Left Banner
 
 

Miles City Invitational

October 02, 2021


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - General
Team Summary - Girls - Varsity Girls - General
Team Detail - Girls - Varsity Girls - General
Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 4950 Eleni Lovgren Williston 18:44.52 6:03/M 12
2 (< 5) 4894 Annie Kaul Plentywood 19:04.48 6:09/M 11
3 2 3766 Mariah Aragon Hardin 19:05.21 6:09/M 10
4 3 4829 Carly Cook Laurel 19:40.09 6:21/M 11
5 4 3751 Iris McKean Glasgow 19:41.22 6:21/M 12
6 5 4929 Ryleigh Kleinke Sidney 19:45.78 6:23/M 9
7 6 4953 Sierra Watterud Williston 19:53.86 6:25/M 12
8 7 3769 Ellyse Moccasin Hardin 19:55.98 6:26/M 11
9 8 4949 Marenn Larsen Williston 19:58.82 6:27/M 11
10 9 4904 Jazmin Gorder Poplar 20:01.48 6:28/M 12
11 10 4834 Lauren Taylor Laurel 20:06.63 6:29/M 12
12 11 3748 Tanae Baker Glasgow 20:06.92 6:29/M 9
13 12 4951 Cambree Moss Williston 20:22.99 6:35/M 7
14 13 4947 Brynna Ames Williston 20:33.94 6:38/M 9
15 14 3804 Hailey Gingery Havre 20:49.88 6:43/M 9
16 15 3772 Leah Thompson Hardin 21:14.97 6:51/M 9
17 16 4832 Molly Paris Laurel 21:24.25 6:54/M 9
18 17 3681 Ellie Brown Custer County 21:25.21 6:55/M 11
19 18 3771 Victoria Takes Enemy Hardin 21:26.40 6:55/M 9
20 19 3686 Greta Tooke Custer County 21:36.52 6:58/M 9
21 (< 5) 4921 Beatrise Bikovska Richey-Lambert 21:39.19 6:59/M 11
22 20 3770 Sophie Nedens Hardin 21:39.69 6:59/M 11
23 21 4873 Shantell Pretty On Top Lodge Grass 21:50.85 7:03/M 12
24 22 4905 Reinita Irizarry Poplar 21:51.76 7:03/M 10
25 23 3682 Greta Brown Custer County 21:52.23 7:03/M 9
26 24 3768 Madison Kehler Hardin 22:06.57 7:08/M 10
27 25 4952 Emma Solberg Williston 22:08.33 7:08/M 12
28 26 3729 Ava Robinson Fergus 22:11.07 7:09/M 9
29 27 4833 Ruby Smith Laurel 22:14.34 7:10/M 10
30 28 3724 Rebecca Birdwell Fergus 22:15.75 7:11/M 9
31 29 4830 Paige Davidson Laurel 22:17.29 7:11/M 9
32 30 3683 Jayna Henning Custer County 22:22.23 7:13/M 12
33 31 3803 Emma Gillen Havre 22:38.78 7:18/M 12
34 (< 5) 4918 Rachel Rasmussen Powder River Co 22:39.69 7:19/M 12
35 32 3728 Winnie Phansombun Fergus 22:39.79 7:19/M 12
36 (< 5) 4862 Tailey Harris Lockwood 22:41.86 7:19/M 9
37 33 3663 Gianna Haney Billings Central Catholic 22:41.89 7:19/M 9
38 34 3730 Megan Vaughn Fergus 22:53.60 7:23/M 10
39 (< 5) 4994 Hamyanie Campbell Wolf Point 22:56.89 7:24/M 12
40 35 3727 Kylee Peterson Fergus 23:00.20 7:25/M 10
41 36 4831 Lauren Johannsen Laurel 23:01.16 7:26/M 12
42 37 3726 Bethany Householder Fergus 23:02.56 7:26/M 10
