MAAH DAAH HEY 100

Age Group Results

August 01, 2020


Accurate Results | Every Time Competitive Timing


100 Mile Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
100 Mile Women: Top Finishers 30-39 40-49 50-59
75 Mile Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
75 Mile Women:
50 Mile Men: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
50 Mile Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49
25 Mile Men: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
25 Mile Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59
13 Mile Men: Top Finishers 1- 7 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
13 Mile Women: Top Finishers 8-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Unassigned Men:
Unassigned Women:

100 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ashley Busack Tonka Cycle and Ski 220 31 1   11:34:34.54 9.24MPH
2 Candace Jenkins 209 50 2 1:05:12.71 12:39:47.25 8.45MPH
3 Sandy Marshall Midtown Cycling 268 48 3 1:24:50.55 12:59:25.09 8.24MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ashley Busack Tonka Cycle and Ski 220 31 1   11:34:34.54 9.24MPH
2 Joni Melby Denkiyama Melby 202 39 5 5:05:05.34 16:39:39.88 6.42MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sandy Marshall Midtown Cycling 268 48 3   12:59:25.09 8.24MPH
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Candace Jenkins 209 50 2   12:39:47.25 8.45MPH
2 Lisa Lennon 212 55 4 1:24:37.62 14:04:24.87 7.60MPH
Drop Sondra Klipp 210 55    
Drop Brenda Knighton Slatter N/A 261 59    
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Josh Tostado Santa Cruz, Shimano, Infinit Nutrition 2 44 1   8:32:58.31 12.5MPH
2 Tinker Juarez 1 59 2 0:00.69 8:32:59.00 12.5MPH
3 Luke Nelson LCR 226 46 3 8:02.06 8:41:00.37 12.3MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Lawyer Team JBL 207 18 52   16:53:04.64 6.34MPH
2 David Melby Denkiyama Melby 245 16 54 4:04.92 16:57:09.56 6.31MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cody Steinhaus Burleigh County Bicycle Cult (BCBC) 257 27 19   11:16:09.71 9.49MPH
2 Jordan Gleason 228 27 31 1:19:12.11 12:35:21.82 8.50MPH
3 Alec Fotsch 251 28 38 2:22:08.76 13:38:18.47 7.85MPH
4 Tyler Newman 227 27 47 4:34:50.59 15:51:00.30 6.75MPH
5 Andrew Sconce 205 28 51 5:30:29.06 16:46:38.77 6.38MPH
6 Jared Melby Denkiyama Melby 244 21 53 5:40:59.62 16:57:09.33 6.31MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nathan Keck SRAM/Quarq 258 35 5   8:56:21.67 12.0MPH
2 Tyler Huber Burleigh County Bicycle Cult / Larson's Cyclery 240 37 6 5:36.11 9:01:57.78 11.8MPH
3 Alex Busack Tonka Cycle and Ski 219 31 10 51:49.15 9:48:10.82 10.9MPH
4 Justin Holle No Ride Around 214 37 11 56:09.19 9:52:30.86 10.8MPH
5 Paul Otsu Burliegh County Factory Race Team 239 38 13 1:12:56.58 10:09:18.25 10.5MPH
6 Derek Wallace 253 30 14 1:35:19.89 10:31:41.56 10.2MPH
7 David Woodbury REV7 259 39 15 1:45:00.31 10:41:21.98 10.0MPH
