Left Banner
 
 

Billings Middle School Race Week 3 at Lockwood

September 23, 2021


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - General
Team Summary - Girls - Varsity Girls - General
Team Detail - Girls - Varsity Girls - General
Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

General

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 1612 Karis Pease Pretty Eagle 12:59.57 6:30/M 7
2 2 1257 Kaitlyn Cross Ben Steele 14:20.05 7:10/M 6
3 3 1519 Isabel Ward Lewis & Clark 14:29.24 7:15/M 7
4 4 1251 Nora Allen Ben Steele 14:30.93 7:15/M 7
5 (< 5) 1689 Julia Garcia Lodge Grass 14:38.82 7:19/M 8
6 5 1385 Emma Miller Castle Rock 14:46.73 7:23/M 8
7 6 1583 Victoria Tenney Medicine Crow 14:51.88 7:26/M 7
8 7 1389 Kaydence Plotner Castle Rock 14:53.76 7:27/M 7
9 8 1518 Aaliyah Stennerson Lewis & Clark 14:56.14 7:28/M 6
10 (< 5) 1635 Kayda Parker Riverside 14:56.78 7:28/M 8
11 9 1306 Aliyah Vogel Ben Steele 14:59.41 7:30/M 8
12 10 1613 Kacie Three Irons Pretty Eagle 15:04.01 7:32/M 6
13 11 1395 Grace Shea Castle Rock 15:04.56 7:32/M 8
14 12 1515 Emma Ormsby Lewis & Clark 15:12.18 7:36/M 7
15 13 1380 Ava Greenwell Castle Rock 15:17.92 7:39/M 8
16 14 1575 Kyla Kaufman Medicine Crow 15:19.30 7:40/M 7
17 15 1485 Bella Wisecup Laurel 15:22.96 7:41/M 8
18 16 1659 Maddi Treese Will James 15:23.67 7:42/M 8
19 17 1258 Sawyer Curnow Ben Steele 15:25.05 7:43/M 6
20 18 1481 Lilly Thomas Laurel 15:25.63 7:43/M 6
21 (< 5) 1428 Brooklyn Jepperson Elder Grove 15:30.09 7:45/M 8
22 19 1304 Kamble Vatnsdal Ben Steele 15:37.94 7:49/M 6
23 20 1280 Ryann McDowell Ben Steele 15:41.37 7:51/M 7
24 21 1387 Brooklyn Neidhardt Castle Rock 15:41.38 7:51/M 7
25 22 1647 Allie Bodine Will James 15:49.42 7:55/M 8
26 23 1471 Maggie Cooney Laurel 15:50.05 7:55/M 7
27 24 1509 Jaylyn Herron Lewis & Clark 16:00.85 8:00/M 7
28 (< 5) 1430 Naomie McNabb Elder Grove 16:07.19 8:04/M 7
29 25 1606 Laramia Holds The Enemy Pretty Eagle 16:07.24 8:04/M 7
30 26 1356 Addison Hale Canyon Creek 16:08.57 8:04/M 7
31 (< 5) 1631 Solai Blakesley Riverside 16:10.18 8:05/M 7
32 (< 5) 1637 Kyndel Wichman Riverside 16:11.20 8:06/M 7
33 27 1354 Star Estrella Canyon Creek 16:11.33 8:06/M 8
34 28 1651 Emily Homer Will James 16:14.45 8:07/M 8
