave Time:16:47.00
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1707

Bob Jarrard

11

57

57

16:38.45

16:38.45

0:00.00

2

1706

Houston Eymann

12

60

117

16:39.36

33:17.81

0:00.91

3

1704

Johnny Cooney

11

68

185

16:47.58

50:05.39

0:09.13

4

1709

Will Skierka

10

70

255

16:47.82

1:06:53.21

0:09.37

5

1708

Gabriel Sikora

10

94

349

17:01.79

1:23:55.00

0:23.34

6

1715

Vince Frazier

11

(114)

(463)

17:08.05

1:41:03.05

0:29.60

7

1705

Trevor Doohan

12

(149)

(612)

17:25.79

1:58:28.84

0:47.34

 
Team - Corvallis Finish Position - 13
Team Score (places): 398 Team Score (times):1:24:14.82 Ave Time:16:50.96
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1533

Ronald Venema

11

35

35

16:23.54

16:23.54

0:00.00

2

1530

Carson Jessop

10

59

94

16:39.27

33:02.81

0:15.73

3

1532

Josh Jessop

11

72

166

16:50.72

49:53.53

0:27.18

4

1529

Andrew Jessop

10

95

261

17:02.00

1:06:55.53

0:38.46

5

1531

Jake Jessop

9

137

398

17:19.29

1:24:14.82

0:55.75

6

1528

Joel Haas

10

(151)

(549)

17:26.75

1:41:41.57

1:03.21

7

1527

Baylee Burt

12

(206)

(755)

18:02.03

1:59:43.60

1:38.49

 
Team - Hamilton Finish Position - 14
Team Score (places): 403 Team Score (times):1:24:08.75 Ave Time:16:49.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1775

Cameron Miekle

11

32

32

16:20.02

16:20.02

0:00.00

2

1772

Karill Apedaile

12

34

66

16:23.37

32:43.39

0:03.35

3

1774

Tanner Lehr

12

88

154

16:58.76

49:42.15

0:38.74

4

1776

Jacob Rogers

12

113

267

17:07.55

1:06:49.70

0:47.53

5

1777

Kole Tison

12

136

403

17:19.05

1:24:08.75

0:59.03

6

1778

Matt Wilson

9

(272)

(675)

18:59.61

1:43:08.36

2:39.59

7

1786

Daniel Gabriel

12

(290)

(965)

19:23.87

2:02:32.23

3:03.85

 
Team - Billings West Finish Position - 15
Team Score (places): 407 Team Score (times):1:24:11.22 Ave Time:16:50.24
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1409

Isaac Petsch

12

19

19

16:01.69

16:01.69

0:00.00

2

1412

Brennon Worthington

12

90

109

17:00.79

33:02.48

0:59.10

3

1407

Garrett Beckstead

10

93

202

17:01.61

50:04.09

0:59.92

4

1411

Conrad Smith

11

102

304

17:03.48

1:07:07.57

1:01.79

5

1408

Harrison Bentzel

11

103

407

17:03.65

1:24:11.22

1:01.96

6

1410

Simon Petsch

10

(150)

(557)

17:26.00

1:41:37.22

1:24.31

7

1406

Adam Barrie

10

(165)

(722)

17:36.89

1:59:14.11

1:35.20

 
Team - Deer Park Finish Position - 16
Team Score (places): 421 Team Score (times):1:24:16.14 Ave Time:16:51.23
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2482

Kody Turner

12

31

31

16:18.56

16:18.56

0:00.00

2

2488

Cody Bollum

10

48

79

16:33.17

32:51.73

0:14.61

3

2483

Tanner Bollum

12

84

163

16:56.51

49:48.24

0:37.95

4

2485

Trevor Amann

11

123

286

17:10.37

1:06:58.61

0:51.81

5

2486

Jordan Zeik

10

135

421

17:17.53

1:24:16.14

0:58.97

6

2487

Cody Westerman

10

(148)

(569)

17:25.45

1:41:41.59

1:06.89

7

2484

Jason Aebischer

12

(182)

(751)

17:51.53

1:59:33.12

1:32.97

 
Team - Coeur d'Alene Finish Position - 17
Team Score (places): 492 Team Score (times):1:25:00.53 Ave Time:17:00.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1479

Jose Winton

11

53

53

16:37.21

16:37.21

0:00.00

2

1475

Zac Magee

10

80

133

16:54.36

33:31.57

0:17.15

3

1474

Andrew Magee

12

116

249

17:08.43

50:40.00

0:31.22

4

1222

Alex Walde

10

117

366

17:08.68

1:07:48.68

0:31.47

5

1478

Daniel Walters

11

126

492

17:11.85

1:25:00.53

0:34.64

6

1477

Tristan Scoffield

12

(167)

(659)

17:38.44

1:42:38.97

1:01.23

7

1481

Charlie Button

11

(229)

(888)

