Left Banner
 
 

MAAH DAAH HEY Trail Run

Overall Finish List

July 31, 2021


Results By Competitive Timing Competitive Timing
100 Mile Male Finishers
75 Mile Male Finishers
50 Mile Female Finishers
50 Mile Male Finishers
Marathon Female Finishers
Marathon Male Finishers
Half-Marathon Female Finishers
Half-Marathon Male Finishers
10k Female Finishers
10k Male Finishers
5k Female Finishers
5k Male Finishers

100 Mile

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Megan Lawhon Charleston WV 1213 29 F 1:20-29   32:03:20.89 18:09/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Tim Hathaway Jewett City CT 1201 47 M 1:40-49   27:24:28.52 15:31/M
2 Daniel Manimbo Broomfield CO 1214 34 M 1:30-39 21:57.89 27:46:26.41 15:43/M
3 Jake Greenstein West Fargo ND 1210 41 M 2:40-49 1:22:09.63 28:46:38.15 16:17/M
4 Brandon Miller Fargo ND 1216 40 M 3:40-49 2:52:54.03 30:17:22.55 17:09/M
5 Michael Haase Williston ND 1229 50 M 1:50-59 3:14:24.19 30:38:52.71 17:21/M
6 Eric Clifton Winchester CA 1208 63 M 1:60-69 4:52:10.49 32:16:39.01 18:16/M
7 Cully Cavness Denver CO 1203 34 M 2:30-39 4:55:56.41 32:20:24.93 18:18/M
Top  

75 Mile

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Joshua Nehring Rapid City SD 1102 43 M 1:40-49   22:48:50.18 17:20/M
2 Mark Mathews Minneapolis MN 1104 40 M 2:40-49 5:37:39.14 28:26:29.32 21:36/M
3 Brett Schoech Minneapolis MN 1103 45 M 3:40-49 5:37:39.18 28:26:29.36 21:36/M
Top  

50 Mile

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Yekaterina Petrova Parker CO 1012 37 F 1:30-39   13:17:07.59 14:46/M
2 Nicki Loucks Crosby ND 1004 57 F 1:50-59 29:41.36 13:46:48.95 15:19/M
3 Becky Uittenbogaard Hull IA 1010 49 F 1:40-49 3:03:08.97 16:20:16.56 18:09/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Kadon Hintz Bismarck ND 1013 40 M 1:40-49   8:38:51.44 9:37/M
2 Harrison Zacher Detroit Lakes MN 1011 29 M 1:20-29 4:38:05.53 13:16:56.97 14:45/M
3 Rafael Gutierrez Minot ND 1028 28 M 2:20-29 6:01:46.57 14:40:38.01 16:18/M
4 John Gusewelle Center ND 1009 29 M 3:20-29 6:06:04.11 14:44:55.55 16:23/M
5 Aj Groff Epping ND 1001 30 M 1:30-39 6:33:21.93 15:12:13.37 16:54/M
6 Peter Hoff Eden Prairie MN 1008 38 M 2:30-39 6:55:14.61 15:34:06.05 17:18/M
7 Randall Kempainen Greenville MI 1007 33 M 3:30-39 7:56:37.11 16:35:28.55 18:26/M
8 Aaron Whitcomb Anna OH 1021 46 M 2:40-49 8:17:33.74 16:56:25.18 18:49/M
9 Jeffrey Lemair Sioux Falls SD 1005 67 M 1:60-69 10:20:52.66 18:59:44.10 21:06/M
Top  

Marathon

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Morgan Olson Imperial Beach CA 843 29 F 1:20-29   4:53:53.71 11:13/M
2 Dana Newlin Mount Pleasant PA 815 42 F 1:40-49 22:08.39 5:16:02.10 12:04/M
3 Sally Nelson Sidney MT 842 47 F 2:40-49 31:24.94 5:25:18.65 12:25/M
4 Janelle Huber Grand Forks ND 817 31 F 1:30-39 37:09.95 5:31:03.66 12:38/M
5 Laura Skaro Durango CO 858 40 F 3:40-49 58:19.62 5:52:13.33 13:27/M
6 Krisha Fuller Mandan ND 813 40 F 4:40-49 1:05:26.26 5:59:19.97 13:43/M
7 Laura Sheets Tucson AZ 827 38 F 2:30-39 1:30:59.97 6:24:53.68 14:41/M
8 Megan Grezeszak Cedar MI 814 36 F 3:30-39 1:32:19.73 6:26:13.44 14:44/M
9 Alesha Gierszewski Portland ND 873 32 F 4:30-39 1:38:02.53 6:31:56.24 14:58/M
10 Anne Rice The Woodlands TX 828 50 F 1:50-59 1:44:11.85 6:38:05.56 15:12/M
11 Kelcie Norton Lee Cave Creek AZ 863 34 F 5:30-39 1:53:57.66 6:47:51.37 15:34/M
12 Heather Lund West Fargo ND 804 40 F 5:40-49 1:58:18.75 6:52:12.46 15:44/M
13 Heather Sailer Fargo ND 806 45 F 6:40-49 1:58:19.09 6:52:12.80 15:44/M
14 Kodi Brown Dickinson ND 849 36 F 6:30-39 2:04:20.22 6:58:13.93 15:58/M
15 Allison Sutphin De Soto IL 855 48 F 7:40-49 2:20:47.27 7:14:40.98 16:35/M
16 Leah Hetzel Stanley ND 840 17 F 1:13-19 2:20:48.69 7:14:42.40 16:36/M
17 Sally Hoover Newcastle WY 839 42 F 8:40-49 2:30:50.35 7:24:44.06 16:58/M
18 Pamela Leonard Ballwin MO 851 60 F 1:60-69 2:57:24.77 7:51:18.48 17:59/M
19 Kate Wheeler Hampton NH 805 48 F 9:40-49 2:59:09.52 7:53:03.23 18:03/M
20 Malinda Sweat Taylorsville UT 880 51 F 2:50-59 3:01:04.40 7:54:58.11 18:08/M
21 Michelle Sipe Royersford PA 848 49 F 10:40-49 3:08:53.54 8:02:47.25 18:26/M
22 Laura Nayes Billings MT 833 30 F 7:30-39 3:50:29.72 8:44:23.43 20:01/M
23 Savanna Dufault Fargo ND 809 25 F 2:20-29 6:14:01.61 11:07:55.32 25:30/M
24 Cat C Fargo ND 866 26 F 3:20-29 6:33:00.82 11:26:54.53 26:13/M
25 Abby Carroll Athens TN 876 29 F 4:20-29 6:43:18.05 11:37:11.76 26:37/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Ruairi Moynihan Flagstaff AZ 882 31 M 1:30-39   3:28:19.36 7:57/M
2 Adam Patterson Bismarck ND 845 27 M 1:20-29 42:53.97 4:11:13.33 9:35/M
3 Brady Bargman Blaine MN 838 42 M 1:40-49 46:11.99 4:14:31.35 9:43/M
4 Cody McKesson Dawson MN 836 22 M 2:20-29 55:40.29 4:23:59.65 10:05/M
5 Jared Borlaug Hazen ND 879 34 M 2:30-39 1:23:47.25 4:52:06.61 11:09/M
6 Edward Duron Chicago IL 862 27 M 3:20-29 1:25:40.37 4:53:59.73 11:13/M
7 James Leach Chicago IL 861 26 M 4:20-29 1:31:24.59 4:59:43.95 11:26/M
8 Daniel Turnsek West Newton PA 816 25 M 5:20-29 1:47:42.93 5:16:02.29 12:04/M
9 Alex Schwab Devils Lake ND 830 26 M 6:20-29 1:54:02.91 5:22:22.27 12:18/M
10 Colter Schwagler Mandan ND 864 30 M 3:30-39 1:54:04.63 5:22:23.99 12:18/M
11 Jason Miller Gackle ND 867 40 M 2:40-49 2:00:31.55 5:28:50.91 12:33/M
12 Grey Wallstrum Minot ND 874 31 M 4:30-39 2:07:00.81 5:35:20.17 12:48/M
13 Richard Rivadeneira Valencia CA 829 48 M 3:40-49 2:08:34.62 5:36:53.98 12:52/M
14 Jason Mock Valencia CA 877 49 M 4:40-49 2:12:33.05 5:40:52.41 13:01/M
15 Jacob Colvin Hutchinson MN 870 40 M 5:40-49 2:19:32.83 5:47:52.19 13:17/M
16 Adam Bradley Dubuque IA 823 26 M 7:20-29 2:23:39.64 5:51:59.00 13:26/M
17 Brady Hammes Batavia IA 820 26 M 8:20-29 2:23:39.64 5:51:59.00 13:26/M
18 Vincent Horras Bondurant IA 822 25 M 9:20-29 2:23:39.83 5:51:59.19 13:26/M
19 Justin Fleck Bismarck ND 872 36 M 5:30-39 2:27:17.36 5:55:36.72 13:34/M
20 Sean McConnell Laramie WY 860 27 M 10:20-29 2:27:22.34 5:55:41.70 13:35/M
21 Max Longtin Minot ND 875 31 M 6:30-39 2:34:41.50 6:03:00.86 13:51/M
22 Benjamin Nyen Duluth MN 859 32 M 7:30-39 2:36:09.56 6:04:28.92 13:55/M
23 Steve Green Prescott AZ 853 56 M 1:50-59 2:38:40.70 6:07:00.06 14:00/M
24 Matthew Gates Mohall ND 837 36 M 8:30-39 2:39:50.80 6:08:10.16 14:03/M
25 Jack Williams Stillwater MN 869 50 M 2:50-59 2:41:01.99 6:09:21.35 14:06/M
26 Sean Anderson Afton MN 808 35 M 9:30-39 2:41:02.05 6:09:21.41 14:06/M
27 Justin Nolt Port Royal PA 824 32 M 10:30-39 2:41:21.31 6:09:40.67 14:07/M
28 Chad Nelson Sidney MT 841 53 M 3:50-59 2:47:40.23 6:15:59.59 14:21/M
29 Jason Conover Dawson MN 834 48 M 6:40-49 2:49:44.25 6:18:03.61 14:26/M
30 Dennis Seiler Orbisonia PA 825 63 M 1:60-69 3:08:10.81 6:36:30.17 15:08/M
31 Sean Valentine Grand Forks ND 826 52 M 4:50-59 3:10:41.72 6:39:01.08 15:14/M
32 Christian Niven Waukesha WI 832 40 M 7:40-49 3:19:55.99 6:48:15.35 15:35/M
33 Austin Wolf Bismarck ND 802 36 M 11:30-39 3:22:56.25 6:51:15.61 15:42/M
34 Richard Fricke Center ND 871 36 M 12:30-39 3:29:32.88 6:57:52.24 15:57/M
35 Matt Crain Carterville IL 856 55 M 5:50-59 3:46:21.59 7:14:40.95 16:35/M
36 Mason Krebsbach Fargo ND 812 31 M 13:30-39 3:48:58.53 7:17:17.89 16:41/M
37 Guy Birkenmeier Plaistow NH 818 53 M 6:50-59 3:50:50.53 7:19:09.89 16:46/M
38 Shane Leonard Bennett CO 850 28 M 11:20-29 4:23:21.08 7:51:40.44 18:00/M
39 Timmy Poole Hampton NH 803 50 M 7:50-59 4:24:43.72 7:53:03.08 18:03/M
40 Daniel Canjura Minot ND 854 24 M 12:20-29 5:02:16.28 8:30:35.64 19:29/M
41 Justin Data Bismarck ND 801 49 M 8:40-49 5:22:34.52 8:50:53.88 20:16/M
42 Kevin Smith Lewes DE 811 72 M 1:70-99 6:40:59.45 10:09:18.81 23:15/M
Top  

