Competitive Timing

Mountain West Classic

Mountain West Classic

September 19, 2015


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Middle School Girls - All Teams
Team Summary - Girls - Middle School Girls - All Teams
Team Detail - Girls - Middle School Girls - All Teams
Finish List - Boys - Middle School Boys - All Teams
Team Summary - Boys - Middle School Boys - All Teams
Team Detail - Boys - Middle School Boys - All Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1347

Griffin May Bozeman Middel School

11:36.49

5:48/M

8

 

2

2

1346

Dylan May Bozeman Middel School

11:38.05

5:49/M

8

 

3

(< 5)

2494

Ian Barville Bowdish

11:40.31

5:50/M

8

 

4

3

2171

Jack Mitchell-Robohm Missoula Middle Schools

11:57.96

5:59/M

8

 

5

4

2475

Sam Menicke Whitefish Middle School

12:00.02

6:00/M

8

 

6

5

2159

Oscar Duffield Missoula Middle Schools

12:00.76

6:00/M

8

 

7

6

1945

Simon Hill Kalispell Middle School

12:11.27

6:06/M

8

 

8

7

1343

William Hodgson Bozeman Middel School

12:17.34

6:09/M

8

 

9

8

1358

Dylan Taylor Broadwater

12:17.39

6:09/M

8

 

10

(< 5)

2529

Will Smith Sacajawea

12:19.45

6:10/M

8

 

11

(< 5)

2367

Avery Smith Seeley-Swan

12:22.94

6:11/M

8

 

12

9

1338

Nathan Carroll Bozeman Middel School

12:23.41

6:12/M

8

 

13

10

2243

Mccrae Wester Park

12:24.95

6:12/M

7

 

14

11

2466

Bridger Gaertner Whitefish Middle School

12:25.49

6:13/M

8

 

15

12

2165

Lukas Horejsi Missoula Middle Schools

12:26.20

6:13/M

8

 

16

(< 5)

1258

Anton Young Bigfork

12:27.22

6:14/M

8

 

17

13

1950

Luke Morin Kalispell Middle School

12:32.22

6:16/M

8

 

18

14

1337

Patrick Bradshaw Bozeman Middel School

12:33.59

6:17/M

8

 

19

15

2158

Aidan Duffield Missoula Middle Schools

12:37.74

6:19/M

8

 

20

16

2410

Jacob Wilson Thompson Falls

12:39.28

6:20/M

8

 

21

17

2272

Trenton Adler Polson Middle School

12:40.46

6:20/M

7

 

22

(< 5)

2385

Troy Matt St. Ignatius

12:43.15

6:22/M

8

 

23

18

1199

Sven Rasmussen Anaconda

12:46.23

6:23/M

8

 

24

19

1633

Tyler Schmautz Frenchtown Junior High School

12:48.10

6:24/M

8

 

25

20

2559

Colt Crawford Arlee

12:51.28

6:26/M

7

 

26

(< 5)

2216

Kyler Cambpell Montana City School

12:51.80

6:26/M

8

 

27

21

1203

Wyatt Theard Anaconda

12:54.20

6:27/M

7

 

28

(< 5)

1401

Christian Sherman Butte High School

12:55.14

6:28/M

8

 

29

22

2168

Tait Kuchenbrod Missoula Middle Schools

12:59.72

6:30/M

7

 

30

23

1720

Elijah Davis Great Falls

13:01.14

6:31/M

7

 

31

24

1345

Sterling Marshall-Pryde Bozeman Middel School

13:06.64

6:33/M

7

 

32

25

1718

Jacob Burd Great Falls

13:08.31

6:34/M

8

 

33

26

1726

Garret Wisenburger Great Falls

13:09.67

6:35/M

8

 

34

27

1356

Ty Steele Broadwater

13:10.63

6:35/M

7

 

35

28

2187

Daniel Woehler Missoula Middle Schools

13:11.14

6:36/M

8

 

36

29

2275

Gator Cheff Polson Middle School

13:11.42

6:36/M

8

 

37

30

2467

Colter Gaertner Whitefish Middle School

13:11.48

6:36/M

6

 

38

31

2183

Daxton Summers Missoula Middle Schools

13:12.54

6:36/M

8

 

39

32

1470

Aiden Jarvis Columbia Falls Junior High

13:15.57

6:38/M

7

 

40

(> 7)

2154

Luciano Beaton Missoula Middle Schools

13:17.16

6:39/M

8

 

41

33

1336

Tillman Bartholomew Bozeman Middel School

13:18.62

6:39/M

5

 

42

34

2405

Ethan Brown Thompson Falls

13:19.96

6:40/M

8

 

43

(> 7)

1342

Cooper Hartshorn Bozeman Middel School

13:22.95

6:41/M

5

 

44

35

2355

Isaiah Nasewtewa Ronan High School

13:26.01

6:43/M

7

 

45

(> 7)

2587

Kiedis MacFarlane Bozeman Middel School

13:26.03

6:43/M

5

 

46

(< 5)

2035

Wyatt Barney Manhattan

13:27.16

6:44/M

7

 

47

36

1722

Henery Kakalecik Great Falls

13:28.95

6:44/M

8

 

48

37

1498

Cole Henry Corvallis

13:29.22

6:45/M

8

 

49

38

2560

Rafe Holz Arlee

13:29.30

6:45/M

8

 

50

39

1797

Austin Drake Hamilton MT Middle School

13:31.45

6:46/M

7

 

51

40

2360

Christian Silgen Ronan High School

13:40.41

6:50/M

8

 

52

41

1204

Caleb Thompson Anaconda

13:41.64

6:51/M

8

 

53

42

2358

James Normandeau Ronan High School

13:45.11

6:53/M

8

 

54

43

1503

Bridger Williams Corvallis

13:45.37

6:53/M

8

 

55

(> 7)

2184

Aidan Thompson Missoula Middle Schools

13:46.08

6:53/M

7

 

56

44

1200

Nik Russell Anaconda

13:46.60

6:53/M

8

 

57

45

1721

Ethan Heagle Great Falls

13:47.30

6:54/M

7

 

58

46

1952

Luke Ritzdorf Kalispell Middle School

13:49.32

6:55/M

8

 

59

(< 5)

2220

Lenny Triem Montana City School

13:50.48

6:55/M

7

 

60

47

2474

Gabe Menicke Whitefish Middle School

13:50.64

6:55/M

6

 

61

(> 7)

1351

Hunter Williams Bozeman Middel School

13:50.96

6:55/M

8

 

62

(> 7)

2172

Jackson Moe Missoula Middle Schools

13:51.61

6:56/M

6

 

63

(> 7)

2186

Aidan Vaneerden Missoula Middle Schools

13:51.73

6:56/M

8

 

64

(> 7)

1350

Kristofer Torgerson Bozeman Middel School

13:52.74

6:56/M

8

 

65

48

1938

Drew Dickey Kalispell Middle School

14:02.92

7:01/M

8

 

66

49

2382

Keaton Fischer Somers Cross Country

14:03.65

7:02/M

8

 

67

50

2352

Brant Heiner Ronan High School

14:04.83

7:02/M

7

 

68

51

1801

Tyler Hull Hamilton MT Middle School

14:05.51

7:03/M

7

 

69

52

1206

Leroy Wilson Anaconda

14:05.59

7:03/M

8

 

70

53

1359

Zach Wickens Broadwater

14:06.38

7:03/M

7

 

71

54

2428

Morgan Hendrickson Twin Bridges

14:07.17

7:04/M

6

 

72

55

1772

Matyi Kari Hamilton

14:08.75

7:04/M

5

 

73

(> 7)

2153

Aidan Anderson Missoula Middle Schools

14:09.27

7:05/M

6

 

74

56

2484

Flint Smith Whitehall

14:09.47

7:05/M

7

 

75

57

1773

Zsomi Kari Hamilton

14:09.61

7:05/M

5

 

76

58

2282

Robert Perez Polson Middle School

14:09.66

7:05/M

6

 

77

(< 5)

2327

Tyler Schrowe Red Lodge

14:10.90

7:05/M

6

 

78

(> 7)

2169

Chance Lockwood Missoula Middle Schools

14:11.51

7:06/M

7

 

79

59

1949

Brandon Moehlmann Kalispell Middle School

14:12.09

7:06/M

7

 

80

60

1946

Bohdi Hollman Kalispell Middle School

14:13.36

7:07/M

8

 

81

(< 5)

1386

Brandon Omeasoo Browning Middle School

14:14.49

7:07/M

8

 

82

61

2409

Tommy Murray Thompson Falls

14:16.08

7:08/M

7

 

83

62

2407

Gage Fuhrman Thompson Falls

14:16.63

7:08/M

7

 

84

(> 7)

1339

Garrett Coley Bozeman Middel School

14:16.75

7:08/M

7

 

85

63

2274

David Castillo Polson Middle School

14:17.32

7:09/M

8

 

86

64

1951

Orion Morin Kalispell Middle School

14:18.06

7:09/M

7

 

87

65

1468

Noah Golan Columbia Falls Junior High

14:18.66

7:09/M

8

 

88

66

2472

Ian Lacey Whitefish Middle School

14:18.70

7:09/M

8

 

89

67

1205

Kaden Voeller Anaconda

14:20.98

7:10/M

8

 

90

(< 5)

2419

Dean Buchholz Three Forks

14:21.28

7:11/M

8

 

91

(> 7)

1955

Ethan Strand Kalispell Middle School

14:24.76

7:12/M

7

 

92

68

2429

C.j. Wayland Twin Bridges

14:26.45

7:13/M

8

 

93

69

2469

Jacob Henson Whitefish Middle School

14:26.63

7:13/M

6

 

94

(> 7)

2166

Mckay Hunter Missoula Middle Schools

14:27.64

7:14/M

8

 

95

(> 7)

1340

Henry Defrance Bozeman Middel School

14:28.13

7:14/M

5

 

96

(> 7)

1341

Austin Fraker Bozeman Middel School

14:29.53

7:15/M

7

 

97

(> 7)

2188

Justin Woody Missoula Middle Schools

14:29.86

7:15/M

6

 

98

70

2485

Adam Williams Whitehall

14:30.03

7:15/M

6

 

99

71

1530

Jordan Calf Looking De La salle Blackfeet School

14:30.13

7:15/M

7

 

100

(> 7)

2160

Will Erving Missoula Middle Schools

14:32.01

7:16/M

8

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

2156

Scott Chaussee Missoula Middle Schools

14:33.43

7:17/M

6

 

102

(> 7)

2167

Eli Kruse Missoula Middle Schools

14:34.22

7:17/M

8

 

103

72

1796

Grayden Beyer Hamilton MT Middle School

14:36.20

7:18/M

7

 

104

(> 7)

2181

Henry Stahl Missoula Middle Schools

14:37.54

7:19/M

8

 

105

73

2427

Rob Dale Twin Bridges

14:39.02

7:20/M

8

 

106

74

1774

Tristan Koerner Hamilton

14:40.42

7:20/M

4

 

107

75

1504

James Wissenbach Corvallis

14:40.68

7:20/M

8

 

108

(< 5)

1400

Keagan Gransberry Butte High School

14:41.75

7:21/M

7

 

