Left Banner
 
 

MAAH DAAH HEY Trail Run

Age Group Results

July 31, 2021


Results By Competitive Timing Competitive Timing


100 Mile Men: Top Finishers 30-39 40-49 50-59 60-69
100 Mile Women: Top Finishers 20-29
75 Mile Men: Top Finishers 40-49
75 Mile Women:
50 Mile Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 60-69
50 Mile Women: Top Finishers 30-39 40-49 50-59
Marathon Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Marathon Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Half-Marathon Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Half-Marathon Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Men: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
10k Women: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5k Men: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5k Women: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
unassigned Men:
unassigned Women:

100 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Megan Lawhon Charleston WV 1213 29 6   32:03:20.89 18:09/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Megan Lawhon Charleston WV 1213 29 6   32:03:20.89 18:09/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tim Hathaway Jewett City CT 1201 47 1   27:24:28.52 15:31/M
2 Daniel Manimbo Broomfield CO 1214 34 2 21:57.89 27:46:26.41 15:43/M
3 Jake Greenstein West Fargo ND 1210 41 3 1:22:09.63 28:46:38.15 16:17/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Daniel Manimbo Broomfield CO 1214 34 2   27:46:26.41 15:43/M
2 Cully Cavness Denver CO 1203 34 8 4:33:58.52 32:20:24.93 18:18/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tim Hathaway Jewett City CT 1201 47 1   27:24:28.52 15:31/M
2 Jake Greenstein West Fargo ND 1210 41 3 1:22:09.63 28:46:38.15 16:17/M
3 Brandon Miller Fargo ND 1216 40 4 2:52:54.03 30:17:22.55 17:09/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Michael Haase Williston ND 1229 50 5   30:38:52.71 17:21/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Eric Clifton Winchester CA 1208 63 7   32:16:39.01 18:16/M
 

75 Mile

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Joshua Nehring Rapid City SD 1102 43 1   22:48:50.18 17:20/M
2 Mark Mathews Minneapolis MN 1104 40 2 5:37:39.14 28:26:29.32 21:36/M
3 Brett Schoech Minneapolis MN 1103 45 3 5:37:39.18 28:26:29.36 21:36/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Joshua Nehring Rapid City SD 1102 43 1   22:48:50.18 17:20/M
2 Mark Mathews Minneapolis MN 1104 40 2 5:37:39.14 28:26:29.32 21:36/M
3 Brett Schoech Minneapolis MN 1103 45 3 5:37:39.18 28:26:29.36 21:36/M
 

50 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Yekaterina Petrova Parker CO 1012 37 3   13:17:07.59 14:46/M
2 Nicki Loucks Crosby ND 1004 57 4 29:41.36 13:46:48.95 15:19/M
3 Becky Uittenbogaard Hull IA 1010 49 9 3:03:08.97 16:20:16.56 18:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Yekaterina Petrova Parker CO 1012 37 3   13:17:07.59 14:46/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Becky Uittenbogaard Hull IA 1010 49 9   16:20:16.56 18:09/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nicki Loucks Crosby ND 1004 57 4   13:46:48.95 15:19/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kadon Hintz Bismarck ND 1013 40 1   8:38:51.44 9:37/M
2 Harrison Zacher Detroit Lakes MN 1011 29 2 4:38:05.53 13:16:56.97 14:45/M
3 Rafael Gutierrez Minot ND 1028 28 5 6:01:46.57 14:40:38.01 16:18/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Harrison Zacher Detroit Lakes MN 1011 29 2   13:16:56.97 14:45/M
2 Rafael Gutierrez Minot ND 1028 28 5 1:23:41.04 14:40:38.01 16:18/M
3 John Gusewelle Center ND 1009 29 6 1:27:58.58 14:44:55.55 16:23/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Aj Groff Epping ND 1001 30 7   15:12:13.37 16:54/M
2 Peter Hoff Eden Prairie MN 1008 38 8 21:52.68 15:34:06.05 17:18/M
3 Randall Kempainen Greenville MI 1007 33 10 1:23:15.18 16:35:28.55 18:26/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kadon Hintz Bismarck ND 1013 40 1   8:38:51.44 9:37/M
2 Aaron Whitcomb Anna OH 1021 46 11 8:17:33.74 16:56:25.18 18:49/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeffrey Lemair Sioux Falls SD 1005 67 12   18:59:44.10 21:06/M
 