Half-Marathon

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Katie Johnke Bismarck ND 646 33 F 1:30-39   1:50:21.73 8:25/M
2 Amanda Sandiford Bismarck ND 597 27 F 1:20-29 0:45.21 1:51:06.94 8:27/M
3 Michelle Hintz Bismarck ND 575 40 F 1:40-49 1:53.68 1:52:15.41 8:34/M
4 Latifah Kraemer Bismarck ND 504 39 F 2:30-39 1:57.99 1:52:19.72 8:34/M
5 Renae Bloms Bismarck ND 572 41 F 2:40-49 2:05.95 1:52:27.68 8:35/M
6 Kendra Eerdmans Minot ND 666 27 F 2:20-29 7:57.07 1:58:18.80 9:02/M
7 Deb Stafford Bismarck ND 530 42 F 3:40-49 11:46.05 2:02:07.78 9:19/M
8 Sara Amish Cambridge MA 650 26 F 3:20-29 12:36.33 2:02:58.06 9:23/M
9 Anna Terry Chinook MT 544 16 F 1:13-19 14:21.82 2:04:43.55 9:31/M
10 Kasandra Feiring Powers Lake ND 632 30 F 3:30-39 15:41.20 2:06:02.93 9:37/M
11 Kim Feiring Bismarck ND 564 31 F 4:30-39 16:56.96 2:07:18.69 9:43/M
12 Kendra Holloway Bismarck ND 540 35 F 5:30-39 19:11.31 2:09:33.04 9:53/M
13 Dannielle Hadaway Louisville KY 658 52 F 1:50-59 19:46.13 2:10:07.86 9:56/M
14 Michelle Reichenberger Bismarck ND 502 50 F 2:50-59 23:16.50 2:13:38.23 10:12/M
15 Andrea Leftwich Bismarck ND 569 37 F 6:30-39 23:51.12 2:14:12.85 10:15/M
16 Sarah Scott Bismarck ND 503 34 F 7:30-39 23:51.41 2:14:13.14 10:15/M
17 Natasha Nagel Bismarck ND 511 32 F 8:30-39 25:33.77 2:15:55.50 10:23/M
18 Lexi Kvasnicka-Gates Mohall ND 553 36 F 9:30-39 25:35.20 2:15:56.93 10:23/M
19 Lydia Easling Stanley ND 555 34 F 10:30-39 25:43.43 2:16:05.16 10:23/M
20 Emily Fons Cudahy WI 655 38 F 11:30-39 26:36.72 2:16:58.45 10:27/M
21 Sarah Vogel Thief River Falls MN 622 41 F 4:40-49 28:10.21 2:18:31.94 10:34/M
22 Brandi Hardy Bismarck ND 577 35 F 12:30-39 30:08.26 2:20:29.99 10:44/M
23 Jessica Tucker Watford City ND 558 29 F 4:20-29 31:04.25 2:21:25.98 10:48/M
24 Kim Melin Bismarck ND 580 39 F 13:30-39 32:08.67 2:22:30.40 10:53/M
25 Danielle Tavis Mandan ND 602 29 F 5:20-29 33:50.71 2:24:12.44 11:00/M
26 Rachel Knauff Englewood CO 660 30 F 14:30-39 36:01.24 2:26:22.97 11:10/M
27 Tessa Dwyer Sidney MT 681 25 F 6:20-29 36:07.77 2:26:29.50 11:11/M
28 Kristen Bednar Englewood CO 659 27 F 7:20-29 37:49.70 2:28:11.43 11:19/M
29 Anna Bahnson Bismarck ND 685 34 F 15:30-39 38:38.77 2:29:00.50 11:22/M
30 Vicki Josupait Littleton CO 638 51 F 3:50-59 38:56.75 2:29:18.48 11:24/M
31 Briana MacGradg Sidney MT 606 27 F 8:20-29 39:07.40 2:29:29.13 11:25/M
32 Liz Palmer Brighton CO 588 33 F 16:30-39 39:37.35 2:29:59.08 11:27/M
33 Taylor Hammer Jamestown ND 677 25 F 9:20-29 39:44.54 2:30:06.27 11:28/M
34 Emily Olson Mandan ND 509 30 F 17:30-39 40:05.78 2:30:27.51 11:29/M
35 Charlotte Walter Sheridan WY 667 28 F 10:20-29 40:26.99 2:30:48.72 11:31/M
36 Brooke Stephens New Salem ND 654 38 F 18:30-39 42:12.65 2:32:34.38 11:39/M
37 Kaelee Knoell Bismarck ND 627 24 F 11:20-29 42:41.70 2:33:03.43 11:41/M
38 Kristi Hintz Bismarck ND 571 42 F 5:40-49 44:53.73 2:35:15.46 11:51/M
39 Kadie Becker Saint Paul MN 590 35 F 19:30-39 44:54.95 2:35:16.68 11:51/M
40 Jenna Doyle Princeton MN 620 24 F 12:20-29 46:47.41 2:37:09.14 12:00/M
41 Madison Johnson Kindred ND 621 24 F 13:20-29 46:47.93 2:37:09.66 12:00/M
42 Anna Oakes Princeton MN 618 24 F 14:20-29 47:22.10 2:37:43.83 12:02/M
43 Jeanne Carver Minot ND 682 61 F 1:60-69 47:25.15 2:37:46.88 12:03/M
44 Jennifer Rewald Lincoln ND 512 41 F 6:40-49 48:30.45 2:38:52.18 12:08/M
45 Anna Zietz Minot ND 551 31 F 20:30-39 50:25.28 2:40:47.01 12:16/M
46 Natalie Levine Madison WI 517 28 F 15:20-29 50:44.87 2:41:06.60 12:18/M
47 Taylor Peltier Madison WI 519 28 F 16:20-29 50:52.53 2:41:14.26 12:18/M
48 Sarah Leblanc Chicago IL 506 28 F 17:20-29 51:59.55 2:42:21.28 12:24/M
49 Isabel Wedell Fargo ND 633 23 F 18:20-29 52:25.16 2:42:46.89 12:26/M
50 Karen Sailer Zap ND 535 49 F 7:40-49 52:33.81 2:42:55.54 12:26/M
51 Jill Booth Fargo ND 576 48 F 8:40-49 54:53.46 2:45:15.19 12:37/M
52 Kelly Elmore Decatur AL 608 54 F 4:50-59 55:28.71 2:45:50.44 12:40/M
53 Mandy Dendy Bismarck ND 640 44 F 9:40-49 56:37.20 2:46:58.93 12:45/M
54 Rebecca Gussiaas Jamestown ND 528 29 F 19:20-29 56:38.21 2:46:59.94 12:45/M
55 Tami Norgard Fargo ND 661 51 F 5:50-59 57:57.78 2:48:19.51 12:51/M
56 Lauren Stevenson Dickinson ND 533 28 F 20:20-29 58:30.98 2:48:52.71 12:53/M
57 Katie Kost Bismarck ND 607 37 F 21:30-39 59:05.39 2:49:27.12 12:56/M
58 Brooklyn Malard Bismarck ND 626 16 F 2:13-19 59:26.77 2:49:48.50 12:58/M
59 Kim McCandless Madison AL 673 64 F 2:60-69 59:58.80 2:50:20.53 13:00/M
60 Alissa Thiele Bismarck ND 508 35 F 22:30-39 1:00:25.89 2:50:47.62 13:02/M
