Competitive Timing

Mountain West Classic

Mountain West Classic

September 29, 2012


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents


Finish List - Girls - Varsity - All Teams

Team Summary - Girls - Varsity - All Teams

Team Detail - Girls - Varsity - All Teams

Finish List - Boys - Varsity - All Teams

Team Summary - Boys - Varsity - All Teams

Team Detail - Boys - Varsity - All Teams

Top

Overall Finish List - Girls

Varsity

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

148

Makena Morley Bigfork

17:07.4

5:42/M

10

 

2

1

1451

Paige Gilchrist Missoula Hellgate

17:31.1

5:50/M

12

 

3

2

225

Caroline Hardin Bozeman

17:52.1

5:57/M

11

 

4

3

158

Christina Aragon Billings Senior

17:56.8

5:59/M

9

 

5

4

195

Rachel Jones Billings West

18:02.7

6:01/M

11

 

6

5

292

Brittany Aguino East Valley (Spokane)

18:06.4

6:02/M

 

7

6

1369

Sabrina Sterbis Missoula Big Sky

18:10.3

6:03/M

10

 

8

7

1742

Cierra Simmons Soda Springs

18:13.1

6:04/M

12

 

9

8

223

Andie Creel Bozeman

18:17.5

6:06/M

11

 

10

9

432

Sadi Henderson Corvallis

18:19.6

6:06/M

11

 

11

10

1588

Makenna Endebrock Mt. Spokane

18:22.4

6:07/M

9

 

12

11

161

Courtney Hutton Billings Senior

18:27.5

6:09/M

9

 

13

12

175

Keegan Day Billings Skyview

18:28.5

6:09/M

10

 

14

13

311

Kelsey Yamauchi Soda Springs

18:32.0

6:11/M

11

 

15

14

1939

Mccall Skay West Valley (Spokane)

18:35.2

6:12/M

10

 

16

15

818

Cambria Hassell Great Falls CMR

18:36.0

6:12/M

10

 

17

16

224

Bridget Creel Bozeman

18:40.5

6:13/M

10

 

18

17

1093

Niquelle Lewis Idaho Falls

18:43.0

6:14/M

10

 

19

18

179

Kennedy Robbins Billings Skyview

18:43.2

6:14/M

12

 

20

19

229

Katie Stephens Bozeman

18:52.3

6:17/M

12

 

21

20

1092

Ashlyn Dyer Idaho Falls

18:52.6

6:17/M

9

 

22

(< 5)

4

Olivia Wood Anaconda

18:54.4

6:18/M

12

 

23

21

159

Brenna Cockburn Billings Senior

18:59.3

6:20/M

12

 

24

22

940

Jessica Wiken Havre

19:05.3

6:22/M

12

 

25

23

435

Kaycie Stewart Corvallis

19:06.1

6:22/M

11

 

26

24

1095

Taylor Weatherby Idaho Falls

19:06.4

6:22/M

11

 

27

25

1786

Lexie Moser Sugar-Salem

19:08.0

6:23/M

12

 

28

26

196

Keisha Stensby Billings West

19:09.2

6:23/M

12

 

29

27

1063

Sara Powell Hillcrest

19:09.6

6:23/M

11

 

30

28

934

Katie Christianson Havre

19:10.7

6:23/M

12

 

31

29

226

Beth Jansma Bozeman

19:11.7

6:24/M

10

 

32

30

745

Cyra Carlson Gonzaga Prep

19:14.2

6:25/M

10

 

33

31

1368

Emily Sterbis Missoula Big Sky

19:15.3

6:25/M

12

 

34

32

1197

Courtney Hallock Laurel

19:15.7

6:25/M

9

 

35

33

228

Maddie Powers Bozeman

19:17.5

6:26/M

9

 

36

34

162

Jessica Raty Billings Senior

19:18.6

6:26/M

9

 

37

35

433

Isabella Pape Corvallis

19:18.8

6:26/M

10

 

38

36

997

Leah Espostio Helena

19:20.5

6:27/M

12

 

39

37

2113

Pershia Anderson Post Falls

19:22.1

6:27/M

 

40

38

748

Ann Moloney Gonzaga Prep

19:22.4

6:27/M

10

 

41

39

1619

Claudia Hewston Polson

19:22.5

6:27/M

11

 

42

40

1911

Ashlie Standow University

19:23.9

6:28/M

12

 

43

41

1090

Casey Carpenter Idaho Falls

19:24.7

6:28/M

12

 

44

42

1907

Kelsey Jerome University

19:25.7

6:28/M

11

 

45

(< 5)

271

Chiara Warner Broadwater

19:29.2

6:30/M

12

 

46

43

177

Amanda Nelson Billings Skyview

19:29.8

6:30/M

10

 

47

44

574

Dalainy Tedesco Fergus

19:30.4

6:30/M

11

 

48

45

2054

Alexa Horrell Billings Central

19:30.7

6:30/M

10

 

49

46

750

Emma Smith Gonzaga Prep

19:36.2

6:32/M

11

 

50

47

291

Alyssa Harmoa East Valley (Spokane)

19:37.1

6:32/M

 

51

48

1455

Ellen Ruby Missoula Hellgate

19:41.0

6:34/M

12

 

52

49

1782

Katelyn Hill Sugar-Salem

19:41.5

6:34/M

11

 

53

50

571

Sarah Foster Fergus

19:42.0

6:34/M

10

 

54

51

1452

Ellen Ipsen Missoula Hellgate

19:44.8

6:35/M

12

 

55

52

1593

Brooklin Young Mt. Spokane

19:46.1

6:35/M

12

 

56

53

192

Britney Grove Billings West

19:46.3

6:35/M

10

 

57

54

193

Taylor Grove Billings West

19:47.3

6:36/M

10

 

58

55

1064

Cambria Roedel Hillcrest

19:47.8

6:36/M

11

 

59

56

1740

Jamie Nielsen Soda Springs

19:47.9

6:36/M

11

 

60

57

1590

Micaela Kostecka Mt. Spokane

19:49.2

6:36/M

9

 

61

(< 5)

1256

Nikki Aiken Manhattan Christian

19:50.1

6:37/M

10

 

62

58

1559

Haley Rogers Missoula Sentinel

19:51.4

6:37/M

10

 

63

59

1906

Hannah Holm University

19:51.6

6:37/M

11

 

64

60

936

Trisha Kinsella Havre

19:51.7

6:37/M

12

 

65

61

227

Stella Nall Bozeman

19:56.5

6:39/M

10

 

66

62

1787

Indya Price Sugar-Salem

19:57.3

6:39/M

9

 

67

63

858

Sara Amish Hamilton

19:59.5

6:40/M

12

 

68

(< 5)

1236

Maggie Mitzel Loyola Sacred Heart

20:00.0

6:40/M

11

 

69

64

749

Amanda Schmitz Gonzaga Prep

20:00.4

6:40/M

11

 

70

65

918

Adree Shield Hardin

20:01.5

6:40/M

12

 

71

66

1343

Demi Pfarr Mead

20:02.5

6:41/M

12

 

72

67

128

Kelley McCafferty Belt

20:02.8

6:41/M

12

 

73

(< 5)

1602

Demi Horton Plains

20:03.5

6:41/M

9

 

74

68

1000

Carly Smiedala Helena

20:04.6

6:41/M

9

 

75

69

164

Addison Stapleton Billings Senior

20:05.2

6:42/M

12

 

76

70

1340

Peighton Colliver Mead

20:05.5

6:42/M

9

 

77

71

1737

Hailey Call Soda Springs

20:07.6

6:42/M

11

 

78

72

864

Kaitlin Stromberg Hamilton

20:08.4

6:43/M

10

 

79

73

863

Jenny Smith Hamilton

20:08.8

6:43/M

12

 

80

74

696

Jessica Chery Glacier

20:09.0

6:43/M

10

 

81

75

1245

Ellie Losasso Manhattan

20:09.2

6:43/M

12

 

82

76

1560

Morgan Thomas Missoula Sentinel

20:09.6

6:43/M

9

 

83

77

1738

Hannah Farnes Soda Springs

20:09.9

6:43/M

11

 

84

78

1739

Anndee Neuman Soda Springs

20:10.5

6:43/M

11

 

85

79

188

Lila Hamburg Billings West

20:10.8

6:43/M

12

 

86

80

1591

Madaleine Osmun Mt. Spokane

20:11.2

6:44/M

9

 

87

81

1089

Hannah Blake Idaho Falls

20:12.7

6:44/M

10

 

88

82

995

Kallan Banning Helena

20:15.1

6:45/M

10

 

89

83

2024

Kelsie Harriman Park

20:16.9

6:45/M

11

 

90

84

1060

Sarah Crofts Hillcrest

20:17.8

6:46/M

10

 

91

85

190

Bailey Bomar Billings West

20:18.1

6:46/M

11

 

92

86

2117

Amber Hensley Post Falls

20:18.5

6:46/M

 

93

87

2087

Katarina Olsen Helena Capital

20:21.3

6:47/M

 

94

88

1061

Annalisa Jones Hillcrest

20:21.9

6:47/M

11

 

95

(< 5)

1832

Cady Sayers Three Forks

20:22.7

6:47/M

11

 

96

89

1910

Elizabeth Smith University

20:23.4

6:48/M

11

 

97

(< 5)

1105

Janessa Willaims Jefferson

20:23.8

6:48/M

10

 

98

90

430

Lakyn Connors Corvallis

20:24.1

6:48/M

12

 

99

91

347

Mariah Richardson Butte

20:24.3

6:48/M

11

 

100

92

1454

Addie Melvin Missoula Hellgate

20:25.3

6:48/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

93

1202

Shae Wiggins Laurel

20:26.4

6:49/M

9

 

102

94

341

Kendall Alley Butte

20:26.7

6:49/M

11

 

103

95

529

Makenna Adams Deer Park

20:28.1

6:49/M

11

 

104

96

160

Rachel Eaton Billings Senior

20:28.7

6:49/M

11

 

105

(< 5)

149

Chelsey Olson Bigfork

20:30.3

6:50/M

12

 

106

97

861

Taylor Goligoski Hamilton

20:30.8

6:50/M

10

 

107

98

573

Kaitlyn Poss Fergus

20:31.5

6:50/M

10

 

108

99

163

Hannah Ray Billings Senior

20:32.1

6:51/M

11

 

109

100

434

Hanna Smith Corvallis

20:32.7

6:51/M

12

 

110

101

2086

Mariah Garza Helena Capital

20:33.0

6:51/M

 

111

102

1555

Ellen Brooks Missoula Sentinel

20:33.8

6:51/M

9

 

112

103

1592

Hannah Pomante Mt. Spokane

20:34.4

6:51/M

10

 

113

104

1344

Rayanna Smith Mead

20:34.4

6:51/M

9

 

114

105

1065

Hannah Whitworth Hillcrest

20:34.5

6:51/M

9

 