109

76

2242

Max Stern Park

14:43.96

7:22/M

6

 

110

77

1540

Brayds Vielle De La salle Blackfeet School

14:46.45

7:23/M

5

 

111

(> 7)

1937

Caden Deacon Kalispell Middle School

14:46.73

7:23/M

7

 

112

78

2471

Sebastian Klaehn Whitefish Middle School

14:47.64

7:24/M

8

 

113

(< 5)

2013

Cody Marion Lincoln County

14:48.73

7:24/M

8

 

114

(< 5)

1387

Preston Tatsey Browning Middle School

14:49.62

7:25/M

8

 

115

79

2562

Rylee Arlee Arlee

14:49.68

7:25/M

8

 

116

(> 7)

2465

Aidan Croskrey Whitefish Middle School

14:49.75

7:25/M

8

 

117

(> 7)

1953

Logan Schwaller Kalispell Middle School

14:50.97

7:25/M

7

 

118

80

2278

Ethan McCauley Polson Middle School

14:51.29

7:26/M

6

 

119

81

1806

Tanner Nead Hamilton MT Middle School

14:51.40

7:26/M

6

 

120

82

2234

Nathan Brown Park

14:54.11

7:27/M

7

 

121

83

2408

Justin Morgan Thompson Falls

14:54.13

7:27/M

7

 

122

(> 7)

2468

Barrett Garcia Whitefish Middle School

14:56.08

7:28/M

6

 

123

(< 5)

2218

Quade Oser Montana City School

14:57.62

7:29/M

7

 

124

(> 7)

1940

Brennen Evans Kalispell Middle School

14:57.79

7:29/M

8

 

125

(> 7)

1957

Connor Wride Kalispell Middle School

15:00.11

7:30/M

7

 

126

84

1794

Petz Seth Hamilton Christian Academy

15:01.09

7:31/M

7

 

127

85

1761

Ephraim Apedaile Hamilton

15:01.22

7:31/M

4

 

128

86

2384

Ethan Thomas Somers Cross Country

15:01.73

7:31/M

6

 

129

(> 7)

2162

Colten Graham Missoula Middle Schools

15:03.74

7:32/M

6

 

130

(> 7)

2180

Tim Smith Missoula Middle Schools

15:03.88

7:32/M

8

 

131

87

1354

Justin Bergstad Broadwater

15:10.61

7:35/M

8

 

132

(> 7)

1943

Isaac Haynes Kalispell Middle School

15:11.38

7:36/M

8

 

133

(> 7)

1947

Stephen Jerman Kalispell Middle School

15:11.71

7:36/M

7

 

134

88

2273

Zane Benson Polson Middle School

15:11.92

7:36/M

8

 

135

89

2563

Sage Nocolai Arlee

15:12.37

7:36/M

7

 

136

90

2280

Dillon Omeasoo Polson Middle School

15:13.86

7:37/M

6

 

137

(> 7)

2173

Loklin Nord Missoula Middle Schools

15:14.01

7:37/M

8

 

138

(> 7)

2177

Braden Rowe Missoula Middle Schools

15:14.71

7:37/M

8

 

139

(> 7)

1948

Emmett Jeschke Kalispell Middle School

15:15.18

7:38/M

8

 

140

(> 7)

2155

Nicholas Becker Missoula Middle Schools

15:20.59

7:40/M

8

 

141

(> 7)

2476

Jeiven Pemberton Whitefish Middle School

15:22.10

7:41/M

8

 

142

91

1505

Connor Yetter Corvallis

15:22.83

7:41/M

8

 

143

92

1631

Dante Piedalue Frenchtown Junior High School

15:23.68

7:42/M

8

 

144

93

1809

Radley Robertson Hamilton MT Middle School

15:25.03

7:43/M

8

 

145

(> 7)

2285

Sean Stewart Polson Middle School

15:26.66

7:43/M

7

 

146

(> 7)

2277

Kyndal Mathis Polson Middle School

15:29.38

7:45/M

7

 

147

94

2357

Xavie Nolen Ronan High School

15:31.22

7:46/M

7

 

148

95

1626

Austin Baldwin Frenchtown Junior High School

15:31.30

7:46/M

6

 

149

96

2356

Brayden Nolen Ronan High School

15:33.28

7:47/M

8

 

150

(> 7)

2276

Maysn Cowell Polson Middle School

15:35.61

7:48/M

7

 

151

(> 7)

2470

Pace Howeth Whitefish Middle School

15:36.72

7:48/M

7

 

152

(> 7)

2176

Zach Roosa Missoula Middle Schools

15:37.51

7:49/M

8

 

153

97

1768

Nash Gero Hamilton

15:37.80

7:49/M

4

 

154

98

1769

Colin Hanley Hamilton

15:37.81

7:49/M

5

 

155

(> 7)

2185

Jackson Triepke Missoula Middle Schools

15:38.11

7:49/M

7

 

156

(< 5)

1385

Christopher Kipp Browning Middle School

15:38.89

7:49/M

8

 

157

(< 5)

2217

Kyle Markovics Montana City School

15:39.50

7:50/M

8

 

158

99

1532

Cameron Falcon De La salle Blackfeet School

15:39.73

7:50/M

7

 

159

100

1196

Kai Bauer Anaconda

15:41.12

7:51/M

8

 

160

101

1632

Kamas Romney Frenchtown Junior High School

15:42.26

7:51/M

6

 

161

(< 5)

1518

Cullen Duggan Darby

15:42.65

7:51/M

5

 

162

102

1496

James Cashell Corvallis

15:42.88

7:51/M

6

 

163

103

1775

Andrew Ricklefs Hamilton

15:46.07

7:53/M

4

 

164

(< 5)

1409

Carter Casavant Cascade Middle School

15:47.85

7:54/M

5

 

165

104

1357

Hayden Studenbeck Broadwater

15:48.38

7:54/M

8

 

166

(> 7)

1762

Dawson Berglund Hamilton

15:50.20

7:55/M

5

 

167

105

1803

Andrew Lant Hamilton MT Middle School

15:51.94

7:56/M

6

 

168

106

1528

Andrew Boggs De La salle Blackfeet School

15:54.75

7:57/M

6

 

169

(< 5)

2391

Michael Zeilinski Stevensville

15:59.68

8:00/M

7

 

170

107

1472

Camryn Klintworth Columbia Falls Junior High

16:00.23

8:00/M

8

 

171

108

1484

Bailey Sjostrom Columbia Falls Junior High

16:00.28

8:00/M

7

 

172

(> 7)

2178

Jesse Sage Missoula Middle Schools

16:08.94

8:04/M

7

 

173

(> 7)

1936

Fynn Cox Kalispell Middle School

16:10.71

8:05/M

7

 

174

109

1481

Max Roesner Columbia Falls Junior High

16:11.61

8:06/M

8

 

175

110

1792

Ethan Petz Hamilton Christian Academy

16:11.93

8:06/M

6

 

176

111

1793

Thomas Rockwell Hamilton Christian Academy

16:12.68

8:06/M

4

 

177

(> 7)

2477

Henry Seigmund Whitefish Middle School

16:17.08

8:09/M

5

 

178

112

1538

Robert Reagan De La salle Blackfeet School

16:18.07

8:09/M

5

 

179

(> 7)

2281

Daniel Pepion Polson Middle School

16:22.99

8:11/M

8

 

180

113

1475

Sam Lovering Columbia Falls Junior High

16:23.62

8:12/M

8

 

181

114

2238

Chris Orr Park

16:25.35

8:13/M

8

 

182

(> 7)

1348

Timothy Putzier Bozeman Middel School

16:27.80

8:14/M

8

 

183

(< 5)

2588

Johnnie Stout Seeley-Swan

16:28.33

8:14/M

5

 

184

(> 7)

2161

Blaine Goklish Missoula Middle Schools

16:28.39

8:14/M

6

 

185

115

1471

Kyler King Columbia Falls Junior High

16:31.58

8:16/M

8

 

186

116

2564

Tyler Brown Arlee

16:31.96

8:16/M

7

 

187

(< 5)

1298

Morgan Burns Bonner School

16:34.24

8:17/M

8

 

188

(> 7)

2473

Nicolas Leclerc Whitefish Middle School

16:35.40

8:18/M

8

 

189

117

2565

Sam Phillips Arlee

16:38.71

8:19/M

7

 

190

118

2482

Logan Graham Whitehall

16:40.59

8:20/M

7

 

191

119

1495

Weston Buehler Corvallis

16:41.10

8:21/M

8

 

192

(> 7)

1478

Winslow Nichols Columbia Falls Junior High

16:41.22

8:21/M

7

 

193

(> 7)

2157

Josiah Cloute Missoula Middle Schools

16:41.92

8:21/M

7

 

194

120

2353

Michael Irvine Ronan High School

16:42.89

8:21/M

7

 

195

121

1629

Kaden Hanson Frenchtown Junior High School

16:43.55

8:22/M

6

 

196

(> 7)

1780

Kellen Yockey Hamilton

16:44.35

8:22/M

5

 

197

122

1535

Jamersen Lazy Boy De La salle Blackfeet School

16:44.82

8:22/M

5

 

198

(> 7)

1767

Eli Fisher Hamilton

16:48.70

8:24/M

5

 

199

123

1795

Teagan Triplett Hamilton Christian Academy

16:49.23

8:25/M

4

 

200

(< 5)

2014

Danny Marion Lincoln County

16:49.42

8:25/M

7

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

(< 5)

1519

Mitch Duggan Darby

16:50.19

8:25/M

7

 

202

124

1808

Harley Robertson Hamilton MT Middle School

16:50.28

8:25/M

7

 

203

125

2383

Braedyn Polansky Somers Cross Country

16:50.71

8:25/M

8

 

204

(> 7)

1487

Coleman Wollenzien Columbia Falls Junior High

16:54.79

8:27/M

8

 

205

(> 7)

2179

Hans Skovlin Missoula Middle Schools

16:56.16

8:28/M

8

 

206

126

1537

Gabriel Perez De La salle Blackfeet School

16:57.68

8:29/M

7

 

207

(> 7)

1944

Ethan Helmey Kalispell Middle School

16:58.55

8:29/M

7

 

208

(> 7)

1812

Andrew Searle Hamilton MT Middle School

17:00.42

8:30/M

6

 

209

127

2430

Ethan Wayland Twin Bridges

17:06.37

8:33/M

6

 

210

128

1500

Randall Jessop Corvallis

17:08.61

8:34/M

7

 

211

(> 7)

1954

Parker Shumard Kalispell Middle School

17:09.43

8:35/M

8

 

212

129

2480

Hunter Cooper Whitehall

17:09.67

8:35/M

8

 

213

(< 5)

1299

Colton Dickson Bonner School

17:11.26

8:36/M

8

 

214

(> 7)

2174

Isaac Odegaard Missoula Middle Schools

17:13.31

8:37/M

8

 

215

(> 7)

1501

Hayden Pease Corvallis

17:17.45

8:39/M

8

 

216

(> 7)

1201

Ty Spehar Anaconda

17:19.92

8:40/M

7

 

217

130

1355

Ian Scott Broadwater

17:23.08

8:42/M

8

 

