Competitive Timing

Mountain West Classic

Overall Results

September 19, 2015


Accurate Results | Every Time Competitive Timing
Middle School Girls Female Finishers

Middle School Boys

Male Finishers

  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
1 Griffin May Bozeman Middel School 1347 1 5:40.18 5:40/M 1 5:56.31 5:56/M   11:36.49 5:48/M
2 Dylan May Bozeman Middel School 1346 2 5:40.24 5:40/M 2 5:57.81 5:57/M 0:01.56 11:38.05 5:49/M
3 Ian Barville Bowdish 2494 3 5:41.27 5:41/M 3 5:59.04 5:59/M 0:03.82 11:40.31 5:50/M
4 Jack Mitchell-Robohm Missoula Middle Schools 2171 5 5:45.19 5:45/M 6 6:12.77 6:12/M 0:21.47 11:57.96 5:59/M
5 Sam Menicke Whitefish Middle School 2475 7 5:47.65 5:47/M 5 6:12.37 6:12/M 0:23.53 12:00.02 6:00/M
6 Oscar Duffield Missoula Middle Schools 2159 6 5:45.66 5:45/M 7 6:15.10 6:15/M 0:24.27 12:00.76 6:00/M
7 Simon Hill Kalispell Middle School 1945 8 5:48.67 5:48/M 9 6:22.60 6:22/M 0:34.78 12:11.27 6:06/M
8 William Hodgson Bozeman Middel School 1343 23 6:08.52 6:08/M 4 6:08.82 6:08/M 0:40.85 12:17.34 6:09/M
9 Dylan Taylor Broadwater 1358     265 12:17.39 6:09/M 0:40.90 12:17.39 6:09/M
10 Will Smith Sacajawea 2529 11 5:56.02 5:56/M 10 6:23.43 6:23/M 0:42.96 12:19.45 6:10/M
11 Avery Smith Seeley-Swan 2367 9 5:48.73 5:48/M 20 6:34.21 6:34/M 0:46.45 12:22.94 6:11/M
12 Nathan Carroll Bozeman Middel School 1338 16 5:58.50 5:58/M 12 6:24.91 6:24/M 0:46.92 12:23.41 6:12/M
13 Mccrae Wester Park 2243 14 5:57.76 5:57/M 13 6:27.19 6:27/M 0:48.46 12:24.95 6:12/M
14 Bridger Gaertner Whitefish Middle School 2466 12 5:56.06 5:56/M 15 6:29.43 6:29/M 0:49.00 12:25.49 6:13/M
15 Lukas Horejsi Missoula Middle Schools 2165 10 5:54.73 5:54/M 18 6:31.47 6:31/M 0:49.71 12:26.20 6:13/M
16 Anton Young Bigfork 1258 13 5:56.34 5:56/M 16 6:30.88 6:30/M 0:50.73 12:27.22 6:14/M
17 Luke Morin Kalispell Middle School 1950 15 5:58.12 5:58/M 19 6:34.10 6:34/M 0:55.73 12:32.22 6:16/M
18 Patrick Bradshaw Bozeman Middel School 1337 31 6:16.49 6:16/M 8 6:17.10 6:17/M 0:57.10 12:33.59 6:17/M
19 Aidan Duffield Missoula Middle Schools 2158 18 5:59.65 5:59/M 24 6:38.09 6:38/M 1:01.25 12:37.74 6:19/M
20 Jacob Wilson Thompson Falls 2410 4 5:43.73 5:43/M 38 6:55.55 6:55/M 1:02.79 12:39.28 6:20/M
21 Trenton Adler Polson Middle School 2272 24 6:09.35 6:09/M 17 6:31.11 6:31/M 1:03.97 12:40.46 6:20/M
22 Troy Matt St. Ignatius 2385 22 6:08.21 6:08/M 21 6:34.94 6:34/M 1:06.66 12:43.15 6:22/M
23 Sven Rasmussen Anaconda 1199     272 12:46.23 6:23/M 1:09.74 12:46.23 6:23/M
24 Tyler Schmautz Frenchtown Junior High School 1633 26 6:13.15 6:13/M 22 6:34.95 6:34/M 1:11.61 12:48.10 6:24/M
25 Colt Crawford Arlee 2559 38 6:22.34 6:22/M 14 6:28.94 6:28/M 1:14.79 12:51.28 6:26/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
26 Kyler Cambpell Montana City School 2216 19 6:00.44 6:00/M 31 6:51.36 6:51/M 1:15.31 12:51.80 6:26/M
27 Wyatt Theard Anaconda 1203 21 6:07.62 6:07/M 27 6:46.58 6:46/M 1:17.71 12:54.20 6:27/M
28 Christian Sherman Butte High School 1401 45 6:30.27 6:30/M 11 6:24.87 6:24/M 1:18.65 12:55.14 6:28/M
29 Tait Kuchenbrod Missoula Middle Schools 2168 28 6:14.05 6:14/M 25 6:45.67 6:45/M 1:23.23 12:59.72 6:30/M
30 Elijah Davis Great Falls 1720     273 13:01.14 6:31/M 1:24.65 13:01.14 6:31/M
31 Sterling Marshall-Pryde Bozeman Middel School 1345 30 6:15.45 6:15/M 30 6:51.19 6:51/M 1:30.15 13:06.64 6:33/M
32 Jacob Burd Great Falls 1718 20 6:07.37 6:07/M 48 7:00.94 7:00/M 1:31.82 13:08.31 6:34/M
33 Garret Wisenburger Great Falls 1726 27 6:13.26 6:13/M 42 6:56.41 6:56/M 1:33.18 13:09.67 6:35/M
34 Ty Steele Broadwater 1356 29 6:14.64 6:14/M 39 6:55.99 6:55/M 1:34.14 13:10.63 6:35/M
35 Daniel Woehler Missoula Middle Schools 2187 35 6:21.88 6:21/M 28 6:49.26 6:49/M 1:34.65 13:11.14 6:36/M
36 Gator Cheff Polson Middle School 2275 33 6:18.76 6:18/M 34 6:52.66 6:52/M 1:34.93 13:11.42 6:36/M
37 Colter Gaertner Whitefish Middle School 2467 32 6:18.50 6:18/M 35 6:52.98 6:52/M 1:34.99 13:11.48 6:36/M
38 Daxton Summers Missoula Middle Schools 2183 37 6:22.07 6:22/M 29 6:50.47 6:50/M 1:36.05 13:12.54 6:36/M
39 Aiden Jarvis Columbia Falls Junior High 1470 34 6:19.56 6:19/M 40 6:56.01 6:56/M 1:39.08 13:15.57 6:38/M
40 Luciano Beaton Missoula Middle Schools 2154 42 6:25.01 6:25/M 33 6:52.15 6:52/M 1:40.67 13:17.16 6:39/M
41 Tillman Bartholomew Bozeman Middel School 1336 39 6:22.46 6:22/M 41 6:56.16 6:56/M 1:42.13 13:18.62 6:39/M
42 Ethan Brown Thompson Falls 2405 43 6:28.34 6:28/M 32 6:51.62 6:51/M 1:43.47 13:19.96 6:40/M
43 Cooper Hartshorn Bozeman Middel School 1342 41 6:24.40 6:24/M 44 6:58.55 6:58/M 1:46.46 13:22.95 6:41/M
44 Isaiah Nasewtewa Ronan High School 2355 36 6:22.01 6:22/M 51 7:04.00 7:04/M 1:49.52 13:26.01 6:43/M
45 Kiedis MacFarlane Bozeman Middel School 2587 58 6:39.56 6:39/M 26 6:46.47 6:46/M 1:49.54 13:26.03 6:43/M
46 Wyatt Barney Manhattan 2035 44 6:28.54 6:28/M 45 6:58.62 6:58/M 1:50.67 13:27.16 6:44/M
47 Henery Kakalecik Great Falls 1722 46 6:32.11 6:32/M 43 6:56.84 6:56/M 1:52.46 13:28.95 6:44/M
48 Cole Henry Corvallis 1498 72 6:51.78 6:51/M 23 6:37.44 6:37/M 1:52.73 13:29.22 6:45/M
49 Rafe Holz Arlee 2560 40 6:24.17 6:24/M 53 7:05.13 7:05/M 1:52.81 13:29.30 6:45/M
50 Austin Drake Hamilton MT Middle School 1797 25 6:12.56 6:12/M 70 7:18.89 7:18/M 1:54.96 13:31.45 6:46/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
51 Christian Silgen Ronan High School 2360 47 6:32.79 6:32/M 56 7:07.62 7:07/M 2:03.92 13:40.41 6:50/M
52 Caleb Thompson Anaconda 1204     275 13:41.64 6:51/M 2:05.15 13:41.64 6:51/M
53 James Normandeau Ronan High School 2358 17 5:59.15 5:59/M 117 7:45.96 7:45/M 2:08.62 13:45.11 6:53/M
54 Bridger Williams Corvallis 1503 74 6:52.00 6:52/M 36 6:53.37 6:53/M 2:08.88 13:45.37 6:53/M
55 Aidan Thompson Missoula Middle Schools 2184 50 6:33.89 6:33/M 60 7:12.19 7:12/M 2:09.59 13:46.08 6:53/M
56 Nik Russell Anaconda 1200 62 6:43.81 6:43/M 49 7:02.79 7:02/M 2:10.11 13:46.60 6:53/M
57 Ethan Heagle Great Falls 1721     276 13:47.30 6:54/M 2:10.81 13:47.30 6:54/M
58 Luke Ritzdorf Kalispell Middle School 1952 57 6:39.30 6:39/M 58 7:10.02 7:10/M 2:12.83 13:49.32 6:55/M
59 Lenny Triem Montana City School 2220 66 6:46.29 6:46/M 52 7:04.19 7:04/M 2:13.99 13:50.48 6:55/M
60 Gabe Menicke Whitefish Middle School 2474 63 6:43.94 6:43/M 55 7:06.70 7:06/M 2:14.15 13:50.64 6:55/M
61 Hunter Williams Bozeman Middel School 1351 75 6:52.33 6:52/M 46 6:58.63 6:58/M 2:14.47 13:50.96 6:55/M
62 Jackson Moe Missoula Middle Schools 2172 61 6:43.66 6:43/M 57 7:07.95 7:07/M 2:15.12 13:51.61 6:56/M
63 Aidan Vaneerden Missoula Middle Schools 2186 56 6:38.23 6:38/M 62 7:13.50 7:13/M 2:15.24 13:51.73 6:56/M
64 Kristofer Torgerson Bozeman Middel School 1350 76 6:52.89 6:52/M 47 6:59.85 6:59/M 2:16.25 13:52.74 6:56/M
65 Drew Dickey Kalispell Middle School 1938 64 6:44.55 6:44/M 68 7:18.37 7:18/M 2:26.43 14:02.92 7:01/M
66 Keaton Fischer Somers Cross Country 2382 53 6:37.53 6:37/M 82 7:26.12 7:26/M 2:27.16 14:03.65 7:02/M
