Competitive Timing

Mike Spence Summit Triathlon/Duathlon

Age Group Results

July 28, 2013


Accurate Results | Every Time Competitive Timing


Solo Triathlon Men: 1-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80
Solo Triathlon Women: 1-20 21-30 31-40 41-50 51-60
Team Triathlon 0-99
Solo Duathlon Men: 21-30 31-40 51-60
Solo Duathlon Women: 31-40 41-50
Team Duathlon 0-99
test Men:
test Women:
unassigned participants Men:
unassigned participants Women:

Solo Triathlon

Top

Female 1 to 20

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Shayenn Thompson 2316 12 2 16:31.25 33:02/M 1:05.14 1 47:53.69 3:46/M 0:49.73 1 26:50.02 8:39/M 1:33:09.83
2 16 Annalea Kamplain 2293 17 1 16:08.22 32:16/M         2 1:22:39.78 26:40/M 1:38:48.00
 
Top

Female 21 to 30

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Hannah Seifert 2311 22 1 14:24.35 28:48/M 1:01.70 1 37:12.91 2:56/M 0:36.07 1 24:03.11 7:45/M 1:17:18.14
2 12 Bailey Evans 2280 23 2 16:12.42 32:24/M 2:00.49 3 46:59.89 3:42/M 0:58.06 2 28:21.23 9:09/M 1:34:32.09
3 15 Meta Bergwall 2269 22 3 17:58.87 35:56/M 2:12.86 2 44:56.89 3:32/M 1:18.65 3 31:44.28 10:14/M 1:38:11.55
 
Top

Female 31 to 40

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 3 Deanna McElwee 2301 38 1 14:30.17 29:00/M 0:52.70 1 37:45.93 2:58/M 0:36.80 1 24:24.84 7:52/M 1:18:10.44
2 5 Julie Baker 2268 39 2 15:34.26 31:08/M 1:27.24 2 41:39.10 3:17/M 1:07.24 2 24:42.67 7:58/M 1:24:30.51
3 10 Sarah Robinson 2307 36 4 18:00.88 36:00/M 1:38.17 3 42:22.01 3:20/M 0:48.88 4 28:34.93 9:13/M 1:31:24.87
4 13 Tara Brown 2338 31 5 19:35.05 39:10/M 1:28.74 4 44:26.98 3:30/M 1:43.37 3 27:44.80 8:57/M 1:34:58.94
5 14 Melissa Hulvat 2291 35 3 17:33.16 35:06/M 2:40.00 5 45:52.37 3:37/M 1:50.80 5 28:40.63 9:15/M 1:36:36.96
 
Top

Female 41 to 50

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Jacqueline Gaertner 2285 44 2 14:30.52 29:00/M 1:06.08 1 34:34.36 2:43/M 0:47.00 1 22:26.79 7:14/M 1:13:24.75
2 4 Marcella Sandry 2309 49 3 16:24.67 32:48/M 1:50.68 2 40:30.11 3:11/M 0:51.50 2 23:00.09 7:25/M 1:22:37.05
3 6 Lynn Ritzdorf 2306 47 4 16:52.31 33:44/M 1:54.79 3 41:06.83 3:14/M 1:13.41 3 24:25.97 7:53/M 1:25:33.31
4 7 Karen Dion 2279 47 1 13:34.60 27:08/M 2:22.74 5 44:17.22 3:29/M 0:41.27 6 29:32.07 9:32/M 1:30:27.90
5 9 Theresa Parkis 2305 49 5 18:25.56 36:50/M 1:29.23 4 41:44.36 3:17/M 1:08.32 4 28:22.75 9:09/M 1:31:10.22
6 17 Kathleen Kelley 2295 46 6 21:50.57 43:40/M 1:45.99 6 46:58.19 3:42/M 1:23.76 5 28:30.54 9:12/M 1:40:29.05
 
Top

Female 51 to 60

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Lona McClanahan 2299 60 1 18:58.86 37:56/M 1:30.75 1 41:51.20 3:18/M 1:12.08 1 27:36.02 8:54/M 1:31:08.91
2 18 Candice Gash 2287 57 2 21:57.68 43:54/M 2:13.39 2 44:59.18 3:33/M 1:23.37 2 35:57.73 11:36/M 1:46:31.35
 
Top

Male 1 to 20

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 John Ahles 2332 19 1 12:48.30 25:36/M 2:31.58 1 40:23.47 3:11/M 0:28.38 2 27:38.36 8:55/M 1:23:50.09
2 23 Joshua Lake 2297 18 2 16:58.72 33:56/M 2:33.41 2 42:45.95 3:22/M 1:10.72 1 26:11.19 8:27/M 1:29:39.99
 
