Competitive Timing

Spring Meadow Triathlon

Age Group Results

July 12, 15


Accurate Results | Every Time Competitive Timing


Olympic Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Olympic Women: Top Finishers 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
Sprint Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69
Sprint Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 80-84
Duathlon Men: Top Finishers
Duathlon Women: Top Finishers

Olympic

Top

Female Overall Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Erika Ackerlund 18 19 1 19:55.98 1:20HM 0:58.86 1 1:12:22.79 20.6MPH 0:35.53 1 43:43.08 7:03/M 2:17:36.24 2:17:36.99 0:00.75
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 8 Aubrey Wall 28 22 1 22:48.84 1:31HM 1:37.10 1 1:27:16.32 17.1MPH 1:35.98 1 49:32.10 7:59/M 2:42:50.34 2:42:55.82 0:05.48
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 2 Laura Holien 11 32 2 25:27.58 1:42HM 0:57.07 1 1:07:36.80 22.0MPH 0:41.37 1 45:00.51 7:15/M 2:19:43.33 2:19:44.81 0:01.48
2 9 Ingrid McLellan 36 33 1 24:35.78 1:38HM 2:37.14 2 1:23:57.58 17.7MPH 2:12.92 2 52:01.92 8:23/M 2:45:25.34 2:45:28.30 0:02.96
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 4 Jen Reiter 24 39 1 23:59.83 1:36HM 1:05.85 1 1:14:51.09 19.9MPH 0:53.86 1 42:17.17 6:49/M 2:23:07.80 2:23:08.66 0:00.86
2 6 Kristen Nichols 49 37 3 29:12.12 1:57HM 1:49.93 2 1:16:02.42 19.6MPH 1:00.58 2 46:07.12 7:26/M 2:34:12.17 2:34:14.75 0:02.58
3 16 Kyla Kauffman 26 39 4 33:01.51 2:12HM 1:31.62 3 1:28:20.23 16.8MPH 1:27.34 3 53:39.82 8:39/M 2:58:00.52 2:58:04.88 0:04.36
4 17 Charissa Martin 35 37 2 26:06.52 1:44HM 3:23.84 4 1:29:18.91 16.7MPH 1:30.57 4 58:06.00 9:22/M 2:58:25.84 2:58:28.46 0:02.62
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 3 Holly Walker 52 40 1 26:12.39 1:45HM 1:18.98 1 1:09:36.61 21.4MPH 0:56.38 1 43:54.35 7:05/M 2:21:58.71 2:22:00.13 0:01.42
2 7 Renee Swinson 1 40 3 28:08.06 1:53HM 1:19.59 2 1:15:46.03 19.6MPH 0:53.54 2 51:58.52 8:23/M 2:38:05.74 2:38:07.81 0:02.07
3 10 Marisa Hardy 46 44 2 27:23.02 1:50HM 2:01.41 3 1:21:09.51 18.3MPH 1:02.94 3 54:29.15 8:47/M 2:46:06.03 2:46:11.88 0:05.85
4 13 Jennifer Pflug 31 44 7 33:26.52 2:14HM 2:06.27 4 1:22:45.67 18.0MPH 1:05.90 6 57:15.47 9:14/M 2:56:39.83 2:56:44.36 0:04.53
5 14 Lynette Mason 43 44 4 28:11.52 1:53HM 2:05.58 6 1:29:40.14 16.6MPH 0:53.47 5 55:52.58 9:01/M 2:56:43.29 2:56:47.38 0:04.09
6 18 Elizabeth Erickson 27 40 6 31:45.92 2:07HM 2:28.67 5 1:28:34.10 16.8MPH 1:10.80 4 55:02.48 8:53/M 2:59:01.97 2:59:01.97
7 19 Julie Johnson 20 41 8 34:05.24 2:16HM 2:06.24 7 1:38:18.10 15.1MPH 0:41.64 7 1:04:32.94 10:25/M 3:19:44.16 3:19:51.11 0:06.95
DNF DNF Jennifer Mason 44 43 5 29:32.96 1:58HM 2:20.74 8 1:40:39.37 14.8MPH 1:45.94         0:03.88
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 5 Julie Ackerlund 17 49 1 25:04.70 1:40HM 1:29.75 1 1:16:08.34 19.5MPH 0:56.36 1 45:15.18 7:18/M 2:28:54.33 2:28:56.44 0:02.11
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 11 Chris O'Connor 23 50 2 33:27.30 2:14HM 2:09.27 1 1:19:56.23 18.6MPH 1:18.05 1 56:29.80 9:07/M 2:53:20.65 2:53:26.99 0:06.34
2 15 Brenda Parnell 12 52 1 31:31.64 2:06HM 0:57.82 2 1:22:30.13 18.0MPH 1:11.16 2 1:01:10.58 9:52/M 2:57:21.33 2:57:25.33 0:04.00
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 12 Heather Grahame 10 60 1 31:15.99 2:05HM   1 1:17:58.79 19.1MPH 1:06.98 1 1:03:41.55 10:16/M 2:54:03.31 2:54:10.79 0:07.48
 