43 38 4903 Mattie Falls Down Poplar 23:03.02 7:26/M 9
44 39 3782 Debra Don'T Mix Hardin 23:06.47 7:27/M 10
45 40 4874 Tyressa Pretty On Top Lodge Grass 23:10.42 7:29/M 12
46 41 4901 Bailey Dupree Poplar 23:29.38 7:35/M 9
47 42 3665 Natalie Spillers Billings Central Catholic 23:30.65 7:35/M 9
48 43 3687 Veronica Turck Custer County 23:32.37 7:36/M 10
49 44 3713 Abigail Stinnett Dawson County 23:33.72 7:36/M 11
50 45 3712 Sage Sportsman Dawson County 23:34.84 7:36/M 10
51 46 4871 Emily Hogan Lodge Grass 23:36.28 7:37/M 11
52 47 3710 Hannah Beach Dawson County 23:36.31 7:37/M 12
53 48 3667 Brenda Twichel Billings Central Catholic 23:39.31 7:38/M 9
54 49 3725 Katie Gaines Fergus 23:42.11 7:39/M 12
55 50 3806 Jayla Meldrum Havre 23:47.02 7:40/M 9
56 51 4931 Lilli Wick Sidney 23:57.57 7:44/M 11
57 (< 5) 4995 Piper Ruffing Wolf Point 24:00.87 7:45/M 11
58 52 3666 Calli Stinson Billings Central Catholic 24:21.15 7:51/M 11
59 53 3805 Clara Haslem Havre 24:22.37 7:52/M 10
60 54 3749 Kheyerah Bilger Glasgow 24:35.09 7:56/M 9
61 55 3684 Linnaea Kovacs Custer County 24:41.41 7:58/M 9
62 (< 5) 4919 Rebecca Rasmussen Powder River Co 25:14.94 8:09/M 9
63 56 4930 Olivia Schoepp Sidney 25:15.96 8:09/M 12
64 (< 5) 4923 Irene Marco Valle Richey-Lambert 25:17.04 8:09/M 11
65 57 3685 Gwen Richards Custer County 25:21.49 8:11/M 10
66 58 4842 Victoria Buettner Laurel 25:44.78 8:18/M 11
67 59 3709 Abby Barnick Dawson County 25:53.81 8:21/M 10
68 60 3753 Haylly Turner Glasgow 26:01.74 8:24/M 11
69 61 4814 Chloe Shennum Havre 26:09.27 8:26/M 11
70 62 3711 Ryleigh Mittelstaed Dawson County 26:15.05 8:28/M 12
71 63 4928 Dylan Edd Sidney 26:15.78 8:28/M 9
72 64 3719 Jenna Brown Dawson County 26:24.67 8:31/M 10
73 65 3752 Eve Stone Glasgow 26:57.46 8:42/M 10
74 (< 5) 4861 Mareka Ball Lockwood 27:01.60 8:43/M 9
75 66 4870 Lacey Gunshows Lodge Grass 27:12.74 8:47/M 11
76 67 4932 Theresa Wick Sidney 27:49.91 8:59/M 10
77 68 4906 Precious Keiser Poplar 27:57.76 9:01/M 9
78 69 4902 Teagan Escarcega Poplar 28:15.90 9:07/M 12
79 (< 5) 4924 Mataya Veverka Richey-Lambert 28:18.12 9:08/M 11
80 70 4884 Jasmine Half Lodge Grass 28:25.76 9:10/M 10
81 71 3676 Kate Schafer Billings Central Catholic 28:29.21 9:11/M 12
82 72 3720 Hailey Wolf Dawson County 28:33.50 9:13/M 12
83 73 4872 Jonilynn Long Tail Lodge Grass 29:40.05 9:34/M 12
84 74 4907 Gracelynn Medicine Cloud Poplar 30:18.55 9:47/M 12
85 (< 5) 4944 Kaylannah Strange Owl St Labre Catholic 31:00.57 10:00/M 12
86 (< 5) 4920 Ranim Ahmed Richey-Lambert 36:18.33 11:43/M 11
Top