218

131

1791

Kaleb Lopez Hamilton Christian Academy

17:24.56

8:42/M

6

 

219

(> 7)

2182

Renn Stearns Missoula Middle Schools

17:24.88

8:42/M

7

 

220

(> 7)

1802

James Kostecki Hamilton MT Middle School

17:24.97

8:42/M

8

 

221

(> 7)

1349

Sean Shank Bozeman Middel School

17:25.97

8:43/M

7

 

222

(< 5)

2015

Eli Neill Lincoln County

17:26.20

8:43/M

7

 

223

(> 7)

1805

Andrew McLinden Hamilton MT Middle School

17:32.77

8:46/M

8

 

224

132

2239

Jon Sarisky Park

17:33.60

8:47/M

7

 

225

(> 7)

1777

Trent Sisson Hamilton

17:35.07

8:48/M

4

 

226

(< 5)

1836

Jamal Comes At Night Heart Butte

17:36.71

8:48/M

5

 

227

(> 7)

1799

Tanner Hanson Hamilton MT Middle School

17:39.63

8:50/M

7

 

228

(> 7)

2170

Malik Lyttle Missoula Middle Schools

17:41.06

8:51/M

4

 

229

(> 7)

1941

Colter Girardot Kalispell Middle School

17:42.62

8:51/M

7

 

230

(> 7)

1811

Robert Sangiorgio Hamilton MT Middle School

17:49.42

8:55/M

7

 

231

133

2481

Spencer Drake Whitehall

17:51.06

8:56/M

6

 

232

134

1634

David Toavs Frenchtown Junior High School

17:54.56

8:57/M

7

 

233

(< 5)

1301

Cade Slayden Bonner School

17:57.31

8:59/M

7

 

234

135

2381

Brannt Fahrney Somers Cross Country

18:01.70

9:01/M

6

 

235

(> 7)

1473

Tyler Langton Columbia Falls Junior High

18:06.61

9:03/M

8

 

236

136

2431

Landon Wentzel Twin Bridges

18:09.70

9:05/M

6

 

237

(> 7)

1477

Ryan Nelson Columbia Falls Junior High

18:18.27

9:09/M

8

 

238

(> 7)

1529

Wade Boggs De La salle Blackfeet School

18:43.19

9:22/M

5

 

239

(> 7)

2164

Matthew Hauser Missoula Middle Schools

18:43.30

9:22/M

6

 

240

(> 7)

1198

Troy Mitchell Anaconda

18:52.61

9:26/M

7

 

241

(< 5)

1410

Tristan Grimes Cascade Middle School

18:55.60

9:28/M

5

 

242

(> 7)

2284

Michael Smith Polson Middle School

18:58.69

9:29/M

7

 

243

(> 7)

1765

Spencer Cruse Hamilton

18:59.87

9:30/M

5

 

244

(> 7)

1533

Colden Goss De La salle Blackfeet School

19:04.47

9:32/M

5

 

245

(> 7)

1202

Emmett Theard Anaconda

19:05.16

9:33/M

6

 

246

137

1723

Trenton Olson Great Falls

19:11.88

9:36/M

7

 

247

(> 7)

1534

Dale Immenschuh De La salle Blackfeet School

19:20.85

9:40/M

5

 

248

(> 7)

1539

Caden Tatsey De La salle Blackfeet School

19:24.48

9:42/M

7

 

249

(> 7)

1764

Micah Broch Hamilton

19:25.23

9:43/M

4

 

250

(> 7)

1763

Blake Blake Hamilton

19:25.34

9:43/M

4

 

251

138

2566

Rj Knoll Arlee

19:35.20

9:48/M

6

 

252

(> 7)

1798

Luke Evans Hamilton MT Middle School

19:43.89

9:52/M

7

 

253

(> 7)

1804

Max Light Hamilton MT Middle School

19:59.99

10:00/M

7

 

254

(< 5)

1838

Natoyi-Natosi Kipp-Jackson Heart Butte

20:13.93

10:07/M

5

 

255

(> 7)

2354

Daniel Lozeau Ronan High School

20:16.98

10:08/M

7

 

256

(> 7)

1956

Wyatt Weller Kalispell Middle School

20:19.36

10:10/M

8

 

257

(> 7)

1486

Seth Umbriaco Columbia Falls Junior High

20:35.58

10:18/M

7

 

258

(> 7)

1469

Braydon Hallett Columbia Falls Junior High

20:36.46

10:18/M

6

 

259

139

1790

Tucker Holliday Hamilton Christian Academy

20:40.47

10:20/M

6

 

260

140

1788

Steven Allen Hamilton Christian Academy

20:40.76

10:20/M

7

 

261

141

2237

Alex Obie Park

20:42.26

10:21/M

7

 

262

(> 7)

1502

Hunter Webber Corvallis

20:45.35

10:23/M

6

 

263

(> 7)

1499

Collin Holmberg Corvallis

20:46.39

10:23/M

6

 

264

142

2380

Elliot Brown Somers Cross Country

20:50.22

10:25/M

6

 

265

(> 7)

1476

Zach Lovering Columbia Falls Junior High

21:00.49

10:30/M

6

 

266

(> 7)

1466

Griffin Conger Columbia Falls Junior High

21:09.71

10:35/M

6

 

267

(> 7)

2175

Nayan Patel Missoula Middle Schools

21:20.51

10:40/M

7

 

268

(< 5)

2012

Jaxon Gideon Lincoln County

21:27.76

10:44/M

5

 

269

143

2406

Ben Croft Thompson Falls

21:44.49

10:52/M

6

 

270

(> 7)

2283

Trevor Sanderson Polson Middle School

21:53.81

10:57/M

8

 

271

(> 7)

1531

Tanot Devereaux De La salle Blackfeet School

21:58.96

10:59/M

7

 

272

(> 7)

1789

Mi'Rie Dickson Hamilton Christian Academy

22:12.49

11:06/M

4

 

273

144

1353

Isiah Argabright Broadwater

22:28.89

11:14/M

7

 

274

(> 7)

1497

Marshall Fehr Corvallis

22:40.73

11:20/M

7

 

275

(> 7)

2286

Sam Wood Polson Middle School

23:24.47

11:42/M

6

 

276

(> 7)

2567

Daylon Belcourt Arlee

23:37.91

11:49/M

7

 

277

(> 7)

2568

Jonas Paul Arlee

23:39.38

11:50/M

7

 

278

(> 7)

1197

Landon Hurley Anaconda

23:58.75

11:59/M

7

 

279

145

1630

Logan McNally Frenchtown Junior High School

24:16.16

12:08/M

6

 

280

(> 7)

1810

James Sangiorgio Hamilton MT Middle School

25:19.07

12:40/M

6

 

281

(> 7)

2569

Devin Cordier Arlee

25:34.22

12:47/M

8

 

282

(> 7)

2570

Dustin Cordier Arlee

27:42.09

13:51/M

8

 

283

(> 7)

2571

Jon Henry Arlee

29:19.73

14:40/M

8

 

Top

Team Summary Report - Boys

Middle School Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman Middel School

33

1

2

7

9

14

24

33

 

 

Top 5 Times: 1:00:28.88

 

2

Missoula Middle Schools

57

3

5

12

15

22

28

31

 

 

Top 5 Times: 1:02:02.38

 

3

Great Falls

155

23

25

26

36

45

137

 

 

Top 5 Times: 1:06:35.37

 

4

Whitefish Middle School

158

4

11

30

47

66

69

78

 

 

Top 5 Times: 1:05:46.33

 

5

Kalispell Middle School

172

6

13

46

48

59

60

64

 

 

Top 5 Times: 1:06:47.82

 

6

Anaconda

176

18

21

41

44

52

67

100

 

 

Top 5 Times: 1:07:14.26

 

7

Polson Middle School

247

17

29

58

63

80

88

90

 

 

Top 5 Times: 1:09:10.15

 

8

Thompson Falls

256

16

34

61

62

83

143

 

 

Top 5 Times: 1:09:26.08

 

9

Ronan High School

261

35

40

42

50

94

96

120

 

 

Top 5 Times: 1:10:27.58

 

10

Broadwater

279

8

27

53

87

104

130

144

 

 

Top 5 Times: 1:10:33.39

 

11

Hamilton MT Middle School

336

39

51

72

81

93

105

124

 

 

Top 5 Times: 1:12:29.59

 

12

Arlee

342

20

38

79

89

116

117

138

 

 

Top 5 Times: 1:12:54.59

 

13

Corvallis

348

37

43

75

91

102

119

128

 

 

Top 5 Times: 1:13:00.98

 

14

Hamilton

368

55

57

74

85

97

98

103

 

 

Top 5 Times: 1:13:37.80

 

15

Park

414

10

76

82

114

132

141

 

 

Top 5 Times: 1:16:01.97

 

16

Columbia Falls Junior High

421

32

65

107

108

109

113

115

 

 

Top 5 Times: 1:15:46.35

 

17

Frenchtown Junior High School

428

19

92

95

101

121

134

145

 

 

Top 5 Times: 1:16:08.89

 

18

Twin Bridges

458

54

68

73

127

136

 

 

Top 5 Times: 1:18:28.71

 

19

De La salle Blackfeet School

465

71

77

99

106

112

122

126

 

 

Top 5 Times: 1:17:09.13

 

20

Whitehall

506

56

70

118

129

133

 

 

Top 5 Times: 1:20:20.82

 

21

Somers Cross Country

537

49

86

125

135

142

 

 

Top 5 Times: 1:24:48.01

 

22

Hamilton Christian Academy

559

84

110

111

123

131

139

140

 

 

Top 5 Times: 1:21:39.49

 

Inc.

Bigfork

1 finishers

 

 

 

Inc.

Bonner School

3 finishers

 

 

 

Inc.

Browning Middle School

3 finishers

 

 

 

Inc.

Butte High School

2 finishers

 

 

 

Inc.

Cascade Middle School

2 finishers

 

 

 

Inc.

Darby

2 finishers

 

 

 

Inc.

Heart Butte

2 finishers

 

 

 

Inc.

Lincoln County

4 finishers

 

 

 

Inc.

Manhattan

1 finishers

 

 

 

Inc.

Montana City School

4 finishers

 

 

 

Inc.

Red Lodge

1 finishers

 

 

 

Inc.

Seeley-Swan

2 finishers

 

 

 

Inc.

St. Ignatius

1 finishers

 

 

 

Inc.

Stevensville

1 finishers

 

 

 

Inc.

Three Forks

1 finishers

 

 

 

Inc.

Bowdish

1 finishers

 

 

 

Inc.