Marathon

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Morgan Olson Imperial Beach CA 843 29 6   4:53:53.71 11:13/M
2 Dana Newlin Mount Pleasant PA 815 42 9 22:08.39 5:16:02.10 12:04/M
3 Sally Nelson Sidney MT 842 47 13 31:24.94 5:25:18.65 12:25/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Leah Hetzel Stanley ND 840 17 51   7:14:42.40 16:36/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Morgan Olson Imperial Beach CA 843 29 6   4:53:53.71 11:13/M
2 Savanna Dufault Fargo ND 809 25 65 6:14:01.61 11:07:55.32 25:30/M
3 Cat C Fargo ND 866 26 66 6:33:00.82 11:26:54.53 26:13/M
4 Abby Carroll Athens TN 876 29 67 6:43:18.05 11:37:11.76 26:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Janelle Huber Grand Forks ND 817 31 15   5:31:03.66 12:38/M
2 Laura Sheets Tucson AZ 827 38 36 53:50.02 6:24:53.68 14:41/M
3 Megan Grezeszak Cedar MI 814 36 37 55:09.78 6:26:13.44 14:44/M
4 Alesha Gierszewski Portland ND 873 32 38 1:00:52.58 6:31:56.24 14:58/M
5 Kelcie Norton Lee Cave Creek AZ 863 34 42 1:16:47.71 6:47:51.37 15:34/M
6 Kodi Brown Dickinson ND 849 36 48 1:27:10.27 6:58:13.93 15:58/M
7 Laura Nayes Billings MT 833 30 62 3:13:19.77 8:44:23.43 20:01/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Dana Newlin Mount Pleasant PA 815 42 9   5:16:02.10 12:04/M
2 Sally Nelson Sidney MT 842 47 13 9:16.55 5:25:18.65 12:25/M
3 Laura Skaro Durango CO 858 40 23 36:11.23 5:52:13.33 13:27/M
4 Krisha Fuller Mandan ND 813 40 26 43:17.87 5:59:19.97 13:43/M
5 Heather Lund West Fargo ND 804 40 45 1:36:10.36 6:52:12.46 15:44/M
6 Heather Sailer Fargo ND 806 45 46 1:36:10.70 6:52:12.80 15:44/M
7 Allison Sutphin De Soto IL 855 48 50 1:58:38.88 7:14:40.98 16:35/M
8 Sally Hoover Newcastle WY 839 42 54 2:08:41.96 7:24:44.06 16:58/M
9 Kate Wheeler Hampton NH 805 48 58 2:37:01.13 7:53:03.23 18:03/M
10 Michelle Sipe Royersford PA 848 49 60 2:46:45.15 8:02:47.25 18:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Anne Rice The Woodlands TX 828 50 40   6:38:05.56 15:12/M
2 Malinda Sweat Taylorsville UT 880 51 59 1:16:52.55 7:54:58.11 18:08/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Pamela Leonard Ballwin MO 851 60 55   7:51:18.48 17:59/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ruairi Moynihan Flagstaff AZ 882 31 1   3:28:19.36 7:57/M
2 Adam Patterson Bismarck ND 845 27 2 42:53.97 4:11:13.33 9:35/M
3 Brady Bargman Blaine MN 838 42 3 46:11.99 4:14:31.35 9:43/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Adam Patterson Bismarck ND 845 27 2   4:11:13.33 9:35/M
2 Cody McKesson Dawson MN 836 22 4 12:46.32 4:23:59.65 10:05/M
3 Edward Duron Chicago IL 862 27 7 42:46.40 4:53:59.73 11:13/M
4 James Leach Chicago IL 861 26 8 48:30.62 4:59:43.95 11:26/M
5 Daniel Turnsek West Newton PA 816 25 10 1:04:48.96 5:16:02.29 12:04/M
6 Alex Schwab Devils Lake ND 830 26 11 1:11:08.94 5:22:22.27 12:18/M
7 Adam Bradley Dubuque IA 823 26 20 1:40:45.67 5:51:59.00 13:26/M
8 Brady Hammes Batavia IA 820 26 21 1:40:45.67 5:51:59.00 13:26/M
9 Vincent Horras Bondurant IA 822 25 22 1:40:45.86 5:51:59.19 13:26/M
10 Sean McConnell Laramie WY 860 27 25 1:44:28.37 5:55:41.70 13:35/M
11 Shane Leonard Bennett CO 850 28 56 3:40:27.11 7:51:40.44 18:00/M
12 Daniel Canjura Minot ND 854 24 61 4:19:22.31 8:30:35.64 19:29/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ruairi Moynihan Flagstaff AZ 882 31 1   3:28:19.36 7:57/M
2 Jared Borlaug Hazen ND 879 34 5 1:23:47.25 4:52:06.61 11:09/M
3 Colter Schwagler Mandan ND 864 30 12 1:54:04.63 5:22:23.99 12:18/M
4 Grey Wallstrum Minot ND 874 31 16 2:07:00.81 5:35:20.17 12:48/M
5 Justin Fleck Bismarck ND 872 36 24 2:27:17.36 5:55:36.72 13:34/M
6 Max Longtin Minot ND 875 31 27 2:34:41.50 6:03:00.86 13:51/M
7 Benjamin Nyen Duluth MN 859 32 28 2:36:09.56 6:04:28.92 13:55/M
8 Matthew Gates Mohall ND 837 36 30 2:39:50.80 6:08:10.16 14:03/M
9 Sean Anderson Afton MN 808 35 32 2:41:02.05 6:09:21.41 14:06/M
10 Justin Nolt Port Royal PA 824 32 33 2:41:21.31 6:09:40.67 14:07/M
11 Austin Wolf Bismarck ND 802 36 44 3:22:56.25 6:51:15.61 15:42/M
12 Richard Fricke Center ND 871 36 47 3:29:32.88 6:57:52.24 15:57/M
13 Mason Krebsbach Fargo ND 812 31 52 3:48:58.53 7:17:17.89 16:41/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brady Bargman Blaine MN 838 42 3   4:14:31.35 9:43/M
2 Jason Miller Gackle ND 867 40 14 1:14:19.56 5:28:50.91 12:33/M
3 Richard Rivadeneira Valencia CA 829 48 17 1:22:22.63 5:36:53.98 12:52/M
4 Jason Mock Valencia CA 877 49 18 1:26:21.06 5:40:52.41 13:01/M
5 Jacob Colvin Hutchinson MN 870 40 19 1:33:20.84 5:47:52.19 13:17/M
6 Jason Conover Dawson MN 834 48 35 2:03:32.26 6:18:03.61 14:26/M
7 Christian Niven Waukesha WI 832 40 43 2:33:44.00 6:48:15.35 15:35/M
8 Justin Data Bismarck ND 801 49 63 4:36:22.53 8:50:53.88 20:16/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Green Prescott AZ 853 56 29   6:07:00.06 14:00/M
2 Jack Williams Stillwater MN 869 50 31 2:21.29 6:09:21.35 14:06/M
3 Chad Nelson Sidney MT 841 53 34 8:59.53 6:15:59.59 14:21/M
4 Sean Valentine Grand Forks ND 826 52 41 32:01.02 6:39:01.08 15:14/M
5 Matt Crain Carterville IL 856 55 49 1:07:40.89 7:14:40.95 16:35/M
6 Guy Birkenmeier Plaistow NH 818 53 53 1:12:09.83 7:19:09.89 16:46/M
7 Timmy Poole Hampton NH 803 50 57 1:46:03.02 7:53:03.08 18:03/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Dennis Seiler Orbisonia PA 825 63 39   6:36:30.17 15:08/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Smith Lewes DE 811 72 64   10:09:18.81 23:15/M
 

