Powell XC

October 06, 17


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - High School Girls - General
Team Summary - Girls - High School Girls - General
Team Detail - Girls - High School Girls - General
Top

Overall Finish List - Girls

High School Girls

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace grade  
1 1 1141 Baylee Stafford Cody 19:27.63 6:16/M 10  
2 2 1159 Kayla Kolpitcke Powell 20:01.68 6:27/M 10  
3 (< 5) 1182 Mckenna Bomengen Thermopolis 20:03.44 6:28/M 10  
4 3 1146 Riley Smith Cody 20:25.65 6:35/M 9  
5 4 1143 Erin Woolley Cody 20:58.59 6:46/M 12  
6 (< 5) 1185 Olivia Weyer Thermopolis 21:06.28 6:48/M 10  
7 5 1170 Trysta Stingley Riverton 21:08.85 6:49/M 11  
8 6 1199 Lindsey Holiday Worland 21:09.46 6:49/M 9  
9 7 1197 Kelli Holiday Worland 21:11.42 6:50/M 11  
10 (< 5) 1183 Tahja Hunt Thermopolis 21:15.10 6:51/M 10  
11 8 1163 Sydney Chatfield Riverton 21:16.06 6:52/M 10  
12 9 1140 Kathryn Sauerwein Cody 21:24.10 6:54/M 12  
13 10 1135 Georgia Hitchcock Cody 21:24.65 6:54/M 11  
14 11 1138 Rachel Sanchez Cody 21:57.89 7:05/M 10  
15 12 1139 Genevieve Sauers Cody 22:00.98 7:06/M 12  
16 13 1120 Seren Chapin Buffalo 22:04.23 7:07/M 11  
17 (> 7) 1144 Ellie Osborne Cody 22:18.27 7:12/M 9  
18 (> 7) 1145 Kyla Owen Cody 22:27.46 7:15/M 9  
19 14 1196 Paige Flock Worland 22:40.65 7:19/M 11  
20 15 1168 Madison Johnson Riverton 22:53.75 7:23/M 12  
21 (< 5) 1156 Tae'Sha Red Hat Normative Services 23:02.55 7:26/M 11  
22 16 1195 Brooke Flock Worland 23:07.89 7:27/M 9  
23 17 1439 Hailee Hunter Worland 23:08.56 7:28/M 11  
24 (> 7) 1132 Amy Creech Cody 23:09.14 7:28/M 9  
25 (> 7) 1136 Kya Jackson Cody 23:12.50 7:29/M 10  
26 (< 5) 1186 Kalie Bocek Tongue River 23:25.89 7:33/M 10  
27 18 1157 Gracen Curtis Powell 23:36.33 7:37/M 12  
28 19 1175 Devin Gilmore Rocky Mountain 23:40.47 7:38/M 9  
29 (> 7) 1147 Nicole Wagler Cody 23:51.32 7:42/M 9  
30 (> 7) 1142 Sydnie Stambaugh Cody 23:51.58 7:42/M 11  
31 20 1151 Temperance Mickelson Lovell 23:55.99 7:43/M 11  
32 21 1198 Tatum Zimmerman Worland 23:59.42 7:44/M 10  
33 22 1169 Taliana Shaw Riverton 24:11.23 7:48/M  
