Billings Middle School XC Meet - Castle Rock Park

September 21, 2017


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - 7th Grade Girls - General
Team Summary - Girls - 7th Grade Girls - General
Team Detail - Girls - 7th Grade Girls - General
Top

Overall Finish List - Girls

7th Grade Girls

General

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 2211 Alexis Brauer Medicine Crow 8:34.44 5:43/M 7  
2 2 2093 Carly Cook Laurel 9:34.82 6:23/M 7  
3 3 2040 Kylie Swanton Castle Rock 9:38.58 6:25/M 8  
4 4 2340 Lauren Cummings Will James 9:43.76 6:29/M 7  
5 5 1939 Avery Lambourne Ben Steele 9:43.87 6:29/M 7  
6 6 2210 Kalli Baumberger Medicine Crow 9:56.94 6:37/M 7  
7 (< 5) 2296 Katerina Morrison St. Labre Indian 10:00.22 6:40/M 8  
8 7 2016 Sydney Morris Castle Rock 10:06.86 6:44/M 7  
9 8 2347 Anna Ostermiller Will James 10:07.32 6:45/M 7  
10 9 1941 Lizzie Miller Ben Steele 10:18.92 6:52/M 7  
11 10 2188 Catherine Deguzman Lewistown 10:20.52 6:53/M 7  
12 (< 5) 1986 Avery Molm Canyon Creek 10:21.33 6:54/M 7  
13 11 2193 Eliana Maxwell Lewistown 10:23.69 6:55/M 7  
14 12 2159 Neveah Killsnight Lewis & Clark 10:25.53 6:57/M 7  
15 13 2089 Ava Arrowsmith Laurel 10:26.20 6:57/M 7  
16 14 2020 Ave Roberts Castle Rock 10:30.01 7:00/M 7  
17 15 2050 Logyn Klebe Elder Grove 10:30.78 7:00/M 7  
18 (< 5) 2271 Jazmine Doney St. Francis 10:31.15 7:01/M 7  
19 (< 5) 1982 Payton Aberle Canyon Creek 10:32.64 7:01/M 7  
20 16 2023 Madeline Tranel Castle Rock 10:37.55 7:05/M 7  
21 17 2048 Emma Ferrell Elder Grove 10:38.29 7:05/M 7  
22 (< 5) 2293 Silvia Fighter St. Labre Indian 10:40.42 7:07/M 8  
23 18 2167 Olivia Wichman Lewis & Clark 10:40.47 7:07/M 7  
24 19 1948 Delani Sebold Ben Steele 10:44.09 7:09/M 7  
25 20 2055 Ava Sawicki Elder Grove 10:46.78 7:11/M 7  
26 21 2014 Taylor Martell Castle Rock 10:58.36 7:19/M 7  
27 22 2013 Madelynn Marrioletti Castle Rock 11:00.13 7:20/M 7  
28 23 2212 Carmen Brophy Medicine Crow 11:03.01 7:22/M 7  
29 24 2021 Kassidee Savaria Castle Rock 11:05.72 7:23/M 7  
30 25 2213 Danielle Brower Medicine Crow 11:11.81 7:27/M 7  
31 26 2150 Brooklyn Barreca Lewis & Clark 11:12.64 7:28/M 7  
32 (< 5) 2384 Marajah Pease Wyola 11:13.56 7:29/M 7  
33 27 2092 Alexa Caswell Laurel 11:15.85 7:30/M 7  
34 28 2098 Abilgail Molm Laurel 11:16.24 7:31/M 7  
35 29 2348 Emerie Schmidt Will James 11:19.40 7:33/M 7  
36 30 2350 Brooklyn Sims Will James 11:20.60 7:33/M 7  
37 (< 5) 2270 Rachel Breetz St. Francis 11:21.72 7:34/M 7  