8 Chris Lowry Smiths Bike Shop 249 34 18 2:05:28.48 11:01:50.15 9.70MPH
9 Tom Thorne 255 37 26 2:59:29.62 11:55:51.29 8.97MPH
10 Benjamin Hertz 222 36 34 4:35:12.97 13:31:34.64 7.91MPH
11 Lucas Malm Loppet Cycle Works 250 36 35 4:36:25.54 13:32:47.21 7.90MPH
12 Jordan Hatzenbuhler Team Pickles 237 33 43 5:20:37.53 14:16:59.20 7.49MPH
13 Clint Sjomeling Team Pickles 238 33 44 5:20:37.58 14:16:59.25 7.49MPH
14 Austin Wolf WOLFPACK 265 35 45 5:28:54.89 14:25:16.56 7.42MPH
15 Jake Lehn 241 35 48 7:02:05.29 15:58:26.96 6.70MPH
16 Joe Kenton 248 37 56 8:00:49.20 16:57:10.87 6.31MPH
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Josh Tostado Santa Cruz, Shimano, Infinit Nutrition 2 44 1   8:32:58.31 12.5MPH
2 Luke Nelson LCR 226 46 3 8:02.06 8:41:00.37 12.3MPH
3 Chris Stevens Apex Cycling / Endurelite 3 42 4 20:18.37 8:53:16.68 12.0MPH
4 Steve Marshall Midtown Cycling 267 48 7 43:24.43 9:16:22.74 11.5MPH
5 Ian Easton Burleigh County Bicycle Cult 242 40 8 57:08.16 9:30:06.47 11.3MPH
6 Emrah Ayhan The Infinit Performance Team/HoneyStinger Hive 264 46 9 1:14:28.89 9:47:27.20 10.9MPH
7 Ryan Aakre 701 cycle 256 40 12 1:22:54.05 9:55:52.36 10.8MPH
8 Victor Rodriguez RACECO-Bikery at the Brewery 218 48 16 2:09:35.83 10:42:34.14 10.0MPH
9 Michael Bolinske 224 44 17 2:10:41.47 10:43:39.78 10.0MPH
10 Jim Bethea Iowa City Cycling Club 252 47 20 2:51:14.12 11:24:12.43 9.38MPH
11 Barry Buhr 211 42 21 2:59:38.75 11:32:37.06 9.27MPH
12 Benjamin Menk Engelhof Racing 236 40 22 3:01:34.71 11:34:33.02 9.24MPH
13 Wil Kratz Loppet Cycle Works (LCW) 213 40 23 3:01:36.29 11:34:34.60 9.24MPH
14 Shane Kullman The Fix Studio 225 47 24 3:17:17.31 11:50:15.62 9.04MPH
15 Brad Anderson BASE Performance 223 40 25 3:21:50.51 11:54:48.82 8.98MPH
16 Joshua Horn 231 48 29 3:38:51.95 12:11:50.26 8.77MPH
17 Eli McMillan 254 42 30 4:01:58.66 12:34:56.97 8.50MPH
18 Ross Lagasse 221 42 33 4:53:22.72 13:26:21.03 7.96MPH
19 Scott Linfoot 235 49 36 5:04:06.04 13:37:04.35 7.86MPH
20 Tim Dare 233 45 37 5:04:06.11 13:37:04.42 7.86MPH
21 Jeff Greenwood Kenwood 203 45 39 5:12:39.57 13:45:37.88 7.78MPH
22 James Johnson 262 44 40 5:20:38.11 13:53:36.42 7.70MPH
23 Joe Coffey 232 45 42 5:28:07.05 14:01:05.36 7.63MPH
24 Christopher Melby Denkiyama Melby 201 43 49 8:06:41.35 16:39:39.66 6.42MPH
25 Spencer Melby Denkiyam Melby 246 47 55 8:24:11.31 16:57:09.62 6.31MPH
Drop Chris Schotz 208 49    
Drop Chad Brock 234 46    
Drop Brent Wallace 247 49    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tinker Juarez 1 59 2   8:32:59.00 12.5MPH
2 Todd Nesvold Peace Coffee Racing PCR 217 53 27 3:24:45.20 11:57:44.20 8.94MPH
3 Harris Melby Denkiyama Melby 260 50 28 3:29:55.57 12:02:54.57 8.88MPH
4 Brett Koplin 216 58 32 4:31:21.59 13:04:20.59 8.19MPH
5 Andrew Rounseville 266 52 46 6:54:54.72 15:27:53.72 6.92MPH
Drop Mike Lawyer Team JBL 206 52    
Drop Dennis Tank Redemption Cycling 263 58    
Top