Team Scores - Girls

Varsity Girls

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Williston 40 1 6 8 12 13 25    
Top 5 Times: 1:39:34.13  
2 Hardin 62 2 7 15 18 20 24 39    
Top 5 Times: 1:43:22.25  
3 Laurel 85 3 10 16 27 29 36 58    
Top 5 Times: 1:45:42.60  
4 Custer County 132 17 19 23 30 43 55 57    
Top 5 Times: 1:50:48.56  
5 Fergus 155 26 28 32 34 35 37 49    
Top 5 Times: 1:53:00.41  
6 Poplar 178 9 22 38 41 68 69 74    
Top 5 Times: 1:56:23.40  
7 Glasgow 194 4 11 54 60 65    
Top 5 Times: 1:57:22.43  
8 Havre 209 14 31 50 53 61    
Top 5 Times: 1:57:47.32  
9 Sidney 242 5 51 56 63 67    
Top 5 Times: 2:03:05.00  
10 Lodge Grass 243 21 40 46 66 70 73    
Top 5 Times: 2:04:16.05  
11 Billings Central Catholic 246 33 42 48 52 71    
Top 5 Times: 2:02:42.21  
12 Dawson County 257 44 45 47 59 62 64 72    
Top 5 Times: 2:02:53.73  
Inc. Lockwood 2 finishers    
Inc. Plentywood 1 finishers    
Inc. Powder River Co 2 finishers    
Inc. Richey-Lambert 4 finishers    
Inc. St Labre Catholic 1 finishers    
Inc. Wolf Point 2 finishers    
 
Top

Final Team Results - Girls

Varsity Girls

Team - Williston

Finish Position - 1

Team Score (places): 40

Team Score (times): 1:39:34.13

Ave Time:19:54.83

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4950 Eleni Lovgren 12 1 1 18:44.52 18:44.52 0:00.00
2 4953 Sierra Watterud 12 6 7 19:53.86 38:38.38 1:09.34
3 4949 Marenn Larsen 11 8 15 19:58.82 58:37.20 1:14.30
4 4951 Cambree Moss 7 12 27 20:22.99 1:19:00.19 1:38.47
5 4947 Brynna Ames 9 13 40 20:33.94 1:39:34.13 1:49.42
6 4952 Emma Solberg 12 (25)   22:08.33 2:01:42.46 3:23.81

Team - Hardin

Finish Position - 2

Team Score (places): 62

Team Score (times): 1:43:22.25

Ave Time:20:40.45

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3766 Mariah Aragon 10 2 2 19:05.21 19:05.21 0:20.69
2 3769 Ellyse Moccasin 11 7 9 19:55.98 39:01.19 1:11.46
3 3772 Leah Thompson 9 15 24 21:14.97 1:00:16.16 2:30.45
4 3771 Victoria Takes Enemy 9 18 42 21:26.40 1:21:42.56 2:41.88
5 3770 Sophie Nedens 11 20 62 21:39.69 1:43:22.25 2:55.17
6 3768 Madison Kehler 10 (24)   22:06.57 2:05:28.82 3:22.05
7 3782 Debra Don'T Mix 10 (39)   23:06.47 2:28:35.29 4:21.95

Team - Laurel

Finish Position - 3

Team Score (places): 85

Team Score (times): 1:45:42.60

Ave Time:21:08.52

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4829 Carly Cook 11 3 3 19:40.09 19:40.09 0:55.57
2 4834 Lauren Taylor 12 10 13 20:06.63 39:46.72 1:22.11
3 4832 Molly Paris 9 16 29 21:24.25 1:01:10.97 2:39.73
4 4833 Ruby Smith 10 27 56 22:14.34 1:23:25.31 3:29.82
5 4830 Paige Davidson 9 29 85 22:17.29 1:45:42.60 3:32.77
6 4831 Lauren Johannsen 12 (36)   23:01.16 2:08:43.76 4:16.64
7 4842 Victoria Buettner 11 (58)   25:44.78 2:34:28.54 7:00.26