Sacajawea

1 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Middle School Boys

Team - Bozeman Middel School Finish Position - 1
Team Score (places): 33 Team Score (times): 1:00:28.88 Ave Time:12:05.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1347

Griffin May

8

1

1

11:36.49

0:00.00

2

1346

Dylan May

8

2

3

23:14.54

0:00.00

3

1343

William Hodgson

8

7

10

35:31.88

0:00.00

4

1338

Nathan Carroll

8

9

19

47:55.29

0:00.00

5

1337

Patrick Bradshaw

8

14

33

1:00:28.88

0:00.00

6

1345

Sterling Marshall-Pryde

7

(24)

(57)

1:13:35.52

0:00.00

7

1336

Tillman Bartholomew

5

(33)

(90)

1:26:54.14

0:00.00

8

1342

Cooper Hartshorn

5

More Than 7

 

1:40:17.09

0:00.00

9

2587

Kiedis MacFarlane

5

More Than 7

 

1:53:43.12

0:00.00

10

1351

Hunter Williams

8

More Than 7

 

2:07:34.08

0:00.00

11

1350

Kristofer Torgerson

8

More Than 7

 

2:21:26.82

0:00.00

12

1339

Garrett Coley

7

More Than 7

 

2:35:43.57

0:00.00

13

1340

Henry Defrance

5

More Than 7

 

2:50:11.70

0:00.00

14

1341

Austin Fraker

7

More Than 7

 

3:04:41.23

0:00.00

15

1348

Timothy Putzier

8

More Than 7

 

3:21:09.03

0:00.00

16

1349

Sean Shank

7

More Than 7

 

3:38:35.00

0:00.00

 
Team - Missoula Middle Schools Finish Position - 2
Team Score (places): 57 Team Score (times): 1:02:02.38 Ave Time:12:24.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2171

Jack Mitchell-Robohm

8

3

3

11:57.96

0:00.00

2

2159

Oscar Duffield

8

5

8

23:58.72

0:00.00

3

2165

Lukas Horejsi

8

12

20

36:24.92

0:00.00

4

2158

Aidan Duffield

8

15

35

49:02.66

0:00.00

5

2168

Tait Kuchenbrod

7

22

57

1:02:02.38

0:00.00

6

2187

Daniel Woehler

8

(28)

(85)

1:15:13.52

0:00.00

7

2183

Daxton Summers

8

(31)

(116)

1:28:26.06

0:00.00

8

2154

Luciano Beaton

8

More Than 7

 

1:41:43.22

0:00.00

9

2184

Aidan Thompson

7

More Than 7

 

1:55:29.30

0:00.00

10

2172

Jackson Moe

6

More Than 7

 

2:09:20.91

0:00.00

11

2186

Aidan Vaneerden

8

More Than 7

 

2:23:12.64

0:00.00

12

2153

Aidan Anderson

6

More Than 7

 

2:37:21.91

0:00.00

13

2169

Chance Lockwood

7

More Than 7

 

2:51:33.42

0:00.00

14

2166

Mckay Hunter

8

More Than 7

 

3:06:01.06

0:00.00

15

2188

Justin Woody

6

More Than 7

 

3:20:30.92

0:00.00

16

2160

Will Erving

8

More Than 7

 

3:35:02.93

0:00.00

17

2156

Scott Chaussee

6

More Than 7

 

3:49:36.36

0:00.00

18

2167

Eli Kruse

8

More Than 7

 

4:04:10.58

0:00.00

19

2181

Henry Stahl

8

More Than 7

 

4:18:48.12

0:00.00

20

2162

Colten Graham

6

More Than 7

 

4:33:51.86

0:00.00

21

2180

Tim Smith

8

More Than 7

 

4:48:55.74

0:00.00

22

2173

Loklin Nord

8

More Than 7

 

5:04:09.75

0:00.00

23

2177

Braden Rowe

8

More Than 7

 

5:19:24.46

0:00.00

24

2155

Nicholas Becker

8

More Than 7

 

5:34:45.05

0:00.00

25

2176

Zach Roosa

8

More Than 7

 

5:50:22.56

0:00.00

26

2185

Jackson Triepke

7

More Than 7

 

6:06:00.67

0:00.00

27

2178

Jesse Sage

7

More Than 7

 

6:22:09.61

0:00.00

28

2161

Blaine Goklish

6

More Than 7

 

6:38:38.00

0:00.00

29

2157

Josiah Cloute

7

More Than 7

 

6:55:19.92

0:00.00

30

2179

Hans Skovlin

8

More Than 7

 

7:12:16.08

0:00.00

31

2174

Isaac Odegaard

8

More Than 7

 

7:29:29.39

0:00.00

32

2182

Renn Stearns

7

More Than 7

 

7:46:54.27

0:00.00

33

2170

Malik Lyttle

4

More Than 7

 

8:04:35.33

0:00.00

34

2164

Matthew Hauser

6

More Than 7

 

8:23:18.63

0:00.00

35

2175

Nayan Patel

7

More Than 7

 

8:44:39.14

0:00.00

 
Team - Great Falls Finish Position - 3
Team Score (places): 155 Team Score (times): 1:06:35.37 Ave Time:13:19.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1720

Elijah Davis

7

23

23

13:01.14

0:00.00

2

1718

Jacob Burd

8

25

48

26:09.45

0:00.00

3

1726

Garret Wisenburger

8

26

74

39:19.12

0:00.00

4

1722

Henery Kakalecik

8

36

110

52:48.07

0:00.00

5

1721

Ethan Heagle

7

45

155

1:06:35.37

0:00.00

6

1723

Trenton Olson

7

(137)

(292)

1:25:47.25

0:00.00

 
Team - Whitefish Middle School Finish Position - 4
Team Score (places): 158 Team Score (times): 1:05:46.33 Ave Time:13:09.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2475

Sam Menicke

8

4

4

12:00.02

0:00.00

2

2466

Bridger Gaertner

8

11

15

24:25.51

0:00.00

3

2467

Colter Gaertner

6

30

45

37:36.99

0:00.00

4

2474

Gabe Menicke

6

47

92

51:27.63

0:00.00

5

2472

Ian Lacey

8

66

158

1:05:46.33

0:00.00

6

2469

Jacob Henson

6

(69)

(227)

1:20:12.96

0:00.00

7

2471

Sebastian Klaehn

8

(78)

(305)

1:35:00.60

0:00.00

8

2465

Aidan Croskrey

8

More Than 7

 

1:49:50.35

0:00.00

9

2468

Barrett Garcia

6

More Than 7

 

2:04:46.43

0:00.00

10

2476

Jeiven Pemberton

8

More Than 7

 

2:20:08.53

0:00.00

11

2470

Pace Howeth

7

More Than 7

 

2:35:45.25

0:00.00

12

2477

Henry Seigmund

5

More Than 7

 

2:52:02.33

0:00.00

13

2473

Nicolas Leclerc

8

More Than 7

 

3:08:37.73

0:00.00

 
Team - Kalispell Middle School Finish Position - 5
Team Score (places): 172 Team Score (times): 1:06:47.82 Ave Time:13:21.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1945

Simon Hill

8

6

6

12:11.27

0:00.00

2

1950

Luke Morin

8

13

19

24:43.49

0:00.00

3

1952

Luke Ritzdorf

8

46

65

38:32.81

0:00.00

4

1938

Drew Dickey

8

48

113

52:35.73

0:00.00

5

1949

Brandon Moehlmann

7

59

172

1:06:47.82

0:00.00

6

1946

Bohdi Hollman

8

(60)

(232)

1:21:01.18

0:00.00

7

1951

Orion Morin

7

(64)

(296)

1:35:19.24

0:00.00

8

1955

Ethan Strand

7

More Than 7

 

1:49:44.00

0:00.00

9

1937

Caden Deacon

7

More Than 7

 

2:04:30.73

0:00.00

10

1953

Logan Schwaller

7

More Than 7

 

2:19:21.70

0:00.00

11

1940

Brennen Evans

8

More Than 7

 

2:34:19.49

0:00.00

12

1957

Connor Wride

7

More Than 7

 

2:49:19.60

0:00.00

13

1943

Isaac Haynes

8

More Than 7

 

3:04:30.98

0:00.00

14

1947

Stephen Jerman

7

More Than 7

 

3:19:42.69

0:00.00

15

1948

Emmett Jeschke

8

More Than 7

 

3:34:57.87

0:00.00

16

1936

Fynn Cox

7

More Than 7

 

3:51:08.58

0:00.00

17

1944

Ethan Helmey

7

More Than 7

 

4:08:07.13

0:00.00

18

1954

Parker Shumard

8

More Than 7

 

4:25:16.56

0:00.00

19

1941

Colter Girardot

7

More Than 7

 

4:42:59.18

0:00.00

20

1956

Wyatt Weller

8

More Than 7

 

5:03:18.54

0:00.00

 
Team - Anaconda Finish Position - 6
Team Score (places): 176 Team Score (times): 1:07:14.26 Ave Time:13:26.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1199

Sven Rasmussen

8

18

18

12:46.23

0:00.00

2

1203

Wyatt Theard

7

21

39

25:40.43

0:00.00

3

1204

Caleb Thompson

8

41

80

39:22.07

0:00.00

4

1200

Nik Russell

8

44

124

53:08.67

0:00.00

5

1206

Leroy Wilson

8

52

176

1:07:14.26

0:00.00

6

1205

Kaden Voeller

8

(67)

(243)

1:21:35.24

0:00.00

7

1196

Kai Bauer

8

(100)

(343)

1:37:16.36

0:00.00

8

1201

Ty Spehar

7

More Than 7

 

1:54:36.28

0:00.00

9

1198

Troy Mitchell

7

More Than 7

 

2:13:28.89

0:00.00

10

1202

Emmett Theard

6

More Than 7

 

2:32:34.05

0:00.00

11

1197

Landon Hurley

7

More Than 7

 

2:56:32.80

0:00.00

 
Team - Polson Middle School Finish Position - 7
Team Score (places): 247 Team Score (times): 1:09:10.15 Ave Time:13:50.03
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2272

Trenton Adler

7

17

17

12:40.46

0:00.00

2

2275

Gator Cheff

8

29

46

25:51.88

0:00.00

3

2282

Robert Perez

6

58

104

40:01.54

0:00.00

4

2274

David Castillo

8

63

167

54:18.86

0:00.00

5

2278

Ethan McCauley

6

80

247

1:09:10.15

0:00.00

6

2273

Zane Benson

8

(88)

(335)

1:24:22.07

0:00.00

7

2280

Dillon Omeasoo

6

(90)

(425)

1:39:35.93

0:00.00

8

2285

Sean Stewart

7

More Than 7

 

1:55:02.59

0:00.00

9

2277

Kyndal Mathis

7

More Than 7

 

2:10:31.97

0:00.00

10

2276

Maysn Cowell

7

More Than 7

 

2:26:07.58

0:00.00

11

2281

Daniel Pepion

8

More Than 7

 

2:42:30.57

0:00.00

12

2284

Michael Smith

7

More Than 7

 

3:01:29.26

0:00.00

13

2283

Trevor Sanderson

8

More Than 7

 

3:23:23.07

0:00.00

14

2286

Sam Wood

6

More Than 7

 

3:46:47.54

0:00.00

 
Team - Thompson Falls Finish Position - 8
Team Score (places): 256 Team Score (times): 1:09:26.08 Ave Time:13:53.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2410

Jacob Wilson

8

16

16

12:39.28

0:00.00

2

2405

Ethan Brown

8

34

50

25:59.24

0:00.00

3

2409

Tommy Murray

7

61

111

40:15.32

0:00.00

4

2407

Gage Fuhrman

7

62

173

54:31.95

0:00.00

5

2408

Justin Morgan

7

83

256

1:09:26.08

0:00.00

6

2406

Ben Croft

6

(143)