61 Sarah Stern Mandan ND 521 35 F 23:30-39 1:00:26.18 2:50:47.91 13:02/M
62 Asmaa Fikree Cambridge MA 545 27 F 21:20-29 1:00:43.65 2:51:05.38 13:04/M
63 Allison Lesmann Minot ND 683 48 F 10:40-49 1:00:58.37 2:51:20.10 13:05/M
64 Norma Leingang Baldwin ND 616 62 F 3:60-69 1:01:09.23 2:51:30.96 13:06/M
65 Eva Burman Lincoln ND 615 43 F 11:40-49 1:01:09.26 2:51:30.99 13:06/M
66 Dana Schweitzer Bismarck ND 523 42 F 12:40-49 1:02:05.29 2:52:27.02 13:10/M
67 Retha Mattern Bismarck ND 527 36 F 24:30-39 1:02:15.25 2:52:36.98 13:11/M
68 Anna Pierini Denver CO 543 35 F 25:30-39 1:02:32.39 2:52:54.12 13:12/M
69 Kristina Hess Burlington ND 566 32 F 26:30-39 1:02:46.87 2:53:08.60 13:13/M
70 Derrin O'Connell Northfield MN 636 54 F 6:50-59 1:04:50.94 2:55:12.67 13:22/M
71 Autumn Gurgel Minneapolis MN 657 38 F 27:30-39 1:05:26.99 2:55:48.72 13:25/M
72 Nancy Davidson Beach ND 591 44 F 13:40-49 1:06:05.80 2:56:27.53 13:28/M
73 Jeanna Duncan Sheridansheridan WY 505 46 F 14:40-49 1:06:51.11 2:57:12.84 13:32/M
74 Jessica Linneman Bismarck ND 648 39 F 28:30-39 1:07:24.53 2:57:46.26 13:34/M
75 Darlene Ciampa Pinckney MI 573 52 F 7:50-59 1:07:29.19 2:57:50.92 13:35/M
76 Nicole Fitzgerald Fargo ND 610 35 F 29:30-39 1:08:02.45 2:58:24.18 13:37/M
77 Serena Pontenila Brooklyn Park MN 550 42 F 15:40-49 1:11:49.95 3:02:11.68 13:54/M
78 Kirstin Saulsbury Fargo ND 542 44 F 16:40-49 1:14:04.38 3:04:26.11 14:05/M
79 Addie Coombs Burlington ND 593 22 F 22:20-29 1:15:03.35 3:05:25.08 14:09/M
80 Stephanie Coombs Burlington ND 595 43 F 17:40-49 1:15:03.92 3:05:25.65 14:09/M
81 Christie Cange Saint Louis MO 663 54 F 8:50-59 1:16:27.75 3:06:49.48 14:16/M
82 Tessa Larson Minot ND 515 27 F 23:20-29 1:16:48.21 3:07:09.94 14:17/M
83 Tori Ohlhauser Bismarck ND 603 51 F 9:50-59 1:17:04.60 3:07:26.33 14:18/M
84 Chris Brandt West Fargo ND 579 49 F 18:40-49 1:17:13.75 3:07:35.48 14:19/M
85 Darla Brown Reston VA 635 47 F 19:40-49 1:17:17.05 3:07:38.78 14:19/M
86 Janelle Thomas Mandan ND 522 41 F 20:40-49 1:17:57.55 3:08:19.28 14:23/M
87 Cheryl Bjorndahl Bismarck ND 510 46 F 21:40-49 1:18:52.44 3:09:14.17 14:27/M
88 Corye Bogy-Donham Longview TX 582 38 F 30:30-39 1:21:19.79 3:11:41.52 14:38/M
89 Sarah Kaus Onalaska WI 647 37 F 31:30-39 1:21:34.88 3:11:56.61 14:39/M
90 Cathy Trent Prescott AZ 586 60 F 4:60-69 1:26:10.95 3:16:32.68 15:00/M
91 Alma Williams Stillwater MN 628 53 F 10:50-59 1:27:42.69 3:18:04.42 15:07/M
92 Colleen Grenz Jamestown ND 538 46 F 22:40-49 1:28:03.99 3:18:25.72 15:09/M
93 Kelly Lambe Kernersville NC 584 39 F 32:30-39 1:28:17.18 3:18:38.91 15:10/M
94 Rachel Iverson Mandan ND 574 28 F 24:20-29 1:32:25.29 3:22:47.02 15:29/M
95 Wendy Malard Bismarck ND 625 51 F 11:50-59 1:32:27.41 3:22:49.14 15:29/M
96 Lola Dendy Bismarck ND 645 16 F 3:13-19 1:33:02.44 3:23:24.17 15:32/M
97 Rebecca Keating Cincinnati OH 662 57 F 12:50-59 1:35:34.36 3:25:56.09 15:43/M
98 Amanda Fischer Wing ND 634 45 F 23:40-49 1:36:45.24 3:27:06.97 15:49/M
99 Nora Dragich New Richmond WI 611 51 F 13:50-59 1:37:49.81 3:28:11.54 15:54/M
100 Jodi Klaus Farmington MN 541 46 F 24:40-49 1:46:36.69 3:36:58.42 16:34/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
101 Indy Husted Milnor ND 547 36 F 33:30-39 1:47:34.98 3:37:56.71 16:38/M
102 Brigitte Fasciotto Sellersburg IN 656 62 F 5:60-69 1:59:41.70 3:50:03.43 17:34/M
103 Francoise Horn Pewee Valley KY 653 53 F 14:50-59 2:01:15.22 3:51:36.95 17:41/M
104 Sheri Camp Maricopa AZ 642 68 F 6:60-69 2:09:14.56 3:59:36.29 18:17/M
105 Tena Dewanz Velva ND 549 30 F 34:30-39 2:11:25.46 4:01:47.19 18:27/M
106 Judy Jackson Naperville IL 643 63 F 7:60-69 2:18:13.11 4:08:34.84 18:59/M
107 Sue Gibson Madison AL 670 66 F 8:60-69 3:28:49.04 5:19:10.77 24:22/M
108 Karen Salvatore Auburn Hills MI 672 64 F 9:60-69 3:50:49.88 5:41:11.61 26:03/M
109 Linda Brewster Huntsville AL 671 64 F 10:60-69 3:55:52.34 5:46:14.07 26:26/M
110 Jamie Lapointe Port Hueneme CA 513 31 F 35:30-39 4:15:59.64 6:06:21.37 27:58/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Fynn Krenz Williston ND 596 16 M 1:13-19   1:25:32.99 6:32/M
2 Magnus Tveit Salt Lake City UT 594 18 M 2:13-19 8:35.87 1:34:08.86 7:11/M
3 Jake Berg Minot ND 518 28 M 1:20-29 12:10.99 1:37:43.98 7:27/M
4 Anthony Howe Fargo ND 546 29 M 2:20-29 14:09.40 1:39:42.39 7:37/M
5 Mark Sailer Zap ND 531 49 M 1:40-49 15:57.67 1:41:30.66 7:45/M
6 Owen Hintz Bismarck ND 570 13 M 3:13-19 16:28.67 1:42:01.66 7:47/M
7 Clayton Pearce Minot ND 668 27 M 3:20-29 16:50.87 1:42:23.86 7:49/M
8 Michael Pfliger Mandan ND 501 15 M 4:13-19 17:05.18 1:42:38.17 7:50/M