Top

Male Overall Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Dylan Gillespie 40 22 1 17:36.71 1:10HM 0:00.00 1 57:39.74 25.8MPH 0:34.44 1 38:38.80 6:14/M 1:54:29.69 1:54:30.26 0:00.57
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 6 Paul Cronin 29 19 1 22:33.10 1:30HM 1:30.64 1 1:12:45.03 20.5MPH 1:05.63 1 40:44.37 6:34/M 2:18:38.77 2:18:40.28 0:01.51
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 21 Troy Solly 21 23 1 36:33.57 2:26HM 1:59.41 1 1:22:14.45 18.1MPH 0:38.76 1 45:56.16 7:25/M 2:47:22.35 2:47:30.11 0:07.76
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 2 Evan Eck 3 29 1 20:00.44 1:20HM 0:58.11 1 1:02:14.37 23.9MPH 0:39.35 1 40:25.57 6:31/M 2:04:17.84 2:04:17.84 0:00.00
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 10 Gary Schoenhals 50 34 2 32:56.63 2:12HM 1:05.39 1 1:06:40.24 22.3MPH 0:56.65 1 43:13.99 6:58/M 2:24:52.90 2:24:55.76 0:02.86
2 14 Joe Bergantine 38 32 1 31:38.43 2:07HM 1:17.96 2 1:11:11.74 20.9MPH 0:54.89 2 46:44.75 7:32/M 2:31:47.77 2:31:52.72 0:04.95
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 18 Jason Young 32 37 2 29:12.40 1:57HM 1:55.40 1 1:13:29.75 20.2MPH 1:32.20 1 53:36.94 8:39/M 2:39:46.69 2:39:54.32 0:07.63
2 26 Jeramie Robinson 22 35 1 26:22.48 1:45HM 2:15.23 2 1:24:10.39 17.7MPH 1:14.62 2 1:01:57.17 10:00/M 2:55:59.89 2:56:08.92 0:09.03
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 5 Paul Herberger 42 41 1 22:18.06 1:29HM   2 1:08:13.40 21.8MPH 0:49.86 3 44:08.01 7:07/M 2:15:29.33 2:15:29.94 0:00.61
2 7 Shawn Pennartz 15 41 4 29:21.27 1:57HM 1:04.39 1 1:05:21.01 22.8MPH 0:55.54 2 43:58.20 7:05/M 2:20:40.41 2:20:45.02 0:04.61
3 9 Kevin Toohill 9 42 2 26:21.42 1:45HM 1:50.34 3 1:09:41.11 21.4MPH 1:08.29 4 44:48.53 7:14/M 2:23:49.69 2:23:51.59 0:01.90
4 13 Doug Compton 19 44 3 28:21.24 1:53HM 2:33.34 5 1:15:43.05 19.7MPH 1:36.89 1 43:11.01 6:58/M 2:31:25.53 2:31:28.96 0:03.43
DNF DNF Steve Fink 16 41 5 37:21.92 2:29HM 2:07.06 4 1:12:51.53 20.4MPH           0:05.80
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 3 John Melvin 45 47 1 22:15.67 1:29HM 0:46.34 1 59:54.39 24.8MPH 0:36.72 1 43:24.38 7:00/M 2:06:57.50 2:06:57.50 0:00.00