18:17.08

2:00:56.05

1:39.87

 
Team - Great Falls CMR Finish Position - 18
Team Score (places): 539 Team Score (times):1:25:08.41 Ave Time:17:01.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1760

Cooper West

9

16

16

15:58.30

15:58.30

0:00.00

2

1757

Collin Buck

11

65

81

16:43.17

32:41.47

0:44.87

3

1755

Jacob Blake

12

133

214

17:15.64

49:57.11

1:17.34

4

1754

Edin Agamenomi

12

161

375

17:34.63

1:07:31.74

1:36.33

5

1759

Michael Michelson

9

164

539

17:36.67

1:25:08.41

1:38.37

6

1758

Mackellin Dean

10

(178)

(717)

17:47.78

1:42:56.19

1:49.48

7

1756

Vincent Bohl

11

(198)

(915)

17:57.48

2:00:53.67

1:59.18

 
Team - Laurel Finish Position - 19
Team Score (places): 563 Team Score (times):1:25:03.35 Ave Time:17:00.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1983

Tyler Mogan

12

5

5

15:26.32

15:26.32

0:00.00

2

1985

Garret Schneider

12

99

104

17:03.18

32:29.50

1:36.86

3

1981

Rj Gill

10

112

216

17:07.00

49:36.50

1:40.68

4

1986

Myles Stricker

11

158

374

17:32.66

1:07:09.16

2:06.34

5

1982

Ben Longbottom

10

189

563

17:54.19

1:25:03.35

2:27.87

6

1980

Logan Fleming

12

(211)

(774)

18:04.01

1:43:07.36

2:37.69

7

1984

John Preller

12

(220)

(994)

18:07.29

2:01:14.65

2:40.97

 
Team - Red Lodge Finish Position - 20
Team Score (places): 618 Team Score (times):1:26:10.62 Ave Time:17:14.12
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2272

Logan Beck

12

28

28

16:15.14

16:15.14

0:00.00

2

2274

Kryn Dykema

12

49

77

16:33.25

32:48.39

0:18.11

3

2278

Vance Thuesen

11

144

221

17:22.54

50:10.93

1:07.40

4

2275

Liam Gildehaus

12

156

377

17:29.87

1:07:40.80

1:14.73

5

2273

Cole Daily

12

241

618

18:29.82

1:26:10.62

2:14.68

6

2284

Leyton Steen

9

(287)

(905)

19:21.00

1:45:31.62

3:05.86

7

2277

Drew Meyer

11

(319)

(1224)

20:19.80

2:05:51.42

4:04.66

 
Team - Billings Skyview Finish Position - 21
Team Score (places): 630 Team Score (times):1:26:09.89 Ave Time:17:13.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1399

Connor Chirrick

10

108

108

17:06.76

17:06.76

0:00.00

2

1398

Michael Augustine

10

109

217

17:06.86

34:13.62

0:00.10

3

1404

Nick Painter

10

127

344

17:12.36

51:25.98

0:05.60

4

1403

Jake Kok

10

141

485

17:19.97

1:08:45.95

0:13.21

5

1402

Austin Grewell

10

145

630

17:23.94

1:26:09.89

0:17.18

6

1401

Jacob Gibbs

11

(190)

(820)

17:54.52

1:44:04.41

0:47.76

7

1400

Ian Furstenberg

11

(256)

(1076)

18:44.00

2:02:48.41

1:37.24

 
Team - Cody Finish Position - 22
Team Score (places): 705 Team Score (times):1:26:13.26 Ave Time:17:14.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1472

Brody Smith

11

1

1

15:07.33

15:07.33

0:00.00

2

1467

Hunter Graves

10

106

107

17:05.42

32:12.75

1:58.09

3

1473

Jeron Waltari

10

128

235

17:12.60

49:25.35

2:05.27

4

1471

Jon Singer

12

227

462

18:16.54

1:07:41.89

3:09.21

5

1469

Brandon Lasko

12

243

705

18:31.37

1:26:13.26

3:24.04

6

1470

Carson Shirley

9

(286)

(991)

19:20.84

1:45:34.10

4:13.51

7

1468

Allen Hart

9

(289)

(1280)

19:22.00

2:04:56.10

4:14.67

 
Team - Manhattan Finish Position - 23
Team Score (places): 709 Team Score (times):1:27:05.03 Ave Time:17:25.01
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2060

Antonio Krogstad

11

78

78

16:52.62

16:52.62

0:00.00

2

2065

Colter Smith

12

131

209

17:15.02

34:07.64

0:22.40

3

2063

Charlie Rasnick

9

159

368

17:33.42

51:41.06

0:40.80

4

2061

Leonard McComas

9

166

534

17:37.80

1:09:18.86

0:45.18

5

2059

Colter Barney

10

175

709

17:46.17

1:27:05.03

0:53.55

6

2062

Emry Olsztyn

10

(234)

(943)

18:23.09

1:45:28.12

1:30.47

 
Team - Sentinel Finish Position - 24
Team Score (places): 710 Team Score (times):1:26:32.11 Ave Time:17:18.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2309