9 Adam Willis Bismarck ND 676 26 M 4:20-29 23:36.90 1:49:09.89 8:20/M
10 Patrick Eiss Bismarck ND 617 40 M 2:40-49 25:42.71 1:51:15.70 8:30/M
11 Todd Hochstetler Arthur ND 562 58 M 1:50-59 26:31.08 1:52:04.07 8:33/M
12 Kent Swenson Kindred ND 630 42 M 3:40-49 30:41.67 1:56:14.66 8:52/M
13 David Hagler Bismarck ND 537 56 M 2:50-59 32:09.20 1:57:42.19 8:59/M
14 Andrew Eerdmans Minot ND 665 27 M 5:20-29 32:45.53 1:58:18.52 9:02/M
15 Shawn Iverson Hazen ND 679 41 M 4:40-49 33:41.73 1:59:14.72 9:06/M
16 Grant Schillinger Vida MT 675 50 M 3:50-59 34:09.66 1:59:42.65 9:08/M
17 Ty Skarda Watford City ND 686 31 M 1:30-39 34:33.89 2:00:06.88 9:10/M
18 Josiah Hirsh Williston ND 556 30 M 2:30-39 34:42.60 2:00:15.59 9:11/M
19 John Ryter Cambridge MA 649 26 M 6:20-29 34:51.33 2:00:24.32 9:11/M
20 Charles Dendy Bismarck ND 641 45 M 5:40-49 34:51.43 2:00:24.42 9:11/M
21 Brady Feiring Bismarck ND 563 31 M 3:30-39 35:23.66 2:00:56.65 9:14/M
22 Cody Brown Bismarck ND 684 33 M 4:30-39 36:39.72 2:02:12.71 9:20/M
23 Jeff Welsh Grand Forks ND 514 51 M 4:50-59 41:30.86 2:07:03.85 9:42/M
24 Gregor Cork Grand Forks ND 565 36 M 5:30-39 42:43.62 2:08:16.61 9:48/M
25 Adam Eichelkraut Chicago IL 507 27 M 7:20-29 43:31.16 2:09:04.15 9:51/M
26 Keith Eckert Mandan ND 529 52 M 5:50-59 43:38.73 2:09:11.72 9:52/M
27 James Grueser Sheridan WY 669 34 M 6:30-39 44:08.58 2:09:41.57 9:54/M
28 Nitin Perumbeti Denver CO 552 34 M 7:30-39 44:08.79 2:09:41.78 9:54/M
29 Mike Hanson Mandan ND 525 58 M 6:50-59 46:30.99 2:12:03.98 10:05/M
30 Phillip Archer Fraser CO 536 53 M 7:50-59 52:01.87 2:17:34.86 10:30/M
31 Matthew Eric Jones Sidney MT 631 35 M 8:30-39 56:04.79 2:21:37.78 10:49/M
32 Jake Axtman Bismarck ND 623 40 M 6:40-49 56:17.55 2:21:50.54 10:50/M
33 Justin Soleim Watford City ND 578 31 M 9:30-39 57:33.19 2:23:06.18 10:55/M
34 Joseph Jahner Bismarck ND 619 39 M 10:30-39 57:42.49 2:23:15.48 10:56/M
35 Roy Andersen Bedford VA 561 45 M 7:40-49 59:08.08 2:24:41.07 11:03/M
36 Ricky Green Ray ND 554 16 M 5:13-19 59:49.88 2:25:22.87 11:06/M
37 Christopher Barke Williston ND 548 30 M 11:30-39 1:00:06.63 2:25:39.62 11:07/M
38 Gregory Heidemann Edina MN 532 42 M 8:40-49 1:00:07.42 2:25:40.41 11:07/M
39 Aaron Pelton Watford City ND 604 43 M 9:40-49 1:00:19.65 2:25:52.64 11:08/M
40 Ben Easling Stanley ND 557 45 M 10:40-49 1:00:54.57 2:26:27.56 11:11/M
41 Justin Formaneck Minneapolis MN 567 29 M 8:20-29 1:01:33.76 2:27:06.75 11:14/M
42 Norbert May Bismarck ND 539 55 M 8:50-59 1:04:11.72 2:29:44.71 11:26/M
43 Max Killpack Watford City ND 674 30 M 12:30-39 1:04:26.97 2:29:59.96 11:27/M
44 Mike Thompson Sioux Falls SD 524 58 M 9:50-59 1:04:34.58 2:30:07.57 11:28/M
45 Darren Malard Bismarck ND 624 52 M 10:50-59 1:06:10.44 2:31:43.43 11:35/M
46 Patrick Knight Wayzata MN 516 54 M 11:50-59 1:06:40.43 2:32:13.42 11:37/M
47 Cody Zarak West Fargo ND 639 29 M 9:20-29 1:08:36.01 2:34:09.00 11:46/M
48 Richard Green Ray ND 560 34 M 13:30-39 1:09:02.53 2:34:35.52 11:48/M
49 Jacob Olson Minot ND 601 38 M 14:30-39 1:09:03.86 2:34:36.85 11:48/M
50 John Mueller Fargo ND 581 31 M 15:30-39 1:10:30.21 2:36:03.20 11:55/M
51 Christopher Magstadt Bismarck ND 664 34 M 16:30-39 1:15:39.83 2:41:12.82 12:18/M
52 Paul Valent Williston ND 680 40 M 11:40-49 1:19:16.45 2:44:49.44 12:35/M
53 Brett Sutphin De Soto IL 592 49 M 12:40-49 1:19:53.52 2:45:26.51 12:38/M
54 Paul Jensen Utopia TX 587 77 M 1:70-99 1:21:17.11 2:46:50.10 12:44/M
55 Richard Wiedenbeck Walton NE 568 59 M 12:50-59 1:22:24.19 2:47:57.18 12:49/M
56 Joe Berg Bottineau ND 520 29 M 10:20-29 1:22:32.34 2:48:05.33 12:50/M
57 Paul O'Connell Northfield MN 637 47 M 13:40-49 1:25:34.51 2:51:07.50 13:04/M
58 Fred Zimmerman Westwood KS 629 59 M 13:50-59 1:29:12.36 2:54:45.35 13:20/M
59 Norberto Rivera Valley City ND 678 28 M 11:20-29 1:30:27.15 2:56:00.14 13:26/M
60 Matt Habschmidt Fargo ND 609 34 M 17:30-39 1:32:55.45 2:58:28.44 13:37/M
61 Matt Schultz Watford City ND 583 32 M 18:30-39 1:37:27.01 3:03:00.00 13:58/M
62 Jackson Johnson Bismarck ND 559 15 M 6:13-19 1:40:50.33 3:06:23.32 14:14/M
63 David Reich Bismarck ND 613 64 M 1:60-69 1:54:03.68 3:19:36.67 15:14/M
64 Anthony Horn Pewee Valley KY 651 17 M 7:13-19 1:55:43.99 3:21:16.98 15:22/M
65 Hafils Akpovi Sioux Falls SD 526 33 M 19:30-39 2:18:40.30 3:44:13.29 17:07/M
66 Steven Horn Pewee Valley KY 652 55 M 14:50-59 2:26:03.98 3:51:36.97 17:41/M
67 Jeffrey Jones Fargo ND 585 56 M 15:50-59 2:36:54.81 4:02:27.80 18:31/M
68 Ken Jackson Naperville IL 644 67 M 2:60-69 2:43:01.80 4:08:34.79 18:59/M
Top  