Top

Male 21 to 30

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 34 Scott Clem 2272 28 1 24:01.73 48:02/M 1:57.42 1 53:09.99 4:11/M 1:19.06 1 26:06.81 8:25/M 1:46:35.01
 
Top

Male 31 to 40

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Jason Falcon 2330 33 1 12:22.45 24:44/M 1:12.88 1 32:19.25 2:33/M 0:27.88 1 19:23.69 6:15/M 1:05:46.15
2 5 Micah Hill 2290 39 3 16:05.56 32:10/M 1:10.88 3 35:02.76 2:46/M 0:35.12 2 20:00.32 6:27/M 1:12:54.64
3 7 Greg Vanichkachorn 2318 35 2 14:57.70 29:54/M 1:03.69 2 34:19.17 2:42/M 0:42.73 7 23:00.64 7:25/M 1:14:03.93
4 11 Jeff Brown 2339 34 5 17:06.90 34:12/M 1:09.79 4 37:56.47 2:59/M 1:02.70 6 22:28.74 7:15/M 1:19:44.60
5 14 Patrick Wolford 2320 33 6 17:15.68 34:30/M 1:35.46 6 39:44.96 3:08/M 1:43.27 5 22:20.88 7:12/M 1:22:40.25
6 17 Josh Kroll 2296 31 7 18:04.48 36:08/M 2:13.88 10 41:41.17 3:17/M 1:30.31 3 20:33.65 6:38/M 1:24:03.49
7 18 Brandon Farnes 2281 32 9 21:02.12 42:04/M 1:47.29 5 38:20.49 3:01/M 1:15.83 4 22:01.31 7:06/M 1:24:27.04
8 21 Ben Bushnell 2271 38 4 16:56.65 33:52/M 1:23.47 7 41:09.02 3:14/M 0:59.52 9 25:38.44 8:16/M 1:26:07.10
9 26 Tony David 2333 31 10 23:07.94 46:14/M 2:21.54 8 41:13.79 3:15/M 0:42.18 10 25:46.30 8:19/M 1:33:11.75
10 27 Brian Albiero 2266 32 8 18:54.91 37:48/M 3:09.39 11 46:39.21 3:40/M 0:41.28 8 24:39.79 7:57/M 1:34:04.58
11 29 cory mcreynolds 2336 31 11 23:28.32 46:56/M 1:33.75 9 41:38.52 3:17/M 0:53.95 11 28:25.54 9:10/M 1:36:00.08
 
Top

Male 41 to 50

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Ted Burnham 2270 43 1 12:45.67 25:30/M 1:07.63 3 34:13.47 2:42/M 0:38.24 2 20:13.38 6:31/M 1:08:58.39
2 3 Tim Gaertner 2286 47 6 15:31.85 31:02/M 0:59.50 1 32:34.91 2:34/M 0:37.37 1 19:50.75 6:24/M 1:09:34.38
3 4 Patrick Lake 2298 49 4 15:07.76 30:14/M 0:44.46 4 34:17.46 2:42/M 0:28.23 3 20:56.79 6:45/M 1:11:34.70
4 6 Mark Foust 2283 46 2 14:10.30 28:20/M 1:08.19 5 36:19.47 2:52/M 0:48.78 4 21:03.62 6:47/M 1:13:30.36
5 8 David Lake 2328 50 7 17:53.29 35:46/M 1:00.99 2 33:37.10 2:39/M 0:47.46 8 23:14.06 7:30/M 1:16:32.90
6 9 Mark Sandry 2310 49 5 15:19.43 30:38/M 1:48.56 9 38:34.18 3:02/M 0:50.47 5 21:20.49 6:53/M 1:17:53.13
7 10 David Hamer 2289 49 3 14:43.61 29:26/M 1:36.78 6 36:47.13 2:54/M 0:44.61 10 25:04.03 8:05/M 1:18:56.16
8 12 Jeffrey Thompson 2315 41 9 19:00.51 38:00/M 1:18.52 7 37:39.47 2:58/M 0:28.79 7 22:38.23 7:18/M 1:21:05.52
9 15 Timothy Devries 2278 43 8 18:02.26 36:04/M 1:50.79 10 41:07.54 3:14/M 0:41.92 6 21:53.28 7:04/M 1:23:35.79
10 25 Brad Moehlmann 2302 42 11 24:34.40 49:08/M 1:36.08 8 37:56.94 2:59/M 1:37.95 11 26:19.49 8:29/M 1:32:04.86
11 30 Pierre Kaptanian 2294 47 12 24:59.99 49:58/M 2:48.36 11 42:08.41 3:19/M 1:51.01 9 24:49.30 8:00/M 1:36:37.07
12 32 Brad Jorgensen 2292 47 10 21:43.99 43:26/M 2:02.82 13 46:00.17 3:37/M 1:34.64 13 30:14.79 9:45/M 1:41:36.41
13 33 Eric Stevlingson 2314 44 13 25:11.75 50:22/M 2:48.93 12 45:12.85 3:34/M 1:31.63 12 29:17.16 9:27/M 1:44:02.32
 