2 8 Dan Heil 41 49 2 22:42.75 1:31HM 1:14.64 2 1:08:47.19 21.6MPH 0:50.55 2 47:18.48 7:38/M 2:20:53.61 2:20:54.85 0:01.24
3 15 George Yellowrobe 53 45 3 25:27.87 1:42HM 1:39.26 4 1:16:23.96 19.5MPH 0:49.91 3 48:00.75 7:45/M 2:32:21.75 2:32:30.70 0:08.95
4 16 Michael Jacobson 8 48 4 25:33.67 1:42HM 1:56.48 3 1:11:51.33 20.7MPH 2:05.68 4 52:17.37 8:26/M 2:33:44.53 2:33:46.23 0:01.70
5 20 Von Dailey 30 49 5 31:50.27 2:07HM 1:44.83 5 1:18:20.87 19.0MPH 1:18.02 5 52:33.09 8:29/M 2:45:47.08 2:45:50.04 0:02.96
6 27 Travis Burrows 101 47 6 35:16.47 2:21HM 1:21.88 6 1:28:22.12 16.8MPH 1:06.02 6 53:01.20 8:33/M 2:59:07.69 2:59:16.11 0:08.42
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 4 Keith Hertel 13 53 1 22:15.34 1:29HM 0:58.45 2 1:05:47.29 22.6MPH 1:14.57 1 41:30.04 6:42/M 2:11:45.69 2:11:47.08 0:01.39
2 11 Mitchell Young 5 52 3 29:07.48 1:56HM 1:15.92 1 1:02:55.34 23.7MPH 1:18.94 3 51:40.29 8:20/M 2:26:17.97 2:26:20.70 0:02.73
3 17 Wade Stover 51 51 2 29:04.13 1:56HM 2:17.31 3 1:17:44.83 19.1MPH 1:46.10 2 45:11.34 7:17/M 2:36:03.71 2:36:06.06 0:02.35
4 23 Dan Nichols 48 54 4 34:17.78 2:17HM 1:31.67 4 1:20:47.61 18.4MPH 1:15.78 4 52:13.79 8:25/M 2:50:06.63 2:50:13.66 0:07.03
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 22 Timothy Olson 25 56 1 30:34.75 2:02HM 2:00.92 1 1:19:56.61 18.6MPH 1:36.60 3 55:10.91 8:54/M 2:49:19.79 2:49:23.29 0:03.50
2 25 Dave Hagstrom 7 59 2 33:22.64 2:13HM 3:17.80 2 1:22:54.04 17.9MPH 2:25.81 2 53:53.35 8:41/M 2:55:53.64 2:56:00.63 0:06.99
3 28 Terry Wiens 56 58 3 35:03.52 2:20HM 2:53.97 3 1:29:19.23 16.7MPH 1:15.09 1 53:52.54 8:41/M 3:02:24.35 3:02:28.47 0:04.12
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 12 Al Mayer 37 60 1 26:14.13 1:45HM 1:46.93 1 1:12:16.75 20.6MPH 1:34.28 1 44:52.92 7:14/M 2:26:45.01 2:26:46.81 0:01.80
2 19 Jim Thomas-Dejongh 33 61 2 29:16.74 1:57HM 2:11.77 3 1:19:05.18 18.8MPH 1:31.91 2 49:46.68 8:02/M 2:41:52.28 2:41:58.33 0:06.05
3 24 Mark Heppe 34 63 3 29:21.12 1:57HM 2:59.56 2 1:16:14.64 19.5MPH 1:38.26 3 1:03:47.67 10:17/M 2:54:01.25 2:54:04.48 0:03.23
4 29 Stephen Baker 54 62 4 32:18.07 2:09HM 2:54.97 4 1:28:19.05 16.8MPH 1:43.89 4 1:06:10.09 10:40/M 3:11:26.07 3:11:33.48 0:07.41
 