35 29 1650 Alyssa Fish Will James 16:14.58 8:07/M 7
36 30 1382 Quinn Hofmann Castle Rock 16:15.21 8:08/M 8
37 31 1391 Amazing Day Real Bird Castle Rock 16:17.16 8:09/M 6
38 32 1578 Amelia Nelson-Williams Medicine Crow 16:17.41 8:09/M 8
39 33 1473 Sylvie Curry Laurel 16:22.32 8:11/M 6
40 34 1508 Phoebe Ewing Lewis & Clark 16:28.04 8:14/M 7
41 35 1656 Emery Peel Will James 16:31.65 8:16/M 8
42 36 1302 Claire Townsend Ben Steele 16:33.37 8:17/M 7
43 37 1476 Avery Norman Laurel 16:37.90 8:19/M 6
44 (> 7) 1379 Emma Dye Castle Rock 16:40.03 8:20/M 7
45 38 1359 Maddie Robertus Canyon Creek 16:44.77 8:22/M 7
46 39 1604 Meadow Brightwings Pretty Eagle 16:45.05 8:23/M 6
47 40 1582 Camryn Spencer Medicine Crow 16:47.12 8:24/M 8
48 (< 5) 1456 Samantha Smith Elysian 16:50.36 8:25/M 8
49 41 1514 Dannilynn Massey Lewis & Clark 16:52.17 8:26/M 7
50 (< 5) 1457 Allison Watt Elysian 16:52.22 8:26/M 8
51 (< 5) 1435 Heather Zito Elder Grove 16:52.61 8:26/M 8
52 42 1609 Drew Little Light Pretty Eagle 16:53.13 8:27/M 7
53 43 1646 Ashlyn Blades Will James 16:53.16 8:27/M 7
54 44 1661 Kelsie Watson Will James 16:57.84 8:29/M 7
55 45 1475 Maylee Nagy Laurel 17:00.99 8:30/M 7
56 46 1357 Brooklyn Kuhr Canyon Creek 17:01.12 8:31/M 7
57 (> 7) 1381 Ava Grover Castle Rock 17:01.47 8:31/M 6
58 47 1358 Claire Matt Canyon Creek 17:02.24 8:31/M 7
59 (< 5) 1548 Samantha Soapes Lockwood 17:05.40 8:33/M 7
60 48 1483 Ellie Tschacher Laurel 17:05.93 8:33/M 6
61 49 1520 Nora Westerman Lewis & Clark 17:16.83 8:38/M 6
62 (> 7) 1486 Aspen Wright Laurel 17:29.50 8:45/M 6
63 50 1581 Mylie Reiter Medicine Crow 17:32.50 8:46/M 8
64 (> 7) 1393 Faith Rub Castle Rock 17:41.33 8:51/M 6
65 (< 5) 1636 Kailyn Sunwall Riverside 17:42.72 8:51/M 8
66 51 1577 Haven Meyer Medicine Crow 18:01.74 9:01/M 8
67 52 1573 Anisa Jackson Medicine Crow 18:15.57 9:08/M 8
68 53 1603 Annika Big Man Pretty Eagle 18:31.24 9:16/M 8
69 (< 5) 1425 Alexandra Bonini Elder Grove 18:59.96 9:30/M 8
70 (> 7) 1653 Paige Loberg Will James 19:05.33 9:33/M 6
71 (> 7) 1658 Daisy Swan Will James 19:39.80 9:50/M 8
72 54 1360 Kayonna Silvis Canyon Creek 20:30.16 10:15/M 8
73 55 1608 Elsie Leider Pretty Eagle 21:13.43 10:37/M 7
Top

