Left Banner
 
 

Missoula Pro XCT - UCI Elite Women and Jr Women

Overall Detail

June 08, 2019


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

UCI Elite Jr Women

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Madigan Munro Boulder Junior Cycling 429 F/17 3 59:04.5 20:17.9 19:27.4 19:19.1  
2 Madeline Robbins Bear Development Team 427 F/18 3 1:01:00.0 1:55.5 20:17.4 20:32.2 20:10.3  
3 Ada Urist Boulder Junior Cycling 430 F/17 3 1:02:42.4 3:37.9 20:59.9 20:54.5 20:47.9  
4 Gabrielle Richardson Bear Development Team 442 F/17 3 1:03:29.2 4:24.7 21:19.4 21:25.8 20:43.9  
5 Sydney Palmerleger Bear Development Team 441 F/17 3 1:03:46.7 4:42.2 21:54.8 21:02.6 20:49.2  
6 Natalie Quinn Impact Racing Team 428 F/18 3 1:05:27.0 6:22.5 21:49.5 21:29.2 22:08.2  
7 Alexis Bobbitt Bear Development Team 426 F/18 3 1:06:02.0 6:57.5 22:11.3 21:40.0 22:10.6  
8 Katelyn Williams Rouleur Devo p/b DNA Cycling 437 F/17 3 1:06:29.3 7:24.8 22:12.0 22:01.8 22:15.5  
9 Abigael Carron Boulder Junior Cycling 432 F/18 3 1:07:31.3 8:26.8 23:09.3 22:39.1 21:42.9  
10 Sydney Nielson Rouleur Devo p/b DNA Cycling 421 F/17 3 1:08:08.5 9:04.0 22:21.3 22:53.6 22:53.6  
11 Bridget Tooley Renewed Cyclocross 438 F/17 3 1:08:51.4 9:46.9 23:10.4 23:09.2 22:31.7  
12 Anje Jensen 110 F/ 3 1:10:17.8 11:13.3 23:06.7 23:07.8 24:03.2  
13 Hadley Peay Rouleur Devo p/b DNA Cycling 402 F/18 3 1:10:36.1 11:31.6 22:58.7 24:21.9 23:15.5  
14 Anna Katnik Boulder Junior Cycling 433 F/17 3 1:11:22.8 12:18.3 23:35.3 24:17.8 23:29.7  
15 Giselle Slemboski 425 F/ 0 3 1:11:56.8 12:52.3 23:14.3 24:57.4 23:45.0  
16 Morgan Hales 424 F/18 3 1:12:56.9 13:52.4 24:04.0 24:06.4 24:46.5  
17 Hannah Lawrence Don Chapin Monterey Bay Racing Team 434 F/18 3 1:13:47.1 14:42.5 24:26.0 24:50.5 24:30.5  
18 Mila Leger Redel Summit Bike Club 423 F/18 3 1:14:25.5 15:21.0 24:04.8 25:10.7 25:09.9  
19 Michaela Thompson Boulder Junior Cycling 431 F/17 3 1:16:33.3 17:28.8 24:22.7 26:03.0 26:07.6  
20 Paige Edwards 444 F/17 3 1:16:42.5 17:38.0 25:12.8 26:12.0 25:17.6  
21 Shelby Kawell 373 F/17 3 1:17:16.1 18:11.5 25:31.1 25:55.6 25:49.3  
22 Camille Liddell 422 F/ 0 3 1:19:04.1 19:59.6 25:18.9 26:05.2 27:40.0  
23 Megan Kitchens Maybird Reyes-Psych 435 F/18 3 1:21:11.6 22:07.0 26:17.2 27:07.7 27:46.6  
24 Madeline Tanner Bountiful Bicycle Racing 436 F/18 3 1:22:53.0 23:48.5 26:40.3 27:46.1 28:26.5  
 