10k

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Amber Blackhurst Beulah ND 331 41 F 1:40-49   48:17.32 7:47/M
2 Mary Martin Sidney MT 313 63 F 1:60-69 4:56.29 53:13.61 8:35/M
3 Heather Townsend Casper WY 246 25 F 1:20-29 6:49.52 55:06.84 8:53/M
4 Jacey Wilson Dickinson ND 248 23 F 2:20-29 7:52.47 56:09.79 9:04/M
5 Veronica Melby Sidney MT 281 42 F 2:40-49 8:54.09 57:11.41 9:13/M
6 Sarah Avila Mitchell NE 244 27 F 3:20-29 11:07.74 59:25.06 9:35/M
7 Whitney Kuch Bismarck ND 268 33 F 1:30-39 12:16.85 1:00:34.17 9:46/M
8 Jessica Gregerson Valley City ND 262 35 F 2:30-39 13:06.71 1:01:24.03 9:54/M
9 Shannon McGowan Denver CO 229 33 F 3:30-39 13:35.63 1:01:52.95 9:59/M
10 Jill Lloyd Denver CO 231 47 F 3:40-49 13:35.81 1:01:53.13 9:59/M
11 Lori Miller Jamestown ND 269 35 F 4:30-39 14:01.02 1:02:18.34 10:03/M
12 Megan Ryals Sawyer ND 297 30 F 5:30-39 14:14.31 1:02:31.63 10:05/M
13 Heather Brockell Nashville TN 271 29 F 4:20-29 15:20.58 1:03:37.90 10:16/M
14 Bethany Kempenich Bowman ND 311 24 F 5:20-29 16:15.33 1:04:32.65 10:25/M
15 Jen Perdaems South Heart ND 242 42 F 4:40-49 17:23.35 1:05:40.67 10:36/M
16 Kirsten Hestdalen Fargo ND 312 46 F 5:40-49 17:33.78 1:05:51.10 10:37/M
17 Azure Ries Moorhead MN 289 18 F 1:13-19 19:27.64 1:07:44.96 10:56/M
18 Kathy Berg Minot ND 207 52 F 1:50-59 19:49.95 1:08:07.27 10:59/M
19 Anna Wright Boulder CO 235 26 F 6:20-29 20:45.65 1:09:02.97 11:08/M
20 Melissa Hjelden Watford City ND 260 39 F 6:30-39 21:28.22 1:09:45.54 11:15/M
21 Rachelle Brockell Minneapolis MN 272 34 F 7:30-39 23:23.94 1:11:41.26 11:34/M
22 Missy Hatlestad Mandan ND 228 45 F 6:40-49 23:27.64 1:11:44.96 11:34/M
23 Taren Winn Dickinson ND 303 40 F 7:40-49 24:03.12 1:12:20.44 11:40/M
24 Shayna Johnson Powers Lake ND 202 24 F 7:20-29 24:12.14 1:12:29.46 11:42/M
25 Amanda Renaud Duluth MN 323 37 F 8:30-39 24:34.97 1:12:52.29 11:45/M
26 Samantha Anderson Dickinson ND 251 36 F 9:30-39 24:57.25 1:13:14.57 11:49/M
27 Rachel Mattson Minot ND 206 25 F 8:20-29 26:23.59 1:14:40.91 12:03/M
28 Lisa Townsend Dickinson ND 247 23 F 9:20-29 26:55.22 1:15:12.54 12:08/M
29 Tiffany Moriarity Osseo MN 210 33 F 10:30-39 28:44.13 1:17:01.45 12:25/M
30 Kelsey Erwin Minneapolis MN 253 31 F 11:30-39 29:16.06 1:17:33.38 12:31/M
31 Wendy Rask Hazen ND 222 49 F 8:40-49 29:56.20 1:18:13.52 12:37/M
32 Veronika Jedryka Minneapolis MN 265 26 F 10:20-29 30:31.73 1:18:49.05 12:43/M
33 Nikki Wolf Hazen ND 315 35 F 12:30-39 32:16.09 1:20:33.41 13:00/M
34 Misty Iverson Hazen ND 320 39 F 13:30-39 32:16.15 1:20:33.47 13:00/M
35 Andrea Johnson Dickinson ND 204 41 F 9:40-49 33:30.95 1:21:48.27 13:12/M
36 Bethany Johanson Bismarck ND 288 33 F 14:30-39 33:50.69 1:22:08.01 13:15/M
37 Annie Thorson West Fargo ND 259 37 F 15:30-39 34:03.25 1:22:20.57 13:17/M
38 Teagan Jenner Hooversville PA 209 23 F 11:20-29 34:14.90 1:22:32.22 13:19/M
39 Christina Turnsek West Newton PA 208 23 F 12:20-29 34:15.10 1:22:32.42 13:19/M
40 Alison McAfee Minot AFB ND 225 43 F 10:40-49 35:03.91 1:23:21.23 13:27/M
41 Natalie Hall Dickinson ND 318 32 F 16:30-39 35:44.30 1:24:01.62 13:33/M
42 Chelsea McBain Watford City ND 329 29 F 13:20-29 36:06.65 1:24:23.97 13:37/M
43 Marina Spahr Bismarck ND 308 55 F 2:50-59 36:08.49 1:24:25.81 13:37/M
44 Amy Johnson Thief River Falls MN 284 54 F 3:50-59 37:03.85 1:25:21.17 13:46/M
45 Sarah Tveit Salt Lake City UT 294 52 F 4:50-59 37:03.92 1:25:21.24 13:46/M
46 Nicole Schafer Dickinson ND 239 42 F 11:40-49 37:22.71 1:25:40.03 13:49/M
47 Stephanie Davenport White Bear Lake MN 299 42 F 12:40-49 37:57.37 1:26:14.69 13:55/M
48 Lindsay Ahlgren Bismarck ND 302 38 F 17:30-39 38:10.63 1:26:27.95 13:57/M
49 Michaela Hill Sevilla 296 32 F 18:30-39 38:13.76 1:26:31.08 13:57/M
50 Brenda Ingstad Valley City ND 227 51 F 5:50-59 39:29.06 1:27:46.38 14:09/M
51 Siri Coleman Bismarck ND 300 32 F 19:30-39 39:40.31 1:27:57.63 14:11/M
52 Jen Blumhagen Bismarck ND 201 43 F 13:40-49 39:40.35 1:27:57.67 14:11/M
53 Beth Ivesdal Bismarck ND 241 36 F 20:30-39 40:12.91 1:28:30.23 14:16/M
54 Melissa Tauer Tioga ND 270 38 F 21:30-39 40:25.61 1:28:42.93 14:19/M
55 Charisse Aslakson West Fargo ND 319 41 F 14:40-49 41:28.45 1:29:45.77 14:29/M
56 Charity Muri Beulahbeulah ND 330 39 F 22:30-39 43:05.61 1:31:22.93 14:44/M
57 Kristin Eisenzimmer Bismarck ND 263 37 F 23:30-39 44:02.13 1:32:19.45 14:53/M
58 Tanya Dick Bismarck ND 249 34 F 24:30-39 44:25.21 1:32:42.53 14:57/M
59 Ierlyn Sackman Mandan ND 233 13 F 2:13-19 47:13.62 1:35:30.94 15:24/M
60 Dean Sackman Steele ND 232 45 F 15:40-49 47:31.97 1:35:49.29 15:27/M
61 Olivia Johnson Bismarck ND 258 18 F 3:13-19 48:54.07 1:37:11.39 15:41/M
62 Molly Peltz Bismarck ND 234 18 F 4:13-19 48:54.26 1:37:11.58 15:41/M
63 Jordain Formaneck Wahpeton ND 252 25 F 14:20-29 51:09.66 1:39:26.98 16:02/M
64 Cassie Kempainen Greenville MI 213 33 F 25:30-39 52:45.34 1:41:02.66 16:18/M
