Hardin Cross Country Meet

September 07, 2018


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys - General
Finish List - Boys - JV Boys - General
Team Summary - Boys - Varsity Boys - General
Team Summary - Boys - JV Boys - General
Team Detail - Boys - Varsity Boys - General
Team Detail - Boys - JV Boys - General
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 5025 Dylan Wichman Billings Central Catholic 18:07.38 5:51/M 11  
2 2 5133 Jaxon McCormick Hardin 18:17.53 5:54/M 9  
3 3 5059 Chase Drange Custer County 18:24.14 5:56/M 11  
4 4 5061 Alex Mitchell Custer County 18:24.23 5:56/M 12  
5 5 5119 Beau Black Eagle Hardin 18:49.47 6:04/M 10  
6 6 5146 Keyshawn Rogers Hardin 18:55.11 6:06/M 11  
7 7 5127 Trajan Hill Hardin 18:57.47 6:07/M 12  
8 8 5433 Hank Pretty On Top Lodge Grass 19:07.81 6:10/M 12  
9 9 5128 Trae Hugs Hardin 19:40.35 6:21/M 11  
10 10 5043 Shane McTaggart Colstrip 19:46.12 6:23/M 10  
11 11 5057 Cooper Austin Custer County 19:49.62 6:24/M 11  
12 12 5060 Sam Layton Custer County 19:56.34 6:26/M 9  
13 13 5151 Quaiden Whiteman Hardin 19:56.43 6:26/M 10  
14 14 5408 Marlan Goes Ahead Plenty Coups 19:57.82 6:26/M 12  
15 15 5116 Takes Enemy Alduran Hardin 20:02.94 6:28/M 9  
16 16 5411 Clarence Stewart Plenty Coups 20:11.74 6:31/M 10  
17 17 5404 Joshua Sisolak St Labre Catholic 20:12.98 6:31/M 12  
18 18 5023 Seth Sasich Billings Central Catholic 20:47.69 6:42/M 12  
19 19 5432 Gabriel Kelly Lodge Grass 20:56.11 6:45/M 9  
20 20 5430 Stoney Elk Shoulder Lodge Grass 21:00.67 6:46/M 12  
21 21 5403 Jacob Sisolak St Labre Catholic 21:02.46 6:47/M 10  
22 22 5401 Gerrit Punt St Labre Catholic 21:08.91 6:49/M 11  
23 23 5393 Bernadine Fisher St Labre Catholic 21:12.68 6:50/M 12  
24 24 5409 Kevion Landson Plenty Coups 21:13.55 6:51/M 9  
25 25 5040 Kyler Burton Colstrip 21:23.22 6:54/M 10  
26 26 5434 Drew Cassidy Stewart Lodge Grass 21:25.28 6:55/M 9  
27 27 5402 Nick Redgrave St Labre Catholic 21:29.41 6:56/M 12  
28 28 5011 Sean Harrington Billings Central Catholic 21:30.33 6:56/M 10  
29 29 5016 Andrew Mack Billings Central Catholic 21:49.26 7:02/M 10  
30 30 5398 Tegan Medicine Bull St Labre Catholic 22:21.87 7:13/M 10  
31 31 5015 Niklas Krause Billings Central Catholic 22:28.77 7:15/M 11  
32 32 5021 Christian Ross Billings Central Catholic 22:34.99 7:17/M 9  
33 33 5435 Daiyvion White Lodge Grass 22:38.64 7:18/M 10  
34 34 5407 Cyrus Caulfield Plenty Coups 23:07.10 7:27/M 10  
35 35 5009 Alex Derbyshire Billings Central Catholic 23:31.83 7:35/M 12  
36 36 5405 Ezra Stanger St Labre Catholic 23:44.40 7:39/M 12  
37 37 5039 JT Baer Colstrip 23:54.92 7:43/M 11  
38 38 5431 Damon Gros Ventre Lodge Grass 24:19.76 7:51/M 9  
39 39 5410 Andre Decran Plenty Coups 24:27.15 7:53/M 10  
40 40 5041 James Craig Colstrip 25:06.80 8:06/M 11  
41 41 5045 Quinn Nansel Colstrip 25:12.76 8:08/M 10  
42 42 5063 Cole Prell Custer County 25:17.35 8:09/M 10  
43 43 5042 Wesley Harris Colstrip 26:31.79 8:33/M 9  
44 44 5044 Mikkal Mullen Colstrip 35:16.39 11:23/M 9  
Top

