Competitive Timing

YFC Seeley Lake Challenge Duathlon/Triathlon

Overall Results

August 13, 2016


Accurate Results | Every Time Competitive Timing
Solo Duathlon Male Finishers
Kid's Triathlon Female Finishers
Kid's Triathlon Male Finishers
Solo Short Swim Female Finishers
Solo Short Swim Male Finishers
3 Person Team Short Swim Male Finishers
Solo Long Swim Female Finishers
Solo Long Swim Male Finishers
3 Person Team Long Swim Female Finishers
3 Person Team Long Swim Male Finishers

Solo Duathlon

Female Finishers

  ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Sara Eykelbosch Bozeman MT 1042 39 F 1 35-39 1 32:06.23 9:44/M 1:08.56 1 35:52.94 16.7mph 1:10.22 1 29:36.69 8:58/M 1:39:54.64 6:01/M
2 Angela Schaner Bozeman MT 1098 56 F 1 55-59 2 32:24.08 9:49/M 2:07.73 2 40:05.27 15.0mph 2:00.37 2 31:30.74 9:33/M 1:48:08.19 6:31/M
3 Shelly McMullen Belgrade MT 1078 52 F 1 50-54 3 33:10.08 10:03/M 1:38.03 3 41:07.60 14.6mph 1:06.73 3 32:56.00 9:59/M 1:49:58.44 6:37/M
4 Penny Smoot Power MT 1102 48 F 1 45-49 4 38:32.00 11:41/M 2:00.26 4 51:56.03 11.6mph 2:09.38 4 38:30.26 11:40/M 2:13:07.93 8:01/M
5 Jennifer Premo Missoula MT 1090 52 F 2 50-54             5 3:18:05.69 60:02/M 3:18:05.69 11:56/M
6 Brooke Premo Missoula MT 1089 27 F 1 25-29             6 3:18:05.69 60:02/M 3:18:05.69 11:56/M
DNF Becky Dunne Billings MT 1040 54 F 50-54                    
Top  

Male Finishers

  ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Aj McBroom Helena MT 1075 19 M 1 16-19 1 23:37.14 7:09/M 0:54.74 1 32:42.10 18.3mph 0:46.63 1 22:12.91 6:44/M 1:20:13.52 4:50/M
2 Dan Smoot Power MT 1101 55 M 1 55-59 2 39:41.52 12:02/M 1:02.27 2 39:41.08 15.1mph 1:26.28 2 36:52.45 11:10/M 1:58:43.60 7:09/M
DNF Wayne Fallis Billings MT 1043 55 M 55-59                    
DNF Matthew Parliament Helena MT 1084 37 M 35-39                    
DNF Tom Monaghan Missoula MT 1081 41 M 40-44                    
Top  

