Left Banner
 
 

CHAFE Gran Fondo

Overall Finish List

September 11, 21


Accurate Results | Every Time Competitive Timing
CHAFE 150 Male Finishers
CHAFE 100 Female Finishers
CHAFE 100 Male Finishers
CHAFE 80 Female Finishers
CHAFE 80 Male Finishers
CHAFE 40 Female Finishers
CHAFE 40 Male Finishers
CHAFE 25 Female Finishers
CHAFE 25 Male Finishers

CHAFE 150

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jenna Hernandez Spokane WA 108 27 F 1/2:20-29   7:54:27.99 8:13:33.69 19:05.70 19.0mph
2 Becky Callister Eagle ID 121 54 F 1/1:50-59 15:36.88 8:10:04.87 8:13:34.62 3:29.75 18.4mph
3 Marjolein Groot Nibbelink Sandpoint ID 71 33 F 1/1:30-39 2:15:59.15 10:10:27.14 10:13:54.46 3:27.32 14.7mph
4 Kim Flaherty Seattle WA 7 48 F 1/2:40-49 2:21:34.92 10:16:02.91 10:58:48.78 42:45.87 14.6mph
5 Amber Brunner Austin TX 167 28 F 2/2:20-29 4:23:07.02 12:17:35.01 12:40:58.96 23:23.95 12.2mph
6 Melonie Koenig Sandpoint ID 12 41 F 2/2:40-49 4:44:36.91 12:39:04.90 12:53:07.23 14:02.33 11.9mph
DNF Alin Moss 109 46 F /2:40-49       12:15.49  
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anton Toth Spokane WA 146 41 M 1/5:40-49   7:29:10.61 7:34:25.95 5:15.34 20.0mph
2 Clint Mason Spokane WA 149 28 M 1/2:20-29 0:01.22 7:29:11.83 7:34:25.78 5:13.95 20.0mph
3 Christopher Morris Concord CA 84 58 M 1/11:50-59 2:06.91 7:31:17.52 7:50:25.15 19:07.63 19.9mph
4 Tyler Sudweeks Liberty Lake WA 143 39 M 1/8:30-39 12:12.29 7:41:22.90 7:46:37.54 5:14.64 19.5mph
5 Derek Carter Liberty Lake WA 142 46 M 2/5:40-49 12:13.34 7:41:23.95 7:46:37.61 5:13.66 19.5mph
6 Jake Brooks Spokane WA 163 32 M 2/8:30-39 12:30.18 7:41:40.79 8:00:52.43 19:11.64 19.5mph
7 Joseph Nye Spokane WA 136 20 M 2/2:20-29 12:36.42 7:41:47.03 8:00:51.98 19:04.95 19.5mph
8 Alexander Herr Spokane WA 91 45 M 3/5:40-49 25:15.68 7:54:26.29 8:13:31.42 19:05.13 19.0mph
9 Christopher Wagner Sandpoint ID 27 58 M 2/11:50-59 36:53.78 8:06:04.39 8:06:07.72 0:03.33 18.5mph
10 Tyler Ives Spokane WA 147 33 M 3/8:30-39 1:10:12.51 8:39:23.12 8:44:40.53 5:17.41 17.3mph
11 Bob Fisher Spokane WA 83 65 M 1/8:60-69 1:19:46.93 8:48:57.54 9:08:08.14 19:10.60 17.0mph
12 Scott Starbuck Spokane WA 123 57 M 3/11:50-59 1:19:47.36 8:48:57.97 9:08:07.95 19:09.98 17.0mph
13 Johnny Gregg Rathdrum ID 15 56 M 4/11:50-59 1:24:33.96 8:53:44.57 8:55:17.89 1:33.32 16.9mph
