Great Falls Invitational

September 14, 2018


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Varsity Race 2
Team Summary - Girls - Girls Varsity Race 2
Team Detail - Girls - Girls Varsity Race 2
Finish List - Boys - Boys Varsity Race 2
Team Summary - Boys - Boys Varsity Race 2
Team Detail - Boys - Boys Varsity Race 2
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity Race 2

O'All Place Adj Place Bib No Name Team 1st mile Last 2mile Time Pace Grade  
1 1 8650 Gordon Gentry Charles M Russell(Great Falls) 5:17 11:59 17:17.20 5:35/M 12  
2 2 8541 Caleb Hornung Billings West 5:18 12:18 17:36.73 5:41/M 10  
3 3 8856 Jesse McMurtrey Helena Capital 5:24 12:16 17:41.27 5:42/M 12  
4 4 8652 Connor O'Hara Charles M Russell(Great Falls) 5:21 12:31 17:52.92 5:46/M 11  
5 5 8685 Will Flowers Corvallis 5:44 12:28 18:13.35 5:53/M 11  
6 6 8686 Brian Healy Corvallis 5:44 12:35 18:19.75 5:55/M 12  
7 7 8855 Peter Lund Helena Capital 5:38 12:48 18:27.00 5:57/M 12  
8 8 8538 Sam Fagan Billings West 5:44 12:42 18:27.36 5:57/M 11  
9 9 8539 Van Gottwals Billings West 5:46 12:49 18:35.78 6:00/M 12  
10 10 8653 Hayden Silk Charles M Russell(Great Falls) 5:40 13:03 18:43.67 6:02/M 12  
11 11 8540 Jacob Halligan Billings West 5:46 12:58 18:44.53 6:03/M 11  
12 12 8852 Chris Eodice Helena Capital 5:49 13:03 18:53.42 6:05/M 10  
13 13 8853 Tyler Jost Helena Capital 5:48 13:04 18:53.68 6:05/M 9  
14 14 8655 Braden Younkin Charles M Russell(Great Falls) 5:41 13:13 18:55.36 6:06/M 11  
15 15 8537 Dylan Aberle Billings West 5:47 13:09 18:56.56 6:06/M 9  
16 16 8542 Seth Petsch Billings West 5:48 13:16 19:04.87 6:09/M 9  
17 17 8649 Adam Blake Charles M Russell(Great Falls) 5:47 13:24 19:12.13 6:12/M 11  
18 18 8858 Luke Ulmer Helena Capital 5:49 13:31 19:20.51 6:14/M 12  
19 19 8688 James Wissenbach Corvallis 5:43 13:52 19:36.07 6:19/M 10  
20 20 8854 Danny Leas Helena Capital 5:41 13:54 19:36.07 6:19/M 11  
21 21 8684 Brandon Domsalla Corvallis 5:51 13:44 19:36.18 6:19/M 10  
22 22 8543 Tyler Vannatta Billings West 5:52 13:58 19:50.92 6:24/M 11  
23 23 8651 Kelson Hickman Charles M Russell(Great Falls) 5:50 14:02 19:52.33 6:25/M 11  
24 24 8857 Travis Petersen Helena Capital 5:51 14:09 20:01.15 6:27/M 12  
25 25 8689 Connor Yetter Corvallis 5:52 14:17 20:09.46 6:30/M 11  
26 26 8683 Ben Carrasco Corvallis 5:47 14:29 20:16.17 6:32/M 12  
27 27 8687 David Thurman Corvallis 5:56 14:23 20:19.59 6:33/M 11  
28 28 8654 Quinton Spring Charles M Russell(Great Falls) 5:54 14:33 20:27.61 6:36/M 11  
Top

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity Race 2

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Billings West 45 2 8 9 11 15 16 22    
Top 5 Times: 1:32:20.96  
2 Charles M Russell(Great Falls) 46 1 4 10 14 17 23 28    
Top 5 Times: 1:32:01.28  
3 Helena Capital 53 3 7 12 13 18 20 24    
Top 5 Times: 1:33:15.88  
4 Corvallis 76 5 6 19 21 25 26 27    
Top 5 Times: 1:35:54.81  
 
Top

Final Team Results - Boys

Boys Varsity Race 2

Team - Billings West

Finish Position - 1

Team Score (places): 45

Team Score (times): 1:32:20.96

Ave Time:18:28.19

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8541 Caleb Hornung 10 2 2 17:36.73 17:36.73 0:19.32
2 8538 Sam Fagan 11 8 10 18:27.36 36:04.09 0:42.99
3 8539 Van Gottwals 12 9 19 18:35.78 54:39.87 0:50.18
4 8540 Jacob Halligan 11 11 30 18:44.53 1:13:24.40 0:59.04
5 8537 Dylan Aberle 9 15 45 18:56.56 1:32:20.96 1:10.08
6 8542 Seth Petsch 9 (16) (61) 19:04.87 1:51:25.83 1:16.66
7 8543 Tyler Vannatta 11 (22) (83) 19:50.92 2:11:16.75 1:58.71