Marshall Beatty

7

7

15:29.67

15:29.67

0:00.00

2

2315

Grant Wyland

134

141

17:16.98

32:46.65

1:47.31

3

2310

Damian Croft

146

287

17:24.05

50:10.70

1:54.38

4

2312

Wakiyan Price

185

472

17:53.32

1:08:04.02

2:23.65

5

2311

Ryan Mason

238

710

18:28.09

1:26:32.11

2:58.42

6

2314

Mitch Tree

(251)

(961)

18:38.34

1:45:10.45

3:08.67

7

2313

Donovan Row

(254)

(1215)

18:41.81

2:03:52.26

3:12.14

 
Team - Belgrade Finish Position - 25
Team Score (places): 738 Team Score (times):1:26:24.32 Ave Time:17:16.86
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1341

Jonathan Eastwood

12

3

3

15:11.80

15:11.80

0:00.00

2

1345

Kyle McLaughlin

11

152

155

17:27.19

32:38.99

2:15.39

3

1342

Jonathan Fuller

12

172

327

17:42.65

50:21.64

2:30.85

4

1347

Dallas Shaw

12

194

521

17:56.20

1:08:17.84

2:44.40

5

1343

Jacob Grinwis

10

217

738

18:06.48

1:26:24.32

2:54.68

6

1344

Aj Lingenfelter

9

(226)

(964)

18:16.19

1:44:40.51

3:04.39

7

1357

Kaden Richards

11

(298)

(1262)

19:29.82

2:04:10.33

4:18.02

 
Team - Helena Capital Finish Position - 26
Team Score (places): 753 Team Score (times):1:27:28.33 Ave Time:17:29.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1888

Dontae Baker

12

25

25

16:10.86

16:10.86

0:00.00

2

1893

Bridger Longtine

10

79

104

16:53.11

33:03.97

0:42.25

3

1892

Thomas Gilboy

12

202

306

18:00.92

51:04.89

1:50.06

4

1890

Paul Cronin

12

223

529

18:10.52

1:09:15.41

1:59.66

5

1889

Spencer Bartow

9

224

753

18:12.92

1:27:28.33

2:02.06

6

1894

A. J. McBroom

11

(228)

(981)

18:16.70

1:45:45.03

2:05.84

 
Team - Hardin Finish Position - 27
Team Score (places): 763 Team Score (times):1:27:52.25 Ave Time:17:34.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1828

Jalen Two Leggins

11

76

76

16:51.96

16:51.96

0:00.00

2

1829

Caleb Ware

12

89

165

17:00.48

33:52.44

0:08.52

3

1826

Holman Real Bird

10

162

327

17:34.82

51:27.26

0:42.86

4

1827

Lonnie Shield

10

199

526

17:58.03

1:09:25.29

1:06.07

5

1830

Jerrin Whiteman

11

237

763

18:26.96

1:27:52.25

1:35.00

6

1823

Joseph Dawes

12

(273)

(1036)

19:00.04

1:46:52.29

2:08.08

 
Team - Post Falls Finish Position - 28
Team Score (places): 819 Team Score (times):1:28:12.25 Ave Time:17:38.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1173

Dylan Schilling

11

92

92

17:01.27

17:01.27

0:00.00

2

1172

Drake Green

11

104

196

17:03.84

34:05.11

0:02.57

3

1175

Jason Burchell

9

201

397

17:59.14

52:04.25

0:57.87

4

1193

Tanner Short

11

210

607

18:03.72

1:10:07.97

1:02.45

5

1176

Ben Gibson

11

212

819

18:04.28

1:28:12.25

1:03.01

6

1174

Camren Horn

10

(216)

(1035)

18:05.65

1:46:17.90

1:04.38

7

1177

Blake McLean

11

(280)

(1315)

19:13.49

2:05:31.39

2:12.22

 
Team - Frenchtown Finish Position - 29
Team Score (places): 831 Team Score (times):1:28:17.45 Ave Time:17:39.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1657

Jaden Rowe

10

105

105

17:04.89

17:04.89

0:00.00

2

1656

Joren Nabozney

10

143

248

17:22.01

34:26.90

0:17.12

3

1653

Frank Dean

10

187

435

17:53.99

52:20.89

0:49.10

4

1654

Anders Holmquist

10

191

626

17:55.14

1:10:16.03

0:50.25

5

1655

Casey Jones

10

205

831

18:01.42

1:28:17.45

0:56.53

6

1659

Tyler Touchstone

10

(218)

(1049)

18:06.76

1:46:24.21

1:01.87

7

1658

Michael Sewell

11

(221)

(1270)

18:08.39

2:04:32.60

1:03.50

 
Team - Browning Finish Position - 30
Team Score (places): 867 Team Score (times):1:28:39.88 Ave Time:17:43.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2442

