Left Banner
 
 

MAAH DAAH HEY 100

Age Group Results

August 07, 21


Results By Competitive Timing Competitive Timing


100 Mile Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
100 Mile Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
75 Mile Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
75 Mile Women: Top Finishers 40-49 50-59
50 Mile Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
50 Mile Women: Top Finishers 20-29 30-39
25 Mile Men: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
25 Mile Women: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59
13 Mile Men: Top Finishers 1- 7 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
13 Mile Women: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

100 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Priscilla Crain 50 24 1   13:16:52.73 8.06MPH
2 Candace Jenkins 12 51 2 37:52.31 13:54:45.04 7.69MPH
3 Jamie Zarda Team Zarda 56 42 3 2:26:35.94 15:43:28.67 6.80MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Priscilla Crain 50 24 1   13:16:52.73 8.06MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Gina Huck 27 37 4   16:07:31.27 6.64MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jamie Zarda Team Zarda 56 42 3   15:43:28.67 6.80MPH
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Candace Jenkins 12 51 2   13:54:45.04 7.69MPH
Drop Sondra Klipp 17 56    
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kelly Magelky Go 4 Graham / Orbea 3 41 1   8:22:14.53 12.8MPH
2 Tinker Juarez 2 60 2 0:00.24 8:22:14.77 12.8MPH
3 Josh Tostado Santa Cruz, Shimano, Infinit Nutrition 1 45 3 23:03.27 8:45:17.80 12.2MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Chris Bessler Racer X Cycling/ColoBikeLaw 47 29 11   11:38:26.45 9.19MPH
2 Benjamin Holland 24 23 14 13:25.10 11:51:51.55 9.02MPH
3 Deon Sanders 55 26 15 34:16.81 12:12:43.26 8.76MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Eric Post Team Tally Dirt-Great Bicycle Shop 22 39 4   9:13:46.52 11.6MPH
2 Derek Wallace Fight Grind Repeat 18 31 7 2:07:19.66 11:21:06.18 9.43MPH
3 Brandon Lee Merge Multisport 9 39 9 2:18:36.68 11:32:23.20 9.27MPH
4 Chris Goodman 11 39 17 3:38:15.06 12:52:01.58 8.32MPH
5 Kyle Brooks 10 30 19 4:11:46.99 13:25:33.51 7.97MPH
6 Joe Borden Farmstead Bike Shop / Borden up the Walls 53 35 24 4:50:07.49 14:03:54.01 7.61MPH
7 Peter Walls Borden up the Walls 54 35 25 4:50:07.52 14:03:54.04 7.61MPH
8 Austin Wolf WOLFPACK 51 36 27 5:00:38.97 14:14:25.49 7.51MPH
9 Nils Lee 19 31 28 5:25:44.71 14:39:31.23 7.30MPH
10 Brian Houle 21 34 29 5:33:47.51 14:47:34.03 7.23MPH
11 Travis Begger 59 35 31 6:24:24.26 15:38:10.78 6.84MPH
12 Brian Gigax OrangeMud 33 38 32 6:29:40.12 15:43:26.64 6.80MPH
13 Andrew Eaton 60 32 34 6:51:35.64 16:05:22.16 6.65MPH
14 John Persson 41 31 36 7:37:33.70 16:51:20.22 6.35MPH
15 Brett Bergseid The Teddy's 42 34 37 7:37:33.79 16:51:20.31 6.35MPH
16 Alexander McLane Como 44 35 39 7:59:41.48 17:13:28.00 6.21MPH
Drop Jordan Hatzenbuhler Larson's Cyclery JV Squad 28 34    
Drop Jeremy Bird None 29 32    
Drop Jake Lehn 34 36    
Drop William Harrell Warriors of the North 110 36    
Drop Dan McAllister Flathead Cycling 111 36    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kelly Magelky Go 4 Graham / Orbea 3 41 1   8:22:14.53 12.8MPH
2 Josh Tostado Santa Cruz, Shimano, Infinit Nutrition 1 45 3 23:03.27 8:45:17.80 12.2MPH
3 Emrah Ayhan 40 47 5 1:34:51.66 9:57:06.19 10.8MPH
4 Pete Edmondson Moab Adventure Condo / PRC 8 41 6 2:16:04.74 10:38:19.27 10.1MPH
5 Barry Buhr 4 43 10 3:14:49.25 11:37:03.78 9.21MPH
6 Joe Beer 35 40 21 5:15:43.54 13:37:58.07 7.85MPH
7 Chris Fellows O.G.Pedallers/El Lobo Endurance Cycling 20 49 26 5:48:57.89 14:11:12.42 7.54MPH
8 Shane Hitz 13 44 30 6:30:49.65 14:53:04.18 7.19MPH
9 Josh Sprague Orange Mud 32 44 35 7:44:56.16 16:07:10.69 6.64MPH
10 Jason Oberg 52 45 38 8:39:51.83 17:02:06.36 6.28MPH
Drop Chad Eberline N/A 30 42    
Drop Darren Cattoor Viejo Tortuga 31 40    
Drop Val Craigo 57 41    
Drop Luke Nelson LCR 58 47    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ron Huebner Gene Johnson Cycling Team 49 59 8   11:24:06.09 9.38MPH
2 Chris Schotz Crandy 7 50 12 14:36.90 11:38:42.99 9.19MPH
3 John Steiger Minuteman 37 52 13 23:51.08 11:47:57.17 9.07MPH
4 Todd Nesvold Peace Coffee Racing PCR 43 54 16 1:03:44.79 12:27:50.88 8.58MPH
5 Andrew McCulloch 6202 Cycling 6 55 18 1:42:23.32 13:06:29.41 8.16MPH
6 Andrew Rounseville 14 53 20 2:08:47.39 13:32:53.48 7.90MPH
7 Kirk Dewey 5 56 22 2:17:53.51 13:41:59.60 7.81MPH
8 Jeff Meyer 45 57 23 2:21:14.61 13:45:20.70 7.78MPH
9 Brett Koplin 48 59 33 4:26:05.08 15:50:11.17 6.76MPH
- - Mike Lawyer Team JBL 23 53    
- - Brent Wallace 39 50    
Drop Mark Chickering 15 52    
Drop Michael Haase 26 50    
Drop David Romisch GP Velotek 36 55    
Drop Dennis Tank Redemption Cycling 46 59    
Top