115

106

180

Mikaela Wahl Billings Skyview

20:35.0

6:52/M

11

 

116

107

1873

Jasmine McDaniel University

20:35.6

6:52/M

12

 

117

108

344

Haley Hodge Butte

20:35.6

6:52/M

11

 

118

109

1558

Raeanna Richards Missoula Sentinel

20:36.4

6:52/M

10

 

119

110

751

Shannon Stommes Gonzaga Prep

20:36.5

6:52/M

11

 

120

(< 5)

643

Elisa Kulhava Frenchtown

20:39.0

6:53/M

11

 

121

111

343

Bailee Hanson Butte

20:39.1

6:53/M

11

 

122

(< 5)

371

Samantha Mundel Columbia Falls

20:39.5

6:53/M

10

 

123

112

1741

Jennifer Nielsen Soda Springs

20:42.3

6:54/M

11

 

124

113

996

Jacki Copenhaver Helena

20:42.6

6:54/M

11

 

125

114

612

Mackenzie Bouma Flathead

20:42.7

6:54/M

10

 

126

115

2088

Alexa Welch Helena Capital

20:43.2

6:54/M

 

127

116

783

Molly Crum Great Falls

20:43.4

6:54/M

12

 

128

117

698

Corinne Hamilton Glacier

20:43.4

6:54/M

9

 

129

118

999

Hallie Hartnett Helena

20:43.5

6:54/M

9

 

130

119

1059

Brittney Acor Hillcrest

20:46.1

6:55/M

9

 

131

120

532

Karri Gallant Deer Park

20:46.2

6:55/M

11

 

132

121

859

Sarah Del Rae Hamilton

20:47.1

6:56/M

12

 

133

122

178

Ashlee Richards Billings Skyview

20:47.7

6:56/M

9

 

134

(< 5)

2015

Leanne Asper Lake City

20:48.4

6:56/M

12

 

135

123

174

Sidney Byrn Billings Skyview

20:48.8

6:56/M

12

 

136

124

436

Rachel Wissenbach Corvallis

20:49.1

6:56/M

9

 

137

125

1342

Natalie Palmer Mead

20:49.6

6:56/M

12

 

138

126

534

Cassidy Krahn Deer Park

20:49.9

6:56/M

10

 

139

127

530

Sarah Boardman Deer Park

20:50.0

6:57/M

9

 

140

128

701

Katie Whyte Glacier

20:50.7

6:57/M

11

 

141

129

1345

Ciara West Mead

20:51.6

6:57/M

11

 

142

130

1062

Brandi Jorgensen Hillcrest

20:52.4

6:57/M

11

 

143

131

1456

Annika Sohlberg Missoula Hellgate

20:52.5

6:57/M

11

 

144

132

2050

Alex Chase Billings Central

20:53.8

6:58/M

11

 

145

133

860

Tess G. Clancy Hamilton

20:54.9

6:58/M

10

 

146

134

572

Mckenzie Fradley Fergus

20:55.1

6:58/M

12

 

147

135

1984

Sarah Latcham Whitefish

20:55.5

6:58/M

10

 

148

136

820

Sara Mauseth Great Falls CMR

20:57.2

6:59/M

12

 

149

(< 5)

560

Madison Owens Ennis

20:58.1

6:59/M

12

 

150

137

575

Josie Walters Fergus

20:58.7

6:59/M

12

 

151

(< 5)

46

Katelin Smith Augusta

20:59.5

7:00/M

11

 

152

138

617

Adrionah Wilcox Flathead

21:01.7

7:00/M

10

 

153

(< 5)

1222

Alex Bartmess Lincoln County

21:02.4

7:01/M

10

 

154

139

616

Johanna Lembke Flathead

21:03.3

7:01/M

10

 

155

140

1561

Alex Williams Missoula Sentinel

21:03.6

7:01/M

12

 

156

141

938

Larissa Price Havre

21:04.2

7:01/M

12

 

157

142

1617

Tegan Bauer Polson

21:04.5

7:01/M

11

 

158

143

2115

Brianna Barnhill Post Falls

21:05.2

7:02/M

 

159

144

1587

Lisa Depledge Mt. Spokane

21:05.4

7:02/M

11

 

160

145

127

Mckenzie Lencioni Belt

21:06.0

7:02/M

10

 

161

146

998

Haeley Harmon Helena

21:06.3

7:02/M

10

 

162

147

1986

Peyton Twete Whitefish

21:06.6

7:02/M

10

 

163

148

1618

Sandra Crossett Polson

21:09.0

7:03/M

9

 

164

149

570

Esperanza Battrick Fergus

21:11.1

7:04/M

12

 

165

150

1091

Becca Corgatelli Idaho Falls

21:11.4

7:04/M

10

 

166

151

1370

Brooke Walter Missoula Big Sky

21:11.4

7:04/M

12

 

167

152

1784

Hannah Larson Sugar-Salem

21:11.9

7:04/M

9

 

168

153

822

Shelby Vernon Great Falls CMR

21:12.1

7:04/M

11

 

169

154

533

Rebekah Hall Deer Park

21:12.3

7:04/M

10

 

170

155

1620

Hallie Hovenkotter Polson

21:12.6

7:04/M

11

 

171

156

576

Maida Walters Fergus

21:12.8

7:04/M

10

 

172

157

1585

Sophie Spilker Mt. Spokane

21:12.9

7:04/M

12

 

173

(< 5)

1074

Amanda Woods Hot Springs

21:14.2

7:05/M

11

 

174

158

937

Morgan Mazurkiewicz Havre

21:15.1

7:05/M

10

 

175

159

1791

Whitney Taylor Sugar-Salem

21:15.2

7:05/M

9

 

176

160

819

Tiffany Lefebre Great Falls CMR

21:17.0

7:06/M

11

 

177

161

2051

Sarah Gibb Billings Central

21:18.0

7:06/M

9

 

178

162

1908

Kira Johnston University

21:19.1

7:06/M

12

 

179

163

833

Sierra Gideon Hamilton

21:20.1

7:07/M

10

 

180

164

1200

Nikki Korte Laurel

21:20.3

7:07/M

10

 

181

165

346

Erika McLeod Butte

21:21.2

7:07/M

11

 

182

166

1364

Molly Langland Missoula Big Sky

21:21.4

7:07/M

10

 

183

167

592

Madi Seaman Flathead

21:22.8

7:07/M

10

 

184

168

2027

Marissa Westenskow Park

21:23.5

7:08/M

11

 

185

169

1795

Tian Haar Teton

21:23.5

7:08/M

11

 

186

170

1983

Barrett Gray Whitefish

21:23.7

7:08/M

9

 

187

171

1371

Talia Zook Missoula Big Sky

21:24.6

7:08/M

12

 

188

172

1366

Rachel Lindley Missoula Big Sky

21:25.1

7:08/M

12

 

189

173

1557

Anne Price Missoula Sentinel

21:25.4

7:08/M

10

 

190

(< 5)

759

Marie Waldbillig Granite

21:25.5

7:08/M

10

 

191

174

2089

Grace Berner Helena Capital

21:27.1

7:09/M

 

192

175

93

Cora Steinbach Belgrade

21:28.3

7:09/M

9

 

193

176

746

Shannon Metzger Gonzaga Prep

21:29.5

7:10/M

12

 

194

177

2085

Marisa Sanchez Helena Capital

21:30.3

7:10/M

 

195

178

345

Andie Hogan Butte

21:31.0

7:10/M

11

 

196

179

917

Nikki Jo Mays Hardin

21:31.5

7:10/M

10

 

197

(< 5)

373

Meredith Stolte Columbia Falls

21:31.5

7:10/M

10

 

198

180

1450

Morgan Clark-Gaynor Missoula Hellgate

21:31.9

7:10/M

10

 

199

181

194

Cate Hanna Billings West

21:32.2

7:11/M

12

 

200

182

531

Anna Cartee Deer Park

21:32.9

7:11/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

183

1799

Isabella Wilson Teton

21:33.0

7:11/M

10

 

202

184

94

Paige Stewart Belgrade

21:33.3

7:11/M

9

 

203

185

431

Amelia Gardner Corvallis

21:33.4

7:11/M

10

 

204

186

1797

Mindy Kaufman Teton

21:33.6

7:11/M

10

 

205

(< 5)

370

Carlee Brown Columbia Falls

21:35.4

7:12/M

10

 

206

(< 5)

2005

Jamie Kopf Whitehall

21:35.7

7:12/M

10

 

207

187

1783

Bethany Larson Sugar-Salem

21:35.9

7:12/M

11

 

208

188

1341

Sally Miller Mead

21:36.8

7:12/M

12

 

209

189

615

Natalie Jeude Flathead

21:38.3

7:13/M

11

 

210

(< 5)

2016

Rachel Ward Lake City

21:38.7

7:13/M

12

 

211

190

697

Keckeley Habel Glacier

21:43.2

7:14/M

12

 

212

191

1556

Kate Koster Missoula Sentinel

21:44.1

7:15/M

9

 

213

192

2116

Annie Gibson Post Falls

21:44.2

7:15/M

 

214

193

176

Mackenzie Martin Billings Skyview

21:44.7

7:15/M

12

 

215

194

699

Katie McHugh Glacier

21:45.3

7:15/M

11

 

216

195

293

Kelsie Rantzo East Valley (Spokane)

21:47.5

7:16/M

 

217

196

1094

Piper Livingston Idaho Falls

21:47.6

7:16/M

10

 

218

197

2114

Arcadia Babin Post Falls

21:48.2

7:16/M

 

219

198

788

Marissa Lencioni Great Falls

21:49.7

7:16/M

11

 

220

199

1905

Jessica Durbin University

21:52.5

7:17/M

12

 

221

200

130

Meaghan Winder Belt

21:52.5

7:17/M

11

 

222

201

1794

Audra Curtis Teton

21:53.3

7:18/M

10

 

223

202

1243

Kristine Fairbanks Manhattan

21:55.2

7:18/M

11

 

224

203

59

Caleigh Buckmaster Beaverhead County

21:56.4

7:19/M

10

 

225

204

1785

Emily McDonald Sugar-Salem

22:01.0

7:20/M

11

 

226

205

65

Hannah Telling Beaverhead County

22:02.4

7:21/M

10

 

227

206

787

Mikaela Kynett Great Falls

22:07.0

7:22/M

11

 

228

207

90

Maklell Meyle Belgrade

22:08.9

7:23/M

10

 

229

208

1621

Alisha Jore Polson

22:09.7

7:23/M

11

 

230

209

63

Jordan Peterson Beaverhead County

22:10.1

7:23/M

10

 

231

210

817

Roya Blake Great Falls CMR

22:10.5

7:23/M

9

 

232

211

1982

Autumn Fisher Whitefish

22:11.1

7:24/M

12

 

233

212

88

Kierstyn Brandt Belgrade

22:15.1

7:25/M

11

 

