Left Banner
 
 

Rolling Thunder - Juniors 10-14 & 15-18

Overall Detail

November 03, 2018


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Men Junior 9-14

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Simon Wherity School of Cross 61 M/14 3 22:45.02 7:21.20 7:36.34 7:47.48
2 Porter Melvin Big Sky Bikes p/b JM Engineeri 206 M/11 3 23:11.69 0:26.67 7:38.34 7:51.34 7:42.01
3 Aiden McArdle School of Cross 47 M/13 3 23:38.37 0:53.35 7:52.76 7:51.36 7:54.25
4 Harrison Wherity School of Cross 6 M/14 3 24:27.97 1:42.95 7:53.10 8:28.22 8:06.65
5 Erik Roggenbauer School of Cross 117 M/11 3 24:31.40 1:46.38 7:54.11 8:29.32 8:07.97
6 Marshall Hunter school of cross 7 M/13 3 25:39.63 2:54.61 8:33.77 8:40.59 8:25.27
7 Olin Speare 392 M/13 3 26:01.14 3:16.12 8:57.45 8:38.69 8:25.00
8 Luca Musco 393 M/14 3 26:29.57 3:44.55 8:58.03 8:43.58 8:47.96
9 Jaxon Williams 134 M/10 3 27:13.65 4:28.63 9:01.74 9:05.63 9:06.28
10 Miles Shefloe 384 M/12 3 27:37.25 4:52.23 9:10.33 9:03.72 9:23.20
11 Eli Magro 256 M/10 3 27:58.11 5:13.09 9:17.51 9:01.89 9:38.71
12 Hudson Omine School of Cross 11 M/11 3 28:56.88 6:11.86 9:38.59 9:43.36 9:34.93
13 Emmett Davis ZTD 373 M/ 9 3 28:59.88 6:14.86 10:15.50 9:23.39 9:20.99
14 Rafe Carlson School of Cross 43 M/12 3 29:17.91 6:32.89 9:41.50 9:39.51 9:56.90
15 Dayden Waggett Waggett Boys 383 M/12 3 29:23.88 6:38.86 9:52.65 9:30.98 10:00.25
16 Kelton Long Palouse Bicycle Racing 242 M/11 3 29:33.21 6:48.19 9:45.98 9:44.00 10:03.23
17 Kael Olson 34 M/11 3 29:40.35 6:55.33 9:39.33 9:59.96 10:01.06
18 Jordan D'Imperio 168 M/10 3 30:04.48 7:19.46 10:11.55 9:44.82 10:08.11
19 Lachlan Crooks School of Cross 28 M/13 2 20:29.03 1 lap 10:20.53 10:08.50  
20 Land Westenfelder Zootown Derailleurs 56 M/12 2 20:50.90 1 lap 10:14.68 10:36.22  
21 Levi Maisel 365 M/11 2 21:29.01 1 lap 10:52.34 10:36.67  
22 Maxwell Daume 363 M/11 2 21:44.96 1 lap 11:02.47 10:42.49  
23 Elias Wilcox Team Wilcox 389 M/10 2 22:02.85 1 lap 11:22.84 10:40.01  
24 Lukas Knight 388 M/10 2 22:16.58 1 lap 11:21.05 10:55.53  
25 Cooper Radlowski 386 M/11 2 22:28.00 1 lap 11:17.14 11:10.86  
26 Tate Carlson School of Cross 44 M/10 2 22:36.71 1 lap 10:32.58 12:04.13  
27 Evan Luckey School of Cross 46 M/12 2 23:49.31 1 lap 10:56.35 12:52.96  
28 Lachlan Lurgio Zootown Derailleurs 343 M/ 9 2 24:04.31 1 lap 12:15.27 11:49.04  
29 Garrett Williams 380 M/12 2 27:41.40 1 lap 12:56.61 14:44.79  
30 Kian Waggett Waggett Boys 382 M/10 1 13:35.34 2 laps 13:35.34    
 

Men Junior 15-18

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Ryder Fleming School of Cross 48 M/17 3 20:47.89 6:54.91 6:47.24 7:05.74
2 Alexander Musco Missoula Bike Source 395 M/15 3 20:58.72 0:10.83 6:55.03 6:56.93 7:06.76
3 Tommy Bossenbrook Bozeman Composite 379 M/16 3 21:23.18 0:35.29 6:56.12 7:09.58 7:17.48
4 Evan Schweifler School of cross 375 M/18 3 21:31.44 0:43.55 7:09.16 7:09.80 7:12.48
5 Cason Lam School of Cross 364 M/15 3 22:39.81 1:51.92 7:40.40 7:31.15 7:28.26
6 Alex Ryse School of Cross 201 M/15 3 23:40.28 2:52.39 7:52.83 7:59.75 7:47.70
7 Aiden Berg 366 M/15 3 23:47.57 2:59.68 7:55.61 8:04.95 7:47.01
 

Women Junior 9-14

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Elsa Westenfelder MT Alpha 57 F/14 3 22:17.85 7:21.91 7:22.32 7:33.62
2 Audrey Pollard 60 F/14 3 23:42.39 1:24.54 7:43.47 8:01.98 7:56.94
3 Ellen Davis MT Alpha 376 F/13 3 24:04.16 1:46.31 8:08.45 7:53.80 8:01.91
4 Gillian Millar MT Alpha 370 F/13 3 25:45.08 3:27.23 8:47.09 8:29.96 8:28.03
5 Gretel Chapman Mt. Alpha junior 385 F/14 3 27:52.44 5:34.59 8:59.76 9:28.13 9:24.55
6 Kjersten Roggenbauer School of Cross 25 F/13 3 28:31.56 6:13.71 9:23.76 9:29.27 9:38.53
7 Laura Pollard 301 F/11 3 29:18.97 7:01.12 9:57.08 9:32.39 9:49.50
8 Asa Stuart MT Alpha 387 F/14 3 30:14.06 7:56.21 9:19.65 10:23.01 10:31.40
9 Lucy Millar MT Alpha 369 F/11 2 20:46.09 1 lap 10:23.38 10:22.71  
10 Keely Hamilton Wildhorse Cycling Club 32 F/13 2 21:15.89 1 lap 10:52.99 10:22.90  
11 Graden Daume Alpha girls 362 F/10 2 21:22.11 1 lap 10:44.79 10:37.32  
12 Megan Nickle School of Cross 238 F/11 2 22:13.84 1 lap 10:46.49 11:27.35  
13 Ella Olson 35 F/ 9 2 27:27.03 1 lap 13:38.67 13:48.36  
 

Women Junior 15-18

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Disa Doherty Missoula Bicycle Works 337 F/15 3 21:46.25 7:10.45 7:20.26 7:15.54
2 Linnea Sunderman School of Cross 372 F/16 3 23:36.80 1:50.55 7:47.28 7:54.02 7:55.50
3 Elizabeth Roggenbauer School of Cross 26 F/16 3 25:54.71 4:08.46 8:21.24 9:03.00 8:30.47
4 Rebecca Purviance School of Cross 371 F/15 3 26:12.87 4:26.62 8:45.15 9:04.98 8:22.74
5 Amelia Crooks School of Cross 27 F/16 3 29:03.68 7:17.43 9:49.56 9:35.34 9:38.78