Half-Marathon

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Katie Johnke Bismarck ND 646 33 10   1:50:21.73 8:25/M
2 Amanda Sandiford Bismarck ND 597 27 11 0:45.21 1:51:06.94 8:27/M
3 Latifah Kraemer Bismarck ND 504 39 15 1:57.99 1:52:19.72 8:34/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Anna Terry Chinook MT 544 16 31   2:04:43.55 9:31/M
2 Brooklyn Malard Bismarck ND 626 16 114 45:04.95 2:49:48.50 12:58/M
3 Lola Dendy Bismarck ND 645 16 160 1:18:40.62 3:23:24.17 15:32/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amanda Sandiford Bismarck ND 597 27 11   1:51:06.94 8:27/M
2 Kendra Eerdmans Minot ND 666 27 20 7:11.86 1:58:18.80 9:02/M
3 Sara Amish Cambridge MA 650 26 30 11:51.12 2:02:58.06 9:23/M
4 Jessica Tucker Watford City ND 558 29 53 30:19.04 2:21:25.98 10:48/M
5 Danielle Tavis Mandan ND 602 29 59 33:05.50 2:24:12.44 11:00/M
6 Tessa Dwyer Sidney MT 681 25 67 35:22.56 2:26:29.50 11:11/M
7 Kristen Bednar Englewood CO 659 27 69 37:04.49 2:28:11.43 11:19/M
8 Briana MacGradg Sidney MT 606 27 72 38:22.19 2:29:29.13 11:25/M
9 Taylor Hammer Jamestown ND 677 25 76 38:59.33 2:30:06.27 11:28/M
10 Charlotte Walter Sheridan WY 667 28 79 39:41.78 2:30:48.72 11:31/M
11 Kaelee Knoell Bismarck ND 627 24 83 41:56.49 2:33:03.43 11:41/M
12 Jenna Doyle Princeton MN 620 24 90 46:02.20 2:37:09.14 12:00/M
13 Madison Johnson Kindred ND 621 24 91 46:02.72 2:37:09.66 12:00/M
14 Anna Oakes Princeton MN 618 24 92 46:36.89 2:37:43.83 12:02/M
15 Natalie Levine Madison WI 517 28 96 49:59.66 2:41:06.60 12:18/M
16 Taylor Peltier Madison WI 519 28 98 50:07.32 2:41:14.26 12:18/M
17 Sarah Leblanc Chicago IL 506 28 99 51:14.34 2:42:21.28 12:24/M
18 Isabel Wedell Fargo ND 633 23 100 51:39.95 2:42:46.89 12:26/M
19 Rebecca Gussiaas Jamestown ND 528 29 108 55:53.00 2:46:59.94 12:45/M
20 Lauren Stevenson Dickinson ND 533 28 112 57:45.77 2:48:52.71 12:53/M
21 Asmaa Fikree Cambridge MA 545 27 118 59:58.44 2:51:05.38 13:04/M
22 Addie Coombs Burlington ND 593 22 140 1:14:18.14 3:05:25.08 14:09/M
23 Tessa Larson Minot ND 515 27 144 1:16:03.00 3:07:09.94 14:17/M
24 Rachel Iverson Mandan ND 574 28 158 1:31:40.08 3:22:47.02 15:29/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Katie Johnke Bismarck ND 646 33 10   1:50:21.73 8:25/M
2 Latifah Kraemer Bismarck ND 504 39 15 1:57.99 1:52:19.72 8:34/M
3 Kasandra Feiring Powers Lake ND 632 30 32 15:41.20 2:06:02.93 9:37/M
4 Kim Feiring Bismarck ND 564 31 34 16:56.96 2:07:18.69 9:43/M
5 Kendra Holloway Bismarck ND 540 35 38 19:11.31 2:09:33.04 9:53/M
6 Andrea Leftwich Bismarck ND 569 37 44 23:51.12 2:14:12.85 10:15/M
7 Sarah Scott Bismarck ND 503 34 45 23:51.41 2:14:13.14 10:15/M
8 Natasha Nagel Bismarck ND 511 32 46 25:33.77 2:15:55.50 10:23/M
9 Lexi Kvasnicka-Gates Mohall ND 553 36 47 25:35.20 2:15:56.93 10:23/M
10 Lydia Easling Stanley ND 555 34 48 25:43.43 2:16:05.16 10:23/M
11 Emily Fons Cudahy WI 655 38 49 26:36.72 2:16:58.45 10:27/M
12 Brandi Hardy Bismarck ND 577 35 52 30:08.26 2:20:29.99 10:44/M
13 Kim Melin Bismarck ND 580 39 56 32:08.67 2:22:30.40 10:53/M
14 Rachel Knauff Englewood CO 660 30 65 36:01.24 2:26:22.97 11:10/M
15 Anna Bahnson Bismarck ND 685 34 70 38:38.77 2:29:00.50 11:22/M
16 Liz Palmer Brighton CO 588 33 74 39:37.35 2:29:59.08 11:27/M
17 Emily Olson Mandan ND 509 30 78 40:05.78 2:30:27.51 11:29/M
18 Brooke Stephens New Salem ND 654 38 82 42:12.65 2:32:34.38 11:39/M
19 Kadie Becker Saint Paul MN 590 35 88 44:54.95 2:35:16.68 11:51/M
20 Anna Zietz Minot ND 551 31 95 50:25.28 2:40:47.01 12:16/M
21 Katie Kost Bismarck ND 607 37 113 59:05.39 2:49:27.12 12:56/M
22 Alissa Thiele Bismarck ND 508 35 116 1:00:25.89 2:50:47.62 13:02/M
23 Sarah Stern Mandan ND 521 35 117 1:00:26.18 2:50:47.91 13:02/M
24 Retha Mattern Bismarck ND 527 36 124 1:02:15.25 2:52:36.98 13:11/M
25 Anna Pierini Denver CO 543 35 125 1:02:32.39 2:52:54.12 13:12/M
26 Kristina Hess Burlington ND 566 32 126 1:02:46.87 2:53:08.60 13:13/M
27 Autumn Gurgel Minneapolis MN 657 38 129 1:05:26.99 2:55:48.72 13:25/M
28 Jessica Linneman Bismarck ND 648 39 133 1:07:24.53 2:57:46.26 13:34/M
29 Nicole Fitzgerald Fargo ND 610 35 135 1:08:02.45 2:58:24.18 13:37/M
30 Corye Bogy-Donham Longview TX 582 38 150 1:21:19.79 3:11:41.52 14:38/M
31 Sarah Kaus Onalaska WI 647 37 151 1:21:34.88 3:11:56.61 14:39/M
32 Kelly Lambe Kernersville NC 584 39 155 1:28:17.18 3:18:38.91 15:10/M
33 Indy Husted Milnor ND 547 36 165 1:47:34.98 3:37:56.71 16:38/M
34 Tena Dewanz Velva ND 549 30 171 2:11:25.46 4:01:47.19 18:27/M
35 Jamie Lapointe Port Hueneme CA 513 31 178 4:15:59.64 6:06:21.37 27:58/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Michelle Hintz Bismarck ND 575 40 14   1:52:15.41 8:34/M
2 Renae Bloms Bismarck ND 572 41 16 0:12.27 1:52:27.68 8:35/M
3 Deb Stafford Bismarck ND 530 42 28 9:52.37 2:02:07.78 9:19/M
4 Sarah Vogel Thief River Falls MN 622 41 51 26:16.53 2:18:31.94 10:34/M
5 Kristi Hintz Bismarck ND 571 42 87 43:00.05 2:35:15.46 11:51/M
6 Jennifer Rewald Lincoln ND 512 41 94 46:36.77 2:38:52.18 12:08/M
7 Karen Sailer Zap ND 535 49 101 50:40.13 2:42:55.54 12:26/M
8 Jill Booth Fargo ND 576 48 103 52:59.78 2:45:15.19 12:37/M
9 Mandy Dendy Bismarck ND 640 44 107 54:43.52 2:46:58.93 12:45/M
10 Allison Lesmann Minot ND 683 48 120 59:04.69 2:51:20.10 13:05/M
11 Eva Burman Lincoln ND 615 43 122 59:15.58 2:51:30.99 13:06/M
12 Dana Schweitzer Bismarck ND 523 42 123 1:00:11.61 2:52:27.02 13:10/M
13 Nancy Davidson Beach ND 591 44 131 1:04:12.12 2:56:27.53 13:28/M
14 Jeanna Duncan Sheridansheridan WY 505 46 132 1:04:57.43 2:57:12.84 13:32/M
15 Serena Pontenila Brooklyn Park MN 550 42 137 1:09:56.27 3:02:11.68 13:54/M
16 Kirstin Saulsbury Fargo ND 542 44 139 1:12:10.70 3:04:26.11 14:05/M
17 Stephanie Coombs Burlington ND 595 43 141 1:13:10.24 3:05:25.65 14:09/M
18 Chris Brandt West Fargo ND 579 49 146 1:15:20.07 3:07:35.48 14:19/M
19 Darla Brown Reston VA 635 47 147 1:15:23.37 3:07:38.78 14:19/M
20 Janelle Thomas Mandan ND 522 41 148 1:16:03.87 3:08:19.28 14:23/M
21 Cheryl Bjorndahl Bismarck ND 510 46 149 1:16:58.76 3:09:14.17 14:27/M
22 Colleen Grenz Jamestown ND 538 46 154 1:26:10.31 3:18:25.72 15:09/M
23 Amanda Fischer Wing ND 634 45 162 1:34:51.56 3:27:06.97 15:49/M
24 Jodi Klaus Farmington MN 541 46 164 1:44:43.01 3:36:58.42 16:34/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Dannielle Hadaway Louisville KY 658 52 41   2:10:07.86 9:56/M
2 Michelle Reichenberger Bismarck ND 502 50 43 3:30.37 2:13:38.23 10:12/M
3 Vicki Josupait Littleton CO 638 51 71 19:10.62 2:29:18.48 11:24/M