Kid's Triathlon

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Madalynn Jones Missoula MT 1134 11 F 1 10-12 1 2:12.28 4:24HY 1:33.02 1 11:20.89 13.2mph 0:21.30 1 2:46.84 5:32/M 18:14.33 6:01/M
2 Chayselyn Paulson Lolo MT 1086 12 F 2 10-12             8 18:29.10 36:58/M 18:29.10 6:06/M
3 Olivia Gibbons Kalispell MT 1142 8 F 1 1- 9 3 2:29.36 4:58HY 1:42.13 6 15:36.45 9.62mph 0:35.66 3 2:53.77 5:46/M 23:17.37 7:41/M
4 Breelyn Tomany Greenacres WA 1110 9 F 2 1- 9 4 2:38.50 5:16HY 3:36.62 2 13:45.01 10.9mph 0:39.81 4 2:57.07 5:54/M 23:37.01 7:48/M
5 Teagen Flint Manhattan MT 1046 7 F 3 1- 9 7 4:12.01 8:24HY 2:13.08 4 14:26.96 10.4mph 0:26.53 2 2:52.64 5:44/M 24:11.22 7:59/M
6 Alyxis Campbell Missoula MT 1021 11 F 3 10-12 2 2:27.87 4:54HY 2:51.99 5 15:00.19 10.0mph 0:33.88 5 3:22.77 6:44/M 24:16.70 8:01/M
7 Lucia Quarles Helena MT 1092 9 F 4 1- 9             9 25:03.05 50:06/M 25:03.05 8:16/M
8 Alyssa White Helena MT 1118 7 F 5 1- 9 5 2:56.25 5:52HY 3:21.34 3 14:08.78 10.6mph 0:33.13 7 4:11.35 8:22/M 25:10.85 8:18/M
9 Elizabeth Marron Helena MT 1070 7 F 6 1- 9 6 4:06.24 8:12HY 3:01.88 7 18:30.60 8.11mph 0:25.45 6 3:33.24 7:06/M 29:37.41 9:46/M
DNF Maiah Bontadelli Bozeman MT 1013 7 F 1- 9                    
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Landon Brown Kalispell MT 1017 10 M 1 10-12 1 2:22.48 4:44HY 1:26.03 1 10:17.71 14.6mph 0:27.82 5 2:45.71 5:30/M 17:19.75 5:43/M
2 Noah Knapp Helena MT 1133 8 M 1 1- 9 3 2:38.59 5:16HY 1:05.09 3 11:54.28 12.6mph 0:26.65 1 2:27.00 4:54/M 18:31.61 6:07/M
3 Tyler Comin Cardston AB 1033 11 M 2 10-12 4 2:41.08 5:22HY 2:57.21 2 11:20.79 13.2mph 0:28.44 4 2:41.41 5:22/M 20:08.93 6:39/M
4 Russell Comin Cardston AB 1032 9 M 2 1- 9 2 2:35.38 5:10HY 3:49.50 4 13:31.33 11.1mph 0:26.16 2 2:34.11 5:08/M 22:56.48 7:34/M
5 Elijah Jones Missoula MT 1137 7 M 3 1- 9 9 3:30.31 7:00HY 1:30.97 5 13:56.14 10.8mph 0:41.63 9 3:37.17 7:14/M 23:16.22 7:41/M
6 Sam Burleigh Helena MT 1020 9 M 4 1- 9 5 2:42.68 5:24HY 1:57.16 6 14:18.89 10.5mph 0:35.29 10 3:42.77 7:24/M 23:16.79 7:41/M
7 Silas Jones Missoula MT 1135 10 M 3 10-12 7 2:53.57 5:46HY 1:34.43 10 15:29.51 9.69mph 0:28.44 8 3:23.89 6:46/M 23:49.84 7:52/M
8 Dallin Comin Cardston AB 1031 9 M 5 1- 9 6 2:49.43 5:38HY 3:29.76 7 14:52.52 10.1mph 0:24.15 3 2:38.36 5:16/M 24:14.22 8:00/M
9 Hank Burleigh Helena MT 1019 11 M 4 10-12 8 3:15.55 6:30HY 1:37.90 8 15:07.69 9.92mph 0:27.04 11 3:54.85 7:48/M 24:23.03 8:03/M
10 Carver Brown Kalispell MT 1015 5 M 6 1- 9 10 4:21.45 8:42HY 1:17.25 9 15:11.02 9.88mph 0:25.27 7 3:10.68 6:20/M 24:25.67 8:03/M
11 Callahan Tomany Greenacres WA 1112 7 M 7 1- 9 12 7:53.13 15:46HY   11 17:36.32 8.52mph 0:36.57 6 3:05.38 6:10/M 29:11.40 9:38/M
12 Lucas Marron Helena MT 1072 5 M 8 1- 9 11 5:36.59 11:12HY 1:33.16 12 20:24.48 7.35mph 0:22.03 12 4:03.68 8:06/M 31:59.94 10:33/M
DNF Jase Rittal Bozeman MT 1094 8 M 1- 9                    
DNF Lucas Curtis Helena MT 1037 11 M 10-12                    
Top  