Male 60 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Ault 204 66 41   13:58:54.30 7.65MPH
2 Phil Helfrich Larsonís Cyclery 215 60 50 2:47:44.47 16:46:38.77 6.38MPH
Drop Todd Burian 229 61    
Drop Tim Hieb Wolf Tooth Components 230 61    
 

75 Mile

Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Caleb Wyatt Wyatt 116 29 1   9:12:52.31 8.57MPH
2 Mark Ridl 117 41 2 1:08:47.14 10:21:39.45 7.62MPH
3 John Riggins 109 41 3 1:17:48.42 10:30:40.73 7.52MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Caleb Wyatt Wyatt 116 29 1   9:12:52.31 8.57MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brett Ver Helst 108 37 7   13:36:03.48 5.81MPH
2 Brett Bergseid 106 33 8 20:16.74 13:56:20.22 5.67MPH
3 John Persson 107 30 9 20:26.17 13:56:29.65 5.67MPH
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Ridl 117 41 2   10:21:39.45 7.62MPH
2 John Riggins 109 41 3 9:01.28 10:30:40.73 7.52MPH
3 Craig Anspaugh 102 42 4 50:29.67 11:12:09.12 7.05MPH
4 Jeremy Hutsell Lauf Cycling 103 48 11 4:39:39.51 15:01:18.96 5.26MPH
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeff Meyer 101 56 5   11:32:11.06 6.85MPH
2 Randy Miller 104 57 6 1:44:38.05 13:16:49.11 5.95MPH
Top

Male 60 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Larry Nayes Independent 105 67 10   14:12:28.11 5.56MPH
 

50 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Easton BCBC Factory Race Division 71 30 1   5:04:36.10 10.6MPH
2 Megan Riepma 470 36 2 54:59.19 5:59:35.29 9.01MPH
3 Hailey Schauer 271 23 3 1:12:37.26 6:17:13.36 8.59MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hailey Schauer 271 23 3   6:17:13.36 8.59MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Easton BCBC Factory Race Division 71 30 1   5:04:36.10 10.6MPH
2 Megan Riepma 470 36 2 54:59.19 5:59:35.29 9.01MPH
3 Madri Blom 72 36 4 1:40:03.76 6:44:39.86 8.01MPH
4 Gina Huck 474 36 5 2:31:39.38 7:36:15.48 7.10MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jessica Kratz Team Superfast 403 40 6   9:36:59.94 5.62MPH
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jake Aisenbrey Sonic Boom Racing 456 29 1   4:40:31.22 11.5MPH
2 Jayden Hanson MeFrist/Healthystartshere 73 30 2 1:25.78 4:41:57.00 11.5MPH
3 Jasper Klein 701 Cycle & Sport 100 37 3 13:06.09 4:53:37.31 11.0MPH
Top

