Competitive Timing

Runners Soul Erik Anderson Invitational

Runners Soul Erik Anderson Invitational

September 21, 2013


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - Collegiate
Team Summary - Boys - Collegiate
Team Detail - Boys - Collegiate
Top

Overall Finish List - Boys

Collegiate

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

308

Sam Atkin Lewis-Clark

25:14.03

5:05/M

JR

 

2

2

256

Bryton Reim Cal Baptist

25:43.68

5:10/M

JR

 

3

3

416

Robert Walgren UNA-Gonzaga

25:45.39

5:11/M

SR

 

4

4

284

Kyle Branch Gonzaga

25:46.41

5:11/M

SO

 

5

5

327

Juan Gonzalez Lipscomb

25:47.10

5:11/M

FR

 

6

6

304

Joe Ostini Humboldt State

25:53.83

5:12/M

SR

 

7

7

334

Geoff Musick Lipscomb

25:55.33

5:13/M

SR

 

8

8

325

Christian Freeman Lipscomb

25:55.38

5:13/M

FR

 

9

9

326

Daniel Gardner Lipscomb

25:56.41

5:13/M

SO

 

10

10

288

Troy Fraley Gonzaga

25:59.06

5:14/M

FR

 

11

11

333

Tim Muller Lipscomb

25:59.16

5:14/M

SR

 

12

12

257

Sergio Rodriguez Cal Baptist

26:01.79

5:14/M

SR

 

13

13

320

Hayden Randall Lewis-Clark

26:07.15

5:15/M

SR

 

14

14

340

Michael Luhr MSU-Billings

26:07.55

5:15/M

JR

 

15

15

317

Cody Larson Lewis-Clark

26:09.27

5:16/M

SO

 

16

16

291

Danny Lunder Gonzaga

26:12.15

5:16/M

FR

 

17

17

252

Tyler Dutchover Cal Baptist

26:16.35

5:17/M

JR

 

18

18

1522

Dak Rick Unattached

26:19.47

5:18/M

 

19

19

410

Patrick Richie UNA-Gonzaga

26:22.67

5:18/M

SR

 

20

20

283

Chris Boyle UNA-Gonzaga

26:24.01

5:19/M

JR

 

21

21

344

Robert Peterson MSU-Billings

26:26.01

5:19/M

SO

 

22

22

328

Isaiah Greer Lipscomb

26:26.48

5:19/M

SR

 

23

23

290

Ian Goldizen Gonzaga

26:28.12

5:20/M

FR

 

24

24

296

Braeden Van Deynze Gonzaga

26:30.01

5:20/M

SO

 

25

25

285

Matthew Crichlow Gonzaga

26:30.72

5:20/M

SO

 

26

26

377

James Young Simon Fraser

26:30.84

5:20/M

SR

 

27

27

382

Daniel Schofield Spokane CC

26:32.51

5:20/M

FR

 

28

28

293

Andy Phillips Gonzaga

26:32.84

5:20/M

JR

 

29

29

255

Mitchell Moore Cal Baptist

26:33.34

5:21/M

SR

 

30

30

346

Jamon Rodrigues MSU-Billings

26:33.70

5:21/M

FR

 

31

31

331

Fidel Leon Lipscomb

26:34.76

5:21/M

SO

 

32

32

408

Travis Hensley UNA-Gonzaga

26:35.69

5:21/M

FR

 

33

33

370

Cameron Proceviat Simon Fraser

26:37.11

5:21/M

SO

 

34

34

318

Pauric McLaughlin Lewis-Clark

26:37.38

5:21/M

JR

 

35

35

345

Chase Robinson MSU-Billings

26:37.58

5:21/M

SR

 

36

36

352

Alan Denadel Pacific Lutheran

26:37.78

5:21/M

SR

 

37

37

300

Edgar Lopez Humboldt State

26:38.16

5:22/M

SR

 

38

38

342

Thomas Neale MSU-Billings

26:38.55

5:22/M

SO

 

39

39

343

Josh Panasuk MSU-Billings

26:39.46

5:22/M

SO

 

40

(> 7)

337

Jared Wingerter Lipscomb

26:40.88

5:22/M

SO

 

41

40

422

Brady Beagley Western Oregon

26:44.70

5:23/M

SR

 

42

41

297

Tyler Cleveland Humboldt State

26:50.40

5:24/M

SR

 

43

42

276

Kris Mugrage Everett CC

26:51.51

5:24/M

SO

 

44

(> 7)

324

Jared Daedler Lipscomb

26:52.69

5:24/M

FR

 

45

43

369

Stuart McDonald Simon Fraser

26:54.04

5:25/M

FR

 

46

44

298

James Dagley Humboldt State

26:56.58

5:25/M

FR

 

47

45

307

Maxx Antush Lewis-Clark

26:57.59

5:25/M

JR

 

48

46

319

Nick Pierson Lewis-Clark

26:58.76

5:26/M

SR

 

49

(> 7)

294

Benjamin Stout Gonzaga

26:58.96

5:26/M

FR

 

50

47

374

Austin Trapp Simon Fraser

26:59.12

5:26/M

JR

 

51

48

368

Oliver Jorgensen Simon Fraser

26:59.60

5:26/M

FR

 

52

(> 7)

329

Luke Jelen Lipscomb

27:00.88

5:26/M

FR

 