Solo Short Swim

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Abby McBroom Helena MT 1074 16 F 1 16-19 4 7:49.07 2:36HY   5 37:59.16 15.8mph   1 24:37.07 7:28/M 1:10:20.83 5:13/M
2 Amy Quarles Helena MT 1091 40 F 1 40-44 1 6:14.57 2:05HY 0:12.34 1 34:56.86 17.2mph 2:19.00 9 35:12.05 10:40/M 1:18:54.82 5:51/M
3 Nathalie Garant Sanders Bozeman MT 1139 53 F 1 50-54 3 7:32.19 2:31HY 2:50.53 4 37:33.02 16.0mph 1:19.07 5 32:15.33 9:46/M 1:21:30.14 6:03/M
4 Ashley Wilson Seattle WA 1122 34 F 1 30-34 7 9:50.94 3:17HY 2:48.07 10 40:56.84 14.7mph 0:56.01 3 30:33.17 9:15/M 1:25:05.03 6:19/M
5 Michelle Gordon Butte MT 1049 45 F 1 45-49 17 11:39.30 3:53HY 3:19.38 12 42:39.78 14.1mph 1:01.15 2 28:43.53 8:42/M 1:27:23.14 6:29/M
6 Joan Davis Townsend MT 1039 58 F 1 55-59 9 9:58.47 3:19HY 2:15.89 2 35:37.65 16.8mph 1:05.03 15 41:40.58 12:38/M 1:30:37.62 6:44/M
7 Jenna McMullen Belgrade MT 1077 18 F 2 16-19 2 7:22.38 2:27HY 4:05.70 14 44:04.02 13.6mph 1:10.33 8 34:55.86 10:35/M 1:31:38.29 6:48/M
8 Diane Radcliffe Bozeman MT 1093 58 F 2 55-59       19 53:59.51 11.1mph   13 37:45.10 11:26/M 1:31:44.61 6:49/M
9 Marcey Campbell Missoula MT 1024 40 F 2 40-44 8 9:54.02 3:18HY 6:47.63 9 40:48.53 14.7mph 2:39.13 6 32:18.29 9:47/M 1:32:27.60 6:52/M
10 Adina Boggs Missoula MT 1010 50 F 2 50-54 19 12:48.32 4:16HY 4:21.87 7 39:54.56 15.0mph 1:21.63 7 34:01.86 10:18/M 1:32:28.24 6:52/M
11 Amy Kafer Manhattan MT 1062 34 F 2 30-34 12 10:24.40 3:28HY 2:15.77 13 43:34.04 13.8mph 0:58.78 11 35:36.19 10:47/M 1:32:49.18 6:53/M
12 Jinny Berdine Clinton MT 1009 44 F 3 40-44 6 9:50.88 3:17HY 3:15.41 6 38:58.04 15.4mph 0:56.70 17 43:39.12 13:14/M 1:36:40.15 7:11/M
13 Linda Allen Lewistown MT 1001 53 F 3 50-54 16 11:38.00 3:53HY 7:23.20 3 35:48.07 16.8mph 1:12.26 14 41:36.79 12:36/M 1:37:38.32 7:15/M
14 Meg White Helena MT 1120 39 F 1 35-39 10 10:03.56 3:21HY 3:13.22 8 40:48.47 14.7mph 1:07.78 18 44:29.97 13:29/M 1:39:43.00 7:24/M
15 Payton Juelfs Kalispell MT 1060 13 F 1 1-15 13 10:41.64 3:34HY 4:17.61 17 47:01.76 12.8mph 0:57.13 12 37:17.81 11:18/M 1:40:15.95 7:27/M
16 Marlys Carpenter Lewistown MT 1028 55 F 3 55-59 21 20:57.91 6:59HY   11 41:14.61 14.6mph 3:18.51 10 35:16.62 10:41/M 1:40:45.77 7:29/M
17 Fawn McNeill Florence MT 1079 34 F 3 30-34 5 8:32.18 2:51HY 6:31.49 15 44:45.01 13.4mph 1:00.96 21 46:07.03 13:58/M 1:46:56.67 7:56/M
18 Kimberly Wortman Kalispell MT 1123 32 F 4 30-34 14 10:51.64 3:37HY 3:43.40 18 48:43.99 12.3mph 0:53.02 16 43:16.82 13:07/M 1:47:28.87 7:59/M
19 Gracie Gregareck Bozeman MT 1051 14 F 2 1-15 18 12:36.31 4:12HY 4:01.12 16 46:42.28 12.8mph 1:00.83 22 47:36.30 14:25/M 1:51:56.84 8:19/M
20 Abby Tomany Greenacres WA 1109 15 F 3 1-15 20 12:53.43 4:18HY 5:58.57 22 1:00:26.99 9.93mph 2:12.97 4 31:01.71 9:24/M 1:52:33.67 8:21/M
21 Stacy Juelfs Kalispell MT 1061 41 F 4 40-44 11 10:12.31 3:24HY 5:08.89 20 58:46.80 10.2mph 1:04.75 20 46:06.79 13:58/M 2:01:19.54 9:00/M
22 Jadyn Campbell Missoula MT 1023 14 F 4 1-15 15 10:53.36 3:38HY 4:14.80 21 58:52.84 10.2mph 1:12.22 19 46:06.37 13:58/M 2:01:19.59 9:00/M