Emmette Dustybull

12

132

132

17:15.26

17:15.26

0:00.00

2

2447

Josiah Aimsback

9

179

311

17:47.93

35:03.19

0:32.67

3

2443

Weston Madplume

10

180

491

17:48.77

52:51.96

0:33.51

4

2444

Kyle Skunkcap

11

181

672

17:51.38

1:10:43.34

0:36.12

5

2445

Dale Youngrunningcrane

10

195

867

17:56.54

1:28:39.88

0:41.28

6

2446

Alonzo Skunkcap

11

(252)

(1119)

18:38.68

1:47:18.56

1:23.42

7

2448

Waylon Ladue

12

(294)

(1413)

19:27.05

2:06:45.61

2:11.79

 
Team - Dawson County Finish Position - 31
Team Score (places): 942 Team Score (times):1:29:25.63 Ave Time:17:53.13
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1583

Ashton Jones

11

107

107

17:05.78

17:05.78

0:00.00

2

1587

Stefan Slehofer

12

186

293

17:53.44

34:59.22

0:47.66

3

1584

Travis Kinn

10

197

490

17:57.46

52:56.68

0:51.68

4

1582

Kolte Copp

11

219

709

18:06.96

1:11:03.64

1:01.18

5

1586

Dillon Silvernale

12

233

942

18:21.99

1:29:25.63

1:16.21

6

1581

Ase Ackerman

9

(236)

(1178)

18:25.46

1:47:51.09

1:19.68

7

1585

Micheal Libertore

12

(282)

(1460)

19:15.27

2:07:06.36

2:09.49

 
Team - Shelby Finish Position - 32
Team Score (places): 952 Team Score (times):1:30:53.34 Ave Time:18:10.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2332

Paul Bielawski

12

82

82

16:55.25

16:55.25

0:00.00

2

2334

Luke Henke

11

139

221

17:19.89

34:15.14

0:24.64

3

2335

Kyle Heptner

11

140

361

17:19.91

51:35.05

0:24.66

4

2333

Riley Hellinger

12

268

629

18:54.62

1:10:29.67

1:59.37

5

2331

Jarod Anderson

9

323

952

20:23.67

1:30:53.34

3:28.42

 
Team - Fergus Finish Position - 33
Team Score (places): 954 Team Score (times):1:29:29.91 Ave Time:17:53.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1610

Danyon Rice

10

160

160

17:34.62

17:34.62

0:00.00

2

1611

Dylan Sipe

11

168

328

17:38.63

35:13.25

0:04.01

3

1607

Noah Majerus

9

169

497

17:38.72

52:51.97

0:04.10

4

1608

Ty Parsons

11

209

706

18:03.71

1:10:55.68

0:29.09

5

1606

Hayes Majerus

11

248

954

18:34.23

1:29:29.91

0:59.61

6

1605

Austin Brand

11

(258)

(1212)

18:45.04

1:48:14.95

1:10.42

7

1609

Anders Pederson

12

(285)

(1497)

19:17.95

2:07:32.90

1:43.33

 
Team - Beaverhead County Finish Position - 34
Team Score (places): 968 Team Score (times):1:29:56.88 Ave Time:17:59.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1328

Sage Schoonen

12

111

111

17:06.92

17:06.92

0:00.00

2

1325

Isaiah Girard

11

142

253

17:21.04

34:27.96

0:14.12

3

1329

Sam Telling

9

200

453

17:58.64

52:26.60

0:51.72

4

1323

Bryer Anderson

11

255

708

18:43.25

1:11:09.85

1:36.33

5

1327

Joel Rivera

12

260

968

18:47.03

1:29:56.88

1:40.11

6

1324

Colton Buckmaster

11

(295)

(1263)

19:28.08

1:49:24.96

2:21.16

7

1326

Bradley Harvey

9

(306)

(1569)

19:40.47

2:09:05.43

2:33.55

 
Team - Great Falls Finish Position - 35
Team Score (places): 979 Team Score (times):1:30:31.34 Ave Time:18:06.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1735

Teagan Olson

9

119

119

17:08.90

17:08.90

0:00.00

2

1734

Bryce Krattiger

11

155

274

17:29.78

34:38.68

0:20.88

3

1730

Jerelle Big Hair

10

188

462

17:54.08

52:32.76

0:45.18

4

1733

Nathan Jones

10

207

669

18:02.76

1:10:35.52

0:53.86

5

1744

Noah Shockley

11

310

979

19:55.82

1:30:31.34

2:46.92

 
Team - Whitefish Finish Position - 36
Team Score (places): *** Team Score (times):1:30:29.71 Ave Time:18:05.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2402

Keaton Grove

12

157

157

17:30.80

17:30.80

0:00.00

2

2403

Ethan Lannaghan

11

173

330

17:45.34

35:16.14

0:14.54

3

2405

Ethan Potthoff

10

177

507

17:47.30

53:03.44

0:16.50

4

1229

Sage Cornelius

10

250

757

18:36.21

1:11:39.65

1:05.41

5

1227

Gauge Anderson

11

263

1020

18:50.06

1:30:29.71

1:19.26

6

2404

Christian Newby

12

(274)