53

(> 7)

286

Scott Davis Gonzaga

27:02.43

5:26/M

JR

 

54

49

313

Seth Deal Lewis-Clark

27:05.79

5:27/M

FR

 

55

(> 7)

292

Henry Morris Gonzaga

27:06.55

5:27/M

FR

 

56

50

264

Rudy Spencer Central Washington

27:07.20

5:27/M

JR

 

57

(> 7)

309

Nehemiah Barrett Lewis-Clark

27:07.59

5:27/M

FR

 

58

51

306

Benjamin Tarango Humboldt State

27:07.83

5:27/M

JR

 

59

52

426

Zach Holloway Western Oregon

27:09.64

5:28/M

SO

 

60

53

466

Christopher MacMurray Whitworth

27:11.05

5:28/M

SO

 

61

(> 7)

289

Zac Garrard Gonzaga

27:12.98

5:28/M

FR

 

62

54

432

Zeke Wilson Western Oregon

27:15.49

5:29/M

SR

 

63

(> 7)

332

David Lowery Lipscomb

27:15.95

5:29/M

FR

 

64

(> 7)

323

Austin Casassa Lipscomb

27:16.40

5:29/M

SO

 

65

55

265

John Wojtech Central Washington

27:17.21

5:29/M

JR

 

66

56

449

Colin Domonoske Whitman

27:18.46

5:30/M

JR

 

67

57

299

Ryan Lawler Humboldt State

27:20.45

5:30/M

JR

 

68

58

452

T.c. Heydon Whitman

27:22.45

5:30/M

SO

 

69

59

472

Tomislav Smith Unattached

27:23.09

5:31/M

 

70

60

463

Trent Dudley Whitworth

27:24.74

5:31/M

JR

 

71

61

338

Travis Buttelman MSU-Billings

27:29.52

5:32/M

SR

 

72

62

459

Alex Waheed Whitman

27:30.38

5:32/M

FR

 

73

63

376

Brendan Wong Simon Fraser

27:31.09

5:32/M

SO

 

74

64

267

Mohammud Abdi Everett CC

27:32.01

5:32/M

FR

 

75

65

253

Jeremiah Gotts Cal Baptist

27:32.53

5:32/M

FR

 

76

66

440

Matt Lutz Western Washington

27:33.81

5:33/M

FR

 

77

67

409

Max Kaderabek UNA-Gonzaga

27:33.96

5:33/M

FR

 

78

68

437

Chip Jackson Western Washington

27:35.31

5:33/M

SR

 

79

69

435

Juan Castillo Western Washington

27:35.93

5:33/M

JR

 

80

70

433

Tanner Boyd Western Washington

27:36.35

5:33/M

SR

 

81

71

436

Isaac Griffith Western Washington

27:36.81

5:33/M

SO

 

82

72

446

Dustin Sjoerdsma Western Washington

27:37.40

5:33/M

SO

 

83

73

443

Jonathan Quimby Western Washington

27:37.77

5:33/M

JR

 

84

74

398

Johnny Bywater Trinity Lutheran

27:37.91

5:33/M

SO

 

85

(> 7)

444

Tabor Reedy Western Washington

27:37.92

5:33/M

JR

 

86

75

269

Mitch Beard Everett CC

27:39.09

5:34/M

SO

 

87

76

427

Houston Horner Western Oregon

27:40.41

5:34/M

JR

 

88

77

372

Lorenzo Smith Simon Fraser

27:40.99

5:34/M

SO

 

89

(> 7)

441

Dylan Peterson Western Washington

27:41.20

5:34/M

SR

 

90

(> 7)

438

Cory Johnson Western Washington

27:41.66

5:34/M

FR

 

91

78

447

Spencer Corwin Whitman

27:42.30

5:34/M

SR

 

92

(> 7)

315

Hunter Johnson Lewis-Clark

27:42.56

5:34/M

FR

 

93

(> 7)

445

Nathan Richards Western Washington

27:43.42

5:35/M

JR

 

94

(> 7)

439

William Jones Western Washington

27:43.81

5:35/M

SO

 

95

(> 7)

434

Zachary Bursell Western Washington

27:44.77

5:35/M

SO

 

96

79

258

Garrett Williams Cal Baptist

27:49.10

5:36/M

SO

 

97

(> 7)

442

Brian Piette Western Washington

27:50.85

5:36/M

SO

 

98

80

465

Matthew Ferris Whitworth

27:52.10

5:36/M

SO

 

99

(> 7)

364

Braeden Charlton Simon Fraser

27:54.59

5:37/M

FR

 

100

81

396

Kolton Williams Treasure Valley CC

27:55.25

5:37/M

SO

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

311

Dylan Crevelt Lewis-Clark

27:56.31

5:37/M

SO

 

102

82

271

Jack Espinoza Everett CC

27:57.28

5:37/M

FR

 

103

83

461

Matt Wotipka Whitman

27:58.53

5:38/M

FR

 

104

(> 7)

366

Chris Dinsdale Simon Fraser

27:58.95

5:38/M

SR

 

105

84

1476

Austen Frostad Unattached

28:00.10

5:38/M

 

106

85

431

Alan Roy Western Oregon

28:00.14

5:38/M

SO

 

107

86

260

Kaleb Javier Central Washington

28:00.33

5:38/M

SO

 