Male 60 to 69

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tinker Juarez 2 60 2   8:22:14.77 12.8MPH
- - Todd Burian 25 62    
Drop Larry Nayes 38 68    
 

75 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jill Cederholm K‹HL cycle team 104 51 1   8:19:29.33 9.49MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
Drop Teri Lynn Blue Mountain Bikes - Blue Ridge, Georgia 118 45    
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jill Cederholm K‹HL cycle team 104 51 1   8:19:29.33 9.49MPH
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Joel Land 105 32 1   8:04:54.41 9.78MPH
2 Kyle Leftwich 701 Cycle and Sport 116 38 2 52:39.21 8:57:33.62 8.82MPH
3 David Martian Indian Cycle 103 51 3 2:01:30.38 10:06:24.79 7.82MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tristan Bukaske 102 27 8   13:50:56.10 5.70MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Joel Land 105 32 1   8:04:54.41 9.78MPH
2 Kyle Leftwich 701 Cycle and Sport 116 38 2 52:39.21 8:57:33.62 8.82MPH
3 Matthew Lynn Blue Mountain Bikes - Blue Ridge, Georgia 119 36 4 2:11:46.98 10:16:41.39 7.69MPH
4 Ryan Agnes 101 35 5 2:34:11.59 10:39:06.00 7.42MPH
5 Nathan Brown 106 34 7 5:15:22.37 13:20:16.78 5.92MPH
Drop Dustin Harper 107 37    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Ridl 117 42 6   11:25:59.68 6.91MPH
2 Robert Picard 108 44 9 4:22:21.04 15:48:20.72 5.00MPH
3 Jeremy Hutsell Lauf Cycling 109 49 10 5:13:44.37 16:39:44.05 4.74MPH
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Martian Indian Cycle 103 51 3   10:06:24.79 7.82MPH
 