14 Nathan Cope Liberty Lake WA 141 35 M 4/8:30-39 1:27:13.11 8:56:23.72 9:03:48.57 7:24.85 16.8mph
15 Neil Morrison Seattle WA 166 55 M 5/11:50-59 1:31:54.24 9:01:04.85 9:16:29.59 15:24.74 16.6mph
16 Bradley Bleck Spokane WA 82 63 M 2/8:60-69 1:38:35.33 9:07:45.94 9:26:52.89 19:06.95 16.4mph
17 Bryce Rasmussen Spokane WA 133 32 M 5/8:30-39 1:57:04.17 9:26:14.78 9:26:57.16 0:42.38 15.9mph
18 Brian Flaherty 8 49 M 4/5:40-49 2:46:51.87 10:16:02.48 10:58:48.58 42:46.10 14.6mph
19 Brad Williams Sandpoint ID 74 63 M 3/8:60-69 2:51:53.45 10:21:04.06 10:21:11.95 0:07.89 14.5mph
20 Todd Craigie Coeur D'Alene ID 70 51 M 6/11:50-59 2:59:53.52 10:29:04.13 10:45:50.75 16:46.62 14.3mph
21 Shakie Doe-Williams Seattle WA 158 31 M 6/8:30-39 3:06:02.38 10:35:12.99 10:53:38.49 18:25.50 14.2mph
22 Jay Buck Sandpoint ID 66 57 M 7/11:50-59 3:08:40.80 10:37:51.41 10:38:36.25 0:44.84 14.1mph
23 Dave MacKlin Missoula MT 51 54 M 8/11:50-59 3:11:35.91 10:40:46.52 11:00:00.52 19:14.00 14.0mph
24 Jeffrey Bell Newport WA 76 66 M 4/8:60-69 3:12:16.44 10:41:27.05 10:41:27.05 14.0mph
25 Paul Brunton Spokane WA 131 69 M 5/8:60-69 3:16:35.43 10:45:46.04 10:45:50.54 0:04.50 13.9mph
26 Jamie Sutherlin Spoane WA 129 68 M 6/8:60-69 3:16:36.17 10:45:46.78 10:45:50.60 0:03.82 13.9mph
27 Hans Wildebush Denver CO 139 36 M 7/8:30-39 3:26:34.03 10:55:44.64 10:57:15.15 1:30.51 13.7mph
28 Robert Mallory Hayden Lake ID 150 60 M 7/8:60-69 3:28:11.76 10:57:22.37 11:10:55.14 13:32.77 13.7mph
29 Nathan Been Tacoma WA 145 52 M 9/11:50-59 3:45:36.98 11:14:47.59 11:15:05.21 0:17.62 13.3mph
30 Noah Hanson Seattle WA 89 35 M 8/8:30-39 3:50:28.96 11:19:39.57 11:44:38.64 24:59.07 13.2mph
31 Mark Tolman Pullman WA 56 42 M 5/5:40-49 3:59:36.24 11:28:46.85 11:37:52.77 9:05.92 13.1mph
32 Andrew Kee Sagle ID 32 68 M 8/8:60-69 4:05:19.15 11:34:29.76 11:37:51.73 3:21.97 13.0mph
33 John Keegan 31 17 M 1/1: 1-19 4:47:35.59 12:16:46.20 12:41:01.71 24:15.51 12.2mph
34 Kim Woodruff Sandpoint ID 79 59 M 10/11:50-59 5:20:05.76 12:49:16.37 13:07:41.86 18:25.49 11.7mph
35 William Stotts Nine Mile Fls WA 113 51 M 11/11:50-59 5:26:45.37 12:55:55.98 13:17:21.12 21:25.14 11.6mph
DNF James Murray Spokane WA 1 36 M /8:30-39       3:22.87  
DNF Alan Hall Missoula MT 2 57 M /11:50-59       4:51.13  
DNF Jordan Peters Spokane WA 148 30 M /8:30-39       5:13.80  
DNF Donald Duffy Hayden ID 153 63 M /8:60-69       0:41.40  
Top  