4 Kelly Elmore Decatur AL 608 54 105 35:42.58 2:45:50.44 12:40/M
5 Tami Norgard Fargo ND 661 51 111 38:11.65 2:48:19.51 12:51/M
6 Derrin O'Connell Northfield MN 636 54 128 45:04.81 2:55:12.67 13:22/M
7 Darlene Ciampa Pinckney MI 573 52 134 47:43.06 2:57:50.92 13:35/M
8 Christie Cange Saint Louis MO 663 54 143 56:41.62 3:06:49.48 14:16/M
9 Tori Ohlhauser Bismarck ND 603 51 145 57:18.47 3:07:26.33 14:18/M
10 Alma Williams Stillwater MN 628 53 153 1:07:56.56 3:18:04.42 15:07/M
11 Wendy Malard Bismarck ND 625 51 159 1:12:41.28 3:22:49.14 15:29/M
12 Rebecca Keating Cincinnati OH 662 57 161 1:15:48.23 3:25:56.09 15:43/M
13 Nora Dragich New Richmond WI 611 51 163 1:18:03.68 3:28:11.54 15:54/M
14 Francoise Horn Pewee Valley KY 653 53 168 1:41:29.09 3:51:36.95 17:41/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeanne Carver Minot ND 682 61 93   2:37:46.88 12:03/M
2 Kim McCandless Madison AL 673 64 115 12:33.65 2:50:20.53 13:00/M
3 Norma Leingang Baldwin ND 616 62 121 13:44.08 2:51:30.96 13:06/M
4 Cathy Trent Prescott AZ 586 60 152 38:45.80 3:16:32.68 15:00/M
5 Brigitte Fasciotto Sellersburg IN 656 62 167 1:12:16.55 3:50:03.43 17:34/M
6 Sheri Camp Maricopa AZ 642 68 170 1:21:49.41 3:59:36.29 18:17/M
7 Judy Jackson Naperville IL 643 63 174 1:30:47.96 4:08:34.84 18:59/M
8 Sue Gibson Madison AL 670 66 175 2:41:23.89 5:19:10.77 24:22/M
9 Karen Salvatore Auburn Hills MI 672 64 176 3:03:24.73 5:41:11.61 26:03/M
10 Linda Brewster Huntsville AL 671 64 177 3:08:27.19 5:46:14.07 26:26/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Fynn Krenz Williston ND 596 16 1   1:25:32.99 6:32/M
2 Magnus Tveit Salt Lake City UT 594 18 2 8:35.87 1:34:08.86 7:11/M
3 Jake Berg Minot ND 518 28 3 12:10.99 1:37:43.98 7:27/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Fynn Krenz Williston ND 596 16 1   1:25:32.99 6:32/M
2 Magnus Tveit Salt Lake City UT 594 18 2 8:35.87 1:34:08.86 7:11/M
3 Owen Hintz Bismarck ND 570 13 6 16:28.67 1:42:01.66 7:47/M
4 Michael Pfliger Mandan ND 501 15 8 17:05.18 1:42:38.17 7:50/M
5 Ricky Green Ray ND 554 16 61 59:49.88 2:25:22.87 11:06/M
6 Jackson Johnson Bismarck ND 559 15 142 1:40:50.33 3:06:23.32 14:14/M
7 Anthony Horn Pewee Valley KY 651 17 157 1:55:43.99 3:21:16.98 15:22/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jake Berg Minot ND 518 28 3   1:37:43.98 7:27/M
2 Anthony Howe Fargo ND 546 29 4 1:58.41 1:39:42.39 7:37/M
3 Clayton Pearce Minot ND 668 27 7 4:39.88 1:42:23.86 7:49/M
4 Adam Willis Bismarck ND 676 26 9 11:25.91 1:49:09.89 8:20/M
5 Andrew Eerdmans Minot ND 665 27 19 20:34.54 1:58:18.52 9:02/M
6 John Ryter Cambridge MA 649 26 25 22:40.34 2:00:24.32 9:11/M
7 Adam Eichelkraut Chicago IL 507 27 36 31:20.17 2:09:04.15 9:51/M
8 Justin Formaneck Minneapolis MN 567 29 68 49:22.77 2:27:06.75 11:14/M
9 Cody Zarak West Fargo ND 639 29 84 56:25.02 2:34:09.00 11:46/M
10 Joe Berg Bottineau ND 520 29 110 1:10:21.35 2:48:05.33 12:50/M
11 Norberto Rivera Valley City ND 678 28 130 1:18:16.16 2:56:00.14 13:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ty Skarda Watford City ND 686 31 23   2:00:06.88 9:10/M
2 Josiah Hirsh Williston ND 556 30 24 0:08.71 2:00:15.59 9:11/M
3 Brady Feiring Bismarck ND 563 31 27 0:49.77 2:00:56.65 9:14/M
4 Cody Brown Bismarck ND 684 33 29 2:05.83 2:02:12.71 9:20/M
5 Gregor Cork Grand Forks ND 565 36 35 8:09.73 2:08:16.61 9:48/M
6 James Grueser Sheridan WY 669 34 39 9:34.69 2:09:41.57 9:54/M
7 Nitin Perumbeti Denver CO 552 34 40 9:34.90 2:09:41.78 9:54/M
8 Matthew Eric Jones Sidney MT 631 35 54 21:30.90 2:21:37.78 10:49/M
9 Justin Soleim Watford City ND 578 31 57 22:59.30 2:23:06.18 10:55/M
10 Joseph Jahner Bismarck ND 619 39 58 23:08.60 2:23:15.48 10:56/M
11 Christopher Barke Williston ND 548 30 62 25:32.74 2:25:39.62 11:07/M
12 Max Killpack Watford City ND 674 30 75 29:53.08 2:29:59.96 11:27/M
13 Richard Green Ray ND 560 34 85 34:28.64 2:34:35.52 11:48/M
14 Jacob Olson Minot ND 601 38 86 34:29.97 2:34:36.85 11:48/M
15 John Mueller Fargo ND 581 31 89 35:56.32 2:36:03.20 11:55/M
16 Christopher Magstadt Bismarck ND 664 34 97 41:05.94 2:41:12.82 12:18/M
17 Matt Habschmidt Fargo ND 609 34 136 58:21.56 2:58:28.44 13:37/M
18 Matt Schultz Watford City ND 583 32 138 1:02:53.12 3:03:00.00 13:58/M
19 Hafils Akpovi Sioux Falls SD 526 33 166 1:44:06.41 3:44:13.29 17:07/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Sailer Zap ND 531 49 5   1:41:30.66 7:45/M
2 Patrick Eiss Bismarck ND 617 40 12 9:45.04 1:51:15.70 8:30/M
3 Kent Swenson Kindred ND 630 42 17 14:44.00 1:56:14.66 8:52/M
4 Shawn Iverson Hazen ND 679 41 21 17:44.06 1:59:14.72 9:06/M
5 Charles Dendy Bismarck ND 641 45 26 18:53.76 2:00:24.42 9:11/M
6 Jake Axtman Bismarck ND 623 40 55 40:19.88 2:21:50.54 10:50/M
7 Roy Andersen Bedford VA 561 45 60 43:10.41 2:24:41.07 11:03/M
8 Gregory Heidemann Edina MN 532 42 63 44:09.75 2:25:40.41 11:07/M
9 Aaron Pelton Watford City ND 604 43 64 44:21.98 2:25:52.64 11:08/M
10 Ben Easling Stanley ND 557 45 66 44:56.90 2:26:27.56 11:11/M
11 Paul Valent Williston ND 680 40 102 1:03:18.78 2:44:49.44 12:35/M
12 Brett Sutphin De Soto IL 592 49 104 1:03:55.85 2:45:26.51 12:38/M
13 Paul O'Connell Northfield MN 637 47 119 1:09:36.84 2:51:07.50 13:04/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Todd Hochstetler Arthur ND 562 58 13   1:52:04.07 8:33/M
2 David Hagler Bismarck ND 537 56 18 5:38.12 1:57:42.19 8:59/M
3 Grant Schillinger Vida MT 675 50 22 7:38.58 1:59:42.65 9:08/M
4 Jeff Welsh Grand Forks ND 514 51 33 14:59.78 2:07:03.85 9:42/M
5 Keith Eckert Mandan ND 529 52 37 17:07.65 2:09:11.72 9:52/M
6 Mike Hanson Mandan ND 525 58 42 19:59.91 2:12:03.98 10:05/M
7 Phillip Archer Fraser CO 536 53 50 25:30.79 2:17:34.86 10:30/M
8 Norbert May Bismarck ND 539 55 73 37:40.64 2:29:44.71 11:26/M
9 Mike Thompson Sioux Falls SD 524 58 77 38:03.50 2:30:07.57 11:28/M
10 Darren Malard Bismarck ND 624 52 80 39:39.36 2:31:43.43 11:35/M
11 Patrick Knight Wayzata MN 516 54 81 40:09.35 2:32:13.42 11:37/M
12 Richard Wiedenbeck Walton NE 568 59 109 55:53.11 2:47:57.18 12:49/M
13 Fred Zimmerman Westwood KS 629 59 127 1:02:41.28 2:54:45.35 13:20/M
14 Steven Horn Pewee Valley KY 652 55 169 1:59:32.90 3:51:36.97 17:41/M
15 Jeffrey Jones Fargo ND 585 56 172 2:10:23.73 4:02:27.80 18:31/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Reich Bismarck ND 613 64 156   3:19:36.67 15:14/M
2 Ken Jackson Naperville IL 644 67 173 48:58.12 4:08:34.79 18:59/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Paul Jensen Utopia TX 587 77 106   2:46:50.10 12:44/M
 