Sprint

Top

Female Overall Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Jessica Tapp 146 29 1 14:52.27 1:29HM 0:49.55 1 38:20.15 19.4MPH 0:48.55 1 23:09.58 7:28/M 1:18:00.10 1:18:01.49 0:01.39
 
Top

Female 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 9 Anna Young 6 16 1 16:52.74 1:41HM 1:42.82 1 49:09.60 15.1MPH 0:50.41 1 23:24.30 7:33/M 1:31:59.87 1:32:02.72 0:02.85
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 2 Hannah Seifert 108 24 1 15:16.84 1:32HM 1:03.94 1 38:56.52 19.1MPH 0:47.11 1 24:15.31 7:49/M 1:20:19.72 1:20:19.72 0:00.00
2 4 Jamie Ritter 151 23 2 17:09.14 1:43HM 0:58.20 2 41:37.25 17.9MPH 1:15.01 2 24:43.22 7:58/M 1:25:42.82 1:25:44.02 0:01.20
3 28 Blake Bennett 131 21 3 25:22.04 2:32HM 3:58.86 3 1:32:11.69 8.07MPH 1:07.38 3 47:11.91 15:13/M 2:49:51.88 2:49:54.29 0:02.41
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 10 Kody Ramler 103 29 2 16:50.13 1:41HM 2:09.60 2 44:03.91 16.9MPH 1:06.54 2 29:04.96 9:23/M 1:33:15.14 1:33:18.69 0:03.55
2 16 Katie Carvell 140 27 4 22:34.28 2:15HM 1:52.88 1 43:55.24 16.9MPH 1:29.62 5 31:31.92 10:10/M 1:41:23.94 1:41:26.95 0:03.01
3 19 Heather Scott 145 25 3 21:52.59 2:11HM 3:28.15 3 46:56.07 15.9MPH 1:06.19 4 31:30.67 10:10/M 1:44:53.67 1:44:55.86 0:02.19
4 20 Monica Peck 150 26 1 15:26.59 1:33HM 2:03.55 6 58:23.59 12.7MPH 0:42.35 1 28:40.19 9:15/M 1:45:16.27 1:45:19.29 0:03.02
5 21 Michal Helman 138 25 5 23:48.30 2:23HM 2:24.13 4 48:55.83 15.2MPH 1:09.76 3 30:17.26 9:46/M 1:46:35.28 1:46:39.17 0:03.89
6 26 Ursula Encell 104 28 6 37:38.97 3:46HM   5 58:16.60 12.8MPH 1:57.05 6 34:41.30 11:11/M 2:12:33.92 2:12:38.33 0:04.41
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 13 Carol Kerr 144 31 1 14:35.62 1:28HM 1:46.01 1 53:42.47 13.9MPH 0:37.52 1 26:05.29 8:25/M 1:36:46.91 1:36:51.26 0:04.35
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 7 Jennifer Finnegan 113 39 2 19:01.57 1:54HM 1:46.70 1 41:34.74 17.9MPH 1:38.55 1 27:14.77 8:47/M 1:31:16.33 1:31:23.24 0:06.91
2 14 Kelly Bourgeois 2 39 3 25:14.83 2:31HM 1:51.83 2 43:03.04 17.3MPH 1:32.65 2 27:38.21 8:55/M 1:39:20.56 1:39:27.21 0:06.65
3 15 Jody Fink 122 39 1 18:26.00 1:51HM 1:30.80 4 46:53.40 15.9MPH 1:42.70 4 31:00.02 10:00/M 1:39:32.92 1:39:35.68 0:02.76
4 18 Lacey Heppner 120 35 4 25:32.26 2:33HM 2:22.88 3 45:51.20 16.2MPH 1:00.12 3 29:57.39 9:40/M 1:44:43.85 1:44:47.97 0:04.12
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 5 Katie A. Campbell 105 41 2 19:44.10 1:58HM 2:39.51 1 40:56.45 18.2MPH 1:17.26 1 23:35.30 7:36/M 1:28:12.62 1:28:13.74 0:01.12
2 17 Kelli Toohill 115 43 1 18:49.17 1:53HM 2:37.45 2 49:17.39 15.1MPH 1:21.51 2 29:45.49 9:36/M 1:41:51.01 1:41:56.76 0:05.75
3 25 Amy Baker 100 43 3 20:45.96 2:05HM 2:22.43 3 54:53.34 13.6MPH 2:27.27 3 39:46.29 12:50/M 2:00:15.29 2:00:18.59 0:03.30
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 22 Jayme Carlson 125 54 1 20:34.18 2:03HM   2 56:34.70 13.2MPH 1:01.51 2 30:07.56 9:43/M 1:48:17.95 1:48:23.05 0:05.10
2 23 Lila Thomas 133 51 2 26:29.32 2:39HM 3:50.51 1 50:53.43 14.6MPH 2:40.72 1 28:27.82 9:11/M 1:52:21.80 1:52:29.29 0:07.49
 