(1294)

19:02.75

1:49:32.46

1:31.95

7

1228

Santos Parra

11

(288)

(1582)

19:21.80

2:08:54.26

1:51.00

 
Team - Broadwater Finish Position - 37
Team Score (places): *** Team Score (times):1:30:24.51 Ave Time:18:04.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1435

Tommy Frost

10

153

153

17:28.63

17:28.63

0:00.00

2

1437

Wyatt Herick

10

203

356

18:01.11

35:29.74

0:32.48

3

1438

Riley Lynn

11

213

569

18:04.57

53:34.31

0:35.94

4

1439

Tanner Saltzman

9

214

783

18:05.01

1:11:39.32

0:36.38

5

1433

Cole Bergstad

10

259

1042

18:45.19

1:30:24.51

1:16.56

6

1436

Nathan Gerrard

12

(302)

(1344)

19:34.19

1:49:58.70

2:05.56

7

1434

Kaleb Crook

10

(334)

(1678)

21:17.66

2:11:16.36

3:49.03

 
Team - Lakeland Finish Position - 38
Team Score (places): *** Team Score (times):1:31:45.25 Ave Time:18:21.05
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1964

Cooper Haney

10

77

77

16:52.23

16:52.23

0:00.00

2

1969

Joey Peters

12

170

247

17:38.93

34:31.16

0:46.70

3

1220

Lucas Langenderfer

11

230

477

18:18.09

52:49.25

1:25.86

4

1967

Dylan Knight

9

291

768

19:24.30

1:12:13.55

2:32.07

5

1970

Cole Tingey

9

301

1069

19:31.70

1:31:45.25

2:39.47

6

1965

Kyle Hollis

9

(308)

(1377)

19:50.64

1:51:35.89

2:58.41

7

1966

Kaleb King

10

(312)

(1689)

20:01.12

2:11:37.01

3:08.89

 
Team - Butte Finish Position - 39
Team Score (places): *** Team Score (times):1:32:06.48 Ave Time:18:25.30
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1448

Nic Raiser

11

41

41

16:25.72

16:25.72

0:00.00

2

1449

Shannon Temple

11

208

249

18:03.59

34:29.31

1:37.87

3

1446

Erik Casagranda

9

275

524

19:06.10

53:35.41

2:40.38

4

1447

Kobi Craddock

12

283

807

19:15.37

1:12:50.78

2:49.65

5

1451

Austin Gerry

9

284

1091

19:15.70

1:32:06.48

2:49.98

 
Team - Billings Central Finish Position - 40
Team Score (places): *** Team Score (times):1:34:31.69 Ave Time:18:54.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1384

Tate Thompson

9

101

101

17:03.39

17:03.39

0:00.00

2

1382

Steven Fisher

10

193

294

17:56.19

34:59.58

0:52.80

3

1380

George Beddow

10

264

558

18:50.53

53:50.11

1:47.14

4

1381

Michael Chase

10

320

878

20:20.78

1:14:10.89

3:17.39

5

1383

Michael Gulledge

12

321

1199

20:20.80

1:34:31.69

3:17.41

 
Team - Loyola Sacred Heart Finish Position - 41
Team Score (places): *** Team Score (times):1:33:20.23 Ave Time:18:40.05
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2054

Erik Short

12

192

192

17:55.73

17:55.73

0:00.00

2

2053

Sam Reilly

10

196

388

17:56.82

35:52.55

0:01.09

3

2050

Noah Eikens

12

253

641

18:41.44

54:33.99

0:45.71

4

2052

Chase Leclercq

12

276

917

19:06.62

1:13:40.61

1:10.89

5

2051

Stormi Kipp

9

305

1222

19:39.62

1:33:20.23

1:43.89

 
Team - Ronan High School Finish Position - 41
Team Score (places): *** Team Score (times):1:33:11.23 Ave Time:18:38.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2287

Nathan Dennis

9

184

184

17:52.38

17:52.38

0:00.00

2

2289

Jackson Duffey

10

222

406

18:09.48

36:01.86

0:17.10

3

2291

Daniel Koehler

10

246

652

18:33.16

54:35.02

0:40.78

4

2290

Rhett Duffey

12

278

930

19:10.25

1:13:45.27

1:17.87

5

2288

Kiry Detwiler

9

292

1222

19:25.96

1:33:11.23

1:33.58

6

2292

Malek Strange Owl

10

(313)

(1535)

20:03.37

1:53:14.60

2:10.99

 
Team - Lincoln County Finish Position - 43
Team Score (places): *** Team Score (times):1:33:15.53 Ave Time:18:39.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2045