10k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amber Blackhurst Beulah ND 331 41 1   48:17.32 7:47/M
2 Mary Martin Sidney MT 313 63 5 4:56.29 53:13.61 8:35/M
3 Heather Townsend Casper WY 246 25 8 6:49.52 55:06.84 8:53/M
Top

Female 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Isabelle May Greenville MI 221 11 109   1:42:23.55 16:31/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Azure Ries Moorhead MN 289 18 34   1:07:44.96 10:56/M
2 Ierlyn Sackman Mandan ND 233 13 102 27:45.98 1:35:30.94 15:24/M
3 Olivia Johnson Bismarck ND 258 18 105 29:26.43 1:37:11.39 15:41/M
4 Molly Peltz Bismarck ND 234 18 106 29:26.62 1:37:11.58 15:41/M
5 Kali Alleman Denver CO 256 16 114 35:56.69 1:43:41.65 16:43/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Heather Townsend Casper WY 246 25 8   55:06.84 8:53/M
2 Jacey Wilson Dickinson ND 248 23 9 1:02.95 56:09.79 9:04/M
3 Sarah Avila Mitchell NE 244 27 14 4:18.22 59:25.06 9:35/M
4 Heather Brockell Nashville TN 271 29 25 8:31.06 1:03:37.90 10:16/M
5 Bethany Kempenich Bowman ND 311 24 27 9:25.81 1:04:32.65 10:25/M
6 Anna Wright Boulder CO 235 26 38 13:56.13 1:09:02.97 11:08/M
7 Shayna Johnson Powers Lake ND 202 24 50 17:22.62 1:12:29.46 11:42/M
8 Rachel Mattson Minot ND 206 25 55 19:34.07 1:14:40.91 12:03/M
9 Lisa Townsend Dickinson ND 247 23 56 20:05.70 1:15:12.54 12:08/M
10 Veronika Jedryka Minneapolis MN 265 26 64 23:42.21 1:18:49.05 12:43/M
11 Teagan Jenner Hooversville PA 209 23 77 27:25.38 1:22:32.22 13:19/M
12 Christina Turnsek West Newton PA 208 23 78 27:25.58 1:22:32.42 13:19/M
13 Chelsea McBain Watford City ND 329 29 81 29:17.13 1:24:23.97 13:37/M
14 Jordain Formaneck Wahpeton ND 252 25 107 44:20.14 1:39:26.98 16:02/M
15 Bee Comer Glendive MT 326 27 112 47:54.36 1:43:01.20 16:37/M
16 Kate Motzko Bowman ND 332 29 113 47:58.91 1:43:05.75 16:38/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Whitney Kuch Bismarck ND 268 33 15   1:00:34.17 9:46/M
2 Jessica Gregerson Valley City ND 262 35 18 0:49.86 1:01:24.03 9:54/M
3 Shannon McGowan Denver CO 229 33 19 1:18.78 1:01:52.95 9:59/M
4 Lori Miller Jamestown ND 269 35 22 1:44.17 1:02:18.34 10:03/M
5 Megan Ryals Sawyer ND 297 30 23 1:57.46 1:02:31.63 10:05/M
6 Melissa Hjelden Watford City ND 260 39 41 9:11.37 1:09:45.54 11:15/M
7 Rachelle Brockell Minneapolis MN 272 34 46 11:07.09 1:11:41.26 11:34/M
8 Amanda Renaud Duluth MN 323 37 51 12:18.12 1:12:52.29 11:45/M
9 Samantha Anderson Dickinson ND 251 36 53 12:40.40 1:13:14.57 11:49/M
10 Tiffany Moriarity Osseo MN 210 33 59 16:27.28 1:17:01.45 12:25/M
11 Kelsey Erwin Minneapolis MN 253 31 60 16:59.21 1:17:33.38 12:31/M
12 Nikki Wolf Hazen ND 315 35 70 19:59.24 1:20:33.41 13:00/M
13 Misty Iverson Hazen ND 320 39 71 19:59.30 1:20:33.47 13:00/M
14 Bethany Johanson Bismarck ND 288 33 74 21:33.84 1:22:08.01 13:15/M
15 Annie Thorson West Fargo ND 259 37 76 21:46.40 1:22:20.57 13:17/M
16 Natalie Hall Dickinson ND 318 32 80 23:27.45 1:24:01.62 13:33/M
17 Lindsay Ahlgren Bismarck ND 302 38 87 25:53.78 1:26:27.95 13:57/M
18 Michaela Hill Sevilla 296 32 89 25:56.91 1:26:31.08 13:57/M
19 Siri Coleman Bismarck ND 300 32 92 27:23.46 1:27:57.63 14:11/M
20 Beth Ivesdal Bismarck ND 241 36 94 27:56.06 1:28:30.23 14:16/M
21 Melissa Tauer Tioga ND 270 38 95 28:08.76 1:28:42.93 14:19/M
22 Charity Muri Beulahbeulah ND 330 39 98 30:48.76 1:31:22.93 14:44/M
23 Kristin Eisenzimmer Bismarck ND 263 37 99 31:45.28 1:32:19.45 14:53/M
24 Tanya Dick Bismarck ND 249 34 100 32:08.36 1:32:42.53 14:57/M
25 Cassie Kempainen Greenville MI 213 33 108 40:28.49 1:41:02.66 16:18/M
26 Mariam Nazemi Denver CO 211 33 111 42:15.79 1:42:49.96 16:35/M
27 Kathryn Andresen Wellington CO 309 32 116 43:12.29 1:43:46.46 16:44/M
28 Ambra Warcken Forman ND 236 37 124 57:21.27 1:57:55.44 19:01/M
29 Jamie Marchetti Gillette WY 599 30 126 1:12:05.44 2:12:39.61 21:24/M
30 Amanda Jenkins Watford City ND 370 30 127 1:13:19.62 2:13:53.79 21:36/M
31 Christie Johnson Bismarck ND 243 37 129 1:33:03.42 2:33:37.59 24:47/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amber Blackhurst Beulah ND 331 41 1   48:17.32 7:47/M
2 Veronica Melby Sidney MT 281 42 11 8:54.09 57:11.41 9:13/M
3 Jill Lloyd Denver CO 231 47 20 13:35.81 1:01:53.13 9:59/M
4 Jen Perdaems South Heart ND 242 42 28 17:23.35 1:05:40.67 10:36/M
5 Kirsten Hestdalen Fargo ND 312 46 29 17:33.78 1:05:51.10 10:37/M
6 Missy Hatlestad Mandan ND 228 45 47 23:27.64 1:11:44.96 11:34/M
7 Taren Winn Dickinson ND 303 40 49 24:03.12 1:12:20.44 11:40/M
8 Wendy Rask Hazen ND 222 49 61 29:56.20 1:18:13.52 12:37/M
9 Andrea Johnson Dickinson ND 204 41 73 33:30.95 1:21:48.27 13:12/M
10 Alison McAfee Minot AFB ND 225 43 79 35:03.91 1:23:21.23 13:27/M
11 Nicole Schafer Dickinson ND 239 42 85 37:22.71 1:25:40.03 13:49/M
12 Stephanie Davenport White Bear Lake MN 299 42 86 37:57.37 1:26:14.69 13:55/M
13 Jen Blumhagen Bismarck ND 201 43 93 39:40.35 1:27:57.67 14:11/M
14 Charisse Aslakson West Fargo ND 319 41 97 41:28.45 1:29:45.77 14:29/M
15 Dean Sackman Steele ND 232 45 103 47:31.97 1:35:49.29 15:27/M
16 Teresa Alleman Denver CO 257 49 115 55:24.39 1:43:41.71 16:44/M
17 Alisha Hoag Bismarck ND 282 40 122 1:03:43.97 1:52:01.29 18:04/M
18 Michelle Peltz Bismarck ND 237 42 128 1:45:19.93 2:33:37.25 24:47/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kathy Berg Minot ND 207 52 35   1:08:07.27 10:59/M
2 Marina Spahr Bismarck ND 308 55 82 16:18.54 1:24:25.81 13:37/M
3 Amy Johnson Thief River Falls MN 284 54 83 17:13.90 1:25:21.17 13:46/M
4 Sarah Tveit Salt Lake City UT 294 52 84 17:13.97 1:25:21.24 13:46/M
5 Brenda Ingstad Valley City ND 227 51 91 19:39.11 1:27:46.38 14:09/M
6 Cheri Formaneck Wahpeton ND 255 53 110 34:19.50 1:42:26.77 16:31/M
7 Jean Beyer Bismarck ND 306 54 117 35:55.59 1:44:02.86 16:47/M
8 Marnie Green Prescott AZ 286 56 118 37:36.53 1:45:43.80 17:03/M
9 Cindy Ward Wahpeton ND 254 54 120 38:04.62 1:46:11.89 17:08/M
10 Sherry Crain Carterville IL 293 57 123 47:42.97 1:55:50.24 18:41/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mary Martin Sidney MT 313 63 5   53:13.61 8:35/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ricky Symington Mandan ND 261 31 2   50:01.62 8:04/M
2 Nick Peterson Bismarck ND 277 25 3 3:02.08 53:03.70 8:34/M
3 Nathaniel Peterson Gloucester VA 274 28 4 3:02.39 53:04.01 8:34/M
Top