108

87

412

Christian Rodriguez UNA-Gonzaga

28:03.32

5:39/M

FR

 

109

88

262

Nathan Minor Central Washington

28:05.30

5:39/M

SR

 

110

89

305

Aaron Smith Humboldt State

28:06.33

5:39/M

SO

 

111

90

251

David Aguilar Cal Baptist

28:06.46

5:39/M

FR

 

112

91

460

Stanley Walker Whitman

28:07.10

5:39/M

FR

 

113

92

383

Jared Seckel Spokane CC

28:08.15

5:40/M

FR

 

114

93

389

David Covert Treasure Valley CC

28:12.56

5:40/M

FR

 

115

94

451

Carl Garrett Whitman

28:13.70

5:41/M

JR

 

116

95

277

Mason Nicol Everett CC

28:13.79

5:41/M

FR

 

117

96

384

Paris Speidel Spokane CC

28:13.88

5:41/M

FR

 

118

(> 7)

254

Taylor Guske Cal Baptist

28:16.16

5:41/M

JR

 

119

97

378

Jon Bennett Spokane CC

28:17.12

5:41/M

SO

 

120

98

263

Nick Spencer Central Washington

28:18.34

5:42/M

SO

 

121

99

430

Sam Naffziger Western Oregon

28:19.69

5:42/M

SO

 

122

100

282

Tommy Zabelka Everett CC

28:20.25

5:42/M

FR

 

123

101

423

James Currell Western Oregon

28:21.11

5:42/M

SR

 

124

102

413

Andre Sanchez UNA-Gonzaga

28:27.79

5:43/M

JR

 

125

(> 7)

455

Caleb Moosman Whitman

28:30.28

5:44/M

FR

 

126

(> 7)

453

Greg Holdman Whitman

28:32.60

5:44/M

SO

 

127

(> 7)

429

Cody Lind Western Oregon

28:37.30

5:45/M

FR

 

128

103

379

Zeb Klemke Spokane CC

28:39.64

5:46/M

FR

 

129

104

261

Alex Martinez Central Washington

28:40.94

5:46/M

FR

 

130

105

281

Matt Schwittay Everett CC

28:42.94

5:46/M

FR

 

131

(< 5)

417

Michael Goble UNA-Spokane CC

28:44.49

5:47/M

SO

 

132

(> 7)

415

Kinsly Smith UNA-Gonzaga

28:47.27

5:47/M

FR

 

133

(> 7)

321

Jason Raymond Lewis-Clark

28:48.51

5:48/M

FR

 

134

106

467

Connor Soudani Whitworth

28:57.15

5:49/M

SO

 

135

107

397

Lloyd Byram Trinity Lutheran

28:57.53

5:49/M

SO

 

136

108

380

Caleb Mina Spokane CC

28:58.95

5:50/M

FR

 

137

109

420

Daniel Nortz Unattached

29:02.32

5:51/M

FR

 

138

110

402

Cameron Siler Trinity Lutheran

29:02.43

5:51/M

SO

 

139

(> 7)

450

Matt Gabel Whitman

29:04.46

5:51/M

SO

 

140

111

358

Matthew MacFarlane Pacific Lutheran

29:05.77

5:51/M

FR

 

141

112

381

Kieran Rolf Spokane CC

29:08.50

5:52/M

FR

 

142

(> 7)

312

Joey Davis Lewis-Clark

29:15.39

5:53/M

FR

 

143

(> 7)

335

Derek Peterson Lipscomb

29:18.35

5:54/M

FR

 

144

(> 7)

275

Bryan Islas-Martinez Everett CC

29:23.00

5:55/M

FR

 

145

113

464

Matthew Edwards Whitworth

29:24.45

5:55/M

JR

 

146

(> 7)

454

Joe Mayo Whitman

29:26.41

5:55/M

SR

 

147

114

1524

Onan Lopez Cabrerra Unattached

29:26.41

5:55/M

 

148

(> 7)

278

Jeffrey Ott Everett CC

29:27.74

5:56/M

FR

 

149

115

359

Charlie Mogen Pacific Lutheran

29:31.86

5:56/M

FR

 

150

(> 7)

414

Jerry Sicalo UNA-Gonzaga

29:36.70

5:57/M

FR

 

151

116

259

Jackson Halford Central Washington

29:37.04

5:58/M

SO

 

152

(> 7)

458

Alex Porter Whitman

29:40.24

5:58/M

JR

 

153

(> 7)

270

Stephen Dietz Everett CC

29:42.82

5:59/M

FR

 

154

(> 7)

457

Ted Pierce Whitman

29:44.72

5:59/M

FR

 

155

117

363

Elliott Turner Pacific Lutheran

29:45.31

5:59/M

FR

 

156

(> 7)

274

Cody Hoskins Everett CC

29:46.85

5:59/M

FR

 

157

(> 7)

272

Mark Garcia Everett CC

29:58.20

6:02/M

SO

 

158

(> 7)

322

Josh Shrewsbury Lewis-Clark

30:01.92

6:02/M

SO

 

159

118

394

Johnathan Martinez Treasure Valley CC

30:07.07

6:04/M

FR

 

160

(> 7)

448

Rob Daulton Whitman

30:11.06

6:04/M

SR

 

161

(> 7)

310

Andrew Burgess Lewis-Clark

30:11.09

6:04/M

FR

 