67 Brant Heiner Ronan High School 2352 89 7:01.09 7:01/M 50 7:03.74 7:03/M 2:28.34 14:04.83 7:02/M
68 Tyler Hull Hamilton MT Middle School 1801 49 6:32.96 6:32/M 93 7:32.55 7:32/M 2:29.02 14:05.51 7:03/M
69 Leroy Wilson Anaconda 1206     277 14:05.59 7:03/M 2:29.10 14:05.59 7:03/M
70 Zach Wickens Broadwater 1359 71 6:51.77 6:51/M 63 7:14.61 7:14/M 2:29.89 14:06.38 7:03/M
71 Morgan Hendrickson Twin Bridges 2428 73 6:51.84 6:51/M 64 7:15.33 7:15/M 2:30.68 14:07.17 7:04/M
72 Matyi Kari Hamilton 1772 52 6:37.18 6:37/M 90 7:31.57 7:31/M 2:32.26 14:08.75 7:04/M
73 Aidan Anderson Missoula Middle Schools 2153 51 6:34.33 6:34/M 97 7:34.94 7:34/M 2:32.78 14:09.27 7:05/M
74 Flint Smith Whitehall 2484     278 14:09.47 7:05/M 2:32.98 14:09.47 7:05/M
75 Zsomi Kari Hamilton 1773 54 6:37.57 6:37/M 91 7:32.04 7:32/M 2:33.12 14:09.61 7:05/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
76 Robert Perez Polson Middle School 2282 78 6:53.97 6:53/M 65 7:15.69 7:15/M 2:33.17 14:09.66 7:05/M
77 Tyler Schrowe Red Lodge 2327 105 7:05.34 7:05/M 54 7:05.56 7:05/M 2:34.41 14:10.90 7:05/M
78 Chance Lockwood Missoula Middle Schools 2169 55 6:38.12 6:38/M 94 7:33.39 7:33/M 2:35.02 14:11.51 7:06/M
79 Brandon Moehlmann Kalispell Middle School 1949 90 7:01.35 7:01/M 59 7:10.74 7:10/M 2:35.60 14:12.09 7:06/M
80 Bohdi Hollman Kalispell Middle School 1946 69 6:50.22 6:50/M 76 7:23.14 7:23/M 2:36.87 14:13.36 7:07/M
81 Brandon Omeasoo Browning Middle School 1386 80 6:55.51 6:55/M 71 7:18.98 7:18/M 2:38.00 14:14.49 7:07/M
82 Tommy Murray Thompson Falls 2409 48 6:32.95 6:32/M 109 7:43.13 7:43/M 2:39.59 14:16.08 7:08/M
83 Gage Fuhrman Thompson Falls 2407 70 6:50.69 6:50/M 81 7:25.94 7:25/M 2:40.14 14:16.63 7:08/M
84 Garrett Coley Bozeman Middel School 1339 138 7:22.72 7:22/M 37 6:54.03 6:54/M 2:40.26 14:16.75 7:08/M
85 David Castillo Polson Middle School 2274 59 6:39.79 6:39/M 102 7:37.53 7:37/M 2:40.83 14:17.32 7:09/M
86 Orion Morin Kalispell Middle School 1951 85 6:58.24 6:58/M 73 7:19.82 7:19/M 2:41.57 14:18.06 7:09/M
87 Noah Golan Columbia Falls Junior High 1468 92 7:02.00 7:02/M 66 7:16.66 7:16/M 2:42.17 14:18.66 7:09/M
88 Ian Lacey Whitefish Middle School 2472 88 7:00.26 7:00/M 69 7:18.44 7:18/M 2:42.21 14:18.70 7:09/M
89 Kaden Voeller Anaconda 1205 97 7:03.28 7:03/M 67 7:17.70 7:17/M 2:44.49 14:20.98 7:10/M
90 Dean Buchholz Three Forks 2419 79 6:55.10 6:55/M 83 7:26.18 7:26/M 2:44.79 14:21.28 7:11/M
91 Ethan Strand Kalispell Middle School 1955 60 6:41.62 6:41/M 110 7:43.14 7:43/M 2:48.27 14:24.76 7:12/M
92 C.j. Wayland Twin Bridges 2429 65 6:44.97 6:44/M 105 7:41.48 7:41/M 2:49.96 14:26.45 7:13/M
93 Jacob Henson Whitefish Middle School 2469 95 7:02.40 7:02/M 77 7:24.23 7:24/M 2:50.14 14:26.63 7:13/M
94 Mckay Hunter Missoula Middle Schools 2166 96 7:02.84 7:02/M 79 7:24.80 7:24/M 2:51.15 14:27.64 7:14/M
95 Henry Defrance Bozeman Middel School 1340 109 7:09.10 7:09/M 72 7:19.03 7:19/M 2:51.64 14:28.13 7:14/M
96 Austin Fraker Bozeman Middel School 1341 121 7:16.77 7:16/M 61 7:12.76 7:12/M 2:53.04 14:29.53 7:15/M
97 Justin Woody Missoula Middle Schools 2188 82 6:55.91 6:55/M 96 7:33.95 7:33/M 2:53.37 14:29.86 7:15/M
98 Adam Williams Whitehall 2485 111 7:09.71 7:09/M 74 7:20.32 7:20/M 2:53.54 14:30.03 7:15/M
99 Jordan Calf Looking De La salle Blackfeet School 1530 77 6:53.37 6:53/M 100 7:36.76 7:36/M 2:53.64 14:30.13 7:15/M
100 Will Erving Missoula Middle Schools 2160 102 7:04.58 7:04/M 84 7:27.43 7:27/M 2:55.52 14:32.01 7:16/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
101 Scott Chaussee Missoula Middle Schools 2156 103 7:04.65 7:04/M 87 7:28.78 7:28/M 2:56.94 14:33.43 7:17/M
102 Eli Kruse Missoula Middle Schools 2167 114 7:12.34 7:12/M 75 7:21.88 7:21/M 2:57.73 14:34.22 7:17/M
103 Grayden Beyer Hamilton MT Middle School 1796 86 6:59.50 6:59/M 99 7:36.70 7:36/M 2:59.71 14:36.20 7:18/M
104 Henry Stahl Missoula Middle Schools 2181 115 7:12.55 7:12/M 80 7:24.99 7:24/M 3:01.05 14:37.54 7:19/M
105 Rob Dale Twin Bridges 2427 91 7:01.84 7:01/M 101 7:37.18 7:37/M 3:02.53 14:39.02 7:20/M
106 Tristan Koerner Hamilton 1774 67 6:48.98 6:48/M 125 7:51.44 7:51/M 3:03.93 14:40.42 7:20/M
107 James Wissenbach Corvallis 1504 112 7:10.07 7:10/M 89 7:30.61 7:30/M 3:04.19 14:40.68 7:20/M
108 Keagan Gransberry Butte High School 1400 83 6:57.29 6:57/M 112 7:44.46 7:44/M 3:05.26 14:41.75 7:21/M
109 Max Stern Park 2242 128 7:19.21 7:19/M 78 7:24.75 7:24/M 3:07.47 14:43.96 7:22/M
110 Brayds Vielle De La salle Blackfeet School 1540 101 7:04.54 7:04/M 106 7:41.91 7:41/M 3:09.96 14:46.45 7:23/M
111 Caden Deacon Kalispell Middle School 1937 116 7:14.44 7:14/M 92 7:32.29 7:32/M 3:10.24 14:46.73 7:23/M
112 Sebastian Klaehn Whitefish Middle School 2471 113 7:10.08 7:10/M 103 7:37.56 7:37/M 3:11.15 14:47.64 7:24/M
113 Cody Marion Lincoln County 2013 132 7:21.04 7:21/M 85 7:27.69 7:27/M 3:12.24 14:48.73 7:24/M
114 Preston Tatsey Browning Middle School 1387 81 6:55.87 6:55/M 130 7:53.75 7:53/M 3:13.13 14:49.62 7:25/M
115 Rylee Arlee Arlee 2562 68 6:49.85 6:49/M 144 7:59.83 7:59/M 3:13.19 14:49.68 7:25/M
116 Aidan Croskrey Whitefish Middle School 2465 119 7:16.06 7:16/M 95 7:33.69 7:33/M 3:13.26 14:49.75 7:25/M
117 Logan Schwaller Kalispell Middle School 1953 93 7:02.02 7:02/M 121 7:48.95 7:48/M 3:14.48 14:50.97 7:25/M
118 Ethan McCauley Polson Middle School 2278 99 7:03.31 7:03/M 120 7:47.98 7:47/M 3:14.80 14:51.29 7:26/M
119 Tanner Nead Hamilton MT Middle School 1806 100 7:03.51 7:03/M 119 7:47.89 7:47/M 3:14.91 14:51.40 7:26/M
120 Nathan Brown Park 2234 142 7:24.67 7:24/M 88 7:29.44 7:29/M 3:17.62 14:54.11 7:27/M
121 Justin Morgan Thompson Falls 2408 84 6:57.53 6:57/M 140 7:56.60 7:56/M 3:17.64 14:54.13 7:27/M
122 Barrett Garcia Whitefish Middle School 2468 110 7:09.37 7:09/M 118 7:46.71 7:46/M 3:19.59 14:56.08 7:28/M
123 Quade Oser Montana City School 2218 94 7:02.07 7:02/M 137 7:55.55 7:55/M 3:21.13 14:57.62 7:29/M
124 Brennen Evans Kalispell Middle School 1940 123 7:17.39 7:17/M 104 7:40.40 7:40/M 3:21.30 14:57.79 7:29/M
125 Connor Wride Kalispell Middle School 1957 125 7:18.11 7:18/M 107 7:42.00 7:42/M 3:23.62 15:00.11 7:30/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
126 Petz Seth Hamilton Christian Academy 1794 118 7:15.46 7:15/M 115 7:45.63 7:45/M 3:24.60 15:01.09 7:31/M
127 Ephraim Apedaile Hamilton 1761 106 7:08.00 7:08/M 128 7:53.22 7:53/M 3:24.73 15:01.22 7:31/M
128 Ethan Thomas Somers Cross Country 2384 124 7:18.10 7:18/M 111 7:43.63 7:43/M 3:25.24 15:01.73 7:31/M
129 Colten Graham Missoula Middle Schools 2162 127 7:19.10 7:19/M 113 7:44.64 7:44/M 3:27.25 15:03.74 7:32/M
130 Tim Smith Missoula Middle Schools 2180 104 7:05.14 7:05/M 141 7:58.74 7:58/M 3:27.39 15:03.88 7:32/M
131 Justin Bergstad Broadwater 1354 154 7:34.48 7:34/M 98 7:36.13 7:36/M 3:34.12 15:10.61 7:35/M
132 Isaac Haynes Kalispell Middle School 1943 87 6:59.85 6:59/M 153 8:11.53 8:11/M 3:34.89 15:11.38 7:36/M