Brian Sturdevant

11

176

176

17:46.53

17:46.53

0:00.00

2

2042

Taj Hagan

11

235

411

18:24.22

36:10.75

0:37.69

3

2044

Austin Leonard

12

266

677

18:53.54

55:04.29

1:07.01

4

2040

Jamie Good

10

271

948

18:58.35

1:14:02.64

1:11.82

5

2043

Moshe Henderson

10

279

1227

19:12.89

1:33:15.53

1:26.36

6

2047

Noah McDuffie

12

(328)

(1555)

20:37.66

1:53:53.19

2:51.13

7

2041

Asher Hagan

11

(338)

(1893)

21:35.76

2:15:28.95

3:49.23

 
Team - Butte Central Finish Position - 44
Team Score (places): *** Team Score (times):1:35:52.77 Ave Time:19:10.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1458

Conor McGee

12

87

87

16:58.26

16:58.26

0:00.00

2

1459

Brian McGeehan

9

242

329

18:30.26

35:28.52

1:32.00

3

1460

Theron Nelson

9

267

596

18:54.61

54:23.13

1:56.35

4

1462

Clay Stillwagon

12

318

914

20:19.31

1:14:42.44

3:21.05

5

1457

Ian Campbell

10

332

1246

21:10.33

1:35:52.77

4:12.07

6

1461

Nathan Ortega

9

(343)

(1589)

22:36.76

1:58:29.53

5:38.50

 
Team - Missoula Big Sky Finish Position - 45
Team Score (places): *** Team Score (times):1:34:31.33 Ave Time:18:54.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2117

Dakota Christian

12

110

110

17:06.90

17:06.90

0:00.00

2

2119

Sean Lindley

12

249

359

18:34.28

35:41.18

1:27.38

3

2121

Gavin Weber

11

293

652

19:26.56

55:07.74

2:19.66

4

2118

Garrett Kelley

9

296

948

19:29.42

1:14:37.16

2:22.52

5

2122

Mitchell Zook

11

309

1257

19:54.17

1:34:31.33

2:47.27

6

2120

Hayden Smith

12

(314)

(1571)

20:10.27

1:54:41.60

3:03.37

7

2116

Josh Brunner

11

(316)

(1887)

20:14.00

2:14:55.60

3:07.10

 
Team - Havre Finish Position - 46
Team Score (places): *** Team Score (times):1:33:32.99 Ave Time:18:42.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1845

Brandon Robertson

12

215

215

18:05.29

18:05.29

0:00.00

2

1846

Brock Ross

11

231

446

18:19.37

36:24.66

0:14.08

3

1843

Jamie Lieberg

12

261

707

18:48.00

55:12.66

0:42.71

4

1844

Sundance Lodge

12

277

984

19:06.77

1:14:19.43

1:01.48

5

1842

Cameron Knapton

11

281

1265

19:13.56

1:33:32.99

1:08.27

6

1841

Austin Jones

9

(322)

(1587)

20:22.95

1:53:55.94

2:17.66

7

1847

Dylan Stewart

12

(330)

(1917)

20:59.28

2:14:55.22

2:53.99

 
Team - Polson Finish Position - 47
Team Score (places): *** Team Score (times):1:34:44.18 Ave Time:18:56.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2246

Zach Evertz

204

204

18:01.33

18:01.33

0:00.00

2

2248

Thunder Morales

245

449

18:33.04

36:34.37

0:31.71

3

2249

Matt Sitter

262

711

18:49.29

55:23.66

0:47.96

4

2244

Wyatt Benson

299

1010

19:30.46

1:14:54.12

1:29.13

5

2245

Grant Clark

307

1317

19:50.06

1:34:44.18

1:48.73

6

2247

Quaid Harlan

(327)

(1644)

20:35.40

1:55:19.58

2:34.07

 
Team - Park Finish Position - 48
Team Score (places): *** Team Score (times):1:36:14.67 Ave Time:19:14.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2227

Devin Nelson

11

183

183

17:52.12

17:52.12

0:00.00

2

2225

Daniel Miller

11

257

440

18:44.51

36:36.63

0:52.39

3

2224

Dustin Jacobson

10

297

737

19:29.70

56:06.33

1:37.58

4

2226

Karl Molina

11

311

1048

19:56.70

1:16:03.03

2:04.58

5

2228

David Noble

11

315

1363

20:11.64

1:36:14.67

2:19.52

6

2230

Sam Saarel

9

(329)

(1692)

20:47.70

1:57:02.37

2:55.58

7

2229

Trevor Patrick

11

(340)

(2032)

21:55.28

2:18:57.65

4:03.16

 
Team - Cut Bank Finish Position - 49
Team Score (places): *** Team Score (times):1:36:03.32 Ave Time:19:12.66
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1560

Jemiah Peveler

10

244

244

18:31.76

18:31.76

0:00.00

2

1558

Logan Meeks

12

247

491

18:33.32

37:05.08

0:01.56

3

1557

Brendan Bigspring

12

269

760

18:54.95

56:00.03

0:23.19

4

1561

Tyrell Sylvester

10

303

1063

19:36.32

1:15:36.35

1:04.56

5

1559

Dayln Morgan

12

324

1387

20:26.97

1:36:03.32

1:55.21

6

1556

Josh Biegler

12

(339)