162

(> 7)

339

Drew Galahan MSU-Billings

30:15.93

6:05/M

SR

 

163

(> 7)

280

Freddy Rodriguez Everett CC

30:19.04

6:06/M

FR

 

164

119

351

Brendon Bonnell Pacific Lutheran

30:26.85

6:07/M

FR

 

165

120

390

Javier Delhoyo Treasure Valley CC

30:27.79

6:08/M

SO

 

166

(> 7)

341

Jocob Marshall MSU-Billings

30:29.59

6:08/M

SO

 

167

(> 7)

371

Rowdy Reeves Simon Fraser

30:45.11

6:11/M

SO

 

168

(> 7)

314

David Gilbert Lewis-Clark

30:49.18

6:12/M

FR

 

169

121

353

Egan Dunning Pacific Lutheran

30:49.60

6:12/M

FR

 

170

122

391

Evan Erlebach Treasure Valley CC

30:54.53

6:13/M

FR

 

171

(> 7)

302

Christopher Omatsu Humboldt State

30:55.01

6:13/M

FR

 

172

(> 7)

266

Paul Young Central Washington

31:05.17

6:15/M

JR

 

173

123

400

Patrick Croteau Trinity Lutheran

31:08.37

6:16/M

SO

 

174

124

355

Eric Herde Pacific Lutheran

31:11.38

6:16/M

SR

 

175

125

393

Tyler King Treasure Valley CC

31:29.70

6:20/M

SO

 

176

(> 7)

360

Zach Sleigh Pacific Lutheran

31:51.94

6:25/M

FR

 

177

126

387

Austin Burns Treasure Valley CC

32:17.40

6:30/M

FR

 

178

(> 7)

350

Matt Beal Pacific Lutheran

32:29.68

6:32/M

SR

 

179

(> 7)

388

Nicholas Cassano Treasure Valley CC

32:30.24

6:32/M

FR

 

180

127

401

Nick Miller Trinity Lutheran

33:59.30

6:50/M

FR

 

181

(> 7)

349

Max Bartholomew Pacific Lutheran

34:14.76

6:53/M

FR

 

182

(> 7)

354

Austin Hayes Pacific Lutheran

34:31.69

6:57/M

FR

 

183

(> 7)

356

Wyatt Hunt Pacific Lutheran

35:44.46

7:11/M

FR

 

184

(> 7)

347

James-Victor Alvarez Pacific Lutheran

35:50.73

7:13/M

FR

 

185

(> 7)

357

Andy Jensen Pacific Lutheran

36:08.90

7:16/M

SO

 

186

128

403

Omar Vera Trinity Lutheran

43:48.79

8:49/M

SO

 

Top

Team Summary Report - Boys

Collegiate

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Lipscomb

40

5

7

8

9

11

22

31

 

 

Top 5 Times: 2:09:33.38

 

2

Gonzaga

77

4

10

16

23

24

25

28

 

 

Top 5 Times: 2:10:55.75

 

3

Lewis-Clark

108

1

13

15

34

45

46

49

 

 

Top 5 Times: 2:11:05.42

 

4

Cal Baptist

125

2

12

17

29

65

79

90

 

 

Top 5 Times: 2:12:07.69

 

5

MSU-Billings

138

14

21

30

35

38

39

61

 

 

Top 5 Times: 2:12:23.39

 

6

UNA-Gonzaga

141

3

19

20

32

67

87

102

 

 

Top 5 Times: 2:12:41.72

 

7

Humboldt State

179

6

37

41

44

51

57

89

 

 

Top 5 Times: 2:13:26.80

 

8

Simon Fraser

197

26

33

43

47

48

63

77

 

 

Top 5 Times: 2:14:00.71

 

9

Western Oregon

307

40

52

54

76

85

99

101

 

 

Top 5 Times: 2:16:50.38

 

10

Whitman

337

56

58

62

78

83

91

94

 

 

Top 5 Times: 2:17:52.12

 

11

Western Washington

344

66

68

69

70

71

72

73

 

 

Top 5 Times: 2:17:58.21

 

12

Everett CC

358

42

64

75

82

95

100

105

 

 

Top 5 Times: 2:18:13.68

 

13

Central Washington

377

50

55

86

88

98

104

116

 

 

Top 5 Times: 2:18:48.38

 

14

Unattached

384

18

59

84

109

114

 

 

Top 5 Times: 2:20:11.39

 

15

Whitworth

412

53

60

80

106

113

 

 

Top 5 Times: 2:20:49.49

 

16

Spokane CC

415

27

92

96

97

103

108

112

 

 

Top 5 Times: 2:19:51.30

 

17

Pacific Lutheran

498

36

111

115

117

119

121

124

 

 

Top 5 Times: 2:25:27.57

 

18

Treasure Valley CC

534

81

93

118

120

122

125

126

 

 

Top 5 Times: 2:27:37.20

 

19

Trinity Lutheran

541

74

107

110

123

127

128

 

 

Top 5 Times: 2:30:45.54

 

Inc.