133 Stephen Jerman Kalispell Middle School 1947 122 7:16.95 7:16/M 135 7:54.76 7:54/M 3:35.22 15:11.71 7:36/M
134 Zane Benson Polson Middle School 2273 164 7:43.51 7:43/M 86 7:28.41 7:28/M 3:35.43 15:11.92 7:36/M
135 Sage Nocolai Arlee 2563 134 7:21.34 7:21/M 124 7:51.03 7:51/M 3:35.88 15:12.37 7:36/M
136 Dillon Omeasoo Polson Middle School 2280 98 7:03.30 7:03/M 152 8:10.56 8:10/M 3:37.37 15:13.86 7:37/M
137 Loklin Nord Missoula Middle Schools 2173 130 7:20.10 7:20/M 132 7:53.91 7:53/M 3:37.52 15:14.01 7:37/M
138 Braden Rowe Missoula Middle Schools 2177 126 7:18.85 7:18/M 138 7:55.86 7:55/M 3:38.22 15:14.71 7:37/M
139 Emmett Jeschke Kalispell Middle School 1948 131 7:20.80 7:20/M 133 7:54.38 7:54/M 3:38.69 15:15.18 7:38/M
140 Nicholas Becker Missoula Middle Schools 2155 120 7:16.76 7:16/M 146 8:03.83 8:03/M 3:44.10 15:20.59 7:40/M
141 Jeiven Pemberton Whitefish Middle School 2476 144 7:27.46 7:27/M 134 7:54.64 7:54/M 3:45.61 15:22.10 7:41/M
142 Connor Yetter Corvallis 1505 140 7:23.75 7:23/M 143 7:59.08 7:59/M 3:46.34 15:22.83 7:41/M
143 Dante Piedalue Frenchtown Junior High School 1631 150 7:31.46 7:31/M 126 7:52.22 7:52/M 3:47.19 15:23.68 7:42/M
144 Radley Robertson Hamilton MT Middle School 1809 135 7:22.17 7:22/M 145 8:02.86 8:02/M 3:48.54 15:25.03 7:43/M
145 Sean Stewart Polson Middle School 2285 165 7:43.59 7:43/M 108 7:43.07 7:43/M 3:50.17 15:26.66 7:43/M
146 Kyndal Mathis Polson Middle School 2277 167 7:44.57 7:44/M 114 7:44.81 7:44/M 3:52.89 15:29.38 7:45/M
147 Xavie Nolen Ronan High School 2357 160 7:37.99 7:37/M 129 7:53.23 7:53/M 3:54.73 15:31.22 7:46/M
148 Austin Baldwin Frenchtown Junior High School 1626 156 7:35.30 7:35/M 139 7:56.00 7:56/M 3:54.81 15:31.30 7:46/M
149 Brayden Nolen Ronan High School 2356 133 7:21.10 7:21/M 154 8:12.18 8:12/M 3:56.79 15:33.28 7:47/M
150 Maysn Cowell Polson Middle School 2276 168 7:44.64 7:44/M 123 7:50.97 7:50/M 3:59.12 15:35.61 7:48/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
151 Pace Howeth Whitefish Middle School 2470 159 7:37.66 7:37/M 142 7:59.06 7:59/M 4:00.23 15:36.72 7:48/M
152 Zach Roosa Missoula Middle Schools 2176 145 7:27.71 7:27/M 149 8:09.80 8:09/M 4:01.02 15:37.51 7:49/M
153 Nash Gero Hamilton 1768 129 7:19.56 7:19/M 161 8:18.24 8:18/M 4:01.31 15:37.80 7:49/M
154 Colin Hanley Hamilton 1769 146 7:27.85 7:27/M 150 8:09.96 8:09/M 4:01.32 15:37.81 7:49/M
155 Jackson Triepke Missoula Middle Schools 2185 152 7:32.71 7:32/M 147 8:05.40 8:05/M 4:01.62 15:38.11 7:49/M
156 Christopher Kipp Browning Middle School 1385 166 7:43.61 7:43/M 136 7:55.28 7:55/M 4:02.40 15:38.89 7:49/M
157 Kyle Markovics Montana City School 2217 148 7:29.22 7:29/M 151 8:10.28 8:10/M 4:03.01 15:39.50 7:50/M
158 Cameron Falcon De La salle Blackfeet School 1532 141 7:24.42 7:24/M 158 8:15.31 8:15/M 4:03.24 15:39.73 7:50/M
159 Kai Bauer Anaconda 1196     281 15:41.12 7:51/M 4:04.63 15:41.12 7:51/M
160 Kamas Romney Frenchtown Junior High School 1632 175 7:48.48 7:48/M 131 7:53.78 7:53/M 4:05.77 15:42.26 7:51/M
161 Cullen Duggan Darby 1518 183 7:52.94 7:52/M 122 7:49.71 7:49/M 4:06.16 15:42.65 7:51/M
162 James Cashell Corvallis 1496 179 7:50.47 7:50/M 127 7:52.41 7:52/M 4:06.39 15:42.88 7:51/M
163 Andrew Ricklefs Hamilton 1775 107 7:08.35 7:08/M 174 8:37.72 8:37/M 4:09.58 15:46.07 7:53/M
164 Carter Casavant Cascade Middle School 1409 143 7:26.74 7:26/M 163 8:21.11 8:21/M 4:11.36 15:47.85 7:54/M
165 Hayden Studenbeck Broadwater 1357 155 7:35.24 7:35/M 156 8:13.14 8:13/M 4:11.89 15:48.38 7:54/M
166 Dawson Berglund Hamilton 1762 153 7:33.36 7:33/M 160 8:16.84 8:16/M 4:13.71 15:50.20 7:55/M
167 Andrew Lant Hamilton MT Middle School 1803 137 7:22.24 7:22/M 170 8:29.70 8:29/M 4:15.45 15:51.94 7:56/M
168 Andrew Boggs De La salle Blackfeet School 1528 173 7:47.59 7:47/M 148 8:07.16 8:07/M 4:18.26 15:54.75 7:57/M
169 Michael Zeilinski Stevensville 2391 108 7:08.58 7:08/M 190 8:51.10 8:51/M 4:23.19 15:59.68 8:00/M
170 Camryn Klintworth Columbia Falls Junior High 1472 172 7:47.27 7:47/M 155 8:12.96 8:12/M 4:23.74 16:00.23 8:00/M
171 Bailey Sjostrom Columbia Falls Junior High 1484 171 7:46.86 7:46/M 157 8:13.42 8:13/M 4:23.79 16:00.28 8:00/M
172 Jesse Sage Missoula Middle Schools 2178 147 7:28.79 7:28/M 178 8:40.15 8:40/M 4:32.45 16:08.94 8:04/M
173 Fynn Cox Kalispell Middle School 1936 149 7:30.50 7:30/M 179 8:40.21 8:40/M 4:34.22 16:10.71 8:05/M
174 Max Roesner Columbia Falls Junior High 1481 169 7:46.29 7:46/M 165 8:25.32 8:25/M 4:35.12 16:11.61 8:06/M
175 Ethan Petz Hamilton Christian Academy 1792 117 7:15.14 7:15/M 195 8:56.79 8:56/M 4:35.44 16:11.93 8:06/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
176 Thomas Rockwell Hamilton Christian Academy 1793 151 7:32.62 7:32/M 177 8:40.06 8:40/M 4:36.19 16:12.68 8:06/M
177 Henry Seigmund Whitefish Middle School 2477 177 7:49.29 7:49/M 169 8:27.79 8:27/M 4:40.59 16:17.08 8:09/M
178 Robert Reagan De La salle Blackfeet School 1538 196 8:01.48 8:01/M 159 8:16.59 8:16/M 4:41.58 16:18.07 8:09/M
179 Daniel Pepion Polson Middle School 2281 162 7:39.81 7:39/M 182 8:43.18 8:43/M 4:46.50 16:22.99 8:11/M
180 Sam Lovering Columbia Falls Junior High 1475 174 7:48.03 7:48/M 172 8:35.59 8:35/M 4:47.13 16:23.62 8:12/M
181 Chris Orr Park 2238 189 7:58.33 7:58/M 166 8:27.02 8:27/M 4:48.86 16:25.35 8:13/M
182 Timothy Putzier Bozeman Middel School 1348 193 8:00.66 8:00/M 168 8:27.14 8:27/M 4:51.31 16:27.80 8:14/M
183 Johnnie Stout Seeley-Swan 2588 178 7:50.37 7:50/M 176 8:37.96 8:37/M 4:51.84 16:28.33 8:14/M
184 Blaine Goklish Missoula Middle Schools 2161 204 8:08.18 8:08/M 162 8:20.21 8:20/M 4:51.90 16:28.39 8:14/M
185 Kyler King Columbia Falls Junior High 1471 139 7:23.27 7:23/M 206 9:08.31 9:08/M 4:55.09 16:31.58 8:16/M
186 Tyler Brown Arlee 2564 185 7:54.75 7:54/M 173 8:37.21 8:37/M 4:55.47 16:31.96 8:16/M
187 Morgan Burns Bonner School 1298 194 8:00.85 8:00/M 171 8:33.39 8:33/M 4:57.75 16:34.24 8:17/M
188 Nicolas Leclerc Whitefish Middle School 2473 187 7:57.51 7:57/M 175 8:37.89 8:37/M 4:58.91 16:35.40 8:18/M
189 Sam Phillips Arlee 2565 186 7:54.97 7:54/M 184 8:43.74 8:43/M 5:02.22 16:38.71 8:19/M
190 Logan Graham Whitehall 2482 136 7:22.23 7:22/M 216 9:18.36 9:18/M 5:04.10 16:40.59 8:20/M
191 Weston Buehler Corvallis 1495 212 8:16.37 8:16/M 164 8:24.73 8:24/M 5:04.61 16:41.10 8:21/M
192 Winslow Nichols Columbia Falls Junior High 1478 188 7:57.57 7:57/M 183 8:43.65 8:43/M 5:04.73 16:41.22 8:21/M
193 Josiah Cloute Missoula Middle Schools 2157 190 7:59.25 7:59/M 180 8:42.67 8:42/M 5:05.43 16:41.92 8:21/M
194 Michael Irvine Ronan High School 2353 238 8:57.21 8:57/M 116 7:45.68 7:45/M 5:06.40 16:42.89 8:21/M
195 Kaden Hanson Frenchtown Junior High School 1629 213 8:16.51 8:16/M 167 8:27.04 8:27/M 5:07.06 16:43.55 8:22/M
196 Kellen Yockey Hamilton 1780 184 7:54.18 7:54/M 188 8:50.17 8:50/M 5:07.86 16:44.35 8:22/M