CHAFE 100

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cathy Stephens-Hanson Coeur D Alene ID 35 52 F 1/1:50-59   6:04:08.74 6:12:56.57 8:47.83 16.5mph
2 Tracy Simmons Pullman WA 57 39 F 1/2:30-39 1:18:46.82 7:22:55.56 7:27:55.93 5:00.37 13.5mph
3 Alana Pulay 72 40 F 1/1:40-49 1:57:16.83 8:01:25.57 8:06:21.20 4:55.63 12.5mph
4 Jenny Robertson Seattle WA 88 33 F 2/2:30-39 2:31:57.07 8:36:05.81 8:41:02.24 4:56.43 11.6mph
DNF Ramona Higashi Cheney WA 125 44 F /1:40-49       3:36.78  
DNF Hailey Higashi 126 22 F /0:20-29       3:39.75  
DNF Marcia Matson Auburn WA 165 37 F /2:30-39       0:00.25  
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Scott Richardson Hope ID 14 42 M 1/5:40-49   5:18:23.25 5:26:56.81 8:33.56 18.8mph
2 Avery Creveling-Hughes Newman Lake WA 155 21 M 1/4:20-29 1:01:47.52 6:20:10.77 6:23:33.61 3:22.84 15.8mph
3 Brian Dilley Holladay UT 162 37 M 1/7:30-39 1:07:58.35 6:26:21.60 6:44:59.81 18:38.21 15.5mph
4 Cole Meckle Rochester WA 112 51 M 1/6:50-59 1:09:28.29 6:27:51.54 6:36:04.98 8:13.44 15.5mph
5 David Dapelo Snohomish WA 110 39 M 2/7:30-39 1:10:05.98 6:28:29.23 6:36:43.69 8:14.46 15.4mph
6 Gregory Nay Valleyford WA 20 68 M 1/1:60-69 1:12:27.16 6:30:50.41 6:34:37.69 3:47.28 15.4mph
7 Paul Ignat Kirkland WA 10 46 M 2/5:40-49 1:38:23.16 6:56:46.41 7:05:20.86 8:34.45 14.4mph
8 Ioan Tulai Bothell WA 9 39 M 3/7:30-39 1:38:25.20 6:56:48.45 7:05:20.18 8:31.73 14.4mph
9 Daniel Bartlett Sandpoint ID 52 54 M 2/6:50-59 1:41:40.05 7:00:03.30 7:05:22.25 5:18.95 14.3mph
10 Luke Jensen Sandpoint ID 18 33 M 4/7:30-39 2:02:03.47 7:20:26.72 7:21:53.75 1:27.03 13.6mph
11 Jeff Tiedemann Newberg OR 40 50 M 3/6:50-59 2:07:35.25 7:25:58.50 7:30:22.80 4:24.30 13.5mph
12 Robert Bean Lynnwood WA 154 57 M 4/6:50-59 2:07:36.64 7:25:59.89 7:30:21.44 4:21.55 13.5mph
13 Andrew Muncherian Medical Lake WA 75 29 M 2/4:20-29 2:15:25.51 7:33:48.76 7:42:38.19 8:49.43 13.2mph
14 Eric Dom Pullman WA 73 48 M 3/5:40-49 2:43:07.49 8:01:30.74 8:06:21.20 4:50.46 12.5mph
15 Luke Wilson Spokane Valley WA 171 23 M 3/4:20-29 2:46:19.77 8:04:43.02 8:18:25.55 13:42.53 12.4mph
16 Michael Rourke Moscow ID 61 53 M 5/6:50-59 3:14:16.59 8:32:39.84 8:38:15.81 5:35.97 11.7mph
17 Alan Waidmann Seattle WA 90 29 M 4/4:20-29 3:17:44.88 8:36:08.13 8:41:08.21 5:00.08 11.6mph
18 Daniel Bascom Seattle WA 92 32 M 5/7:30-39 3:17:47.53 8:36:10.78 8:41:08.89 4:58.11 11.6mph
19 William Greene Moscow ID 62 53 M 6/6:50-59 3:19:53.03 8:38:16.28 8:38:16.28 11.6mph
20 Travis Conn Spokane WA 111 41 M 4/5:40-49 3:20:13.47 8:38:36.72 8:48:00.39 9:23.67 11.6mph
21 Matt Carroll Spokane WA 157 36 M 6/7:30-39 4:10:41.71 9:29:04.96 9:39:17.66 10:12.70 10.5mph
22 Benjamin Radoslovich Spokane WA 151 39 M 7/7:30-39 4:10:43.24 9:29:06.49 9:39:18.12 10:11.63 10.5mph
23 Erik Kettenton Spokane Valley WA 152 41 M 5/5:40-49 4:10:43.49 9:29:06.74 9:39:17.78 10:11.04 10.5mph
DNF Andrei Dan Bothell WA 11 45 M /5:40-49       8:35.44  
Top  

