Competitive Timing

Mountain West Classic

Mountain West Classic

September 19, 15


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - All Teams
Team Summary - Girls - Varsity Girls - All Teams
Team Detail - Girls - Varsity Girls - All Teams
Finish List - Boys - Varsity Boys - All Teams
Team Summary - Boys - Varsity Boys - All Teams
Team Detail - Boys - Varsity Boys - All Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1427

Brody Smith Cody

15:08.27

5:03/M

12

 

2

2

2209

Marshall Beatty Missoula Sentinel

15:17.86

5:06/M

11

 

3

3

2449

Hunter Simpson University

15:35.82

5:12/M

12

 

4

4

2521

Zak Kindl Lewis & Clark

15:37.78

5:12/M

11

 

5

5

1610

Jake Perrin Flathead

15:46.66

5:15/M

12

 

6

6

1331

Riley Collins Bozeman

15:47.46

5:16/M

11

 

7

7

2001

Austin Byrer Lewiston

15:49.62

5:16/M

11

 

8

8

2445

Isaac Barville University

15:51.65

5:17/M

12

 

9

9

1584

Erik Holm Ferris

15:52.90

5:17/M

12

 

10

10

2080

Cameron Dean Mead

15:55.82

5:18/M

12

 

11

11

1332

Chase Equall Bozeman

15:56.28

5:19/M

11

 

12

12

2227

Josh Corgatelli Moscow

15:59.21

5:20/M

11

 

13

13

1279

Peder Rickbeil Billings Senior

16:02.67

5:21/M

11

 

14

14

1785

Cameron Miekle Hamilton

16:02.90

5:21/M

12

 

15

15

1926

Isaac Kunz Idaho Falls

16:03.71

5:21/M

12

 

16

16

1702

Turlan Morlan Gonzaga Prep

16:05.36

5:22/M

10

 

17

17

2084

Evan Sanford Mead

16:06.11

5:22/M

12

 

18

18

1912

Constancio Luis Hillcrest

16:06.27

5:22/M

12

 

19

(< 5)

1259

Logan Morley Bigfork

16:06.59

5:22/M

12

 

20

19

1523

Ashton Jones Dawson County

16:09.51

5:23/M

12

 

21

20

1277

Dawson Larance Billings Senior

16:10.29

5:23/M

11

 

22

21

1329

Caleb Allen Bozeman

16:11.46

5:24/M

12

 

23

22

1997

Hunter Speichinger Laurel

16:12.82

5:24/M

12

 

24

23

1745

Collin Buck Great Falls CMR

16:15.20

5:25/M

12

 

25

24

1333

Duncan Hamilton Bozeman

16:17.30

5:26/M

10

 

26

25

1582

Kellen Bulger Ferris

16:19.71

5:26/M

12

 

27

26

1572

Amir Ado Ferris

16:20.34

5:27/M

10

 

28

27

2082

Will Medellin Mead

16:20.71

5:27/M

12

 

29

28

1512

Ronald Venema Corvallis

16:21.29

5:27/M

12

 

30

29

2148

Preston Novak Missoula Hellgate

16:21.72

5:27/M

12

 

31

30

2039

Leonard McComas Manhattan

16:21.74

5:27/M

10

 

32

31

2503

Quinn Kopczynski Lewis & Clark

16:23.98

5:28/M

12

 

33

32

1275

Carter Gall Billings Senior

16:26.01

5:29/M

12

 

34

33

2519

Ross Hamilton Lewis & Clark

16:27.23

5:29/M

12

 

35

34

2151

Isaac Schmidt Missoula Hellgate

16:28.06

5:29/M

10

 

36

35

2500

Thomas Detillion Lewis & Clark

16:28.18

5:29/M

12

 

37

36

1547

Cody Bollum Deer Park

16:33.87

5:31/M

11

 

38

37

1330

Orrin Clark Bozeman

16:34.93

5:31/M

11

 

39

38

1605

Jacob Calles Flathead

16:36.38

5:32/M

12

 

40

39

1583

Gerard Gaimari Ferris

16:36.53

5:32/M

12

 

41

40

1750

Cooper West Great Falls CMR

16:37.73

5:32/M

10

 

42

41

2152

Morris Wecker Missoula Hellgate

16:37.88

5:32/M

11

 

43

42

1865

Iain Anderson Helena

16:38.12

5:33/M

11

 

44

43

1585

Wilson Ladd Ferris

16:40.04

5:33/M

10

 

45

44

1278

Anthony Overcast Billings Senior

16:41.25

5:34/M

12

 

46

45

2446

Jordan Brown University

16:41.64

5:34/M

12

 

47

46

2513

Spencer Swaim Lewis & Clark

16:42.64

5:34/M

10

 

48

47

2488

Hunter Flynn Whitehall

16:43.81

5:34/M

11

 

49

48

1700

Johnny Cooney Gonzaga Prep

16:44.59

5:35/M

12

 

50

(< 5)

1931

Aj Eckmann Jefferson

16:45.54

5:35/M

12

 

51

49

1699

Kris Braunberger Gonzaga Prep

16:47.44

5:36/M

11

 

52

50

1672

Garren Arnold Glacier Peak

16:48.43

5:36/M

12

 

53

51

1733

Teagan Olson Great Falls

16:48.48

5:36/M

10

 

54

52

1674

Sawyer Carter Glacier Peak

16:49.64

5:36/M

12

 

55

53

1651

Brock Adkins Glacier

16:51.10

5:37/M

11

 

56

54

2309

Dylan Schilling Post Falls

16:52.10

5:37/M

12

 

57

55

2003

Joey Perez Lewiston

16:52.56

5:37/M

10

 

58

56

2447

Conner Chandler University

16:53.17

5:38/M

12

 

59

57

1677

Nick Stringer Glacier Peak

16:53.98

5:38/M

11

 

60

58

2147

Peter Kirgis Missoula Hellgate

16:54.11

5:38/M

12

 

61

59

1297

Conrad Smith Billings West

16:54.71

5:38/M

12

 

62

60

1975

Cooper Haney Lakeland High School

16:56.58

5:39/M

 

63

61

1280

Brendon Vladic Billings Senior

16:56.69

5:39/M

12

 

64

62

1704

Will Skierka Gonzaga Prep

16:56.76

5:39/M

11

 

65

63

2037

Antonio Krogstad Manhattan

16:57.01

5:39/M

12

 

66

64

1787

Matt Wilson Hamilton

16:57.25

5:39/M

10

 

67

65

2518

Josh Davis Lewis & Clark

16:57.44

5:39/M

10

 

68

66

1609

Ben Perrin Flathead

16:59.09

5:40/M

9

 

69

67

1673

Chris Bianchini Glacier Peak

16:59.59

5:40/M

11

 

70

(< 5)

2392

Hunter Casey Stevensville

17:00.30

5:40/M

12

 

71

68

1924

Zach Erickson Idaho Falls

17:00.51

5:40/M

9

 

72

69

1889

Bridger Longtine Helena Capital

17:00.57

5:40/M

11

 

73

70

1283

Michael Augustine Billings Skyview

17:00.60

5:40/M

11

 

74

71

1423

Hunter Graves Cody

17:00.80

5:40/M

11

 

75

72

1653

Logan Harmon Glacier

17:03.09

5:41/M

12

 

76

73

1406

Nicholas Raiser Butte High School

17:03.36

5:41/M

12

 

77

74

1272

Tate Thompson Billings Central

17:04.20

5:41/M

10

 

78

75

1911

Jaiden Hiskey Hillcrest

17:04.86

5:41/M

12

 

79

76

1701

Bob Jarrard Gonzaga Prep

17:04.96

5:41/M

12

 

80

77

2083

Ben Page Mead

17:05.82

5:42/M

11

 

81

78

1703

Gabriel Sikora Gonzaga Prep

17:06.08

5:42/M

11

 

82

79

1296

Simon Petsch Billings West

17:06.12

5:42/M

11

 

83

80

2212

Otto MacDonald Missoula Sentinel

17:06.78

5:42/M

9

 

84

81

2150

Jack Puckett Missoula Hellgate

17:08.67

5:43/M

12

 

85

82

1567

Noah Majerus Fergus

17:08.78

5:43/M

10

 

86

83

1820

Jalen Two Leggins Hardin

17:09.20

5:43/M

12

 

87

84

1241

Jacob Grinwis Belgrade

17:09.65

5:43/M

11

 

88

85

2061

Alek Kvokov Mead

17:10.04

5:43/M

10

 

89

86

2081

Nathaniel Kinney Mead

17:10.76

5:43/M

12

 

90

87

1508

Carson Jessop Corvallis

17:10.87

5:43/M

11

 

91

(< 5)

1520

Evan Duggan Darby

17:12.60

5:44/M

11

 

92

88

1867

Ryan McNamara Helena

17:12.94

5:44/M

12

 

93

89

1604

Jaden Anderson Flathead

17:13.46

5:44/M

11

 

94

90

1281

Ethan Wilson Billings Senior

17:13.67

5:44/M

9

 

95

91

2448

Andrew Miranne University

17:13.95

5:44/M

12

 

96

92

1623

Jaden Rowe Frenchtown

17:15.19

5:45/M

11

 

97

93

1678

Tyler Tanta Glacier Peak

17:15.72

5:45/M

9

 

98

94

2515

Harrison Warren Lewis & Clark

17:15.75

5:45/M

12

 

99

95

1913

Will Warner Hillcrest

17:16.01

5:45/M

12

 

100

96

1607

Derek MacFarlane Flathead

17:16.24

5:45/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

97

1868

Jared Northrup Helena

17:16.66

5:45/M

12

 

102

98

2149

Danny Provo Missoula Hellgate

17:16.83

5:45/M

12

 

103

99

2078

Dylann Alcock Mead

17:16.96

5:45/M

9

 

104

100

1587

Jacob Stirpe Ferris

17:17.34

5:46/M

10

 

105

101

1676

Riley McDowell Glacier Peak

17:17.45

5:46/M

9

 

106

102

1507

Andrew Jessop Corvallis

17:17.83

5:46/M

11

 

107

103

1923

Reed Eddington Idaho Falls

17:18.22

5:46/M

9

 

108

104

1285

Jacob Gibbs Billings Skyview

17:18.51

5:46/M

12

 

109

105

1509

Josh Jessop Corvallis

17:21.92

5:47/M

12

 

110

106

1548

Ammon Hall Deer Park

17:22.48

5:47/M

12

 

111

107

1818

Anton Rides Horse Hardin

17:22.55

5:47/M

10

 

112

108

1908

Tyler Brown Hillcrest

17:23.08

5:48/M

12

 

113

109

1729

Will Hoard Great Falls

17:23.20

5:48/M

12

 

114

110

2451

Zach Withers University

17:23.31

5:48/M

10

 

115

111

1506

Joel Haas Corvallis

17:23.56

5:48/M

11

 

116

112

1428

Jeron Waltari Cody

17:23.63

5:48/M

11

 

117

113

1581

Todd Bloom Ferris

17:23.90

5:48/M

 

118

114

1568

Ty Parsons Fergus

17:24.12

5:48/M

12

 

119

115

1909

Reggie Duke Hillcrest

17:25.40

5:48/M

12

 