50 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Easton BCBC Factory Race Division 250 31 1   4:57:16.34 10.9MPH
2 Kelly Suchy Larsonís Cyclery 210 38 2 53:23.74 5:50:40.08 9.24MPH
3 Hailey Wiedrich 205 24 3 1:43:09.70 6:40:26.04 8.09MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hailey Wiedrich 205 24 3   6:40:26.04 8.09MPH
Drop Keiona Trimmer 255 23    
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Easton BCBC Factory Race Division 250 31 1   4:57:16.34 10.9MPH
2 Kelly Suchy Larsonís Cyclery 210 38 2 53:23.74 5:50:40.08 9.24MPH
3 Megan Helton 243 36 4 1:46:15.38 6:43:31.72 8.03MPH
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nathan Keck SRAM 265 36 1   4:22:32.32 12.3MPH
2 Peder Arneson Maplelag 211 39 2 24:31.67 4:47:03.99 11.3MPH
3 Jake Palen BRF-Apex 227 38 3 33:34.16 4:56:06.48 10.9MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Carter Mooers New York City Cranks (Part of NICA) 208 14 21   5:50:32.79 9.24MPH
2 Noah Crain 297 14 40 54:04.39 6:44:37.18 8.01MPH
3 Parker Hintz 202 15 41 56:28.15 6:47:00.94 7.96MPH
4 Ethan Israelsen Energy addicts 268 17 54 1:40:21.87 7:30:54.66 7.19MPH
5 Simon Pryor Northwest Composite Wolves 264 16 56 1:41:12.82 7:31:45.61 7.17MPH
6 Owen Hintz 203 13 59 1:50:43.50 7:41:16.29 7.02MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jake Vigesaa 236 27 10   5:19:12.05 10.2MPH
2 Bryton Frauly Globo Gym purple cobra 233 27 13 10:14.78 5:29:26.83 9.83MPH
3 Jordan Gleason 283 28 19 23:07.11 5:42:19.16 9.46MPH
4 John Geissinger 262 23 26 42:35.37 6:01:47.42 8.96MPH
5 John Ryter 292 26 30 54:30.53 6:13:42.58 8.67MPH
6 Tyler Newman 223 28 42 1:30:29.45 6:49:41.50 7.91MPH
7 Riley Burgstahler M2 271 28 44 1:35:55.74 6:55:07.79 7.80MPH
8 Ivan Schleppenbach 285 27 53 2:09:09.90 7:28:21.95 7.23MPH
9 Cole Hlebechuk Maah Daah Hey Boyz 273 26 65 2:44:21.23 8:03:33.28 6.70MPH
10 Luke Hlebechuk Maah Daah Hey Boyz 272 28 66 2:44:29.04 8:03:41.09 6.70MPH
11 Shawn Reis 258 24 76 4:35:15.29 9:54:27.34 5.45MPH
Drop Alexander Monteverde Vida Cycling Team 238 29    
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nathan Keck SRAM 265 36 1   4:22:32.32 12.3MPH
2 Peder Arneson Maplelag 211 39 2 24:31.67 4:47:03.99 11.3MPH
3 Jake Palen BRF-Apex 227 38 3 33:34.16 4:56:06.48 10.9MPH
4 Casey Bergstrom 291 35 5 33:55.47 4:56:27.79 10.9MPH
5 Alexander Thomas Buffalo Bill's Bike Shop 242 35 6 35:57.99 4:58:30.31 10.9MPH
6 Stephen Sperry GLOBO GYM PURPLE COBRAS 232 32 12 1:02:57.69 5:25:30.01 10.0MPH
7 Brandon Leverson 282 32 14 1:09:39.22 5:32:11.54 9.75MPH
8 Brady Anderson 221 31 15 1:12:28.80 5:35:01.12 9.67MPH
9 Andy Kadlec Giddy Up 246 34 20 1:24:53.68 5:47:26.00 9.33MPH
10 Scott Johnke 214 36 22 1:28:38.21 5:51:10.53 9.23MPH
11 Scott Mosbrucker 275 38 27 1:42:41.18 6:05:13.50 8.87MPH
12 Landon Leiss 206 34 29 1:46:03.30 6:08:35.62 8.79MPH
13 John Rosecrans 253 31 32 1:59:06.67 6:21:38.99 8.49MPH
14 Tyson Page 277 31 33 2:05:18.15 6:27:50.47 8.35MPH
15 Ryan Kostel 287 38 34 2:05:48.22 6:28:20.54 8.34MPH
16 Joel Porter Rad Racing 241 31 38 2:20:40.25 6:43:12.57 8.04MPH
17 Jack Hoeven 240 31 39 2:20:40.35 6:43:12.67 8.04MPH
18 Lawton Burgstahler 251 32 45 2:32:35.85 6:55:08.17 7.80MPH
19 Preston Page 279 34 48 2:49:56.94 7:12:29.26 7.49MPH
20 Joe Karvonen Karvonen Bikes 247 32 49 2:58:20.41 7:20:52.73 7.35MPH
21 Justin Hall 249 30 51 3:00:27.94 7:23:00.26 7.31MPH
22 Timothy Anderson 201 37 60 3:18:44.36 7:41:16.68 7.02MPH
23 Ben Brosseau 278 39 62 3:34:12.74 7:56:45.06 6.80MPH
24 Trevor Pollert 296 31 63 3:34:32.56 7:57:04.88 6.79MPH
25 Arthur Karvonen 248 34 64 3:35:54.12 7:58:26.44 6.77MPH
26 Jonathan Borle 280 38 67 3:41:40.00 8:04:12.32 6.69MPH
27 Thomas Grosz 288 38 69 3:54:55.34 8:17:27.66 6.51MPH
28 Derek Rostock 226 39 70 3:55:55.46 8:18:27.78 6.50MPH
29 Nick Strand 225 34 71 3:59:08.98 8:21:41.30 6.46MPH
30 James Vandenberg 234 31 72 4:17:26.96 8:39:59.28 6.23MPH
31 Cory Bringle 235 39 73 4:17:28.12 8:40:00.44 6.23MPH
32 Jacob Olson 257 38 75 5:31:54.91 9:54:27.23 5.45MPH
Drop John Butgereit 219 38    
Drop Jason Schneider Broken Spoke Racing 270 39    
Drop Owen Holmseth 284 37    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Woodbury Love The Pain 252 40 8   5:09:55.68 10.5MPH
2 Michael Backes Larsonís Cyclery 222 41 9 7:41.77 5:17:37.45 10.2MPH
3 Lucio Bavelli 261 42 16 26:27.86 5:36:23.54 9.63MPH
4 Nick Beukema 260 42 18 31:33.38 5:41:29.06 9.49MPH
5 Paulie Glatt GO PHYSIO Cycling Team 245 45 23 43:00.50 5:52:56.18 9.18MPH
6 Jaden Blake Flat Lands Cycling 266 41 24 44:21.21 5:54:16.89 9.15MPH
7 Richard Wuori Wuori's Motorsports 207 44 25 47:27.91 5:57:23.59 9.07MPH
8 Parker Scott 286 41 46 1:45:12.89 6:55:08.57 7.80MPH
9 Josh Vogel 230 41 52 2:13:05.64 7:23:01.32 7.31MPH
10 Corey Mollet 263 45 55 2:21:49.86 7:31:45.54 7.17MPH
11 Jason Vogel 231 41 58 2:27:56.16 7:37:51.84 7.08MPH
Drop Ben Suchy Larsonís Cyclery 209 42    
Drop Nathan Tracey 267 42    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Burns 701 Cycle 281 56 4   4:56:16.67 10.9MPH
2 Bob Doll 220 59 7 13:38.93 5:09:55.60 10.5MPH
3 Jason Schauer 212 50 11 25:22.43 5:21:39.10 10.1MPH
4 Geoffrey Lauinger 259 55 28 1:10:29.08 6:06:45.75 8.83MPH
5 Mark McDonald Scheels / M Squared Racing 218 51 35 1:39:35.73 6:35:52.40 8.18MPH
6 Robert Tolliver 244 59 37 1:42:28.32 6:38:44.99 8.13MPH
7 Brian Ekart 274 59 43 1:58:36.73 6:54:53.40 7.81MPH
8 Todd Monson Buffalo Bill's Bike Shop 228 59 50 2:25:08.76 7:21:25.43 7.34MPH
9 Chip Shea Ski & Bike Shop - Grand Forks, ND 239 50 61 2:55:26.80 7:51:43.47 6.87MPH
10 Lennie Steinmetz Buffalo Bill's Bike Shop 229 59 68 3:17:38.95 8:13:55.62 6.56MPH
11 Bruce Ringgenberg Berg Haus 215 55 74 4:23:00.00 9:19:16.67 5.79MPH
Top