DNF Linda Lubke Helena MT 1069 54 F 50-54                    
DNF Tiffany Parliament Helena MT 1085 36 F 35-39                    
DNF Aspen Pitcher Bozeman MT 1088 18 F 16-19                    
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
DNF Kaye Rittal Bozeman MT 1095 40 F 40-44                    
DNF Angella Molvig Missoula MT 1080 24 F 20-24                    
DNF Katie Kimm Bozeman MT 1063 28 F 25-29                    
DNF Michaela Bell Helena MT 1007 19 F 16-19                    
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Jaime Borrego Helena MT 1014 29 M 1 25-29 3 8:23.52 2:48HY 0:00.00 1 28:36.65 21.0mph 1:09.21 1 23:56.42 7:15/M 1:02:05.80 4:37/M
2 Doug McBroom Helena MT 1076 48 M 1 45-49 2 7:25.07 2:28HY 0:00.00 3 30:00.96 20.0mph 1:20.23 2 25:55.71 7:51/M 1:04:41.97 4:48/M
3 Steve Fitzpatrick Great Falls MT 1044 37 M 1 35-39 13 12:34.43 4:11HY 2:21.00 4 31:05.58 19.3mph 0:52.40 3 26:25.06 8:00/M 1:13:18.47 5:27/M
4 Justin Wynder Cardston AB 1124 44 M 1 40-44 7 9:29.06 3:10HY 0:00.00 2 28:50.47 20.8mph 9:29.06 7 32:06.59 9:44/M 1:19:55.18 5:56/M
5 Josh Knoedler Bozeman MT 1066 41 M 2 40-44 6 8:56.32 2:59HY 3:23.68 8 37:50.94 15.9mph 0:53.95 4 29:04.56 8:48/M 1:20:09.45 5:57/M
6 Linus Ulmer Tuebingen BW 1132 14 M 1 1-15 1 6:39.01 2:13HY 1:54.23 11 41:02.11 14.6mph 0:37.05 5 30:31.92 9:15/M 1:20:44.32 6:00/M
7 Robbie Bennett Clancy MT 1008 29 M 2 25-29 5 8:40.94 2:53HY 2:48.59 9 37:51.66 15.9mph 0:54.47 6 31:14.85 9:28/M 1:21:30.51 6:03/M
8 Taylor White Helena MT 1121 16 M 1 16-19 4 8:26.35 2:49HY 3:59.79 6 35:43.51 16.8mph 0:57.71 8 34:15.34 10:23/M 1:23:22.70 6:11/M
9 Joe White Helena MT 1119 42 M 3 40-44 12 11:42.81 3:54HY 2:52.00 5 34:54.17 17.2mph 0:43.38 9 34:23.80 10:25/M 1:24:36.16 6:17/M
10 Chad Carlin Kalispell MT 1025 36 M 2 35-39 10 10:32.49 3:31HY 4:03.79 10 40:16.30 14.9mph 0:52.45 11 36:45.21 11:08/M 1:32:30.24 6:52/M
11 Bart Price El Segundo CA 1125 56 M 1 55-59 16 14:35.51 4:52HY 3:13.56 7 37:08.37 16.2mph 3:08.54 10 35:08.26 10:39/M 1:33:14.24 6:55/M
12 Timothy Boggs Missoula MT 1011 54 M 1 50-54 14 12:51.33 4:17HY 3:09.20 14 45:27.68 13.2mph 1:09.22 13 39:49.03 12:04/M 1:42:26.46 7:36/M
13 Bj Campbell Missoula MT 1022 39 M 3 35-39 11 10:53.08 3:38HY 4:27.52 16 48:02.71 12.5mph 1:42.12 12 38:33.26 11:41/M 1:43:38.69 7:42/M
14 Mark Johnson Bozeman MT 1058 56 M 2 55-59 8 9:33.07 3:11HY 5:14.99 12 42:01.17 14.3mph 1:47.91 16 48:12.22 14:36/M 1:46:49.36 7:56/M
15 John Gordon Butte MT 1048 49 M 2 45-49 9 9:46.65 3:15HY 4:55.96 15 47:54.17 12.5mph 1:17.21 14 44:42.28 13:33/M 1:48:36.27 8:04/M
16 Justun Juelfs Kalispell MT 1059 42 M 4 40-44 17 15:22.11 5:07HY 0:00.00 13 42:07.72 14.2mph   17 57:11.55 17:20/M 1:54:41.38 8:31/M
17 Mick Tomany Greenacres WA 1114 45 M 3 45-49 15 12:55.13 4:18HY 7:38.05 17 58:45.72 10.2mph 2:11.50 15 47:39.63 14:26/M 2:09:10.03 9:35/M
DNF John Walker Helena MT 1117 47 M 45-49                    
DNF Jesse Baker Missoula MT 1005 24 M 20-24                    

