Left Banner
 
 

Save The Tatas

Age Group Results

July 21, 2017


Accurate Results | Every Time Competitive Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5k (2.9miles)

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ryenn Hart Naples FL 723 12 1 20:51.7 20:51.7 0:00.0 7:11/M
2 Sarah Nemeth Marco Island FL 717 15 2 22:20.4 22:20.4 0:00.0 7:42/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Marlo Brown Ulm MT 716 0 125 54:43.0 55:10.8 0:27.8 18:52/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ryenn Hart Naples FL 723 12 1 20:51.7 20:51.7 0:00.0 7:11/M
2 Sarah Nemeth Marco Island FL 717 15 2 22:20.4 22:20.4 0:00.0 7:42/M
3 Ella Kerchner Naples FL 724 16 3 22:50.8 22:50.8 0:00.0 7:52/M
4 Ellie Poling Naples FL 740 14 4 23:44.9 23:44.9 0:00.0 8:11/M
5 Michaela Hauk Great Falls MT 820 14 7 24:45.9 24:48.1 0:02.2 8:32/M
6 Kasey Hart Marco Island FL 722 13 11 27:01.0 27:01.6 0:00.5 9:19/M
7 Draylen Sawyer Simms MT 687 15 15 27:39.6 27:43.3 0:03.6 9:32/M
8 Caroline Troyer Great Falls MT 824 7 29 31:51.8 32:50.2 0:58.3 10:59/M
9 Taylee Sawyer Simms MT 688 12 48 37:59.4 38:03.0 0:03.6 13:06/M
10 Danaya Osei Great Falls MT 661 14 54 39:34.3 40:12.0 0:37.6 13:39/M
11 Sarah Weissman Great Falls MT 702 19 57 40:02.6 40:25.8 0:23.2 13:48/M
12 Joslin Knightstep Great Falls MT 694 19 77 42:27.3 42:45.3 0:17.9 14:38/M
13 Julia Dugas Castle Rock CO 693 16 85 44:43.6 45:07.8 0:24.1 15:25/M
14 Sylvia Adongo Elgin SC 609 13 91 45:46.9 46:28.2 0:41.2 15:47/M
15 Alyvia Wanner Great Falls MT 652 10 116 50:12.0 50:17.7 0:05.7 17:19/M
16 Kaitlyn Bratten Great Falls MT 651 13 117 50:12.0 50:18.5 0:06.4 17:19/M
17 Elsie Krzyzanowski Missoula MT 665 6 129 55:29.0 56:27.7 0:58.7 19:08/M
18 Chloe Carter Great Falls MT 692 12 134 57:00.1 57:22.5 0:22.4 19:39/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sherry Kauer Fort Benton MT 741 27 9 25:57.3 26:11.8 0:14.5 8:57/M
2 Amy Ferringer Great Falls MT 611 25 13 27:17.6 27:18.8 0:01.2 9:24/M
3 Melissa Jeancola Great Falls MT 806 29 14 27:28.6 27:41.1 0:12.5 9:28/M
4 Kristine Cave Great Falls MT 640 28 16 27:45.7 28:11.9 0:26.2 9:34/M
5 Gabrielle Bugnon Great Falls MT 829 27 18 27:47.9 27:55.7 0:07.8 9:35/M
6 Brooklyn Bulf Great Falls MT 700 22 20 28:16.4 28:16.4 9:45/M
7 Staci Mansch Great Falls MT 839 26 24 28:59.6 33:32.1 4:32.4 10:00/M
8 Kristen Mansch Great Falls MT 838 29 25 28:59.8 33:32.1 4:32.3 10:00/M
9 Kara Emery Ulm MT 830 28 28 31:19.3 31:28.9 0:09.5 10:48/M
10 Jessica Overton Great Falls MT 639 22 31 32:23.1 32:34.1 0:11.0 11:10/M
11 Jennifer Irwin Great Falls MT 638 22 33 33:18.6 33:30.6 0:12.0 11:29/M
12 Mary Santoianni Great Falls MT 695 23 34 33:32.8 33:36.7 0:03.9 11:34/M
13 Marcie Gibson Great Falls MT 697 23 35 33:34.0 33:38.0 0:04.0 11:34/M
14 Heather Coffee Box Elder MT 601 25 46 37:25.1 37:35.2 0:10.1 12:54/M
15 Shaunna Law Great Falls MT 840 24 51 38:47.8 46:20.0 7:32.2 13:22/M