120

116

2146

Kyle Gottman Missoula Hellgate

17:25.59

5:48/M

12

 

121

117

1994

Ben Longbottom Laurel

17:25.71

5:48/M

11

 

122

118

1927

Andy Nelson Idaho Falls

17:27.10

5:49/M

12

 

123

119

1892

A. J. McBroom Helena Capital

17:27.53

5:49/M

12

 

124

120

2036

Colter Barney Manhattan

17:28.41

5:49/M

11

 

125

121

1245

Garrett Ruud Belgrade

17:29.06

5:50/M

12

 

126

122

1910

Justin Graham Hillcrest

17:29.40

5:50/M

11

 

127

123

1243

Kyle McLaughlin Belgrade

17:30.60

5:50/M

12

 

128

124

2229

Mohammad Monsour Moscow

17:32.32

5:51/M

11

 

129

125

1276

Hayden Gall Billings Senior

17:32.59

5:51/M

9

 

130

126

1748

Michael Michelson Great Falls CMR

17:33.19

5:51/M

10

 

131

127

1925

Matthew Gyles Idaho Falls

17:33.38

5:51/M

10

 

132

128

1549

Cody Westerman Deer Park

17:35.33

5:52/M

11

 

133

129

1993

Rj Gill Laurel

17:35.46

5:52/M

11

 

134

130

1624

Brock Rugg Frenchtown

17:37.23

5:52/M

10

 

135

131

1657

Joseph Vanden-Bos Glacier

17:37.30

5:52/M

10

 

136

132

1656

Jordan Stetson Glacier

17:37.34

5:52/M

9

 

137

133

1288

Jake Kok Billings Skyview

17:37.61

5:52/M

11

 

138

134

1928

Justin Shadley Idaho Falls

17:37.78

5:52/M

10

 

139

135

1675

Tim Mandzyuk Glacier Peak

17:38.22

5:53/M

10

 

140

136

1289

Nick Painter Billings Skyview

17:38.43

5:53/M

11

 

141

137

2450

Jack Sloan University

17:38.49

5:53/M

11

 

142

138

2210

Damian Croft Missoula Sentinel

17:38.88

5:53/M

12

 

143

139

1744

Vincent Bohl Great Falls CMR

17:39.14

5:53/M

12

 

144

140

1292

Harrison Bentzel Billings West

17:39.37

5:53/M

12

 

145

141

2018

Jamie Good Lincoln County

17:39.99

5:53/M

11

 

146

142

1606

Griffin Fischer Flathead

17:40.55

5:53/M

10

 

147

143

1550

Riley Wilson Deer Park

17:41.81

5:54/M

11

 

148

144

1284

Connor Chirrick Billings Skyview

17:42.33

5:54/M

11

 

149

145

2213

Kegan Morris Missoula Sentinel

17:42.57

5:54/M

9

 

150

146

1438

Preston Jones Columbia

17:42.63

5:54/M

9

 

151

147

1223

Isaiah Girard Beaverhead County

17:43.05

5:54/M

12

 

152

148

2364

Jackson Duffey Ronan High School

17:43.43

5:54/M

11

 

153

149

1425

Jon Sanchez Cody

17:43.94

5:54/M

10

 

154

150

1426

Bailey Smith Cody

17:44.50

5:55/M

10

 

155

151

2041

Charlie Rasnick Manhattan

17:45.21

5:55/M

10

 

156

152

1294

Tyler Gurchiek Billings West

17:45.44

5:55/M

12

 

157

153

2377

Kyle Heptner Shelby

17:45.69

5:55/M

12

 

158

154

2040

Zak Meeker Manhattan

17:46.05

5:55/M

9

 

159

155

1291

Adam Barrie Billings West

17:46.11

5:55/M

12

 

160

156

1570

Dylan Sipe Fergus

17:46.74

5:55/M

12

 

161

157

1747

Tim Laferriere Great Falls CMR

17:47.06

5:56/M

11

 

162

158

1698

Korey Anthony Gonzaga Prep

17:50.19

5:57/M

9

 

163

(< 5)

1555

Race Owens Ennis

17:51.46

5:57/M

12

 

164

159

1462

Sage Wanner Columbia Falls

17:51.77

5:57/M

11

 

165

160

1382

Derek Sharp Browning

17:52.82

5:57/M

9

 

166

161

2334

Vance Thuesen Red Lodge

17:53.62

5:58/M

12

 

167

162

1608

Alex Murphy Flathead

17:54.45

5:58/M

10

 

168

163

1335

Bryce Olson Bozeman

17:54.76

5:58/M

9

 

169

164

1871

Matt Wintersteen Helena

17:54.94

5:58/M

11

 

170

165

1929

John Stewart Idaho Falls

17:55.25

5:58/M

9

 

171

166

2005

Conner Turpin Lewiston

17:55.44

5:58/M

10

 

172

167

2215

Grant Wyland Missoula Sentinel

17:57.57

5:59/M

11

 

173

168

1996

Tag Myhre Laurel

17:58.35

5:59/M

12

 

174

(< 5)

1391

Brian McGeehan Butte Central

18:00.20

6:00/M

10

 

175

169

1334

Lucas Hamling Bozeman

18:00.23

6:00/M

9

 

176

170

1522

Kolte Copp Dawson County

18:00.35

6:00/M

12

 

177

171

1891

Bryce Maxson Helena Capital

18:00.65

6:00/M

10

 

178

172

1625

Michael Sewell Frenchtown

18:01.39

6:00/M

12

 

179

173

1817

Holman Real Bird Hardin

18:01.83

6:00/M

11

 

180

174

1242

Aj Lingenfelter Belgrade

18:02.31

6:01/M

10

 

181

175

1783

Steven Banks Hamilton

18:03.10

6:01/M

12

 

182

176

2463

Ethan Potthoff Whitefish

18:03.97

6:01/M

11

 

183

177

1384

Phillip Sunrhodes Browning

18:04.05

6:01/M

10

 

184

178

1816

David Prather Hardin

18:04.34

6:01/M

10

 

185

179

1362

Tommy Frost Broadwater

18:07.09

6:02/M

11

 

186

180

1992

Doty Ethan Laurel

18:08.56

6:03/M

9

 

187

181

1622

Joren Nabozney Frenchtown

18:09.30

6:03/M

11

 

188

182

2267

Zach Evertz Polson

18:09.46

6:03/M

10

 

189

183

1887

Spencer Bartow Helena Capital

18:10.61

6:03/M

10

 

190

184

1510

Spencer Jessop Corvallis

18:10.78

6:03/M

10

 

191

185

1363

Nathan Gallegos Broadwater

18:10.81

6:03/M

11

 

192

186

1424

Carter Krei Cody

18:11.26

6:04/M

9

 

193

187

2416

Dan McDonald Thompson Falls

18:12.17

6:04/M

11

 

194

188

1998

Myles Stricker Laurel

18:12.70

6:04/M

12

 

195

189

2306

Carmen Horn Post Falls

18:12.84

6:04/M

11

 

196

190

1524

Travis Kinn Dawson County

18:14.45

6:05/M

11

 

197

191

2412

Sean Carroll Thompson Falls

18:15.02

6:05/M

12

 

198

192

2304

Ben Gibson Post Falls

18:16.50

6:05/M

12

 

199

193

1746

Mackellin Dean Great Falls CMR

18:17.21

6:06/M

11

 

200

194

1435

Jayden Andrews Columbia

18:17.47

6:06/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

195

1286

Austin Grewell Billings Skyview

18:17.78

6:06/M

11

 

202

196

1730

Bryce Krattiger Great Falls

18:18.05

6:06/M

12

 

203

197

1569

Danyon Rice Fergus

18:18.12

6:06/M

11

 

204

198

1907

Tyson Brooks Hillcrest

18:18.65

6:06/M

11

 

205

199

1826

Austin Jones Havre

18:18.84

6:06/M

 

206

200

1749

Taylor Ray Great Falls CMR

18:20.19

6:07/M

10

 

207

201

1652

Nash Grafe Glacier

18:21.31

6:07/M

9

 

208

202

1525

Spencer Losing Dawson County

18:22.11

6:07/M

12

 

209

203

1439

Bradley Mitchell Columbia

18:22.70

6:07/M

11

 

210

204

1295

Issac Nielsen Billings West

18:22.82

6:07/M

 

211

205

1866

Noah Jakovac Helena

18:23.60

6:08/M

11

 

212

(< 5)

1556

Lane Sitz Ennis

18:23.90

6:08/M

11

 

213

(< 5)

2246

Devin Nelson Park

18:23.98

6:08/M

12

 

214

206

1976

Larry Johnson Lakeland High School

18:24.22

6:08/M

 

215

207

2413

Justin Gustafson Thompson Falls

18:24.93

6:08/M

12

 

216

(< 5)

2393

Rial Evans Stevensville

18:24.97

6:08/M

11

 

217

208

1408

Shannon Tempel Butte High School

18:26.99

6:09/M

12

 

218

209

1225

Sam Telling Beaverhead County

18:27.29

6:09/M

10

 

219

210

2462

Ethan Lannaghan Whitefish

18:27.41

6:09/M

12

 

220

211

2027

Sam Reilly Loyola Sacred Heart

18:27.45

6:09/M

11

 

221

212

1551

Jordan Zeik Deer Park

18:28.04

6:09/M

11

 

222

213

2376

Luke Henke Shelby

18:28.51

6:09/M

12

 

223

214

2006

Sakti Woodbury Lewiston

18:29.07

6:10/M

10

 

224

215

1619

Frank Dean Frenchtown

18:30.14

6:10/M

11

 

225

216

1821

Kevin Vallie Hardin

18:30.70

6:10/M

11

 

226

217

1380

Weston Madplume Browning

18:30.72

6:10/M

11

 

227

218

1293

Michael Gesuale Billings West

18:31.34

6:10/M

11

 

228

219

2038

Bryce Love Manhattan

18:32.37

6:11/M

9

 

229

220

1437

Isaac Hansen Columbia

18:32.54

6:11/M

9

 

230

221

1422

Eric Anderson Cody

18:33.20

6:11/M

9

 

231

222

1545

Trevor Amann Deer Park

18:33.51

6:11/M

12

 

232

223

1819

Lonnie Shield Hardin

18:33.98

6:11/M

11

 

233

224

1566

Hayes Majerus Fergus

18:34.18

6:11/M

12

 

234

225

2022

Brian Sturdevant Lincoln County

18:34.54

6:11/M

12

 

235

226

1565

Kai Krumweide Fergus

18:35.86

6:12/M

11

 

236

227

2026

Stormi Kipp Loyola Sacred Heart

18:36.57

6:12/M

10

 

237

228

1313

Alva Swanson Bonners Ferry

18:37.55

6:12/M

12

 

238

229

2092

Josh Brunner Missoula Big Sky

18:37.83

6:12/M

12

 

239

230

1364

Wyatt Herick Broadwater

18:38.21

6:13/M

11

 

240

231

1361

Jack Dolan Broadwater

18:38.94

6:13/M

10

 

241

232

1440

Eric Perry Columbia

18:39.63

6:13/M

12

 

242

233

1312

Nolan Stidham Bonners Ferry

18:39.81

6:13/M

12

 