234

213

295

Zoe Novakovich East Valley (Spokane)

22:15.3

7:25/M

 

235

214

62

Janet Moore Beaverhead County

22:17.0

7:26/M

12

 

236

(< 5)

1240

Darien Schneider Loyola Sacred Heart

22:17.4

7:26/M

9

 

237

215

1985

Emma Marchetti Whitefish

22:18.9

7:26/M

12

 

238

216

695

Miranda Champion Glacier

22:20.8

7:27/M

10

 

239

217

342

Jordan Duffy Butte

22:22.5

7:27/M

12

 

240

218

2055

Emma Knudson Billings Central

22:22.5

7:27/M

11

 

241

219

61

Katie Hawkins Beaverhead County

22:25.2

7:28/M

12

 

242

220

747

Katie Mikkelson Gonzaga Prep

22:25.6

7:28/M

10

 

243

221

535

Autumn Vanderburg Deer Park

22:26.0

7:29/M

12

 

244

222

1941

Jacque Swanson West Valley (Spokane)

22:26.8

7:29/M

12

 

245

223

1980

Samantha Eason Whitefish

22:27.6

7:29/M

12

 

246

224

294

Jen Parman East Valley (Spokane)

22:28.4

7:29/M

 

247

225

613

Meghan Clostio Flathead

22:29.1

7:30/M

11

 

248

226

1981

Sloan Ellis Whitefish

22:29.5

7:30/M

11

 

249

227

1623

Amanda Stobie Polson

22:30.9

7:30/M

11

 

250

228

913

Kanani Birdinground Hardin

22:31.0

7:30/M

12

 

251

229

700

Miranda Meyer Glacier

22:31.1

7:30/M

12

 

252

230

614

Kylee Gibson Flathead

22:32.3

7:31/M

12

 

253

(< 5)

1239

Ali Sawyer Loyola Sacred Heart

22:35.7

7:32/M

12

 

254

231

129

Lauren Winder Belt

22:40.0

7:33/M

9

 

255

232

2143

Carlie Romney Helena

22:41.9

7:34/M

 

256

233

915

Anna Frost Hardin

22:42.4

7:34/M

11

 

257

234

1201

Lauren Studiner Laurel

22:46.6

7:35/M

11

 

258

235

1796

Mary Hannon Teton

22:47.1

7:36/M

11

 

259

236

1365

Sherri Leedom Missoula Big Sky

22:49.0

7:36/M

12

 

260

(< 5)

1682

Kiana Howell Ronan High School

22:49.3

7:36/M

11

 

261

237

1792

Katie Bates Teton

22:50.3

7:37/M

11

 

262

(< 5)

374

Brittany Swartz Columbia Falls

22:50.8

7:37/M

10

 

263

238

935

Elizabeth Facio Havre

22:51.0

7:37/M

11

 

264

(< 5)

477

Olivia Carette Cut Bank

22:51.1

7:37/M

11

 

265

239

1346

Sam Yang Mead

22:51.7

7:37/M

11

 

266

(< 5)

1213

Krysten Mossberg Libby

22:51.9

7:37/M

9

 

267

(< 5)

1685

Jacey Probst Ronan High School

23:04.1

7:41/M

9

 

268

240

939

Kiana Robertson Havre

23:04.3

7:41/M

11

 

269

(< 5)

642

Maja Holmquist Frenchtown

23:07.0

7:42/M

11

 

270

241

1622

Marlee Seemann Polson

23:07.4

7:42/M

12

 

271

242

2052

Shelby Gordon Billings Central

23:10.8

7:43/M

10

 

272

243

92

Lyndsey Seifert Belgrade

23:14.3

7:45/M

12

 

273

244

2026

Francesca Snow Park

23:16.4

7:45/M

10

 

274

245

2119

Christiana Skarisky Post Falls

23:20.5

7:47/M

 

275

(< 5)

476

Jacelin Augare Cut Bank

23:22.3

7:47/M

9

 

276

246

1246

Anna Peter Manhattan

23:23.2

7:48/M

11

 

277

247

89

Becky Imberi Belgrade

23:23.9

7:48/M

12

 

278

248

296

Melynda Husband East Valley (Spokane)

23:24.0

7:48/M

 

279

(< 5)

1806

Kaylie Cox Thompson Falls

23:29.6

7:50/M

11

 

280

(< 5)

1766

Courtney Heath St. Ignatius

23:30.4

7:50/M

10

 

281

249

2025

Ella McKenzie Park

23:35.2

7:52/M

9

 

282

250

2021

Bethany Down Park

23:37.4

7:52/M

9

 

283

(< 5)

1238

Kaile Sauro Loyola Sacred Heart

23:39.3

7:53/M

12

 

284

(< 5)

3

Amelia Wood Anaconda

23:39.5

7:53/M

9

 

285

251

64

Morgan Peterson Beaverhead County

23:45.0

7:55/M

12

 

286

(< 5)

640

Laura Breidenbach Frenchtown

23:51.9

7:57/M

12

 

287

252

1935

Rianne Ellingwood West Valley (Spokane)

23:51.9

7:57/M

9

 

288

253

1242

Sage Chase Manhattan

23:52.8

7:57/M

10

 

289

254

2091

Kaye Bignell Helena Capital

23:54.5

7:58/M

 

290

(< 5)

270

Hope Herald Broadwater

23:55.0

7:58/M

12

 

291

255

2053

Molly Hammond Billings Central

24:05.0

8:02/M

11

 

292

256

1940

Bailey Stephens West Valley (Spokane)

24:06.7

8:02/M

11

 

293

257

2095

Kellea Nichols Helena Capital

24:07.3

8:02/M

 

294

258

916

Sharmaine Hill Hardin

24:08.1

8:03/M

9

 

295

(< 5)

2

Sara Schaefer Anaconda

24:09.3

8:03/M

11

 

296

(< 5)

1

Micaela Moreni Anaconda

24:10.3

8:03/M

12

 

297

259

1244

Kayla Kreitinger Manhattan

24:11.4

8:04/M

11

 

298

(< 5)

1764

Kaylie Durglo St. Ignatius

24:21.9

8:07/M

11

 

299

260

60

Josey Creger Beaverhead County

24:25.0

8:08/M

10

 

300

(< 5)

2006

Habiibah Pate Whitehall

24:25.4

8:08/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

(< 5)

479

Shelbi Fitzpatrick Cut Bank

24:27.1

8:09/M

10

 

302

261

1198

Kayla Hallock Laurel

24:28.9

8:09/M

12

 

303

(< 5)

269

Sarah Hamburg Broadwater

24:30.2

8:10/M

12

 

304

262

912

Jael Birdinground Hardin

24:36.9

8:12/M

10

 

305

(< 5)

2004

Hunter Ament Whitehall

24:38.5

8:13/M

10

 

306

263

124

Allie Cantrell Belt

24:38.9

8:13/M

11

 

307

264

1936

Kaitlyn McGlothlen West Valley (Spokane)

24:53.2

8:18/M

12

 

308

265

1241

Emily Butts Manhattan

25:01.9

8:20/M

11

 

309

266

789

Amanda Mack Great Falls

25:06.1

8:22/M

11

 

310

267

1199

Abby Korell Laurel

25:24.5

8:28/M

10

 

311

268

914

Chrissy Don'T Mix Hardin

25:34.2

8:31/M

12

 

312

269

1247

Jessica Wyse Manhattan

25:35.4

8:32/M

12

 

313

(< 5)

1684

Angela North Piegan Ronan High School

25:40.6

8:33/M

11

 

314

(< 5)

641

Morgan Frances Frenchtown

25:41.5

8:34/M

11

 

315

(< 5)

1828

Anna Christman Three Forks

26:05.9

8:42/M

11

 

316

(< 5)

1767

Lindsay Johnson St. Ignatius

26:07.2

8:42/M

10

 

317

270

786

Katie Gannon Great Falls

26:32.1

8:51/M

12

 

318

(< 5)

1670

Victoria Crenshaw Ronan High School

27:05.0

9:02/M

12

 

319

(< 5)

1805

Nikki Burwig Thompson Falls

27:16.5

9:05/M

10

 

320

(< 5)

1829

Taylor Ferguson Three Forks

27:25.5

9:08/M

11

 

321

271

2023

Ali Hull Park

27:54.3

9:18/M

11

 

322

(< 5)

1211

Courtney Bowe Libby

29:52.6

9:57/M

9

 

Top

Team Summary Report - Girls

Varsity

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman

74

2

8

16

19

29

33

61

 

 

Top 5 Times: 1:32:54.4

 

2

Billings Senior

138

3

11

21

34

69

96

99

 

 

Top 5 Times: 1:34:47.5

 

3

Idaho Falls

183

17

20

24

41

81

150

196

 

 

Top 5 Times: 1:36:19.7

 

4

Billings West

216

4

26

53

54

79

85

181

 

 

Top 5 Times: 1:36:56.5

 

5

Soda Springs

224

7

13

56

71

77

78

112

 

 

Top 5 Times: 1:36:50.6

 

6

Corvallis

257

9

23

35

90

100

124

185

 

 

Top 5 Times: 1:37:41.5

 

7

Gonzaga Prep

288

30

38

46

64

110

176

220

 

 

Top 5 Times: 1:38:49.9

 

8

Billings Skyview

301

12

18

43

106

122

123

193

 

 

Top 5 Times: 1:38:04.4

 

9

Mt. Spokane

302

10

52

57

80

103

144

157

 

 

Top 5 Times: 1:38:43.5

 

10

Missoula Hellgate

323

1

48

51

92

131

180

 

 

Top 5 Times: 1:38:14.9

 

11

University

337

40

42

59

89

107

162

199

 

 

Top 5 Times: 1:39:40.3

 

12

Hillcrest

359

27

55

84

88

105

119

130

 

 

Top 5 Times: 1:40:11.8

 

13

Havre

409

22

28

60

141

158

238

240

 

 

Top 5 Times: 1:40:27.2

 

14

Helena

417

36

68

82

113

118

146

232

 

 

Top 5 Times: 1:41:06.4

 

15

Hamilton

426

63

72

73

97

121

133

163

 

 

Top 5 Times: 1:41:34.7

 

16

Sugar-Salem

447

25

49

62

152

159

187

204

 

 

Top 5 Times: 1:41:14.1

 

17

Fergus

463

44

50

98

134

137

149

156

 

 

Top 5 Times: 1:41:37.9

 

18

Missoula Sentinel

485

58

76

102

109

140

173

191

 

 

Top 5 Times: 1:42:15.0

 

19

Mead

494

66

70

104

125

129

188

239

 

 

Top 5 Times: 1:42:23.8

 

20

Missoula Big Sky

525

6

31

151

166

171

172

236

 

 

Top 5 Times: 1:41:23.2

 

21

Butte

569

91

94

108

111

165

178

217

 

 

Top 5 Times: 1:43:27.1

 

22

Deer Park

622

95

120

126

127

154

182

221

 