34 23 1192 Lauren Anderson Worland 24:15.30 7:49/M 12  
35 24 1126 Hollis Mantle Buffalo 24:25.40 7:53/M 9  
36 (> 7) 1130 Emmy Bower Cody 24:26.19 7:53/M 9  
37 (> 7) 1134 Mackenzie Gunn Cody 24:27.35 7:53/M 11  
38 (< 5) 1187 Holly Hutchinson Tongue River 24:29.36 7:54/M 11  
39 25 1154 Brooklyn Walker Lovell 24:34.29 7:55/M 9  
40 (> 7) 1193 Elisa Ayungua Worland 24:35.40 7:56/M 11  
41 26 1160 Abby Landwehr Powell 24:45.24 7:59/M 9  
42 27 1158 Natalie Dillivan Powell 24:51.88 8:01/M 10  
43 28 1128 Paige Short Buffalo 24:59.52 8:04/M 11  
44 29 1167 Anna Hutchingson Riverton 25:11.34 8:07/M 9  
45 30 1166 Raylene Fox Riverton 25:20.00 8:10/M  
46 (< 5) 1117 Elizabeth Foley Big Horn 25:23.39 8:11/M 9  
47 31 1176 Makaila Twomey Rocky Mountain 25:32.96 8:14/M 11  
48 32 1121 Elsa Freise Buffalo 25:43.98 8:18/M 10  
49 33 1161 Madelyn Horton Powell 25:45.48 8:18/M 9  
50 34 1124 Marie Ihnat Buffalo 25:45.76 8:18/M 11  
51 (< 5) 1191 Laura Walters Tongue River 25:51.04 8:20/M 12  
52 35 1174 Kalley Collins Rocky Mountain 25:59.48 8:23/M 11  
53 (< 5) 1189 Raeshawna Red Star Tongue River 26:06.81 8:25/M 10  
54 (< 5) 1184 Dayna Sandberg Thermopolis 26:12.25 8:27/M 9  
55 (> 7) 1131 Jariah Cogdill Cody 26:14.90 8:28/M 10  
56 36 1177 Dakota Watts Rocky Mountain 26:40.60 8:36/M 9  
57 37 1162 Jenna Merritt Powell 26:41.60 8:36/M 9  
58 38 1122 Aloura Goodson Buffalo 27:27.59 8:51/M 10  
59 39 1155 Taylor Woodford Lovell 27:47.76 8:58/M 12  
60 40 1148 Adaline Dickson Lovell 27:58.16 9:01/M 10  
61 41 1172 Abigail Arnold Rocky Mountain 28:07.69 9:04/M 12  
62 42 1125 Clara Kuzara Buffalo 28:13.56 9:06/M 11  
63 43 1149 Sariah Hendershot Lovell 28:17.69 9:07/M 10  
64 44 1164 Makenzie Daniels Riverton 29:14.94 9:26/M 12  
65 (< 5) 1119 Mollie Watson Big Horn 29:25.83 9:29/M 11  
66 45 1150 Jenci Jasso Lovell 29:37.34 9:33/M 12  
67 (> 7) 1194 Nyah Campbell Worland 30:17.61 9:46/M 11  
68 46 1173 Gabie Christensen Rocky Mountain 30:22.62 9:48/M 11  
69 (> 7) 1127 Isolina Nimick Buffalo 30:50.48 9:57/M 12  
70 (> 7) 1129 Olivia Wassigner Buffalo 35:46.26 11:32/M 9  
Top

