Buffalo Bill Cody 1/2 Marathon and 10k

Age Group Results

September 21, 2019


Accurate Results | Every Time Competitive Timing


Half Marathon Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Half Marathon Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 60-69
10k Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jennifer Claffey Dillon MT 1665 32 1   1:34:39.76 1:34:39.76 0:00.00 7:13/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tiffany Shoulders Tulsa OK 4882 18 16   2:14:08.00 2:14:18.29 0:10.29 10:14/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kayla Lasseter Cody WY 4919 27 7   1:53:22.90 1:53:41.53 0:18.63 8:39/M
2 Danielle Dooper Cody WY 4889 26 8 1:57.47 1:55:20.37 1:55:30.05 0:09.68 8:48/M
3 Jenel Bloom Red Lodge MT 1683 27 15 20:42.34 2:14:05.24 2:14:17.19 0:11.95 10:14/M
4 Jordan Lodel Casper WY 4902 27 18 22:07.79 2:15:30.69 2:15:44.12 0:13.43 10:21/M
5 Samantha Fox Casper WY 4903 25 19 22:08.02 2:15:30.92 2:15:43.94 0:13.02 10:21/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jennifer Claffey Dillon MT 1665 32 1   1:34:39.76 1:34:39.76 0:00.00 7:13/M
2 Colleen Wachob Cody WY 1686 38 2 9:09.62 1:43:49.38 1:43:57.44 0:08.06 7:56/M
3 Hannah Cloud Casper WY 4888 36 3 10:16.66 1:44:56.42 1:45:04.48 0:08.06 8:01/M
4 Tonya Bennett Powell WY 4893 39 5 14:32.12 1:49:11.88 1:49:21.16 0:09.28 8:20/M
5 Kristin Turner Powell WY 1670 30 9 23:23.21 1:58:02.97 1:58:12.73 0:09.76 9:01/M
6 Sheila Rae Collins Powell WY 4916 31 10 23:27.43 1:58:07.19 1:58:15.46 0:08.27 9:01/M
7 Ashley Bennett Aurora CO 4913 35 11 24:21.00 1:59:00.76 1:59:17.16 0:16.40 9:05/M
8 Sheridan Trask Meeteetse WY 1688 33 12 25:20.06 1:59:59.82 2:00:10.63 0:10.81 9:10/M
9 Kellee Beckworth Centennial CO 4899 30 13 32:08.59 2:06:48.35 2:06:59.44 0:11.09 9:41/M
10 Jamie Young Moran WY 1687 33 14 35:59.35 2:10:39.11 2:10:47.17 0:08.06 9:58/M
11 Maria Geary Lander WY 1673 34 23 49:38.30 2:24:18.06 2:24:26.98 0:08.92 11:01/M
12 Linda Cardinal Cody WY 4924 35 25 53:21.63 2:28:01.39 2:28:06.69 0:05.30 11:18/M
13 Teal Stalling Billings MT 4886 38 27 54:32.80 2:29:12.56 2:29:28.38 0:15.82 11:23/M
14 Shelly Seibert Cody WY 4918 39 29 1:00:44.34 2:35:24.10 2:35:38.44 0:14.34 11:52/M
15 Meghan Salyer Billings MT 4896 36 30 1:05:17.45 2:39:57.21 2:40:11.93 0:14.72 12:13/M
16 Erin Beckman Casper WY 4887 35 31 1:07:13.14 2:41:52.90 2:42:02.26 0:09.36 12:21/M
17 Jami Sheppard Stanford MT 1693 39 36 1:19:00.62 2:53:40.38 2:54:57.97 1:17.59 13:15/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Molly Moore West Yellowstone MT 4878 41 4   1:47:57.79 1:48:09.10 0:11.31 8:14/M
2 Rinda Eastman Powell WY 4925 46 6 3:21.88 1:51:19.67 1:51:29.43 0:09.76 8:30/M
3 Carol Jackson Thomasville AL 1682 49 22 35:49.12 2:23:46.91 2:23:59.49 0:12.58 10:59/M
4 Ania Mathews Landerlander WY 1674 48 24 36:20.60 2:24:18.39 2:24:27.04 0:08.65 11:01/M
5 Alicia Seaton Plano TX 4901 40 28 47:06.64 2:35:04.43 2:35:14.78 0:10.35 11:50/M
6 Stacy Stellflug Billings MT 1696 44 34 1:03:10.04 2:51:07.83 2:51:21.42 0:13.59 13:04/M
7 Karen Morris West Jordan UT 4921 40 37 1:26:46.44 3:14:44.23 3:15:00.72 0:16.49 14:52/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amy Wallace Stewart Eliot ME 1692 50 17   2:14:24.80 2:14:32.86 0:08.06 10:16/M
2 Joan Johnson Antioch IL 1657 57 20 1:29.61 2:15:54.41 2:16:11.02 0:16.61 10:22/M
3 Susan Stresser Cody WY 4881 56 21 2:47.75 2:17:12.55 2:17:21.18 0:08.63 10:28/M
4 Rebecka Schafer Lincoln NE 1671 56 32 29:14.84 2:43:39.64 2:43:48.44 0:08.80 12:30/M
5 Jeanne Golding Cody WY 1679 58 39 1:26:55.77 3:41:20.57 3:41:38.38 0:17.81 16:54/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Linda Stalling Billings MT 4885 65 26   2:29:12.51 2:29:28.32 0:15.81 11:23/M
2 Kee Dunning Billings MT 1695 60 33 18:02.74 2:47:15.25 2:47:28.32 0:13.07 12:46/M
3 Linda Putney Wapiti WY 1694 60 35 21:55.76 2:51:08.27 2:51:21.41 0:13.14 13:04/M
4 Judy Golding Cody WY 1678 63 38 1:12:07.36 3:41:19.87 3:41:37.43 0:17.56 16:54/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mitch Svaty Powell WY 4923 21 1   1:24:00.29 1:24:00.29 0:00.00 6:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mitch Svaty Powell WY 4923 21 1   1:24:00.29 1:24:00.29 0:00.00 6:24/M
2 Isaac Beckworth Centennial CO 4900 29 6 29:09.17 1:53:09.46 1:53:19.68 0:10.22 8:38/M
3 Ron Verano Saint Robert MO 4917 25 8 45:47.77 2:09:48.06 2:09:56.12 0:08.06 9:55/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Trapper Marsh Cody WY 1663 34 4   1:50:03.75 1:50:11.81 0:08.06 8:24/M
2 Chad Hopkin Cody WY 4910 36 5 2:04.96 1:52:08.71 1:52:19.69 0:10.98 8:34/M
3 Henry Avery Cody WY 4884 33 13 41:23.04 2:31:26.79 2:31:37.54 0:10.75 11:34/M
4 Sean Conaway Cody WY 4895 38 14 50:39.02 2:40:42.77 2:40:58.09 0:15.32 12:16/M
Top