Overall Finish List - Boys

JV Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 5115 Taylan Alden Hardin 19:15.72 6:13/M 10  
2 2 5135 Clement Not Afraid Hardin 19:21.13 6:15/M 10  
3 3 5137 Gabe Passes Hardin 19:43.06 6:22/M 12  
4 4 5147 Kevin Shane Hardin 19:50.77 6:24/M 10  
5 5 5130 Tayjan Joe Hardin 20:01.43 6:27/M 9  
6 6 5120 Trevor Bowers Hardin 20:08.14 6:30/M 9  
7 7 5143 Cayden Redfield Hardin 20:12.61 6:31/M 11  
8 (> 7) 5152 Eric Woods Hardin 20:13.05 6:31/M 11  
9 (> 7) 5131 Famous Lefthand Hardin 20:22.33 6:34/M 11  
10 (> 7) 5145 Bryson Rogers Hardin 20:49.03 6:43/M 9  
11 8 5394 Inious Flatmouth St Labre Catholic 21:15.04 6:51/M 11  
12 (> 7) 5138 Bobby Pease Hardin 21:15.87 6:51/M 11  
13 9 5392 Skyler Bouyer St Labre Catholic 21:26.08 6:55/M 11  
14 (> 7) 5132 Kidd Littlelight Hardin 21:30.16 6:56/M 11  
15 (> 7) 5134 Jeremiah Medicine Horse Hardin 21:43.60 7:00/M 9  
16 (> 7) 5124 Norman Dawes Hardin 21:49.08 7:02/M 12  
17 (> 7) 5123 Emilio Curley Hardin 22:06.97 7:08/M 10  
18 10 5397 Keeyan Medicine Bull St Labre Catholic 22:15.97 7:11/M 12  
19 (> 7) 5142 Tevion Ramos Hardin 22:36.09 7:17/M 10  
20 (> 7) 5148 Canaan Springfield Hardin 22:41.59 7:19/M 10  
21 11 5018 Cory Miller Billings Central Catholic 22:52.21 7:23/M 10  
22 (> 7) 5136 Roger Other Medicine Hardin 22:58.71 7:25/M 10  
23 12 5400 Evan Pretty Weasel St Labre Catholic 23:06.21 7:27/M 12  
24 (> 7) 5121 Malachi Bright Wings Hardin 23:07.32 7:27/M 11  
25 13 5019 Matthew Needham Billings Central Catholic 23:13.34 7:29/M 12  
26 14 5010 Tyler Gray Billings Central Catholic 23:27.35 7:34/M 12  
27 (> 7) 5150 Mattias Walks Hardin 23:48.94 7:41/M 10  
28 15 5158 Dallas Carlson Lame Deer 24:05.10 7:46/M 9  
29 (> 7) 5125 Dalton Duncan Hardin 24:10.62 7:48/M 9  
30 (< 5) 5436 Fred Backbone Lodge Grass 24:20.52 7:51/M 11  
31 16 5396 Icezada Little Light St Labre Catholic 24:26.70 7:53/M 11  
32 17 5159 Kenny Crazy Mule Lame Deer 24:55.07 8:02/M 9  
33 (< 5) 5438 Victor Stewart Lodge Grass 25:01.10 8:04/M 10  
34 18 5161 Demarco Limberhand Lame Deer 25:03.69 8:05/M 11  
35 (> 7) 5122 Caiden Cummins Hardin 25:03.80 8:05/M 10  
36 (< 5) 5058 Treyton Boager Custer County 25:13.08 8:08/M 12  
37 (> 7) 5149 Andrew Stump Hardin 25:23.35 8:11/M 9  
38 19 5020 Evan Neuman Billings Central Catholic 25:26.47 8:12/M 9  
39 (> 7) 5140 Judah Price Hardin 25:44.62 8:18/M 9  
40 (> 7) 5139 Keith Pretty Weasel Hardin 25:53.37 8:21/M 11  
41 (< 5) 5066 Thomas Vermeire Custer County 26:23.65 8:31/M 9  
42 (> 7) 5141 Paul Pryor Hardin 26:31.69 8:33/M 10  
43 20 5014 Christian Kay Billings Central Catholic 26:46.98 8:38/M 9  
44 21 5012 Jacob Honcoop Billings Central Catholic 27:28.35 8:52/M 11  
45 (< 5) 5065 Austin Roberts Custer County 28:13.78 9:06/M 12  
46 22 5399 Kean Ontiveros St Labre Catholic 28:36.22 9:14/M 10  
47 23 5157 Alan Blackwolf Lame Deer 28:52.26 9:19/M 11  
48 24 5017 Quentin Martinez Billings Central Catholic 28:56.99 9:20/M 12  
49 25 5169 Luke Whitebuffalo Lame Deer 29:32.15 9:32/M 9  
50 (> 7) 5117 Preston Bad Bear Hardin 29:42.61 9:35/M 12  
51 (> 7) 5022 Pete Saliaris Billings Central Catholic 29:46.01 9:36/M 11  
52 26 5166 Elroy Weaselbear Lame Deer 31:11.47 10:04/M 12  
53 (> 7) 5024 Wynn Walksoverice Billings Central Catholic 31:11.70 10:04/M 10  
54 (> 7) 5008 Gunnar Burk Billings Central Catholic 34:35.76 11:09/M 10  
55 27 5406 Corbin Two Moons St Labre Catholic 36:20.84 11:43/M 9  
56 (> 7) 5013 Shaun Honcoop Billings Central Catholic 38:15.88 12:20/M 10  
57 (> 7) 5126 Antwoine Harjo Hardin 39:42.92 12:48/M 9  
58 (> 7) 5129 Caleb Iron Hardin 40:00.94 12:54/M 9  
Top