(399)

1:31:10.57

0:00.00

 
Team - Ronan High School Finish Position - 9
Team Score (places): 261 Team Score (times): 1:10:27.58 Ave Time:14:05.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2355

Isaiah Nasewtewa

7

35

35

13:26.01

0:00.00

2

2360

Christian Silgen

8

40

75

27:06.42

0:00.00

3

2358

James Normandeau

8

42

117

40:51.53

0:00.00

4

2352

Brant Heiner

7

50

167

54:56.36

0:00.00

5

2357

Xavie Nolen

7

94

261

1:10:27.58

0:00.00

6

2356

Brayden Nolen

8

(96)

(357)

1:26:00.86

0:00.00

7

2353

Michael Irvine

7

(120)

(477)

1:42:43.75

0:00.00

8

2354

Daniel Lozeau

7

More Than 7

 

2:03:00.73

0:00.00

 
Team - Broadwater Finish Position - 10
Team Score (places): 279 Team Score (times): 1:10:33.39 Ave Time:14:06.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1358

Dylan Taylor

8

8

8

12:17.39

0:00.00

2

1356

Ty Steele

7

27

35

25:28.02

0:00.00

3

1359

Zach Wickens

7

53

88

39:34.40

0:00.00

4

1354

Justin Bergstad

8

87

175

54:45.01

0:00.00

5

1357

Hayden Studenbeck

8

104

279

1:10:33.39

0:00.00

6

1355

Ian Scott

8

(130)

(409)

1:27:56.47

0:00.00

7

1353

Isiah Argabright

7

(144)

(553)

1:50:25.36

0:00.00

 
Team - Hamilton MT Middle School Finish Position - 11
Team Score (places): 336 Team Score (times): 1:12:29.59 Ave Time:14:29.92
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1797

Austin Drake

7

39

39

13:31.45

0:00.00

2

1801

Tyler Hull

7

51

90

27:36.96

0:00.00

3

1796

Grayden Beyer

7

72

162

42:13.16

0:00.00

4

1806

Tanner Nead

6

81

243

57:04.56

0:00.00

5

1809

Radley Robertson

8

93

336

1:12:29.59

0:00.00

6

1803

Andrew Lant

6

(105)

(441)

1:28:21.53

0:00.00

7

1808

Harley Robertson

7

(124)

(565)

1:45:11.81

0:00.00

8

1812

Andrew Searle

6

More Than 7

 

2:02:12.23

0:00.00

9

1802

James Kostecki

8

More Than 7

 

2:19:37.20

0:00.00

10

1805

Andrew McLinden

8

More Than 7

 

2:37:09.97

0:00.00

11

1799

Tanner Hanson

7

More Than 7

 

2:54:49.60

0:00.00

12

1811

Robert Sangiorgio

7

More Than 7

 

3:12:39.02

0:00.00

13

1798

Luke Evans

7

More Than 7

 

3:32:22.91

0:00.00

14

1804

Max Light

7

More Than 7

 

3:52:22.90

0:00.00

15

1810

James Sangiorgio

6

More Than 7

 

4:17:41.97

0:00.00

 
Team - Arlee Finish Position - 12
Team Score (places): 342 Team Score (times): 1:12:54.59 Ave Time:14:34.92
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2559

Colt Crawford

7

20

20

12:51.28

0:00.00

2

2560

Rafe Holz

8

38

58

26:20.58

0:00.00

3

2562

Rylee Arlee

8

79

137

41:10.26

0:00.00

4

2563

Sage Nocolai

7

89

226

56:22.63

0:00.00

5

2564

Tyler Brown

7

116

342

1:12:54.59

0:00.00

6

2565

Sam Phillips

7

(117)

(459)

1:29:33.30

0:00.00

7

2566

Rj Knoll

6

(138)

(597)

1:49:08.50

0:00.00

8

2567

Daylon Belcourt

7

More Than 7

 

2:12:46.41

0:00.00

9

2568

Jonas Paul

7

More Than 7

 

2:36:25.79

0:00.00

10

2569

Devin Cordier

8

More Than 7

 

3:02:00.01

0:00.00

11

2570

Dustin Cordier

8

More Than 7

 

3:29:42.10

0:00.00

12

2571

Jon Henry

8

More Than 7

 

3:59:01.83

0:00.00

 
Team - Corvallis Finish Position - 13
Team Score (places): 348 Team Score (times): 1:13:00.98 Ave Time:14:36.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1498

Cole Henry

8

37

37

13:29.22

0:00.00

2

1503

Bridger Williams

8

43

80

27:14.59

0:00.00

3

1504

James Wissenbach

8

75

155

41:55.27

0:00.00

4

1505

Connor Yetter

8

91

246

57:18.10

0:00.00

5

1496

James Cashell

6

102

348

1:13:00.98

0:00.00

6

1495

Weston Buehler

8

(119)

(467)

1:29:42.08

0:00.00

7

1500

Randall Jessop

7

(128)

(595)

1:46:50.69

0:00.00

8

1501

Hayden Pease

8

More Than 7

 

2:04:08.14

0:00.00

9

1502

Hunter Webber

6

More Than 7

 

2:24:53.49

0:00.00

10

1499

Collin Holmberg

6

More Than 7

 

2:45:39.88

0:00.00

11

1497

Marshall Fehr

7

More Than 7

 

3:08:20.61

0:00.00

 
Team - Hamilton Finish Position - 14
Team Score (places): 368 Team Score (times): 1:13:37.80 Ave Time:14:43.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1772

Matyi Kari

5

55

55

14:08.75

0:00.00

2

1773

Zsomi Kari

5

57

112

28:18.36

0:00.00

3

1774

Tristan Koerner

4

74

186

42:58.78

0:00.00

4

1761

Ephraim Apedaile

4

85

271

58:00.00

0:00.00

5

1768

Nash Gero

4

97

368

1:13:37.80

0:00.00

6

1769

Colin Hanley

5

(98)

(466)

1:29:15.61

0:00.00

7

1775

Andrew Ricklefs

4

(103)

(569)

1:45:01.68

0:00.00

8

1762

Dawson Berglund

5

More Than 7

 

2:00:51.88

0:00.00

9

1780

Kellen Yockey

5

More Than 7

 

2:17:36.23

0:00.00

10

1767

Eli Fisher

5

More Than 7

 

2:34:24.93

0:00.00

11

1777

Trent Sisson

4

More Than 7

 

2:52:00.00

0:00.00

12

1765

Spencer Cruse

5

More Than 7

 

3:10:59.87

0:00.00

13

1764

Micah Broch

4

More Than 7

 

3:30:25.10

0:00.00

14

1763

Blake Blake

4

More Than 7

 

3:49:50.44

0:00.00

 
Team - Park Finish Position - 15
Team Score (places): 414 Team Score (times): 1:16:01.97 Ave Time:15:12.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2243

Mccrae Wester

7

10

10

12:24.95

0:00.00

2

2242

Max Stern

6

76

86

27:08.91

0:00.00

3

2234

Nathan Brown

7

82

168

42:03.02

0:00.00

4

2238

Chris Orr

8

114

282

58:28.37

0:00.00

5

2239

Jon Sarisky

7

132

414

1:16:01.97

0:00.00

6

2237

Alex Obie

7

(141)

(555)

1:36:44.23

0:00.00

 
Team - Columbia Falls Junior High Finish Position - 16
Team Score (places): 421 Team Score (times): 1:15:46.35 Ave Time:15:09.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1470

Aiden Jarvis

7

32

32

13:15.57

0:00.00

2

1468

Noah Golan

8

65

97

27:34.23

0:00.00

3

1472

Camryn Klintworth

8

107

204

43:34.46

0:00.00

4

1484

Bailey Sjostrom

7

108

312

59:34.74

0:00.00

5

1481

Max Roesner

8

109

421

1:15:46.35

0:00.00

6

1475

Sam Lovering

8

(113)

(534)

1:32:09.97

0:00.00

7

1471

Kyler King

8

(115)

(649)

1:48:41.55

0:00.00

8

1478

Winslow Nichols

7

More Than 7

 

2:05:22.77

0:00.00

9

1487

Coleman Wollenzien

8

More Than 7

 

2:22:17.56

0:00.00

10

1473

Tyler Langton

8

More Than 7

 

2:40:24.17

0:00.00

11

1477

Ryan Nelson

8

More Than 7

 

2:58:42.44

0:00.00

12

1486

Seth Umbriaco

7

More Than 7

 

3:19:18.02

0:00.00

13

1469

Braydon Hallett

6

More Than 7

 

3:39:54.48

0:00.00

14

1476

Zach Lovering

6

More Than 7

 

4:00:54.97

0:00.00

15

1466

Griffin Conger

6

More Than 7

 

4:22:04.68

0:00.00

 
Team - Frenchtown Junior High School Finish Position - 17
Team Score (places): 428 Team Score (times): 1:16:08.89 Ave Time:15:13.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1633

Tyler Schmautz

8

19

19

12:48.10

0:00.00

2

1631

Dante Piedalue

8

92

111

28:11.78

0:00.00

3

1626

Austin Baldwin

6

95

206

43:43.08

0:00.00

4

1632

Kamas Romney

6

101

307

59:25.34

0:00.00

5

1629

Kaden Hanson

6

121

428

1:16:08.89

0:00.00

6

1634

David Toavs

7

(134)

(562)

1:34:03.45

0:00.00

7

1630

Logan McNally

6

(145)

(707)

1:58:19.61

0:00.00

 
Team - Twin Bridges Finish Position - 18
Team Score (places): 458 Team Score (times): 1:18:28.71 Ave Time:15:41.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2428

Morgan Hendrickson

6

54

54

14:07.17

0:00.00

2

2429

C.j. Wayland

8

68

122

28:33.62

0:00.00

3

2427

Rob Dale

8

73

195

43:12.64

0:00.00

4

2430

Ethan Wayland

6

127

322

1:00:19.01

0:00.00

5

2431

Landon Wentzel

6

136

458

1:18:28.71

0:00.00

 
Team - De La salle Blackfeet School Finish Position - 19
Team Score (places): 465 Team Score (times): 1:17:09.13 Ave Time:15:25.83
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1530

Jordan Calf Looking

7

71

71

14:30.13

0:00.00

2

1540

Brayds Vielle

5

77

148

29:16.58

0:00.00

3

1532

Cameron Falcon

7

99

247

44:56.31

0:00.00

4

1528

Andrew Boggs

6

106

353

1:00:51.06

0:00.00

5

1538

Robert Reagan

5

112

465

1:17:09.13

0:00.00

6

1535

Jamersen Lazy Boy

5

(122)

(587)

1:33:53.95

0:00.00

7

1537

Gabriel Perez

7

(126)

(713)

1:50:51.63

0:00.00

8

1529

Wade Boggs

5

More Than 7

 

2:09:34.82

0:00.00

9

1533

Colden Goss

5

More Than 7

 

2:28:39.29

0:00.00

10

1534

Dale Immenschuh

5

More Than 7

 