16 Caroline Rocha Great Falls MT 841 25 52 38:49.7 46:19.5 7:29.8 13:23/M
17 Kayla Bachman Great Falls MT 634 25 70 41:33.0 42:13.5 0:40.5 14:20/M
18 Sequoia Adams Great Falls MT 823 20 72 41:37.5 41:44.0 0:06.4 14:21/M
19 Ashlee Cochran Great Falls MT 813 28 73 41:42.6 41:42.6 14:23/M
20 Shelby Decker Great Falls MT 617 23 83 44:32.6 44:59.6 0:27.0 15:21/M
21 Michelle Meador Great Falls MT 689 25 95 46:40.7 46:46.8 0:06.0 16:06/M
22 Annie Norman Laurel MT 681 20 114 49:47.0 50:18.7 0:31.6 17:10/M
23 Jaycee Edmonds Great Falls MT 629 24 123 53:50.2 54:20.7 0:30.5 18:34/M
24 Calies Ludvigson Cascade MT 720 21 124 54:39.0 55:08.7 0:29.7 18:51/M
25 Brittney Robbins Great Falls MT 619 25 126 54:47.1 55:09.5 0:22.3 18:53/M
26 Marissa Jacobs Great Falls MT 618 24 127 54:48.2 55:09.9 0:21.7 18:54/M
27 Olivia Addyman Corvallis MT 684 29 131 55:37.9 56:26.1 0:48.2 19:11/M
28 Kayla Rasmussen Great Falls MT 612 23 132 55:56.1 56:17.1 0:21.0 19:17/M
29 Sheryl Krzyzanowski Missoula MT 664 29 138 57:16.8 58:07.9 0:51.1 19:45/M
30 Jamie Malter Walnut Creek CA 680 23 140 57:52.2 58:43.4 0:51.2 19:57/M
31 Brianna Malter Walnut Creek CA 679 26 141 57:57.3 58:43.0 0:45.6 19:59/M
32 Amber Steers Great Falls MT 831 28 147 1:02:30.3 1:03:04.7 0:34.3 21:33/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Shawn Hengst Great Falls MT 662 35 5 23:57.0 24:11.7 0:14.6 8:16/M
2 Katey Marquis Cascade MT 637 33 10 26:25.4 26:28.3 0:02.8 9:07/M
3 Sonjia Dillen Great Falls MT 807 36 21 28:20.5 28:32.8 0:12.3 9:46/M
4 Katie Bray Great Falls MT 698 34 23 28:43.1 28:52.0 0:08.8 9:54/M
5 Amanda Bryson Great Falls MT 821 32 32 33:00.6 33:26.8 0:26.2 11:23/M
6 Caroline J Kirkpatrick Great Falls MT 633 30 36 33:45.2 34:25.7 0:40.5 11:38/M
7 Liz Shores Great Falls MT 635 37 44 36:21.4 37:02.2 0:40.7 12:32/M
8 Mary Racine Browning MT 602 37 45 37:23.9 37:23.9 0:00.0 12:53/M
9 Mandi Crable Billings MT 703 37 47 37:58.9 38:16.0 0:17.1 13:06/M
10 Lisa Troyer Great Falls MT 822 36 53 39:12.4 40:12.2 0:59.8 13:31/M
11 Hailey Thomas Great Falls MT 812 30 55 39:52.9 40:17.3 0:24.3 13:45/M
12 Katherine Anderson Belt MT 672 32 60 40:05.8 40:16.4 0:10.5 13:49/M
13 Ashley Nelson Great Falls MT 810 33 62 40:21.8 40:46.8 0:25.0 13:55/M
14 Melissa Rogers Great Falls MT 808 31 63 40:28.8 40:40.4 0:11.6 13:57/M
15 Gisela Hvamstad Great Falls MT 653 35 65 40:33.0 41:09.3 0:36.3 13:59/M
16 Alicia Davis Great Falls MT 744 36 66 40:56.4 40:56.4 14:07/M
17 Meghan Miller Great Falls MT 746 36 74 41:54.8 42:52.2 0:57.3 14:27/M
18 Anita Hochstetler Great Falls MT 747 32 75 41:55.8 42:52.4 0:56.6 14:27/M
19 Katie Biggs Great Falls MT 646 30 79 43:40.9 43:45.2 0:04.2 15:03/M
20 Rebecca Younkin Great Falls MT 628 37 80 43:50.6 43:53.7 0:03.1 15:07/M
21 Stephanie Crites Great Falls MT 748 34 81 44:28.0 45:01.0 0:33.0 15:20/M
22 Amy Sheryak Great Falls MT 616 33 82 44:32.4 44:59.6 0:27.2 15:21/M