Male 60 to 69

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Todd Schoenberner 289 60 17   5:38:57.37 9.56MPH
2 Jim Pittacora Beverly Bike 213 68 31 40:14.31 6:19:11.68 8.54MPH
3 Thomas Dosch 254 61 36 59:47.55 6:38:44.92 8.13MPH
4 Jeff Hall N/A 217 62 47 1:19:02.63 6:58:00.00 7.75MPH
5 Greg Gunderson 256 64 57 1:53:00.18 7:31:57.55 7.17MPH
Top

Male 70 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
Drop Gary Hofer 237 73    
 

25 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Lindsey Leker GPM Eliminator 317 39 1   2:51:30.12 9.10MPH
2 Monica Hawkins 311 29 2 29:31.08 3:21:01.20 7.76MPH
3 Aimee Schwartzwalter 328 44 3 40:16.99 3:31:47.11 7.37MPH
Top

Female 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Gabby Beise KGB Cycling 413 12 8   3:54:04.44 6.66MPH
Top

Female 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Isabelle Crain 450 13 7   3:41:48.70 7.03MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Monica Hawkins 311 29 2   3:21:01.20 7.76MPH
2 Natalie Wagner Me 384 26 12 1:04:52.24 4:25:53.44 5.87MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Lindsey Leker GPM Eliminator 317 39 1   2:51:30.12 9.10MPH
2 Amy Beise KGB Cycling 411 36 4 48:32.03 3:40:02.15 7.09MPH
3 Karen Wolf WOLFPACK 306 36 10 1:16:49.95 4:08:20.07 6.28MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Aimee Schwartzwalter 328 44 3   3:31:47.11 7.37MPH
2 Siri Penn 412 44 5 9:43.67 3:41:30.78 7.04MPH
3 Amy Juelson The Bone & Joint Center 374 44 6 9:43.78 3:41:30.89 7.04MPH
4 Stephanie Davenport 390 42 13 1:05:48.69 4:37:35.80 5.62MPH
5 Kendra Beers 359 42 14 1:33:15.83 5:05:02.94 5.11MPH
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amy Streeper 366 59 9   3:59:00.94 6.53MPH
2 Cheryl Crain 449 52 11 12:57.67 4:11:58.61 6.19MPH
- - Ganya Anderson 398 55    
- - Kathy Lein 430 57    
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Colter Barnett Cherry Creek Gear Shop 369 17 1   2:24:54.07 10.8MPH
2 Jairo Ramos 701 Cycle and Sport 386 46 2 4:16.33 2:29:10.40 10.5MPH
3 Jason Bartow Steffan saw and bike/Badlanders 308 43 3 6:42.75 2:31:36.82 10.3MPH
Top