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Hardin 29 2 5 6 7 9 13 15    
Top 5 Times: 1:34:39.93  
2 Custer County 72 3 4 11 12 42    
Top 5 Times: 1:41:51.68  
3 Lodge Grass 106 8 19 20 26 33 38    
Top 5 Times: 1:45:08.51  
4 Billings Central Catholic 107 1 18 28 29 31 32 35    
Top 5 Times: 1:44:43.43  
5 St Labre Catholic 110 17 21 22 23 27 30 36    
Top 5 Times: 1:45:06.44  
6 Plenty Coups 127 14 16 24 34 39    
Top 5 Times: 1:48:57.36  
7 Colstrip 153 10 25 37 40 41 43 44    
Top 5 Times: 1:55:23.82  
Top

Team Summary Report - Boys

JV Boys

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Hardin 15 1 2 3 4 5 6 7    
Top 5 Times: 1:38:12.11  
2 St Labre Catholic 55 8 9 10 12 16 22 27    
Top 5 Times: 1:52:30.00  
3 Billings Central Catholic 77 11 13 14 19 20 21 24    
Top 5 Times: 2:01:46.35  
4 Lame Deer 98 15 17 18 23 25 26    
Top 5 Times: 2:12:28.27  
Inc. Custer County 3 finishers    
Inc. Lodge Grass 2 finishers    
 