UNA-Spokane CC

1 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Collegiate

Team - Lipscomb Finish Position - 1
Team Score (places): 40 Team Score (times):2:09:33.38 Ave Time:25:54.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

327

Juan Gonzalez

FR

5

5

25:47.10

25:47.10

0:00.00

2

334

Geoff Musick

SR

7

12

25:55.33

51:42.43

0:08.23

3

325

Christian Freeman

FR

8

20

25:55.38

1:17:37.81

0:08.28

4

326

Daniel Gardner

SO

9

29

25:56.41

1:43:34.22

0:09.31

5

333

Tim Muller

SR

11

40

25:59.16

2:09:33.38

0:12.06

6

328

Isaiah Greer

SR

22

62

26:26.48

2:35:59.86

0:39.38

7

331

Fidel Leon

SO

31

93

26:34.76

3:02:34.62

0:47.66

8

337

Jared Wingerter

SO

More Than 7

 

26:40.88

3:29:15.50

0:53.78

9

324

Jared Daedler

FR

More Than 7

 

26:52.69

3:56:08.19

1:05.59

10

329

Luke Jelen

FR

More Than 7

 

27:00.88

4:23:09.07

1:13.78

11

332

David Lowery

FR

More Than 7

 

27:15.95

4:50:25.02

1:28.85

12

323

Austin Casassa

SO

More Than 7

 

27:16.40

5:17:41.42

1:29.30

13

335

Derek Peterson

FR

More Than 7

 

29:18.35

5:46:59.77

3:31.25

 
Team - Gonzaga Finish Position - 2
Team Score (places): 77 Team Score (times):2:10:55.75 Ave Time:26:11.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

284

Kyle Branch

SO

4

4

25:46.41

25:46.41

0:00.00

2

288

Troy Fraley

FR

10

14

25:59.06

51:45.47

0:12.65

3

291

Danny Lunder

FR

16

30

26:12.15

1:17:57.62

0:25.74

4

290

Ian Goldizen

FR

23

53

26:28.12

1:44:25.74

0:41.71

5

296

Braeden Van Deynze

SO

24

77

26:30.01

2:10:55.75

0:43.60

6

285

Matthew Crichlow

SO

25

102

26:30.72

2:37:26.47

0:44.31

7

293

Andy Phillips

JR

28

130

26:32.84

3:03:59.31

0:46.43

8

294

Benjamin Stout

FR

More Than 7

 

26:58.96

3:30:58.27

1:12.55

9

286

Scott Davis

JR

More Than 7

 

27:02.43

3:58:00.70

1:16.02

10

292

Henry Morris

FR

More Than 7

 

27:06.55

4:25:07.25

1:20.14

11

289

Zac Garrard

FR

More Than 7

 

27:12.98

4:52:20.23

1:26.57

 
Team - Lewis-Clark Finish Position - 3
Team Score (places): 108 Team Score (times):2:11:05.42 Ave Time:26:13.08
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

308

Sam Atkin

JR

1

1

25:14.03

25:14.03

0:00.00

2

320

Hayden Randall

SR

13

14

26:07.15

51:21.18

0:53.12

3

317

Cody Larson

SO

15

29

26:09.27

1:17:30.45

0:55.24

4

318

Pauric McLaughlin

JR

34

63

26:37.38

1:44:07.83

1:23.35

5

307

Maxx Antush

JR

45

108

26:57.59

2:11:05.42

1:43.56

6

319

Nick Pierson

SR

46

154

26:58.76

2:38:04.18

1:44.73

7

313

Seth Deal

FR

49

203

27:05.79

3:05:09.97

1:51.76

8

309

Nehemiah Barrett

FR

More Than 7

 

27:07.59

3:32:17.56

1:53.56

9

315

Hunter Johnson

FR

More Than 7

 

27:42.56

4:00:00.12

2:28.53

10

311

Dylan Crevelt

SO

More Than 7

 

27:56.31

4:27:56.43

2:42.28

11

321

Jason Raymond

FR

More Than 7

 

28:48.51

4:56:44.94

3:34.48

12

312

Joey Davis

FR

More Than 7

 

29:15.39

5:26:00.33

4:01.36

13

322

Josh Shrewsbury

SO

More Than 7

 

30:01.92

5:56:02.25

4:47.89

14

310

Andrew Burgess

FR

More Than 7

 

30:11.09

6:26:13.34

4:57.06

15

314

David Gilbert

FR

More Than 7

 

30:49.18

6:57:02.52

5:35.15

 
Team - Cal Baptist Finish Position - 4
Team Score (places): 125 Team Score (times):2:12:07.69 Ave Time:26:25.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

256

Bryton Reim

JR

2

2

25:43.68

25:43.68

0:00.00

2

257

Sergio Rodriguez

SR

12

14

26:01.79

51:45.47

0:18.11

3

252

Tyler Dutchover

JR

17

31

26:16.35

1:18:01.82

0:32.67

4

255

Mitchell Moore

SR

29

60

26:33.34

1:44:35.16

0:49.66

5

253

Jeremiah Gotts

FR

65

125

27:32.53

2:12:07.69

1:48.85

6

258

Garrett Williams

SO

79

204

27:49.10

2:39:56.79

2:05.42

7

251

David Aguilar

FR

90

294

28:06.46

3:08:03.25

2:22.78

8

254

Taylor Guske

JR

More Than 7

 

28:16.16

3:36:19.41

2:32.48

 
Team - MSU-Billings Finish Position - 5
Team Score (places): 138 Team Score (times):2:12:23.39 Ave Time:26:28.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