Team Summary Report - Girls

High School Girls

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Cody 27 1 3 4 9 10 11 12    
Top 5 Times: 1:43:40.62  
2 Worland 60 6 7 14 16 17 21 23    
Top 5 Times: 1:51:17.98  
3 Riverton 79 5 8 15 22 29 30 44    
Top 5 Times: 1:54:41.23  
4 Powell 106 2 18 26 27 33 37    
Top 5 Times: 1:59:00.61  
5 Buffalo 131 13 24 28 32 34 38 42    
Top 5 Times: 2:02:58.89  
6 Rocky Mountain 162 19 31 35 36 41 46    
Top 5 Times: 2:10:01.20  
7 Lovell 167 20 25 39 40 43 45    
Top 5 Times: 2:12:33.89  
Inc. Big Horn 2 finishers    
Inc. Normative Services 1 finishers    
Inc. Thermopolis 4 finishers    
Inc. Tongue River 4 finishers    
 
Top

Final Team Results - Girls

High School Girls

Team - Cody

Finish Position - 1

Team Score (places): 27

Team Score (times): 1:43:40.62

Ave Time:20:44.12

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1141 Baylee Stafford 10 1 1 19:27.63 19:27.63 0:00.00
2 1146 Riley Smith 9 3 4 20:25.65 39:53.28 0:58.02
3 1143 Erin Woolley 12 4 8 20:58.59 1:00:51.87 1:30.96
4 1140 Kathryn Sauerwein 12 9 17 21:24.10 1:22:15.97 1:56.47
5 1135 Georgia Hitchcock 11 10 27 21:24.65 1:43:40.62 1:57.02
6 1138 Rachel Sanchez 10 (11) (38) 21:57.89 2:05:38.51 2:30.26
7 1139 Genevieve Sauers 12 (12) (50) 22:00.98 2:27:39.49 2:33.35
8 1144 Ellie Osborne 9 More Than 7   22:18.27 2:49:57.76 2:50.64
9 1145 Kyla Owen 9 More Than 7   22:27.46 3:12:25.22 2:59.83
10 1132 Amy Creech 9 More Than 7   23:09.14 3:35:34.36 3:41.51
11 1136 Kya Jackson 10 More Than 7   23:12.50 3:58:46.86 3:44.87
12 1147 Nicole Wagler 9 More Than 7   23:51.32 4:22:38.18 4:23.69
13 1142 Sydnie Stambaugh 11 More Than 7   23:51.58 4:46:29.76 4:23.95
14 1130 Emmy Bower 9 More Than 7   24:26.19 5:10:55.95 4:58.56
15 1134 Mackenzie Gunn 11 More Than 7   24:27.35 5:35:23.30 4:59.72
16 1131 Jariah Cogdill 10 More Than 7   26:14.90 6:01:38.20 6:47.27

Team - Worland

Finish Position - 2

Team Score (places): 60

Team Score (times): 1:51:17.98

Ave Time:22:15.60

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1199 Lindsey Holiday 9 6 6 21:09.46 21:09.46 1:41.83
2 1197 Kelli Holiday 11 7 13 21:11.42 42:20.88 1:43.79
3 1196 Paige Flock 11 14 27 22:40.65 1:05:01.53 3:13.02
4 1195 Brooke Flock 9 16 43 23:07.89 1:28:09.42 3:40.26
5 1439 Hailee Hunter 11 17 60 23:08.56 1:51:17.98 3:40.93
6 1198 Tatum Zimmerman 10 (21) (81) 23:59.42 2:15:17.40 4:31.79
7 1192 Lauren Anderson 12 (23) (104) 24:15.30 2:39:32.70 4:47.67
8 1193 Elisa Ayungua 11 More Than 7   24:35.40 3:04:08.10 5:07.77
9 1194 Nyah Campbell 11 More Than 7   30:17.61 3:34:25.71 10:49.98

Team - Riverton

Finish Position - 3

Team Score (places): 79

Team Score (times): 1:54:41.23

Ave Time:22:56.25

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1170 Trysta Stingley 11 5 5 21:08.85 21:08.85 1:41.22
2 1163 Sydney Chatfield 10 8 13 21:16.06 42:24.91 1:48.43
3 1168 Madison Johnson 12 15 28 22:53.75 1:05:18.66 3:26.12
4 1169 Taliana Shaw 22 50 24:11.23 1:29:29.89 4:43.60
5 1167 Anna Hutchingson 9 29 79 25:11.34 1:54:41.23 5:43.71
6 1166 Raylene Fox (30) (109) 25:20.00 2:20:01.23 5:52.37
7 1164 Makenzie Daniels 12 (44) (153) 29:14.94 2:49:16.17 9:47.31

Team - Powell

Finish Position - 4

Team Score (places): 106

Team Score (times): 1:59:00.61

Ave Time:23:48.12

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1159 Kayla Kolpitcke 10 2 2 20:01.68 20:01.68 0:34.05
2 1157 Gracen Curtis 12 18 20 23:36.33 43:38.01 4:08.70
3 1160 Abby Landwehr 9 26 46 24:45.24 1:08:23.25 5:17.61
4 1158 Natalie Dillivan 10 27 73 24:51.88 1:33:15.13 5:24.25
5 1161 Madelyn Horton 9 33 106 25:45.48 1:59:00.61 6:17.85
6 1162 Jenna Merritt 9 (37) (143) 26:41.60 2:25:42.21 7:13.97