38 31 1954 Jenna Wagner Ben Steele 11:26.34 7:37/M 7  
39 32 2351 Hannah Stubbs Will James 11:32.27 7:41/M 7  
40 33 2091 Tazsia Brester Laurel 11:34.06 7:43/M 7  
41 34 1952 Hayden Trost Ben Steele 11:34.26 7:43/M 7  
42 (> 7) 2026 Ava Williams Castle Rock 11:37.24 7:45/M 7  
43 (> 7) 2011 Shea Gibby Castle Rock 11:38.47 7:45/M 7  
44 (> 7) 2008 Eliza Dye Castle Rock 11:38.60 7:45/M 7  
45 35 1944 Brooke Mulvaney Ben Steele 11:40.96 7:47/M 7  
46 36 2153 Brooklyn Brownson Lewis & Clark 11:41.81 7:47/M 7  
47 37 2194 Nina Norling Lewistown 11:45.70 7:50/M 7  
48 (> 7) 2019 Danika Riddle Castle Rock 12:01.36 8:01/M 7  
49 38 2215 Jessica Perez Medicine Crow 12:03.18 8:02/M 7  
50 (< 5) 1985 Milaya Minkoff Canyon Creek 12:04.75 8:03/M 7  
51 (> 7) 2010 Amelia Getlinger Castle Rock 12:06.95 8:04/M 7  
52 39 2354 Mikayla Von Langen Will James 12:07.18 8:05/M 7  
53 40 2166 Ava Sneddon Lewis & Clark 12:13.91 8:09/M 7  
54 41 1937 Chloe Jurovich Ben Steele 12:15.80 8:10/M 7  
55 42 2196 Alexis Ticheli Lewistown 12:16.77 8:11/M 7  
56 43 2189 Aurora Duncan Lewistown 12:17.21 8:11/M 7  
57 44 2049 Riata Johnson Elder Grove 12:18.27 8:12/M 7  
58 (> 7) 1949 Kate Stauffer Ben Steele 12:18.51 8:12/M 7  
59 45 2164 Maryemma Shorten Lewis & Clark 12:24.46 8:16/M 7  
60 46 2191 Hailey Jackson Lewistown 12:26.85 8:17/M 7  
61 (< 5) 1984 Maddy Ludwick Canyon Creek 12:30.72 8:20/M 7  
62 47 2103 Victoria Buettner Laurel 12:31.10 8:21/M 7  
63 48 2168 Jenaya Yellowtail Lewis & Clark 12:32.55 8:21/M 7  
64 (> 7) 1930 Nia Budge Ben Steele 12:37.74 8:25/M 7  
65 49 2054 Townsend Sadie Elder Grove 12:40.71 8:27/M 7  
66 50 2051 Bronwyn McLane Elder Grove 12:45.88 8:30/M 7  
67 51 2100 Tyra Whitford Laurel 12:47.24 8:31/M 7  
68 (> 7) 2025 Brooklynne Will Castle Rock 12:50.69 8:33/M 7  
69 (> 7) 2012 Riley Gilligan Castle Rock 12:52.13 8:35/M 7  
70 (> 7) 1934 Chrissy Dringman Ben Steele 12:52.80 8:35/M 7  
71 (< 5) 2298 Cyrina Not Afraid St. Labre Indian 12:54.26 8:36/M 8  
72 52 2353 Rylie Viker Will James 13:05.86 8:43/M 7  
73 (> 7) 2165 Jazmin Smith Lewis & Clark 13:24.58 8:56/M 7  
74 (> 7) 2161 Molly Mullowney Lewis & Clark 13:32.80 9:01/M 7  
75 (> 7) 2341 Nashatee Deputee Will James 13:41.79 9:07/M 7  
76 (> 7) 2090 Madison Bratton Laurel 13:53.13 9:15/M 7  
77 (> 7) 2155 Julia Cox Lewis & Clark 14:39.00 9:46/M 7  
78 53 2186 Chelsie Brand Lewistown 15:39.16 10:26/M 7  
79 (> 7) 1933 Shelbi Costin Ben Steele 18:45.83 12:30/M 7  
Top