340

Michael Luhr

JR

14

14

26:07.55

26:07.55

0:00.00

2

344

Robert Peterson

SO

21

35

26:26.01

52:33.56

0:18.46

3

346

Jamon Rodrigues

FR

30

65

26:33.70

1:19:07.26

0:26.15

4

345

Chase Robinson

SR

35

100

26:37.58

1:45:44.84

0:30.03

5

342

Thomas Neale

SO

38

138

26:38.55

2:12:23.39

0:31.00

6

343

Josh Panasuk

SO

39

177

26:39.46

2:39:02.85

0:31.91

7

338

Travis Buttelman

SR

61

238

27:29.52

3:06:32.37

1:21.97

8

339

Drew Galahan

SR

More Than 7

 

30:15.93

3:36:48.30

4:08.38

9

341

Jocob Marshall

SO

More Than 7

 

30:29.59

4:07:17.89

4:22.04

 
Team - UNA-Gonzaga Finish Position - 6
Team Score (places): 141 Team Score (times):2:12:41.72 Ave Time:26:32.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

416

Robert Walgren

SR

3

3

25:45.39

25:45.39

0:00.00

2

410

Patrick Richie

SR

19

22

26:22.67

52:08.06

0:37.28

3

283

Chris Boyle

JR

20

42

26:24.01

1:18:32.07

0:38.62

4

408

Travis Hensley

FR

32

74

26:35.69

1:45:07.76

0:50.30

5

409

Max Kaderabek

FR

67

141

27:33.96

2:12:41.72

1:48.57

6

412

Christian Rodriguez

FR

87

228

28:03.32

2:40:45.04

2:17.93

7

413

Andre Sanchez

JR

102

330

28:27.79

3:09:12.83

2:42.40

8

415

Kinsly Smith

FR

More Than 7

 

28:47.27

3:38:00.10

3:01.88

9

414

Jerry Sicalo

FR

More Than 7

 

29:36.70

4:07:36.80

3:51.31

 
Team - Humboldt State Finish Position - 7
Team Score (places): 179 Team Score (times):2:13:26.80 Ave Time:26:41.36
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

304

Joe Ostini

SR

6

6

25:53.83

25:53.83

0:00.00

2

300

Edgar Lopez

SR

37

43

26:38.16

52:31.99

0:44.33

3

297

Tyler Cleveland

SR

41

84

26:50.40

1:19:22.39

0:56.57

4

298

James Dagley

FR

44

128

26:56.58

1:46:18.97

1:02.75

5

306

Benjamin Tarango

JR

51

179

27:07.83

2:13:26.80

1:14.00

6

299

Ryan Lawler

JR

57

236

27:20.45

2:40:47.25

1:26.62

7

305

Aaron Smith

SO

89

325

28:06.33

3:08:53.58

2:12.50

8

302

Christopher Omatsu

FR

More Than 7

 

30:55.01

3:39:48.59

5:01.18

 
Team - Simon Fraser Finish Position - 8
Team Score (places): 197 Team Score (times):2:14:00.71 Ave Time:26:48.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

377

James Young

SR

26

26

26:30.84

26:30.84

0:00.00

2

370

Cameron Proceviat

SO

33

59

26:37.11

53:07.95

0:06.27

3

369

Stuart McDonald

FR

43

102

26:54.04

1:20:01.99

0:23.20

4

374

Austin Trapp

JR

47

149

26:59.12

1:47:01.11

0:28.28

5

368

Oliver Jorgensen

FR

48

197

26:59.60

2:14:00.71

0:28.76

6

376

Brendan Wong

SO

63

260

27:31.09

2:41:31.80

1:00.25

7

372

Lorenzo Smith

SO

77

337

27:40.99

3:09:12.79

1:10.15

8

364

Braeden Charlton

FR

More Than 7

 

27:54.59

3:37:07.38

1:23.75

9

366

Chris Dinsdale

SR

More Than 7

 

27:58.95

4:05:06.33

1:28.11

10

371

Rowdy Reeves

SO

More Than 7

 

30:45.11

4:35:51.44

4:14.27

 
Team - Western Oregon Finish Position - 9
Team Score (places): 307 Team Score (times):2:16:50.38 Ave Time:27:22.08
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

422

Brady Beagley

SR

40

40

26:44.70

26:44.70

0:00.00

2

426

Zach Holloway

SO

52

92

27:09.64

53:54.34

0:24.94

3

432

Zeke Wilson

SR

54

146

27:15.49

1:21:09.83

0:30.79

4

427

Houston Horner

JR

76

222

27:40.41

1:48:50.24

0:55.71

5

431

Alan Roy

SO

85

307

28:00.14

2:16:50.38

1:15.44

6

430

Sam Naffziger

SO

99

406

28:19.69

2:45:10.07

1:34.99

7

423

James Currell

SR

101

507

28:21.11

3:13:31.18

1:36.41

8

429

Cody Lind

FR

More Than 7

 

28:37.30

3:42:08.48

1:52.60

 
Team - Whitman Finish Position - 10
Team Score (places): 337 Team Score (times):2:17:52.12 Ave Time:27:34.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