Male Age 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ladell Merritt Powell WY 4915 46 2   1:34:02.01 1:34:10.07 0:08.06 7:11/M
2 Brian Defoe Bainbridge Island WA 4912 46 9 36:22.38 2:10:24.39 2:10:41.78 0:17.39 9:57/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Paul Jackson Thomasville AL 1681 53 15   2:43:55.36 2:44:08.58 0:13.22 12:31/M
2 Rick Green Graham WA 4891 58 17 26:55.48 3:10:50.84 3:11:03.59 0:12.75 14:34/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeff Rode Powell WY 1685 64 3   1:47:33.89 1:47:44.92 0:11.03 8:13/M
2 Mark Vondersaar Cody WY 4877 66 7 21:36.45 2:09:10.34 2:09:23.24 0:12.90 9:52/M
3 Jerry Rodriguez Powell WY 4914 62 10 26:37.88 2:14:11.77 2:14:19.83 0:08.06 10:15/M
4 Dale Harvey Regina SK 1675 60 11 27:04.77 2:14:38.66 2:14:50.28 0:11.62 10:17/M
5 Leon Anderson Fergus Falls MN 1672 64 12 35:47.54 2:23:21.43 2:23:36.71 0:15.28 10:57/M
6 David Braaten Butte MT 4898 66 16 59:38.76 2:47:12.65 2:47:28.56 0:15.91 12:46/M
 