Top

Female 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 3 Ann Seifert 107 58 1 14:10.50 1:25HM 1:16.80 1 39:37.68 18.8MPH 0:56.46 1 25:43.79 8:18/M 1:21:45.23 1:21:45.23 0:00.00
2 24 Cheryl Juergens 143 58 2 19:38.13 1:58HM   2 50:35.36 14.7MPH 2:58.22 2 39:47.52 12:50/M 1:52:59.23 1:53:01.13 0:01.90
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 6 Terry MacLaurin 119 63 3 16:08.81 1:37HM 2:24.17 2 43:23.56 17.1MPH 1:29.84 2 26:25.27 8:31/M 1:29:51.65 1:29:55.45 0:03.80
2 8 Peggy Stringer 123 64 1 15:14.60 1:31HM 1:33.42 1 42:18.77 17.6MPH 1:31.79 4 31:07.62 10:02/M 1:31:46.20 1:31:47.54 0:01.34
3 11 Brook Merrow 126 60 4 22:01.25 2:12HM 1:54.20 3 44:01.05 16.9MPH 1:43.35 1 24:32.02 7:55/M 1:34:11.87 1:34:13.81 0:01.94
4 12 Pamela Aldrich 118 60 2 15:21.86 1:32HM 2:51.76 4 48:24.64 15.4MPH 1:36.28 3 27:43.33 8:56/M 1:35:57.87 1:36:02.12 0:04.25
 
Top

Female 80 to 84

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 27 Molly Hayes 141 83 1 33:50.34 3:23HM   1 1:13:42.09 10.1MPH 2:42.21 1 51:04.13 16:28/M 2:41:18.77 2:41:24.40 0:05.63
 