449

Colin Domonoske

JR

56

56

27:18.46

27:18.46

0:00.00

2

452

T.c. Heydon

SO

58

114

27:22.45

54:40.91

0:03.99

3

459

Alex Waheed

FR

62

176

27:30.38

1:22:11.29

0:11.92

4

447

Spencer Corwin

SR

78

254

27:42.30

1:49:53.59

0:23.84

5

461

Matt Wotipka

FR

83

337

27:58.53

2:17:52.12

0:40.07

6

460

Stanley Walker

FR

91

428

28:07.10

2:45:59.22

0:48.64

7

451

Carl Garrett

JR

94

522

28:13.70

3:14:12.92

0:55.24

8

455

Caleb Moosman

FR

More Than 7

 

28:30.28

3:42:43.20

1:11.82

9

453

Greg Holdman

SO

More Than 7

 

28:32.60

4:11:15.80

1:14.14

10

450

Matt Gabel

SO

More Than 7

 

29:04.46

4:40:20.26

1:46.00

11

454

Joe Mayo

SR

More Than 7

 

29:26.41

5:09:46.67

2:07.95

12

458

Alex Porter

JR

More Than 7

 

29:40.24

5:39:26.91

2:21.78

13

457

Ted Pierce

FR

More Than 7

 

29:44.72

6:09:11.63

2:26.26

14

448

Rob Daulton

SR

More Than 7

 

30:11.06

6:39:22.69

2:52.60

 
Team - Western Washington Finish Position - 11
Team Score (places): 344 Team Score (times):2:17:58.21 Ave Time:27:35.64
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

440

Matt Lutz

FR

66

66

27:33.81

27:33.81

0:00.00

2

437

Chip Jackson

SR

68

134

27:35.31

55:09.12

0:01.50

3

435

Juan Castillo

JR

69

203

27:35.93

1:22:45.05

0:02.12

4

433

Tanner Boyd

SR

70

273

27:36.35

1:50:21.40

0:02.54

5

436

Isaac Griffith

SO

71

344

27:36.81

2:17:58.21

0:03.00

6

446

Dustin Sjoerdsma

SO

72

416

27:37.40

2:45:35.61

0:03.59

7

443

Jonathan Quimby

JR

73

489

27:37.77

3:13:13.38

0:03.96

8

444

Tabor Reedy

JR

More Than 7

 

27:37.92

3:40:51.30

0:04.11

9

441

Dylan Peterson

SR

More Than 7

 

27:41.20

4:08:32.50

0:07.39

10

438

Cory Johnson

FR

More Than 7

 

27:41.66

4:36:14.16

0:07.85

11

445

Nathan Richards

JR

More Than 7

 

27:43.42

5:03:57.58

0:09.61

12

439

William Jones

SO

More Than 7

 

27:43.81

5:31:41.39

0:10.00

13

434

Zachary Bursell

SO

More Than 7

 

27:44.77

5:59:26.16

0:10.96

14

442

Brian Piette

SO

More Than 7

 

27:50.85

6:27:17.01

0:17.04

 
Team - Everett CC Finish Position - 12
Team Score (places): 358 Team Score (times):2:18:13.68 Ave Time:27:38.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

276

Kris Mugrage

SO

42

42

26:51.51

26:51.51

0:00.00

2

267

Mohammud Abdi

FR

64

106

27:32.01

54:23.52

0:40.50

3

269

Mitch Beard

SO

75

181

27:39.09

1:22:02.61

0:47.58

4

271

Jack Espinoza

FR

82

263

27:57.28

1:49:59.89

1:05.77

5

277

Mason Nicol

FR

95

358

28:13.79

2:18:13.68

1:22.28

6

282

Tommy Zabelka

FR

100

458

28:20.25

2:46:33.93

1:28.74

7

281

Matt Schwittay

FR

105

563

28:42.94

3:15:16.87

1:51.43

8

275

Bryan Islas-Martinez

FR

More Than 7

 

29:23.00

3:44:39.87

2:31.49

9

278

Jeffrey Ott

FR

More Than 7

 

29:27.74

4:14:07.61

2:36.23

10

270

Stephen Dietz

FR

More Than 7

 

29:42.82

4:43:50.43

2:51.31

11

274

Cody Hoskins

FR

More Than 7

 

29:46.85

5:13:37.28

2:55.34

12

272

Mark Garcia

SO

More Than 7

 

29:58.20

5:43:35.48

3:06.69

13

280

Freddy Rodriguez

FR

More Than 7

 

30:19.04

6:13:54.52

3:27.53

 
Team - Central Washington Finish Position - 13
Team Score (places): 377 Team Score (times):2:18:48.38 Ave Time:27:45.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

264

Rudy Spencer

JR

50

50

27:07.20

27:07.20

0:00.00

2

265

John Wojtech

JR

55

105

27:17.21

54:24.41

0:10.01

3

260

Kaleb Javier

SO

86

191

28:00.33

1:22:24.74

0:53.13

4

262

Nathan Minor

SR

88

279

28:05.30

1:50:30.04

0:58.10

5

263

Nick Spencer

SO

98

377

28:18.34

2:18:48.38

1:11.14

6

261

Alex Martinez

FR

104

481

28:40.94

2:47:29.32

1:33.74

7

259

Jackson Halford

SO

116

597

29:37.04

3:17:06.36

2:29.84

8

266

Paul Young

JR

More Than 7

 

31:05.17

3:48:11.53

3:57.97

 
Team - Unattached Finish Position - 14
Team Score (places): 384 Team Score (times):2:20:11.39 Ave Time:28:02.28
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1522