197 Jamersen Lazy Boy De La salle Blackfeet School 1535 176 7:48.48 7:48/M 194 8:56.34 8:56/M 5:08.33 16:44.82 8:22/M
198 Eli Fisher Hamilton 1767 181 7:51.77 7:51/M 196 8:56.93 8:56/M 5:12.21 16:48.70 8:24/M
199 Teagan Triplett Hamilton Christian Academy 1795 197 8:02.32 8:02/M 186 8:46.91 8:46/M 5:12.74 16:49.23 8:25/M
200 Danny Marion Lincoln County 2014 182 7:51.89 7:51/M 197 8:57.53 8:57/M 5:12.93 16:49.42 8:25/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
201 Mitch Duggan Darby 1519 199 8:04.46 8:04/M 185 8:45.73 8:45/M 5:13.70 16:50.19 8:25/M
202 Harley Robertson Hamilton MT Middle School 1808 203 8:07.33 8:07/M 181 8:42.95 8:42/M 5:13.79 16:50.28 8:25/M
203 Braedyn Polansky Somers Cross Country 2383 163 7:43.06 7:43/M 203 9:07.65 9:07/M 5:14.22 16:50.71 8:25/M
204 Coleman Wollenzien Columbia Falls Junior High 1487 198 8:02.80 8:02/M 191 8:51.99 8:51/M 5:18.30 16:54.79 8:27/M
205 Hans Skovlin Missoula Middle Schools 2179     282 16:56.16 8:28/M 5:19.67 16:56.16 8:28/M
206 Gabriel Perez De La salle Blackfeet School 1537 157 7:37.37 7:37/M 218 9:20.31 9:20/M 5:21.19 16:57.68 8:29/M
207 Ethan Helmey Kalispell Middle School 1944 180 7:50.85 7:50/M 204 9:07.70 9:07/M 5:22.06 16:58.55 8:29/M
208 Andrew Searle Hamilton MT Middle School 1812 200 8:04.83 8:04/M 193 8:55.59 8:55/M 5:23.93 17:00.42 8:30/M
209 Ethan Wayland Twin Bridges 2430 211 8:12.78 8:12/M 192 8:53.59 8:53/M 5:29.88 17:06.37 8:33/M
210 Randall Jessop Corvallis 1500 202 8:05.39 8:05/M 202 9:03.22 9:03/M 5:32.12 17:08.61 8:34/M
211 Parker Shumard Kalispell Middle School 1954 217 8:19.98 8:19/M 187 8:49.45 8:49/M 5:32.94 17:09.43 8:35/M
212 Hunter Cooper Whitehall 2480 158 7:37.43 7:37/M 222 9:32.24 9:32/M 5:33.18 17:09.67 8:35/M
213 Colton Dickson Bonner School 1299 195 8:01.18 8:01/M 208 9:10.08 9:10/M 5:34.77 17:11.26 8:36/M
214 Isaac Odegaard Missoula Middle Schools 2174 161 7:39.67 7:39/M 223 9:33.64 9:33/M 5:36.82 17:13.31 8:37/M
215 Hayden Pease Corvallis 1501 214 8:16.82 8:16/M 199 9:00.63 9:00/M 5:40.96 17:17.45 8:39/M
216 Ty Spehar Anaconda 1201 216 8:18.27 8:18/M 200 9:01.65 9:01/M 5:43.43 17:19.92 8:40/M
217 Ian Scott Broadwater 1355 206 8:08.98 8:08/M 211 9:14.10 9:14/M 5:46.59 17:23.08 8:42/M
218 Kaleb Lopez Hamilton Christian Academy 1791 201 8:04.88 8:04/M 217 9:19.68 9:19/M 5:48.07 17:24.56 8:42/M
219 Renn Stearns Missoula Middle Schools 2182 221 8:25.40 8:25/M 198 8:59.48 8:59/M 5:48.39 17:24.88 8:42/M
220 James Kostecki Hamilton MT Middle School 1802 208 8:09.83 8:09/M 214 9:15.14 9:15/M 5:48.48 17:24.97 8:42/M
221 Sean Shank Bozeman Middel School 1349 205 8:08.93 8:08/M 215 9:17.04 9:17/M 5:49.48 17:25.97 8:43/M
222 Eli Neill Lincoln County 2015 220 8:23.26 8:23/M 201 9:02.94 9:02/M 5:49.71 17:26.20 8:43/M
223 Andrew McLinden Hamilton MT Middle School 1805 215 8:18.07 8:18/M 212 9:14.70 9:14/M 5:56.28 17:32.77 8:46/M
224 Jon Sarisky Park 2239 230 8:42.58 8:42/M 189 8:51.02 8:51/M 5:57.11 17:33.60 8:47/M
225 Trent Sisson Hamilton 1777 210 8:12.30 8:12/M 219 9:22.77 9:22/M 5:58.58 17:35.07 8:48/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
226 Jamal Comes At Night Heart Butte 1836 207 8:09.69 8:09/M 220 9:27.02 9:27/M 6:00.22 17:36.71 8:48/M
227 Tanner Hanson Hamilton MT Middle School 1799 191 7:59.77 7:59/M 226 9:39.86 9:39/M 6:03.14 17:39.63 8:50/M
228 Malik Lyttle Missoula Middle Schools 2170 222 8:27.49 8:27/M 210 9:13.57 9:13/M 6:04.57 17:41.06 8:51/M
229 Colter Girardot Kalispell Middle School 1941 223 8:31.37 8:31/M 209 9:11.25 9:11/M 6:06.13 17:42.62 8:51/M
230 Robert Sangiorgio Hamilton MT Middle School 1811 229 8:39.47 8:39/M 207 9:09.95 9:09/M 6:12.93 17:49.42 8:55/M
231 Spencer Drake Whitehall 2481 225 8:36.34 8:36/M 213 9:14.72 9:14/M 6:14.57 17:51.06 8:56/M
232 David Toavs Frenchtown Junior High School 1634 232 8:46.65 8:46/M 205 9:07.91 9:07/M 6:18.07 17:54.56 8:57/M
233 Cade Slayden Bonner School 1301 219 8:20.92 8:20/M 224 9:36.39 9:36/M 6:20.82 17:57.31 8:59/M
234 Brannt Fahrney Somers Cross Country 2381 192 8:00.30 8:00/M 233 10:01.40 10:01/M 6:25.21 18:01.70 9:01/M
235 Tyler Langton Columbia Falls Junior High 1473 227 8:38.26 8:38/M 221 9:28.35 9:28/M 6:30.12 18:06.61 9:03/M
236 Landon Wentzel Twin Bridges 2431 209 8:11.36 8:11/M 230 9:58.34 9:58/M 6:33.21 18:09.70 9:05/M
237 Ryan Nelson Columbia Falls Junior High 1477 218 8:20.84 8:20/M 229 9:57.43 9:57/M 6:41.78 18:18.27 9:09/M
238 Wade Boggs De La salle Blackfeet School 1529 224 8:36.20 8:36/M 236 10:06.99 10:06/M 7:06.70 18:43.19 9:22/M
239 Matthew Hauser Missoula Middle Schools 2164 231 8:42.88 8:42/M 231 10:00.42 10:00/M 7:06.81 18:43.30 9:22/M
240 Troy Mitchell Anaconda 1198     283 18:52.61 9:26/M 7:16.12 18:52.61 9:26/M
241 Tristan Grimes Cascade Middle School 1410 239 9:02.60 9:02/M 227 9:53.00 9:53/M 7:19.11 18:55.60 9:28/M
242 Michael Smith Polson Middle School 2284 237 8:56.92 8:56/M 234 10:01.77 10:01/M 7:22.20 18:58.69 9:29/M
243 Spencer Cruse Hamilton 1765 233 8:49.21 8:49/M 238 10:10.66 10:10/M 7:23.38 18:59.87 9:30/M
244 Colden Goss De La salle Blackfeet School 1533 240 9:03.94 9:03/M 232 10:00.53 10:00/M 7:27.98 19:04.47 9:32/M
245 Emmett Theard Anaconda 1202 249 9:27.82 9:27/M 225 9:37.34 9:37/M 7:28.67 19:05.16 9:33/M
246 Trenton Olson Great Falls 1723 234 8:51.71 8:51/M 243 10:20.17 10:20/M 7:35.39 19:11.88 9:36/M
247 Dale Immenschuh De La salle Blackfeet School 1534 235 8:51.82 8:51/M 244 10:29.03 10:29/M 7:44.36 19:20.85 9:40/M
248 Caden Tatsey De La salle Blackfeet School 1539 241 9:04.50 9:04/M 242 10:19.98 10:19/M 7:47.99 19:24.48 9:42/M
249 Micah Broch Hamilton 1764 250 9:27.98 9:27/M 228 9:57.25 9:57/M 7:48.74 19:25.23 9:43/M
250 Blake Blake Hamilton 1763 246 9:20.43 9:20/M 235 10:04.91 10:04/M 7:48.85 19:25.34 9:43/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
251 Rj Knoll Arlee 2566 248 9:27.48 9:27/M 237 10:07.72 10:07/M 7:58.71 19:35.20 9:48/M
252 Luke Evans Hamilton MT Middle School 1798 226 8:36.70 8:36/M 251 11:07.19 11:07/M 8:07.40 19:43.89 9:52/M
253 Max Light Hamilton MT Middle School 1804 236 8:52.15 8:52/M 252 11:07.84 11:07/M 8:23.50 19:59.99 10:00/M
254 Natoyi-Natosi Kipp-Jackson Heart Butte 1838 242 9:05.79 9:05/M 253 11:08.14 11:08/M 8:37.44 20:13.93 10:07/M
255 Daniel Lozeau Ronan High School 2354 244 9:17.52 9:17/M 250 10:59.46 10:59/M 8:40.49 20:16.98 10:08/M
256 Wyatt Weller Kalispell Middle School 1956 258 10:01.85 10:01/M 241 10:17.51 10:17/M 8:42.87 20:19.36 10:10/M
257 Seth Umbriaco Columbia Falls Junior High 1486 228 8:38.41 8:38/M 260 11:57.17 11:57/M 8:59.09 20:35.58 10:18/M
258 Braydon Hallett Columbia Falls Junior High 1469 252 9:45.66 9:45/M 248 10:50.80 10:50/M 8:59.97 20:36.46 10:18/M
259 Tucker Holliday Hamilton Christian Academy 1790 254 9:56.07 9:56/M 247 10:44.40 10:44/M 9:03.98 20:40.47 10:20/M
260 Steven Allen Hamilton Christian Academy 1788 255 9:58.83 9:58/M 245 10:41.93 10:41/M 9:04.27 20:40.76 10:20/M
261 Alex Obie Park 2237 247 9:21.56 9:21/M 254 11:20.70 11:20/M 9:05.77 20:42.26 10:21/M