CHAFE 80

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jenessa Johns Sandpoint ID 28 42 F 1/5:40-49   5:04:38.64 5:07:28.05 2:49.41 15.8mph
2 Leanna Lynch Santa Monica CA 87 31 F 1/2:30-39 28:45.30 5:33:23.94 5:42:34.47 9:10.53 14.4mph
3 Yulia Kiseleva Seattle WA 164 36 F 2/2:30-39 49:15.99 5:53:54.63 6:01:25.19 7:30.56 13.6mph
4 Juliann Dodds Moses Lake WA 4 59 F 1/4:50-59 1:00:42.41 6:05:21.05 6:25:26.52 20:05.47 13.1mph
5 Kym Sears Sandpoint ID 68 42 F 2/5:40-49 1:11:59.03 6:16:37.67 6:27:06.09 10:28.42 12.7mph
6 Mary Jo Shaw Coeur Dalene ID 93 63 F 1/4:60-69 1:29:09.02 6:33:47.66 6:48:38.84 14:51.18 12.2mph
7 Nicola McLachlan Coeur D 'Alene ID 176 49 F 3/5:40-49 1:29:09.09 6:33:47.73 6:48:39.80 14:52.07 12.2mph
8 Emma Hustis Sandpoint ID 115 26 F 1/1:20-29 1:46:25.53 6:51:04.17 6:54:23.40 3:19.23 11.7mph
9 Elizabeth Wagner Sandpoint ID 116 40 F 4/5:40-49 1:46:26.99 6:51:05.63 6:54:23.04 3:17.41 11.7mph
10 Sheila Brunton Spokane WA 130 68 F 2/4:60-69 2:47:47.02 7:52:25.66 8:06:17.87 13:52.21 10.2mph
11 Rebecca Kemp Bonners Ferry ID 177 50 F 2/4:50-59 2:51:06.34 7:55:44.98 8:06:28.72 10:43.74 10.1mph
12 Paula Sutherlin Spokane WA 128 68 F 3/4:60-69 3:01:39.96 8:06:18.60 8:06:18.60 9.87mph
13 Suzanne Flanary Eureka MT 96 68 F 4/4:60-69 3:09:51.08 8:14:29.72 8:30:07.74 15:38.02 9.71mph
14 Fawn Coussens Seattle WA 26 49 F 5/5:40-49 4:04:36.59 9:09:15.23 9:34:49.01 25:33.78 8.74mph
15 Anne Ensminger Seattle WA 41 53 F 3/4:50-59 4:04:39.30 9:09:17.94 9:34:50.00 25:32.06 8.74mph
16 Roberta McMichael Seattle WA 29 53 F 4/4:50-59 4:30:11.04 9:34:49.68 9:34:49.68 8.35mph
DNF Barb Hvizdak Eureka MT 99 62 F /4:60-69       15:32.55  
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeremy Sears Sandpoint ID 67 37 M 1/3:30-39   4:23:19.00 4:23:19.00 18.2mph