23 Danielle Lienhard Great Falls MT 645 31 84 44:33.4 44:38.3 0:04.8 15:22/M
24 Shanda Sawyer Simms MT 686 38 88 45:01.4 45:05.9 0:04.5 15:31/M
25 Mica Moreau Great Falls MT 650 37 96 46:41.9 46:48.4 0:06.5 16:06/M
26 Kristi Voboril Great Falls MT 707 33 98 48:10.6 48:34.4 0:23.8 16:37/M
27 Jaime Rhude Great Falls MT 725 38 101 48:14.7 49:00.3 0:45.5 16:38/M
28 Carla Hauk Great Falls MT 819 39 102 48:15.5 49:00.3 0:44.8 16:38/M
29 Brandi Szydlowski Great Falls MT 626 36 118 52:09.3 52:51.2 0:41.9 17:59/M
30 Kristy Mahlum Great Falls MT 605 38 135 57:01.4 57:15.8 0:14.4 19:40/M
31 Amanda Elliott Great Falls MT 622 37 137 57:06.4 57:27.5 0:21.0 19:41/M
32 Elizabeth Lohse Havre MT 670 36 142 58:00.9 58:49.8 0:48.9 20:00/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jess Godfrey Belt MT 636 43 6 24:33.5 24:37.0 0:03.5 8:28/M
2 Gretchen Fowell Great Falls MT 834 40 8 24:50.7 24:52.8 0:02.0 8:34/M
3 Jennifer Hart Marco Island FL 719 40 12 27:01.8 27:01.8 0:00.0 9:19/M
4 Valerie Flaherty Greatfalls MT 621 47 17 27:46.4 28:12.1 0:25.6 9:34/M
5 Cindy Cronce Helena MT 625 46 22 28:22.6 28:22.6 0:00.0 9:47/M
6 Lynn Pitts Great Falls MT 816 42 30 32:21.1 32:26.9 0:05.7 11:09/M
7 Christi Kenter Great Falls MT 668 44 40 34:34.3 34:49.6 0:15.2 11:55/M
8 Natalie Heydenreich Great Falls MT 802 46 41 34:47.7 35:11.2 0:23.5 12:00/M
9 Jennifer Bonderenko Great Falls MT 817 44 42 35:53.3 36:26.2 0:32.9 12:22/M
10 Kristine Bohl Great Falls MT 804 44 43 36:17.6 36:30.7 0:13.0 12:31/M
11 Cindy Brubaker Great Falls MT 750 42 58 40:04.1 40:19.0 0:14.8 13:49/M
12 Marilyn Fritz Great Falls MT 674 43 59 40:04.7 40:16.9 0:12.1 13:49/M
13 Gina Mannin Great Falls MT 654 43 64 40:31.8 41:09.0 0:37.1 13:58/M
14 Bonnie Spiller Great Falls MT 607 40 76 42:10.1 42:44.0 0:33.9 14:32/M
15 Arlana Carter Great Falls MT 691 42 86 44:43.8 45:10.1 0:26.3 15:25/M
16 Tiann Lugo Grert Falls MT 690 41 87 44:50.9 45:17.4 0:26.5 15:28/M
17 Heidi Adogno Elgin SC 608 40 92 45:50.3 46:29.4 0:39.1 15:48/M
18 Melissa Zimmer Great Falls MT 827 48 94 46:30.6 46:48.9 0:18.3 16:02/M
19 Kris Van Every Great Falls MT 708 48 99 48:11.9 48:33.3 0:21.4 16:37/M
20 Jennifer Bearmedicine Browning MT 603 43 105 49:06.0 49:13.0 0:06.9 16:56/M
21 Leanne Huber Great Falls MT 815 49 107 49:24.2 49:54.9 0:30.6 17:02/M
22 Stacie Schissler Great Falls MT 641 43 109 49:27.6 49:55.9 0:28.3 17:03/M
23 Cherie Show Browning MT 606 46 110 49:36.6 49:42.8 0:06.2 17:06/M
24 Brandi Smith Great Falls MT 613 43 133 55:56.9 56:17.3 0:20.4 19:17/M
25 Tina Schubert Great Falls MT 620 48 139 57:29.1 57:51.6 0:22.4 19:49/M
26 Michele Ellington Great Falls MT 648 45 144 1:01:10.1 1:01:22.6 0:12.5 21:06/M
27 Tina Henry Great Falls MT 676 49 145 1:01:10.3 1:01:21.4 0:11.1 21:06/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Pat Arant Big Timber MT 615 50 26 30:10.4 30:19.2 0:08.7 10:24/M
2 Toni Quinn Great Falls MT 833 59 27 30:28.8 30:41.6 0:12.8 10:30/M