262 Hunter Webber Corvallis 1502 263 10:31.55 10:31/M 239 10:13.80 10:13/M 9:08.86 20:45.35 10:23/M
263 Collin Holmberg Corvallis 1499 245 9:18.69 9:18/M 255 11:27.70 11:27/M 9:09.90 20:46.39 10:23/M
264 Elliot Brown Somers Cross Country 2380 264 10:33.57 10:33/M 240 10:16.65 10:16/M 9:13.73 20:50.22 10:25/M
265 Zach Lovering Columbia Falls Junior High 1476 260 10:17.90 10:17/M 246 10:42.59 10:42/M 9:24.00 21:00.49 10:30/M
266 Griffin Conger Columbia Falls Junior High 1466 261 10:18.42 10:18/M 249 10:51.29 10:51/M 9:33.22 21:09.71 10:35/M
267 Nayan Patel Missoula Middle Schools 2175 253 9:47.49 9:47/M 257 11:33.02 11:33/M 9:44.02 21:20.51 10:40/M
268 Jaxon Gideon Lincoln County 2012 251 9:42.96 9:42/M 258 11:44.80 11:44/M 9:51.27 21:27.76 10:44/M
269 Ben Croft Thompson Falls 2406 259 10:12.30 10:12/M 256 11:32.19 11:32/M 10:08.00 21:44.49 10:52/M
270 Trevor Sanderson Polson Middle School 2283 256 9:58.91 9:58/M 259 11:54.90 11:54/M 10:17.32 21:53.81 10:57/M
271 Tanot Devereaux De La salle Blackfeet School 1531 243 9:13.06 9:13/M 271 12:45.90 12:45/M 10:22.47 21:58.96 10:59/M
272 Mi'Rie Dickson Hamilton Christian Academy 1789 257 10:00.06 10:00/M 264 12:12.43 12:12/M 10:36.00 22:12.49 11:06/M
273 Isiah Argabright Broadwater 1353 262 10:30.18 10:30/M 262 11:58.71 11:58/M 10:52.40 22:28.89 11:14/M
274 Marshall Fehr Corvallis 1497 265 10:43.31 10:43/M 261 11:57.42 11:57/M 11:04.24 22:40.73 11:20/M
275 Sam Wood Polson Middle School 2286 268 11:21.65 11:21/M 263 12:02.82 12:02/M 11:47.98 23:24.47 11:42/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
276 Daylon Belcourt Arlee 2567 266 11:04.77 11:04/M 268 12:33.14 12:33/M 12:01.42 23:37.91 11:49/M
277 Jonas Paul Arlee 2568 267 11:05.03 11:05/M 270 12:34.35 12:34/M 12:02.89 23:39.38 11:50/M
278 Landon Hurley Anaconda 1197 269 11:30.35 11:30/M 266 12:28.40 12:28/M 12:22.26 23:58.75 11:59/M
279 Logan McNally Frenchtown Junior High School 1630 270 11:42.80 11:42/M 269 12:33.36 12:33/M 12:39.67 24:16.16 12:08/M
280 James Sangiorgio Hamilton MT Middle School 1810 271 11:57.53 11:57/M 274 13:21.54 13:21/M 13:42.58 25:19.07 12:40/M
281 Devin Cordier Arlee 2569 272 13:02.74 13:02/M 267 12:31.48 12:31/M 13:57.73 25:34.22 12:47/M
282 Dustin Cordier Arlee 2570 273 13:07.05 13:07/M 279 14:35.04 14:35/M 16:05.60 27:42.09 13:51/M
283 Jon Henry Arlee 2571 274 13:42.07 13:42/M 280 15:37.66 15:37/M 17:43.24 29:19.73 14:40/M
Top  

Middle School Girls

Female Finishers

  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
1 Tori Noland-Gillespie Kalispell Middle School 661 3 6:10.93 6:10/M 3 6:46.35 6:46/M   12:57.28 6:29/M
2 Kylee Jo Floerchinger Montana City School 968 2 6:10.91 6:10/M 6 6:51.66 6:51/M 0:05.29 13:02.57 6:31/M
3 Kimberly Peacock Columbia Falls Junior High 278 5 6:26.31 6:26/M 1 6:36.65 6:36/M 0:05.68 13:02.96 6:31/M
4 Riley Smith Cody 235 1 6:00.38 6:00/M 11 7:04.30 7:04/M 0:07.40 13:04.68 6:32/M
5 Alex Moore Bozeman Middel School 149 8 6:29.71 6:29/M 2 6:43.54 6:43/M 0:15.97 13:13.25 6:37/M
6 Grace Lang Darby 306 6 6:28.38 6:28/M 4 6:46.85 6:46/M 0:17.95 13:15.23 6:38/M
7 Terra Trom Bozeman Middel School 153 9 6:29.84 6:29/M 5 6:48.79 6:48/M 0:21.35 13:18.63 6:39/M
8 Vandree Old Person Browning Middle School 189     224 13:26.74 6:43/M 0:29.46 13:26.74 6:43/M
9 Josephine Vardell Whitefish Middle School 1184 7 6:29.27 6:29/M 8 6:57.68 6:57/M 0:29.67 13:26.95 6:43/M
10 Sage Reddish Stevensville 1100 12 6:39.38 6:39/M 7 6:52.48 6:52/M 0:34.58 13:31.86 6:46/M
11 Kinlee Brandt Missoula Middle Schools 901 10 6:30.60 6:30/M 14 7:10.72 7:10/M 0:44.04 13:41.32 6:51/M
12 Maggie Mostefa Bozeman Middel School 150 17 6:45.50 6:45/M 12 7:06.50 7:06/M 0:54.72 13:52.00 6:56/M
13 Jodee Cree Medicine De La salle Blackfeet School 315     225 13:52.14 6:56/M 0:54.86 13:52.14 6:56/M
14 Kylee Wetzwel Unattached 2525 11 6:33.86 6:33/M 20 7:22.27 7:22/M 0:58.85 13:56.13 6:58/M
15 Heather Wallace Bigfork 67 22 6:53.80 6:53/M 10 7:02.69 7:02/M 0:59.21 13:56.49 6:58/M
16 Perrin Hannah Somers Cross Country 1089 13 6:40.96 6:40/M 15 7:15.74 7:15/M 0:59.42 13:56.70 6:58/M
17 Jessica Henson Whitefish Middle School 1175 4 6:26.20 6:26/M 31 7:32.78 7:32/M 1:01.70 13:58.98 6:59/M
18 Alyssa Plant Montana City School 973 19 6:45.72 6:45/M 16 7:19.12 7:19/M 1:07.56 14:04.84 7:02/M
19 Autumn Hettick Arlee 2572 15 6:45.04 6:45/M 22 7:26.58 7:26/M 1:14.34 14:11.62 7:06/M
20 Fallon Turner Missoula Middle Schools 936 36 7:10.23 7:10/M 9 7:02.32 7:02/M 1:15.27 14:12.55 7:06/M
21 Mackenzie Dean Great Falls CMR 509 16 6:45.36 6:45/M 24 7:27.42 7:27/M 1:15.50 14:12.78 7:06/M
22 Hailey Gardner Kalispell Middle School 658 20 6:49.48 6:49/M 25 7:27.89 7:27/M 1:20.09 14:17.37 7:09/M
23 Gwen Seeley Polson Middle School 1024 30 7:01.13 7:01/M 18 7:21.30 7:21/M 1:25.15 14:22.43 7:11/M
24 Sarah Passey Hamilton MT Middle School 552 23 6:55.59 6:55/M 26 7:28.53 7:28/M 1:26.84 14:24.12 7:12/M
25 Katie Munro Missoula Middle Schools 923 14 6:44.92 6:44/M 40 7:41.35 7:41/M 1:28.99 14:26.27 7:13/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
26 Braille Reimer Red Lodge 1045 29 7:00.97 7:00/M 23 7:26.63 7:26/M 1:30.32 14:27.60 7:14/M
27 Claire Bagnell Frenchtown Junior High School 408 25 6:57.24 6:57/M 33 7:33.05 7:33/M 1:33.01 14:30.29 7:15/M
28 Shelton Hilkey Cascade Middle School 212 18 6:45.56 6:45/M 47 7:46.08 7:46/M 1:34.36 14:31.64 7:16/M
29 Aubree Corcoran Butte High School 202 47 7:22.26 7:22/M 13 7:10.37 7:10/M 1:35.35 14:32.63 7:16/M
30 Savannah Parks Butte Central 196 24 6:57.02 6:57/M 37 7:37.55 7:37/M 1:37.29 14:34.57 7:17/M
31 Nina Barfoot Polson Middle School 1014 34 7:05.66 7:05/M 27 7:29.16 7:29/M 1:37.54 14:34.82 7:17/M
32 Hannah Wilson Three Forks 1124 33 7:04.40 7:04/M 32 7:32.87 7:32/M 1:39.99 14:37.27 7:19/M
33 Kylie Hartnett Montana City School 969 35 7:10.17 7:10/M 29 7:31.34 7:31/M 1:44.23 14:41.51 7:21/M
34 Colette Daniels Lincoln County 740 27 6:59.28 6:59/M 43 7:44.92 7:44/M 1:46.92 14:44.20 7:22/M
35 Tailor Titinger Stevensville 1101 26 6:58.54 6:58/M 46 7:45.99 7:45/M 1:47.25 14:44.53 7:22/M
36 Madeline Jellison Bigfork 63 52 7:23.81 7:23/M 19 7:21.91 7:21/M 1:48.44 14:45.72 7:23/M
37 Jaidin White Frenchtown Junior High School 419 48 7:23.12 7:23/M 21 7:25.59 7:25/M 1:51.43 14:48.71 7:24/M
38 Mady Currie St. Ignatius 1091 31 7:03.03 7:03/M 48 7:46.67 7:46/M 1:52.42 14:49.70 7:25/M
39 Kate Fisher Twin Bridges 1134 40 7:18.02 7:18/M 30 7:32.42 7:32/M 1:53.16 14:50.44 7:25/M
40 Brooke Stayner Missoula Middle Schools 932 32 7:03.71 7:03/M 51 7:50.97 7:50/M 1:57.40 14:54.68 7:27/M
41 Lilyann MacFarlane Bozeman Middel School 144 73 7:38.77 7:38/M 17 7:19.18 7:19/M 2:00.67 14:57.95 7:29/M
42 Ida Real Butte High School 203 37 7:12.96 7:12/M 44 7:45.06 7:45/M 2:00.74 14:58.02 7:29/M
43 Hannah Mart Great Falls 497 28 6:59.75 6:59/M 61 7:59.32 7:59/M 2:01.79 14:59.07 7:30/M