2 Scott Nye 137 59 M 1/2:50-59 36:21.95 4:59:40.95 5:10:23.69 10:42.74 16.0mph
3 Don Hicks Sandpoint ID 174 61 M 1/14:60-69 41:04.91 5:04:23.91 5:14:47.91 10:24.00 15.8mph
4 Matt Elich Bellinghame WA 124 66 M 2/14:60-69 52:45.22 5:16:04.22 5:17:21.83 1:17.61 15.2mph
5 Ben Werner Spokane WA 127 33 M 2/3:30-39 57:24.56 5:20:43.56 5:29:58.46 9:14.90 15.0mph
6 Peter Cook Coeur D Alene ID 161 68 M 3/14:60-69 1:29:42.31 5:53:01.31 6:09:05.18 16:03.87 13.6mph
7 Steve McGeehan Moscow ID 160 66 M 4/14:60-69 1:29:45.19 5:53:04.19 6:09:05.82 16:01.63 13.6mph
8 Eric Paull Sandpoint ID 80 61 M 5/14:60-69 1:31:52.25 5:55:11.25 6:04:21.71 9:10.46 13.5mph
9 Mark Buesher 106 60 M 6/14:60-69 1:41:42.77 6:05:01.77 6:25:27.14 20:25.37 13.1mph
10 Gary Ash Moses Lake WA 170 69 M 7/14:60-69 1:41:43.14 6:05:02.14 6:25:26.86 20:24.72 13.1mph
11 Mike Dodds Moses Lake WA 5 60 M 8/14:60-69 1:41:44.87 6:05:03.87 6:25:26.54 20:22.67 13.1mph
12 Matt Fitterer Spokane Valley WA 19 63 M 9/14:60-69 1:47:02.21 6:10:21.21 6:37:25.47 27:04.26 13.0mph
13 Tim Ensley Colfax WA 122 65 M 10/14:60-69 2:07:09.19 6:30:28.19 6:36:48.62 6:20.43 12.3mph
14 Robin Shaw 94 63 M 11/14:60-69 2:10:24.60 6:33:43.60 6:48:40.02 14:56.42 12.2mph
15 Scott McCardell Hayden ID 175 58 M 2/2:50-59 2:29:53.83 6:53:12.83 7:06:54.52 13:41.69 11.6mph
16 Woody Sherwood Sandpoint ID 107 67 M 12/14:60-69 3:24:46.40 7:48:05.40 8:06:33.03 18:27.63 10.3mph
17 Christopher Fox Stevensville MT 58 66 M 13/14:60-69 3:51:10.27 8:14:29.27 8:30:12.55 15:43.28 9.71mph
18 Alan Young Wendell ID 3 70 M 1/1:70-79 3:51:11.67 8:14:30.67 8:30:10.19 15:39.52 9.71mph
19 Pat Flanary Eureka MT 97 69 M 14/14:60-69 3:51:13.18 8:14:32.18 8:30:06.93 15:34.75 9.71mph
20 Colin Davis Spokane WA 159 39 M 3/3:30-39 3:54:29.15 8:17:48.15 8:27:06.67 9:18.52 9.64mph
Top  