Male 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Owen Hintz 459 12 62   9:01:19.84 5.99MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Colter Barnett 70 16 12   5:19:48.00 10.1MPH
2 Parker Hintz 458 14 39 1:46:09.88 7:05:57.88 7.61MPH
3 Ethan Mitchell speed the light 404 16 61 3:32:49.07 8:52:37.07 6.08MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jake Aisenbrey Sonic Boom Racing 456 29 1   4:40:31.22 11.5MPH
2 John Geissinger 449 22 18 1:00:34.18 5:41:05.40 9.50MPH
3 Ivan Schleppenbach 77 26 32 2:03:00.47 6:43:31.69 8.03MPH
4 Jake Vigesaa 453 26 34 2:10:32.92 6:51:04.14 7.88MPH
5 Simon Eddy D-Squad 99 24 37 2:20:45.18 7:01:16.40 7.69MPH
6 Ryan Berry 269 22 38 2:22:18.65 7:02:49.87 7.66MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jayden Hanson MeFrist/Healthystartshere 73 30 2   4:41:57.00 11.5MPH
2 Jasper Klein 701 Cycle & Sport 100 37 3 11:40.31 4:53:37.31 11.0MPH
3 Alexander Thomas Buffalo Bill's Bike Shop 270 34 6 28:51.05 5:10:48.05 10.4MPH
4 John Rosecrans 479 30 10 35:13.46 5:17:10.46 10.2MPH
5 Chris Leier 476 34 11 37:00.04 5:18:57.04 10.2MPH
6 Ryan Keller Wild Goats 477 33 13 38:53.37 5:20:50.37 10.1MPH
7 Tyson Page 480 30 14 47:34.00 5:29:31.00 9.83MPH
8 Tanner Reidman 701 cycle and sport 274 32 15 49:00.59 5:30:57.59 9.79MPH
9 Dj Kramer 701 Cycle and Sport 454 30 21 1:15:19.83 5:57:16.83 9.07MPH
10 Scott Mosbrucker 94 37 22 1:19:05.66 6:01:02.66 8.97MPH
11 Owen Holmseth 122 36 27 1:37:47.88 6:19:44.88 8.53MPH
12 Cody Remboldt 95 32 28 1:39:37.80 6:21:34.80 8.49MPH
13 Ryan Kostel 93 37 30 1:43:40.70 6:25:37.70 8.40MPH
14 Jonathan Borle 121 37 40 2:24:09.07 7:06:06.07 7.60MPH
15 Scott Johnke 472 35 45 2:32:13.17 7:14:10.17 7.46MPH
16 Ruben Vega Los Saguaros Mexican Restaurant, Watford City 418 33 48 2:40:50.58 7:22:47.58 7.32MPH
17 James Botnen Team Scheels 65 33 49 2:44:02.77 7:25:59.77 7.26MPH
18 Jeremy Newman 66 33 50 2:44:02.83 7:25:59.83 7.26MPH
19 Kyle Leftwich 701 Cycle and Sport 457 36 51 2:49:54.83 7:31:51.83 7.17MPH
20 Arthur Karvonen 57 33 54 3:04:32.44 7:46:29.44 6.95MPH
21 Joe Karvonen 56 31 58 3:46:35.75 8:28:32.75 6.37MPH
22 James Vandenberg HDEU 55 30 60 4:00:07.91 8:42:04.91 6.21MPH
23 Timothy Anderson 701 Cycle & Sport 460 36 63 4:19:23.19 9:01:20.19 5.99MPH