243

234

1620

Anders Holmquist Frenchtown

18:39.86

6:13/M

11

 

244

235

2097

Jonathan Knott Missoula Big Sky

18:41.67

6:14/M

10

 

245

236

2002

Noah Norwood Lewiston

18:42.07

6:14/M

9

 

246

237

1287

Robert Hurt Billings Skyview

18:42.42

6:14/M

10

 

247

238

1360

Cole Bergstad Broadwater

18:43.46

6:14/M

11

 

248

239

2232

Ian Wendt Moscow

18:43.66

6:14/M

12

 

249

240

1463

Winfield West Columbia Falls

18:44.31

6:15/M

11

 

250

241

1378

Josiah Aimsback Browning

18:45.72

6:15/M

10

 

251

242

2458

Marshall Birk Whitefish

18:45.77

6:15/M

11

 

252

243

1827

Jakob Keller Havre

18:46.12

6:15/M

 

253

(< 5)

1914

Kevin Bingham Hobson

18:46.17

6:15/M

12

 

254

244

1621

Casey Jones Frenchtown

18:46.84

6:15/M

11

 

255

245

2316

Caleb Gleason Priest River

18:49.77

6:16/M

9

 

256

246

1404

Austin Gerry Butte High School

18:50.24

6:17/M

10

 

257

(< 5)

2390

Tate Weingart St. Ignatius

18:50.25

6:17/M

12

 

258

247

2270

Quin Stewart Polson

18:51.15

6:17/M

9

 

259

248

1890

Ethan MacKay Helena Capital

18:51.72

6:17/M

10

 

260

249

2362

Nathan Dennis Ronan High School

18:52.02

6:17/M

10

 

261

250

2329

Nik Hardiman Red Lodge

18:52.15

6:17/M

12

 

262

251

2318

Cameron Parkes Priest River

18:52.66

6:17/M

9

 

263

252

1732

Ryan Munsterteiger Great Falls

18:53.23

6:18/M

9

 

264

253

1365

Louis Ingalls Broadwater

18:53.66

6:18/M

9

 

265

254

1655

Keegan Siebenaler Glacier

18:53.77

6:18/M

10

 

266

(< 5)

2244

Daniel Miller Park

18:54.00

6:18/M

12

 

267

255

2417

Josh Wulfekuhle Thompson Falls

18:54.83

6:18/M

12

 

268

256

1654

Ben Schwaller Glacier

18:55.44

6:18/M

9

 

269

257

1381

Ty Runningfisher Browning

18:56.11

6:19/M

11

 

270

258

2211

Sterling Ewing Missoula Sentinel

18:57.57

6:19/M

12

 

271

(< 5)

2420

Charlie Christman Three Forks

18:58.18

6:19/M

11

 

272

259

2269

Matt Sitter Polson

18:58.27

6:19/M

11

 

273

260

1315

Jack Wade Bonners Ferry

18:58.42

6:19/M

12

 

274

261

2414

Colby Lantz Thompson Falls

18:59.13

6:20/M

10

 

275

262

2363

Kiry Detwiler Ronan High School

18:59.95

6:20/M

10

 

276

263

1564

Austin Brand Fergus

19:00.00

6:20/M

12

 

277

264

1784

Sebastian Johnson Hamilton

19:02.03

6:21/M

9

 

278

265

1219

Bryer Anderson Beaverhead County

19:02.33

6:21/M

12

 

279

266

2230

Jake Smith Moscow

19:02.89

6:21/M

10

 

280

267

1521

Ase Ackerman Dawson County

19:03.46

6:21/M

10

 

281

268

2315

Konner Durham Priest River

19:03.94

6:21/M

10

 

282

269

1314

Dawson Thomas Bonners Ferry

19:05.87

6:22/M

10

 

283

270

1309

Jamin Bontrager Bonners Ferry

19:06.09

6:22/M

9

 

284

271

2268

Thunder Morales Polson

19:06.49

6:22/M

12

 

285

272

1546

Nathan Berglund Deer Park

19:06.93

6:22/M

10

 

286

273

2319

Michael Taylor Priest River

19:07.12

6:22/M

12

 

287

274

2020

Rowan Neill Lincoln County

19:07.71

6:22/M

10

 

288

275

1370

Sean Lewis Browning

19:08.53

6:23/M

10

 

289

276

1405

Seth Grant Butte High School

19:08.79

6:23/M

12

 

290

277

2019

Moshe Henderson Lincoln County

19:08.89

6:23/M

11

 

291

278

2203

Garrett Morris Missoula Sentinel

19:10.91

6:23/M

12

 

292

279

2303

Elijah Blake Post Falls

19:11.12

6:24/M

11

 

293

280

2042

Nathan Vandyke Manhattan

19:12.34

6:24/M

10

 

294

281

1511

Gavin Nuttall Corvallis

19:12.88

6:24/M

11

 

295

282

1527

Ben Stortz Dawson County

19:13.00

6:24/M

10

 

296

(< 5)

2421

Brandon Hulit Three Forks

19:13.97

6:24/M

11

 

297

283

1831

Lane Paulson Havre

19:14.98

6:25/M

 

298

284

2307

Hunter Johnson Post Falls

19:15.25

6:25/M

10

 

299

285

2333

Leyton Steen Red Lodge

19:15.88

6:25/M

10

 

300

286

2308

Robert Parker Post Falls

19:16.22

6:25/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

287

1977

Lucas Langenderfer Lakeland High School

19:17.14

6:26/M

 

302

288

1403

Gunther Clark Butte High School

19:17.63

6:26/M

12

 

303

289

2226

Charlie Campbell Moscow

19:17.98

6:26/M

11

 

304

290

1731

Kyle Miller Great Falls

19:18.55

6:26/M

9

 

305

(< 5)

1933

Henrik Jennsen Jefferson

19:18.97

6:26/M

12

 

306

291

1402

Erik Casagranda Butte High School

19:19.61

6:26/M

10

 

307

292

1974

Orion Cluff Lakeland High School

19:19.77

6:26/M

 

308

293

1972

Andrew Betzold Lakeland High School

19:19.87

6:26/M

 

309

294

2415

Parker McConnell Thompson Falls

19:21.44

6:27/M

9

 

310

295

1973

Joseph Brueher Lakeland High School

19:21.65

6:27/M

 

311

296

2025

Braden Jacobson Loyola Sacred Heart

19:22.55

6:27/M

10

 

312

297

1995

Eric McKamy Laurel

19:24.53

6:28/M

12

 

313

298

1461

Will Nelson Columbia Falls

19:27.07

6:29/M

11

 

314

299

2317

Slava Negrieien Priest River

19:27.22

6:29/M

9

 

315

300

2265

Wyatt Benson Polson

19:27.28

6:29/M

11

 

316

301

2459

Sage Cornelius Whitefish

19:29.45

6:30/M

11

 

317

302

1786

Ben Peredes Hamilton

19:30.15

6:30/M

12

 

318

303

1832

Brock Ross Havre

19:30.49

6:30/M

 

319

304

1526

Chris McDonnell Dawson County

19:31.17

6:30/M

11

 

320

305

1310

Eric Ellis Bonners Ferry

19:31.26

6:30/M

11

 

321

306

2016

Garrett Bates Lincoln County

19:32.30

6:31/M

9

 

322

307

2460

Eric Holdhusen Whitefish

19:34.41

6:31/M

10

 

323

308

1782

Kris Anderson Hamilton

19:34.98

6:31/M

12

 

324

309

1781

Tim Amish Hamilton

19:35.52

6:32/M

12

 

325

310

2094

Justin Jones Missoula Big Sky

19:36.06

6:32/M

11

 

326

311

1379

Brandon Blackgoat Browning

19:37.54

6:32/M

12

 

327

312

1458

Gabe Knudsen Columbia Falls

19:38.17

6:33/M

10

 

328

313

2464

Joshua Weller Whitefish

19:40.02

6:33/M

10

 

329

314

1830

Bobby O§leary Havre

19:40.32

6:33/M

 

330

(< 5)

2250

Sam Saarel Park

19:44.91

6:35/M

10

 

331

(< 5)

2370

Logan Robinson Seeley-Swan

19:45.14

6:35/M

9

 

332

315

2028

Gabriel Strader Loyola Sacred Heart

19:46.97

6:35/M

9

 

333

316

2332

Maddox Rubbie Red Lodge

19:47.21

6:36/M

10

 

334

317

2330

John Jacobsen Red Lodge

19:47.25

6:36/M

12

 

335

318

1728

Carter Davenport Great Falls

19:49.39

6:36/M

12

 

336

(< 5)

1930

Seth Dayton Jefferson

19:49.94

6:36/M

12

 

337

319

1888

Jake Bubb Helena Capital

19:51.15

6:37/M

10

 

338

320

2579

Jemiah Peveler Cut Bank

19:51.68

6:37/M

11

 

339

321

1441

Joseph West Columbia

19:53.10

6:38/M

12

 

340

322

2557

Greg Whitesell Arlee

19:53.41

6:38/M

9

 

341

323

2271

Warren Wood Polson

19:55.02

6:38/M

12

 

342

324

2328

Matthew Haman Red Lodge

19:55.25

6:38/M

12

 

343

325

2000

Justin Anderson Lewiston

19:55.51

6:38/M

10

 

344

326

1436

Pacen Arnold Columbia

19:55.71

6:38/M

11

 

345

(< 5)

1554

Wade Luly Ennis

19:57.15

6:39/M

11

 

346

327

1222

Ransom Bowman Beaverhead County

19:59.70

6:40/M

11

 

347

328

1978

Jake Whitehead Lakeland High School

20:00.24

6:40/M

 

348

329

2017

Riley Duram Lincoln County

20:00.95

6:40/M

11

 

349

(< 5)

2245

Karl Molina Park

20:01.07

6:40/M

12

 

350

330

1271

Seth Sasich Billings Central

20:02.38

6:41/M

9

 

351

331

2004

Dale Simmons Lewiston

20:07.62

6:42/M

11

 

352

332

1230

Tanner Gryder Belgrade

20:09.15

6:43/M

11

 

353

333

2331

Drew Meyer Red Lodge

20:09.48

6:43/M

12

 

354

334

1829

Cameron Knapton Havre

20:11.15

6:44/M

 

355

(< 5)

2422

Zack Story Three Forks

20:16.37

6:45/M

11

 

356

335

1727

Logan Callery Great Falls

20:16.65

6:45/M

12

 

357

(< 5)

1392

Theron Nelson Butte Central

20:18.22

6:46/M

10

 

358

336

2095

Garrett Kelley Missoula Big Sky

20:19.56

6:46/M

10

 

359

337

2580

Dawson Matt Cut Bank

20:24.58

6:48/M

10

 

360

338

2297

Cameron Milbrath Post Falls

20:24.77

6:48/M

12

 

361

339

2365

Andrew Koehler Ronan High School

20:29.48

6:50/M

12

 

362

340

1459

Charles Martin Columbia Falls

20:34.02

6:51/M

12

 

363

341

2374

Jarod Anderson Shelby

20:38.02

6:53/M

10

 

364

342

2023

Bridger Bell Loyola Sacred Heart

20:41.32

6:54/M

10

 

365

343

2096

Dean Klakken Missoula Big Sky

20:42.70

6:54/M

12

 