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Hardin

Finish Position - 1

Team Score (places): 29

Team Score (times): 1:34:39.93

Ave Time:18:55.99

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5133 Jaxon McCormick 9 2 2 18:17.53 18:17.53 0:10.15
2 5119 Beau Black Eagle 10 5 7 18:49.47 37:07.00 0:42.09
3 5146 Keyshawn Rogers 11 6 13 18:55.11 56:02.11 0:47.73
4 5127 Trajan Hill 12 7 20 18:57.47 1:14:59.58 0:50.09
5 5128 Trae Hugs 11 9 29 19:40.35 1:34:39.93 1:32.97
6 5151 Quaiden Whiteman 10 (13) (42) 19:56.43 1:54:36.36 1:49.05
7 5116 Takes Enemy Alduran 9 (15) (57) 20:02.94 2:14:39.30 1:55.56

Team - Custer County

Finish Position - 2

Team Score (places): 72

Team Score (times): 1:41:51.68

Ave Time:20:22.34

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5059 Chase Drange 11 3 3 18:24.14 18:24.14 0:16.76
2 5061 Alex Mitchell 12 4 7 18:24.23 36:48.37 0:16.85
3 5057 Cooper Austin 11 11 18 19:49.62 56:37.99 1:42.24
4 5060 Sam Layton 9 12 30 19:56.34 1:16:34.33 1:48.96
5 5063 Cole Prell 10 42 72 25:17.35 1:41:51.68 7:09.97

Team - Lodge Grass

Finish Position - 3

Team Score (places): 106

Team Score (times): 1:45:08.51

Ave Time:21:01.70

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5433 Hank Pretty On Top 12 8 8 19:07.81 19:07.81 1:00.43
2 5432 Gabriel Kelly 9 19 27 20:56.11 40:03.92 2:48.73
3 5430 Stoney Elk Shoulder 12 20 47 21:00.67 1:01:04.59 2:53.29
4 5434 Drew Cassidy Stewart 9 26 73 21:25.28 1:22:29.87 3:17.90
5 5435 Daiyvion White 10 33 106 22:38.64 1:45:08.51 4:31.26
6 5431 Damon Gros Ventre 9 (38) (144) 24:19.76 2:09:28.27 6:12.38

Team - Billings Central Catholic

Finish Position - 4

Team Score (places): 107

Team Score (times): 1:44:43.43

Ave Time:20:56.69

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5025 Dylan Wichman 11 1 1 18:07.38 18:07.38 0:00.00
2 5023 Seth Sasich 12 18 19 20:47.69 38:55.07 2:40.31
3 5011 Sean Harrington 10 28 47 21:30.33 1:00:25.40 3:22.95
4 5016 Andrew Mack 10 29 76 21:49.26 1:22:14.66 3:41.88
5 5015 Niklas Krause 11 31 107 22:28.77 1:44:43.43 4:21.39
6 5021 Christian Ross 9 (32) (139) 22:34.99 2:07:18.42 4:27.61
7 5009 Alex Derbyshire 12 (35) (174) 23:31.83 2:30:50.25 5:24.45

Team - St Labre Catholic

Finish Position - 5

Team Score (places): 110

Team Score (times): 1:45:06.44

Ave Time:21:01.29

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5404 Joshua Sisolak 12 17 17 20:12.98 20:12.98 2:05.60
2 5403 Jacob Sisolak 10 21 38 21:02.46 41:15.44 2:55.08
3 5401 Gerrit Punt 11 22 60 21:08.91 1:02:24.35 3:01.53
4 5393 Bernadine Fisher 12 23 83 21:12.68 1:23:37.03 3:05.30
5 5402 Nick Redgrave 12 27 110 21:29.41 1:45:06.44 3:22.03
6 5398 Tegan Medicine Bull 10 (30) (140) 22:21.87 2:07:28.31 4:14.49
7 5405 Ezra Stanger 12 (36) (176) 23:44.40 2:31:12.71 5:37.02