3 Vicki Rogers Great Falls MT 642 51 37 34:16.4 34:56.0 0:39.6 11:49/M
4 Shelly Moody Great Falls MT 643 53 38 34:18.0 34:55.2 0:37.1 11:50/M
5 Liesa Phillips Great Falls MT 655 57 39 34:22.0 34:33.2 0:11.1 11:51/M
6 Susan Shoemaker West Burlington IA 711 54 49 38:46.6 38:55.0 0:08.3 13:22/M
7 Ester Bloomer Hudson WI 710 56 50 38:47.3 38:55.3 0:08.0 13:22/M
8 Alexandra Marshall Great Falls MT 610 50 56 39:59.8 40:31.9 0:32.0 13:47/M
9 Johanna Mellinger Power MT 738 58 61 40:08.2 40:23.8 0:15.6 13:50/M
10 Bonnie Jensen Great Falls MT 743 59 68 40:57.6 40:57.6 14:07/M
11 Polly Kuglin Great Falls MT 657 56 69 41:32.8 41:40.7 0:07.9 14:19/M
12 Michelle Torres Cascade MT 801 56 71 41:34.7 42:02.1 0:27.3 14:20/M
13 Betty Nemeth Marco Island FL 713 53 78 43:09.8 43:13.3 0:03.4 14:53/M
14 Lynn Oatman Great Falls MT 712 57 89 45:28.5 45:28.5 15:41/M
15 Kristine Voorhees Great Falls MT 745 58 90 45:28.5 45:28.5 15:41/M
16 Micky Mosby Great Fallsreat Falls MT 826 51 93 46:29.7 46:49.1 0:19.3 16:02/M
17 Lisa McGarity Naples FL 729 54 97 47:38.3 47:47.3 0:08.9 16:26/M
18 Cindy Wojciechowski Great Falls MT 709 50 100 48:12.5 48:34.0 0:21.4 16:37/M
19 Marian Keller Great Falls MT 623 56 103 48:37.0 48:54.3 0:17.2 16:46/M
20 Georgette Schrader Great Falls MT 814 55 108 49:25.6 49:55.2 0:29.6 17:02/M
21 Sally Norman Laurel MT 682 51 111 49:36.7 50:20.0 0:43.2 17:06/M
22 Angie Bratten Great Falls MT 649 50 113 49:40.6 49:47.0 0:06.3 17:08/M
23 Shannon Damron Missoula MT 678 56 115 49:52.8 50:24.5 0:31.6 17:12/M
24 Ginger Mueller Miles City MT 627 52 119 52:10.6 52:50.2 0:39.6 17:59/M
25 Linda Grossman Great Falls MT 721 58 121 53:24.6 53:46.0 0:21.4 18:25/M
26 Roberta Wennerberg Great Falls MT 632 51 122 53:46.7 54:19.5 0:32.8 18:32/M
27 Suzan Krzyzanowski Havre MT 683 59 128 55:21.9 56:03.7 0:41.8 19:05/M
28 Laura Labelle Great Falls MT 666 53 143 58:36.5 59:12.6 0:36.0 20:12/M
29 Joy Steers Fort Benton MT 832 51 146 1:02:28.8 1:03:07.5 0:38.7 21:32/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Janice Swanson Great Falls MT 656 65 19 28:05.3 28:06.1 0:00.8 9:41/M
2 Dina Davis Great Falls MT 742 60 67 40:57.0 40:57.0 14:07/M
3 Ann Nankervis Great Falls MT 624 65 104 48:38.9 48:54.1 0:15.1 16:46/M
4 Deborah Nicholls Great Falls MT 728 62 106 49:15.1 49:49.4 0:34.3 16:59/M
5 Shelly Malter Walnut Creek CA 677 60 112 49:38.9 50:23.2 0:44.3 17:07/M
6 Fern Lohse Havre MT 673 63 130 55:31.1 56:22.1 0:50.9 19:09/M
7 Jude Mahlum Great Falls MT 604 66 136 57:02.5 57:13.4 0:10.9 19:40/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Susan Keeney Great Falls MT 828 70 120 53:23.9 53:44.8 0:20.9 18:24/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anthony Alvarez Naples FL 736 16 1 17:01.9 17:01.9 0:00.0 5:52/M