Dak Rick

18

18

26:19.47

26:19.47

0:00.00

2

472

Tomislav Smith

59

77

27:23.09

53:42.56

1:03.62

3

1476

Austen Frostad

84

161

28:00.10

1:21:42.66

1:40.63

4

420

Daniel Nortz

FR

109

270

29:02.32

1:50:44.98

2:42.85

5

1524

Onan Lopez Cabrerra

114

384

29:26.41

2:20:11.39

3:06.94

 
Team - Whitworth Finish Position - 15
Team Score (places): 412 Team Score (times):2:20:49.49 Ave Time:28:09.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

466

Christopher MacMurray

SO

53

53

27:11.05

27:11.05

0:00.00

2

463

Trent Dudley

JR

60

113

27:24.74

54:35.79

0:13.69

3

465

Matthew Ferris

SO

80

193

27:52.10

1:22:27.89

0:41.05

4

467

Connor Soudani

SO

106

299

28:57.15

1:51:25.04

1:46.10

5

464

Matthew Edwards

JR

113

412

29:24.45

2:20:49.49

2:13.40

 
Team - Spokane CC Finish Position - 16
Team Score (places): 415 Team Score (times):2:19:51.30 Ave Time:27:58.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

382

Daniel Schofield

FR

27

27

26:32.51

26:32.51

0:00.00

2

383

Jared Seckel

FR

92

119

28:08.15

54:40.66

1:35.64

3

384

Paris Speidel

FR

96

215

28:13.88

1:22:54.54

1:41.37

4

378

Jon Bennett

SO

97

312

28:17.12

1:51:11.66

1:44.61

5

379

Zeb Klemke

FR

103

415

28:39.64

2:19:51.30

2:07.13

6

380

Caleb Mina

FR

108

523

28:58.95

2:48:50.25

2:26.44

7

381

Kieran Rolf

FR

112

635

29:08.50

3:17:58.75

2:35.99

 
Team - Pacific Lutheran Finish Position - 17
Team Score (places): 498 Team Score (times):2:25:27.57 Ave Time:29:05.51
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

352

Alan Denadel

SR

36

36

26:37.78

26:37.78

0:00.00

2

358

Matthew MacFarlane

FR

111

147

29:05.77

55:43.55

2:27.99

3

359

Charlie Mogen

FR

115

262

29:31.86

1:25:15.41

2:54.08

4

363

Elliott Turner

FR

117

379

29:45.31

1:55:00.72

3:07.53

5

351

Brendon Bonnell

FR

119

498

30:26.85

2:25:27.57

3:49.07

6

353

Egan Dunning

FR

121

619

30:49.60

2:56:17.17

4:11.82

7

355

Eric Herde

SR

124

743

31:11.38

3:27:28.55

4:33.60

8

360

Zach Sleigh

FR

More Than 7

 

31:51.94

3:59:20.49

5:14.16

9

350

Matt Beal

SR

More Than 7

 

32:29.68

4:31:50.17

5:51.90

10

349

Max Bartholomew

FR

More Than 7

 

34:14.76

5:06:04.93

7:36.98

11

354

Austin Hayes

FR

More Than 7

 

34:31.69

5:40:36.62

7:53.91

12

356

Wyatt Hunt

FR

More Than 7

 

35:44.46

6:16:21.08

9:06.68

13

347

James-Victor Alvarez

FR

More Than 7

 

35:50.73

6:52:11.81

9:12.95

14

357

Andy Jensen

SO

More Than 7

 

36:08.90

7:28:20.71

9:31.12

 
Team - Treasure Valley CC Finish Position - 18
Team Score (places): 534 Team Score (times):2:27:37.20 Ave Time:29:31.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

396

Kolton Williams

SO

81

81

27:55.25

27:55.25

0:00.00

2

389

David Covert

FR

93

174

28:12.56

56:07.81

0:17.31

3

394

Johnathan Martinez

FR

118

292

30:07.07

1:26:14.88

2:11.82

4

390

Javier Delhoyo

SO

120

412

30:27.79

1:56:42.67

2:32.54

5

391

Evan Erlebach

FR

122

534

30:54.53

2:27:37.20

2:59.28

6

393

Tyler King

SO

125

659

31:29.70

2:59:06.90

3:34.45

7

387

Austin Burns

FR

126

785

32:17.40

3:31:24.30

4:22.15

8

388

Nicholas Cassano

FR

More Than 7

 

32:30.24

4:03:54.54

4:34.99

 
Team - Trinity Lutheran Finish Position - 19
Team Score (places): 541 Team Score (times):2:30:45.54 Ave Time:30:09.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

398

Johnny Bywater

SO

74

74

27:37.91

27:37.91

0:00.00

2

397

Lloyd Byram

SO

107

181

28:57.53

56:35.44

1:19.62

3

402

Cameron Siler

SO

110

291

29:02.43

1:25:37.87

1:24.52

4

400

Patrick Croteau

SO

123

414

31:08.37

1:56:46.24

3:30.46

5

401

Nick Miller

FR

127

541

33:59.30

2:30:45.54

6:21.39

6

403

Omar Vera

SO

128

669

43:48.79

3:14:34.33

16:10.88

 
Team - UNA-Spokane CC Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

417

Michael Goble

SO

Less Than 5

 

28:44.49

28:44.49

0:00.00