2:48:00.14

0:00.00

11

1539

Caden Tatsey

7

More Than 7

 

3:07:24.62

0:00.00

12

1531

Tanot Devereaux

7

More Than 7

 

3:29:23.58

0:00.00

 
Team - Whitehall Finish Position - 20
Team Score (places): 506 Team Score (times): 1:20:20.82 Ave Time:16:04.16
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2484

Flint Smith

7

56

56

14:09.47

0:00.00

2

2485

Adam Williams

6

70

126

28:39.50

0:00.00

3

2482

Logan Graham

7

118

244

45:20.09

0:00.00

4

2480

Hunter Cooper

8

129

373

1:02:29.76

0:00.00

5

2481

Spencer Drake

6

133

506

1:20:20.82

0:00.00

 
Team - Somers Cross Country Finish Position - 21
Team Score (places): 537 Team Score (times): 1:24:48.01 Ave Time:16:57.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2382

Keaton Fischer

8

49

49

14:03.65

0:00.00

2

2384

Ethan Thomas

6

86

135

29:05.38

0:00.00

3

2383

Braedyn Polansky

8

125

260

45:56.09

0:00.00

4

2381

Brannt Fahrney

6

135

395

1:03:57.79

0:00.00

5

2380

Elliot Brown

6

142

537

1:24:48.01

0:00.00

 
Team - Hamilton Christian Academy Finish Position - 22
Team Score (places): 559 Team Score (times): 1:21:39.49 Ave Time:16:19.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1794

Petz Seth

7

84

84

15:01.09

0:00.00

2

1792

Ethan Petz

6

110

194

31:13.02

0:00.00

3

1793

Thomas Rockwell

4

111

305

47:25.70

0:00.00

4

1795

Teagan Triplett

4

123

428

1:04:14.93

0:00.00

5

1791

Kaleb Lopez

6

131

559

1:21:39.49

0:00.00

6

1790

Tucker Holliday

6

(139)

(698)

1:42:19.96

0:00.00

7

1788

Steven Allen

7

(140)

(838)

2:03:00.72

0:00.00

8

1789

Mi'Rie Dickson

4

More Than 7

 

2:25:13.21

0:00.00

 
Team - Bigfork Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1258

Anton Young

8

Less Than 5

 

12:27.22

0:00.00

 
Team - Bonner School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1298

Morgan Burns

8

Less Than 5

 

16:34.24

0:00.00

2

1299

Colton Dickson

8

Less Than 5

 

33:45.50

0:00.00

3

1301

Cade Slayden

7

Less Than 5

 

51:42.81

0:00.00

 
Team - Browning Middle School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1386

Brandon Omeasoo

8

Less Than 5

 

14:14.49

0:00.00

2

1387

Preston Tatsey

8

Less Than 5

 

29:04.11

0:00.00

3

1385

Christopher Kipp

8

Less Than 5

 

44:43.00

0:00.00

 
Team - Butte High School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1401

Christian Sherman

8

Less Than 5

 

12:55.14

0:00.00

2

1400

Keagan Gransberry

7

Less Than 5

 

27:36.89

0:00.00

 
Team - Cascade Middle School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1409

Carter Casavant

5

Less Than 5

 

15:47.85

0:00.00

2

1410

Tristan Grimes

5

Less Than 5

 

34:43.45

0:00.00

 
Team - Darby Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1518

Cullen Duggan

5

Less Than 5

 

15:42.65

0:00.00

2

1519

Mitch Duggan

7

Less Than 5

 

32:32.84

0:00.00

 
Team - Heart Butte Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1836

Jamal Comes At Night

5

Less Than 5

 

17:36.71

0:00.00

2

1838

Natoyi-Natosi Kipp-Jackson

5

Less Than 5

 

37:50.64

0:00.00

 
Team - Lincoln County Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2013

Cody Marion

8

Less Than 5

 

14:48.73

0:00.00

2

2014

Danny Marion

7

Less Than 5

 

31:38.15

0:00.00

3

2015

Eli Neill

7

Less Than 5

 

49:04.35

0:00.00

4

2012

Jaxon Gideon

5

Less Than 5

 

1:10:32.11

0:00.00

 
Team - Manhattan Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2035

Wyatt Barney

7

Less Than 5

 

13:27.16

0:00.00

 
Team - Montana City School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2216

Kyler Cambpell

8

Less Than 5

 

12:51.80

0:00.00

2

2220

Lenny Triem

7

Less Than 5

 

26:42.28

0:00.00

3

2218

Quade Oser

7

Less Than 5

 

41:39.90

0:00.00

4

2217

Kyle Markovics

8

Less Than 5

 

57:19.40

0:00.00

 
Team - Red Lodge Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2327

Tyler Schrowe

6

Less Than 5

 

14:10.90

0:00.00

 
Team - Seeley-Swan Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2367

Avery Smith

8

Less Than 5

 

12:22.94

0:00.00

2

2588

Johnnie Stout

5

Less Than 5

 

28:51.27

0:00.00

 
Team - St. Ignatius Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2385

Troy Matt

8

Less Than 5

 

12:43.15

0:00.00

 
Team - Stevensville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2391

Michael Zeilinski

7

Less Than 5

 

15:59.68

0:00.00

 
Team - Three Forks Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2419

Dean Buchholz

8

Less Than 5

 

14:21.28

0:00.00

 
Team - Bowdish Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2494

Ian Barville

8

Less Than 5

 

11:40.31

0:00.00

 
Team - Sacajawea Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2529

Will Smith

8

Less Than 5

 

12:19.45

0:00.00

Top

Overall Finish List - Girls

Middle School Girls

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

661

Tori Noland-Gillespie Kalispell Middle School

12:57.28

6:29/M

7

 

2

2

968

Kylee Jo Floerchinger Montana City School

13:02.57

6:31/M

8

 

3

3

278

Kimberly Peacock Columbia Falls Junior High

13:02.96

6:31/M

8

 

4

(< 5)

235

Riley Smith Cody

13:04.68

6:32/M

7

 

5

4

149

Alex Moore Bozeman Middel School

13:13.25

6:37/M

8

 

6

(< 5)

306

Grace Lang Darby

13:15.23

6:38/M

8

 

7

5

153

Terra Trom Bozeman Middel School

13:18.63

6:39/M

8

 

8

6

189

Vandree Old Person Browning Middle School

13:26.74

6:43/M

8

 

9

7

1184

Josephine Vardell Whitefish Middle School

13:26.95

6:43/M

8

 

10

8

1100

Sage Reddish Stevensville

13:31.86

6:46/M

7

 

11

9

901

Kinlee Brandt Missoula Middle Schools

13:41.32

6:51/M

8

 

12

10

150

Maggie Mostefa Bozeman Middel School

13:52.00

6:56/M

7

 

13

(< 5)

315

Jodee Cree Medicine De La salle Blackfeet School

13:52.14

6:56/M

4

 

14

(< 5)

2525

Kylee Wetzwel Unattached

13:56.13

6:58/M

6

 

15

11

67

Heather Wallace Bigfork

13:56.49

6:58/M

8

 

16

(< 5)

1089

Perrin Hannah Somers Cross Country

13:56.70

6:58/M

7

 

17

12

1175

Jessica Henson Whitefish Middle School

13:58.98

6:59/M

8

 

18

13

973

Alyssa Plant Montana City School

14:04.84

7:02/M

8

 

19

14

2572

Autumn Hettick Arlee

14:11.62

7:06/M

8

 

20

15

936

Fallon Turner Missoula Middle Schools

14:12.55

7:06/M

8

 

21

(< 5)

509

Mackenzie Dean Great Falls CMR

14:12.78

7:06/M

8

 

22

16

658

Hailey Gardner Kalispell Middle School

14:17.37

7:09/M

8

 

23

17

1024

Gwen Seeley Polson Middle School

14:22.43

7:11/M

8

 

24

18

552

Sarah Passey Hamilton MT Middle School

14:24.12

7:12/M

8

 

25

19

923

Katie Munro Missoula Middle Schools

14:26.27

7:13/M

8

 

26

(< 5)

1045

Braille Reimer Red Lodge

14:27.60

7:14/M

5

 

27

20

408

Claire Bagnell Frenchtown Junior High School

14:30.29

7:15/M

8

 

28

(< 5)

212

Shelton Hilkey Cascade Middle School

14:31.64

7:16/M

8

 

29

(< 5)

202

Aubree Corcoran Butte High School

14:32.63

7:16/M

7

 

30

(< 5)

196

Savannah Parks Butte Central

14:34.57

7:17/M

7

 

31

21

1014

Nina Barfoot Polson Middle School

14:34.82

7:17/M

7

 

32

(< 5)

1124

Hannah Wilson Three Forks

14:37.27

7:19/M

6

 

33

22

969

Kylie Hartnett Montana City School

14:41.51

7:21/M

6

 

34

23

740

Colette Daniels Lincoln County

14:44.20

7:22/M

5

 

35

24

1101

Tailor Titinger Stevensville

14:44.53

7:22/M

8

 

36

25

63

Madeline Jellison Bigfork

14:45.72

7:23/M

5

 

37

26

419

Jaidin White Frenchtown Junior High School

14:48.71

7:24/M

8

 

38

27

1091

Mady Currie St. Ignatius

14:49.70

7:25/M

6

 

39

(< 5)

1134

Kate Fisher Twin Bridges

14:50.44

7:25/M

6

 

40

28

932

Brooke Stayner Missoula Middle Schools

14:54.68

7:27/M

6

 

41

29

144

Lilyann MacFarlane Bozeman Middel School

14:57.95

7:29/M

6

 

42

(< 5)

203

Ida Real Butte High School

14:58.02

7:29/M

7

 

43

30

497

Hannah Mart Great Falls

14:59.07

7:30/M

7

 

44

31

741

Megan Hanson Lincoln County

15:03.98

7:32/M

8

 

45

(< 5)

1120

Josey Neesvig Thompson Falls

15:04.48

7:32/M

7

 

46

32

151

Grace Rembert Bozeman Middel School

15:06.56

7:33/M

8

 

47

33

296

Kailee McGreedy Corvallis

15:06.82

7:33/M

7

 

48

34

276

Flora Jarvis Columbia Falls Junior High

15:08.91

7:34/M

8

 

49

(< 5)

1044

Riki Poore Red Lodge

15:09.56

7:35/M

8

 

50

35

274

Lara Erickson Columbia Falls Junior High

15:10.72

7:35/M

7

 

51

36

937

Sophia Wallace Missoula Middle Schools

15:11.97

7:36/M

8

 

52

37

417

Abby Sherwood Frenchtown Junior High School

15:12.37

7:36/M

7

 

53

38

657

Ashlen Butterfield Kalispell Middle School

15:12.78

7:36/M

8

 

54

39

1185

Erin Wilde Whitefish Middle School

15:15.85

7:38/M

6

 

55

40

990

Shannon Nelson Park

15:15.87

7:38/M

6

 

56

41

283

Emily West Columbia Falls Junior High

15:16.12

7:38/M

8

 

57

42

146

Kensy May Bozeman Middel School

15:17.50

7:39/M

6

 

58

43

145

Penelope MacFarlane Bozeman Middel School

15:20.30

7:40/M

6

 