44 Megan Hanson Lincoln County 741 59 7:27.94 7:27/M 34 7:36.04 7:36/M 2:06.70 15:03.98 7:32/M
45 Josey Neesvig Thompson Falls 1120 56 7:27.36 7:27/M 36 7:37.12 7:37/M 2:07.20 15:04.48 7:32/M
46 Grace Rembert Bozeman Middel School 151 53 7:24.52 7:24/M 41 7:42.04 7:42/M 2:09.28 15:06.56 7:33/M
47 Kailee McGreedy Corvallis 296 21 6:52.50 6:52/M 76 8:14.32 8:14/M 2:09.54 15:06.82 7:33/M
48 Flora Jarvis Columbia Falls Junior High 276 43 7:20.94 7:20/M 49 7:47.97 7:47/M 2:11.63 15:08.91 7:34/M
49 Riki Poore Red Lodge 1044 39 7:16.05 7:16/M 53 7:53.51 7:53/M 2:12.28 15:09.56 7:35/M
50 Lara Erickson Columbia Falls Junior High 274 44 7:21.04 7:21/M 50 7:49.68 7:49/M 2:13.44 15:10.72 7:35/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
51 Sophia Wallace Missoula Middle Schools 937     227 15:11.97 7:36/M 2:14.69 15:11.97 7:36/M
52 Abby Sherwood Frenchtown Junior High School 417 55 7:27.12 7:27/M 45 7:45.25 7:45/M 2:15.09 15:12.37 7:36/M
53 Ashlen Butterfield Kalispell Middle School 657 38 7:15.73 7:15/M 60 7:57.05 7:57/M 2:15.50 15:12.78 7:36/M
54 Erin Wilde Whitefish Middle School 1185 42 7:19.36 7:19/M 58 7:56.49 7:56/M 2:18.57 15:15.85 7:38/M
55 Shannon Nelson Park 990 81 7:46.61 7:46/M 28 7:29.26 7:29/M 2:18.59 15:15.87 7:38/M
56 Emily West Columbia Falls Junior High 283 45 7:21.83 7:21/M 55 7:54.29 7:54/M 2:18.84 15:16.12 7:38/M
57 Kensy May Bozeman Middel School 146 65 7:33.42 7:33/M 42 7:44.08 7:44/M 2:20.22 15:17.50 7:39/M
58 Isabella Aaseng Frenchtown Junior High School 406 77 7:42.30 7:42/M 38 7:38.00 7:38/M 2:23.02 15:20.30 7:40/M
59 Penelope MacFarlane Bozeman Middel School 145 78 7:44.05 7:44/M 35 7:36.25 7:36/M 2:23.02 15:20.30 7:40/M
60 Maylani Horton Whitefish Middle School 1176 51 7:23.67 7:23/M 62 7:59.41 7:59/M 2:25.80 15:23.08 7:42/M
61 Natalie McCormick Bozeman Middel School 148 60 7:30.03 7:30/M 56 7:55.02 7:55/M 2:27.77 15:25.05 7:43/M
62 Grace Hobbs Polson Middle School 1019 63 7:31.17 7:31/M 54 7:54.24 7:54/M 2:28.13 15:25.41 7:43/M
63 Remi Kann Whitefish Middle School 1178 46 7:21.95 7:21/M 66 8:05.87 8:05/M 2:30.54 15:27.82 7:44/M
64 Amelia Hartshorn Bozeman Middel School 141 58 7:27.76 7:27/M 63 8:00.10 8:00/M 2:30.58 15:27.86 7:44/M
65 Hailey Hammett Missoula Middle Schools 912 50 7:23.66 7:23/M 72 8:09.36 8:09/M 2:35.74 15:33.02 7:47/M
66 Adison Vanvleet Three Forks 1123 41 7:18.61 7:18/M 82 8:17.91 8:17/M 2:39.24 15:36.52 7:48/M
67 Cora Pesanti Anaconda 13 99 8:02.54 8:02/M 39 7:38.12 7:38/M 2:43.38 15:40.66 7:50/M
68 Emily Wiseman Bozeman Middel School 155 80 7:45.80 7:45/M 59 7:56.50 7:56/M 2:45.02 15:42.30 7:51/M
69 Isabel Munro Missoula Middle Schools 922 74 7:40.18 7:40/M 64 8:02.79 8:02/M 2:45.69 15:42.97 7:51/M
70 Chloe Long Frenchtown Junior High School 415 66 7:34.64 7:34/M 70 8:08.84 8:08/M 2:46.20 15:43.48 7:52/M
71 Karolyna Buck St. Ignatius 1090 72 7:38.62 7:38/M 68 8:07.40 8:07/M 2:48.74 15:46.02 7:53/M
72 Morgan Gates Anaconda 7 71 7:38.22 7:38/M 71 8:09.11 8:09/M 2:50.05 15:47.33 7:54/M
73 Lanissa Mahkuk Ronan High School 1063 68 7:36.32 7:36/M 75 8:14.19 8:14/M 2:53.23 15:50.51 7:55/M
74 Kylee Niemeyer Ronan High School 1064 69 7:37.35 7:37/M 81 8:17.31 8:17/M 2:57.38 15:54.66 7:57/M
75 Schoenen Sylvie Park 992 101 8:04.26 8:04/M 52 7:52.32 7:52/M 2:59.30 15:56.58 7:58/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
76 Emma Huffman Broadwater 159 62 7:30.53 7:30/M 90 8:26.43 8:26/M 2:59.68 15:56.96 7:58/M
77 Melissa Molina Anaconda 12 97 8:01.96 8:01/M 57 7:55.07 7:55/M 2:59.75 15:57.03 7:59/M
78 Cierra Martinez Anaconda 11 75 7:41.72 7:41/M 78 8:15.55 8:15/M 2:59.99 15:57.27 7:59/M
79 Cassie Berg Missoula Middle Schools 899 64 7:31.58 7:31/M 89 8:25.90 8:25/M 3:00.20 15:57.48 7:59/M
80 Milynn Lucey Lincoln County 742 49 7:23.21 7:23/M 96 8:37.85 8:37/M 3:03.78 16:01.06 8:01/M
81 Emma Stolte Broadwater 161 76 7:42.25 7:42/M 85 8:19.41 8:19/M 3:04.38 16:01.66 8:01/M
82 Abby Strader Unattached 2493 91 7:55.84 7:55/M 67 8:07.08 8:07/M 3:05.64 16:02.92 8:01/M
83 Cady James Kalispell Middle School 660 57 7:27.56 7:27/M 95 8:37.21 8:37/M 3:07.49 16:04.77 8:02/M
84 Jasmine Torres Polson Middle School 1026 83 7:51.36 7:51/M 80 8:16.52 8:16/M 3:10.60 16:07.88 8:04/M
85 Lily Jones Three Forks 1122     228 16:09.88 8:05/M 3:12.60 16:09.88 8:05/M
86 Wakiyawin Shawl Browning Middle School 190     229 16:10.91 8:05/M 3:13.63 16:10.91 8:05/M
87 Ali Hupka Polson Middle School 1020 85 7:52.68 7:52/M 84 8:18.57 8:18/M 3:13.97 16:11.25 8:06/M
88 Kara Dale Twin Bridges 1133 100 8:03.96 8:03/M 69 8:08.21 8:08/M 3:14.89 16:12.17 8:06/M
89 Jessinia Peso Missoula Middle Schools 927 54 7:25.79 7:25/M 112 8:50.29 8:50/M 3:18.80 16:16.08 8:08/M
90 Katrina Berkhousen Missoula Middle Schools 900 61 7:30.08 7:30/M 109 8:47.26 8:47/M 3:20.06 16:17.34 8:09/M
91 Freya Jones Missoula Middle Schools 915 103 8:06.28 8:06/M 73 8:12.46 8:12/M 3:21.46 16:18.74 8:09/M
92 Claire Vlases Bozeman Middel School 154     230 16:21.71 8:11/M 3:24.43 16:21.71 8:11/M
93 Baylor Duke Frenchtown Junior High School 410 92 7:57.09 7:57/M 87 8:24.71 8:24/M 3:24.52 16:21.80 8:11/M
94 Lawson Goodloe Missoula Middle Schools 909 79 7:44.35 7:44/M 97 8:38.22 8:38/M 3:25.29 16:22.57 8:11/M
95 Neah Depoe Polson Middle School 1017 86 7:52.91 7:52/M 93 8:36.16 8:36/M 3:31.79 16:29.07 8:15/M
96 Amelia Jessop Corvallis 294 118 8:14.68 8:14/M 77 8:15.26 8:15/M 3:32.66 16:29.94 8:15/M
97 Claire Kaveney Bozeman Middel School 143 115 8:13.31 8:13/M 83 8:18.09 8:18/M 3:34.12 16:31.40 8:16/M
98 Shynell Tatsey-Mckay Browning Middle School 194     231 16:31.58 8:16/M 3:34.30 16:31.58 8:16/M
99 Malia Thomas Missoula Middle Schools 935 106 8:07.65 8:07/M 88 8:25.10 8:25/M 3:35.47 16:32.75 8:16/M
100 Frances Smith Missoula Middle Schools 930 70 7:37.47 7:37/M 118 8:56.61 8:56/M 3:36.80 16:34.08 8:17/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
101 Megan Nelson Park 989 145 8:30.20 8:30/M 65 8:04.21 8:04/M 3:37.13 16:34.41 8:17/M
102 Madison Ward Hamilton 535 89 7:55.66 7:55/M 99 8:39.92 8:39/M 3:38.30 16:35.58 8:18/M
103 Emma Trieweiler Whitefish Middle School 1183 84 7:52.05 7:52/M 111 8:48.31 8:48/M 3:43.08 16:40.36 8:20/M
104 Watson Charlotte Broadwater 157 67 7:34.93 7:34/M 138 9:10.29 9:10/M 3:47.94 16:45.22 8:23/M
105 Emme Courchesne Hamilton 530 90 7:55.79 7:55/M 113 8:50.79 8:50/M 3:49.30 16:46.58 8:23/M
106 Morgan Price Lincoln County 743 96 8:01.42 8:01/M 107 8:45.63 8:45/M 3:49.77 16:47.05 8:24/M
107 Kaylie Law Anaconda 9 155 8:33.55 8:33/M 74 8:13.59 8:13/M 3:49.86 16:47.14 8:24/M
108 Lilly Day Corvallis 290 119 8:14.77 8:14/M 91 8:32.67 8:32/M 3:50.16 16:47.44 8:24/M
109 Avery McGuirl Missoula Middle Schools 920 102 8:05.32 8:05/M 106 8:44.17 8:44/M 3:52.21 16:49.49 8:25/M
110 Juel Steen Missoula Middle Schools 933 82 7:48.68 7:48/M 124 9:01.15 9:01/M 3:52.55 16:49.83 8:25/M
111 Sophia Flores Missoula Middle Schools 906 105 8:07.61 8:07/M 103 8:42.35 8:42/M 3:52.68 16:49.96 8:25/M