Team - Custer County

Finish Position - 4

Team Score (places): 132

Team Score (times): 1:50:48.56

Ave Time:22:09.71

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3681 Ellie Brown 11 17 17 21:25.21 21:25.21 2:40.69
2 3686 Greta Tooke 9 19 36 21:36.52 43:01.73 2:52.00
3 3682 Greta Brown 9 23 59 21:52.23 1:04:53.96 3:07.71
4 3683 Jayna Henning 12 30 89 22:22.23 1:27:16.19 3:37.71
5 3687 Veronica Turck 10 43 132 23:32.37 1:50:48.56 4:47.85
6 3684 Linnaea Kovacs 9 (55)   24:41.41 2:15:29.97 5:56.89
7 3685 Gwen Richards 10 (57)   25:21.49 2:40:51.46 6:36.97

Team - Fergus

Finish Position - 5

Team Score (places): 155

Team Score (times): 1:53:00.41

Ave Time:22:36.08

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3729 Ava Robinson 9 26 26 22:11.07 22:11.07 3:26.55
2 3724 Rebecca Birdwell 9 28 54 22:15.75 44:26.82 3:31.23
3 3728 Winnie Phansombun 12 32 86 22:39.79 1:07:06.61 3:55.27
4 3730 Megan Vaughn 10 34 120 22:53.60 1:30:00.21 4:09.08
5 3727 Kylee Peterson 10 35 155 23:00.20 1:53:00.41 4:15.68
6 3726 Bethany Householder 10 (37)   23:02.56 2:16:02.97 4:18.04
7 3725 Katie Gaines 12 (49)   23:42.11 2:39:45.08 4:57.59

Team - Poplar

Finish Position - 6

Team Score (places): 178

Team Score (times): 1:56:23.40

Ave Time:23:16.68

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4904 Jazmin Gorder 12 9 9 20:01.48 20:01.48 1:16.96
2 4905 Reinita Irizarry 10 22 31 21:51.76 41:53.24 3:07.24
3 4903 Mattie Falls Down 9 38 69 23:03.02 1:04:56.26 4:18.50
4 4901 Bailey Dupree 9 41 110 23:29.38 1:28:25.64 4:44.86
5 4906 Precious Keiser 9 68 178 27:57.76 1:56:23.40 9:13.24
6 4902 Teagan Escarcega 12 (69)   28:15.90 2:24:39.30 9:31.38
7 4907 Gracelynn Medicine Cloud 12 (74)   30:18.55 2:54:57.85 11:34.03

Team - Glasgow

Finish Position - 7

Team Score (places): 194

Team Score (times): 1:57:22.43

Ave Time:23:28.49

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3751 Iris McKean 12 4 4 19:41.22 19:41.22 0:56.70
2 3748 Tanae Baker 9 11 15 20:06.92 39:48.14 1:22.40
3 3749 Kheyerah Bilger 9 54 69 24:35.09 1:04:23.23 5:50.57
4 3753 Haylly Turner 11 60 129 26:01.74 1:30:24.97 7:17.22
5 3752 Eve Stone 10 65 194 26:57.46 1:57:22.43 8:12.94

Team - Havre

Finish Position - 8

Team Score (places): 209

Team Score (times): 1:57:47.32

Ave Time:23:33.46

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3804 Hailey Gingery 9 14 14 20:49.88 20:49.88 2:05.36
2 3803 Emma Gillen 12 31 45 22:38.78 43:28.66 3:54.26
3 3806 Jayla Meldrum 9 50 95 23:47.02 1:07:15.68 5:02.50
4 3805 Clara Haslem 10 53 148 24:22.37 1:31:38.05 5:37.85
5 4814 Chloe Shennum 11 61 209 26:09.27 1:57:47.32 7:24.75