Team - Buffalo

Finish Position - 5

Team Score (places): 131

Team Score (times): 2:02:58.89

Ave Time:24:35.78

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1120 Seren Chapin 11 13 13 22:04.23 22:04.23 2:36.60
2 1126 Hollis Mantle 9 24 37 24:25.40 46:29.63 4:57.77
3 1128 Paige Short 11 28 65 24:59.52 1:11:29.15 5:31.89
4 1121 Elsa Freise 10 32 97 25:43.98 1:37:13.13 6:16.35
5 1124 Marie Ihnat 11 34 131 25:45.76 2:02:58.89 6:18.13
6 1122 Aloura Goodson 10 (38) (169) 27:27.59 2:30:26.48 7:59.96
7 1125 Clara Kuzara 11 (42) (211) 28:13.56 2:58:40.04 8:45.93
8 1127 Isolina Nimick 12 More Than 7   30:50.48 3:29:30.52 11:22.85
9 1129 Olivia Wassigner 9 More Than 7   35:46.26 4:05:16.78 16:18.63

Team - Rocky Mountain

Finish Position - 6

Team Score (places): 162

Team Score (times): 2:10:01.20

Ave Time:26:00.24

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1175 Devin Gilmore 9 19 19 23:40.47 23:40.47 4:12.84
2 1176 Makaila Twomey 11 31 50 25:32.96 49:13.43 6:05.33
3 1174 Kalley Collins 11 35 85 25:59.48 1:15:12.91 6:31.85
4 1177 Dakota Watts 9 36 121 26:40.60 1:41:53.51 7:12.97
5 1172 Abigail Arnold 12 41 162 28:07.69 2:10:01.20 8:40.06
6 1173 Gabie Christensen 11 (46) (208) 30:22.62 2:40:23.82 10:54.99

Team - Lovell

Finish Position - 7

Team Score (places): 167

Team Score (times): 2:12:33.89

Ave Time:26:30.78

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1151 Temperance Mickelson 11 20 20 23:55.99 23:55.99 4:28.36
2 1154 Brooklyn Walker 9 25 45 24:34.29 48:30.28 5:06.66
3 1155 Taylor Woodford 12 39 84 27:47.76 1:16:18.04 8:20.13
4 1148 Adaline Dickson 10 40 124 27:58.16 1:44:16.20 8:30.53
5 1149 Sariah Hendershot 10 43 167 28:17.69 2:12:33.89 8:50.06
6 1150 Jenci Jasso 12 (45) (212) 29:37.34 2:42:11.23 10:09.71

Team - Big Horn

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1117 Elizabeth Foley 9 Less Than 5   25:23.39 25:23.39 5:55.76
2 1119 Mollie Watson 11 Less Than 5   29:25.83 54:49.22 9:58.20

Team - Normative Services

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1156 Tae'Sha Red Hat 11 Less Than 5   23:02.55 23:02.55 3:34.92

Team - Thermopolis

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1182 Mckenna Bomengen 10 Less Than 5   20:03.44 20:03.44 0:35.81
2 1185 Olivia Weyer 10 Less Than 5   21:06.28 41:09.72 1:38.65
3 1183 Tahja Hunt 10 Less Than 5   21:15.10 1:02:24.82 1:47.47
4 1184 Dayna Sandberg 9 Less Than 5   26:12.25 1:28:37.07 6:44.62

Team - Tongue River

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1186 Kalie Bocek 10 Less Than 5   23:25.89 23:25.89 3:58.26
2 1187 Holly Hutchinson 11 Less Than 5   24:29.36 47:55.25 5:01.73
3 1191 Laura Walters 12 Less Than 5   25:51.04 1:13:46.29 6:23.41
4 1189 Raeshawna Red Star 10 Less Than 5   26:06.81 1:39:53.10 6:39.18