Team - Charles M Russell(Great Falls)

Finish Position - 2

Team Score (places): 46

Team Score (times): 1:32:01.28

Ave Time:18:24.26

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8650 Gordon Gentry 12 1 1 17:17.20 17:17.20 0:00.00
2 8652 Connor O'Hara 11 4 5 17:52.92 35:10.12 0:31.73
3 8653 Hayden Silk 12 10 15 18:43.67 53:53.79 1:04.23
4 8655 Braden Younkin 11 14 29 18:55.36 1:12:49.15 1:14.12
5 8649 Adam Blake 11 17 46 19:12.13 1:32:01.28 1:25.05
6 8651 Kelson Hickman 11 (23) (69) 19:52.33 1:51:53.61 2:02.69
7 8654 Quinton Spring 11 (28) (97) 20:27.61 2:12:21.22 2:33.69

Team - Helena Capital

Finish Position - 3

Team Score (places): 53

Team Score (times): 1:33:15.88

Ave Time:18:39.18

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8856 Jesse McMurtrey 12 3 3 17:41.27 17:41.27 0:17.43
2 8855 Peter Lund 12 7 10 18:27.00 36:08.27 0:49.23
3 8852 Chris Eodice 10 12 22 18:53.42 55:01.69 1:04.51
4 8853 Tyler Jost 9 13 35 18:53.68 1:13:55.37 1:05.58
5 8858 Luke Ulmer 12 18 53 19:20.51 1:33:15.88 1:31.95
6 8854 Danny Leas 11 (20) (73) 19:36.07 1:52:51.95 1:54.77
7 8857 Travis Petersen 12 (24) (97) 20:01.15 2:12:53.10 2:09.82

Team - Corvallis

Finish Position - 4

Team Score (places): 76

Team Score (times): 1:35:54.81

Ave Time:19:10.96

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8685 Will Flowers 11 5 5 18:13.35 18:13.35 0:29.57
2 8686 Brian Healy 12 6 11 18:19.75 36:33.10 0:36.36
3 8688 James Wissenbach 10 19 30 19:36.07 56:09.17 1:53.11
4 8684 Brandon Domsalla 10 21 51 19:36.18 1:15:45.35 1:45.51
5 8689 Connor Yetter 11 25 76 20:09.46 1:35:54.81 2:18.03
6 8683 Ben Carrasco 12 (26) (102) 20:16.17 1:56:10.98 2:29.64
7 8687 David Thurman 11 (27) (129) 20:19.59 2:16:30.57 2:23.68
Top

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity Race 2

O'All Place Adj Place Bib No Name Team 1st mile Last 2mile Time Pace Grade  
1 1 8505 Allie Keith Billings West 6:41 14:19 21:01.44 6:47/M 9  
2 2 8617 Mackenzie Dean Charles M Russell(Great Falls) 6:26 14:42 21:09.07 6:49/M 11  
3 3 8507 Katelynn Perfitt Billings West 6:41 14:38 21:20.59 6:53/M 11  
4 4 8835 Emma Rohrer-Fitzhugh Helena Capital 6:38 14:56 21:34.88 6:57/M 10  
5 5 8668 Katie Gleason Corvallis 6:36 15:11 21:47.01 7:02/M 10  
6 6 8667 Lilli Day Corvallis 6:36 15:18 21:55.65 7:04/M 11  
7 7 8504 Sara Jensen Billings West 6:42 15:16 21:58.55 7:05/M 12  
8 8 8836 Zoey Wall Helena Capital 6:36 15:44 22:20.79 7:12/M 11  
9 9 8509 Halle Sampson Billings West 6:48 15:34 22:22.57 7:13/M 11  
10 10 8614 Aine Brady Charles M Russell(Great Falls) 6:48 15:36 22:25.12 7:14/M 11  
11 11 8831 Nina Bracht-Bedell Helena Capital 6:36 15:53 22:30.05 7:15/M 10  
12 12 8508 Taryn Riley Billings West 6:48 15:42 22:31.30 7:16/M 12  
13 13 8833 Ella Krumm Helena Capital 6:36 15:57 22:33.25 7:16/M 10  
14 14 8834 Willa McArdle Helena Capital 6:37 16:03 22:40.80 7:19/M 11  
15 15 8673 Kara Wissenbach Corvallis 6:45 16:16 23:02.86 7:26/M 12  
16 16 8506 Marissa Nunberg Billings West 6:48 16:16 23:04.79 7:26/M 12  
17 17 8615 Mckenzie Connell Charles M Russell(Great Falls) 6:51 16:15 23:06.51 7:27/M 11  
18 18 8613 Emma Bergman Charles M Russell(Great Falls) 7:10 16:19 23:29.76 7:35/M 11  
19 19 8618 Alyssa Tomlinson Charles M Russell(Great Falls) 7:12 17:04 24:17.08 7:50/M 12  
20 20 8672 Elizabeth Varner Corvallis 7:06 17:16 24:23.56 7:52/M 12  
21 21 8671 Kailee McCready Corvallis 7:04 17:39 24:44.64 7:59/M 10  
22 22 8670 Bree Lewis Corvallis 7:04 17:46 24:51.39 8:01/M 11  
23 23 8616 Taylor Coon Charles M Russell(Great Falls) 7:21 17:31 24:52.92 8:01/M 12  
24 24 8669 Anna Jessop Corvallis 7:19 17:43 25:02.63 8:05/M 10  
25 25 8612 Savannah Bateman Charles M Russell(Great Falls) 7:15 18:23 25:38.66 8:16/M 12  
26 26 8832 Elisabeth Davidson Helena Capital 7:36 18:16 25:52.95 8:21/M 12  
Top