112 Kadee Davenport Great Falls 494 107 8:07.69 8:07/M 102 8:42.31 8:42/M 3:52.72 16:50.00 8:25/M
113 Lauren Seessel Bozeman Middel School 152 116 8:13.59 8:13/M 94 8:36.44 8:36/M 3:52.75 16:50.03 8:25/M
114 Lucia McCormick Bozeman Middel School 147 158 8:35.50 8:35/M 79 8:15.77 8:15/M 3:53.99 16:51.27 8:26/M
115 Jaclyn Steele Broadwater 160 113 8:13.18 8:13/M 98 8:39.31 8:39/M 3:55.21 16:52.49 8:26/M
116 Anastasia Reese Polson Middle School 1023 149 8:32.02 8:32/M 86 8:21.18 8:21/M 3:55.92 16:53.20 8:27/M
117 Camille Rohde Missoula Middle Schools 928 117 8:13.66 8:13/M 101 8:41.31 8:41/M 3:57.69 16:54.97 8:27/M
118 Tayon Robbins Whitehall 1188 94 8:00.21 8:00/M 116 8:55.71 8:55/M 3:58.64 16:55.92 8:28/M
119 Kennedy Vogl Broadwater 162 114 8:13.19 8:13/M 104 8:42.78 8:42/M 3:58.69 16:55.97 8:28/M
120 Ahni Umphrey St. Ignatius 1094 93 7:58.59 7:58/M 121 8:58.09 8:58/M 3:59.40 16:56.68 8:28/M
121 Megan Hamilton Missoula Middle Schools 911 138 8:26.65 8:26/M 92 8:34.45 8:34/M 4:03.82 17:01.10 8:31/M
122 Riley Thennis Montana City School 974 111 8:11.34 8:11/M 114 8:50.79 8:50/M 4:04.85 17:02.13 8:31/M
123 Lily Apedaile Hamilton 527 127 8:18.88 8:18/M 105 8:44.07 8:44/M 4:05.67 17:02.95 8:31/M
124 Tatum McNamara Montana City School 971 110 8:11.33 8:11/M 119 8:56.65 8:56/M 4:10.70 17:07.98 8:34/M
125 Hannah Jankunas Corvallis 293 141 8:27.69 8:27/M 100 8:40.47 8:40/M 4:10.88 17:08.16 8:34/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
126 Zia Kloetzel Missoula Middle Schools 916     232 17:09.97 8:35/M 4:12.69 17:09.97 8:35/M
127 Shanna Croff Browning Middle School 187 108 8:08.30 8:08/M 126 9:03.17 9:03/M 4:14.19 17:11.47 8:36/M
128 Alena Burdeau Missoula Middle Schools 902 104 8:06.96 8:06/M 134 9:08.10 9:08/M 4:17.78 17:15.06 8:38/M
129 Ella Hutchenson Columbia Falls Junior High 275 126 8:18.75 8:18/M 122 8:58.25 8:58/M 4:19.72 17:17.00 8:39/M
130 Cassidy Bagnell Frenchtown Junior High School 407 146 8:30.71 8:30/M 108 8:46.35 8:46/M 4:19.78 17:17.06 8:39/M
131 Paige Mergenthaler Polson Middle School 1021 109 8:09.60 8:09/M 133 9:07.75 9:07/M 4:20.07 17:17.35 8:39/M
132 Sierra Holleman Bozeman Middel School 142 147 8:31.72 8:31/M 110 8:47.65 8:47/M 4:22.09 17:19.37 8:40/M
133 Karissa Bahlmann Lincoln County 738 95 8:01.31 8:01/M 146 9:19.73 9:19/M 4:23.76 17:21.04 8:41/M
134 Skylar Britt Bonner School 106 98 8:02.08 8:02/M 148 9:21.37 9:21/M 4:26.17 17:23.45 8:42/M
135 Delaney Carlson Missoula Middle Schools 903 132 8:21.38 8:21/M 127 9:03.40 9:03/M 4:27.50 17:24.78 8:42/M
136 Kylie McMullen Bigfork 65 143 8:28.63 8:28/M 117 8:56.30 8:56/M 4:27.65 17:24.93 8:42/M
137 Zuzana Remes Bonner School 112 133 8:21.58 8:21/M 130 9:05.22 9:05/M 4:29.52 17:26.80 8:43/M
138 Bobe Kari Hamilton 532 112 8:13.03 8:13/M 143 9:13.87 9:13/M 4:29.62 17:26.90 8:43/M
139 Summer Newton Whitefish Middle School 1179 122 8:15.66 8:15/M 142 9:12.84 9:12/M 4:31.22 17:28.50 8:44/M
140 Madison King Anaconda 8 154 8:33.49 8:33/M 115 8:55.60 8:55/M 4:31.81 17:29.09 8:45/M
141 Ada Qunell Whitefish Middle School 1180 130 8:20.83 8:20/M 137 9:09.51 9:09/M 4:33.06 17:30.34 8:45/M
142 Mia Foster Missoula Middle Schools 907 120 8:14.85 8:14/M 145 9:17.75 9:17/M 4:35.32 17:32.60 8:46/M
143 Katrina Lockart Great Falls 496 88 7:53.20 7:53/M 168 9:39.90 9:39/M 4:35.82 17:33.10 8:47/M
144 Mia McLennan Missoula Middle Schools 921 134 8:23.07 8:23/M 140 9:10.69 9:10/M 4:36.48 17:33.76 8:47/M
145 Shourds Ryann Frenchtown Junior High School 416 152 8:32.34 8:32/M 125 9:03.16 9:03/M 4:38.22 17:35.50 8:48/M
146 Sydney Ruff Whitefish Middle School 1181 142 8:28.43 8:28/M 135 9:08.86 9:08/M 4:40.01 17:37.29 8:49/M
147 Molly Kurfman Corvallis 295 139 8:27.21 8:27/M 141 9:12.49 9:12/M 4:42.42 17:39.70 8:50/M
148 Fionn Camp Park 987 164 8:38.91 8:38/M 128 9:03.53 9:03/M 4:45.16 17:42.44 8:51/M
149 Rubysky Lahr Browning Middle School 188     233 17:43.64 8:52/M 4:46.36 17:43.64 8:52/M
150 Alexis Orr Park 991 160 8:36.88 8:36/M 132 9:07.46 9:07/M 4:47.06 17:44.34 8:52/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
151 Chantelle Bodily Columbia Falls Junior High 272 125 8:18.47 8:18/M 152 9:26.09 9:26/M 4:47.28 17:44.56 8:52/M
152 Megan Yockey Hamilton MT Middle School 555 173 8:47.68 8:47/M 120 8:57.02 8:57/M 4:47.42 17:44.70 8:52/M
153 Katie McFarland Missoula Middle Schools 919 171 8:46.92 8:46/M 123 8:59.24 8:59/M 4:48.88 17:46.16 8:53/M
154 Aspen Nord Missoula Middle Schools 924 131 8:21.33 8:21/M 154 9:26.82 9:26/M 4:50.87 17:48.15 8:54/M
155 Alex Peters Columbia Falls Junior High 279 135 8:26.24 8:26/M 149 9:23.08 9:23/M 4:52.04 17:49.32 8:55/M
156 Kallie Chatriand Broadwater 158 140 8:27.44 8:27/M 153 9:26.20 9:26/M 4:56.36 17:53.64 8:57/M
157 Ashlyn Lamping Montana City School 970 128 8:20.58 8:20/M 161 9:34.88 9:34/M 4:58.18 17:55.46 8:58/M
158 Lucy Takeuchi Bigfork 66 177 8:50.41 8:50/M 131 9:06.52 9:06/M 4:59.65 17:56.93 8:58/M
159 Alexa Kirby Bigfork 64 174 8:47.77 8:47/M 136 9:09.19 9:09/M 4:59.68 17:56.96 8:58/M
160 Sarah Allen Bozeman Middel School 140 172 8:47.18 8:47/M 139 9:10.38 9:10/M 5:00.28 17:57.56 8:59/M
161 Calista Fahrney Somers Cross Country 1088 137 8:26.63 8:26/M 159 9:31.73 9:31/M 5:01.08 17:58.36 8:59/M
162 Grace Oelkers Montana City School 972 129 8:20.68 8:20/M 166 9:38.43 9:38/M 5:01.83 17:59.11 9:00/M
163 Cheyenne Pablo Arlee 2573 123 8:15.86 8:15/M 173 9:43.90 9:43/M 5:02.48 17:59.76 9:00/M
164 Madison Henry Corvallis 292 184 8:56.82 8:56/M 129 9:03.88 9:03/M 5:03.42 18:00.70 9:00/M
165 Elisabeth Bjorge Polson Middle School 1015 150 8:32.18 8:32/M 157 9:30.48 9:30/M 5:05.38 18:02.66 9:01/M
166 Emma Woods Missoula Middle Schools 939 156 8:34.88 8:34/M 156 9:28.72 9:28/M 5:06.32 18:03.60 9:02/M
167 Zoey Wickens Broadwater 163 162 8:38.75 8:38/M 150 9:25.49 9:25/M 5:06.96 18:04.24 9:02/M
168 Shelby Sherwood Frenchtown Junior High School 418 165 8:39.97 8:39/M 151 9:25.61 9:25/M 5:08.30 18:05.58 9:03/M
169 Tahlea Sanford Cascade Middle School 216 136 8:26.35 8:26/M 171 9:41.36 9:41/M 5:10.43 18:07.71 9:04/M
170 Maya Heffernan Missoula Middle Schools 913 144 8:29.22 8:29/M 167 9:38.64 9:38/M 5:10.58 18:07.86 9:04/M
171 Gabrielle Wellenstein Missoula Middle Schools 938 148 8:31.92 8:31/M 164 9:36.38 9:36/M 5:11.02 18:08.30 9:04/M
172 Amy Taylor Missoula Middle Schools 934 153 8:32.61 8:32/M 163 9:36.20 9:36/M 5:11.53 18:08.81 9:04/M
173 Thea McCurdy Missoula Middle Schools 918 170 8:41.91 8:41/M 155 9:27.34 9:27/M 5:11.97 18:09.25 9:05/M
174 Harper Peach-Riley Missoula Middle Schools 926 176 8:50.03 8:50/M 147 9:20.08 9:20/M 5:12.83 18:10.11 9:05/M
175 Raia Chase Bonner School 107 124 8:18.43 8:18/M 182 9:55.17 9:55/M 5:16.32 18:13.60 9:07/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
176 Jadie Butterfly Russell 2531 87 7:52.94 7:52/M 193 10:24.47 10:24/M 5:20.13 18:17.41 9:09/M
177 Ava McKamey Cascade Middle School 215 151 8:32.25 8:32/M 176 9:47.88 9:47/M 5:22.85 18:20.13 9:10/M