Top

Male 51 to 60

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Michael Snyder 2313 54 3 19:38.40 39:16/M 1:25.00 2 38:04.99 3:00/M 1:16.81 1 21:40.88 6:59/M 1:22:06.08
2 19 Kevin Detwiler 2277 57 1 16:57.09 33:54/M 1:28.73 1 37:45.85 2:58/M 0:55.25 3 27:22.45 8:50/M 1:24:29.37
3 20 Timothy Olson 2304 53 2 17:46.58 35:32/M 1:43.14 3 38:23.95 3:01/M 1:11.21 2 26:45.96 8:38/M 1:25:50.84
 
Top

Male 61 to 70

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 Stan Watkins 2319 61 1 17:12.49 34:24/M 2:12.47 1 40:12.70 3:10/M 0:59.87 3 29:44.91 9:35/M 1:30:22.44
2 28 John Croft 2274 65 2 18:26.84 36:52/M 1:21.25 2 43:33.55 3:26/M 1:15.49 2 29:38.61 9:34/M 1:34:15.74
3 31 Roger Rowles 2334 66 3 19:50.31 39:40/M 3:06.34 3 46:58.85 3:42/M 2:32.71 1 26:38.33 8:35/M 1:39:06.54
4 35 Joe Apple 2267 63 4 31:52.90 63:44/M 2:48.98 4 56:52.04 4:29/M 1:31.86 4 41:28.03 13:23/M 2:14:33.81
 
Top

Male 71 to 80

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 22 Jim Fry 2284 72 1 13:37.03 27:14/M 1:55.36 1 42:01.22 3:19/M 1:15.64 1 27:25.22 8:51/M 1:26:14.47
 

Team Triathlon

Top

Mixed 0-99

  Overall*   ------------ Swim ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Clayton Hamilton 2257 22 1 10:54.02 21:48/M 0:12.77 2 38:58.71 3:04/M 0:07.77 3 21:17.18 6:52/M 1:11:30.45
2 2 james kozik 2325 33 2 18:20.94 36:40/M 1:31.13 1 38:41.16 3:03/M 0:15.70 4 26:09.06 8:26/M 1:24:57.99
3 3 Niki Glynos-Wolford 2256 40 3 21:53.38 43:46/M 0:30.21 3 43:06.96 3:24/M 33:38.46 2 0:14.08 0:05/M 1:39:23.09
4 4 Tammy Denmark 2255 35 4 21:53.61 43:46/M 0:28.84 4 44:05.12 3:28/M 33:26.48 1 0:11.29 0:04/M 1:40:05.34
 

Solo Duathlon

Top

Female 31 to 40

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Jennie Bradford 2321 33 1 26:13.53 8:27/M 0:51.60 1 41:34.00 3:16/M 1:00.01 1 26:37.88 8:35/M 1:36:17.02
2 3 Pam Finch 2322 37 2 35:00.48 11:17/M 1:03.74 2 54:10.21 4:16/M 0:53.19 2 39:39.02 12:47/M 2:10:46.64
 
Top

Female 41 to 50

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Cathy Galbraith 2329 50 1 25:19.88 8:10/M 1:25.50 1 39:04.88 3:05/M 1:16.86 1 26:41.65 8:36/M 1:33:48.77
 
Top

Male 21 to 30

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Seth Wiley 2335 23 1 21:28.14 6:55/M 0:52.98 1 41:20.24 3:15/M 0:57.89 1 23:20.58 7:32/M 1:27:59.83
 
Top

Male 31 to 40

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 3 Gregg Hill 2323 36 1 28:34.18 9:13/M 1:27.60 1 45:55.17 3:37/M 1:27.49 1 35:32.90 11:28/M 1:52:57.34
 
Top

Male 51 to 60

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Dan Zenner 2327 59 1 25:16.14 8:09/M 2:37.77 1 44:33.03 3:30/M 1:47.78 1 29:11.19 9:25/M 1:43:25.91
 

Team Duathlon

Top

Mixed 0-99

  Overall*   ------------ Run ------------ Trans 1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Sarah Law 2258 31 1 22:02.48 7:06/M 0:43.57 1 41:33.85 3:16/M 0:07.87 1 22:51.37 7:22/M 1:27:19.14
2 2 Melanie Baughan 2259 41 2 27:09.77 8:45/M 0:16.47 2 1:06:41.24 5:15/M 0:04.88 2 29:29.48 9:31/M 2:03:41.84
*Overall place within gender.