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity Race 2

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Billings West 32 1 3 7 9 12 16    
Top 5 Times: 1:49:14.45  
2 Helena Capital 50 4 8 11 13 14 26    
Top 5 Times: 1:51:39.77  
3 Charles M Russell(Great Falls) 66 2 10 17 18 19 23 25    
Top 5 Times: 1:54:27.54  
4 Corvallis 67 5 6 15 20 21 22 24    
Top 5 Times: 1:55:53.72  
 
Top

Final Team Results - Girls

Girls Varsity Race 2

Team - Billings West

Finish Position - 1

Team Score (places): 32

Team Score (times): 1:49:14.45

Ave Time:21:50.89

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8505 Allie Keith 9 1 1 21:01.44 21:01.44 0:00.00
2 8507 Katelynn Perfitt 11 3 4 21:20.59 42:22.03 0:19.02
3 8504 Sara Jensen 12 7 11 21:58.55 1:04:20.58 0:56.58
4 8509 Halle Sampson 11 9 20 22:22.57 1:26:43.15 1:14.47
5 8508 Taryn Riley 12 12 32 22:31.30 1:49:14.45 1:23.08
6 8506 Marissa Nunberg 12 (16) (48) 23:04.79 2:12:19.24 1:56.95

Team - Helena Capital

Finish Position - 2

Team Score (places): 50

Team Score (times): 1:51:39.77

Ave Time:22:19.95

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8835 Emma Rohrer-Fitzhugh 10 4 4 21:34.88 21:34.88 0:36.45
2 8836 Zoey Wall 11 8 12 22:20.79 43:55.67 1:24.46
3 8831 Nina Bracht-Bedell 10 11 23 22:30.05 1:06:25.72 1:34.27
4 8833 Ella Krumm 10 13 36 22:33.25 1:28:58.97 1:37.62
5 8834 Willa McArdle 11 14 50 22:40.80 1:51:39.77 1:44.04
6 8832 Elisabeth Davidson 12 (26) (76) 25:52.95 2:17:32.72 3:57.18

Team - Charles M Russell(Great Falls)

Finish Position - 3

Team Score (places): 66

Team Score (times): 1:54:27.54

Ave Time:22:53.51

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8617 Mackenzie Dean 11 2 2 21:09.07 21:09.07 0:22.76
2 8614 Aine Brady 11 10 12 22:25.12 43:34.19 1:16.55
3 8615 Mckenzie Connell 11 17 29 23:06.51 1:06:40.70 1:55.53
4 8613 Emma Bergman 11 18 47 23:29.76 1:30:10.46 1:59.79
5 8618 Alyssa Tomlinson 12 19 66 24:17.08 1:54:27.54 2:45.08
6 8616 Taylor Coon 12 (23) (89) 24:52.92 2:19:20.46 3:11.62
7 8612 Savannah Bateman 12 (25) (114) 25:38.66 2:44:59.12 4:03.50

Team - Corvallis

Finish Position - 4

Team Score (places): 67

Team Score (times): 1:55:53.72

Ave Time:23:10.74

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8668 Katie Gleason 10 5 5 21:47.01 21:47.01 0:51.43
2 8667 Lilli Day 11 6 11 21:55.65 43:42.66 0:59.24
3 8673 Kara Wissenbach 12 15 26 23:02.86 1:06:45.52 1:57.35
4 8672 Elizabeth Varner 12 20 46 24:23.56 1:31:09.08 2:57.13
5 8671 Kailee McCready 10 21 67 24:44.64 1:55:53.72 3:20.19
6 8670 Bree Lewis 11 (22) (89) 24:51.39 2:20:45.11 3:26.91
7 8669 Anna Jessop 10 (24) (113) 25:02.63 2:45:47.74 3:23.53