 

Top 5 Times: 1:44:06.8

 

23

Helena Capital

654

87

101

115

174

177

254

257

 

 

Top 5 Times: 1:44:35.0

 

24

Post Falls

655

37

86

143

192

197

245

 

 

Top 5 Times: 1:44:18.5

 

25

Great Falls CMR

674

15

136

153

160

210

 

 

Top 5 Times: 1:44:13.0

 

26

East Valley (Spokane)

684

5

47

195

213

224

248

 

 

Top 5 Times: 1:44:14.9

 

27

Polson

692

39

142

148

155

208

227

241

 

 

Top 5 Times: 1:44:58.6

 

28

Glacier

703

74

117

128

190

194

216

229

 

 

Top 5 Times: 1:45:11.7

 

29

Flathead

747

114

138

139

167

189

225

230

 

 

Top 5 Times: 1:45:48.9

 

30

Laurel

784

32

93

164

234

261

267

 

 

Top 5 Times: 1:48:18.1

 

31

Billings Central

798

45

132

161

218

242

255

 

 

Top 5 Times: 1:47:16.0

 

32

Whitefish

878

135

147

170

211

215

223

226

 

 

Top 5 Times: 1:47:55.9

 

33

Belt

906

67

145

200

231

263

 

 

Top 5 Times: 1:50:20.4

 

34

Hardin

963

65

179

228

233

258

262

268

 

 

Top 5 Times: 1:50:54.5

 

35

Teton

974

169

183

186

201

235

237

 

 

Top 5 Times: 1:49:10.7

 

36

Park

994

83

168

244

249

250

271

 

 

Top 5 Times: 1:52:09.7

 

37

West Valley (Spokane)

1008

14

222

252

256

264

 

 

Top 5 Times: 1:53:54.0

 

38

Belgrade

1021

175

184

207

212

243

247

 

 

Top 5 Times: 1:50:40.1

 

39

Manhattan

1035

75

202

246

253

259

265

269

 

 

Top 5 Times: 1:53:32.0

 

40

Beaverhead County

1050

203

205

209

214

219

251

260

 

 

Top 5 Times: 1:50:51.2

 

41

Great Falls

1056

116

198

206

266

270

 

 

Top 5 Times: 1:56:18.4

 

Inc.

Anaconda

4 finishers

 

 

 

Inc.

Augusta

1 finishers

 

 

 

Inc.

Bigfork

2 finishers

 

 

 

Inc.

Broadwater

3 finishers

 

 

 

Inc.

Columbia Falls

4 finishers

 

 

 

Inc.

Cut Bank

3 finishers

 

 

 

Inc.

Ennis

1 finishers

 

 

 

Inc.

Frenchtown

4 finishers

 

 

 

Inc.

Granite

1 finishers

 

 

 

Inc.

Hot Springs

1 finishers

 

 

 

Inc.

Jefferson

1 finishers

 

 

 

Inc.

Libby

2 finishers

 

 

 

Inc.

Lincoln County

1 finishers

 

 

 

Inc.

Loyola Sacred Heart

4 finishers

 

 

 

Inc.

Manhattan Christian

1 finishers

 

 

 

Inc.

Plains

1 finishers

 

 

 

Inc.

Ronan High School

4 finishers

 

 

 

Inc.

St. Ignatius

3 finishers

 

 

 

Inc.

Thompson Falls

2 finishers

 

 

 

Inc.

Three Forks

3 finishers

 

 

 

Inc.

Whitehall

3 finishers

 

 

 

Inc.

Lake City

2 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Girls

Varsity

Team - Bozeman Finish Position - 1
Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:32:54.4 Ave Time:18:34.8
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

225

Caroline Hardin

11

2

2

17:52.1

17:52.1

0:00.0

2

223

Andie Creel

11

8

10

18:17.5

36:09.6

0:25.4

3

224

Bridget Creel

10

16

26

18:40.5

54:50.2

0:48.4

4

229

Katie Stephens

12

19

45

18:52.3

1:13:42.6

1:00.2

5

226

Beth Jansma

10

29

74

19:11.7

1:32:54.4

1:19.6

6

228

Maddie Powers

9

33

107

19:17.5

1:52:11.9

1:25.4

7

227

Stella Nall

10

61

168

19:56.5

2:12:08.5

2:04.4

 
Team - Billings Senior Finish Position - 2
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:34:47.5 Ave Time:18:57.5
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

158

Christina Aragon

9

3

3

17:56.8

17:56.8

0:00.0

2

161

Courtney Hutton

9

11

14

18:27.5

36:24.3

0:30.7

3

159

Brenna Cockburn

12

21

35

18:59.3

55:23.7

1:02.5

4

162

Jessica Raty

9

34

69

19:18.6

1:14:42.3

1:21.8

5

164

Addison Stapleton

12

69

138

20:05.2

1:34:47.5

2:08.4

6

160

Rachel Eaton

11

96

234

20:28.7

1:55:16.2

2:31.9

7

163

Hannah Ray

11

99

333

20:32.1

2:15:48.4

2:35.3

 
Team - Idaho Falls Finish Position - 3
Team Score (places): 183 Team Score (times): 1:36:19.7 Ave Time:19:15.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1093

Niquelle Lewis

10

17

17

18:43.0

18:43.0

0:00.0

2

1092

Ashlyn Dyer

9

20

37

18:52.6

37:35.7

0:09.5

3

1095

Taylor Weatherby

11

24

61

19:06.4

56:42.1

0:23.3

4

1090

Casey Carpenter

12

41

102

19:24.7

1:16:06.9

0:41.6

5

1089

Hannah Blake

10

81

183

20:12.7

1:36:19.7

1:29.7

6

1091

Becca Corgatelli

10

150

333

21:11.4

1:57:31.1

2:28.3

7

1094

Piper Livingston

10

196

529

21:47.6

2:19:18.7

3:04.5

 
Team - Billings West Finish Position - 4
Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:36:56.5 Ave Time:19:23.3
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

195

Rachel Jones

11

4

4

18:02.7

18:02.7

0:00.0

2

196

Keisha Stensby

12

26

30

19:09.2

37:12.0

1:06.4

3

192

Britney Grove

10

53

83

19:46.3

56:58.4

1:43.5

4

193

Taylor Grove

10

54

137

19:47.3

1:16:45.7

1:44.5

5

188

Lila Hamburg

12

79

216

20:10.8

1:36:56.5

2:08.0

6

190

Bailey Bomar

11

85

301

20:18.1

1:57:14.7

2:15.3

7

194

Cate Hanna

12

181

482

21:32.2

2:18:47.0

3:29.4

 
Team - Soda Springs Finish Position - 5
Team Score (places): 224 Team Score (times): 1:36:50.6 Ave Time:19:22.1
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1742

Cierra Simmons

12

7

7

18:13.1

18:13.1

0:00.0

2

311

Kelsey Yamauchi

11

13

20

18:32.0

36:45.1

0:18.8

3

1740

Jamie Nielsen

11

56

76

19:47.9

56:33.0

1:34.7

4

1737

Hailey Call

11

71

147

20:07.6

1:16:40.6

1:54.4

5

1738

Hannah Farnes

11

77

224

20:09.9

1:36:50.6

1:56.8

6

1739

Anndee Neuman

11

78

302

20:10.5

1:57:01.1

1:57.4

7

1741

Jennifer Nielsen

11

112

414

20:42.3

2:17:43.5

2:29.2

 
Team - Corvallis Finish Position - 6
Team Score (places): 257 Team Score (times): 1:37:41.5 Ave Time:19:32.3
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

432

Sadi Henderson

11

9

9

18:19.6

18:19.6

0:00.0

2

435

Kaycie Stewart

11

23

32

19:06.1

37:25.7

0:46.4

3

433

Isabella Pape

10

35

67

19:18.8

56:44.6

0:59.2

4

430

Lakyn Connors

12

90

157

20:24.1

1:17:08.7

2:04.4

5

434

Hanna Smith

12

100

257

20:32.7

1:37:41.5

2:13.1

6

436

Rachel Wissenbach

9

124

381

20:49.1

1:58:30.7

2:29.5

7

431

Amelia Gardner

10

185

566

21:33.4

2:20:04.1

3:13.7

 
Team - Gonzaga Prep Finish Position - 7
Team Score (places): 288 Team Score (times): 1:38:49.9 Ave Time:19:45.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

745

Cyra Carlson

10

30

30

19:14.2

19:14.2

0:00.0

2

748

Ann Moloney

10

38

68

19:22.4

38:36.6

0:08.1

3

750

Emma Smith

11

46

114

19:36.2

58:12.9

0:22.0

4

749

Amanda Schmitz

11

64

178

20:00.4

1:18:13.4

0:46.2

5

751

Shannon Stommes

11

110

288

20:36.5

1:38:49.9

1:22.2

6

746

Shannon Metzger

12

176

464

21:29.5

2:00:19.4

2:15.2

7

747

Katie Mikkelson

10

220

684

22:25.6

2:22:45.0

3:11.3

 
Team - Billings Skyview Finish Position - 8
Team Score (places): 301 Team Score (times): 1:38:04.4 Ave Time:19:36.8
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

175

Keegan Day

10

12

12

18:28.5

18:28.5

0:00.0

2

179

Kennedy Robbins

12

18

30

18:43.2

37:11.7

0:14.6

3

177

Amanda Nelson

10

43

73

19:29.8

56:41.6

1:01.3

4

180

Mikaela Wahl

11

106

179

20:35.0

1:17:16.6

2:06.5

5

178

Ashlee Richards

9

122

301

20:47.7

1:38:04.4

2:19.2

6

174

Sidney Byrn

12

123

424

20:48.8

1:58:53.3

2:20.3

7

176

Mackenzie Martin

12

193

617

21:44.7

2:20:38.0

3:16.2

 
Team - Mt. Spokane Finish Position - 9
Team Score (places): 302 Team Score (times): 1:38:43.5 Ave Time:19:44.7
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1588

Makenna Endebrock

9

10

10

18:22.4

18:22.4

0:00.0

2

1593

Brooklin Young

12

52

62

19:46.1

38:08.6

1:23.7

3

1590

Micaela Kostecka

9

57

119

19:49.2

57:57.9

1:26.8

4

1591

Madaleine Osmun

9

80

199

20:11.2

1:18:09.1

1:48.7

5

1592

Hannah Pomante

10

103

302

20:34.4

1:38:43.5

2:11.9

6

1587

Lisa Depledge

11

144

446

21:05.4

1:59:49.0

2:42.9

7

1585

Sophie Spilker

12

157

603

21:12.9

2:21:01.9

2:50.5

 
Team - Missoula Hellgate Finish Position - 10
Team Score (places): 323 Team Score (times): 1:38:14.9 Ave Time:19:38.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1451