Team Scores - Girls

Varsity Girls

General

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Ben Steele 51 2 4 9 17 19 20 36    
Top 5 Times: 1:14:53.38  
2 Castle Rock 57 5 7 11 13 21 30 31    
Top 5 Times: 1:15:44.35  
3 Lewis & Clark 81 3 8 12 24 34 41 49    
Top 5 Times: 1:17:06.45  
4 Pretty Eagle 117 1 10 25 39 42 53 55    
Top 5 Times: 1:17:49.00  
5 Laurel 126 15 18 23 33 37 45 48    
Top 5 Times: 1:19:38.86  
6 Will James 130 16 22 28 29 35 43 44    
Top 5 Times: 1:20:13.77  
7 Medicine Crow 142 6 14 32 40 50 51 52    
Top 5 Times: 1:20:48.21  
8 Canyon Creek 184 26 27 38 46 47 54    
Top 5 Times: 1:23:08.03  
Inc. Elder Grove 4 finishers    
Inc. Elysian 2 finishers    
Inc. Lockwood 1 finishers    
Inc. Riverside 4 finishers    
Inc. Lodge Grass 1 finishers    
 
Top

Final Team Results - Girls

Varsity Girls

Team - Ben Steele

Finish Position - 1

Team Score (places): 51

Team Score (times): 1:14:53.38

Ave Time:14:58.68

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1257 Kaitlyn Cross 6 2 2 14:20.05 14:20.05 1:20.48
2 1251 Nora Allen 7 4 6 14:30.93 28:50.98 1:31.36
3 1306 Aliyah Vogel 8 9 15 14:59.41 43:50.39 1:59.84
4 1258 Sawyer Curnow 6 17 32 15:25.05 59:15.44 2:25.48
5 1304 Kamble Vatnsdal 6 19 51 15:37.94 1:14:53.38 2:38.37
6 1280 Ryann McDowell 7 (20)   15:41.37 1:30:34.75 2:41.80
7 1302 Claire Townsend 7 (36)   16:33.37 1:47:08.12 3:33.80

Team - Castle Rock

Finish Position - 2

Team Score (places): 57

Team Score (times): 1:15:44.35

Ave Time:15:08.87

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1385 Emma Miller 8 5 5 14:46.73 14:46.73 1:47.16
2 1389 Kaydence Plotner 7 7 12 14:53.76 29:40.49 1:54.19
3 1395 Grace Shea 8 11 23 15:04.56 44:45.05 2:04.99
4 1380 Ava Greenwell 8 13 36 15:17.92 1:00:02.97 2:18.35
5 1387 Brooklyn Neidhardt 7 21 57 15:41.38 1:15:44.35 2:41.81
6 1382 Quinn Hofmann 8 (30)   16:15.21 1:31:59.56 3:15.64
7 1391 Amazing Day Real Bird 6 (31)   16:17.16 1:48:16.72 3:17.59
8 1379 Emma Dye 7 More Than 7   16:40.03 2:04:56.75 3:40.46
9 1381 Ava Grover 6 More Than 7   17:01.47 2:21:58.22 4:01.90
10 1393 Faith Rub 6 More Than 7   17:41.33 2:39:39.55 4:41.76

Team - Lewis & Clark

Finish Position - 3

Team Score (places): 81

Team Score (times): 1:17:06.45

Ave Time:15:25.29

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1519 Isabel Ward 7 3 3 14:29.24 14:29.24 1:29.67
2 1518 Aaliyah Stennerson 6 8 11 14:56.14 29:25.38 1:56.57
3 1515 Emma Ormsby 7 12 23 15:12.18 44:37.56 2:12.61
4 1509 Jaylyn Herron 7 24 47 16:00.85 1:00:38.41 3:01.28
5 1508 Phoebe Ewing 7 34 81 16:28.04 1:17:06.45 3:28.47
6 1514 Dannilynn Massey 7 (41)   16:52.17 1:33:58.62 3:52.60
7 1520 Nora Westerman 6 (49)   17:16.83 1:51:15.45 4:17.26

Team - Pretty Eagle

Finish Position - 4

Team Score (places): 117

Team Score (times): 1:17:49.00

Ave Time:15:33.80

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1612 Karis Pease 7 1 1 12:59.57 12:59.57 0:00.00
2 1613 Kacie Three Irons 6 10 11 15:04.01 28:03.58 2:04.44
3 1606 Laramia Holds The Enemy 7 25 36 16:07.24 44:10.82 3:07.67
4 1604 Meadow Brightwings 6 39 75 16:45.05 1:00:55.87 3:45.48
5 1609 Drew Little Light 7 42 117 16:53.13 1:17:49.00 3:53.56
6 1603 Annika Big Man 8 (53)   18:31.24 1:36:20.24 5:31.67
7 1608 Elsie Leider 7 (55)   21:13.43 1:57:33.67 8:13.86

Team - Laurel

Finish Position - 5

Team Score (places): 126

Team Score (times): 1:19:38.86

Ave Time:15:55.77

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1485 Bella Wisecup 8 15 15 15:22.96 15:22.96 2:23.39
2 1481 Lilly Thomas 6 18 33 15:25.63 30:48.59 2:26.06
3 1471 Maggie Cooney 7 23 56 15:50.05 46:38.64 2:50.48
4 1473 Sylvie Curry 6 33 89 16:22.32 1:03:00.96 3:22.75
5 1476 Avery Norman 6 37 126 16:37.90 1:19:38.86 3:38.33
6 1475 Maylee Nagy 7 (45)   17:00.99 1:36:39.85 4:01.42
7 1483 Ellie Tschacher 6 (48)   17:05.93 1:53:45.78 4:06.36
8 1486 Aspen Wright 6 More Than 7   17:29.50 2:11:15.28 4:29.93