65 Isabelle May Greenville MI 221 11 F 1: 8-12 54:06.23 1:42:23.55 16:31/M
66 Cheri Formaneck Wahpeton ND 255 53 F 6:50-59 54:09.45 1:42:26.77 16:31/M
67 Mariam Nazemi Denver CO 211 33 F 26:30-39 54:32.64 1:42:49.96 16:35/M
68 Bee Comer Glendive MT 326 27 F 15:20-29 54:43.88 1:43:01.20 16:37/M
69 Kate Motzko Bowman ND 332 29 F 16:20-29 54:48.43 1:43:05.75 16:38/M
70 Kali Alleman Denver CO 256 16 F 5:13-19 55:24.33 1:43:41.65 16:43/M
71 Teresa Alleman Denver CO 257 49 F 16:40-49 55:24.39 1:43:41.71 16:44/M
72 Kathryn Andresen Wellington CO 309 32 F 27:30-39 55:29.14 1:43:46.46 16:44/M
73 Jean Beyer Bismarck ND 306 54 F 7:50-59 55:45.54 1:44:02.86 16:47/M
74 Marnie Green Prescott AZ 286 56 F 8:50-59 57:26.48 1:45:43.80 17:03/M
75 Cindy Ward Wahpeton ND 254 54 F 9:50-59 57:54.57 1:46:11.89 17:08/M
76 Alisha Hoag Bismarck ND 282 40 F 17:40-49 1:03:43.97 1:52:01.29 18:04/M
77 Sherry Crain Carterville IL 293 57 F 10:50-59 1:07:32.92 1:55:50.24 18:41/M
78 Ambra Warcken Forman ND 236 37 F 28:30-39 1:09:38.12 1:57:55.44 19:01/M
79 Jamie Marchetti Gillette WY 599 30 F 29:30-39 1:24:22.29 2:12:39.61 21:24/M
80 Amanda Jenkins Watford City ND 370 30 F 30:30-39 1:25:36.47 2:13:53.79 21:36/M
81 Michelle Peltz Bismarck ND 237 42 F 18:40-49 1:45:19.93 2:33:37.25 24:47/M
82 Christie Johnson Bismarck ND 243 37 F 31:30-39 1:45:20.27 2:33:37.59 24:47/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Ricky Symington Mandan ND 261 31 M 1:30-39   50:01.62 8:04/M
2 Nick Peterson Bismarck ND 277 25 M 1:20-29 3:02.08 53:03.70 8:34/M
3 Nathaniel Peterson Gloucester VA 274 28 M 2:20-29 3:02.39 53:04.01 8:34/M
4 Cole Johnson Minneapolis MN 285 23 M 3:20-29 4:13.52 54:15.14 8:45/M
5 Ries Tveit Salt Lake City UT 292 18 M 1:13-19 4:22.57 54:24.19 8:46/M
6 Blake Holiday Billings MT 322 43 M 1:40-49 6:52.77 56:54.39 9:11/M
7 Eric Sinner Horace ND 316 33 M 2:30-39 7:46.84 57:48.46 9:19/M
8 Dustin Metzger West Fargo ND 317 43 M 2:40-49 9:12.39 59:14.01 9:33/M
9 Nolan Johnson Fargo ND 291 24 M 4:20-29 10:34.11 1:00:35.73 9:46/M
10 Damon Getsman Bismarck ND 278 43 M 3:40-49 11:01.35 1:01:02.97 9:51/M
11 Todd Bustad Williston ND 212 33 M 3:30-39 11:52.29 1:01:53.91 9:59/M
12 Kevin Mischke Williston ND 328 46 M 4:40-49 12:45.02 1:02:46.64 10:08/M
13 Bryan Bumstead Watford City ND 216 40 M 5:40-49 13:40.53 1:03:42.15 10:16/M
14 Michael Hondlik West Fargo ND 226 25 M 5:20-29 16:04.92 1:06:06.54 10:40/M
15 Neil Martin Dickinson ND 314 29 M 6:20-29 16:25.41 1:06:27.03 10:43/M
16 Grant McCaffrey Dickinson ND 327 34 M 4:30-39 16:25.44 1:06:27.06 10:43/M
17 Shawn Erickson Williston ND 238 33 M 5:30-39 17:34.58 1:07:36.20 10:54/M
18 Kirk Dewey Bismarck ND 273 56 M 1:50-59 18:08.12 1:08:09.74 11:00/M
19 Draper Lundquist Devils Lake ND 224 41 M 6:40-49 18:27.01 1:08:28.63 11:03/M
20 Mark Nowakiwsky Boulder CO 230 27 M 7:20-29 19:01.40 1:09:03.02 11:08/M
21 Paul Jensen Bismarck ND 298 26 M 8:20-29 19:19.05 1:09:20.67 11:11/M
22 Michael Molina Dickinson ND 305 33 M 6:30-39 20:00.07 1:10:01.69 11:18/M
23 James Perdaems South Heart ND 240 42 M 7:40-49 20:47.63 1:10:49.25 11:25/M
24 Jarron Waldie Jamestownjamestown ND 283 19 M 2:13-19 21:21.59 1:11:23.21 11:31/M
25 Austin Riopelle Houston TX 304 30 M 7:30-39 21:32.18 1:11:33.80 11:33/M
26 Carson West Dickinson ND 324 63 M 1:60-69 21:44.46 1:11:46.08 11:35/M
27 Leon Essler Wilton ND 321 69 M 2:60-69 23:06.82 1:13:08.44 11:48/M
28 Justin Henke Saint Paul MN 279 43 M 8:40-49 23:48.74 1:13:50.36 11:55/M
29 Mark Townsend Douglas WY 245 72 M 1:70-99 25:11.54 1:15:13.16 12:08/M
30 Trevor Waldie Jamestown ND 267 26 M 9:20-29 26:38.36 1:16:39.98 12:22/M
31 Emmett Oakland Bismarck ND 276 9 M 1: 8-12 28:26.30 1:18:27.92 12:39/M
32 Tom Oakland Bismarck ND 275 37 M 8:30-39 28:27.67 1:18:29.29 12:40/M
33 Marshall Johnson Denver CO 264 26 M 10:20-29 28:47.52 1:18:49.14 12:43/M
34 Gabe Hull Sioux City IA 218 26 M 11:20-29 29:16.76 1:19:18.38 12:47/M
35 Derek Van Blarcom Spearfish SD 219 25 M 12:20-29 29:34.66 1:19:36.28 12:50/M
36 Ben Hull Sioux City IA 214 26 M 13:20-29 29:34.70 1:19:36.32 12:50/M
37 Nathan Dvorak Bismarck ND 325 41 M 9:40-49 29:52.00 1:19:53.62 12:53/M
38 Kurt Johnson Dickinson ND 203 43 M 10:40-49 31:46.15 1:21:47.77 13:12/M
39 Adrian Hook Baldwin WI 310 35 M 9:30-39 32:17.17 1:22:18.79 13:17/M
40 John Fraase Bismarck ND 301 34 M 10:30-39 36:27.81 1:26:29.43 13:57/M
41 Ayden May Greenville MI 217 14 M 3:13-19 37:08.47 1:27:10.09 14:04/M
42 Jamie Greicar Grand Forks ND 295 43 M 11:40-49 39:02.24 1:29:03.86 14:22/M
43 Mark Frazier Marina CA 307 31 M 11:30-39 42:52.98 1:32:54.60 14:59/M
44 Brittany Rustan Fargo ND 205 31 M 12:30-39 46:51.56 1:36:53.18 15:38/M
45 Cody Owens Jamestown ND 266 24 M 14:20-29 55:56.88 1:45:58.50 17:06/M
46 Bryon Hoag Bismarck ND 280 39 M 13:30-39 1:01:49.28 1:51:50.90 18:02/M
47 Chris Jenkins Watford City ND 368 31 M 14:30-39 1:18:54.58 2:08:56.20 20:48/M
Top  