24 Nicholas Bradbury 75 39 64 4:49:07.51 9:31:04.51 5.67MPH
25 Nathan Brown 406 33 66 5:11:24.20 9:53:21.20 5.46MPH
26 Dustin Harper 405 36 67 5:12:24.20 9:54:21.20 5.45MPH
27 Stephen Poulsen 402 33 68 5:17:03.01 9:59:00.01 5.41MPH
28 Charlie Lewis 417 36 69 5:17:03.33 9:59:00.33 5.41MPH
Drop Mike Baker HDEU 54 32    
Drop Andrew Geissinger Kwik Trip 450 32    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Ehreth 67 42 8   5:11:32.71 10.4MPH
2 Richard Wuori Wuori's Motorsports 627 43 16 23:17.35 5:34:50.06 9.68MPH
3 Jason Schauer Sturgis Guns 272 49 17 26:11.13 5:37:43.84 9.59MPH
4 Pat Adrian 461 49 19 35:23.95 5:46:56.66 9.34MPH
5 Brandon Beise 466 40 29 1:14:04.49 6:25:37.20 8.40MPH
6 Travis Bader 473 40 35 1:45:11.73 6:56:44.44 7.77MPH
7 Nathan Lowrie Bicycle Haus 63 43 42 2:01:49.68 7:13:22.39 7.48MPH
8 Lee Hetletved Rodeo Run 64 46 44 2:02:08.94 7:13:41.65 7.47MPH
9 Nick Beukema 469 41 46 2:06:03.50 7:17:36.21 7.40MPH
10 Curtis Hansen 68 40 52 2:21:48.14 7:33:20.85 7.15MPH
11 Josh Ross 275 43 56 2:45:30.59 7:57:03.30 6.79MPH
Drop Alexander Haselhoff MTB Schwandorf Germany 452 42    
Drop Nate Shilman 463 42    
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Timothy Louis Big Ring Flyers 468 56 4   5:03:30.96 10.7MPH
2 Steve Pippin GSCA 467 50 5 5:49.63 5:09:20.59 10.5MPH
3 Bob Doll 471 58 7 8:01.38 5:11:32.34 10.4MPH
4 Matt Engen Maplelag 609 51 9 11:40.52 5:15:11.48 10.3MPH
5 Kirk Dewey 69 55 20 50:24.06 5:53:55.02 9.15MPH
6 Bill Pierce 97 59 23 1:02:27.37 6:05:58.33 8.85MPH
7 Mark McDonald Scheels / M Squared racing 451 50 24 1:05:10.76 6:08:41.72 8.79MPH
8 Jay Gunderson 76 57 25 1:08:22.94 6:11:53.90 8.71MPH
9 Delven Dietz 462 57 31 1:33:59.40 6:37:30.36 8.15MPH
10 Brian Ekart 96 58 33 1:40:26.79 6:43:57.75 8.02MPH
11 James Albanito 401 50 36 1:57:35.73 7:01:06.69 7.69MPH
12 Walter Clarke Pink Ralpha 62 57 43 2:09:51.47 7:13:22.43 7.48MPH
13 Randy Hatzenbuhler 475 59 53 2:32:44.45 7:36:15.41 7.10MPH
14 Dana Middleton Dana Middleton Photography 273 53 55 2:45:21.32 7:48:52.28 6.91MPH
15 Brian Fettig 465 50 57 3:13:09.53 8:16:40.49 6.52MPH
16 Kelly Mathisen 407 50 59 3:31:35.50 8:35:06.46 6.29MPH
17 Reeve Southam 74 50 65 4:27:33.63 9:31:04.59 5.67MPH
Top