Male 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ryker Zarda Team Zarda 348 12 14   2:51:11.66 9.11MPH
2 Isaac Zarda Team Zarda 349 11 36 28:22.80 3:19:34.46 7.82MPH
3 Urijah Hawkins 312 11 64 48:15.99 3:39:27.65 7.11MPH
4 James Wolf WOLFPACK 305 12 75 1:06:46.15 3:57:57.81 6.56MPH
5 Brekkin Hawkins 313 9 76 1:07:32.19 3:58:43.85 6.53MPH
6 Tyler Asprey 4LB 410 12 95 1:59:03.94 4:50:15.60 5.37MPH
7 Brocktyn Devlin 368 8 98 3:24:13.98 6:15:25.64 4.16MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Colter Barnett Cherry Creek Gear Shop 369 17 1   2:24:54.07 10.8MPH
2 Dawson McDonald Scheels 342 17 32 46:59.86 3:11:53.93 8.13MPH
3 Casey Sarvey 407 14 54 1:09:07.73 3:34:01.80 7.29MPH
4 Matthew Israelsen Energy Addicts 409 15 55 1:09:09.15 3:34:03.22 7.29MPH
5 Xavier Villalvazo Phatboys 341 13 78 1:34:44.23 3:59:38.30 6.51MPH
6 Jorge Villalvazo Phatboys 339 15 81 1:36:13.22 4:01:07.29 6.47MPH
7 Diego Villalvazo Phatboys 338 16 97 2:48:56.65 5:13:50.72 4.97MPH
- - Brody Rohrich 321 15    
- - James Lien 324 15    
- - Jake Allmendinger 326 15    
- - Aidric Gengler CVC 351 13    
- - Isaac Kline 404 15    
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Isaac Jung 420 23 8   2:40:40.12 9.71MPH
2 Nathan Sandberg Northern Improvement Co. 365 28 12 5:50.37 2:46:30.49 9.37MPH
3 Austin Mack 301 27 17 11:37.97 2:52:18.09 9.05MPH
4 Damien Symington Big Poppi Cycling 381 23 44 49:45.32 3:30:25.44 7.41MPH
5 Tyler Jager Buffalo Bill's Bike Shop 335 29 47 51:32.30 3:32:12.42 7.35MPH
6 Juan Torres CMT Biking 344 27 66 1:08:45.66 3:49:25.78 6.80MPH
7 Austin Krank 432 26 82 1:34:21.23 4:15:01.35 6.12MPH
8 Carson Steinmetz Buffalo Billís Bike Shop 345 26 85 1:38:27.71 4:19:07.83 6.02MPH
9 Nathan Staigle 382 23 90 1:45:13.16 4:25:53.28 5.87MPH
10 Andrew Dawson 363 27 93 1:53:44.87 4:34:24.99 5.68MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Adam Jones 314 36 4   2:35:29.03 10.0MPH
2 Justin Fisk Save the Maah Daah Hey! 319 34 5 1:49.08 2:37:18.11 9.92MPH
3 Ricky Symington Big Poppi Cycling 380 31 6 3:31.61 2:39:00.64 9.81MPH
4 Mike Evanoff 521 35 11 10:14.63 2:45:43.66 9.41MPH
5 Tyler Martin Team Antigua 352 35 13 13:59.47 2:49:28.50 9.20MPH
6 Erik Peterson 428 39 16 16:31.62 2:52:00.65 9.07MPH
7 Jeff Frank 378 32 18 16:51.47 2:52:20.50 9.05MPH
8 Calvin Crawford 361 30 19 17:08.40 2:52:37.43 9.04MPH
9 Cody Sletten Bird Watchers 376 37 20 17:18.11 2:52:47.14 9.03MPH
10 Austin Riopelle Big Poppi Cycling 395 30 21 17:21.29 2:52:50.32 9.03MPH
11 Benjamin Hertz 331 37 23 20:48.45 2:56:17.48 8.85MPH
12 Lance Doppler 416 37 24 22:04.26 2:57:33.29 8.79MPH
13 Ryan Duletski 360 36 25 23:12.57 2:58:41.60 8.73MPH
14 Preston Leiss 302 32 26 27:59.21 3:03:28.24 8.50MPH
15 Trevor Hendrickson 377 35 30 33:52.30 3:09:21.33 8.24MPH
16 Scott Symington Big Poppi Cycling 397 32 31 35:59.93 3:11:28.96 8.15MPH
17 Matthew Beard TD&H 448 39 37 44:54.00 3:20:23.03 7.79MPH
18 Casey Johnson 350 37 38 49:02.93 3:24:31.96 7.63MPH
19 Justin Doubek 423 32 39 52:52.90 3:28:21.93 7.49MPH
20 Adam Lee 318 35 40 53:28.02 3:28:57.05 7.47MPH
21 Cameron Battagler 387 33 42 54:45.24 3:30:14.27 7.42MPH
22 Jonathan Martin 354 37 43 54:48.53 3:30:17.56 7.42MPH
23 Joshua Booth 433 39 45 56:16.70 3:31:45.73 7.37MPH