366

344

2366

Hunter Peterson Ronan High School

20:44.33

6:55/M

10

 

367

345

1457

Tanner Hoerner Columbia Falls

20:44.90

6:55/M

10

 

368

346

2093

Brandon Hopkins Missoula Big Sky

20:46.67

6:55/M

12

 

369

347

2021

Cordell Stramer Lincoln County

20:47.76

6:56/M

11

 

370

348

2231

Duncan Thomson Moscow

20:49.49

6:56/M

11

 

371

349

1311

Nick Magdaleno Bonners Ferry

20:52.01

6:57/M

10

 

372

350

1828

Barrett Kilgore Havre

20:52.03

6:57/M

 

373

351

2361

Aden Birdinground Ronan High School

20:54.60

6:58/M

9

 

374

352

2553

Isaac Desjarlais Arlee

20:54.63

6:58/M

12

 

375

353

1407

Lathan Ricketts Butte High School

20:55.01

6:58/M

10

 

376

354

2411

Max Birkholt Thompson Falls

21:04.47

7:01/M

12

 

377

355

2492

Clancey Russell Whitehall

21:06.76

7:02/M

9

 

378

356

2024

Aiden Courtney Loyola Sacred Heart

21:17.69

7:06/M

11

 

379

357

1234

Kedric Olson Belgrade

21:17.83

7:06/M

10

 

380

(< 5)

1932

Isaiah Hesford Jefferson

21:21.06

7:07/M

11

 

381

358

1239

Izak Becker Belgrade

21:22.23

7:07/M

9

 

382

359

1224

Bradley Harvey Beaverhead County

21:23.86

7:08/M

10

 

383

(< 5)

2396

Tom Trangmoe Stevensville

21:25.28

7:08/M

10

 

384

360

1220

Justin Anderson Beaverhead County

21:34.21

7:11/M

11

 

385

361

2461

Galen Jamison Whitefish

21:34.82

7:11/M

10

 

386

362

2552

Ivory Briens Arlee

21:39.07

7:13/M

11

 

387

363

2486

Garrett Briggs Whitehall

21:43.11

7:14/M

12

 

388

364

2490

Ryan Murphy Whitehall

21:45.95

7:15/M

10

 

389

(< 5)

1393

Nathan Ortega Butte Central

21:46.56

7:15/M

10

 

390

365

1269

Will Hammond Billings Central

21:46.87

7:15/M

11

 

391

366

1267

Michael Chase Billings Central

21:47.34

7:16/M

11

 

392

367

2489

Justin Gipson Whitehall

21:51.46

7:17/M

10

 

393

368

2375

Jonathan Henke Shelby

21:52.00

7:17/M

10

 

394

369

2266

Tyler Bledsoe Polson

21:52.10

7:17/M

11

 

395

370

2491

Joseph Reed Whitehall

21:53.65

7:18/M

12

 

396

371

2556

Skyler Titsworth Arlee

21:53.86

7:18/M

9

 

397

372

1273

Alex Vermeulen Billings Central

21:56.15

7:19/M

11

 

398

(< 5)

1553

Quentin Hamilton Ennis

22:08.21

7:23/M

10

 

399

(< 5)

2388

Wacey McClure St. Ignatius

22:08.68

7:23/M

9

 

400

373

2086

Abe Lowder Missoula Big Sky

22:09.12

7:23/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

401

374

1221

Austin Bockting Beaverhead County

22:12.79

7:24/M

10

 

402

(< 5)

2389

Korbyn Pierce St. Ignatius

22:13.82

7:24/M

11

 

403

375

1270

Joseph Lave Billings Central

22:21.81

7:27/M

9

 

404

376

2379

Macager McAllister Shelby

22:23.49

7:28/M

10

 

405

377

2378

Brandon James Shelby

22:24.08

7:28/M

12

 

406

378

2583

Gavin Ehlert Cut Bank

22:25.38

7:28/M

10

 

407

379

2581

Jareth Salois Cut Bank

22:39.06

7:33/M

10

 

408

(< 5)

2423

Collin Whitesitt Three Forks

22:46.42

7:35/M

11

 

409

380

1268

Austin Godwin Billings Central

22:59.39

7:40/M

12

 

410

(< 5)

2387

Wyatt Decker St. Ignatius

23:14.12

7:45/M

12

 

411

381

2555

Brendan Ryan Arlee

24:53.02

8:18/M

9

 

412

(< 5)

2369

Lane Makie-Wendel Seeley-Swan

24:58.53

8:19/M

9

 

413

382

2582

David Taylor Cut Bank

26:41.98

8:54/M

11

 

Top

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman

99

6

11

21

24

37

163

169

 

 

Top 5 Times: 1:20:47.43

 

2

Ferris

142

9

25

26

39

43

100

113

 

 

Top 5 Times: 1:21:49.52

 

3

Lewis & Clark

149

4

31

33

35

46

65

94

 

 

Top 5 Times: 1:21:39.81

 

4

Billings Senior

170

13

20

32

44

61

90

125

 

 

Top 5 Times: 1:22:16.91

 

5

University

203

3

8

45

56

91

110

137

 

 

Top 5 Times: 1:22:16.23

 

6

Mead

216

10

17

27

77

85

86

99

 

 

Top 5 Times: 1:22:38.50

 

7

Missoula Hellgate

243

29

34

41

58

81

98

116

 

 

Top 5 Times: 1:23:30.44

 

8

Gonzaga Prep

251

16

48

49

62

76

78

158

 

 

Top 5 Times: 1:23:39.11

 

9

Flathead

294

5

38

66

89

96

142

162

 

 

Top 5 Times: 1:23:51.83

 

10

Glacier Peak

319

50

52

57

67

93

101

135

 

 

Top 5 Times: 1:24:47.36

 

11

Hillcrest

411

18

75

95

108

115

122

198

 

 

Top 5 Times: 1:25:15.62

 

12

Idaho Falls

431

15

68

103

118

127

134

165

 

 

Top 5 Times: 1:25:22.92

 

13

Corvallis

433

28

87

102

105

111

184

281

 

 

Top 5 Times: 1:25:35.47

 

14

Cody

483

1

71

112

149

150

186

221

 

 

Top 5 Times: 1:25:01.14

 

15

Great Falls CMR

485

23

40

126

139

157

193

200

 

 

Top 5 Times: 1:25:52.32

 

16

Manhattan

518

30

63

120

151

154

219

280

 

 

Top 5 Times: 1:26:18.42

 

17

Missoula Sentinel

532

2

80

138

145

167

258

278

 

 

Top 5 Times: 1:25:43.66

 

18

Billings West

585

59

79

140

152

155

204

218

 

 

Top 5 Times: 1:27:11.75

 

19

Billings Skyview

587

70

104

133

136

144

195

237

 

 

Top 5 Times: 1:27:17.48

 

20

Glacier

589

53

72

131

132

201

254

256

 

 

Top 5 Times: 1:27:30.14

 

21

Helena

596

42

88

97

164

205

 

 

Top 5 Times: 1:27:26.26

 

22

Laurel

616

22

117

129

168

180

188

297

 

 

Top 5 Times: 1:27:20.90

 

23

Deer Park

625

36

106

128

143

212

222

272

 

 

Top 5 Times: 1:27:41.53

 

24

Lewiston

678

7

55

166

214

236

325

331

 

 

Top 5 Times: 1:27:48.76

 

25

Hardin

757

83

107

173

178

216

223

 

 

Top 5 Times: 1:29:08.62

 

26

Fergus

773

82

114

156

197

224

226

263

 

 

Top 5 Times: 1:29:11.94

 

27

Frenchtown

790

92

130

172

181

215

234

244

 

 

Top 5 Times: 1:29:33.25

 

27

Helena Capital

790

69

119

171

183

248

319

 

 

Top 5 Times: 1:29:31.08

 

29

Hamilton

819

14

64

175

264

302

308

309

 

 

Top 5 Times: 1:29:35.43

 

30

Belgrade

834

84

121

123

174

332

357

358

 

 

Top 5 Times: 1:30:20.77

 

31

Dawson County

848

19

170

190

202

267

282

304

 

 

Top 5 Times: 1:29:49.88

 

32

Great Falls

898

51

109

196

252

290

318

335

 

 

Top 5 Times: 1:30:41.51

 

33

Moscow

930

12

124

239

266

289

348

 

 

Top 5 Times: 1:30:36.06

 

34

Columbia

995

146

194

203

220

232

321

326

 

 

Top 5 Times: 1:31:34.97

 

35

Post Falls

998

54

189

192

279

284

286

338

 

 

Top 5 Times: 1:31:47.81

 

36

Browning

1052

160

177

217

241

257

275

311

 

 

Top 5 Times: 1:32:09.42

 

37

Broadwater

1063

179

185

230

231

238

253

 

 

Top 5 Times: 1:32:18.51

 

38

Butte High School

1091

73

208

246

276

288

291

353

 

 

Top 5 Times: 1:32:47.01

 

39

Thompson Falls

1101

187

191

207

255

261

294

354

 

 

Top 5 Times: 1:32:46.08

 

40

Lakeland High School

1138

60

206

287

292

293

295

328

 

 

Top 5 Times: 1:33:17.58

 

41

Lincoln County

1223

141

225

274

277

306

329

347

 

 

Top 5 Times: 1:34:03.43

 

42

Whitefish

1236

176

210

242

301

307

313

361

 

 

Top 5 Times: 1:34:21.01

 

43

Polson

1259

182

247

259

271

300

323

369

 

 

Top 5 Times: 1:34:32.65

 

44

Bonners Ferry

1260

228

233

260

269

270

305

349

 

 

Top 5 Times: 1:34:27.74

 

45

Beaverhead County

1307

147

209

265

327

359

360

374

 

 

Top 5 Times: 1:36:36.23

 

46

Red Lodge

1329

161

250

285

316

317

324

333

 

 

Top 5 Times: 1:35:36.11

 

47

Priest River

1336

245

251

268

273

299

 

 

Top 5 Times: 1:35:20.71

 

48

Ronan High School

1342

148

249

262

339

344

351

 

 

Top 5 Times: 1:36:49.21

 

48

Havre

1342

199

243

283

303

314

334

350

 

 

Top 5 Times: 1:35:30.75

 

50

Columbia Falls

1349

159

240

298

312

340

345

 

 

Top 5 Times: 1:36:15.34

 

51

Loyola Sacred Heart

1391

211

227

296

315

342

356

 

 

Top 5 Times: 1:36:54.86

 

52

Shelby

1451

153

213

341

368

376

377

 

 

Top 5 Times: 1:41:07.71

 

53

Missoula Big Sky

1453

229

235

310

336

343

346

373

 

 

Top 5 Times: 1:37:57.82

 

54

Whitehall

1496

47

355

363

364

367

370

 

 

Top 5 Times: 1:43:11.09

 

55

Billings Central

1507

74

330

365

366

372

375

380

 

 

Top 5 Times: 1:42:36.94

 

56

Arlee

1788

322

352

362

371

381

 

 

Top 5 Times: 1:49:13.99

 

57

Cut Bank

1796

320

337

378

379

382

 

 

Top 5 Times: 1:52:02.68

 

Inc.