(1726)

21:46.25

1:57:49.57

3:14.49

7

1555

Kylan Allison

12

(345)

(2071)

23:05.93

2:20:55.50

4:34.17

 
Team - Columbia Falls Finish Position - 50
Team Score (places): *** Team Score (times):1:36:59.43 Ave Time:19:23.89
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1496

Glenn Morden

11

239

239

18:29.37

18:29.37

0:00.00

2

1499

Winfield West

10

240

479

18:29.79

36:59.16

0:00.42

3

1498

Hunter Peterson

10

270

749

18:56.99

55:56.15

0:27.62

4

1495

Gabe Knudsen

9

325

1074

20:29.90

1:16:26.05

2:00.53

5

1494

Storm Kemppainen

10

326

1400

20:33.38

1:36:59.43

2:04.01

6

1497

Will Nelson

10

(331)

(1731)

21:05.37

1:58:04.80

2:36.00

 
Team - Darby Finish Position - 51
Team Score (places): *** Team Score (times):1:40:06.98 Ave Time:20:01.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1567

Evan Duggan

10

225

225

18:13.52

18:13.52

0:00.00

2

1569

Garrett McCormack

12

265

490

18:52.94

37:06.46

0:39.42

3

1571

Tilore Spears

11

300

790

19:31.16

56:37.62

1:17.64

4

1570

Renan Paredes

12

333

1123

21:16.22

1:17:53.84

3:02.70

5

1568

Dawson Jakober

12

341

1464

22:13.14

1:40:06.98

3:59.62

 
Team - Whitehall Finish Position - 52
Team Score (places): *** Team Score (times):1:48:23.14 Ave Time:21:40.63
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2431

Hunter Flynn

10

118

118

17:08.76

17:08.76

0:00.00

2

2428

Garrett Briggs

11

336

454

21:28.29

38:37.05

4:19.53

3

2432

Joseph Reed

11

342

796

22:33.97

1:01:11.02

5:25.21

4

2429

Sam Catalino

12

344

1140

22:42.74

1:23:53.76

5:33.98

5

2433

Kadin Smith

10

348

1488

24:29.38

1:48:23.14

7:20.62

6

2430

Curtis Flood

11

(349)

(1837)

24:40.61

2:13:03.75

7:31.85

 
Team - Libby Finish Position - 53
Team Score (places): *** Team Score (times):1:46:13.42 Ave Time:21:14.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2033

Niklaus Gier

10

304

304

19:36.47

19:36.47

0:00.00

2

2034

Miguel Hernandez

12

317

621

20:17.70

39:54.17

0:41.23

3

2035

Caleb Hooper

12

335

956

21:23.39

1:01:17.56

1:46.92

4

2036

Allan Rice

10

337

1293

21:34.16

1:22:51.72

1:57.69

5

2038

Billy Topaz

12

346

1639

23:21.70

1:46:13.42

3:45.23

6

2037

Tanner Dehaven

10

(347)

(1986)

23:49.33

2:10:02.75

4:12.86

 
Team - Anaconda Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1302

Trey Smollack

Less Than 5

 

17:36.34

17:36.34

0:00.00

2

1303

Drew Vaughan

Less Than 5

 

19:02.28

36:38.62

1:25.94

3

1301

Ben Shaefer

Less Than 5

 

20:20.08

56:58.70

2:43.74

 
Team - Bigfork Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1371

Logan Morley

11

Less Than 5

 

15:26.15

15:26.15

0:00.00

 
Team - Ennis Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1602

Race Owens

11

Less Than 5

 

17:31.95

17:31.95

0:00.00

2

1603

Lane Sitz

10

Less Than 5

 

17:45.06

35:17.01

0:13.11

3

1601

Wade Luly

10

Less Than 5

 

22:29.64

57:46.65

4:57.69

 
Team - Harrison Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1838

Derik Defrance

9

Less Than 5

 

19:27.05

19:27.05

0:00.00

2

1839

Jarrod Nye

12

Less Than 5

 

21:07.31

40:34.36

1:40.26

3

1837

Doug Christensen

10

Less Than 5

 

22:24.01

1:02:58.37

2:56.96

 
Team - Jefferson Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1930

Aj Eckmann

11

Less Than 5

 

16:28.19

16:28.19

0:00.00

 
Team - Plains Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2240

Russell Kujala

12

Less Than 5

 

16:45.38

16:45.38

0:00.00

 
Team - Powell County Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2271

Will Senecal

12

Less Than 5

 

20:36.56

20:36.56

0:00.00

 
Team - Seeley-Swan Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2308

Cameron Haines

9

Less Than 5

 

21:32.06

21:32.06

0:00.00

 
Team - St. Ignatius Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2349

Tate Weingart

11

Less Than 5

 