Team - Plenty Coups

Finish Position - 6

Team Score (places): 127

Team Score (times): 1:48:57.36

Ave Time:21:47.47

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5408 Marlan Goes Ahead 12 14 14 19:57.82 19:57.82 1:50.44
2 5411 Clarence Stewart 10 16 30 20:11.74 40:09.56 2:04.36
3 5409 Kevion Landson 9 24 54 21:13.55 1:01:23.11 3:06.17
4 5407 Cyrus Caulfield 10 34 88 23:07.10 1:24:30.21 4:59.72
5 5410 Andre Decran 10 39 127 24:27.15 1:48:57.36 6:19.77

Team - Colstrip

Finish Position - 7

Team Score (places): 153

Team Score (times): 1:55:23.82

Ave Time:23:04.76

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5043 Shane McTaggart 10 10 10 19:46.12 19:46.12 1:38.74
2 5040 Kyler Burton 10 25 35 21:23.22 41:09.34 3:15.84
3 5039 JT Baer 11 37 72 23:54.92 1:05:04.26 5:47.54
4 5041 James Craig 11 40 112 25:06.80 1:30:11.06 6:59.42
5 5045 Quinn Nansel 10 41 153 25:12.76 1:55:23.82 7:05.38
6 5042 Wesley Harris 9 (43) (196) 26:31.79 2:21:55.61 8:24.41
7 5044 Mikkal Mullen 9 (44) (240) 35:16.39 2:57:12.00 17:09.01
Top

Final Team Results - Boys

JV Boys

Team - Hardin

Finish Position - 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 1:38:12.11

Ave Time:19:38.42

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5115 Taylan Alden 10 1 1 19:15.72 19:15.72 0:00.00
2 5135 Clement Not Afraid 10 2 3 19:21.13 38:36.85 0:05.41
3 5137 Gabe Passes 12 3 6 19:43.06 58:19.91 0:27.34
4 5147 Kevin Shane 10 4 10 19:50.77 1:18:10.68 0:35.05
5 5130 Tayjan Joe 9 5 15 20:01.43 1:38:12.11 0:45.71
6 5120 Trevor Bowers 9 (6) (21) 20:08.14 1:58:20.25 0:52.42
7 5143 Cayden Redfield 11 (7) (28) 20:12.61 2:18:32.86 0:56.89
8 5152 Eric Woods 11 More Than 7   20:13.05 2:38:45.91 0:57.33
9 5131 Famous Lefthand 11 More Than 7   20:22.33 2:59:08.24 1:06.61
10 5145 Bryson Rogers 9 More Than 7   20:49.03 3:19:57.27 1:33.31
11 5138 Bobby Pease 11 More Than 7   21:15.87 3:41:13.14 2:00.15
12 5132 Kidd Littlelight 11 More Than 7   21:30.16 4:02:43.30 2:14.44
13 5134 Jeremiah Medicine Horse 9 More Than 7   21:43.60 4:24:26.90 2:27.88
14 5124 Norman Dawes 12 More Than 7   21:49.08 4:46:15.98 2:33.36
15 5123 Emilio Curley 10 More Than 7   22:06.97 5:08:22.95 2:51.25
16 5142 Tevion Ramos 10 More Than 7   22:36.09 5:30:59.04 3:20.37
17 5148 Canaan Springfield 10 More Than 7   22:41.59 5:53:40.63 3:25.87
18 5136 Roger Other Medicine 10 More Than 7   22:58.71 6:16:39.34 3:42.99
19 5121 Malachi Bright Wings 11 More Than 7   23:07.32 6:39:46.66 3:51.60
20 5150 Mattias Walks 10 More Than 7   23:48.94 7:03:35.60 4:33.22
21 5125 Dalton Duncan 9 More Than 7   24:10.62 7:27:46.22 4:54.90
22 5122 Caiden Cummins 10 More Than 7   25:03.80 7:52:50.02 5:48.08
23 5149 Andrew Stump 9 More Than 7   25:23.35 8:18:13.37 6:07.63
24 5140 Judah Price 9 More Than 7   25:44.62 8:43:57.99 6:28.90
25 5139 Keith Pretty Weasel 11 More Than 7   25:53.37 9:09:51.36 6:37.65
26 5141 Paul Pryor 10 More Than 7   26:31.69 9:36:23.05 7:15.97
27 5117 Preston Bad Bear 12 More Than 7   29:42.61 10:06:05.66 10:26.89
28 5126 Antwoine Harjo 9 More Than 7   39:42.92 10:45:48.58 20:27.20
29 5129 Caleb Iron 9 More Than 7   40:00.94 11:25:49.52 20:45.22