Bigfork

1 finishers

 

 

 

Inc.

Butte Central

3 finishers

 

 

 

Inc.

Darby

1 finishers

 

 

 

Inc.

Ennis

4 finishers

 

 

 

Inc.

Hobson

1 finishers

 

 

 

Inc.

Jefferson

4 finishers

 

 

 

Inc.

Park

4 finishers

 

 

 

Inc.

Seeley-Swan

2 finishers

 

 

 

Inc.

St. Ignatius

4 finishers

 

 

 

Inc.

Stevensville

3 finishers

 

 

 

Inc.

Three Forks

4 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Bozeman Finish Position - 1
Team Score (places): 99 Team Score (times): 1:20:47.43 Ave Time:16:09.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1331

Riley Collins

11

6

6

15:47.46

15:47.46

0:00.00

2

1332

Chase Equall

11

11

17

15:56.28

31:43.74

0:08.82

3

1329

Caleb Allen

12

21

38

16:11.46

47:55.20

0:24.00

4

1333

Duncan Hamilton

10

24

62

16:17.30

1:04:12.50

0:29.84

5

1330

Orrin Clark

11

37

99

16:34.93

1:20:47.43

0:47.47

6

1335

Bryce Olson

9

(163)

(262)

17:54.76

1:38:42.19

2:07.30

7

1334

Lucas Hamling

9

(169)

(431)

18:00.23

1:56:42.42

2:12.77

 
Team - Ferris Finish Position - 2
Team Score (places): 142 Team Score (times): 1:21:49.52 Ave Time:16:21.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1584

Erik Holm

12

9

9

15:52.90

15:52.90

0:00.00

2

1582

Kellen Bulger

12

25

34

16:19.71

32:12.61

0:26.81

3

1572

Amir Ado

10

26

60

16:20.34

48:32.95

0:27.44

4

1583

Gerard Gaimari

12

39

99

16:36.53

1:05:09.48

0:43.63

5

1585

Wilson Ladd

10

43

142

16:40.04

1:21:49.52

0:47.14

6

1587

Jacob Stirpe

10

(100)

(242)

17:17.34

1:39:06.86

1:24.44

7

1581

Todd Bloom

(113)

(355)

17:23.90

1:56:30.76

1:31.00

 
Team - Lewis & Clark Finish Position - 3
Team Score (places): 149 Team Score (times): 1:21:39.81 Ave Time:16:19.96
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2521

Zak Kindl

11

4

4

15:37.78

15:37.78

0:00.00

2

2503

Quinn Kopczynski

12

31

35

16:23.98

32:01.76

0:46.20

3

2519

Ross Hamilton

12

33

68

16:27.23

48:28.99

0:49.45

4

2500

Thomas Detillion

12

35

103

16:28.18

1:04:57.17

0:50.40

5

2513

Spencer Swaim

10

46

149

16:42.64

1:21:39.81

1:04.86

6

2518

Josh Davis

10

(65)

(214)

16:57.44

1:38:37.25

1:19.66

7

2515

Harrison Warren

12

(94)

(308)

17:15.75

1:55:53.00

1:37.97

 
Team - Billings Senior Finish Position - 4
Team Score (places): 170 Team Score (times): 1:22:16.91 Ave Time:16:27.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1279

Peder Rickbeil

11

13

13

16:02.67

16:02.67

0:00.00

2

1277

Dawson Larance

11

20

33

16:10.29

32:12.96

0:07.62

3

1275

Carter Gall

12

32

65

16:26.01

48:38.97

0:23.34

4

1278

Anthony Overcast

12

44

109

16:41.25

1:05:20.22

0:38.58

5

1280

Brendon Vladic

12

61

170

16:56.69

1:22:16.91

0:54.02

6

1281

Ethan Wilson

9

(90)

(260)

17:13.67

1:39:30.58

1:11.00

7

1276

Hayden Gall

9

(125)

(385)

17:32.59

1:57:03.17

1:29.92

 
Team - University Finish Position - 5
Team Score (places): 203 Team Score (times): 1:22:16.23 Ave Time:16:27.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2449

Hunter Simpson

12

3

3

15:35.82

15:35.82

0:00.00

2

2445

Isaac Barville

12

8

11

15:51.65

31:27.47

0:15.83

3

2446

Jordan Brown

12

45

56

16:41.64

48:09.11

1:05.82

4

2447

Conner Chandler

12

56

112

16:53.17

1:05:02.28

1:17.35

5

2448

Andrew Miranne

12

91

203

17:13.95

1:22:16.23

1:38.13

6

2451

Zach Withers

10

(110)

(313)

17:23.31

1:39:39.54

1:47.49

7

2450

Jack Sloan

11

(137)

(450)

17:38.49

1:57:18.03

2:02.67

 
Team - Mead Finish Position - 6
Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:22:38.50 Ave Time:16:31.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2080

Cameron Dean

12

10

10

15:55.82

15:55.82

0:00.00

2

2084

Evan Sanford

12

17

27

16:06.11

32:01.93

0:10.29

3

2082

Will Medellin

12

27

54

16:20.71

48:22.64

0:24.89

4

2083

Ben Page

11

77

131

17:05.82

1:05:28.46

1:10.00

5

2061

Alek Kvokov

10

85

216

17:10.04

1:22:38.50

1:14.22

6

2081

Nathaniel Kinney

12

(86)

(302)

17:10.76

1:39:49.26

1:14.94

7

2078

Dylann Alcock

9

(99)

(401)

17:16.96

1:57:06.22

1:21.14

 
Team - Missoula Hellgate Finish Position - 7
Team Score (places): 243 Team Score (times): 1:23:30.44 Ave Time:16:42.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2148

Preston Novak

12

29

29

16:21.72

16:21.72

0:00.00

2

2151

Isaac Schmidt

10

34

63

16:28.06

32:49.78

0:06.34

3

2152

Morris Wecker

11

41

104

16:37.88

49:27.66

0:16.16

4

2147

Peter Kirgis

12

58

162

16:54.11

1:06:21.77

0:32.39

5

2150

Jack Puckett

12

81

243

17:08.67

1:23:30.44

0:46.95

6

2149

Danny Provo

12

(98)

(341)

17:16.83

1:40:47.27

0:55.11

7

2146

Kyle Gottman

12

(116)

(457)

17:25.59

1:58:12.86

1:03.87

 
Team - Gonzaga Prep Finish Position - 8
Team Score (places): 251 Team Score (times): 1:23:39.11 Ave Time:16:43.82
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1702

Turlan Morlan

10

16

16

16:05.36

16:05.36

0:00.00

2

1700

Johnny Cooney

12

48

64

16:44.59

32:49.95

0:39.23

3

1699

Kris Braunberger

11

49

113

16:47.44

49:37.39

0:42.08

4

1704

Will Skierka

11

62

175

16:56.76

1:06:34.15

0:51.40

5

1701

Bob Jarrard

12

76

251

17:04.96

1:23:39.11

0:59.60

6

1703

Gabriel Sikora

11

(78)

(329)

17:06.08

1:40:45.19

1:00.72

7

1698

Korey Anthony

9

(158)

(487)

17:50.19

1:58:35.38

1:44.83

 
Team - Flathead Finish Position - 9
Team Score (places): 294 Team Score (times): 1:23:51.83 Ave Time:16:46.37
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1610

Jake Perrin

12

5

5

15:46.66

15:46.66

0:00.00

2

1605

Jacob Calles

12

38

43

16:36.38

32:23.04

0:49.72

3

1609

Ben Perrin

9

66

109

16:59.09

49:22.13

1:12.43

4

1604

Jaden Anderson

11

89

198

17:13.46

1:06:35.59

1:26.80

5

1607

Derek MacFarlane

11

96

294

17:16.24

1:23:51.83

1:29.58

6

1606

Griffin Fischer

10

(142)

(436)

17:40.55

1:41:32.38

1:53.89

7

1608

Alex Murphy

10

(162)

(598)

17:54.45

1:59:26.83

2:07.79

 
Team - Glacier Peak Finish Position - 10
Team Score (places): 319 Team Score (times): 1:24:47.36 Ave Time:16:57.47
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1672

Garren Arnold

12

50

50

16:48.43

16:48.43

0:00.00

2

1674

Sawyer Carter

12

52

102

16:49.64

33:38.07

0:01.21

3

1677

Nick Stringer

11

57

159

16:53.98

50:32.05

0:05.55

4

1673

Chris Bianchini

11

67

226

16:59.59

1:07:31.64

0:11.16

5

1678

Tyler Tanta

9

93

319

17:15.72

1:24:47.36

0:27.29

6

1676

Riley McDowell

9

(101)

(420)

17:17.45

1:42:04.81

0:29.02

7

1675

Tim Mandzyuk

10

(135)

(555)

17:38.22

1:59:43.03

0:49.79

 
Team - Hillcrest Finish Position - 11
Team Score (places): 411 Team Score (times): 1:25:15.62 Ave Time:17:03.12
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1912

Constancio Luis

12

18

18

16:06.27

16:06.27

0:00.00

2

1911

Jaiden Hiskey

12

75

93

17:04.86

33:11.13

0:58.59

3

1913

Will Warner

12

95

188

17:16.01

50:27.14

1:09.74

4

1908

Tyler Brown

12

108

296

17:23.08

1:07:50.22

1:16.81

5

1909

Reggie Duke

12

115

411

17:25.40

1:25:15.62

1:19.13

6

1910

Justin Graham

11

(122)

(533)

17:29.40

1:42:45.02

1:23.13

7

1907

Tyson Brooks

11

(198)

(731)

18:18.65

2:01:03.67

2:12.38

 
Team - Idaho Falls Finish Position - 12
Team Score (places): 431 Team Score (times): 1:25:22.92 Ave Time:17:04.58
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1926

Isaac Kunz

12

15

15

16:03.71

16:03.71

0:00.00

2

1924

Zach Erickson

9

68

83

17:00.51

33:04.22

0:56.80

3

1923

Reed Eddington

9

103

186

17:18.22

50:22.44

1:14.51

4

1927

Andy Nelson

12

118

304

17:27.10

1:07:49.54

1:23.39

5

1925

Matthew Gyles

10

127

431

17:33.38

1:25:22.92

1:29.67

6

1928

Justin Shadley

10

(134)

(565)

17:37.78

1:43:00.70

1:34.07

7

1929

John Stewart

9

(165)

(730)

17:55.25

2:00:55.95

1:51.54

 
Team - Corvallis Finish Position - 13
Team Score (places): 433 Team Score (times): 1:25:35.47 Ave Time:17:07.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1512

Ronald Venema

12

28

28

16:21.29

16:21.29

0:00.00

2

1508

Carson Jessop

11

87

115

17:10.87

33:32.16

0:49.58

3

1507

Andrew Jessop

11

102

217

17:17.83

50:49.99

0:56.54

4

1509

Josh Jessop

12

105

322

17:21.92

1:08:11.91

1:00.63

5

1506

Joel Haas

11

111

433

17:23.56

1:25:35.47

1:02.27

6

1510

Spencer Jessop

10

(184)

(617)

18:10.78

1:43:46.25

1:49.49

7

1511

Gavin Nuttall

11

(281)

(898)