Team Summary Report - Girls

7th Grade Girls

General

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Castle Rock 61 3 7 14 16 21 22 24    
Top 5 Times: 51:51.36  
2 Medicine Crow 93 1 6 23 25 38    
Top 5 Times: 52:49.38  
3 Ben Steele 98 5 9 19 31 34 35 41    
Top 5 Times: 53:47.48  
4 Will James 103 4 8 29 30 32 39 52    
Top 5 Times: 54:03.35  
5 Laurel 103 2 13 27 28 33 47 51    
Top 5 Times: 54:07.17  
6 Lewis & Clark 132 12 18 26 36 40 45 48    
Top 5 Times: 56:14.36  
7 Lewistown 143 10 11 37 42 43 46 53    
Top 5 Times: 57:03.89  
8 Elder Grove 145 15 17 20 44 49 50    
Top 5 Times: 56:54.83  
Inc. St. Francis 2 finishers    
Inc. St. Labre Indian 3 finishers    
Inc. Wyola 1 finishers    
Inc. Canyon Creek 4 finishers    
 
Top

Final Team Results - Girls

7th Grade Girls

Team - Castle Rock

Finish Position - 1

Team Score (places): 61

Team Score (times): 51:51.36

Ave Time:10:22.27

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2040 Kylie Swanton 8 3 3 9:38.58 9:38.58 1:04.14
2 2016 Sydney Morris 7 7 10 10:06.86 19:45.44 1:32.42
3 2020 Ave Roberts 7 14 24 10:30.01 30:15.45 1:55.57
4 2023 Madeline Tranel 7 16 40 10:37.55 40:53.00 2:03.11
5 2014 Taylor Martell 7 21 61 10:58.36 51:51.36 2:23.92
6 2013 Madelynn Marrioletti 7 (22) (83) 11:00.13 1:02:51.49 2:25.69
7 2021 Kassidee Savaria 7 (24) (107) 11:05.72 1:13:57.21 2:31.28
8 2026 Ava Williams 7 More Than 7   11:37.24 1:25:34.45 3:02.80
9 2011 Shea Gibby 7 More Than 7   11:38.47 1:37:12.92 3:04.03
10 2008 Eliza Dye 7 More Than 7   11:38.60 1:48:51.52 3:04.16
11 2019 Danika Riddle 7 More Than 7   12:01.36 2:00:52.88 3:26.92
12 2010 Amelia Getlinger 7 More Than 7   12:06.95 2:12:59.83 3:32.51
13 2025 Brooklynne Will 7 More Than 7   12:50.69 2:25:50.52 4:16.25
14 2012 Riley Gilligan 7 More Than 7   12:52.13 2:38:42.65 4:17.69

Team - Medicine Crow

Finish Position - 2

Team Score (places): 93

Team Score (times): 52:49.38

Ave Time:10:33.88

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2211 Alexis Brauer 7 1 1 8:34.44 8:34.44 0:00.00
2 2210 Kalli Baumberger 7 6 7 9:56.94 18:31.38 1:22.50
3 2212 Carmen Brophy 7 23 30 11:03.01 29:34.39 2:28.57
4 2213 Danielle Brower 7 25 55 11:11.81 40:46.20 2:37.37
5 2215 Jessica Perez 7 38 93 12:03.18 52:49.38 3:28.74

Team - Ben Steele

Finish Position - 3

Team Score (places): 98

Team Score (times): 53:47.48

Ave Time:10:45.50

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1939 Avery Lambourne 7 5 5 9:43.87 9:43.87 1:09.43
2 1941 Lizzie Miller 7 9 14 10:18.92 20:02.79 1:44.48
3 1948 Delani Sebold 7 19 33 10:44.09 30:46.88 2:09.65
4 1954 Jenna Wagner 7 31 64 11:26.34 42:13.22 2:51.90
5 1952 Hayden Trost 7 34 98 11:34.26 53:47.48 2:59.82
6 1944 Brooke Mulvaney 7 (35) (133) 11:40.96 1:05:28.44 3:06.52
7 1937 Chloe Jurovich 7 (41) (174) 12:15.80 1:17:44.24 3:41.36
8 1949 Kate Stauffer 7 More Than 7   12:18.51 1:30:02.75 3:44.07
9 1930 Nia Budge 7 More Than 7   12:37.74 1:42:40.49 4:03.30
10 1934 Chrissy Dringman 7 More Than 7   12:52.80 1:55:33.29 4:18.36
11 1933 Shelbi Costin 7 More Than 7   18:45.83 2:14:19.12 10:11.39

Team - Will James

Finish Position - 4

Team Score (places): 103

Team Score (times): 54:03.35

Ave Time:10:48.67

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2340 Lauren Cummings 7 4 4 9:43.76 9:43.76 1:09.32
2 2347 Anna Ostermiller 7 8 12 10:07.32 19:51.08 1:32.88
3 2348 Emerie Schmidt 7 29 41 11:19.40 31:10.48 2:44.96
4 2350 Brooklyn Sims 7 30 71 11:20.60 42:31.08 2:46.16
5 2351 Hannah Stubbs 7 32 103 11:32.27 54:03.35 2:57.83
6 2354 Mikayla Von Langen 7 (39) (142) 12:07.18 1:06:10.53 3:32.74
7 2353 Rylie Viker 7 (52) (194) 13:05.86 1:19:16.39 4:31.42
8 2341 Nashatee Deputee 7 More Than 7   13:41.79 1:32:58.18 5:07.35