18:17.77

18:17.77

0:00.00

2

2348

Wyatt Decker

11

Less Than 5

 

24:29.12

42:46.89

6:11.35

 
Team - Thompson Falls Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2356

Tanner Laws

11

Less Than 5

 

16:51.82

16:51.82

0:00.00

2

2357

William Vanhuss

12

Less Than 5

 

18:24.63

35:16.45

1:32.81

3

2358

Josh Wulfekuhle

11

Less Than 5

 

18:43.13

53:59.58

1:51.31

 
Team - Three Forks Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2378

Collin Whitesitt

10

Less Than 5

 

18:58.52

18:58.52

0:00.00

2

2373

Charlie Christman

10

Less Than 5

 

19:29.53

38:28.05

0:31.01

3

2375

Brandon Hulit

10

Less Than 5

 

19:46.50

58:14.55

0:47.98

4

2376

Ryan Lane

12

Less Than 5

 

20:32.28

1:18:46.83

1:33.76

 
Team - Tri City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2380

Kevin Bingham

11

Less Than 5

 

17:54.67

17:54.67

0:00.00

2

2381

Luke Westbrook

12

Less Than 5

 

18:06.11

36:00.78

0:11.44

Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

454

Annie Hill Glacier

16:39.64

5:33/M

9

 

2

(< 5)

73

Makena Morley Bigfork

16:48.84

5:36/M

12

 

3

(< 5)

72

Bryn Morley Bigfork

17:04.61

5:41/M

9

 

4

2

159

Christina Aragon Billings Senior

17:42.56

5:54/M

11

 

5

3

848

Sabrina Sterbis Missoula Big Sky

17:49.53

5:56/M

12

 

6

4

858

Samantha Sayer Missoula Hellgate

18:05.85

6:02/M

12

 

7

5

856

Miranda Foster Missoula Hellgate

18:06.60

6:02/M

11

 

8

(< 5)

1105

Mccall Skay West Valley High School

18:06.88

6:02/M

12

 

9

6

183

Bridget Creel Bozeman

18:07.72

6:02/M

12

 

10

7

171

Amanda Nelson Billings Skyview

18:08.38

6:03/M

12

 

11

8

167

Keegan Day Billings Skyview

18:32.48

6:11/M

12

 

12

9

247

Josie Brown Coeur d'Alene

18:33.25

6:11/M

12

 

13

10

402

Kaitlin Wride Flathead

18:37.65

6:12/M

9

 

14

11

363

Brittany Aquino East Valley

18:37.78

6:12/M

11

 

15

12

721

Katie Thronson Lewis & Clark

18:38.24

6:13/M

9

 

16

13

248

Caitlin Conway Coeur d'Alene

18:39.17

6:13/M

10

 

17

14

184

Sarah Foster Bozeman

18:42.27

6:14/M

12

 

18

15

251

Kara Story Coeur d'Alene

18:42.82

6:14/M

12

 

19

16

189

Kenenni Wiegand Bozeman

18:46.76

6:15/M

10

 

20

17

252

Krista Story Coeur d'Alene

19:02.93

6:21/M

12

 

21

18

274

Samantha Mundel Columbia Falls

19:03.24

6:21/M

12

 

22

19

955

Madison Liechty Missoula Sentinel

19:04.15

6:21/M

11

 

23

20

956

Molly MacDonald Missoula Sentinel

19:04.40

6:21/M

10

 

24

21

472

Ann Moloney Gonzaga Prep

19:07.98

6:22/M

12

 

25

22

398

Lauren Clark Flathead

19:09.32

6:23/M

12

 

26

23

719

Maddie Pincock Lewis & Clark

19:11.46

6:24/M

9

 

27

24

720

Abby Smith Lewis & Clark

19:11.66

6:24/M

9

 

28

25

857

Allison Monahan Missoula Hellgate

19:11.96

6:24/M

11

 

29

26

855

Ellee Becker Missoula Hellgate

19:13.80

6:24/M

9

 

30

27

457

Bailey Smith Glacier

19:14.10

6:25/M

10

 

31

28

401

Elizabeth Thompson Flathead

19:18.74

6:26/M

10

 

32

29

245

Mishayla Waltari Cody

19:18.96

6:26/M

12

 

33

30

650

Emma Nelson Hillcrest

19:19.97

6:26/M

10

 

34

31

343

Moriah Duenich Deer Park

19:21.86

6:27/M

10

 

35

32

246

Erin Wooley Cody

19:23.22

6:28/M

9

 

36

33

1090

Claire Dingus University

19:27.72

6:29/M

9

 

37

34

954

Ellen Brooks Missoula Sentinel

19:30.97

6:30/M

11

 

38

35

474

Schwartenberger Natalie Gonzaga Prep

19:31.63

6:30/M

9

 

39

36

188

Maddie Vilhauer Bozeman

19:36.84

6:32/M

10

 

40

37

808

Jenna Rogers Mead

19:37.36

6:32/M

10

 

41

38

811