59

44

406

Isabella Aaseng Frenchtown Junior High School

15:20.30

7:40/M

7

 

60

45

1176

Maylani Horton Whitefish Middle School

15:23.08

7:42/M

6

 

61

(> 7)

148

Natalie McCormick Bozeman Middel School

15:25.05

7:43/M

7

 

62

46

1019

Grace Hobbs Polson Middle School

15:25.41

7:43/M

7

 

63

47

1178

Remi Kann Whitefish Middle School

15:27.82

7:44/M

8

 

64

(> 7)

141

Amelia Hartshorn Bozeman Middel School

15:27.86

7:44/M

7

 

65

48

912

Hailey Hammett Missoula Middle Schools

15:33.02

7:47/M

8

 

66

(< 5)

1123

Adison Vanvleet Three Forks

15:36.52

7:48/M

6

 

67

49

13

Cora Pesanti Anaconda

15:40.66

7:50/M

6

 

68

(> 7)

155

Emily Wiseman Bozeman Middel School

15:42.30

7:51/M

8

 

69

50

922

Isabel Munro Missoula Middle Schools

15:42.97

7:51/M

6

 

70

51

415

Chloe Long Frenchtown Junior High School

15:43.48

7:52/M

6

 

71

52

1090

Karolyna Buck St. Ignatius

15:46.02

7:53/M

8

 

72

53

7

Morgan Gates Anaconda

15:47.33

7:54/M

7

 

73

(< 5)

1063

Lanissa Mahkuk Ronan High School

15:50.51

7:55/M

9

 

74

(< 5)

1064

Kylee Niemeyer Ronan High School

15:54.66

7:57/M

6

 

75

54

992

Schoenen Sylvie Park

15:56.58

7:58/M

8

 

76

55

159

Emma Huffman Broadwater

15:56.96

7:58/M

7

 

77

56

12

Melissa Molina Anaconda

15:57.03

7:59/M

8

 

78

57

11

Cierra Martinez Anaconda

15:57.27

7:59/M

7

 

79

(> 7)

899

Cassie Berg Missoula Middle Schools

15:57.48

7:59/M

8

 

80

58

742

Milynn Lucey Lincoln County

16:01.06

8:01/M

5

 

81

59

161

Emma Stolte Broadwater

16:01.66

8:01/M

6

 

82

(< 5)

2493

Abby Strader Unattached

16:02.92

8:01/M

6

 

83

60

660

Cady James Kalispell Middle School

16:04.77

8:02/M

7

 

84

61

1026

Jasmine Torres Polson Middle School

16:07.88

8:04/M

7

 

85

(< 5)

1122

Lily Jones Three Forks

16:09.88

8:05/M

6

 

86

62

190

Wakiyawin Shawl Browning Middle School

16:10.91

8:05/M

8

 

87

63

1020

Ali Hupka Polson Middle School

16:11.25

8:06/M

7

 

88

(< 5)

1133

Kara Dale Twin Bridges

16:12.17

8:06/M

6

 

89

(> 7)

927

Jessinia Peso Missoula Middle Schools

16:16.08

8:08/M

8

 

90

(> 7)

900

Katrina Berkhousen Missoula Middle Schools

16:17.34

8:09/M

8

 

91

(> 7)

915

Freya Jones Missoula Middle Schools

16:18.74

8:09/M

6

 

92

(> 7)

154

Claire Vlases Bozeman Middel School

16:21.71

8:11/M

7

 

93

64

410

Baylor Duke Frenchtown Junior High School

16:21.80

8:11/M

6

 

94

(> 7)

909

Lawson Goodloe Missoula Middle Schools

16:22.57

8:11/M

8

 

95

65

1017

Neah Depoe Polson Middle School

16:29.07

8:15/M

7

 

96

66

294

Amelia Jessop Corvallis

16:29.94

8:15/M

7

 

97

(> 7)

143

Claire Kaveney Bozeman Middel School

16:31.40

8:16/M

8

 

98

67

194

Shynell Tatsey-Mckay Browning Middle School

16:31.58

8:16/M

7

 

99

(> 7)

935

Malia Thomas Missoula Middle Schools

16:32.75

8:16/M

8

 

100

(> 7)

930

Frances Smith Missoula Middle Schools

16:34.08

8:17/M

6

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

68

989

Megan Nelson Park

16:34.41

8:17/M

6

 

102

69

535

Madison Ward Hamilton

16:35.58

8:18/M

5

 

103

70

1183

Emma Trieweiler Whitefish Middle School

16:40.36

8:20/M

6

 

104

71

157

Watson Charlotte Broadwater

16:45.22

8:23/M

7

 

105

72

530

Emme Courchesne Hamilton

16:46.58

8:23/M

5

 

106

73

743

Morgan Price Lincoln County

16:47.05

8:24/M

6

 

107

74

9

Kaylie Law Anaconda

16:47.14

8:24/M

8

 

108

75

290

Lilly Day Corvallis

16:47.44

8:24/M

8

 

109

(> 7)

920

Avery McGuirl Missoula Middle Schools

16:49.49

8:25/M

7

 

110

(> 7)

933

Juel Steen Missoula Middle Schools

16:49.83

8:25/M

7

 

111

(> 7)

906

Sophia Flores Missoula Middle Schools

16:49.96

8:25/M

7

 

112

76

494

Kadee Davenport Great Falls

16:50.00

8:25/M

7

 

113

(> 7)

152

Lauren Seessel Bozeman Middel School

16:50.03

8:25/M

7

 

114

(> 7)

147

Lucia McCormick Bozeman Middel School

16:51.27

8:26/M

5

 

115

77

160

Jaclyn Steele Broadwater

16:52.49

8:26/M

6

 

116

78

1023

Anastasia Reese Polson Middle School

16:53.20

8:27/M

6

 

117

(> 7)

928

Camille Rohde Missoula Middle Schools

16:54.97

8:27/M

8

 

118

(< 5)

1188

Tayon Robbins Whitehall

16:55.92

8:28/M

8

 

119

79

162

Kennedy Vogl Broadwater

16:55.97

8:28/M

6

 

120

80

1094

Ahni Umphrey St. Ignatius

16:56.68

8:28/M

6

 

121

(> 7)

911

Megan Hamilton Missoula Middle Schools

17:01.10

8:31/M

6

 

122

81

974

Riley Thennis Montana City School

17:02.13

8:31/M

8

 

123

82

527

Lily Apedaile Hamilton

17:02.95

8:31/M

2

 

124

83

971

Tatum McNamara Montana City School

17:07.98

8:34/M

8

 

125

84

293

Hannah Jankunas Corvallis

17:08.16

8:34/M

7

 

126

(> 7)

916

Zia Kloetzel Missoula Middle Schools

17:09.97

8:35/M

8

 

127

85

187

Shanna Croff Browning Middle School

17:11.47

8:36/M

7

 

128

(> 7)

902

Alena Burdeau Missoula Middle Schools

17:15.06

8:38/M

7

 

129

86

275

Ella Hutchenson Columbia Falls Junior High

17:17.00

8:39/M

7

 

130

87

407

Cassidy Bagnell Frenchtown Junior High School

17:17.06

8:39/M

6

 

131

(> 7)

1021

Paige Mergenthaler Polson Middle School

17:17.35

8:39/M

7

 

132

(> 7)

142

Sierra Holleman Bozeman Middel School

17:19.37

8:40/M

6

 

133

88

738

Karissa Bahlmann Lincoln County

17:21.04

8:41/M

6

 

134

89

106

Skylar Britt Bonner School

17:23.45

8:42/M

6

 

135

(> 7)

903

Delaney Carlson Missoula Middle Schools

17:24.78

8:42/M

7

 

136

90

65

Kylie McMullen Bigfork

17:24.93

8:42/M

8

 

137

91

112

Zuzana Remes Bonner School

17:26.80

8:43/M

6

 

138

92

532

Bobe Kari Hamilton

17:26.90

8:43/M

3

 

139

93

1179

Summer Newton Whitefish Middle School

17:28.50

8:44/M

5

 

140

94

8

Madison King Anaconda

17:29.09

8:45/M

6

 

141

(> 7)

1180

Ada Qunell Whitefish Middle School

17:30.34

8:45/M

6

 

142

(> 7)

907

Mia Foster Missoula Middle Schools

17:32.60

8:46/M

8

 

143

95

496

Katrina Lockart Great Falls

17:33.10

8:47/M

8

 

144

(> 7)

921

Mia McLennan Missoula Middle Schools

17:33.76

8:47/M

7

 

145

(> 7)

416

Shourds Ryann Frenchtown Junior High School

17:35.50

8:48/M

6

 

146

(> 7)

1181

Sydney Ruff Whitefish Middle School

17:37.29

8:49/M

6

 

147

96

295

Molly Kurfman Corvallis

17:39.70

8:50/M

8

 

148

97

987

Fionn Camp Park

17:42.44

8:51/M

7

 

149

98

188

Rubysky Lahr Browning Middle School

17:43.64

8:52/M

8

 

150

99

991

Alexis Orr Park

17:44.34

8:52/M

7

 

151

100

272

Chantelle Bodily Columbia Falls Junior High

17:44.56

8:52/M

8

 

152

101

555

Megan Yockey Hamilton MT Middle School

17:44.70

8:52/M

6

 

153

(> 7)

919

Katie McFarland Missoula Middle Schools

17:46.16

8:53/M

8

 

154

(> 7)

924

Aspen Nord Missoula Middle Schools

17:48.15

8:54/M

7

 

155

102

279

Alex Peters Columbia Falls Junior High

17:49.32

8:55/M

8

 

156

103

158

Kallie Chatriand Broadwater

17:53.64

8:57/M

6

 

157

104

970

Ashlyn Lamping Montana City School

17:55.46

8:58/M

6

 

158

105

66

Lucy Takeuchi Bigfork

17:56.93

8:58/M

7

 

159

106

64

Alexa Kirby Bigfork

17:56.96

8:58/M

7

 

160

(> 7)

140

Sarah Allen Bozeman Middel School

17:57.56

8:59/M

8

 

161

(< 5)

1088

Calista Fahrney Somers Cross Country

17:58.36

8:59/M

8

 

162

107

972

Grace Oelkers Montana City School

17:59.11

9:00/M

6

 

163

108

2573

Cheyenne Pablo Arlee

17:59.76

9:00/M

6

 

164

109

292

Madison Henry Corvallis

18:00.70

9:00/M

6

 

165

(> 7)

1015

Elisabeth Bjorge Polson Middle School

18:02.66

9:01/M

8

 

166

(> 7)

939

Emma Woods Missoula Middle Schools

18:03.60

9:02/M

6

 

167

110

163

Zoey Wickens Broadwater

18:04.24

9:02/M

6

 

168

(> 7)

418

Shelby Sherwood Frenchtown Junior High School

18:05.58

9:03/M

6

 

169

(< 5)

216

Tahlea Sanford Cascade Middle School

18:07.71

9:04/M

6

 

170

(> 7)

913

Maya Heffernan Missoula Middle Schools

18:07.86

9:04/M

8

 

171

(> 7)

938

Gabrielle Wellenstein Missoula Middle Schools

18:08.30

9:04/M

7

 