Team - Laurel

Finish Position - 5

Team Score (places): 103

Team Score (times): 54:07.17

Ave Time:10:49.43

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2093 Carly Cook 7 2 2 9:34.82 9:34.82 1:00.38
2 2089 Ava Arrowsmith 7 13 15 10:26.20 20:01.02 1:51.76
3 2092 Alexa Caswell 7 27 42 11:15.85 31:16.87 2:41.41
4 2098 Abilgail Molm 7 28 70 11:16.24 42:33.11 2:41.80
5 2091 Tazsia Brester 7 33 103 11:34.06 54:07.17 2:59.62
6 2103 Victoria Buettner 7 (47) (150) 12:31.10 1:06:38.27 3:56.66
7 2100 Tyra Whitford 7 (51) (201) 12:47.24 1:19:25.51 4:12.80
8 2090 Madison Bratton 7 More Than 7   13:53.13 1:33:18.64 5:18.69

Team - Lewis & Clark

Finish Position - 6

Team Score (places): 132

Team Score (times): 56:14.36

Ave Time:11:14.87

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2159 Neveah Killsnight 7 12 12 10:25.53 10:25.53 1:51.09
2 2167 Olivia Wichman 7 18 30 10:40.47 21:06.00 2:06.03
3 2150 Brooklyn Barreca 7 26 56 11:12.64 32:18.64 2:38.20
4 2153 Brooklyn Brownson 7 36 92 11:41.81 44:00.45 3:07.37
5 2166 Ava Sneddon 7 40 132 12:13.91 56:14.36 3:39.47
6 2164 Maryemma Shorten 7 (45) (177) 12:24.46 1:08:38.82 3:50.02
7 2168 Jenaya Yellowtail 7 (48) (225) 12:32.55 1:21:11.37 3:58.11
8 2165 Jazmin Smith 7 More Than 7   13:24.58 1:34:35.95 4:50.14
9 2161 Molly Mullowney 7 More Than 7   13:32.80 1:48:08.75 4:58.36
10 2155 Julia Cox 7 More Than 7   14:39.00 2:02:47.75 6:04.56

Team - Lewistown

Finish Position - 7

Team Score (places): 143

Team Score (times): 57:03.89

Ave Time:11:24.78

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2188 Catherine Deguzman 7 10 10 10:20.52 10:20.52 1:46.08
2 2193 Eliana Maxwell 7 11 21 10:23.69 20:44.21 1:49.25
3 2194 Nina Norling 7 37 58 11:45.70 32:29.91 3:11.26
4 2196 Alexis Ticheli 7 42 100 12:16.77 44:46.68 3:42.33
5 2189 Aurora Duncan 7 43 143 12:17.21 57:03.89 3:42.77
6 2191 Hailey Jackson 7 (46) (189) 12:26.85 1:09:30.74 3:52.41
7 2186 Chelsie Brand 7 (53) (242) 15:39.16 1:25:09.90 7:04.72

Team - Elder Grove

Finish Position - 8

Team Score (places): 145

Team Score (times): 56:54.83

Ave Time:11:22.97

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2050 Logyn Klebe 7 15 15 10:30.78 10:30.78 1:56.34
2 2048 Emma Ferrell 7 17 32 10:38.29 21:09.07 2:03.85
3 2055 Ava Sawicki 7 20 52 10:46.78 31:55.85 2:12.34
4 2049 Riata Johnson 7 44 96 12:18.27 44:14.12 3:43.83
5 2054 Townsend Sadie 7 49 145 12:40.71 56:54.83 4:06.27
6 2051 Bronwyn McLane 7 (50) (195) 12:45.88 1:09:40.71 4:11.44

Team - St. Francis

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2271 Jazmine Doney 7 Less Than 5   10:31.15 10:31.15 1:56.71
2 2270 Rachel Breetz 7 Less Than 5   11:21.72 21:52.87 2:47.28

Team - St. Labre Indian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2296 Katerina Morrison 8 Less Than 5   10:00.22 10:00.22 1:25.78
2 2293 Silvia Fighter 8 Less Than 5   10:40.42 20:40.64 2:05.98
3 2298 Cyrina Not Afraid 8 Less Than 5   12:54.26 33:34.90 4:19.82

Team - Wyola

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2384 Marajah Pease 7 Less Than 5   11:13.56 11:13.56 2:39.12

Team - Canyon Creek

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1986 Avery Molm 7 Less Than 5   10:21.33 10:21.33 1:46.89
2 1982 Payton Aberle 7 Less Than 5   10:32.64 20:53.97 1:58.20
3 1985 Milaya Minkoff 7 Less Than 5   12:04.75 32:58.72 3:30.31
4 1984 Maddy Ludwick 7 Less Than 5   12:30.72 45:29.44 3:56.28