CHAFE 40

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brenda Parnell Bayview ID 104 58 F 1/6:50-59   2:12:04.90 2:12:08.39 0:03.49 18.2mph
2 Christina Nye Spokane WA 138 55 F 2/6:50-59 9:46.81 2:21:51.71 2:22:07.75 0:16.04 16.9mph
3 Julie Johnston Kent WA 77 44 F 1/4:40-49 12:08.49 2:24:13.39 2:25:24.38 1:10.99 16.6mph
4 Meghan Steele Olympia WA 209 37 F 1/4:30-39 13:11.78 2:25:16.68 2:25:35.41 0:18.73 16.5mph
5 Claudette Kenmir Spokane WA 43 60 F 1/6:60-69 17:55.70 2:30:00.60 2:30:14.11 0:13.51 16.0mph
6 Cathy Starkey Sandpoint ID 45 49 F 2/4:40-49 19:28.05 2:31:32.95 2:31:46.39 0:13.44 15.8mph
7 Jenna Chasse 64 35 F 2/4:30-39 23:51.51 2:35:56.41 2:36:03.54 0:07.13 15.4mph
8 Suzy James Sagle ID 195 49 F 3/4:40-49 40:09.54 2:52:14.44 2:52:29.95 0:15.51 13.9mph
9 Elana Westphal Sandpoint ID 59 62 F 2/6:60-69 41:19.91 2:53:24.81 2:53:33.93 0:09.12 13.8mph
10 Carrie Clayton Sandpoint ID 21 52 F 3/6:50-59 44:47.45 2:56:52.35 3:02:20.37 5:28.02 13.6mph
11 Adrienne Grau-Cooper Seattle WA 25 49 F 4/4:40-49 53:46.89 3:05:51.79 3:06:12.39 0:20.60 12.9mph
12 Susan Allen Sagle ID 190 58 F 4/6:50-59 57:38.26 3:09:43.16 3:09:58.63 0:15.47 12.7mph
13 Mona Bleeker Steamboat Rk IA 34 66 F 3/6:60-69 1:12:20.14 3:24:25.04 3:28:39.03 4:13.99 11.7mph
14 Tara Krause Spokane WA 134 33 F 3/4:30-39 1:15:20.94 3:27:25.84 3:27:51.85 0:26.01 11.6mph
15 Joan Bertram Moses Lake WA 55 61 F 4/6:60-69 1:16:14.01 3:28:18.91 3:28:37.56 0:18.65 11.5mph
16 Sandra Frank Sandpoint ID 36 62 F 5/6:60-69 1:28:46.15 3:40:51.05 3:40:57.04 0:05.99 10.9mph
17 Laura Henning Missoula MT 200 53 F 5/6:50-59 1:28:49.86 3:40:54.76 3:49:45.20 8:50.44 10.9mph
18 Emily Greenwald Missoula MT 198 55 F 6/6:50-59 1:28:50.32 3:40:55.22 3:49:45.43 8:50.21 10.9mph
19 Katlyn Krystinak 193 36 F 4/4:30-39 1:30:03.05 3:42:07.95 3:42:34.18 0:26.23 10.8mph
20 Heidi Dorman 210 63 F 6/6:60-69 1:55:08.50 4:07:13.40 4:07:25.68 0:12.28 9.71mph
DNF Tracey Gianelli Seattle WA 39 59 F /6:50-59       0:38.52  
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nate Wilson 172 20 M 1/2:20-29   2:09:58.73 2:10:16.06 0:17.33 18.5mph
2 Spencer Swerin Sandpoint ID 49 30 M 1/2:30-39 9:46.88 2:19:45.61 2:21:12.14 1:26.53 17.2mph