10k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angela Hentges Belfry MT 4939 35 1   48:56.84 48:56.84 0:00.00 7:53/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rachel Wood Cody WY 1697 24 4   52:55.38 52:55.88 0:00.50 8:32/M
2 Jessica Klemm Powell WY 4883 25 22 15:45.12 1:08:40.50 1:08:43.59 0:03.09 11:05/M
3 Falina Obrien Cody WY 4894 27 23 17:19.03 1:10:14.41 1:10:20.60 0:06.19 11:20/M
4 Amanda Wilson Cody WY 4908 28 24 18:27.49 1:11:22.87 1:11:30.36 0:07.49 11:31/M
5 Elizabeth Wells Cody WY 4897 28 29 24:28.62 1:17:24.00 1:17:30.53 0:06.53 12:29/M
6 Karen Hughes Cody WY 4905 27 30 27:13.12 1:20:08.50 1:20:12.56 0:04.06 12:56/M
7 Mckenzie Danforth Vail CO 4930 28 34 1:11:11.37 2:04:06.75 2:04:06.75 20:01/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angela Hentges Belfry MT 4939 35 1   48:56.84 48:56.84 0:00.00 7:53/M
2 Jessica McAllister Cody WY 1698 37 2 1:18.55 50:15.39 50:15.89 0:00.50 8:06/M
3 Zoe Elyada Billings MT 1691 35 3 1:49.39 50:46.23 50:47.81 0:01.58 8:11/M
4 Valerie Baker Powell WY 1669 34 6 7:29.73 56:26.57 56:32.60 0:06.03 9:06/M
5 Cathy Roes Cody WY 4879 33 8 8:22.74 57:19.58 57:20.08 0:00.50 9:15/M
6 Bernadette Schmitt Cody WY 1667 32 9 8:25.58 57:22.42 57:24.18 0:01.76 9:15/M
7 Melissa Andersen Powell WY 4874 33 11 10:04.65 59:01.49 59:04.23 0:02.74 9:31/M
8 Sarah McKergow Worland WY 4875 35 12 10:33.12 59:29.96 59:33.49 0:03.53 9:36/M
9 Angela Marchant Cody WY 4871 32 13 10:34.29 59:31.13 59:33.23 0:02.10 9:36/M
10 Katie Roemmich Cody WY 4911 35 16 13:22.26 1:02:19.10 1:02:19.60 0:00.50 10:03/M
11 Sadami Hake Worland WY 4936 39 17 14:01.37 1:02:58.21 1:03:03.01 0:04.80 10:09/M
12 Amanda Knadler Laramie WY 4892 38 18 14:38.00 1:03:34.84 1:03:35.34 0:00.50 10:15/M
13 Erin Leonetti Cody WY 1700 35 21 15:00.93 1:03:57.77 1:04:36.06 0:38.29 10:19/M
14 Chelsea Lund Cody WY 4932 32 26 26:50.13 1:15:46.97 1:16:07.56 0:20.59 12:13/M
15 Samantha Hopkinson Worland WY 4876 30 27 27:23.72 1:16:20.56 1:16:25.70 0:05.14 12:19/M
16 Alexa Sheets Cody WY 4941 32 32 1:14:00.67 2:02:57.51 2:04:11.29 1:13.78 19:50/M
17 Meghan O'Mara Cody WY 4931 33 33 1:15:01.73 2:03:58.57 2:04:06.93 0:08.36 20:00/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Shelley Musser Cody WY 4890 42 5   54:26.33 54:26.83 0:00.50 8:47/M
2 Shelley Melton Ralston WY 4934 46 14 5:12.28 59:38.61 59:40.71 0:02.10 9:37/M
3 Laura Viklund Powell WY 4873 40 15 6:08.27 1:00:34.60 1:00:38.21 0:03.61 9:46/M
4 Trudi Clark-Samuels Cody WY 4872 48 20 9:22.73 1:03:49.06 1:03:52.43 0:03.37 10:18/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cindy Phillips Deaver WY 4938 55 7   57:05.38 57:09.69 0:04.31 9:12/M
2 Molly Lynn Powell WY 1677 52 10 0:27.19 57:32.57 57:34.70 0:02.13 9:17/M
3 Kimberly Bernstein Lovell WY 4935 51 19 6:41.24 1:03:46.62 1:03:49.10 0:02.48 10:17/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kathy Saltsgaver Riverton WY 1658 63 28   1:17:16.36 1:17:21.11 0:04.75 12:28/M
2 Kitty MacKey Cody WY 1660 61 31 9:56.28 1:27:12.64 1:27:18.50 0:05.86 14:04/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nancy Hoffman Cody WY 1662 71 25   1:12:56.43 1:13:02.33 0:05.90 11:46/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Preston Tubman Jacksonville FL 1656 44 1   40:23.69 40:23.69 0:00.00 6:31/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bryson Hughes Cody WY 4904 5 13   1:20:07.46 1:20:12.10 0:04.64 12:55/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Austin Wrem Cody WY 1680 24 2   47:22.72 47:24.95 0:02.23 7:39/M
2 Leo Wolfson Cody WY 4933 28 6 4:12.73 51:35.45 51:35.95 0:00.50 8:19/M
3 Kyle Butler Bozeman MT 4909 25 12 24:00.72 1:11:23.44 1:11:30.49 0:07.05 11:31/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brent McAllister Cody WY 1699 35 4   49:17.94 49:19.90 0:01.96 7:57/M
2 Corey Anco Wapiti WY 4907 32 5 0:39.22 49:57.16 49:57.66 0:00.50 8:03/M
3 Jonathan Hake Worland WY 4937 36 8 8:05.44 57:23.38 57:27.53 0:04.15 9:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Preston Tubman Jacksonville FL 1656 44 1   40:23.69 40:23.69 0:00.00 6:31/M
2 Beau Egger Cody WY 4880 44 7 16:56.91 57:20.60 57:21.10 0:00.50 9:15/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kevin Pfefferle Powell WY 4922 61 3   48:33.61 48:34.35 0:00.74 7:50/M
2 Rusty Saltsgaver Riverton WY 1659 65 9 13:32.06 1:02:05.67 1:02:09.38 0:03.71 10:01/M
3 John Housel Cody WY 4940 66 10 16:52.42 1:05:26.03 1:05:27.00 0:00.97 10:33/M
4 Charles Jamieson Cody WY 1690 61 11 19:11.76 1:07:45.37 1:07:48.61 0:03.24 10:56/M
5 Terry MacKey Cody WY 1661 62 14 38:38.48 1:27:12.09 1:27:18.44 0:06.35 14:04/M

*Overall place within gender.