Paige Gilchrist

12

1

1

17:31.1

17:31.1

0:00.0

2

1455

Ellen Ruby

12

48

49

19:41.0

37:12.1

2:09.8

3

1452

Ellen Ipsen

12

51

100

19:44.8

56:57.0

2:13.7

4

1454

Addie Melvin

11

92

192

20:25.3

1:17:22.3

2:54.1

5

1456

Annika Sohlberg

11

131

323

20:52.5

1:38:14.9

3:21.4

6

1450

Morgan Clark-Gaynor

10

180

503

21:31.9

1:59:46.8

4:00.7

 
Team - University Finish Position - 11
Team Score (places): 337 Team Score (times): 1:39:40.3 Ave Time:19:56.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1911

Ashlie Standow

12

40

40

19:23.9

19:23.9

0:00.0

2

1907

Kelsey Jerome

11

42

82

19:25.7

38:49.6

0:01.7

3

1906

Hannah Holm

11

59

141

19:51.6

58:41.3

0:27.7

4

1910

Elizabeth Smith

11

89

230

20:23.4

1:19:04.7

0:59.5

5

1873

Jasmine McDaniel

12

107

337

20:35.6

1:39:40.3

1:11.6

6

1908

Kira Johnston

12

162

499

21:19.1

2:00:59.5

1:55.2

7

1905

Jessica Durbin

12

199

698

21:52.5

2:22:52.0

2:28.5

 
Team - Hillcrest Finish Position - 12
Team Score (places): 359 Team Score (times): 1:40:11.8 Ave Time:20:02.3
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1063

Sara Powell

11

27

27

19:09.6

19:09.6

0:00.0

2

1064

Cambria Roedel

11

55

82

19:47.8

38:57.4

0:38.2

3

1060

Sarah Crofts

10

84

166

20:17.8

59:15.2

1:08.2

4

1061

Annalisa Jones

11

88

254

20:21.9

1:19:37.2

1:12.3

5

1065

Hannah Whitworth

9

105

359

20:34.5

1:40:11.8

1:24.9

6

1059

Brittney Acor

9

119

478

20:46.1

2:00:57.9

1:36.5

7

1062

Brandi Jorgensen

11

130

608

20:52.4

2:21:50.4

1:42.8

 
Team - Havre Finish Position - 13
Team Score (places): 409 Team Score (times): 1:40:27.2 Ave Time:20:05.4
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

940

Jessica Wiken

12

22

22

19:05.3

19:05.3

0:00.0

2

934

Katie Christianson

12

28

50

19:10.7

38:16.0

0:05.3

3

936

Trisha Kinsella

12

60

110

19:51.7

58:07.8

0:46.3

4

938

Larissa Price

12

141

251

21:04.2

1:19:12.0

1:58.8

5

937

Morgan Mazurkiewicz

10

158

409

21:15.1

1:40:27.2

2:09.7

6

935

Elizabeth Facio

11

238

647

22:51.0

2:03:18.2

3:45.6

7

939

Kiana Robertson

11

240

887

23:04.3

2:26:22.6

3:58.9

 
Team - Helena Finish Position - 14
Team Score (places): 417 Team Score (times): 1:41:06.4 Ave Time:20:13.2
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

997

Leah Espostio

12

36

36

19:20.5

19:20.5

0:00.0

2

1000

Carly Smiedala

9

68

104

20:04.6

39:25.1

0:44.1

3

995

Kallan Banning

10

82

186

20:15.1

59:40.2

0:54.6

4

996

Jacki Copenhaver

11

113

299

20:42.6

1:20:22.8

1:22.0

5

999

Hallie Hartnett

9

118

417

20:43.5

1:41:06.4

1:23.0

6

998

Haeley Harmon

10

146

563

21:06.3

2:02:12.8

1:45.8

7

2143

Carlie Romney

232

795

22:41.9

2:24:54.7

3:21.4

 
Team - Hamilton Finish Position - 15
Team Score (places): 426 Team Score (times): 1:41:34.7 Ave Time:20:18.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

858

Sara Amish

12

63

63

19:59.5

19:59.5

0:00.0

2

864

Kaitlin Stromberg

10

72

135

20:08.4

40:07.9

0:08.8

3

863

Jenny Smith

12

73

208

20:08.8

1:00:16.7

0:09.2

4

861

Taylor Goligoski

10

97

305

20:30.8

1:20:47.6

0:31.3

5

859

Sarah Del Rae

12

121

426

20:47.1

1:41:34.7

0:47.5

6

860

Tess G. Clancy

10

133

559

20:54.9

2:02:29.7

0:55.4

7

833

Sierra Gideon

10

163

722

21:20.1

2:23:49.8

1:20.5

 
Team - Sugar-Salem Finish Position - 16
Team Score (places): 447 Team Score (times): 1:41:14.1 Ave Time:20:14.8
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1786

Lexie Moser

12

25

25

19:08.0

19:08.0

0:00.0

2

1782

Katelyn Hill

11

49

74

19:41.5

38:49.5

0:33.5

3

1787

Indya Price

9

62

136

19:57.3

58:46.9

0:49.3

4

1784

Hannah Larson

9

152

288

21:11.9

1:19:58.8

2:03.9

5

1791

Whitney Taylor

9

159

447

21:15.2

1:41:14.1

2:07.2

6

1783

Bethany Larson

11

187

634

21:35.9

2:02:50.0

2:27.9

7

1785

Emily McDonald

11

204

838

22:01.0

2:24:51.1

2:53.0

 
Team - Fergus Finish Position - 17
Team Score (places): 463 Team Score (times): 1:41:37.9 Ave Time:20:19.5
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

574

Dalainy Tedesco

11

44

44

19:30.4

19:30.4

0:00.0

2

571

Sarah Foster

10

50

94

19:42.0

39:12.4

0:11.6

3

573

Kaitlyn Poss

10

98

192

20:31.5

59:44.0

1:01.1

4

572

Mckenzie Fradley

12

134

326

20:55.1

1:20:39.1

1:24.7

5

575

Josie Walters

12

137

463

20:58.7

1:41:37.9

1:28.3

6

570

Esperanza Battrick

12

149

612

21:11.1

2:02:49.1

1:40.7

7

576

Maida Walters

10

156

768

21:12.8

2:24:01.9

1:42.4

 
Team - Missoula Sentinel Finish Position - 18
Team Score (places): 485 Team Score (times): 1:42:15.0 Ave Time:20:27.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1559

Haley Rogers

10

58

58

19:51.4

19:51.4

0:00.0

2

1560

Morgan Thomas

9

76

134

20:09.6

40:01.0

0:18.1

3

1555

Ellen Brooks

9

102

236

20:33.8

1:00:34.9

0:42.4

4

1558

Raeanna Richards

10

109

345

20:36.4

1:21:11.4

0:44.9

5

1561

Alex Williams

12

140

485

21:03.6

1:42:15.0

1:12.1

6

1557

Anne Price

10

173

658

21:25.4

2:03:40.5

1:34.0

7

1556

Kate Koster

9

191

849

21:44.1

2:25:24.6

1:52.6

 
Team - Mead Finish Position - 19
Team Score (places): 494 Team Score (times): 1:42:23.8 Ave Time:20:28.7
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1343

Demi Pfarr

12

66

66

20:02.5

20:02.5

0:00.0

2

1340

Peighton Colliver

9

70

136

20:05.5

40:08.0

0:02.9

3

1344

Rayanna Smith

9

104

240

20:34.4

1:00:42.5

0:31.9

4

1342

Natalie Palmer

12

125

365

20:49.6

1:21:32.1

0:47.1

5

1345

Ciara West

11

129

494

20:51.6

1:42:23.8

0:49.0

6

1341

Sally Miller

12

188

682

21:36.8

2:04:00.6

1:34.3

7

1346

Sam Yang

11

239

921

22:51.7

2:26:52.3

2:49.2

 
Team - Missoula Big Sky Finish Position - 20
Team Score (places): 525 Team Score (times): 1:41:23.2 Ave Time:20:16.6
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1369

Sabrina Sterbis

10

6

6

18:10.3

18:10.3

0:00.0

2

1368

Emily Sterbis

12

31

37

19:15.3

37:25.7

1:04.9

3

1370

Brooke Walter

12

151

188

21:11.4

58:37.2

3:01.1

4

1364

Molly Langland

10

166

354

21:21.4

1:19:58.6

3:11.0

5

1371

Talia Zook

12

171

525

21:24.6

1:41:23.2

3:14.2

6

1366

Rachel Lindley

12

172

697

21:25.1

2:02:48.3

3:14.7

7

1365

Sherri Leedom

12

236

933

22:49.0

2:25:37.4

4:38.6

 
Team - Butte Finish Position - 21
Team Score (places): 569 Team Score (times): 1:43:27.1 Ave Time:20:41.4
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

347

Mariah Richardson

11

91

91

20:24.3

20:24.3

0:00.0

2

341

Kendall Alley

11

94

185

20:26.7

40:51.1

0:02.3

3

344

Haley Hodge

11

108

293

20:35.6

1:01:26.8

0:11.2

4

343

Bailee Hanson

11

111

404

20:39.1

1:22:05.9

0:14.7

5

346

Erika McLeod

11

165

569

21:21.2

1:43:27.1

0:56.8

6

345

Andie Hogan

11

178

747

21:31.0

2:04:58.2

1:06.6

7

342

Jordan Duffy

12

217

964

22:22.5

2:27:20.7

1:58.1

 
Team - Deer Park Finish Position - 22
Team Score (places): 622 Team Score (times): 1:44:06.8 Ave Time:20:49.3
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

529

Makenna Adams

11

95

95

20:28.1

20:28.1

0:00.0

2

532

Karri Gallant

11

120

215

20:46.2

41:14.4

0:18.1

3

534

Cassidy Krahn

10

126

341

20:49.9

1:02:04.4

0:21.8

4

530

Sarah Boardman

9

127

468

20:50.0

1:22:54.4

0:21.8

5

533

Rebekah Hall

10

154

622

21:12.3

1:44:06.8

0:44.2

6

531

Anna Cartee

10

182

804

21:32.9

2:05:39.8

1:04.8

7

535

Autumn Vanderburg

12

221

1025

22:26.0

2:28:05.8

1:57.9

 
Team - Helena Capital Finish Position - 23
Team Score (places): 654 Team Score (times): 1:44:35.0 Ave Time:20:55.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2087

Katarina Olsen

87

87

20:21.3

20:21.3

0:00.0

2

2086

Mariah Garza

101

188

20:33.0

40:54.3

0:11.6

3

2088

Alexa Welch

115

303

20:43.2

1:01:37.6

0:21.9

4

2089

Grace Berner

174

477

21:27.1

1:23:04.7

1:05.7

5

2085

Marisa Sanchez

177

654

21:30.3

1:44:35.0

1:08.9

6

2091

Kaye Bignell

254

908

23:54.5

2:08:29.6

3:33.2

7

2095

Kellea Nichols

257

1165

24:07.3

2:32:36.9

3:46.0

 
Team - Post Falls Finish Position - 24
Team Score (places): 655 Team Score (times): 1:44:18.5 Ave Time:20:51.7
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2113