172

(> 7)

934

Amy Taylor Missoula Middle Schools

18:08.81

9:04/M

6

 

173

(> 7)

918

Thea McCurdy Missoula Middle Schools

18:09.25

9:05/M

8

 

174

(> 7)

926

Harper Peach-Riley Missoula Middle Schools

18:10.11

9:05/M

4

 

175

111

107

Raia Chase Bonner School

18:13.60

9:07/M

6

 

176

(< 5)

2531

Jadie Butterfly Russell

18:17.41

9:09/M

5

 

177

(< 5)

215

Ava McKamey Cascade Middle School

18:20.13

9:10/M

6

 

178

112

2575

Mary Sampson Arlee

18:25.21

9:13/M

8

 

179

113

550

Trinity McLane Hamilton MT Middle School

18:27.07

9:14/M

6

 

180

114

2576

Haley Belcourt Arlee

18:29.85

9:15/M

8

 

181

115

495

Baylee Furthmyre Great Falls

18:30.55

9:15/M

7

 

182

116

113

Bella Roff Bonner School

18:32.45

9:16/M

8

 

183

117

988

Warhank Emma Park

18:34.49

9:17/M

6

 

184

(< 5)

2530

Christi Butterfly Meadow Hill

18:37.58

9:19/M

8

 

185

(> 7)

414

Elisa Kzaley Frenchtown Junior High School

18:38.05

9:19/M

6

 

186

(< 5)

511

Sidalee Stensen Great Falls CMR

18:39.58

9:20/M

7

 

187

(> 7)

904

Mabel Degrandpre Missoula Middle Schools

18:40.59

9:20/M

6

 

188

118

536

Mya Winkler Hamilton

18:45.16

9:23/M

4

 

189

(< 5)

213

Harlie Jackson Cascade Middle School

18:46.26

9:23/M

5

 

190

119

659

Hannah Gibson-Fellows Kalispell Middle School

18:50.56

9:25/M

7

 

191

120

114

Abigail Tuhy Bonner School

18:54.16

9:27/M

8

 

192

(< 5)

1187

Marta Nelson Whitehall

18:55.31

9:28/M

7

 

193

121

2578

Natasha Runningcrane Heart Butte

18:55.37

9:28/M

6

 

194

122

111

Megan Megaard Bonner School

18:55.64

9:28/M

6

 

195

(> 7)

1177

Alivia Ingold Whitefish Middle School

19:01.62

9:31/M

6

 

196

(> 7)

411

Mikaela Field Frenchtown Junior High School

19:04.07

9:32/M

8

 

197

123

547

Evaly Hull Hamilton MT Middle School

19:04.20

9:32/M

6

 

198

(< 5)

1119

Jolia Buchanan Thompson Falls

19:05.34

9:33/M

7

 

199

124

574

Sherilyn Nomee Heart Butte

19:19.32

9:40/M

6

 

200

(< 5)

543

Lopez Genesis Hamilton Christian Academy

19:20.21

9:40/M

4

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

125

548

Katee Kostecki Hamilton MT Middle School

19:21.65

9:41/M

7

 

202

126

1097

Ashton Lewis Stevensville

19:22.75

9:41/M

7

 

203

127

529

Cierra Cole Hamilton

19:26.56

9:43/M

4

 

204

(> 7)

905

Emmaline Derry Missoula Middle Schools

19:30.08

9:45/M

6

 

205

128

10

Miriam Law Anaconda

19:30.12

9:45/M

7

 

206

129

553

Naomi Thomson Hamilton MT Middle School

19:39.72

9:50/M

8

 

207

130

498

Marley Taylor Great Falls

19:41.06

9:51/M

7

 

208

(> 7)

931

Brooke Stanley Missoula Middle Schools

19:51.37

9:56/M

6

 

209

131

2574

Angel Barnaby Arlee

19:55.29

9:58/M

6

 

210

132

551

Lilly Ogden Hamilton MT Middle School

20:02.59

10:01/M

FR

 

211

133

110

Cheyanne Kompier Bonner School

20:03.67

10:02/M

7

 

212

(> 7)

109

Kali Imbagliazzo Bonner School

20:07.36

10:04/M

6

 

213

134

1093

Brynn Pule St. Ignatius

20:09.89

10:05/M

7

 

214

(> 7)

1174

Sydney Garcia Whitefish Middle School

20:18.99

10:09/M

6

 

215

(< 5)

546

Ayanna Tripplett Hamilton Christian Academy

20:19.63

10:10/M

6

 

216

(> 7)

1182

Evelyn Sheehan Whitefish Middle School

20:20.39

10:10/M

6

 

217

(< 5)

545

Alyssa Rockwell Hamilton Christian Academy

20:23.03

10:12/M

5

 

218

135

195

Christine Trombley Browning Middle School

20:25.01

10:13/M

7

 

219

136

1098

Quincey Meechum Stevensville

20:51.10

10:26/M

7

 

220

137

1099

Claire Montague Stevensville

20:51.27

10:26/M

7

 

221

(> 7)

105

Isis Ball Bonner School

20:55.29

10:28/M

8

 

222

138

2577

Melaia Matt Arlee

20:58.35

10:29/M

8

 

223

(> 7)

554

Maggie Walker Hamilton MT Middle School

20:58.47

10:29/M

8

 

224

(> 7)

409

Vivian Cummins Frenchtown Junior High School

20:59.14

10:30/M

8

 

225

139

575

Hailey Weasel Head Heart Butte

21:13.14

10:37/M

6

 

226

(< 5)

307

Elsa Podesta Darby

21:13.61

10:37/M

8

 

227

(> 7)

412

Danica Fyant Frenchtown Junior High School

21:43.01

10:52/M

6

 

228

(> 7)

1173

Rachel Bowland Whitefish Middle School

21:50.89

10:55/M

6

 

229

(> 7)

2533

Kylie King Anaconda

21:51.08

10:56/M

8

 

230

140

186

Tyla Birdrattler Browning Middle School

22:08.06

11:04/M

8

 

231

(> 7)

193

Tina Tatsey Browning Middle School

22:08.22

11:04/M

8

 

232

(> 7)

1025

Bianca Torres Polson Middle School

22:09.42

11:05/M

8

 

233

(> 7)

914

Zoe Hulsey Missoula Middle Schools

22:33.60

11:17/M

7

 

234

141

1092

Ashlee Peterson St. Ignatius

23:31.03

11:46/M

6

 

235

(< 5)

316

Dominique Trombley De La salle Blackfeet School

23:38.05

11:49/M

5

 

236

142

572

Kylee Comes At Night Heart Butte

24:23.25

12:12/M

5

 

237

143

573

Marie Comes At Night Heart Butte

24:33.29

12:17/M

6

 

238

(< 5)

1186

Chloe Brown Whitehall

24:42.61

12:21/M

7

 

239

(< 5)

1189

Mya Zabala Whitehall

24:48.49

12:24/M

8

 

240

(> 7)

910

Natalie Grant Missoula Middle Schools

25:27.18

12:44/M

5

 

241

(> 7)

192

Callia Tatsey Browning Middle School

26:38.46

13:19/M

7

 

Top

Team Summary Report - Girls

Middle School Girls

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman Middel School

80

4

5

10

29

32

42

43

 

 

Top 5 Times: 1:10:28.39

 

2

Missoula Middle Schools

107

9

15

19

28

36

48

50

 

 

Top 5 Times: 1:12:26.79

 

3

Whitefish Middle School

150

7

12

39

45

47

70

93

 

 

Top 5 Times: 1:13:32.68

 

4

Frenchtown Junior High School

178

20

26

37

44

51

64

87

 

 

Top 5 Times: 1:15:35.15

 

5

Columbia Falls Junior High

199

3

34

35

41

86

100

102

 

 

Top 5 Times: 1:15:55.71

 

6

Montana City School

201

2

13

22

81

83

104

107

 

 

Top 5 Times: 1:15:59.03

 

7

Polson Middle School

208

17

21

46

61

63

65

78

 

 

Top 5 Times: 1:16:41.79

 

8

Kalispell Middle School

234

1

16

38

60

119

 

 

Top 5 Times: 1:17:22.76

 

9

Lincoln County

273

23

31

58

73

88

 

 

Top 5 Times: 1:19:57.33

 

10

Anaconda

289

49

53

56

57

74

94

128

 

 

Top 5 Times: 1:20:09.43

 

11

Browning Middle School

318

6

62

67

85

98

135

140

 

 

Top 5 Times: 1:21:04.34

 

12

Bigfork

337

11

25

90

105

106

 

 

Top 5 Times: 1:22:01.03

 

13

Broadwater

341

55

59

71

77

79

103

110

 

 

Top 5 Times: 1:22:32.30

 

14

Corvallis

354

33

66

75

84

96

109

 

 

Top 5 Times: 1:23:12.06

 

15

Park

358

40

54

68

97

99

117

 

 

Top 5 Times: 1:23:13.64

 

16

Stevensville

431

8

24

126

136

137

 

 

Top 5 Times: 1:29:21.51

 

17

Hamilton

433

69

72

82

92

118

127

 

 

Top 5 Times: 1:26:37.17

 

18

St. Ignatius

434

27

52

80

134

141

 

 

Top 5 Times: 1:31:13.32

 

19

Great Falls

446

30

76

95

115

130

 

 

Top 5 Times: 1:27:33.78

 

20

Arlee

479

14

108

112

114

131

138

 

 

Top 5 Times: 1:29:01.73

 

21

Hamilton MT Middle School

480

18

101

113

123

125

129

132

 

 

Top 5 Times: 1:29:01.74

 

22

Bonner School

527

89

91

111

116

120

122

133

 

 

Top 5 Times: 1:30:30.46

 

23

Heart Butte

669

121

124

139

142

143

 

 

Top 5 Times: 1:48:24.37

 

Inc.

Butte Central

1 finishers

 

 

 

Inc.

Butte High School

2 finishers

 

 

 

Inc.

Unattached

2 finishers

 

 

 

Inc.

Cascade Middle School

4 finishers

 

 

 

Inc.

Cody

1 finishers

 

 

 

Inc.

Darby

2 finishers

 

 

 

Inc.

De La salle Blackfeet School

2 finishers

 

 

 

Inc.

Great Falls CMR

2 finishers

 

 

 

Inc.

Hamilton Christian Academy

3 finishers

 

 

 

Inc.

Red Lodge

2 finishers

 

 

 

Inc.

Ronan High School

2 finishers

 

 

 

Inc.

Somers Cross Country

2 finishers

 

 

 

Inc.

Thompson Falls

2 finishers

 

 

 

Inc.

Three Forks

3 finishers

 

 

 

Inc.

Twin Bridges

2 finishers

 

 

 

Inc.

Whitehall

4 finishers

 

 

 

Inc.

Meadow Hill

1 finishers

 

 

 

Inc.

Russell

1 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Girls

Middle School Girls

Team - Bozeman Middel School Finish Position - 1
Team Score (places): 80 Team Score (times): 1:10:28.39 Ave Time:14:05.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

149

Alex Moore

8

4

4

13:13.25

0:00.00

2

153

Terra Trom

8