2 Henry Kakalecik Great Falls MT 809 16 2 17:05.1 17:05.1 0:00.0 5:53/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Greg Biggs Great Falls MT 647 17 26:48.6 26:50.3 0:01.7 9:14/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anthony Alvarez Naples FL 736 16 1 17:01.9 17:01.9 0:00.0 5:52/M
2 Henry Kakalecik Great Falls MT 809 16 2 17:05.1 17:05.1 0:00.0 5:53/M
3 Mickey Poling Naples FL 739 15 3 17:50.0 17:50.0 0:00.0 6:09/M
4 Quentin Warren Naples FL 737 15 5 18:56.0 18:56.0 0:00.0 6:32/M
5 Sam Nemeth Marco Island FL 715 13 8 20:35.9 20:35.9 0:00.0 7:06/M
6 Braden Younkin Great Falls MT 630 15 9 20:45.2 20:47.2 0:02.0 7:09/M
7 Logan Younkin Great Falls MT 631 12 15 24:28.5 24:30.3 0:01.7 8:26/M
8 Jaxson Rhude Great Falls MT 726 8 29 41:29.3 41:57.8 0:28.5 14:18/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeffery Edwards-Bailey Great Falls MT 704 20 4 18:36.9 18:38.5 0:01.6 6:25/M
2 Sean Keilitz Great Falls MT 805 21 6 19:21.9 19:23.9 0:01.9 6:40/M
3 Juan Garcia-Garcia Great Falls MT 699 22 7 19:43.7 19:58.1 0:14.4 6:48/M
4 Giovanni Sgambelluri Great Falls MT 705 20 10 22:10.3 22:24.1 0:13.8 7:39/M
5 Nicholas Acosta Palmdale CA 837 26 13 22:58.1 23:06.7 0:08.6 7:55/M
6 Randi Law Great Falls MT 842 24 26 38:47.4 46:21.2 7:33.7 13:22/M
7 Raymond Knightstep Great Falls MT 696 20 30 42:27.8 42:45.5 0:17.7 14:38/M
8 Michael Addyman Corvallis MT 685 28 32 55:28.8 56:26.3 0:57.5 19:08/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Joe Lienhard Great Falls MT 644 35 11 22:23.9 22:27.0 0:03.0 7:43/M
2 Joe Kizer Great Falls MT 825 33 14 24:27.9 24:41.6 0:13.7 8:26/M
3 Clint Crites Great Falls MT 749 37 19 27:52.0 28:23.4 0:31.3 9:37/M
4 Hunter Rivord Great Falls MT 811 30 20 28:14.2 28:17.1 0:02.9 9:44/M
5 Shawn Rhude Great Falls MT 727 39 28 41:27.1 41:57.8 0:30.7 14:18/M
6 Matthew Krzyzanowski Missoula MT 663 34 34 57:14.0 58:06.8 0:52.7 19:44/M
7 Jess Lohse Havre MT 671 37 35 58:02.5 58:53.0 0:50.5 20:01/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alan Heydenreich Great Falls MT 803 46 18 27:30.2 27:56.4 0:26.2 9:29/M
2 Aaron Weissman Great Falls MT 701 46 21 30:01.4 30:23.8 0:22.4 10:21/M
3 Steve Arant Big Timber MT 614 47 22 30:05.1 30:15.1 0:09.9 10:22/M
4 Sam Thomas East Helena MT 669 47 25 34:32.7 34:49.7 0:17.0 11:54/M
5 John Frommeyer Great Falls MT 835 42 37 1:15:02.9 1:19:17.9 4:14.9 25:52/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rickey Hart Marco Island FL 718 53 12 22:51.2 22:51.2 0:00.0 7:53/M
2 Robert Mullin Great Falls MT 706 52 16 25:41.5 25:43.7 0:02.2 8:51/M
3 Wayne Bonderenko Great Falls MT 818 52 23 30:49.6 31:21.6 0:32.0 10:38/M
4 Mark Nemeth Marco Island FL 714 56 24 32:57.2 33:00.6 0:03.4 11:22/M
5 Joe Aline Great Falls MT 660 57 27 40:49.6 40:49.6 14:04/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark McGarity Naples FL 730 63 31 47:35.4 47:46.2 0:10.7 16:24/M
2 David Lohse Havre MT 675 62 33 55:33.3 56:25.3 0:52.0 19:09/M
3 Forrest Labelle Great Falls MT 667 61 36 58:36.4 59:13.2 0:36.7 20:12/M

*Overall place within gender.