3 Person Team Short Swim

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 I hope my wife doesn't wreck on the bike Missoula MT 1126 57 M 1 Mixed 0-99 1 10:29.58 3:30HY 0:42.29 1 46:11.09 13.0mph 0:39.55 1 31:42.78 9:36/M 1:29:45.29 6:40/M
Top  

Solo Long Swim

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Kate Logsdon Helenaena MT 1068 39 F 1 35-39 4 11:32.71 1:55HY 1:19.86 1 31:11.06 19.2mph 1:06.20 1 25:45.27 7:48/M 1:10:55.10 5:12/M
2 Stephanie Knapp Helena MT 1065 35 F 2 35-39 3 11:18.08 1:53HY 1:41.76 4 32:50.46 18.3mph 1:03.09 2 27:08.72 8:13/M 1:14:02.11 5:26/M
3 Kristie Peressini Henderson NV 1087 50 F 1 50-54 5 11:43.00 1:57HY 3:44.00 3 31:59.72 18.8mph 1:16.28 5 28:31.00 8:38/M 1:17:14.00 5:40/M
4 Heather Barranger Whitefish MT 1006 50 F 2 50-54 8 12:56.82 2:09HY 2:32.28 2 31:33.87 19.0mph 1:35.17 7 28:42.45 8:42/M 1:17:20.59 5:40/M
5 Anne Swentik Missoula MT 1105 29 F 1 25-29 11 13:55.28 2:19HY 2:03.12 5 33:08.13 18.1mph 0:45.42 4 28:15.84 8:34/M 1:18:07.79 5:44/M
6 Hanna Marron Helena MT 1071 34 F 1 30-34 12 14:00.91 2:20HY 2:02.71 7 34:41.00 17.3mph 0:59.22 3 27:13.93 8:15/M 1:18:57.77 5:47/M
7 Erin Granger Great Falls MT 1050 32 F 2 30-34 17 16:40.47 2:47HY 2:06.08 6 34:30.13 17.4mph 0:53.71 10 31:20.66 9:30/M 1:25:31.05 6:16/M
8 Lydia Austin Bigfork MT 1003 57 F 1 55-59 20 18:01.16 3:00HY 3:57.86 8 35:29.75 16.9mph 1:09.48 6 28:41.24 8:42/M 1:27:19.49 6:24/M
9 Carmody Sloan Billings MT 1099 37 F 3 35-39 10 13:11.94 2:12HY 2:48.44 13 39:10.82 15.3mph 1:24.96 13 33:04.82 10:01/M 1:29:40.98 6:34/M
10 Keira Austin Bigfork MT 1002 22 F 1 20-24 19 17:58.93 3:00HY 3:36.45 12 38:49.13 15.5mph 1:02.72 8 29:51.48 9:03/M 1:31:18.71 6:42/M
11 Jessie Curtis Helena MT 1036 36 F 4 35-39 7 12:34.11 2:06HY 3:22.88 16 39:54.58 15.0mph 0:59.10 15 35:17.61 10:42/M 1:32:08.28 6:45/M
12 Kelly Thies Kalispell MT 1107 61 F 1 60-64 18 17:24.35 2:54HY 3:26.65 10 37:23.09 16.0mph 1:12.68 12 32:58.82 9:59/M 1:32:25.59 6:47/M
13 Madi Smith Great Falls MT 1100 17 F 1 16-19 1 10:57.59 1:50HY 3:00.89 19 42:05.29 14.3mph 0:55.14 17 39:55.04 12:06/M 1:36:53.95 7:06/M
14 Janice Carlson Bozeman MT 1026 61 F 2 60-64 14 14:15.27 2:23HY 3:19.25 14 39:29.33 15.2mph 1:29.41 18 41:01.22 12:26/M 1:39:34.48 7:18/M
15 Emily Taapken Lolo MT 1106 23 F 2 20-24 21 18:50.63 3:08HY 3:23.08 11 38:15.74 15.7mph 1:03.13 16 38:18.13 11:36/M 1:39:50.71 7:19/M