5k

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Eleni Lovgren Williston ND 4 17 F 1:13-19   19:04.55 6:09/M
2 Bayla Weigel Bismarckincoln ND 42 15 F 2:13-19 0:27.84 19:32.39 6:18/M
3 Zoe Reichenberger Bismarck ND 2 15 F 3:13-19 2:27.33 21:31.88 6:57/M
4 Neely Reichenberger Bismarck ND 3 16 F 4:13-19 2:58.59 22:03.14 7:07/M
5 Jennifer Keller Rugby ND 98 30 F 1:30-39 3:38.68 22:43.23 7:20/M
6 Morgan Bossingham Jamestown ND 45 25 F 1:20-29 3:55.21 22:59.76 7:25/M
7 Megan Garza Sidney MT 113 30 F 2:30-39 5:56.42 25:00.97 8:04/M
8 Hannah Hintz Bismarck ND 56 10 F 1: 8-12 6:17.32 25:21.87 8:11/M
9 Andrea Casteel Sturgis SD 121 35 F 3:30-39 6:50.22 25:54.77 8:22/M
10 Kylie Brown Minot ND 72 29 F 2:20-29 7:12.58 26:17.13 8:29/M
11 Kelly Greef Dickinson ND 7 41 F 1:40-49 7:40.24 26:44.79 8:38/M
12 Katie Sobolik Williston ND 95 25 F 3:20-29 8:04.47 27:09.02 8:45/M
13 Bridget Jacob Dickinson ND 125 32 F 4:30-39 8:16.25 27:20.80 8:49/M
14 Hailey Enney Dickinson ND 10 19 F 5:13-19 9:01.29 28:05.84 9:04/M
15 Molly Soleim Watford City ND 57 31 F 5:30-39 9:01.61 28:06.16 9:04/M
16 Elisa Kensinger Dickinson ND 126 40 F 2:40-49 9:42.35 28:46.90 9:17/M
17 Jana Cvancara-Olson West Fargo ND 48 59 F 1:50-59 10:03.54 29:08.09 9:24/M
18 Stacey Summers Wolf Point MT 133 48 F 3:40-49 10:06.22 29:10.77 9:25/M
19 Abby Colville Binford ND 12 29 F 4:20-29 10:11.46 29:16.01 9:26/M
20 Anja Leftwich Bismarck ND 55 12 F 2: 8-12 10:21.72 29:26.27 9:30/M
21 Courtney Lovaas Grassy Butte ND 59 32 F 6:30-39 10:26.35 29:30.90 9:31/M
22 Kristi Krebsbach Bowman ND 122 48 F 4:40-49 10:42.98 29:47.53 9:37/M
23 Ashley Wallace Wilton ND 26 37 F 7:30-39 10:54.66 29:59.21 9:40/M
24 Tiffany Meduna Dickinson ND 88 44 F 5:40-49 11:11.21 30:15.76 9:46/M
25 Savanna Barcus Cartwright ND 149 35 F 8:30-39 11:16.70 30:21.25 9:48/M
26 Kori Knudson Dickinson ND 30 26 F 5:20-29 11:17.76 30:22.31 9:48/M
27 Kimberly Hamlin Coon Rapids MN 96 32 F 9:30-39 11:28.34 30:32.89 9:51/M
28 Stephanie Ryals Surrey ND 73 35 F 10:30-39 11:38.03 30:42.58 9:54/M
29 Kelsey Radi Grand Forks ND 39 30 F 11:30-39 11:39.62 30:44.17 9:55/M
30 Nicole McConnell Laramie WY 76 27 F 6:20-29 11:48.12 30:52.67 9:58/M
31 Madison Brown Watford City ND 61 27 F 7:20-29 11:49.16 30:53.71 9:58/M
32 Mary St. Denis Valley City ND 13 51 F 2:50-59 12:06.91 31:11.46 10:04/M
33 Glenda Brockell Minot ND 84 68 F 1:60-69 12:24.06 31:28.61 10:09/M
34 Kayla Ruby Watford City ND 38 32 F 12:30-39 12:26.30 31:30.85 10:10/M
35 Janessa Storlie Williston ND 130 28 F 8:20-29 13:12.12 32:16.67 10:25/M
36 Zoe Senecal Evanston IL 15 31 F 13:30-39 13:17.92 32:22.47 10:27/M
37 Lisa Leingang Mandan ND 70 50 F 3:50-59 13:32.56 32:37.11 10:31/M
38 Carmen Westby Mandan ND 50 50 F 4:50-59 13:46.88 32:51.43 10:36/M
39 Nancy Anderson Bismarck ND 28 61 F 2:60-69 14:06.97 33:11.52 10:42/M
40 Kari Burkhartsmeier Rugby ND 29 62 F 3:60-69 14:09.41 33:13.96 10:43/M
41 Sophie Carroll Athens TN 92 11 F 3: 8-12 14:23.71 33:28.26 10:48/M
42 Maddi Burke Athens TN 93 16 F 6:13-19 14:58.52 34:03.07 10:59/M
43 Latoya Dutchuk Bismarck ND 94 37 F 14:30-39 15:06.64 34:11.19 11:02/M
44 Ashley Lampert Grenora ND 43 31 F 15:30-39 15:30.10 34:34.65 11:09/M
45 Lisa Jones Burns TN 81 62 F 4:60-69 15:38.44 34:42.99 11:12/M
46 Morgan Matheson Bowman ND 128 16 F 7:13-19 15:52.11 34:56.66 11:16/M
47 Megan Speidel Jamestown ND 46 25 F 9:20-29 15:52.78 34:57.33 11:17/M
48 Bethany Balstad Dickinson ND 6 24 F 10:20-29 16:13.02 35:17.57 11:23/M
49 Sharon Ries Moorhead MN 64 56 F 5:50-59 16:43.18 35:47.73 11:33/M
50 Melanie Cvancara Sidney MT 51 48 F 6:40-49 18:10.02 37:14.57 12:01/M
51 Courtney Brown Watford City ND 77 31 F 16:30-39 18:18.90 37:23.45 12:04/M
52 Patricia Johnson Duluth MN 58 51 F 6:50-59 19:09.45 38:14.00 12:20/M
53 Jessie Loewecke Medora ND 124 33 F 17:30-39 19:18.06 38:22.61 12:23/M
54 Kelly Ellingson Williston ND 589 47 F 7:40-49 19:56.27 39:00.82 12:35/M
55 Christina Purcell Novato CA 118 51 F 7:50-59 19:59.86 39:04.41 12:36/M
56 Madelyn Tutewiler Dickinson ND 134 30 F 18:30-39 20:43.56 39:48.11 12:50/M
57 Shauna Charles Devils Lake ND 79 41 F 8:40-49 20:46.16 39:50.71 12:51/M
58 Therese Miller Mandan ND 33 59 F 8:50-59 21:02.65 40:07.20 12:57/M
59 Tina Field Bismarck ND 34 53 F 9:50-59 21:02.85 40:07.40 12:57/M
60 Heather Meek Dickinson ND 87 40 F 9:40-49 21:35.17 40:39.72 13:07/M
61 Susan Schwab Devils Lake ND 35 67 F 5:60-69 21:41.96 40:46.51 13:09/M
62 Jana Beattie Grand Forks ND 41 31 F 19:30-39 22:23.30 41:27.85 13:23/M
63 Erika Doss Glendive MT 116 38 F 20:30-39 22:25.16 41:29.71 13:23/M
64 Lindsey Beattie Grand Forks ND 40 32 F 21:30-39 23:37.59 42:42.14 13:46/M
65 Melinda Padilla Lynch Bowman ND 129 41 F 10:40-49 24:20.97 43:25.52 14:00/M