Team - St Labre Catholic

Finish Position - 2

Team Score (places): 55

Team Score (times): 1:52:30.00

Ave Time:22:30.00

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5394 Inious Flatmouth 11 8 8 21:15.04 21:15.04 1:59.32
2 5392 Skyler Bouyer 11 9 17 21:26.08 42:41.12 2:10.36
3 5397 Keeyan Medicine Bull 12 10 27 22:15.97 1:04:57.09 3:00.25
4 5400 Evan Pretty Weasel 12 12 39 23:06.21 1:28:03.30 3:50.49
5 5396 Icezada Little Light 11 16 55 24:26.70 1:52:30.00 5:10.98
6 5399 Kean Ontiveros 10 (22) (77) 28:36.22 2:21:06.22 9:20.50
7 5406 Corbin Two Moons 9 (27) (104) 36:20.84 2:57:27.06 17:05.12

Team - Billings Central Catholic

Finish Position - 3

Team Score (places): 77

Team Score (times): 2:01:46.35

Ave Time:24:21.27

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5018 Cory Miller 10 11 11 22:52.21 22:52.21 3:36.49
2 5019 Matthew Needham 12 13 24 23:13.34 46:05.55 3:57.62
3 5010 Tyler Gray 12 14 38 23:27.35 1:09:32.90 4:11.63
4 5020 Evan Neuman 9 19 57 25:26.47 1:34:59.37 6:10.75
5 5014 Christian Kay 9 20 77 26:46.98 2:01:46.35 7:31.26
6 5012 Jacob Honcoop 11 (21) (98) 27:28.35 2:29:14.70 8:12.63
7 5017 Quentin Martinez 12 (24) (122) 28:56.99 2:58:11.69 9:41.27
8 5022 Pete Saliaris 11 More Than 7   29:46.01 3:27:57.70 10:30.29
9 5024 Wynn Walksoverice 10 More Than 7   31:11.70 3:59:09.40 11:55.98
10 5008 Gunnar Burk 10 More Than 7   34:35.76 4:33:45.16 15:20.04
11 5013 Shaun Honcoop 10 More Than 7   38:15.88 5:12:01.04 19:00.16

Team - Lame Deer

Finish Position - 4

Team Score (places): 98

Team Score (times): 2:12:28.27

Ave Time:26:29.65

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5158 Dallas Carlson 9 15 15 24:05.10 24:05.10 4:49.38
2 5159 Kenny Crazy Mule 9 17 32 24:55.07 49:00.17 5:39.35
3 5161 Demarco Limberhand 11 18 50 25:03.69 1:14:03.86 5:47.97
4 5157 Alan Blackwolf 11 23 73 28:52.26 1:42:56.12 9:36.54
5 5169 Luke Whitebuffalo 9 25 98 29:32.15 2:12:28.27 10:16.43
6 5166 Elroy Weaselbear 12 (26) (124) 31:11.47 2:43:39.74 11:55.75

Team - Custer County

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5058 Treyton Boager 12 Less Than 5   25:13.08 25:13.08 5:57.36
2 5066 Thomas Vermeire 9 Less Than 5   26:23.65 51:36.73 7:07.93
3 5065 Austin Roberts 12 Less Than 5   28:13.78 1:19:50.51 8:58.06

Team - Lodge Grass

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5436 Fred Backbone 11 Less Than 5   24:20.52 24:20.52 5:04.80
2 5438 Victor Stewart 10 Less Than 5   25:01.10 49:21.62 5:45.38