16 Marin Hall Bonner MT 1053 52 F 3 50-54 6 12:09.51 2:02HY 2:11.52 23 55:51.18 10.7mph 1:30.29 11 31:58.39 9:41/M 1:43:40.89 7:36/M
17 Jennifer Thompson Lewistown MT 1108 51 F 4 50-54 23 19:19.81 3:13HY 4:50.72 9 36:59.52 16.2mph 1:21.61 19 41:31.53 12:35/M 1:44:03.19 7:38/M
18 Kelly Johnson Bozeman MT 1057 56 F 2 55-59 15 16:16.28 2:43HY 3:16.44 17 40:13.59 14.9mph 1:01.41 22 43:17.33 13:07/M 1:44:05.05 7:38/M
19 Ann Cowley Belgrade MT 1035 55 F 3 55-59 13 14:15.20 2:23HY 3:29.72 18 41:55.19 14.3mph 1:52.36 20 42:34.64 12:54/M 1:44:07.11 7:38/M
20 Kathryn Tomany Greenacres WA 1113 43 F 1 40-44 24 20:34.30 3:26HY 4:55.39 22 49:19.58 12.2mph 1:07.09 9 30:15.00 9:10/M 1:46:11.36 7:47/M
21 Kathryn Heryla Great Falls MT 1055 18 F 2 16-19 2 11:09.19 1:52HY 3:10.51 24 58:31.00 10.3mph 1:09.87 14 33:52.02 10:16/M 1:47:52.59 7:54/M
22 Heather Hudson Helena MT 1056 39 F 5 35-39 22 19:14.15 3:12HY 3:00.01 20 43:25.80 13.8mph 1:40.60 21 43:08.21 13:04/M 1:50:28.77 8:06/M
23 Morgan Conklin Missoula MT 1034 23 F 3 20-24 9 13:05.50 2:11HY 3:24.03 21 44:54.43 13.4mph 1:07.80 23 48:10.36 14:36/M 1:50:42.12 8:07/M
24 Chrissie Carpenter Cascade MT 1027 36 F 6 35-39 16 16:39.78 2:47HY 5:02.44 15 39:32.31 15.2mph 2:57.83 24 56:28.39 17:07/M 2:00:40.75 8:51/M
DNF Bailey Evans Bigfork MT 1041 27 F 25-29                    
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
DNF Amy Robinson Whitefish MT 1097 39 F 35-39                    
DNF Candice Griffith Helena MT 1052 37 F 35-39                    
DNF Kristen Bontadelli Bozeman MT 1012 38 F 35-39                    
DNF Alison Charlton Bozeman MT 1029 36 F 35-39                    
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Matthew Handwerk Coeur D Alene ID 1054 32 M 1 30-34 5 11:33.97 1:56HY 1:19.44 1 24:40.59 24.3mph 0:59.16 1 19:59.98 6:03/M 58:33.14 4:18/M
2 Jeff Brown Kalispell MT 1016 37 M 1 35-39 3 10:40.73 1:47HY 0:00.00 2 27:35.27 21.8mph 0:54.75 5 21:55.80 6:38/M 1:01:06.55 4:29/M
3 Dan Sullivan Helena MT 1140 51 M 1 50-54 2 10:20.03 1:43HY 1:13.90 3 28:07.00 21.3mph 0:39.92 3 21:11.49 6:25/M 1:01:32.34 4:31/M
4 Shaun Marshall Pryde Bozeman MT 1138 54 M 2 50-54 8 12:58.29 2:10HY 1:22.18 4 28:11.21 21.3mph 1:08.64 2 20:10.00 6:07/M 1:03:50.32 4:41/M
5 Jerome Steen Missoula MT 1104 46 M 1 45-49 9 13:17.37 2:13HY 1:38.52 5 30:19.46 19.8mph 1:01.37 4 21:54.26 6:38/M 1:08:10.98 5:00/M