Team - Will James

Finish Position - 6

Team Score (places): 130

Team Score (times): 1:20:13.77

Ave Time:16:02.75

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1659 Maddi Treese 8 16 16 15:23.67 15:23.67 2:24.10
2 1647 Allie Bodine 8 22 38 15:49.42 31:13.09 2:49.85
3 1651 Emily Homer 8 28 66 16:14.45 47:27.54 3:14.88
4 1650 Alyssa Fish 7 29 95 16:14.58 1:03:42.12 3:15.01
5 1656 Emery Peel 8 35 130 16:31.65 1:20:13.77 3:32.08
6 1646 Ashlyn Blades 7 (43)   16:53.16 1:37:06.93 3:53.59
7 1661 Kelsie Watson 7 (44)   16:57.84 1:54:04.77 3:58.27
8 1653 Paige Loberg 6 More Than 7   19:05.33 2:13:10.10 6:05.76
9 1658 Daisy Swan 8 More Than 7   19:39.80 2:32:49.90 6:40.23

Team - Medicine Crow

Finish Position - 7

Team Score (places): 142

Team Score (times): 1:20:48.21

Ave Time:16:09.64

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1583 Victoria Tenney 7 6 6 14:51.88 14:51.88 1:52.31
2 1575 Kyla Kaufman 7 14 20 15:19.30 30:11.18 2:19.73
3 1578 Amelia Nelson-Williams 8 32 52 16:17.41 46:28.59 3:17.84
4 1582 Camryn Spencer 8 40 92 16:47.12 1:03:15.71 3:47.55
5 1581 Mylie Reiter 8 50 142 17:32.50 1:20:48.21 4:32.93
6 1577 Haven Meyer 8 (51)   18:01.74 1:38:49.95 5:02.17
7 1573 Anisa Jackson 8 (52)   18:15.57 1:57:05.52 5:16.00

Team - Canyon Creek

Finish Position - 8

Team Score (places): 184

Team Score (times): 1:23:08.03

Ave Time:16:37.61

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1356 Addison Hale 7 26 26 16:08.57 16:08.57 3:09.00
2 1354 Star Estrella 8 27 53 16:11.33 32:19.90 3:11.76
3 1359 Maddie Robertus 7 38 91 16:44.77 49:04.67 3:45.20
4 1357 Brooklyn Kuhr 7 46 137 17:01.12 1:06:05.79 4:01.55
5 1358 Claire Matt 7 47 184 17:02.24 1:23:08.03 4:02.67
6 1360 Kayonna Silvis 8 (54)   20:30.16 1:43:38.19 7:30.59

Team - Elder Grove

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1428 Brooklyn Jepperson 8 Less Than 5   15:30.09 15:30.09 2:30.52
2 1430 Naomie McNabb 7 Less Than 5   16:07.19 31:37.28 3:07.62
3 1435 Heather Zito 8 Less Than 5   16:52.61 48:29.89 3:53.04
4 1425 Alexandra Bonini 8 Less Than 5   18:59.96 1:07:29.85 6:00.39

Team - Riverside

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1635 Kayda Parker 8 Less Than 5   14:56.78 14:56.78 1:57.21
2 1631 Solai Blakesley 7 Less Than 5   16:10.18 31:06.96 3:10.61
3 1637 Kyndel Wichman 7 Less Than 5   16:11.20 47:18.16 3:11.63
4 1636 Kailyn Sunwall 8 Less Than 5   17:42.72 1:05:00.88 4:43.15

Team - Elysian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1456 Samantha Smith 8 Less Than 5   16:50.36 16:50.36 3:50.79
2 1457 Allison Watt 8 Less Than 5   16:52.22 33:42.58 3:52.65

Team - Lockwood

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1548 Samantha Soapes 7 Less Than 5   17:05.40 17:05.40 4:05.83

Team - Lodge Grass

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1689 Julia Garcia 8 Less Than 5   14:38.82 14:38.82 1:39.25