Team - Sidney

Finish Position - 9

Team Score (places): 242

Team Score (times): 2:03:05.00

Ave Time:24:37.00

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4929 Ryleigh Kleinke 9 5 5 19:45.78 19:45.78 1:01.26
2 4931 Lilli Wick 11 51 56 23:57.57 43:43.35 5:13.05
3 4930 Olivia Schoepp 12 56 112 25:15.96 1:08:59.31 6:31.44
4 4928 Dylan Edd 9 63 175 26:15.78 1:35:15.09 7:31.26
5 4932 Theresa Wick 10 67 242 27:49.91 2:03:05.00 9:05.39

Team - Lodge Grass

Finish Position - 10

Team Score (places): 243

Team Score (times): 2:04:16.05

Ave Time:24:51.21

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4873 Shantell Pretty On Top 12 21 21 21:50.85 21:50.85 3:06.33
2 4874 Tyressa Pretty On Top 12 40 61 23:10.42 45:01.27 4:25.90
3 4871 Emily Hogan 11 46 107 23:36.28 1:08:37.55 4:51.76
4 4870 Lacey Gunshows 11 66 173 27:12.74 1:35:50.29 8:28.22
5 4884 Jasmine Half 10 70 243 28:25.76 2:04:16.05 9:41.24
6 4872 Jonilynn Long Tail 12 (73)   29:40.05 2:33:56.10 10:55.53

Team - Billings Central Catholic

Finish Position - 11

Team Score (places): 246

Team Score (times): 2:02:42.21

Ave Time:24:32.44

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3663 Gianna Haney 9 33 33 22:41.89 22:41.89 3:57.37
2 3665 Natalie Spillers 9 42 75 23:30.65 46:12.54 4:46.13
3 3667 Brenda Twichel 9 48 123 23:39.31 1:09:51.85 4:54.79
4 3666 Calli Stinson 11 52 175 24:21.15 1:34:13.00 5:36.63
5 3676 Kate Schafer 12 71 246 28:29.21 2:02:42.21 9:44.69

Team - Dawson County

Finish Position - 12

Team Score (places): 257

Team Score (times): 2:02:53.73

Ave Time:24:34.75

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3713 Abigail Stinnett 11 44 44 23:33.72 23:33.72 4:49.20
2 3712 Sage Sportsman 10 45 89 23:34.84 47:08.56 4:50.32
3 3710 Hannah Beach 12 47 136 23:36.31 1:10:44.87 4:51.79
4 3709 Abby Barnick 10 59 195 25:53.81 1:36:38.68 7:09.29
5 3711 Ryleigh Mittelstaed 12 62 257 26:15.05 2:02:53.73 7:30.53
6 3719 Jenna Brown 10 (64)   26:24.67 2:29:18.40 7:40.15
7 3720 Hailey Wolf 12 (72)   28:33.50 2:57:51.90 9:48.98

Team - Richey-Lambert

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4921 Beatrise Bikovska 11 Less Than 5   21:39.19 21:39.19 2:54.67
2 4923 Irene Marco Valle 11 Less Than 5   25:17.04 46:56.23 6:32.52
3 4924 Mataya Veverka 11 Less Than 5   28:18.12 1:15:14.35 9:33.60
4 4920 Ranim Ahmed 11 Less Than 5   36:18.33 1:51:32.68 17:33.81

Team - Lockwood

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4862 Tailey Harris 9 Less Than 5   22:41.86 22:41.86 3:57.34
2 4861 Mareka Ball 9 Less Than 5   27:01.60 49:43.46 8:17.08

Team - Powder River Co

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4918 Rachel Rasmussen 12 Less Than 5   22:39.69 22:39.69 3:55.17
2 4919 Rebecca Rasmussen 9 Less Than 5   25:14.94 47:54.63 6:30.42

Team - Wolf Point

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4994 Hamyanie Campbell 12 Less Than 5   22:56.89 22:56.89 4:12.37
2 4995 Piper Ruffing 11 Less Than 5   24:00.87 46:57.76 5:16.35

Team - Plentywood

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4894 Annie Kaul 11 Less Than 5   19:04.48 19:04.48 0:19.96

Team - St Labre Catholic

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4944 Kaylannah Strange Owl 12 Less Than 5   31:00.57 31:00.57 12:16.05