6 Joe Lienhard Great Falls MT 1067 34 M 2 30-34 4 10:54.89 1:49HY 1:42.43 8 31:54.93 18.8mph 0:38.78 12 26:38.47 8:04/M 1:11:49.50 5:16/M
7 Tom Stanton Helena MT 1103 37 M 2 35-39 16 15:36.93 2:36HY 1:33.15 6 31:32.76 19.0mph 0:54.83 10 24:37.73 7:28/M 1:14:15.40 5:27/M
8 Patrick Marron Helena MT 1073 35 M 3 35-39 14 13:57.86 2:20HY 2:18.43 10 33:20.30 18.0mph 0:46.19 6 24:15.57 7:21/M 1:14:38.35 5:28/M
9 Cory Vellinga Bozeman MT 1116 57 M 1 55-59 7 12:05.44 2:01HY 1:45.00 7 31:33.63 19.0mph 1:24.60 16 29:11.45 8:51/M 1:16:00.12 5:34/M
10 Al Flint Manhattan MT 1045 40 M 1 40-44 10 13:18.59 2:13HY 2:00.51 9 33:07.40 18.1mph 1:12.90 14 27:10.77 8:14/M 1:16:50.17 5:38/M
11 Ammon Comin Cardston AB 1030 14 M 1 1-15 11 13:34.35 2:16HY 2:49.35 14 35:57.45 16.7mph 0:53.33 7 24:27.79 7:25/M 1:17:42.27 5:42/M
12 Josh Pallister Helena MT 1083 42 M 2 40-44       23 54:41.69 11.0mph   11 26:22.00 7:59/M 1:21:03.69 5:57/M
13 Brian Roberts Bozeman MT 1096 48 M 2 45-49 13 13:53.88 2:19HY 2:42.15 17 37:30.52 16.0mph 0:54.69 13 27:02.71 8:12/M 1:22:03.95 6:01/M
14 Colton Klaudt Billings MT 1064 17 M 1 16-19 6 12:01.13 2:00HY 4:28.62 21 39:40.93 15.1mph 2:19.45 8 24:28.56 7:25/M 1:22:58.69 6:05/M
15 Josh Grace Seeley Lake MT 1136 18 M 2 16-19 18 17:11.72 2:52HY 1:49.75 20 39:01.59 15.4mph 0:40.99 9 24:31.33 7:26/M 1:23:15.38 6:06/M
16 Marc Dahl Livingston MT 1038 30 M 3 30-34 12 13:50.40 2:18HY 2:43.21 15 37:01.95 16.2mph 1:10.86 17 29:13.77 8:51/M 1:24:00.19 6:10/M
17 Dave Burleigh Helena MT 1018 39 M 4 35-39 1 10:13.42 1:42HY 3:27.69 18 38:38.30 15.5mph 0:58.06 21 36:32.99 11:04/M 1:29:50.46 6:35/M
18 Joshua Gansel Whitefish MT 1047 36 M 5 35-39 15 15:16.45 2:33HY 3:58.61 13 35:53.39 16.7mph 1:10.78 20 33:58.73 10:18/M 1:30:17.96 6:37/M
19 Tony Stephen Calgary AB 1141 56 M 2 55-59 19 17:30.66 2:55HY 2:35.26 16 37:21.89 16.1mph 0:41.53 19 32:45.94 9:55/M 1:30:55.28 6:40/M
20 Scott Austin Bigfork MT 1004 54 M 3 50-54 20 18:01.39 3:00HY 3:31.78 19 38:55.09 15.4mph 0:57.43 18 29:53.24 9:03/M 1:31:18.93 6:42/M
21 Pete Torbergson Missoulamissoula MT 1115 69 M 1 65-99 17 16:46.86 2:48HY 1:39.30 11 34:13.34 17.5mph 1:15.99 22 45:42.09 13:51/M 1:39:37.58 7:18/M
22 Cade Tomany Greenacres WA 1111 13 M 2 1-15 21 20:35.14 3:26HY 4:55.68 22 49:19.39 12.2mph 1:06.20 15 28:42.97 8:42/M 1:44:39.38 7:40/M
23 Craig Moore Cascade MT 1082 47 M 3 45-49 22 24:03.90 4:01HY 2:02.43 12 35:11.60 17.1mph 2:54.90 23 56:28.05 17:07/M 2:00:40.88 8:51/M
Top  