Male 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Emmett Oakland Bismarck ND 276 9 62   1:18:27.92 12:39/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ries Tveit Salt Lake City UT 292 18 7   54:24.19 8:46/M
2 Jarron Waldie Jamestownjamestown ND 283 19 44 16:59.02 1:11:23.21 11:31/M
3 Ayden May Greenville MI 217 14 90 32:45.90 1:27:10.09 14:04/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nick Peterson Bismarck ND 277 25 3   53:03.70 8:34/M
2 Nathaniel Peterson Gloucester VA 274 28 4 0:00.31 53:04.01 8:34/M
3 Cole Johnson Minneapolis MN 285 23 6 1:11.44 54:15.14 8:45/M
4 Nolan Johnson Fargo ND 291 24 16 7:32.03 1:00:35.73 9:46/M
5 Michael Hondlik West Fargo ND 226 25 30 13:02.84 1:06:06.54 10:40/M
6 Neil Martin Dickinson ND 314 29 31 13:23.33 1:06:27.03 10:43/M
7 Mark Nowakiwsky Boulder CO 230 27 39 15:59.32 1:09:03.02 11:08/M
8 Paul Jensen Bismarck ND 298 26 40 16:16.97 1:09:20.67 11:11/M
9 Trevor Waldie Jamestown ND 267 26 58 23:36.28 1:16:39.98 12:22/M
10 Marshall Johnson Denver CO 264 26 65 25:45.44 1:18:49.14 12:43/M
11 Gabe Hull Sioux City IA 218 26 66 26:14.68 1:19:18.38 12:47/M
12 Derek Van Blarcom Spearfish SD 219 25 67 26:32.58 1:19:36.28 12:50/M
13 Ben Hull Sioux City IA 214 26 68 26:32.62 1:19:36.32 12:50/M
14 Cody Owens Jamestown ND 266 24 119 52:54.80 1:45:58.50 17:06/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ricky Symington Mandan ND 261 31 2   50:01.62 8:04/M
2 Eric Sinner Horace ND 316 33 12 7:46.84 57:48.46 9:19/M
3 Todd Bustad Williston ND 212 33 21 11:52.29 1:01:53.91 9:59/M
4 Grant McCaffrey Dickinson ND 327 34 32 16:25.44 1:06:27.06 10:43/M
5 Shawn Erickson Williston ND 238 33 33 17:34.58 1:07:36.20 10:54/M
6 Michael Molina Dickinson ND 305 33 42 20:00.07 1:10:01.69 11:18/M
7 Austin Riopelle Houston TX 304 30 45 21:32.18 1:11:33.80 11:33/M
8 Tom Oakland Bismarck ND 275 37 63 28:27.67 1:18:29.29 12:40/M
9 Adrian Hook Baldwin WI 310 35 75 32:17.17 1:22:18.79 13:17/M
10 John Fraase Bismarck ND 301 34 88 36:27.81 1:26:29.43 13:57/M
11 Mark Frazier Marina CA 307 31 101 42:52.98 1:32:54.60 14:59/M
12 Brittany Rustan Fargo ND 205 31 104 46:51.56 1:36:53.18 15:38/M
13 Bryon Hoag Bismarck ND 280 39 121 1:01:49.28 1:51:50.90 18:02/M
14 Chris Jenkins Watford City ND 368 31 125 1:18:54.58 2:08:56.20 20:48/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Blake Holiday Billings MT 322 43 10   56:54.39 9:11/M
2 Dustin Metzger West Fargo ND 317 43 13 2:19.62 59:14.01 9:33/M
3 Damon Getsman Bismarck ND 278 43 17 4:08.58 1:01:02.97 9:51/M
4 Kevin Mischke Williston ND 328 46 24 5:52.25 1:02:46.64 10:08/M
5 Bryan Bumstead Watford City ND 216 40 26 6:47.76 1:03:42.15 10:16/M
6 Draper Lundquist Devils Lake ND 224 41 37 11:34.24 1:08:28.63 11:03/M
7 James Perdaems South Heart ND 240 42 43 13:54.86 1:10:49.25 11:25/M
8 Justin Henke Saint Paul MN 279 43 54 16:55.97 1:13:50.36 11:55/M
9 Nathan Dvorak Bismarck ND 325 41 69 22:59.23 1:19:53.62 12:53/M
10 Kurt Johnson Dickinson ND 203 43 72 24:53.38 1:21:47.77 13:12/M
11 Jamie Greicar Grand Forks ND 295 43 96 32:09.47 1:29:03.86 14:22/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kirk Dewey Bismarck ND 273 56 36   1:08:09.74 11:00/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Carson West Dickinson ND 324 63 48   1:11:46.08 11:35/M
2 Leon Essler Wilton ND 321 69 52 1:22.36 1:13:08.44 11:48/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Townsend Douglas WY 245 72 57   1:15:13.16 12:08/M
 