3 Buford Pate Rogers AR 30 55 M 1/7:50-59 10:16.09 2:20:14.82 2:20:26.32 0:11.50 17.1mph
4 Joe Letourneau Spokane WA 44 65 M 1/9:60-69 20:13.71 2:30:12.44 2:30:27.19 0:14.75 16.0mph
5 Glenn Wilson 173 57 M 2/7:50-59 20:35.95 2:30:34.68 2:30:50.40 0:15.72 15.9mph
6 Bob Starkey Colbert WA 46 64 M 2/9:60-69 21:34.90 2:31:33.63 2:31:48.17 0:14.54 15.8mph
7 Jeremy James 196 51 M 3/7:50-59 22:38.60 2:32:37.33 2:32:54.51 0:17.18 15.7mph
8 Martin Andrews Sandpoint ID 211 48 M 1/2:40-49 23:42.62 2:33:41.35 2:33:48.34 0:06.99 15.6mph
9 Tr Page Sandpoint ID 212 41 M 2/2:40-49 23:42.81 2:33:41.54 2:33:48.50 0:06.96 15.6mph
10 David Keyes Sandpoint ID 118 58 M 4/7:50-59 24:11.34 2:34:10.07 2:34:39.46 0:29.39 15.6mph
11 George Deland Sandpoint ID 47 65 M 3/9:60-69 24:21.02 2:34:19.75 2:35:46.46 1:26.71 15.6mph
12 Brennen Chasse 65 29 M 2/2:20-29 25:57.05 2:35:55.78 2:36:04.02 0:08.24 15.4mph
13 Tom Chasse Sandpoint ID 63 64 M 4/9:60-69 25:57.92 2:35:56.65 2:36:04.04 0:07.39 15.4mph
14 Ronald Tilley Nine Mile Falls WA 85 60 M 5/9:60-69 39:52.56 2:49:51.29 2:50:06.41 0:15.12 14.1mph
15 Robert Myers Sandpoint ID 60 70 M 1/3:70-79 43:27.90 2:53:26.63 2:53:36.70 0:10.07 13.8mph
16 Dan Earle Hope ID 16 80 M 1/1:80-99 43:30.11 2:53:28.84 2:53:41.01 0:12.17 13.8mph
17 Mel Donenfeld Sandpoint ID 194 75 M 2/3:70-79 57:44.91 3:07:43.64 3:07:54.72 0:11.08 12.8mph
18 Michael Bauer Sagle ID 189 62 M 6/9:60-69 59:44.72 3:09:43.45 3:09:58.35 0:14.90 12.6mph
19 Edward Warren Coeur D Alene ID 181 58 M 5/7:50-59 1:04:53.20 3:14:51.93 3:15:12.56 0:20.63 12.3mph
20 Lincoln Stone Manhattan Beach CA 208 60 M 7/9:60-69 1:11:58.28 3:21:57.01 3:22:25.11 0:28.10 11.9mph
21 Doug Bleeker Steamboat Rk IA 33 61 M 8/9:60-69 1:14:22.73 3:24:21.46 3:28:38.77 4:17.31 11.7mph
22 Ken Thacker Sagle ID 42 74 M 3/3:70-79 1:18:13.66 3:28:12.39 3:28:35.11 0:22.72 11.5mph
23 Joseph Crosland Sandpoint ID 105 35 M 2/2:30-39 1:28:09.59 3:38:08.32 3:38:26.04 0:17.72 11.0mph
24 Robert Frank Sandpoint ID 37 64 M 9/9:60-69 1:30:50.82 3:40:49.55 3:40:54.91 0:05.36 10.9mph
25 Scott Essert 199 53 M 6/7:50-59 1:30:55.18 3:40:53.91 3:49:45.69 8:51.78 10.9mph
26 Jim Sevaly Missoula MT 197 50 M 7/7:50-59 1:30:57.15 3:40:55.88 3:49:45.48 8:49.60 10.9mph
Top  