24 Martin Johnson Buffalo Bill's Bike Shop 356 31 56 58:46.35 3:34:15.38 7.28MPH
25 Justin Helfrich 304 33 57 1:00:32.12 3:36:01.15 7.22MPH
26 Cody Testroet 405 32 60 1:02:28.90 3:37:57.93 7.16MPH
27 Kent Leben KGB Cycling 403 38 63 1:03:49.92 3:39:18.95 7.11MPH
28 Ricky Carns 379 36 65 1:10:00.48 3:45:29.51 6.92MPH
29 Trevor Hawkins 310 33 77 1:23:15.40 3:58:44.43 6.53MPH
30 Kyle Milam 446 32 79 1:24:20.09 3:59:49.12 6.50MPH
31 Charlie Lewis Speed The Light 447 37 80 1:24:43.82 4:00:12.85 6.49MPH
32 Justin Popovich Big Poppi Cycling 394 31 89 1:47:45.57 4:23:14.60 5.93MPH
33 Justin Berger 385 33 92 1:55:01.07 4:30:30.10 5.77MPH
34 Levi Asprey 4LB 408 39 96 2:14:46.60 4:50:15.63 5.37MPH
35 Kody Devlin 367 35 99 3:39:56.72 6:15:25.75 4.16MPH
- - Joey Kjelshus 389 37    
- - Ben Brick EXTRA LEGENDARY 400 35    
Drop Mark Hanson N/A 388 37    
Drop Kelly Sykora 431 32    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jairo Ramos 701 Cycle and Sport 386 46 2   2:29:10.40 10.5MPH
2 Jason Bartow Steffan saw and bike/Badlanders 308 43 3 2:26.42 2:31:36.82 10.3MPH
3 Lucas Doppler 415 40 7 9:50.72 2:39:01.12 9.81MPH
4 Ross Lagasse 358 43 10 15:40.40 2:44:50.80 9.46MPH
5 Brian Sitz 309 47 15 22:36.49 2:51:46.89 9.08MPH
6 Denny Schatzle 316 40 22 26:41.48 2:55:51.88 8.87MPH
7 Steve Drewlo 315 43 28 36:21.60 3:05:32.00 8.41MPH
8 Derrick Fehr 320 49 29 36:55.75 3:06:06.15 8.38MPH
9 Marty McDonald Scheels 343 47 33 42:45.47 3:11:55.87 8.13MPH
10 Joe Elsberry 419 40 35 47:37.28 3:16:47.68 7.93MPH
11 Bryan Bakke Team Metalheads 422 49 49 1:04:09.69 3:33:20.09 7.31MPH
12 Joshua Abrahamson Metalheads 391 45 50 1:04:09.79 3:33:20.19 7.31MPH
13 Chis Nyhus None 357 41 53 1:04:39.85 3:33:50.25 7.30MPH
14 Brandon Beise KGB Cycling 414 41 67 1:24:55.13 3:54:05.53 6.66MPH
15 Nick Knight Cherry Creek Gear Shop 371 43 70 1:26:59.60 3:56:10.00 6.61MPH
16 Juan Caloca CMT Biking 355 40 71 1:27:25.51 3:56:35.91 6.59MPH
17 Anthony Maher 372 48 84 1:48:16.63 4:17:27.03 6.06MPH
18 William Murtha 421 46 87 1:50:33.10 4:19:43.50 6.01MPH
19 Henry Berry All Spoked Up 406 48 94 2:16:01.13 4:45:11.53 5.47MPH
20 Corey Jorissen 340 42 100 4:17:14.84 6:46:25.24 3.84MPH
- - Aaron Rohrich 322 42    
- - David Lien 323 48    
- - Mike Allmendinger 325 47    
- - Peter Zarda Team Zarda 347 43    
- - Stewart Kline 401 41    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Irsfeld Badlanders Bicycle Club 332 56 9   2:42:58.77 9.57MPH
2 Lee "nacho Libr Etter Stroke Survivor MTB Team - Every ride is a win 330 56 27 21:52.76 3:04:51.53 8.44MPH
3 Chad Schwartzwalter 329 50 46 48:48.18 3:31:46.95 7.37MPH
4 Michael Boyce 375 52 48 49:43.36 3:32:42.13 7.33MPH
5 Guy Dawson 362 54 61 55:14.92 3:38:13.69 7.15MPH
6 Mike Fransen 370 51 69 1:13:00.40 3:55:59.17 6.61MPH
7 Kevin Chapman 353 55 72 1:13:53.78 3:56:52.55 6.59MPH
8 Dana Middleton Dana Middleton Photography 327 54 74 1:14:23.89 3:57:22.66 6.57MPH
9 Stuart Symington Big Poppi Cycling 383 52 83 1:34:05.05 4:17:03.82 6.07MPH
10 Bill Steinmetz Buffalo Bills Bike Shop 334 56 86 1:36:09.63 4:19:08.40 6.02MPH
11 Steven Santos 364 54 88 1:37:08.99 4:20:07.76 6.00MPH
12 Michael Wagner 396 58 91 1:42:54.62 4:25:53.39 5.87MPH
- - Larry Boeck 393 58    
- - Evan Anderson 399 57    
- - Marvin Lein 429 57    
Top