Pershia Anderson

37

37

19:22.1

19:22.1

0:00.0

2

2117

Amber Hensley

86

123

20:18.5

39:40.7

0:56.4

3

2115

Brianna Barnhill

143

266

21:05.2

1:00:45.9

1:43.1

4

2116

Annie Gibson

192

458

21:44.2

1:22:30.2

2:22.1

5

2114

Arcadia Babin

197

655

21:48.2

1:44:18.5

2:26.1

6

2119

Christiana Skarisky

245

900

23:20.5

2:07:39.0

3:58.4

 
Team - Great Falls CMR Finish Position - 25
Team Score (places): 674 Team Score (times): 1:44:13.0 Ave Time:20:50.6
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

818

Cambria Hassell

10

15

15

18:36.0

18:36.0

0:00.0

2

820

Sara Mauseth

12

136

151

20:57.2

39:33.2

2:21.2

3

822

Shelby Vernon

11

153

304

21:12.1

1:00:45.4

2:36.1

4

819

Tiffany Lefebre

11

160

464

21:17.0

1:22:02.4

2:41.0

5

817

Roya Blake

9

210

674

22:10.5

1:44:13.0

3:34.5

 
Team - East Valley (Spokane) Finish Position - 26
Team Score (places): 684 Team Score (times): 1:44:14.9 Ave Time:20:50.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

292

Brittany Aguino

5

5

18:06.4

18:06.4

0:00.0

2

291

Alyssa Harmoa

47

52

19:37.1

37:43.5

1:30.6

3

293

Kelsie Rantzo

195

247

21:47.5

59:31.0

3:41.0

4

295

Zoe Novakovich

213

460

22:15.3

1:21:46.4

4:08.9

5

294

Jen Parman

224

684

22:28.4

1:44:14.9

4:21.9

6

296

Melynda Husband

248

932

23:24.0

2:07:38.9

5:17.5

 
Team - Polson Finish Position - 27
Team Score (places): 692 Team Score (times): 1:44:58.6 Ave Time:20:59.7
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1619

Claudia Hewston

11

39

39

19:22.5

19:22.5

0:00.0

2

1617

Tegan Bauer

11

142

181

21:04.5

40:27.0

1:41.9

3

1618

Sandra Crossett

9

148

329

21:09.0

1:01:36.1

1:46.5

4

1620

Hallie Hovenkotter

11

155

484

21:12.6

1:22:48.8

1:50.1

5

1621

Alisha Jore

11

208

692

22:09.7

1:44:58.6

2:47.2

6

1623

Amanda Stobie

11

227

919

22:30.9

2:07:29.5

3:08.3

7

1622

Marlee Seemann

12

241

1160

23:07.4

2:30:37.0

3:44.9

 
Team - Glacier Finish Position - 28
Team Score (places): 703 Team Score (times): 1:45:11.7 Ave Time:21:02.3
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

696

Jessica Chery

10

74

74

20:09.0

20:09.0

0:00.0

2

698

Corinne Hamilton

9

117

191

20:43.4

40:52.4

0:34.4

3

701

Katie Whyte

11

128

319

20:50.7

1:01:43.1

0:41.6

4

697

Keckeley Habel

12

190

509

21:43.2

1:23:26.3

1:34.1

5

699

Katie McHugh

11

194

703

21:45.3

1:45:11.7

1:36.3

6

695

Miranda Champion

10

216

919

22:20.8

2:07:32.5

2:11.8

7

700

Miranda Meyer

12

229

1148

22:31.1

2:30:03.7

2:22.0

 
Team - Flathead Finish Position - 29
Team Score (places): 747 Team Score (times): 1:45:48.9 Ave Time:21:09.7
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

612

Mackenzie Bouma

10

114

114

20:42.7

20:42.7

0:00.0

2

617

Adrionah Wilcox

10

138

252

21:01.7

41:44.4

0:19.0

3

616

Johanna Lembke

10

139

391

21:03.3

1:02:47.7

0:20.6

4

592

Madi Seaman

10

167

558

21:22.8

1:24:10.6

0:40.1

5

615

Natalie Jeude

11

189

747

21:38.3

1:45:48.9

0:55.6

6

613

Meghan Clostio

11

225

972

22:29.1

2:08:18.1

1:46.4

7

614

Kylee Gibson

12

230

1202

22:32.3

2:30:50.5

1:49.6

 
Team - Laurel Finish Position - 30
Team Score (places): 784 Team Score (times): 1:48:18.1 Ave Time:21:39.6
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1197

Courtney Hallock

9

32

32

19:15.7

19:15.7

0:00.0

2

1202

Shae Wiggins

9

93

125

20:26.4

39:42.1

1:10.6

3

1200

Nikki Korte

10

164

289

21:20.3

1:01:02.4

2:04.5

4

1201

Lauren Studiner

11

234

523

22:46.6

1:23:49.1

3:30.9

5

1198

Kayla Hallock

12

261

784

24:28.9

1:48:18.1

5:13.1

6

1199

Abby Korell

10

267

1051

25:24.5

2:13:42.6

6:08.7

 
Team - Billings Central Finish Position - 31
Team Score (places): 798 Team Score (times): 1:47:16.0 Ave Time:21:27.2
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2054

Alexa Horrell

10

45

45

19:30.7

19:30.7

0:00.0

2

2050

Alex Chase

11

132

177

20:53.8

40:24.6

1:23.1

3

2051

Sarah Gibb

9

161

338

21:18.0

1:01:42.6

1:47.3

4

2055

Emma Knudson

11

218

556

22:22.5

1:24:05.2

2:51.7

5

2052

Shelby Gordon

10

242

798

23:10.8

1:47:16.0

3:40.0

6

2053

Molly Hammond

11

255

1053

24:05.0

2:11:21.0

4:34.2

 
Team - Whitefish Finish Position - 32
Team Score (places): 878 Team Score (times): 1:47:55.9 Ave Time:21:35.1
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1984

Sarah Latcham

10

135

135

20:55.5

20:55.5

0:00.0

2

1986

Peyton Twete

10

147

282

21:06.6

42:02.1

0:11.1

3

1983

Barrett Gray

9

170

452

21:23.7

1:03:25.9

0:28.2

4

1982

Autumn Fisher

12

211

663

22:11.1

1:25:37.0

1:15.6

5

1985

Emma Marchetti

12

215

878

22:18.9

1:47:55.9

1:23.4

6

1980

Samantha Eason

12

223

1101

22:27.6

2:10:23.5

1:32.1

7

1981

Sloan Ellis

11

226

1327

22:29.5

2:32:53.1

1:34.0

 
Team - Belt Finish Position - 33
Team Score (places): 906 Team Score (times): 1:50:20.4 Ave Time:22:04.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

128

Kelley McCafferty

12

67

67

20:02.8

20:02.8

0:00.0

2

127

Mckenzie Lencioni

10

145

212

21:06.0

41:08.9

1:03.1

3

130

Meaghan Winder

11

200

412

21:52.5

1:03:01.4

1:49.6

4

129

Lauren Winder

9

231

643

22:40.0

1:25:41.5

2:37.1

5

124

Allie Cantrell

11

263

906

24:38.9

1:50:20.4

4:36.0

 
Team - Hardin Finish Position - 34
Team Score (places): 963 Team Score (times): 1:50:54.5 Ave Time:22:10.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

918

Adree Shield

12

65

65

20:01.5

20:01.5

0:00.0

2

917

Nikki Jo Mays

10

179

244

21:31.5

41:33.0

1:29.9

3

913

Kanani Birdinground

12

228

472

22:31.0

1:04:04.0

2:29.4

4

915

Anna Frost

11

233

705

22:42.4

1:26:46.4

2:40.9

5

916

Sharmaine Hill

9

258

963

24:08.1

1:50:54.5

4:06.5

6

912

Jael Birdinground

10

262

1225

24:36.9

2:15:31.4

4:35.4

7

914

Chrissy Don'T Mix

12

268

1493

25:34.2

2:41:05.6

5:32.7

 
Team - Teton Finish Position - 35
Team Score (places): 974 Team Score (times): 1:49:10.7 Ave Time:21:50.1
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1795

Tian Haar

11

169

169

21:23.5

21:23.5

0:00.0

2

1799

Isabella Wilson

10

183

352

21:33.0

42:56.6

0:09.5

3

1797

Mindy Kaufman

10

186

538

21:33.6

1:04:30.2

0:10.0

4

1794

Audra Curtis

10

201

739

21:53.3

1:26:23.6

0:29.8

5

1796

Mary Hannon

11

235

974

22:47.1

1:49:10.7

1:23.6

6

1792

Katie Bates

11

237

1211

22:50.3

2:12:01.0

1:26.7

 
Team - Park Finish Position - 36
Team Score (places): 994 Team Score (times): 1:52:09.7 Ave Time:22:25.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2024

Kelsie Harriman

11

83

83

20:16.9

20:16.9

0:00.0

2

2027

Marissa Westenskow

11

168

251

21:23.5

41:40.4

1:06.6

3

2026

Francesca Snow

10

244

495

23:16.4

1:04:56.9

2:59.5

4

2025

Ella McKenzie

9

249

744

23:35.2

1:28:32.2

3:18.3

5

2021

Bethany Down

9

250

994

23:37.4

1:52:09.7

3:20.5

6

2023

Ali Hull

11

271

1265

27:54.3

2:20:04.0

7:37.4

 
Team - West Valley (Spokane) Finish Position - 37
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:53:54.0 Ave Time:22:46.8
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1939

Mccall Skay

10

14

14

18:35.2

18:35.2

0:00.0

2

1941

Jacque Swanson

12

222

236

22:26.8

41:02.1

3:51.5

3

1935

Rianne Ellingwood

9

252

488

23:51.9

1:04:54.1

5:16.7

4

1940

Bailey Stephens

11

256

744

24:06.7

1:29:00.8

5:31.4

5

1936

Kaitlyn McGlothlen

12

264

1008

24:53.2

1:53:54.0

6:17.9

 
Team - Belgrade Finish Position - 38
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:50:40.1 Ave Time:22:08.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

93

Cora Steinbach

9

175

175

21:28.3

21:28.3

0:00.0

2

94

Paige Stewart

9

184

359

21:33.3

43:01.6

0:05.0

3

90

Maklell Meyle

10

207

566

22:08.9

1:05:10.6

0:40.6

4

88

Kierstyn Brandt

11

212

778

22:15.1

1:27:25.7

0:46.8

5

92

Lyndsey Seifert

12

243

1021

23:14.3

1:50:40.1

1:46.0

6

89

Becky Imberi

12

247

1268

23:23.9

2:14:04.0

1:55.6

 
Team - Manhattan Finish Position - 39
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:53:32.0 Ave Time:22:42.4
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1245