19:12.88

2:02:59.13

2:51.59

 
Team - Cody Finish Position - 14
Team Score (places): 483 Team Score (times): 1:25:01.14 Ave Time:17:00.23
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1427

Brody Smith

12

1

1

15:08.27

15:08.27

0:00.00

2

1423

Hunter Graves

11

71

72

17:00.80

32:09.07

1:52.53

3

1428

Jeron Waltari

11

112

184

17:23.63

49:32.70

2:15.36

4

1425

Jon Sanchez

10

149

333

17:43.94

1:07:16.64

2:35.67

5

1426

Bailey Smith

10

150

483

17:44.50

1:25:01.14

2:36.23

6

1424

Carter Krei

9

(186)

(669)

18:11.26

1:43:12.40

3:02.99

7

1422

Eric Anderson

9

(221)

(890)

18:33.20

2:01:45.60

3:24.93

 
Team - Great Falls CMR Finish Position - 15
Team Score (places): 485 Team Score (times): 1:25:52.32 Ave Time:17:10.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1745

Collin Buck

12

23

23

16:15.20

16:15.20

0:00.00

2

1750

Cooper West

10

40

63

16:37.73

32:52.93

0:22.53

3

1748

Michael Michelson

10

126

189

17:33.19

50:26.12

1:17.99

4

1744

Vincent Bohl

12

139

328

17:39.14

1:08:05.26

1:23.94

5

1747

Tim Laferriere

11

157

485

17:47.06

1:25:52.32

1:31.86

6

1746

Mackellin Dean

11

(193)

(678)

18:17.21

1:44:09.53

2:02.01

7

1749

Taylor Ray

10

(200)

(878)

18:20.19

2:02:29.72

2:04.99

 
Team - Manhattan Finish Position - 16
Team Score (places): 518 Team Score (times): 1:26:18.42 Ave Time:17:15.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2039

Leonard McComas

10

30

30

16:21.74

16:21.74

0:00.00

2

2037

Antonio Krogstad

12

63

93

16:57.01

33:18.75

0:35.27

3

2036

Colter Barney

11

120

213

17:28.41

50:47.16

1:06.67

4

2041

Charlie Rasnick

10

151

364

17:45.21

1:08:32.37

1:23.47

5

2040

Zak Meeker

9

154

518

17:46.05

1:26:18.42

1:24.31

6

2038

Bryce Love

9

(219)

(737)

18:32.37

1:44:50.79

2:10.63

7

2042

Nathan Vandyke

10

(280)

(1017)

19:12.34

2:04:03.13

2:50.60

 
Team - Missoula Sentinel Finish Position - 17
Team Score (places): 532 Team Score (times): 1:25:43.66 Ave Time:17:08.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2209

Marshall Beatty

11

2

2

15:17.86

15:17.86

0:00.00

2

2212

Otto MacDonald

9

80

82

17:06.78

32:24.64

1:48.92

3

2210

Damian Croft

12

138

220

17:38.88

50:03.52

2:21.02

4

2213

Kegan Morris

9

145

365

17:42.57

1:07:46.09

2:24.71

5

2215

Grant Wyland

11

167

532

17:57.57

1:25:43.66

2:39.71

6

2211

Sterling Ewing

12

(258)

(790)

18:57.57

1:44:41.23

3:39.71

7

2203

Garrett Morris

12

(278)

(1068)

19:10.91

2:03:52.14

3:53.05

 
Team - Billings West Finish Position - 18
Team Score (places): 585 Team Score (times): 1:27:11.75 Ave Time:17:26.35
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1297

Conrad Smith

12

59

59

16:54.71

16:54.71

0:00.00

2

1296

Simon Petsch

11

79

138

17:06.12

34:00.83

0:11.41

3

1292

Harrison Bentzel

12

140

278

17:39.37

51:40.20

0:44.66

4

1294

Tyler Gurchiek

12

152

430

17:45.44

1:09:25.64

0:50.73

5

1291

Adam Barrie

12

155

585

17:46.11

1:27:11.75

0:51.40

6

1295

Issac Nielsen

(204)

(789)

18:22.82

1:45:34.57

1:28.11

7

1293

Michael Gesuale

11

(218)

(1007)

18:31.34

2:04:05.91

1:36.63

 
Team - Billings Skyview Finish Position - 19
Team Score (places): 587 Team Score (times): 1:27:17.48 Ave Time:17:27.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1283

Michael Augustine

11

70

70

17:00.60

17:00.60

0:00.00

2

1285

Jacob Gibbs

12

104

174

17:18.51

34:19.11

0:17.91

3

1288

Jake Kok

11

133

307

17:37.61

51:56.72

0:37.01

4

1289

Nick Painter

11

136

443

17:38.43

1:09:35.15

0:37.83

5

1284

Connor Chirrick

11

144

587

17:42.33

1:27:17.48

0:41.73

6

1286

Austin Grewell

11

(195)

(782)

18:17.78

1:45:35.26

1:17.18

7

1287

Robert Hurt

10

(237)

(1019)

18:42.42

2:04:17.68

1:41.82

 
Team - Glacier Finish Position - 20
Team Score (places): 589 Team Score (times): 1:27:30.14 Ave Time:17:30.03
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1651

Brock Adkins

11

53

53

16:51.10

16:51.10

0:00.00

2

1653

Logan Harmon

12

72

125

17:03.09

33:54.19

0:11.99

3

1657

Joseph Vanden-Bos

10

131

256

17:37.30

51:31.49

0:46.20

4

1656

Jordan Stetson

9

132

388

17:37.34

1:09:08.83

0:46.24

5

1652

Nash Grafe

9

201

589

18:21.31

1:27:30.14

1:30.21

6

1655

Keegan Siebenaler

10

(254)

(843)

18:53.77

1:46:23.91

2:02.67

7

1654

Ben Schwaller

9

(256)

(1099)

18:55.44

2:05:19.35

2:04.34

 
Team - Helena Finish Position - 21
Team Score (places): 596 Team Score (times): 1:27:26.26 Ave Time:17:29.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1865

Iain Anderson

11

42

42

16:38.12

16:38.12

0:00.00

2

1867

Ryan McNamara

12

88

130

17:12.94

33:51.06

0:34.82

3

1868

Jared Northrup

12

97

227

17:16.66

51:07.72

0:38.54

4

1871

Matt Wintersteen

11

164

391

17:54.94

1:09:02.66

1:16.82

5

1866

Noah Jakovac

11

205

596

18:23.60

1:27:26.26

1:45.48

 
Team - Laurel Finish Position - 22
Team Score (places): 616 Team Score (times): 1:27:20.90 Ave Time:17:28.18
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1997

Hunter Speichinger

12

22

22

16:12.82

16:12.82

0:00.00

2

1994

Ben Longbottom

11

117

139

17:25.71

33:38.53

1:12.89

3

1993

Rj Gill

11

129

268

17:35.46

51:13.99

1:22.64

4

1996

Tag Myhre

12

168

436

17:58.35

1:09:12.34

1:45.53

5

1992

Doty Ethan

9

180

616

18:08.56

1:27:20.90

1:55.74

6

1998

Myles Stricker

12

(188)

(804)

18:12.70

1:45:33.60

1:59.88

7

1995

Eric McKamy

12

(297)

(1101)

19:24.53

2:04:58.13

3:11.71

 
Team - Deer Park Finish Position - 23
Team Score (places): 625 Team Score (times): 1:27:41.53 Ave Time:17:32.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1547

Cody Bollum

11

36

36

16:33.87

16:33.87

0:00.00

2

1548

Ammon Hall

12

106

142

17:22.48

33:56.35

0:48.61

3

1549

Cody Westerman

11

128

270

17:35.33

51:31.68

1:01.46

4

1550

Riley Wilson

11

143

413

17:41.81

1:09:13.49

1:07.94

5

1551

Jordan Zeik

11

212

625

18:28.04

1:27:41.53

1:54.17

6

1545

Trevor Amann

12

(222)

(847)

18:33.51

1:46:15.04

1:59.64

7

1546

Nathan Berglund

10

(272)

(1119)

19:06.93

2:05:21.97

2:33.06

 
Team - Lewiston Finish Position - 24
Team Score (places): 678 Team Score (times): 1:27:48.76 Ave Time:17:33.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2001

Austin Byrer

11

7

7

15:49.62

15:49.62

0:00.00

2

2003

Joey Perez

10

55

62

16:52.56

32:42.18

1:02.94

3

2005

Conner Turpin

10

166

228

17:55.44

50:37.62

2:05.82

4

2006

Sakti Woodbury

10

214

442

18:29.07

1:09:06.69

2:39.45

5

2002

Noah Norwood

9

236

678

18:42.07

1:27:48.76

2:52.45

6

2000

Justin Anderson

10

(325)

(1003)

19:55.51

1:47:44.27

4:05.89

7

2004

Dale Simmons

11

(331)

(1334)

20:07.62

2:07:51.89

4:18.00

 
Team - Hardin Finish Position - 25
Team Score (places): 757 Team Score (times): 1:29:08.62 Ave Time:17:49.72
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1820

Jalen Two Leggins

12

83

83

17:09.20

17:09.20

0:00.00

2

1818

Anton Rides Horse

10

107

190

17:22.55

34:31.75

0:13.35

3

1817

Holman Real Bird

11

173

363

18:01.83

52:33.58

0:52.63

4

1816

David Prather

10

178

541

18:04.34

1:10:37.92

0:55.14

5

1821

Kevin Vallie

11

216

757

18:30.70

1:29:08.62

1:21.50

6

1819

Lonnie Shield

11

(223)

(980)

18:33.98

1:47:42.60

1:24.78

 
Team - Fergus Finish Position - 26
Team Score (places): 773 Team Score (times): 1:29:11.94 Ave Time:17:50.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1567

Noah Majerus

10

82

82

17:08.78

17:08.78

0:00.00

2

1568

Ty Parsons

12

114

196

17:24.12

34:32.90

0:15.34

3

1570

Dylan Sipe

12

156

352

17:46.74

52:19.64

0:37.96

4

1569

Danyon Rice

11

197

549

18:18.12

1:10:37.76

1:09.34

5

1566

Hayes Majerus

12

224

773

18:34.18

1:29:11.94

1:25.40

6

1565

Kai Krumweide

11

(226)

(999)

18:35.86

1:47:47.80

1:27.08

7

1564

Austin Brand

12

(263)

(1262)

19:00.00

2:06:47.80

1:51.22

 
Team - Frenchtown Finish Position - 27
Team Score (places): 790 Team Score (times): 1:29:33.25 Ave Time:17:54.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1623

Jaden Rowe

11

92

92

17:15.19

17:15.19

0:00.00

2

1624

Brock Rugg

10

130

222

17:37.23

34:52.42

0:22.04

3

1625

Michael Sewell

12

172

394

18:01.39

52:53.81

0:46.20

4

1622

Joren Nabozney

11

181

575

18:09.30

1:11:03.11

0:54.11

5

1619

Frank Dean

11

215

790

18:30.14

1:29:33.25

1:14.95

6

1620

Anders Holmquist

11

(234)

(1024)

18:39.86

1:48:13.11

1:24.67

7

1621

Casey Jones

11

(244)

(1268)