3 Person Team Long Swim

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Hood Go Crazy Missoula MT 1129 18 F 3 Mixed 0-99 1 15:31.64 2:35HY 0:23.03 1 37:42.57 15.9mph 0:27.06 1 23:59.82 7:16/M 1:18:04.12 5:43/M
2 Paulson Electric Lolo MT 1131 51 F 4 Mixed 0-99 2 16:27.81 2:45HY 0:35.21 3 41:23.62 14.5mph 0:35.25 2 28:52.39 8:45/M 1:27:54.28 6:27/M
3 CAM Trotters Kalispell MT 1130 33 F 5 Mixed 0-99 3 17:57.83 3:00HY 0:34.78 2 39:54.86 15.0mph 0:33.20 3 30:23.76 9:12/M 1:29:24.43 6:33/M
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Pace
1 Jedi Knights Seeley Lake MT 1127 51 M 1 Mixed 0-99 1 9:56.95 1:39HY 0:00.00 1 27:38.98 21.7mph   2 35:22.16 10:43/M 1:12:58.09 5:21/M
2 It's Only a Half-hour Hall MT 1128 40 M 2 Mixed 0-99 2 13:04.75 2:11HY 0:31.80 2 30:44.01 19.5mph 0:25.75 1 28:15.69 8:34/M 1:13:02.00 5:21/M