66 Carrie Burt Mandan ND 65 49 F 11:40-49 25:10.82 44:15.37 14:17/M
67 Deb Nygren Mead NE 131 57 F 10:50-59 25:12.52 44:17.07 14:17/M
68 Sarah Dvirnak Killdeer ND 82 35 F 22:30-39 28:41.95 47:46.50 15:25/M
69 Maren Vanluvanee Sioux Fallssioux Falls SD 22 27 F 11:20-29 32:50.97 51:55.52 16:45/M
70 Jacki Colville Valley City ND 11 54 F 11:50-59 33:49.13 52:53.68 17:04/M
71 Taryn Potts Sidney MT 97 23 F 12:20-29 34:09.33 53:13.88 17:10/M
72 Ashley Olson Minot ND 75 33 F 23:30-39 35:11.24 54:15.79 17:30/M
73 Michelle Duncan Dickinson ND 106 45 F 12:40-49 35:39.23 54:43.78 17:39/M
74 Sandra Hagen Aurora CO 14 51 F 12:50-59 36:52.09 55:56.64 18:03/M
75 Kathryn Thompson Sioux Falls SD 21 27 F 13:20-29 37:44.84 56:49.39 18:20/M
76 Autumn Parisien Devils Lake ND 80 12 F 4: 8-12 41:20.78 1:00:25.33 19:29/M
77 Shayla Martin Denver CO 18 42 F 13:40-49 42:48.73 1:01:53.28 19:58/M
78 Donna Robinson Dickinson ND 105 55 F 13:50-59 43:39.44 1:02:43.99 20:14/M
79 Camille Flournoy Denver CO 19 31 F 24:30-39 44:38.03 1:03:42.58 20:33/M
80 Brook Kimber Denver CO 20 46 F 14:40-49 44:39.41 1:03:43.96 20:34/M
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Parker Hintz Bismarck ND 52 15 M 1:13-19   17:12.80 5:33/M
2 Kyle Downs Bismarck ND 99 35 M 1:30-39 0:15.96 17:28.76 5:38/M
3 Nick North Wolf Point MT 119 38 M 2:30-39 1:22.73 18:35.53 6:00/M
4 Keefe Lovgren Williston ND 5 42 M 1:40-49 1:36.49 18:49.29 6:04/M
5 Trevor Sinclair Hazen ND 32 42 M 2:40-49 2:20.64 19:33.44 6:19/M
6 Peyton Summers Wolf Point MT 132 16 M 2:13-19 2:33.06 19:45.86 6:23/M
7 Nathan Johnson Duluth MN 104 40 M 3:40-49 2:45.10 19:57.90 6:26/M
8 Luis Campos Dickinson ND 107 41 M 4:40-49 4:32.33 21:45.13 7:01/M
9 Kyle Olson Jamestown ND 47 27 M 1:20-29 4:41.58 21:54.38 7:04/M
10 Thayne Schlosser Cartwright ND 150 16 M 3:13-19 5:10.46 22:23.26 7:13/M
11 Logan Greef Dickinson ND 9 19 M 4:13-19 5:10.76 22:23.56 7:13/M
12 Josiah Scheaffer Harrisburg SD 67 17 M 5:13-19 6:36.51 23:49.31 7:41/M
13 Thomas Barrett San Francisco CA 37 21 M 2:20-29 6:54.67 24:07.47 7:47/M
14 Brad Coleman Dickinson ND 120 36 M 3:30-39 7:02.27 24:15.07 7:49/M
15 Matthew Peterson Horace ND 89 22 M 3:20-29 7:15.60 24:28.40 7:54/M
16 Aidan Zacher Elgin ND 1 13 M 6:13-19 8:24.37 25:37.17 8:16/M
17 Elijah Johnson Duluth MN 60 12 M 1: 8-12 8:33.34 25:46.14 8:19/M
18 Bryan Weaver Dickinson ND 111 28 M 4:20-29 8:37.60 25:50.40 8:20/M
19 David Greef Dickinson ND 8 42 M 5:40-49 8:38.30 25:51.10 8:20/M
20 Mark Klepper Dickinson ND 108 39 M 4:30-39 9:14.57 26:27.37 8:32/M
21 Bradon Wallace Wilton ND 24 14 M 7:13-19 9:25.80 26:38.60 8:36/M
22 Samuel Skurupey Sidney MT 114 32 M 5:30-39 9:29.90 26:42.70 8:37/M
23 Brad Brown Bismarck ND 127 59 M 1:50-59 10:06.29 27:19.09 8:49/M
24 Chris Meek Dickinson ND 86 40 M 6:40-49 10:58.40 28:11.20 9:06/M
25 Micah Leftwich Bismarck ND 54 10 M 2: 8-12 11:03.94 28:16.74 9:07/M
26 Albert Simmons Baltimore MD 17 54 M 2:50-59 11:15.92 28:28.72 9:11/M
27 Keaton Hintz Bismarck ND 117 10 M 3: 8-12 11:53.49 29:06.29 9:23/M
28 Kyle Leftwich Bismarck ND 53 37 M 6:30-39 12:15.44 29:28.24 9:30/M
29 Bahne Bahnson Hartford SD 115 67 M 1:60-69 12:22.28 29:35.08 9:33/M
30 Kai Coombs Burlington ND 68 12 M 4: 8-12 12:52.24 30:05.04 9:42/M
31 Jason Coombs Lynn Haven FL 69 45 M 7:40-49 12:53.24 30:06.04 9:43/M
32 David Dvirnak Killdeer ND 83 9 M 5: 8-12 13:08.05 30:20.85 9:47/M
33 Mohan Chahal Dickinson ND 90 40 M 8:40-49 13:19.27 30:32.07 9:51/M
34 Chad Rudolph Jamestown ND 16 47 M 9:40-49 13:49.26 31:02.06 10:01/M
35 Dave Draovitch Bismarck ND 49 56 M 3:50-59 14:13.71 31:26.51 10:09/M
36 Jarred Sifuentes Dickinson ND 109 34 M 7:30-39 14:19.57 31:32.37 10:10/M
37 Ed Westad Dickinson ND 100 58 M 4:50-59 14:40.74 31:53.54 10:17/M
38 Ryker Wallace Wilton ND 27 12 M 6: 8-12 14:43.88 31:56.68 10:18/M
39 Shayne Kunz Bismarck ND 25 34 M 8:30-39 14:55.38 32:08.18 10:22/M
40 Connor Leingang West Fargo ND 71 25 M 5:20-29 15:24.48 32:37.28 10:31/M
41 David Strauss Bismarck ND 74 71 M 1:70-99 15:32.63 32:45.43 10:34/M
42 Noel Scheaffer Harrisburg SD 66 48 M 10:40-49 15:54.33 33:07.13 10:41/M
43 Alejandro Garcia Fulshear TX 110 20 M 6:20-29 18:29.20 35:42.00 11:31/M
44 Zach Bruns Fargo ND 23 22 M 7:20-29 19:57.80 37:10.60 12:00/M
45 Jake Michaels Medora ND 123 27 M 8:20-29 21:10.15 38:22.95 12:23/M
46 Brian Potter Dickinson ND 112 40 M 11:40-49 23:14.64 40:27.44 13:03/M
47 John Trent Prescott AZ 62 67 M 2:60-69 32:49.62 50:02.42 16:09/M
48 Theodore Green Ray ND 44 11 M 7: 8-12 35:25.59 52:38.39 16:59/M
49 Brennan Thompson Sioux Fallssioux Falls SD 223 31 M 9:30-39 36:27.99 53:40.79 17:19/M
50 Gary Camp Maricopa AZ 85 69 M 3:60-69 40:26.03 57:38.83 18:36/M
51 James Charles Devils Lake ND 78 71 M 2:70-99 44:04.28 1:01:17.08 19:46/M