Ellie Losasso

12

75

75

20:09.2

20:09.2

0:00.0

2

1243

Kristine Fairbanks

11

202

277

21:55.2

42:04.4

1:46.0

3

1246

Anna Peter

11

246

523

23:23.2

1:05:27.7

3:14.0

4

1242

Sage Chase

10

253

776

23:52.8

1:29:20.5

3:43.6

5

1244

Kayla Kreitinger

11

259

1035

24:11.4

1:53:32.0

4:02.2

6

1241

Emily Butts

11

265

1300

25:01.9

2:18:33.9

4:52.7

7

1247

Jessica Wyse

12

269

1569

25:35.4

2:44:09.4

5:26.2

 
Team - Beaverhead County Finish Position - 40
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:50:51.2 Ave Time:22:10.2
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

59

Caleigh Buckmaster

10

203

203

21:56.4

21:56.4

0:00.0

2

65

Hannah Telling

10

205

408

22:02.4

43:58.8

0:05.9

3

63

Jordan Peterson

10

209

617

22:10.1

1:06:08.9

0:13.7

4

62

Janet Moore

12

214

831

22:17.0

1:28:26.0

0:20.6

5

61

Katie Hawkins

12

219

1050

22:25.2

1:50:51.2

0:28.8

6

64

Morgan Peterson

12

251

1301

23:45.0

2:14:36.2

1:48.5

7

60

Josey Creger

10

260

1561

24:25.0

2:39:01.3

2:28.6

 
Team - Great Falls Finish Position - 41
Team Score (places): *** Team Score (times): 1:56:18.4 Ave Time:23:15.6
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

783

Molly Crum

12

116

116

20:43.4

20:43.4

0:00.0

2

788

Marissa Lencioni

11

198

314

21:49.7

42:33.2

1:06.3

3

787

Mikaela Kynett

11

206

520

22:07.0

1:04:40.2

1:23.6

4

789

Amanda Mack

11

266

786

25:06.1

1:29:46.3

4:22.6

5

786

Katie Gannon

12

270

1056

26:32.1

1:56:18.4

5:48.6

 
Team - Anaconda Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

4

Olivia Wood

12

Less Than 5

 

18:54.4

18:54.4

0:00.0

2

3

Amelia Wood

9

Less Than 5

 

23:39.5

42:33.9

4:45.1

3

2

Sara Schaefer

11

Less Than 5

 

24:09.3

1:06:43.2

5:14.9

4

1

Micaela Moreni

12

Less Than 5

 

24:10.3

1:30:53.6

5:15.9

 
Team - Augusta Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

46

Katelin Smith

11

Less Than 5

 

20:59.5

20:59.5

0:00.0

 
Team - Bigfork Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

148

Makena Morley

10

Less Than 5

 

17:07.4

17:07.4

0:00.0

2

149

Chelsey Olson

12

Less Than 5

 

20:30.3

37:37.7

3:22.8

 
Team - Broadwater Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

271

Chiara Warner

12

Less Than 5

 

19:29.2

19:29.2

0:00.0

2

270

Hope Herald

12

Less Than 5

 

23:55.0

43:24.3

4:25.7

3

269

Sarah Hamburg

12

Less Than 5

 

24:30.2

1:07:54.5

5:00.9

 
Team - Columbia Falls Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

371

Samantha Mundel

10

Less Than 5

 

20:39.5

20:39.5

0:00.0

2

373

Meredith Stolte

10

Less Than 5

 

21:31.5

42:11.1

0:52.0

3

370

Carlee Brown

10

Less Than 5

 

21:35.4

1:03:46.5

0:55.8

4

374

Brittany Swartz

10

Less Than 5

 

22:50.8

1:26:37.3

2:11.2

 
Team - Cut Bank Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

477

Olivia Carette

11

Less Than 5

 

22:51.1

22:51.1

0:00.0

2

476

Jacelin Augare

9

Less Than 5

 

23:22.3

46:13.5

0:31.2

3

479

Shelbi Fitzpatrick

10

Less Than 5

 

24:27.1

1:10:40.6

1:36.0

 
Team - Ennis Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

560

Madison Owens

12

Less Than 5

 

20:58.1

20:58.1

0:00.0

 
Team - Frenchtown Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

643

Elisa Kulhava

11

Less Than 5

 

20:39.0

20:39.0

0:00.0

2

642

Maja Holmquist

11

Less Than 5

 

23:07.0

43:46.1

2:28.0

3

640

Laura Breidenbach

12

Less Than 5

 

23:51.9

1:07:38.1

3:12.8

4

641

Morgan Frances

11

Less Than 5

 

25:41.5

1:33:19.7

5:02.5

 
Team - Granite Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

759

Marie Waldbillig

10

Less Than 5

 

21:25.5

21:25.5

0:00.0

 
Team - Hot Springs Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1074

Amanda Woods

11

Less Than 5

 

21:14.2

21:14.2

0:00.0

 
Team - Jefferson Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1105

Janessa Willaims

10

Less Than 5

 

20:23.8

20:23.8

0:00.0

 
Team - Libby Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1213

Krysten Mossberg

9

Less Than 5

 

22:51.9

22:51.9

0:00.0

2

1211

Courtney Bowe

9

Less Than 5

 

29:52.6

52:44.5

7:00.7

 
Team - Lincoln County Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1222

Alex Bartmess

10

Less Than 5

 

21:02.4

21:02.4

0:00.0

 
Team - Loyola Sacred Heart Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1236

Maggie Mitzel

11

Less Than 5

 

20:00.0

20:00.0

0:00.0

2

1240

Darien Schneider

9

Less Than 5

 

22:17.4

42:17.4

2:17.4

3

1239

Ali Sawyer

12

Less Than 5

 

22:35.7

1:04:53.2

2:35.7

4

1238

Kaile Sauro

12

Less Than 5

 

23:39.3

1:28:32.5

3:39.2

 
Team - Manhattan Christian Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1256

Nikki Aiken

10

Less Than 5

 

19:50.1

19:50.1

0:00.0

 
Team - Plains Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1602

Demi Horton

9

Less Than 5

 

20:03.5

20:03.5

0:00.0

 
Team - Ronan High School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1682

Kiana Howell

11

Less Than 5

 

22:49.3

22:49.3

0:00.0

2

1685

Jacey Probst

9

Less Than 5

 

23:04.1

45:53.5

0:14.7

3

1684

Angela North Piegan

11

Less Than 5

 

25:40.6

1:11:34.1

2:51.2

4

1670

Victoria Crenshaw

12

Less Than 5

 

27:05.0

1:38:39.1

4:15.6

 
Team - St. Ignatius Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1766

Courtney Heath

10

Less Than 5

 

23:30.4

23:30.4

0:00.0

2

1764

Kaylie Durglo

11

Less Than 5

 

24:21.9

47:52.4

0:51.5

3

1767

Lindsay Johnson

10

Less Than 5

 

26:07.2

1:13:59.6

2:36.7

 
Team - Thompson Falls Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1806

Kaylie Cox

11

Less Than 5

 

23:29.6

23:29.6

0:00.0

2

1805

Nikki Burwig

10

Less Than 5

 

27:16.5

50:46.2

3:46.9

 
Team - Three Forks Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1832

Cady Sayers

11

Less Than 5

 

20:22.7

20:22.7

0:00.0

2

1828

Anna Christman

11

Less Than 5

 

26:05.9

46:28.7

5:43.2

3

1829

Taylor Ferguson

11

Less Than 5

 

27:25.5

1:13:54.2

7:02.8

 
Team - Whitehall Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2005

Jamie Kopf

10

Less Than 5

 

21:35.7

21:35.7

0:00.0

2

2006

Habiibah Pate

10

Less Than 5

 

24:25.4

46:01.1

2:49.6

3

2004

Hunter Ament

10

Less Than 5

 

24:38.5

1:10:39.7

3:02.8

 
Team - Lake City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2015

Leanne Asper

12

Less Than 5

 

20:48.4

20:48.4

0:00.0

2

2016

Rachel Ward

12

Less Than 5

 

21:38.7

42:27.2

0:50.3

Top

Overall Finish List - Boys

Varsity

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1349

Andrew Gardner Mead

14:25.9

4:48/M

12

 

2

2

1461

Adam Peterman Missoula Hellgate

14:33.0

4:51/M

12

 

3

3

704

Troy Fraley Glacier

14:45.3

4:55/M

12

 

4

4

2066

John Dressel Mt. Spokane

14:51.8

4:57/M

 

5

5

623

Zach Perrin Flathead

14:58.2

4:59/M

12

 

6

6

1914

Daniel Brunner University

15:20.7

5:07/M

12

 

7

7

1353

Daniel Schofield Mead

15:24.3

5:08/M

12

 

8

8

536

Daniel Amann Deer Park

15:28.1

5:09/M

12

 

9

9

1459

Chris Herrick Missoula Hellgate

15:39.2

5:13/M

11

 

10

10

1006

Aidan Reed Helena

15:39.5

5:13/M

9

 

11

11

2067

Kees Von Michalofski Mt. Spokane

15:39.9

5:13/M

 

12

12

2068

Jacob Vandenberg Mt. Spokane

15:41.2

5:14/M

 

13

13

556

Scott Kopczynski East Valley (Spokane)

15:43.0

5:14/M

10

 

14

14

201

Fred Petsch Billings West

15:43.1

5:14/M

12

 

15

15

871

Anthony Schmalz Hamilton

15:44.0

5:15/M

11

 

16

16

865

Easton Albert Hamilton

15:45.6

5:15/M

11

 

17

17

95

Jonathan Eastwood Belgrade

15:50.3

5:17/M

10

 

18

18

1917

Austin Sloan University

15:50.5

5:17/M

12

 

19

19

320

Caleb Moosman Teton

15:50.8

5:17/M

 

20

20

542

Nolan Woodard Deer Park

15:52.4

5:17/M

12

 

21

21

231

Jason Holmes Bozeman

15:52.6

5:17/M

11

 

22

22

1990

Jace Kalbfleisch Whitefish

15:52.8

5:17/M

12

 

23

23

1458

Drew Gottman Missoula Hellgate

15:52.9

5:17/M

12

 

24

24

1987

Fischer Gangemi Whitefish

15:53.2

5:18/M

12

 

25

25

752

Ian Andres Gonzaga Prep

15:53.3

5:18/M

11

 

26

26

11

Aiden Theard Anaconda

15:56.5

5:19/M

11

 

27

27

234

Colter May Bozeman

15:58.5

5:19/M

11

 

28

28

1913

Kyle Bender University

15:59.7

5:20/M

11

 

29

29

1563

Hunter Guthrie Missoula Sentinel

16:00.1

5:20/M

12

 

30

30

233

Michael Martell Bozeman

16:03.6

5:21/M

11

 

31

31

1372

Madison Bolton Missoula Big Sky

16:05.7

5:22/M

12

 

32

32

756

Ryan McCandless Gonzaga Prep

16:07.3

5:22/M

11

 