UCI Elite Jr Men

Place Name Tm Name Bib No Gender/Age Laps Total Time Time Back Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Riley Amos Bear Development Team 375 M/17 4 1:04:54.2 16:03.5 16:19.8 16:14.7 16:16.0
2 Brennon Peterson Rouleur Devo p/b DNA Cycling 379 M/18 4 1:06:38.8 1:44.6 16:57.3 16:36.6 16:39.5 16:25.2
3 Bjorn Riley Bear Development Team 392 M/17 4 1:07:26.9 2:32.6 16:57.5 16:21.1 17:05.8 17:02.3
4 Cobe Freeburn Rouleur Devo p/b DNA Cycling 385 M/18 4 1:09:14.9 4:20.7 16:58.1 17:32.6 17:44.1 17:00.0
5 Tyler Adams 365 M/18 4 1:09:15.3 4:21.1 17:38.9 17:25.2 17:17.8 16:53.2
6 Robbie Day Racer X Cycling/ColoBikeLaw 366 M/17 4 1:09:45.0 4:50.7 17:20.0 17:20.0 17:20.0 17:45.0
7 Max McFadden Bear Development Team 390 M/18 4 1:09:52.5 4:58.3 17:48.0 17:25.2 17:29.3 17:09.9
8 Aidan Duffy Vail Jr Cycling 382 M/17 4 1:10:09.8 5:15.5 17:49.6 17:38.1 17:22.9 17:19.0
9 Ryan Thornton 367 M/17 4 1:11:20.5 6:26.3 18:14.1 17:41.5 17:41.7 17:43.1
10 Sean Middleton Bear Development Team 369 M/17 4 1:11:32.9 6:38.7 17:47.2 17:42.8 18:06.4 17:56.4
11 Payton Andersen Rouleur Devo p/b DNA Cycling 361 M/18 4 1:11:54.7 7:00.5 17:49.2 17:47.1 18:08.1 18:10.3
12 Nathan Knowles 364 M/18 4 1:12:10.5 7:16.3 17:50.1 17:52.2 18:08.8 18:19.2
13 Nye Yackle 359 M/17 4 1:13:11.0 8:16.8 17:50.3 18:38.4 18:27.5 18:14.6
14 Oliver Boyd Boulder Junior Cycling 374 M/17 4 1:13:14.5 8:20.3 18:14.1 18:13.5 18:21.0 18:25.8
15 Caden Means Sportsman Ski AUS 372 M/18 4 1:13:37.6 8:43.4 17:47.8 18:28.7 18:57.4 18:23.6
16 Nicholas Tabares 31 M/17 4 1:13:37.8 8:43.5 18:33.6 18:31.5 18:29.2 18:03.4
17 Nathan Davis 377 M/18 4 1:13:40.3 8:46.1 18:19.0 18:27.4 18:26.9 18:26.8
18 Elijah Johnson ASU Junior Development 362 M/17 4 1:14:49.8 9:55.6 18:14.8 18:19.0 19:01.5 19:14.4
19 Gabe Noorda Summit Bike Club 363 M/17 4 1:15:02.5 10:08.2 17:52.0 18:51.3 19:15.1 19:03.8
20 Toby Coughlan Bear Development Team 380 M/17 4 1:15:12.4 10:18.1 19:17.2 18:45.2 18:37.8 18:31.9
21 Ryder Uetrecht Bear Development Team 370 M/17 4 1:16:17.7 11:23.5 17:48.6 18:46.1 20:05.0 19:37.9
22 Henry Larson Rouleur Devo p/b DNA Cycling 388 M/17 4 1:16:35.7 11:41.5 18:55.0 19:24.3 19:27.2 18:49.0
23 Bridger Gaertner 383 M/18 4 1:16:48.4 11:54.1 18:39.0 19:09.4 19:32.3 19:27.5
24 Skye Ricci 37 M/ 4 1:16:53.8 11:59.5 18:56.4 19:29.5 19:22.0 19:05.7
25 Spencer Stevenson Velo Love Elite p/b Mad Racing 393 M/17 4 1:18:31.6 13:37.4 19:29.8 19:23.5 19:57.7 19:40.4
26 Garrett Meifert 368 M/17 4 1:21:45.1 16:50.8 20:52.1 20:25.4 20:14.5 20:12.9
27 Braden O'Farrell Rouleur Devo p/b DNA Cycling 357 M/18 4 1:23:34.0 18:39.7 20:41.0 20:18.1 20:54.0 21:40.7
28 Jj Payne Velo Love Elite p/b Mad Racing 358 M/18 4 1:25:43.6 20:49.4 20:58.6 21:34.5 21:44.9 21:25.6
29 Colton Ellingson 384 M/18 4 1:25:51.5 20:57.3 20:40.7 21:32.9 22:02.1 21:35.8
30 James Bradshaw Rouleur Devo p/b DNA Cycling 371 M/17 4 1:28:06.8 23:12.6 20:35.7 20:53.4 22:30.7 24:06.9
31 George Poggemeyer Avout Racing 360 M/17 2 36:43.7 2 laps 18:31.6 18:12.0    
32 Porter Hawkes 378 M/17 1 18:13.7 3 laps 18:13.7