CHAFE 25

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maize Trempert 95 32 F 1/2:30-39   1:32:33.86 1:53:10.72 20:36.86 16.2mph
2 Marvella Bjorkquist Ponderay ID 114 47 F 1/1:40-49 16:00.32 1:48:34.18 1:49:18.82 0:44.64 13.8mph
3 Jessica Rice Sandpoint ID 144 30 F 2/2:30-39 16:01.86 1:48:35.72 1:49:19.24 0:43.52 13.8mph
4 Rhonda Cope 192 63 F 1/5:60-69 33:24.91 2:05:58.77 2:06:28.56 0:29.79 11.9mph
5 Erika Putnam Whitefish MT 182 52 F 1/4:50-59 35:25.93 2:07:59.79 2:10:58.69 2:58.90 11.7mph
6 Kt Heinrich Seattle WA 24 50 F 2/4:50-59 35:41.19 2:08:15.05 2:08:35.27 0:20.22 11.7mph
7 Laura Deland Sandpoint ID 48 62 F 2/5:60-69 41:03.86 2:13:37.72 2:15:01.48 1:23.76 11.2mph
8 Rachel Correll Hayden ID 22 62 F 3/5:60-69 41:36.38 2:14:10.24 2:14:28.54 0:18.30 11.2mph
9 Kerri Richins Moses Lake WA 54 71 F 1/3:70-79 42:02.01 2:14:35.87 2:14:57.86 0:21.99 11.1mph
10 Jana Shields Sagle ID 201 70 F 2/3:70-79 46:50.56 2:19:24.42 2:19:59.33 0:34.91 10.8mph
11 Tracy Clark Sandpoint ID 53 52 F 3/4:50-59 47:02.25 2:19:36.11 2:19:59.69 0:23.58 10.7mph
12 Kari Einset Spokane WA 185 61 F 4/5:60-69 47:05.56 2:19:39.42 2:20:07.58 0:28.16 10.7mph
13 Sophie Dignan Sandpoint ID 86 18 F 1/1: 1-19 51:25.63 2:23:59.49 2:24:30.30 0:30.81 10.4mph
14 Carol Mitchell 206 74 F 3/3:70-79 52:06.45 2:24:40.31 2:25:14.28 0:33.97 10.4mph
15 Neena White Sagle ID 204 55 F 4/4:50-59 52:37.50 2:25:11.36 2:25:50.74 0:39.38 10.3mph
16 Carolyn Knaack Sandpoint ID 132 24 F 1/2:20-29 58:50.39 2:31:24.25 2:31:55.58 0:31.33 9.91mph
17 Kathleen Painter Bonners Ferry ID 202 64 F 5/5:60-69 1:02:44.00 2:35:17.86 2:35:50.56 0:32.70 9.66mph
18 Joan Brunner Carlsbad CA 188 82 F 1/1:80-99 1:22:52.29 2:55:26.15 2:55:51.55 0:25.40 8.55mph
19 Elizabeth Brunner Portland OR 187 26 F 2/2:20-29 1:22:53.22 2:55:27.08 2:55:51.05 0:23.97 8.55mph
DNF Danielle Swerin Sandpoint ID 50 29 F /2:20-29       1:26.94  
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Frank Gruden Sandpoint ID 156 62 M 1/5:60-69   1:18:50.74 1:19:09.53 0:18.79 19.0mph
2 Wayne Pignolet 180 61 M 2/5:60-69 4:34.75 1:23:25.49 1:23:28.65 0:03.16 18.0mph
3 David Barth Sandpoint ID 179 52 M 1/4:50-59 4:34.94 1:23:25.68 1:23:28.35 0:02.67 18.0mph
4 Brandon Moon Sandpoint ID 178 56 M 2/4:50-59 25:08.67 1:43:59.41 1:44:40.27 0:40.86 14.4mph
5 Tom Cope 191 64 M 3/5:60-69 47:08.74 2:05:59.48 2:06:30.69 0:31.21 11.9mph
6 Paul Faletto Caldwell ID 183 55 M 3/4:50-59 49:13.64 2:08:04.38 2:10:58.86 2:54.48 11.7mph
7 Jeff Correll 23 62 M 4/5:60-69 55:15.67 2:14:06.41 2:14:25.65 0:19.24 11.2mph
8 Phil Rettger Kettle Falls WA 186 63 M 5/5:60-69 1:01:08.65 2:19:59.39 2:20:33.61 0:34.22 10.7mph
9 John Mitchell Coeur Dalene ID 207 77 M 1/2:70-79 1:05:52.93 2:24:43.67 2:25:18.97 0:35.30 10.4mph
10 Chilly White 205 57 M 4/4:50-59 1:06:43.68 2:25:34.42 2:26:15.05 0:40.63 10.3mph
11 Gordon White Sagle ID 203 85 M 1/1:80-99 1:08:04.88 2:26:55.62 2:27:32.87 0:37.25 10.2mph
12 Courtney Smith Lewiston ID 184 70 M 2/2:70-79 1:53:16.95 3:12:07.69 3:12:31.14 0:23.45 7.81mph