33

(< 5)

2020

Jake Finney Lake City

16:07.5

5:22/M

10

 

34

33

1915

Nate Collins University

16:07.9

5:22/M

12

 

35

34

1916

Patrick Miranne University

16:08.3

5:23/M

10

 

36

35

1789

Connor Stoddard Sugar-Salem

16:08.5

5:23/M

11

 

37

36

829

Patrick Rayl Great Falls CMR

16:09.2

5:23/M

12

 

38

37

439

Morly Jessop Corvallis

16:09.4

5:23/M

12

 

39

38

1102

Nathan Vance Idaho Falls

16:09.6

5:23/M

11

 

40

39

1946

Skylar Ovnicek West Valley (Spokane)

16:09.9

5:23/M

10

 

41

40

1205

Tyler Mogan Laurel

16:13.1

5:24/M

10

 

42

41

2069

Austin Middleton Mt. Spokane

16:15.0

5:25/M

 

43

42

203

Dylan Walker Billings West

16:16.2

5:25/M

12

 

44

43

1564

Nick Hamilton Missoula Sentinel

16:17.3

5:26/M

10

 

45

(< 5)

2019

Kyler Little Lake City

16:18.3

5:26/M

10

 

46

44

1005

Baird Linke Helena

16:19.0

5:26/M

12

 

47

45

71

Sage Schoonen Beaverhead County

16:19.0

5:26/M

10

 

48

46

185

Michael Oswald Billings Skyview

16:19.1

5:26/M

12

 

49

47

197

Mark Hovland Billings West

16:20.7

5:27/M

11

 

50

48

1352

Daniel Rahn Mead

16:21.2

5:27/M

12

 

51

49

1912

Jamie Adair University

16:22.3

5:27/M

12

 

52

50

1373

Matt Brown Missoula Big Sky

16:22.6

5:27/M

11

 

53

51

1348

Corbin Carlton Mead

16:23.1

5:28/M

10

 

54

52

827

Shay Lavallie Great Falls CMR

16:24.2

5:28/M

11

 

55

53

541

Kody Turner Deer Park

16:25.6

5:28/M

10

 

56

54

622

Ben Moon Flathead

16:25.6

5:28/M

12

 

57

55

2070

Teagan Brown Mt. Spokane

16:25.9

5:28/M

 

58

56

1008

Layne Ryerson Helena

16:27.4

5:29/M

10

 

59

57

1768

Paden Alexander St. Ignatius

16:28.8

5:29/M

12

 

60

58

166

Jorey Egeland Billings Senior

16:33.3

5:31/M

11

 

61

59

923

Jalen Two Leggins Hardin

16:34.1

5:31/M

9

 

62

60

793

Jack Murphy Great Falls

16:34.2

5:31/M

12

 

63

61

2032

Charles Vance Park

16:34.8

5:31/M

12

 

64

62

1463

John Szekely Missoula Hellgate

16:35.1

5:32/M

11

 

65

63

168

Dylan Johnson Billings Senior

16:35.4

5:32/M

10

 

66

64

757

Ben Plaster Gonzaga Prep

16:35.6

5:32/M

12

 

67

65

1099

Derek Roper Idaho Falls

16:35.7

5:32/M

12

 

68

66

1004

Chris Grubb Helena

16:35.7

5:32/M

12

 

69

67

1347

Tyler Brant Mead

16:36.3

5:32/M

11

 

70

68

702

Ruben Castren Glacier

16:37.6

5:32/M

10

 

71

69

202

Isaac Petsch Billings West

16:38.6

5:33/M

10

 

72

70

1100

Adam Stratton Idaho Falls

16:39.4

5:33/M

11

 

73

71

1746

Hunter Goodenough Soda Springs

16:39.7

5:33/M

11

 

74

72

868

Cameron Miekle Hamilton

16:39.8

5:33/M

9

 

75

73

703

Nathan Connell Glacier

16:40.2

5:33/M

11

 

76

74

1003

Tucker Costain Helena

16:40.9

5:33/M

12

 

77

75

2072

Ian Figon Mt. Spokane

16:41.7

5:34/M

 

78

76

1378

Ty Rather Missoula Big Sky

16:41.9

5:34/M

11

 

79

77

200

Beau Mulvaney Billings West

16:42.8

5:34/M

12

 

80

78

578

Trei Bulluck Fergus

16:43.0

5:34/M

12

 

81

79

1101

Josh Vance Idaho Falls

16:43.1

5:34/M

10

 

82

80

577

Teran Alears Fergus

16:43.8

5:34/M

12

 

83

81

184

Daniel O'Loughlin Billings Skyview

16:45.1

5:35/M

11

 

84

82

621

Matt MacFarlane Flathead

16:45.1

5:35/M

12

 

85

83

538

Sam Davis Deer Park

16:45.4

5:35/M

12

 

86

84

866

Karill Apedaile Hamilton

16:45.8

5:35/M

10

 

87

85

1943

Alex Coburn West Valley (Spokane)

16:46.3

5:35/M

12

 

88

86

754

Frankie Hoerner Gonzaga Prep

16:46.7

5:35/M

11

 

89

87

618

Billy Allen Flathead

16:46.8

5:35/M

12

 

90

88

620

Kyle Kosinski Flathead

16:47.2

5:36/M

12

 

91

89

1070

Tyler Marlowe Hillcrest

16:48.3

5:36/M

10

 

92

90

99

Colton Hegdal Belgrade

16:48.6

5:36/M

12

 

93

91

67

Morgan Larson Beaverhead County

16:49.0

5:36/M

12

 

94

92

559

Chad Stevens East Valley (Spokane)

16:49.0

5:36/M

10

 

95

93

1562

Marcus Bearmedicine Missoula Sentinel

16:49.3

5:36/M

10

 

96

94

199

Andrew McLane Billings West

16:49.4

5:36/M

11

 

97

95

624

Sylas Schutt Flathead

16:49.7

5:36/M

10

 

98

96

1377

Danny Provo Missoula Big Sky

16:49.9

5:36/M

9

 

99

(< 5)

152

Logan Morley Bigfork

16:51.1

5:37/M

9

 

100

97

1947

Aaron Pogue West Valley (Spokane)

16:51.8

5:37/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

98

537

Brady Bollum Deer Park

16:53.7

5:38/M

11

 

102

99

619

Jordan Engel Flathead

16:54.4

5:38/M

10

 

103

100

707

Kade McCutcheon Glacier

16:55.2

5:38/M

10

 

104

101

539

Ammon Hall Deer Park

16:55.6

5:38/M

9

 

105

102

706

Noah Hill Glacier

16:55.7

5:38/M

10

 

106

103

321

Gabe Wilson Teton

16:55.7

5:38/M

 

107

104

1097

Conner Dewey Idaho Falls

16:56.0

5:39/M

11

 

108

105

1462

Tazio Scariano Missoula Hellgate

16:56.7

5:39/M

11

 

109

106

944

Marc Klimas Havre

16:56.7

5:39/M

12

 

110

107

198

Jacob Kuilhaug Billings West

16:57.3

5:39/M

12

 

111

108

169

Alex Klatt Billings Senior

16:58.4

5:39/M

12

 

112

109

170

Zach Milburn Billings Senior

16:58.7

5:39/M

12

 

113

110

1566

Brandon Minster Missoula Sentinel

16:58.9

5:39/M

12

 

114

111

867

Greg Beck Hamilton

16:59.3

5:40/M

11

 

115

112

922

Mj Shield Hardin

16:59.4

5:40/M

9

 

116

113

230

Michael Dickensheets Bozeman

17:00.0

5:40/M

12

 

117

114

1042

Dontae Baker Helena Capital

17:00.1

5:40/M

10

 

118

115

235

Joe Swartz Bozeman

17:00.7

5:40/M

11

 

119

116

1043

Kenley Crisp Helena Capital

17:00.9

5:40/M

12

 

120

117

357

Conor McGee Butte Central

17:01.1

5:40/M

10

 

121

118

182

Eric Hansen Billings Skyview

17:01.2

5:40/M

11

 

122

119

322

Brian Bagley Teton

17:01.3

5:40/M

 

123

120

1991

Caleb Knox Whitefish

17:02.3

5:41/M

11

 

124

(< 5)

1106

Aj Eckmann Jefferson

17:02.6

5:41/M

9

 

125

121

2108

Sean Kelly Post Falls

17:03.3

5:41/M

 

126

122

1002

Jordan Barrows Helena

17:03.3

5:41/M

12

 

127

123

753

Trevor Doohan Gonzaga Prep

17:03.8

5:41/M

10

 

128

(< 5)

2018

Marcus Ross Lake City

17:04.2

5:41/M

11

 

129

124

755

John Kraft Gonzaga Prep

17:04.9

5:41/M

12

 

130

125

1098

Isaac Kunz Idaho Falls

17:05.4

5:42/M

9

 

131

126

1779

Taylor Galbraith Sugar-Salem

17:05.5

5:42/M

12

 

132

127

2060

Levi Fox Billings Central

17:05.9

5:42/M

12

 

133

128

2110

Trevor Paatterson Post Falls

17:06.1

5:42/M

 

134

129

2071

Hayden Johnson Mt. Spokane

17:06.6

5:42/M

 

135

130

1096

Ben Black Idaho Falls

17:07.2

5:42/M

11

 

136

131

1249

Antonio Krogstad Manhattan

17:07.6

5:42/M

9

 

137

132

1007

Garrett Ryerson Helena

17:07.7

5:42/M

12

 

138

133

758

Jared Young Gonzaga Prep

17:08.1

5:43/M

12

 

139

134

353

Nic Raiser Butte

17:08.5

5:43/M

9

 

140

135

1790

Keegan Taylor Sugar-Salem

17:10.3

5:43/M

12

 

141

136

1071

Luke Schweinsberg Hillcrest

17:11.2

5:44/M

10

 

142

137

1325

Colton McLendon Mead

17:11.3

5:44/M

11

 

143

138

167

Carter Gall Billings Senior

17:12.4

5:44/M

9

 

144

139

2064

Austin Vandelinder Billings Central

17:14.3

5:45/M

12

 

145

140

1626

Travis Hayes Polson

17:14.4

5:45/M

12

 

146

141

1313

Phillip Gardner Mead

17:16.0

5:45/M

10

 

147

142

555

Cade Hartshorn East Valley (Spokane)

17:17.4

5:46/M

12

 

148

143

1069

Zach Empey Hillcrest

17:17.4

5:46/M

12

 

149

144

919

Clarence Little Wolf Hardin

17:17.4

5:46/M

9

 

150

145

1068

Dustin Duke Hillcrest

17:17.7

5:46/M

12

 

151

146

1808

Logan Naegeli Thompson Falls

17:18.7

5:46/M

11

 

152

147

2029

Charlie Mogen Park

17:19.9

5:46/M

12

 

153

148

375

Zayne Brunz