Top

Male Overall Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Sean Phelps 132 52 1 11:45.95 1:11HM 1:02.17 1 34:35.37 21.5MPH 0:49.05 1 20:14.30 6:32/M 1:08:26.84 1:08:26.84 0:00.00
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 16 Marc Wilkison 137 26 1 24:54.48 2:29HM 3:42.28 1 44:56.12 16.6MPH 2:13.52 1 30:53.99 9:58/M 1:46:40.39 1:46:42.47 0:02.08
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 2 Roger Larson 106 32 1 18:20.12 1:50HM   1 36:53.37 20.2MPH 0:48.12 1 20:34.22 6:38/M 1:16:35.83 1:16:37.27 0:01.44
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 6 Andrew Roberts 114 38 1 15:11.28 1:31HM 2:03.16 2 40:44.00 18.3MPH 0:41.42 2 23:49.01 7:41/M 1:22:28.87 1:22:29.37 0:00.50
2 7 Nick Hill 142 35 2 18:19.62 1:50HM 2:47.00 1 40:28.19 18.4MPH 1:27.40 1 21:51.23 7:03/M 1:24:53.44 1:24:59.99 0:06.55
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 4 Brian Dekiep 117 42 1 12:52.44 1:17HM 1:42.61 1 41:07.45 18.1MPH 1:08.50 1 22:29.02 7:15/M 1:19:20.02 1:19:20.78 0:00.76
2 11 Josh Pallister 136 41 2 19:10.20 1:55HM 2:48.99 2 48:26.66 15.4MPH 1:05.04 2 22:46.10 7:21/M 1:34:16.99 1:34:22.65 0:05.66
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 9 Bryan Flynn 147 47 1 16:48.96 1:41HM 1:52.10 1 38:56.34 19.1MPH 1:03.76 2 27:20.77 8:49/M 1:26:01.93 1:26:06.51 0:04.58
2 14 Jeffrey Heppner 121 45 2 18:16.70 1:50HM 2:43.05 2 45:23.23 16.4MPH 0:45.75 3 31:01.43 10:00/M 1:38:10.16 1:38:13.80 0:03.64
3 15 Steven Ziegler 134 47 5 25:58.33 2:36HM 3:56.09 3 46:02.06 16.2MPH 1:11.87 1 26:33.94 8:34/M 1:43:42.29 1:43:49.72 0:07.43
4 17 Stephen Creigh 112 47 4 21:44.46 2:10HM 2:37.07 4 47:13.27 15.8MPH 1:37.93 4 35:31.70 11:27/M 1:48:44.43 1:48:51.20 0:06.77
5 20 Gary Brewer 124 46 3 20:22.40 2:02HM   5 54:04.81 13.8MPH 1:49.58 5 39:29.42 12:44/M 1:55:46.21 1:55:52.18 0:05.97
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 5 Dave Adams 116 57 1 17:52.69 1:47HM 1:58.97 1 37:05.45 20.1MPH 0:54.68 1 23:27.37 7:34/M 1:21:19.16 1:21:32.03 0:12.87
2 13 Ted Chase 130 56 2 18:15.61 1:50HM 2:43.79 2 48:03.73 15.5MPH 1:41.59 2 26:19.15 8:29/M 1:37:03.87 1:37:06.03 0:02.16
3 19 Dennis Carlson 102 55 3 22:11.07 2:13HM 2:59.88 3 51:07.35 14.6MPH 1:52.44 3 35:55.71 11:35/M 1:54:06.45 1:54:14.84 0:08.39
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 10 Tom Furlong 129 61 2 17:42.46 1:46HM 1:23.38 1 42:12.86 17.6MPH 0:00.00 1 26:36.68 8:35/M 1:27:55.38 1:27:58.76 0:03.38
2 12 Russell Noonan 149 61 1 15:26.60 1:33HM 1:41.75 2 44:11.60 16.8MPH 1:04.70 3 32:54.99 10:37/M 1:35:19.64 1:35:22.08 0:02.44
3 18 Joseph Steffens 128 64 3 20:33.73 2:03HM 6:20.29 3 49:28.57 15.0MPH 0:41.34 2 32:02.21 10:20/M 1:49:06.14 1:49:12.18 0:06.04
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 3 Robert Rasmussen 139 65 1 13:29.24 1:21HM 2:43.11 1 35:29.56 21.0MPH 1:30.42 2 25:10.78 8:07/M 1:18:23.11 1:18:25.12 0:02.01
2 8 Dave Roberts 135 65 2 18:43.25 1:52HM 2:15.19 2 41:36.76 17.9MPH 0:39.11 1 22:23.18 7:13/M 1:25:37.49 1:25:41.93 0:04.44
 

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall*   ------------ Run1 ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Monica Moore 501 24 1 37:03.35 11:57/M 2:21.78 1 54:38.99 13.6MPH 2:32.68 1 43:59.23 14:11/M 2:20:36.03 2:20:36.03
 
Top

Male Overall Winners

  Overall*   ------------ Run1 ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun Chip
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time Diff
1 1 Robert Ray 500 59 1 23:21.74 7:32/M 1:19.91 1 33:50.05 22.0MPH 1:21.78 1 22:21.51 7:13/M 1:22:14.99 1:22:14.99
*Overall place within gender.