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Eleni Lovgren Williston ND 4 17 5   19:04.55 6:09/M
2 Bayla Weigel Bismarckincoln ND 42 15 6 0:27.84 19:32.39 6:18/M
3 Zoe Reichenberger Bismarck ND 2 15 10 2:27.33 21:31.88 6:57/M
Top

Female 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hannah Hintz Bismarck ND 56 10 23   25:21.87 8:11/M
2 Anja Leftwich Bismarck ND 55 12 47 4:04.40 29:26.27 9:30/M
3 Sophie Carroll Athens TN 92 11 83 8:06.39 33:28.26 10:48/M
4 Autumn Parisien Devils Lake ND 80 12 126 35:03.46 1:00:25.33 19:29/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Eleni Lovgren Williston ND 4 17 5   19:04.55 6:09/M
2 Bayla Weigel Bismarckincoln ND 42 15 6 0:27.84 19:32.39 6:18/M
3 Zoe Reichenberger Bismarck ND 2 15 10 2:27.33 21:31.88 6:57/M
4 Neely Reichenberger Bismarck ND 3 16 13 2:58.59 22:03.14 7:07/M
5 Hailey Enney Dickinson ND 10 19 37 9:01.29 28:05.84 9:04/M
6 Maddi Burke Athens TN 93 16 84 14:58.52 34:03.07 10:59/M
7 Morgan Matheson Bowman ND 128 16 88 15:52.11 34:56.66 11:16/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Morgan Bossingham Jamestown ND 45 25 17   22:59.76 7:25/M
2 Kylie Brown Minot ND 72 29 29 3:17.37 26:17.13 8:29/M
3 Katie Sobolik Williston ND 95 25 34 4:09.26 27:09.02 8:45/M
4 Abby Colville Binford ND 12 29 46 6:16.25 29:16.01 9:26/M
5 Kori Knudson Dickinson ND 30 26 58 7:22.55 30:22.31 9:48/M
6 Nicole McConnell Laramie WY 76 27 63 7:52.91 30:52.67 9:58/M
7 Madison Brown Watford City ND 61 27 64 7:53.95 30:53.71 9:58/M
8 Janessa Storlie Williston ND 130 28 74 9:16.91 32:16.67 10:25/M
9 Megan Speidel Jamestown ND 46 25 89 11:57.57 34:57.33 11:17/M
10 Bethany Balstad Dickinson ND 6 24 90 12:17.81 35:17.57 11:23/M
11 Maren Vanluvanee Sioux Fallssioux Falls SD 22 27 116 28:55.76 51:55.52 16:45/M
12 Taryn Potts Sidney MT 97 23 119 30:14.12 53:13.88 17:10/M
13 Kathryn Thompson Sioux Falls SD 21 27 124 33:49.63 56:49.39 18:20/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jennifer Keller Rugby ND 98 30 16   22:43.23 7:20/M
2 Megan Garza Sidney MT 113 30 22 2:17.74 25:00.97 8:04/M
3 Andrea Casteel Sturgis SD 121 35 28 3:11.54 25:54.77 8:22/M
4 Bridget Jacob Dickinson ND 125 32 36 4:37.57 27:20.80 8:49/M
5 Molly Soleim Watford City ND 57 31 38 5:22.93 28:06.16 9:04/M
6 Courtney Lovaas Grassy Butte ND 59 32 49 6:47.67 29:30.90 9:31/M
7 Ashley Wallace Wilton ND 26 37 52 7:15.98 29:59.21 9:40/M
8 Savanna Barcus Cartwright ND 149 35 57 7:38.02 30:21.25 9:48/M
9 Kimberly Hamlin Coon Rapids MN 96 32 60 7:49.66 30:32.89 9:51/M
10 Stephanie Ryals Surrey ND 73 35 61 7:59.35 30:42.58 9:54/M
11 Kelsey Radi Grand Forks ND 39 30 62 8:00.94 30:44.17 9:55/M
12 Kayla Ruby Watford City ND 38 32 69 8:47.62 31:30.85 10:10/M
13 Zoe Senecal Evanston IL 15 31 75 9:39.24 32:22.47 10:27/M
14 Latoya Dutchuk Bismarck ND 94 37 85 11:27.96 34:11.19 11:02/M
15 Ashley Lampert Grenora ND 43 31 86 11:51.42 34:34.65 11:09/M
16 Courtney Brown Watford City ND 77 31 95 14:40.22 37:23.45 12:04/M
17 Jessie Loewecke Medora ND 124 33 97 15:39.38 38:22.61 12:23/M
18 Madelyn Tutewiler Dickinson ND 134 30 101 17:04.88 39:48.11 12:50/M
19 Jana Beattie Grand Forks ND 41 31 108 18:44.62 41:27.85 13:23/M
20 Erika Doss Glendive MT 116 38 109 18:46.48 41:29.71 13:23/M
21 Lindsey Beattie Grand Forks ND 40 32 110 19:58.91 42:42.14 13:46/M
22 Sarah Dvirnak Killdeer ND 82 35 114 25:03.27 47:46.50 15:25/M
23 Ashley Olson Minot ND 75 33 121 31:32.56 54:15.79 17:30/M
24 Camille Flournoy Denver CO 19 31 130 40:59.35 1:03:42.58 20:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kelly Greef Dickinson ND 7 41 33   26:44.79 8:38/M
2 Elisa Kensinger Dickinson ND 126 40 42 2:02.11 28:46.90 9:17/M
3 Stacey Summers Wolf Point MT 133 48 45 2:25.98 29:10.77 9:25/M
4 Kristi Krebsbach Bowman ND 122 48 51 3:02.74 29:47.53 9:37/M
5 Tiffany Meduna Dickinson ND 88 44 55 3:30.97 30:15.76 9:46/M
6 Melanie Cvancara Sidney MT 51 48 94 10:29.78 37:14.57 12:01/M
7 Kelly Ellingson Williston ND 589 47 99 12:16.03 39:00.82 12:35/M
8 Shauna Charles Devils Lake ND 79 41 102 13:05.92 39:50.71 12:51/M
9 Heather Meek Dickinson ND 87 40 106 13:54.93 40:39.72 13:07/M
10 Melinda Padilla Lynch Bowman ND 129 41 111 16:40.73 43:25.52 14:00/M
11 Carrie Burt Mandan ND 65 49 112 17:30.58 44:15.37 14:17/M
12 Michelle Duncan Dickinson ND 106 45 122 27:58.99 54:43.78 17:39/M
13 Shayla Martin Denver CO 18 42 128 35:08.49 1:01:53.28 19:58/M
14 Brook Kimber Denver CO 20 46 131 36:59.17 1:03:43.96 20:34/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jana Cvancara-Olson West Fargo ND 48 59 44   29:08.09 9:24/M
2 Mary St. Denis Valley City ND 13 51 66 2:03.37 31:11.46 10:04/M
3 Lisa Leingang Mandan ND 70 50 76 3:29.02 32:37.11 10:31/M
4 Carmen Westby Mandan ND 50 50 79 3:43.34 32:51.43 10:36/M
5 Sharon Ries Moorhead MN 64 56 92 6:39.64 35:47.73 11:33/M
6 Patricia Johnson Duluth MN 58 51 96 9:05.91 38:14.00 12:20/M
7 Christina Purcell Novato CA 118 51 100 9:56.32 39:04.41 12:36/M
8 Therese Miller Mandan ND 33 59 103 10:59.11 40:07.20 12:57/M
9 Tina Field Bismarck ND 34 53 104 10:59.31 40:07.40 12:57/M
10 Deb Nygren Mead NE 131 57 113 15:08.98 44:17.07 14:17/M
11 Jacki Colville Valley City ND 11 54 118 23:45.59 52:53.68 17:04/M
12 Sandra Hagen Aurora CO 14 51 123 26:48.55 55:56.64 18:03/M
13 Donna Robinson Dickinson ND 105 55 129 33:35.90 1:02:43.99 20:14/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Glenda Brockell Minot ND 84 68 68   31:28.61 10:09/M
2 Nancy Anderson Bismarck ND 28 61 81 1:42.91 33:11.52 10:42/M
3 Kari Burkhartsmeier Rugby ND 29 62 82 1:45.35 33:13.96 10:43/M
4 Lisa Jones Burns TN 81 62 87 3:14.38 34:42.99 11:12/M
5 Susan Schwab Devils Lake ND 35 67 107 9:17.90 40:46.51 13:09/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Parker Hintz Bismarck ND 52 15 1   17:12.80 5:33/M
2 Kyle Downs Bismarck ND 99 35 2 0:15.96 17:28.76 5:38/M
3 Nick North Wolf Point MT 119 38 3 1:22.73 18:35.53 6:00/M
Top