178 Mary Sampson Arlee 2575 166 8:40.23 8:40/M 174 9:44.98 9:44/M 5:27.93 18:25.21 9:13/M
179 Trinity McLane Hamilton MT Middle School 550 181 8:55.35 8:55/M 158 9:31.72 9:31/M 5:29.79 18:27.07 9:14/M
180 Haley Belcourt Arlee 2576 167 8:40.23 8:40/M 177 9:49.62 9:49/M 5:32.57 18:29.85 9:15/M
181 Baylee Furthmyre Great Falls 495 175 8:49.40 8:49/M 170 9:41.15 9:41/M 5:33.27 18:30.55 9:15/M
182 Bella Roff Bonner School 113 193 9:14.99 9:14/M 144 9:17.46 9:17/M 5:35.17 18:32.45 9:16/M
183 Warhank Emma Park 988 159 8:36.72 8:36/M 183 9:57.77 9:57/M 5:37.21 18:34.49 9:17/M
184 Christi Butterfly Meadow Hill 2530 121 8:15.06 8:15/M 192 10:22.52 10:22/M 5:40.30 18:37.58 9:19/M
185 Elisa Kzaley Frenchtown Junior High School 414 188 9:04.29 9:04/M 160 9:33.76 9:33/M 5:40.77 18:38.05 9:19/M
186 Sidalee Stensen Great Falls CMR 511 168 8:40.30 8:40/M 185 9:59.28 9:59/M 5:42.30 18:39.58 9:20/M
187 Mabel Degrandpre Missoula Middle Schools 904 189 9:04.76 9:04/M 162 9:35.83 9:35/M 5:43.31 18:40.59 9:20/M
188 Mya Winkler Hamilton 536 161 8:38.31 8:38/M 186 10:06.85 10:06/M 5:47.88 18:45.16 9:23/M
189 Harlie Jackson Cascade Middle School 213 178 8:52.08 8:52/M 181 9:54.18 9:54/M 5:48.98 18:46.26 9:23/M
190 Hannah Gibson-Fellows Kalispell Middle School 659 192 9:13.13 9:13/M 165 9:37.43 9:37/M 5:53.28 18:50.56 9:25/M
191 Abigail Tuhy Bonner School 114 186 9:01.14 9:01/M 179 9:53.02 9:53/M 5:56.88 18:54.16 9:27/M
192 Marta Nelson Whitehall 1187 191 9:11.72 9:11/M 172 9:43.59 9:43/M 5:58.03 18:55.31 9:28/M
193 Natasha Runningcrane Heart Butte 2578     234 18:55.37 9:28/M 5:58.09 18:55.37 9:28/M
194 Megan Megaard Bonner School 111 182 8:56.46 8:56/M 184 9:59.18 9:59/M 5:58.36 18:55.64 9:28/M
195 Alivia Ingold Whitefish Middle School 1177 157 8:35.12 8:35/M 195 10:26.50 10:26/M 6:04.34 19:01.62 9:31/M
196 Mikaela Field Frenchtown Junior High School 411 196 9:16.90 9:16/M 175 9:47.17 9:47/M 6:06.79 19:04.07 9:32/M
197 Evaly Hull Hamilton MT Middle School 547 180 8:53.80 8:53/M 187 10:10.40 10:10/M 6:06.92 19:04.20 9:32/M
198 Jolia Buchanan Thompson Falls 1119 169 8:40.85 8:40/M 194 10:24.49 10:24/M 6:08.06 19:05.34 9:33/M
199 Sherilyn Nomee Heart Butte 574     235 19:19.32 9:40/M 6:22.04 19:19.32 9:40/M
200 Lopez Genesis Hamilton Christian Academy 543     236 19:20.21 9:40/M 6:22.93 19:20.21 9:40/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
201 Katee Kostecki Hamilton MT Middle School 548 202 9:40.88 9:40/M 169 9:40.77 9:40/M 6:24.37 19:21.65 9:41/M
202 Ashton Lewis Stevensville 1097 185 9:00.46 9:00/M 191 10:22.29 10:22/M 6:25.47 19:22.75 9:41/M
203 Cierra Cole Hamilton 529 190 9:09.74 9:09/M 188 10:16.82 10:16/M 6:29.28 19:26.56 9:43/M
204 Emmaline Derry Missoula Middle Schools 905 179 8:52.28 8:52/M 199 10:37.80 10:37/M 6:32.80 19:30.08 9:45/M
205 Miriam Law Anaconda 10 183 8:56.67 8:56/M 198 10:33.45 10:33/M 6:32.84 19:30.12 9:45/M
206 Naomi Thomson Hamilton MT Middle School 553 163 8:38.79 8:38/M 203 11:00.93 11:00/M 6:42.44 19:39.72 9:50/M
207 Marley Taylor Great Falls 498 197 9:18.96 9:18/M 190 10:22.10 10:22/M 6:43.78 19:41.06 9:51/M
208 Brooke Stanley Missoula Middle Schools 931 198 9:19.71 9:19/M 196 10:31.66 10:31/M 6:54.09 19:51.37 9:56/M
209 Angel Barnaby Arlee 2574     237 19:55.29 9:58/M 6:58.01 19:55.29 9:58/M
210 Lilly Ogden Hamilton MT Middle School 551 203 9:43.88 9:43/M 189 10:18.71 10:18/M 7:05.31 20:02.59 10:01/M
211 Cheyanne Kompier Bonner School 110 194 9:15.38 9:15/M 201 10:48.29 10:48/M 7:06.39 20:03.67 10:02/M
212 Kali Imbagliazzo Bonner School 109 187 9:03.97 9:03/M 206 11:03.39 11:03/M 7:10.08 20:07.36 10:04/M
213 Brynn Pule St. Ignatius 1093 201 9:37.94 9:37/M 197 10:31.95 10:31/M 7:12.61 20:09.89 10:05/M
214 Sydney Garcia Whitefish Middle School 1174 215 10:27.24 10:27/M 178 9:51.75 9:51/M 7:21.71 20:18.99 10:09/M
215 Ayanna Tripplett Hamilton Christian Academy 546 200 9:34.34 9:34/M 200 10:45.29 10:45/M 7:22.35 20:19.63 10:10/M
216 Evelyn Sheehan Whitefish Middle School 1182 214 10:27.09 10:27/M 180 9:53.30 9:53/M 7:23.11 20:20.39 10:10/M
217 Alyssa Rockwell Hamilton Christian Academy 545     238 20:23.03 10:12/M 7:25.75 20:23.03 10:12/M
218 Christine Trombley Browning Middle School 195     239 20:25.01 10:13/M 7:27.73 20:25.01 10:13/M
219 Quincey Meechum Stevensville 1098 195 9:15.93 9:15/M 213 11:35.17 11:35/M 7:53.82 20:51.10 10:26/M
220 Claire Montague Stevensville 1099 199 9:23.03 9:23/M 211 11:28.24 11:28/M 7:53.99 20:51.27 10:26/M
221 Isis Ball Bonner School 105 207 9:55.07 9:55/M 202 11:00.22 11:00/M 7:58.01 20:55.29 10:28/M
222 Melaia Matt Arlee 2577 208 9:57.08 9:57/M 204 11:01.27 11:01/M 8:01.07 20:58.35 10:29/M
223 Maggie Walker Hamilton MT Middle School 554 204 9:45.24 9:45/M 209 11:13.23 11:13/M 8:01.19 20:58.47 10:29/M
224 Vivian Cummins Frenchtown Junior High School 409 206 9:52.03 9:52/M 208 11:07.11 11:07/M 8:01.86 20:59.14 10:30/M
225 Hailey Weasel Head Heart Butte 575 205 9:48.02 9:48/M 210 11:25.12 11:25/M 8:15.86 21:13.14 10:37/M
 
  ------------ 1st mile ------------ ------------ 2nd mile ------------ Time Total Total
Place Name Team Bib No Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time Pace
226 Elsa Podesta Darby 307 211 10:09.05 10:09/M 207 11:04.56 11:04/M 8:16.33 21:13.61 10:37/M
227 Danica Fyant Frenchtown Junior High School 412 216 10:40.32 10:40/M 205 11:02.69 11:02/M 8:45.73 21:43.01 10:52/M
228 Rachel Bowland Whitefish Middle School 1173 212 10:16.74 10:16/M 212 11:34.15 11:34/M 8:53.61 21:50.89 10:55/M
229 Kylie King Anaconda 2533 210 10:08.07 10:08/M 214 11:43.01 11:43/M 8:53.80 21:51.08 10:56/M
230 Tyla Birdrattler Browning Middle School 186     240 22:08.06 11:04/M 9:10.78 22:08.06 11:04/M
231 Tina Tatsey Browning Middle School 193     241 22:08.22 11:04/M 9:10.94 22:08.22 11:04/M
232 Bianca Torres Polson Middle School 1025 213 10:22.49 10:22/M 215 11:46.93 11:46/M 9:12.14 22:09.42 11:05/M
233 Zoe Hulsey Missoula Middle Schools 914 209 10:02.94 10:02/M 218 12:30.66 12:30/M 9:36.32 22:33.60 11:17/M
234 Ashlee Peterson St. Ignatius 1092 219 11:08.88 11:08/M 216 12:22.15 12:22/M 10:33.75 23:31.03 11:46/M
235 Dominique Trombley De La salle Blackfeet School 316 217 11:03.28 11:03/M 220 12:34.77 12:34/M 10:40.77 23:38.05 11:49/M
236 Kylee Comes At Night Heart Butte 572 221 11:30.87 11:30/M 222 12:52.38 12:52/M 11:25.97 24:23.25 12:12/M
237 Marie Comes At Night Heart Butte 573 222 12:00.54 12:00/M 219 12:32.75 12:32/M 11:36.01 24:33.29 12:17/M
238 Chloe Brown Whitehall 1186 220 11:30.43 11:30/M 223 13:12.18 13:12/M 11:45.33 24:42.61 12:21/M
239 Mya Zabala Whitehall 1189 223 12:06.61 12:06/M 221 12:41.88 12:41/M 11:51.21 24:48.49 12:24/M
240 Natalie Grant Missoula Middle Schools 910 225 12:58.20 12:58/M 217 12:28.98 12:28/M 12:29.90 25:27.18 12:44/M
241 Callia Tatsey Browning Middle School 192 224 12:22.16 12:22/M 226 14:16.30 14:16/M 13:41.18 26:38.46 13:19/M