18:46.84

2:06:59.95

1:31.65

 
Team - Helena Capital Finish Position - 27
Team Score (places): 790 Team Score (times): 1:29:31.08 Ave Time:17:54.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1889

Bridger Longtine

11

69

69

17:00.57

17:00.57

0:00.00

2

1892

A. J. McBroom

12

119

188

17:27.53

34:28.10

0:26.96

3

1891

Bryce Maxson

10

171

359

18:00.65

52:28.75

1:00.08

4

1887

Spencer Bartow

10

183

542

18:10.61

1:10:39.36

1:10.04

5

1890

Ethan MacKay

10

248

790

18:51.72

1:29:31.08

1:51.15

6

1888

Jake Bubb

10

(319)

(1109)

19:51.15

1:49:22.23

2:50.58

 
Team - Hamilton Finish Position - 29
Team Score (places): 819 Team Score (times): 1:29:35.43 Ave Time:17:55.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1785

Cameron Miekle

12

14

14

16:02.90

16:02.90

0:00.00

2

1787

Matt Wilson

10

64

78

16:57.25

33:00.15

0:54.35

3

1783

Steven Banks

12

175

253

18:03.10

51:03.25

2:00.20

4

1784

Sebastian Johnson

9

264

517

19:02.03

1:10:05.28

2:59.13

5

1786

Ben Peredes

12

302

819

19:30.15

1:29:35.43

3:27.25

6

1782

Kris Anderson

12

(308)

(1127)

19:34.98

1:49:10.41

3:32.08

7

1781

Tim Amish

12

(309)

(1436)

19:35.52

2:08:45.93

3:32.62

 
Team - Belgrade Finish Position - 30
Team Score (places): 834 Team Score (times): 1:30:20.77 Ave Time:18:04.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1241

Jacob Grinwis

11

84

84

17:09.65

17:09.65

0:00.00

2

1245

Garrett Ruud

12

121

205

17:29.06

34:38.71

0:19.41

3

1243

Kyle McLaughlin

12

123

328

17:30.60

52:09.31

0:20.95

4

1242

Aj Lingenfelter

10

174

502

18:02.31

1:10:11.62

0:52.66

5

1230

Tanner Gryder

11

332

834

20:09.15

1:30:20.77

2:59.50

6

1234

Kedric Olson

10

(357)

(1191)

21:17.83

1:51:38.60

4:08.18

7

1239

Izak Becker

9

(358)

(1549)

21:22.23

2:13:00.83

4:12.58

 
Team - Dawson County Finish Position - 31
Team Score (places): 848 Team Score (times): 1:29:49.88 Ave Time:17:57.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1523

Ashton Jones

12

19

19

16:09.51

16:09.51

0:00.00

2

1522

Kolte Copp

12

170

189

18:00.35

34:09.86

1:50.84

3

1524

Travis Kinn

11

190

379

18:14.45

52:24.31

2:04.94

4

1525

Spencer Losing

12

202

581

18:22.11

1:10:46.42

2:12.60

5

1521

Ase Ackerman

10

267

848

19:03.46

1:29:49.88

2:53.95

6

1527

Ben Stortz

10

(282)

(1130)

19:13.00

1:49:02.88

3:03.49

7

1526

Chris McDonnell

11

(304)

(1434)

19:31.17

2:08:34.05

3:21.66

 
Team - Great Falls Finish Position - 32
Team Score (places): 898 Team Score (times): 1:30:41.51 Ave Time:18:08.30
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1733

Teagan Olson

10

51

51

16:48.48

16:48.48

0:00.00

2

1729

Will Hoard

12

109

160

17:23.20

34:11.68

0:34.72

3

1730

Bryce Krattiger

12

196

356

18:18.05

52:29.73

1:29.57

4

1732

Ryan Munsterteiger

9

252

608

18:53.23

1:11:22.96

2:04.75

5

1731

Kyle Miller

9

290

898

19:18.55

1:30:41.51

2:30.07

6

1728

Carter Davenport

12

(318)

(1216)

19:49.39

1:50:30.90

3:00.91

7

1727

Logan Callery

12

(335)

(1551)

20:16.65

2:10:47.55

3:28.17

 
Team - Moscow Finish Position - 33
Team Score (places): 930 Team Score (times): 1:30:36.06 Ave Time:18:07.21
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2227

Josh Corgatelli

11

12

12

15:59.21

15:59.21

0:00.00

2

2229

Mohammad Monsour

11

124

136

17:32.32

33:31.53

1:33.11

3

2232

Ian Wendt

12

239

375

18:43.66

52:15.19

2:44.45

4

2230

Jake Smith

10

266

641

19:02.89

1:11:18.08

3:03.68

5

2226

Charlie Campbell

11

289

930

19:17.98

1:30:36.06

3:18.77

6

2231

Duncan Thomson

11

(348)

(1278)

20:49.49

1:51:25.55

4:50.28

 
Team - Columbia Finish Position - 34
Team Score (places): 995 Team Score (times): 1:31:34.97 Ave Time:18:18.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1438

Preston Jones

9

146

146

17:42.63

17:42.63

0:00.00

2

1435

Jayden Andrews

12

194

340

18:17.47

36:00.10

0:34.84

3

1439

Bradley Mitchell

11

203

543

18:22.70

54:22.80

0:40.07

4

1437

Isaac Hansen

9

220

763

18:32.54

1:12:55.34

0:49.91

5

1440

Eric Perry

12

232

995

18:39.63

1:31:34.97

0:57.00

6

1441

Joseph West

12

(321)

(1316)

19:53.10

1:51:28.07

2:10.47

7

1436

Pacen Arnold

11

(326)

(1642)

19:55.71

2:11:23.78

2:13.08

 
Team - Post Falls Finish Position - 35
Team Score (places): 998 Team Score (times): 1:31:47.81 Ave Time:18:21.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2309

Dylan Schilling

12

54

54

16:52.10

16:52.10

0:00.00

2

2306

Carmen Horn

11

189

243

18:12.84

35:04.94

1:20.74

3

2304

Ben Gibson

12

192

435

18:16.50

53:21.44

1:24.40

4

2303

Elijah Blake

11

279

714

19:11.12

1:12:32.56

2:19.02

5

2307

Hunter Johnson

10

284

998

19:15.25

1:31:47.81

2:23.15

6

2308

Robert Parker

10

(286)

(1284)

19:16.22

1:51:04.03

2:24.12

7

2297

Cameron Milbrath

12

(338)

(1622)

20:24.77

2:11:28.80

3:32.67

 
Team - Browning Finish Position - 36
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:32:09.42 Ave Time:18:25.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1382

Derek Sharp

9

160

160

17:52.82

17:52.82

0:00.00

2

1384

Phillip Sunrhodes

10

177

337

18:04.05

35:56.87

0:11.23

3

1380

Weston Madplume

11

217

554

18:30.72

54:27.59

0:37.90

4

1378

Josiah Aimsback

10

241

795

18:45.72

1:13:13.31

0:52.90

5

1381

Ty Runningfisher

11

257

1052

18:56.11

1:32:09.42

1:03.29

6

1370

Sean Lewis

10

(275)

(1327)

19:08.53

1:51:17.95

1:15.71

7

1379

Brandon Blackgoat

12

(311)

(1638)

19:37.54

2:10:55.49

1:44.72

 
Team - Broadwater Finish Position - 37
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:32:18.51 Ave Time:18:27.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1362

Tommy Frost

11

179

179

18:07.09

18:07.09

0:00.00

2

1363

Nathan Gallegos

11

185

364

18:10.81

36:17.90

0:03.72

3

1364

Wyatt Herick

11

230

594

18:38.21

54:56.11

0:31.12

4

1361

Jack Dolan

10

231

825

18:38.94

1:13:35.05

0:31.85

5

1360

Cole Bergstad

11

238

1063

18:43.46

1:32:18.51

0:36.37

6

1365

Louis Ingalls

9

(253)

(1316)

18:53.66

1:51:12.17

0:46.57

 
Team - Butte High School Finish Position - 38
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:32:47.01 Ave Time:18:33.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1406

Nicholas Raiser

12

73

73

17:03.36

17:03.36

0:00.00

2

1408

Shannon Tempel

12

208

281

18:26.99

35:30.35

1:23.63

3

1404

Austin Gerry

10

246

527

18:50.24

54:20.59

1:46.88

4

1405

Seth Grant

12

276

803

19:08.79

1:13:29.38

2:05.43

5

1403

Gunther Clark

12

288

1091

19:17.63

1:32:47.01

2:14.27

6

1402

Erik Casagranda

10

(291)

(1382)

19:19.61

1:52:06.62

2:16.25

7

1407

Lathan Ricketts

10

(353)

(1735)

20:55.01

2:13:01.63

3:51.65

 
Team - Thompson Falls Finish Position - 39
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:32:46.08 Ave Time:18:33.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2416

Dan McDonald

11

187

187

18:12.17

18:12.17

0:00.00

2

2412

Sean Carroll

12

191

378

18:15.02

36:27.19

0:02.85

3

2413

Justin Gustafson

12

207

585

18:24.93

54:52.12

0:12.76

4

2417

Josh Wulfekuhle

12

255

840

18:54.83

1:13:46.95

0:42.66

5

2414

Colby Lantz

10

261

1101

18:59.13

1:32:46.08

0:46.96

6

2415

Parker McConnell

9

(294)

(1395)

19:21.44

1:52:07.52

1:09.27

7

2411

Max Birkholt

12

(354)

(1749)

21:04.47

2:13:11.99

2:52.30

 
Team - Lakeland High School Finish Position - 40
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:33:17.58 Ave Time:18:39.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1975

Cooper Haney

60

60

16:56.58

16:56.58

0:00.00

2

1976

Larry Johnson

206

266

18:24.22

35:20.80

1:27.64

3

1977

Lucas Langenderfer

287

553

19:17.14

54:37.94

2:20.56

4

1974

Orion Cluff

292

845

19:19.77

1:13:57.71

2:23.19

5

1972

Andrew Betzold

293

1138

19:19.87

1:33:17.58

2:23.29

6

1973

Joseph Brueher

(295)

(1433)

19:21.65

1:52:39.23

2:25.07

7

1978

Jake Whitehead

(328)

(1761)

20:00.24

2:12:39.47

3:03.66

 
Team - Lincoln County Finish Position - 41
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:34:03.43 Ave Time:18:48.69
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2018

Jamie Good

11

141

141

17:39.99

17:39.99

0:00.00

2

2022

Brian Sturdevant

12

225

366

18:34.54

36:14.53

0:54.55

3

2020

Rowan Neill

10

274

640

19:07.71

55:22.24

1:27.72

4

2019

Moshe Henderson

11

277

917

19:08.89

1:14:31.13

1:28.90

5

2016

Garrett Bates

9

306

1223

19:32.30

1:34:03.43

1:52.31

6

2017

Riley Duram

11

(329)

(1552)

20:00.95

1:54:04.38

2:20.96

7

2021

Cordell Stramer

11

(347)

(1899)

20:47.76

2:14:52.14

3:07.77

 
Team - Whitefish Finish Position - 42
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:34:21.01 Ave Time:18:52.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2463