Male 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Elijah Johnson Duluth MN 60 12 25   25:46.14 8:19/M
2 Micah Leftwich Bismarck ND 54 10 40 2:30.60 28:16.74 9:07/M
3 Keaton Hintz Bismarck ND 117 10 43 3:20.15 29:06.29 9:23/M
4 Kai Coombs Burlington ND 68 12 53 4:18.90 30:05.04 9:42/M
5 David Dvirnak Killdeer ND 83 9 56 4:34.71 30:20.85 9:47/M
6 Ryker Wallace Wilton ND 27 12 72 6:10.54 31:56.68 10:18/M
7 Theodore Green Ray ND 44 11 117 26:52.25 52:38.39 16:59/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Parker Hintz Bismarck ND 52 15 1   17:12.80 5:33/M
2 Peyton Summers Wolf Point MT 132 16 8 2:33.06 19:45.86 6:23/M
3 Thayne Schlosser Cartwright ND 150 16 14 5:10.46 22:23.26 7:13/M
4 Logan Greef Dickinson ND 9 19 15 5:10.76 22:23.56 7:13/M
5 Josiah Scheaffer Harrisburg SD 67 17 18 6:36.51 23:49.31 7:41/M
6 Aidan Zacher Elgin ND 1 13 24 8:24.37 25:37.17 8:16/M
7 Bradon Wallace Wilton ND 24 14 31 9:25.80 26:38.60 8:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kyle Olson Jamestown ND 47 27 12   21:54.38 7:04/M
2 Thomas Barrett San Francisco CA 37 21 19 2:13.09 24:07.47 7:47/M
3 Matthew Peterson Horace ND 89 22 21 2:34.02 24:28.40 7:54/M
4 Bryan Weaver Dickinson ND 111 28 26 3:56.02 25:50.40 8:20/M
5 Connor Leingang West Fargo ND 71 25 77 10:42.90 32:37.28 10:31/M
6 Alejandro Garcia Fulshear TX 110 20 91 13:47.62 35:42.00 11:31/M
7 Zach Bruns Fargo ND 23 22 93 15:16.22 37:10.60 12:00/M
8 Jake Michaels Medora ND 123 27 98 16:28.57 38:22.95 12:23/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kyle Downs Bismarck ND 99 35 2   17:28.76 5:38/M
2 Nick North Wolf Point MT 119 38 3 1:06.77 18:35.53 6:00/M
3 Brad Coleman Dickinson ND 120 36 20 6:46.31 24:15.07 7:49/M
4 Mark Klepper Dickinson ND 108 39 30 8:58.61 26:27.37 8:32/M
5 Samuel Skurupey Sidney MT 114 32 32 9:13.94 26:42.70 8:37/M
6 Kyle Leftwich Bismarck ND 53 37 48 11:59.48 29:28.24 9:30/M
7 Jarred Sifuentes Dickinson ND 109 34 70 14:03.61 31:32.37 10:10/M
8 Shayne Kunz Bismarck ND 25 34 73 14:39.42 32:08.18 10:22/M
9 Brennan Thompson Sioux Fallssioux Falls SD 223 31 120 36:12.03 53:40.79 17:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Keefe Lovgren Williston ND 5 42 4   18:49.29 6:04/M
2 Trevor Sinclair Hazen ND 32 42 7 0:44.15 19:33.44 6:19/M
3 Nathan Johnson Duluth MN 104 40 9 1:08.61 19:57.90 6:26/M
4 Luis Campos Dickinson ND 107 41 11 2:55.84 21:45.13 7:01/M
5 David Greef Dickinson ND 8 42 27 7:01.81 25:51.10 8:20/M
6 Chris Meek Dickinson ND 86 40 39 9:21.91 28:11.20 9:06/M
7 Jason Coombs Lynn Haven FL 69 45 54 11:16.75 30:06.04 9:43/M
8 Mohan Chahal Dickinson ND 90 40 59 11:42.78 30:32.07 9:51/M
9 Chad Rudolph Jamestown ND 16 47 65 12:12.77 31:02.06 10:01/M
10 Noel Scheaffer Harrisburg SD 66 48 80 14:17.84 33:07.13 10:41/M
11 Brian Potter Dickinson ND 112 40 105 21:38.15 40:27.44 13:03/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brad Brown Bismarck ND 127 59 35   27:19.09 8:49/M
2 Albert Simmons Baltimore MD 17 54 41 1:09.63 28:28.72 9:11/M
3 Dave Draovitch Bismarck ND 49 56 67 4:07.42 31:26.51 10:09/M
4 Ed Westad Dickinson ND 100 58 71 4:34.45 31:53.54 10:17/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bahne Bahnson Hartford SD 115 67 50   29:35.08 9:33/M
2 John Trent Prescott AZ 62 67 115 20:27.34 50:02.42 16:09/M
3 Gary Camp Maricopa AZ 85 69 125 28:03.75 57:38.83 18:36/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Strauss Bismarck ND 74 71 78   32:45.43 10:34/M
2 James Charles Devils Lake ND 78 71 127 28:31.65 1:01:17.08 19:46/M