Male 60 to 69

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Gerry Gunderson 392 63 34   3:13:36.20 8.06MPH
2 Tim Holte 418 63 41 15:27.21 3:29:03.41 7.46MPH
3 Jim Wolf 307 60 51 20:06.78 3:33:42.98 7.30MPH
4 Arne Graff 333 66 52 20:07.72 3:33:43.92 7.30MPH
5 Phil Helfrich Larsonís Cyclery 303 61 58 22:25.54 3:36:01.74 7.22MPH
6 Brian P Johnson 417 61 59 23:02.83 3:36:39.03 7.20MPH
7 Jim Anderson 336 69 62 24:47.39 3:38:23.59 7.14MPH
8 Jay Kost 373 61 68 41:15.12 3:54:51.32 6.64MPH
9 Lon Anderson 337 60 73 43:38.35 3:57:14.55 6.58MPH
Top

Male 70 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
- - Murray Kline 402 72    
 

13 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Micah Beukema 549 40 1   1:22:55.86 9.48MPH
2 Sophie Juelson The Bone & Joint Center 538 13 2 0:12.99 1:23:08.85 9.45MPH
3 Mia Juelson The Bone & Joint Center 539 11 3 3:39.62 1:26:35.48 9.08MPH
Top

Female 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mia Juelson The Bone & Joint Center 539 11 3   1:26:35.48 9.08MPH
2 Samantha Southam 570 12 13 23:44.46 1:50:19.94 7.12MPH
3 Charlotte Nyhus 531 11 17 1:00:49.24 2:27:24.72 5.33MPH
4 Kari Penn 558 11 18 1:00:49.28 2:27:24.76 5.33MPH
5 Kaidra Freebury Team Kyle 575 12 23 1:08:41.45 2:35:16.93 5.06MPH
Top

Female 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sophie Juelson The Bone & Joint Center 538 13 2   1:23:08.85 9.45MPH
2 Jacee Erickson 535 13 6 12:15.12 1:35:23.97 8.24MPH
3 Olivia Johnson #2fit2quit 204 18 8 12:55.89 1:36:04.74 8.18MPH
4 Cammie Veldkamp 701 Apparel 546 15 15 29:46.54 1:52:55.39 6.96MPH
- - Addison Elsbernd 580 13    
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Karrie Leiss 564 29 11   1:49:19.04 7.19MPH
2 Jessica Kessel 568 29 12 0:00.28 1:49:19.32 7.19MPH
3 Mariah Doubek 573 29 24 46:03.70 2:35:22.74 5.06MPH
4 Jayden White Owl 582 26 27 1:15:04.91 3:04:23.95 4.26MPH
- - Jessica Tucker 581 29    
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Niki Maier 563 30 4   1:28:32.11 8.88MPH
2 Rhonda Floyd 534 35 5 1:35.83 1:30:07.94 8.72MPH
3 Katie Johnke 514 33 9 10:53.71 1:39:25.82 7.91MPH
4 Sharlee Trevithick 544 38 10 15:57.24 1:44:29.35 7.52MPH
5 Shauna Stringer 537 33 14 21:58.06 1:50:30.17 7.11MPH
6 Elena Torres CMT Biking 523 34 20 59:29.85 2:28:01.96 5.31MPH
7 Karissa Meiers CMT Biking 516 31 21 59:39.98 2:28:12.09 5.30MPH
8 Samantha Craigo 526 35 25 1:13:28.90 2:42:01.01 4.85MPH
- - Ashley Evanoff 346 36    
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Micah Beukema 549 40 1   1:22:55.86 9.48MPH
2 Robyn Deyo 536 42 7 12:33.76 1:35:29.62 8.23MPH
3 Michelle Nyhus 529 40 19 1:04:35.27 2:27:31.13 5.33MPH
4 Maria Torres CMT Biking 524 40 22 1:05:58.15 2:28:54.01 5.28MPH
5 Meghan Bartz 541 40 26 1:39:42.49 3:02:38.35 4.30MPH
- - Alicia Kline 555 40    
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Diane Schermerhorn 518 57 16   1:58:15.58 6.65MPH
Top

Female 60 to 69

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
- - Bonnie Glasser 554 66    
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Timothy Kessel 569 30 1   1:14:21.10 10.6MPH
2 Eric Volk Team Volk 556 40 2 2:10.04 1:16:31.14 10.3MPH
3 Joel Maier 562 29 3 2:26.32 1:16:47.42 10.2MPH
Top

Male 7 and Under

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Elliot Fisk Save the Maah Daah Hey 510 7 37   1:59:31.26 6.58MPH
2 Brady Jensen 566 7 41 3:23.47 2:02:54.73 6.39MPH
3 Wyatt Paterson 502 7 47 10:04.84 2:09:36.10 6.06MPH
4 Jacob Jensen 567 6 49 25:50.71 2:25:21.97 5.41MPH
Top