Ethan Potthoff

11

176

176

18:03.97

18:03.97

0:00.00

2

2462

Ethan Lannaghan

12

210

386

18:27.41

36:31.38

0:23.44

3

2458

Marshall Birk

11

242

628

18:45.77

55:17.15

0:41.80

4

2459

Sage Cornelius

11

301

929

19:29.45

1:14:46.60

1:25.48

5

2460

Eric Holdhusen

10

307

1236

19:34.41

1:34:21.01

1:30.44

6

2464

Joshua Weller

10

(313)

(1549)

19:40.02

1:54:01.03

1:36.05

7

2461

Galen Jamison

10

(361)

(1910)

21:34.82

2:15:35.85

3:30.85

 
Team - Polson Finish Position - 43
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:34:32.65 Ave Time:18:54.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2267

Zach Evertz

10

182

182

18:09.46

18:09.46

0:00.00

2

2270

Quin Stewart

9

247

429

18:51.15

37:00.61

0:41.69

3

2269

Matt Sitter

11

259

688

18:58.27

55:58.88

0:48.81

4

2268

Thunder Morales

12

271

959

19:06.49

1:15:05.37

0:57.03

5

2265

Wyatt Benson

11

300

1259

19:27.28

1:34:32.65

1:17.82

6

2271

Warren Wood

12

(323)

(1582)

19:55.02

1:54:27.67

1:45.56

7

2266

Tyler Bledsoe

11

(369)

(1951)

21:52.10

2:16:19.77

3:42.64

 
Team - Bonners Ferry Finish Position - 44
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:34:27.74 Ave Time:18:53.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1313

Alva Swanson

12

228

228

18:37.55

18:37.55

0:00.00

2

1312

Nolan Stidham

12

233

461

18:39.81

37:17.36

0:02.26

3

1315

Jack Wade

12

260

721

18:58.42

56:15.78

0:20.87

4

1314

Dawson Thomas

10

269

990

19:05.87

1:15:21.65

0:28.32

5

1309

Jamin Bontrager

9

270

1260

19:06.09

1:34:27.74

0:28.54

6

1310

Eric Ellis

11

(305)

(1565)

19:31.26

1:53:59.00

0:53.71

7

1311

Nick Magdaleno

10

(349)

(1914)

20:52.01

2:14:51.01

2:14.46

 
Team - Beaverhead County Finish Position - 45
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:36:36.23 Ave Time:19:19.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1223

Isaiah Girard

12

147

147

17:43.05

17:43.05

0:00.00

2

1225

Sam Telling

10

209

356

18:27.29

36:10.34

0:44.24

3

1219

Bryer Anderson

12

265

621

19:02.33

55:12.67

1:19.28

4

1222

Ransom Bowman

11

327

948

19:59.70

1:15:12.37

2:16.65

5

1224

Bradley Harvey

10

359

1307

21:23.86

1:36:36.23

3:40.81

6

1220

Justin Anderson

11

(360)

(1667)

21:34.21

1:58:10.44

3:51.16

7

1221

Austin Bockting

10

(374)

(2041)

22:12.79

2:20:23.23

4:29.74

 
Team - Red Lodge Finish Position - 46
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:35:36.11 Ave Time:19:07.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2334

Vance Thuesen

12

161

161

17:53.62

17:53.62

0:00.00

2

2329

Nik Hardiman

12

250

411

18:52.15

36:45.77

0:58.53

3

2333

Leyton Steen

10

285

696

19:15.88

56:01.65

1:22.26

4

2332

Maddox Rubbie

10

316

1012

19:47.21

1:15:48.86

1:53.59

5

2330

John Jacobsen

12

317

1329

19:47.25

1:35:36.11

1:53.63

6

2328

Matthew Haman

12

(324)

(1653)

19:55.25

1:55:31.36

2:01.63

7

2331

Drew Meyer

12

(333)

(1986)

20:09.48

2:15:40.84

2:15.86

 
Team - Priest River Finish Position - 47
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:35:20.71 Ave Time:19:04.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2316

Caleb Gleason

9

245

245

18:49.77

18:49.77

0:00.00

2

2318

Cameron Parkes

9

251

496

18:52.66

37:42.43

0:02.89

3

2315

Konner Durham

10

268

764

19:03.94

56:46.37

0:14.17

4

2319

Michael Taylor

12

273

1037

19:07.12

1:15:53.49

0:17.35

5

2317

Slava Negrieien

9

299

1336

19:27.22

1:35:20.71

0:37.45

 
Team - Ronan High School Finish Position - 48
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:36:49.21 Ave Time:19:21.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2364

Jackson Duffey

11

148

148

17:43.43

17:43.43

0:00.00

2

2362

Nathan Dennis

10

249

397

18:52.02

36:35.45

1:08.59

3

2363

Kiry Detwiler

10

262

659

18:59.95

55:35.40

1:16.52

4

2365

Andrew Koehler

12

339

998

20:29.48

1:16:04.88

2:46.05

5

2366

Hunter Peterson

10

344

1342

20:44.33

1:36:49.21

3:00.90

6

2361

Aden Birdinground

9

(351)

(1693)

20:54.60

1:57:43.81

3:11.17

 
Team - Havre Finish Position - 48
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:35:30.75 Ave Time:19:06.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1826

Austin Jones

199

199

18:18.84

18:18.84

0:00.00

2

1827

Jakob Keller

243

442

18:46.12

37:04.96

0:27.28

3

1831

Lane Paulson

283

725

19:14.98

56:19.94

0:56.14

4

1832

Brock Ross

303

1028

19:30.49

1:15:50.43

1:11.65

5

1830

Bobby O§leary

314

1342

19:40.32

1:35:30.75

1:21.48

6

1829

Cameron Knapton

(334)

(1676)

20:11.15

1:55:41.90

1:52.31

7

1828

Barrett Kilgore

(350)

(2026)

20:52.03

2:16:33.93

2:33.19

 
Team - Columbia Falls Finish Position - 50
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:36:15.34 Ave Time:19:15.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1462

Sage Wanner

11

159

159

17:51.77

17:51.77

0:00.00

2

1463

Winfield West

11

240

399

18:44.31

36:36.08

0:52.54

3

1461

Will Nelson

11

298

697

19:27.07

56:03.15

1:35.30

4

1458

Gabe Knudsen

10

312

1009

19:38.17

1:15:41.32

1:46.40

5

1459

Charles Martin

12

340

1349

20:34.02

1:36:15.34

2:42.25

6

1457

Tanner Hoerner

10

(345)

(1694)

20:44.90

1:57:00.24

2:53.13

 
Team - Loyola Sacred Heart Finish Position - 51
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:36:54.86 Ave Time:19:22.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2027

Sam Reilly

11

211

211

18:27.45

18:27.45

0:00.00

2

2026

Stormi Kipp

10

227

438

18:36.57

37:04.02

0:09.12

3

2025

Braden Jacobson

10

296

734

19:22.55

56:26.57

0:55.10

4

2028

Gabriel Strader

9

315

1049

19:46.97

1:16:13.54

1:19.52

5

2023

Bridger Bell

10

342

1391

20:41.32

1:36:54.86

2:13.87

6

2024

Aiden Courtney

11

(356)

(1747)

21:17.69

1:58:12.55

2:50.24

 
Team - Shelby Finish Position - 52
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:41:07.71 Ave Time:20:13.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2377

Kyle Heptner

12

153

153

17:45.69

17:45.69

0:00.00

2

2376

Luke Henke

12

213

366

18:28.51

36:14.20

0:42.82

3

2374

Jarod Anderson

10

341

707

20:38.02

56:52.22

2:52.33

4

2375

Jonathan Henke

10

368

1075

21:52.00

1:18:44.22

4:06.31

5

2379

Macager McAllister

10

376

1451

22:23.49

1:41:07.71

4:37.80

6

2378

Brandon James

12

(377)

(1828)

22:24.08

2:03:31.79

4:38.39

 
Team - Missoula Big Sky Finish Position - 53
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:37:57.82 Ave Time:19:35.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2092

Josh Brunner

12

229

229

18:37.83

18:37.83

0:00.00

2

2097

Jonathan Knott

10

235

464

18:41.67

37:19.50

0:03.84

3

2094

Justin Jones

11

310

774

19:36.06

56:55.56

0:58.23

4

2095

Garrett Kelley

10

336

1110

20:19.56

1:17:15.12

1:41.73

5

2096

Dean Klakken

12

343

1453

20:42.70

1:37:57.82

2:04.87

6

2093

Brandon Hopkins

12

(346)

(1799)

20:46.67

1:58:44.49

2:08.84

7

2086

Abe Lowder

10

(373)

(2172)

22:09.12

2:20:53.61

3:31.29

 
Team - Whitehall Finish Position - 54
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:43:11.09 Ave Time:20:38.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2488

Hunter Flynn

11

47

47

16:43.81

16:43.81

0:00.00

2

2492

Clancey Russell

9

355

402

21:06.76

37:50.57

4:22.95

3

2486

Garrett Briggs

12

363

765

21:43.11

59:33.68

4:59.30

4

2490

Ryan Murphy

10

364

1129

21:45.95

1:21:19.63

5:02.14

5

2489

Justin Gipson

10

367

1496

21:51.46

1:43:11.09

5:07.65

6

2491

Joseph Reed

12

(370)

(1866)

21:53.65

2:05:04.74

5:09.84

 
Team - Billings Central Finish Position - 55
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:42:36.94 Ave Time:20:31.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1272

Tate Thompson

10

74

74

17:04.20

17:04.20

0:00.00

2

1271

Seth Sasich

9

330

404

20:02.38

37:06.58

2:58.18

3

1269

Will Hammond

11

365

769

21:46.87

58:53.45

4:42.67

4

1267

Michael Chase

11

366

1135

21:47.34

1:20:40.79

4:43.14

5

1273

Alex Vermeulen

11

372

1507

21:56.15

1:42:36.94

4:51.95

6

1270

Joseph Lave

9

(375)

(1882)

22:21.81

2:04:58.75

5:17.61

7

1268

Austin Godwin

12

(380)

(2262)

22:59.39

2:27:58.14

5:55.19

 
Team - Arlee Finish Position - 56
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:49:13.99 Ave Time:21:50.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2557

Greg Whitesell

9

322

322

19:53.41

19:53.41

0:00.00

2

2553

Isaac Desjarlais

12

352

674

20:54.63

40:48.04

1:01.22

3

2552

Ivory Briens

11

362

1036

21:39.07

1:02:27.11

1:45.66

4

2556

Skyler Titsworth

9

371

1407

21:53.86

1:24:20.97

2:00.45

5

2555

Brendan Ryan

9

381

1788

24:53.02

1:49:13.99

4:59.61

 
Team - Cut Bank Finish Position - 57
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:52:02.68 Ave Time:22:24.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2579

Jemiah Peveler

11

320

320

19:51.68

19:51.68

0:00.00

2

2580

Dawson Matt

10

337

657

20:24.58

40:16.26

0:32.90

3

2583

Gavin Ehlert

10

378

1035

22:25.38

1:02:41.64

2:33.70

4

2581

Jareth Salois

10

379

1414

22:39.06

1:25:20.70

2:47.38

5

2582

David Taylor

11

382

1796

26:41.98

1:52:02.68

6:50.30

 
Team - Bigfork Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place<