Male 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Payton Jones 506 12 4   1:22:44.54 9.50MPH
2 Trent Hammitt 503 11 14 8:19.15 1:31:03.69 8.63MPH
3 Levi Johnke 513 9 22 16:41.21 1:39:25.75 7.91MPH
4 William Fisk Save the Maah Daah Hey! 508 9 23 17:27.17 1:40:11.71 7.84MPH
5 Greyson Froseth Team Kyle 577 9 25 22:04.27 1:44:48.81 7.50MPH
6 Henrik Evanoff 520 11 33 34:09.25 1:56:53.79 6.72MPH
7 Ryden Jahnke 519 12 36 35:31.01 1:58:15.55 6.65MPH
8 Max Southam 276 8 39 40:01.59 2:02:46.13 6.40MPH
9 Tyler Whipple 425 9 42 40:39.27 2:03:23.81 6.37MPH
10 William Steidler 552 8 44 40:53.73 2:03:38.27 6.36MPH
11 Vaughn Craigo 522 10 52 1:19:10.87 2:41:55.41 4.85MPH
- - Wyatt Elsbernd 424 11    
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bode Barnett Cherry Creek Gear Shop 532 13 5   1:24:28.77 9.30MPH
2 Gavin Geis 505 16 8 0:31.16 1:24:59.93 9.25MPH
3 Sam Brendel Looking Glass Cabinetry Bikers 561 16 9 1:11.08 1:25:39.85 9.18MPH
4 Samuel Beukema 550 15 12 5:13.19 1:29:41.96 8.76MPH
5 Levi Trevithick 542 14 24 19:10.41 1:43:39.18 7.58MPH
6 Clare Seigfreid 511 14 46 41:03.64 2:05:32.41 6.26MPH
- - Matthew Kline 553 13    
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Joel Maier 562 29 3   1:16:47.42 10.2MPH
2 Logan Brierley Team Kyle 579 22 27 28:14.94 1:45:02.36 7.48MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Timothy Kessel 569 30 1   1:14:21.10 10.6MPH
2 Chris Jenkins 586 33 13 16:05.51 1:30:26.61 8.69MPH
3 Jack Freebury Team Kyle 576 38 21 23:57.92 1:38:19.02 7.99MPH
4 Jeff Froseth Team Kyle / Val's Cyclery 574 37 26 30:28.36 1:44:49.46 7.50MPH
5 Ross Steidler 551 38 45 49:17.62 2:03:38.72 6.36MPH
6 Burkley Jensen 565 38 50 1:11:01.20 2:25:22.30 5.41MPH
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Eric Volk Team Volk 556 40 2   1:16:31.14 10.3MPH
2 Timothy Volk 557 43 6 7:58.57 1:24:29.71 9.30MPH
3 Jeremy Ludlum 533 45 17 18:49.18 1:35:20.32 8.24MPH
4 Jack Brendel Looking Glass Cabinetry Bikers 560 44 20 21:33.35 1:38:04.49 8.01MPH
5 Steve Veldkamp 701 Apparel 545 40 31 36:24.35 1:52:55.49 6.96MPH
6 Jason Wells 572 47 32 36:50.70 1:53:21.84 6.93MPH
7 Josh Whipple 426 40 43 46:53.17 2:03:24.31 6.37MPH
8 Dustin Paterson 501 40 48 53:05.10 2:09:36.24 6.06MPH
9 Jeremiah Penn 559 45 51 1:11:22.82 2:27:53.96 5.31MPH
- - Matthew Elsbernd 427 42    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Bosch 543 59 7   1:24:57.63 9.25MPH
2 Charlie Schau none 548 58 10 1:35.05 1:26:32.68 9.08MPH
3 Jeffrey Hanson 530 58 11 2:05.06 1:27:02.69 9.03MPH
4 Bryan Hammitt 504 50 15 6:06.49 1:31:04.12 8.63MPH
5 Charles Melcher none 517 56 16 6:23.32 1:31:20.95 8.60MPH
6 Jesus Rodriguez 547 50 18 10:23.36 1:35:20.99 8.24MPH
7 Donald Rowell MFD 512 58 19 12:14.20 1:37:11.83 8.09MPH
8 V. Todd Unruh 509 59 34 32:55.21 1:57:52.84 6.67MPH
9 Reeve Southam 571 51 40 37:57.06 2:02:54.69 6.39MPH
Top

Male 60 to 69

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bryan Foster None 507 63 28   1:46:45.03 7.36MPH
2 Rick Berg 528 61 29 3:35.34 1:50:20.37 7.12MPH
3 Craig McKay 527 60 30 3:37.03 1:50:22.06 7.12MPH
4 Dan Dasovick 515 61 38 14:24.84 2:01:09.87 6.49MPH
- - Rich Brierley Team Kyle 578 62    
Top

Male 70 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Warren Martin 525 74 35   1:58:13.64 6.65MPH

*Overall place within gender.