Male 60 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jim Pittacora Beverly Bike 464 67 26   6:11:54.14 8.71MPH
2 Rob Walton Boston Mountain Cyclists 61 75 41 1:01:28.19 7:13:22.33 7.48MPH
3 Allen Richard 448 68 47 1:10:50.16 7:22:44.30 7.32MPH
4 Gary Hofer 455 72 70 3:58:48.07 10:10:42.21 5.31MPH
Drop Paul Dunderland 478 63    
 

25 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Zofia Skiba The Cycle Effect / Vail Junior Cycling 388 16 1   2:36:26.42 10.0MPH
2 Maria Fahnlander Wayzata High School 330 17 2 2:02.99 2:38:29.41 9.84MPH
3 Natalie Fisk 382 33 3 2:55.59 2:39:22.01 9.79MPH
Top

Female 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Zofia Skiba The Cycle Effect / Vail Junior Cycling 388 16 1   2:36:26.42 10.0MPH
2 Maria Fahnlander Wayzata High School 330 17 2 2:02.99 2:38:29.41 9.84MPH
3 Shea Stalgren Scheels 324 19 9 21:09.81 2:57:36.23 8.78MPH
4 Jane Hubbard 400 13 11 35:07.31 3:11:33.73 8.14MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Clara Churchill Snowraider Cycling Team 389 24 6   2:48:58.10 9.23MPH
2 Alexa Stallworth Scheels Colorado Cycling 317 25 7 3:02.38 2:52:00.48 9.07MPH
3 Katie Skarda 607 25 10 18:47.15 3:07:45.25 8.31MPH
4 Yadira Bukaske 311 29 17 1:31:04.38 4:20:02.48 6.00MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Natalie Fisk 382 33 3   2:39:22.01 9.79MPH
2 Bethany Holwegner 376 38 4 4:36.57 2:43:58.58 9.51MPH
3 Amanda Woidyla MeFirst 365 31 5 6:16.92 2:45:38.93 9.42MPH
4 Kayde Anderson BASE Performance 349 37 12 34:54.51 3:14:16.52 8.03MPH
5 Amy Vojacek 344 37 13 35:29.96 3:14:51.97 8.01MPH
6 Abbey McNamee 347 37 14 58:54.45 3:38:16.46 7.15MPH
7 Amy Nash 386 35 15 1:06:50.38 3:46:12.39 6.90MPH
8 Annie Wood 355 32 16 1:25:42.53 4:05:04.54 6.37MPH
9 Sydney Johnson Buffalo Bill's Bike Shop 313 31 18 2:39:59.46 5:19:21.47 4.88MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
Drop Heather Haag 701 Cycle & Sport 332 45    
Drop Nancy Geske-Larson 362 47    
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Erin Stalgren Scheels Johnstown 325 52 8   2:52:50.13 9.03MPH
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Stalgren Scheels Johnstown 326 51 1   1:58:19.50 13.2MPH
2 Justin Benjamin Me First 366 34 2 6:34.20 2:04:53.70 12.5MPH
3 Landon Leiss 398 33 3 6:44.92 2:05:04.42 12.5MPH
Top

Male 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Muth 624 12 22   2:32:46.18 10.2MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jake Allmendinger 371 14 21   2:31:42.94 10.3MPH
2 David Crain 2 Crains 396 16 27 6:36.59 2:38:19.53 9.85MPH
3 Noah Crain 395 13 29 8:09.96 2:39:52.90 9.76MPH
4 Isaac Kline 352 14 30 8:15.33 2:39:58.27 9.75MPH
5 James Lien 308 14 40 15:02.78 2:46:45.72 9.35MPH
6 Peder Haugo 368 15 46 18:05.76 2:49:48.70 9.19MPH
7 Brody Rohrich 367 14 58 31:24.95 3:03:07.89 8.52MPH
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Branden Scheel Scheels colorado cycling 316 24 6   2:11:01.55 11.9MPH
2 Deon Sanders Me 408 25 9 4:01.71 2:15:03.26 11.6MPH
3 Timothy Kessel 341 29 13 11:28.17 2:22:29.72 10.9MPH
4 Nathan Sandberg 363 27 15 11:39.64 2:22:41.19 10.9MPH
5 Austin Mack 375 26 16 14:15.73 2:25:17.28 10.7MPH
6 Tyler Blackmore 350 21 32 30:43.55 2:41:45.10 9.64MPH
7 Baylor Brown 630 21 33 30:48.27 2:41:49.82 9.64MPH
8 Forrest Pifer None 309 25 43 36:17.80 2:47:19.35 9.32MPH
9 Ian Dingwall Scheels 327 21 53 46:34.63 2:57:36.18 8.78MPH
10 Kellen Longie 606 26 56 51:35.79 3:02:37.34 8.54MPH
11 Ian Moore 414 22 70 1:11:45.18 3:22:46.73 7.69MPH
12 Juan Torres 346 26 76 1:15:21.93 3:26:23.48 7.56MPH
13 Tristan Bukaske 310 26 90 2:09:01.09 4:20:02.64 6.00MPH
14 Tyler Jager Buffalo Bill's Bike Shop 315 28 95 2:40:53.62 4:51:55.17 5.34MPH
15 Shelby Jager Buffalo Bill's Bike Shop 314 29 96 2:41:52.35 4:52:53.90 5.33MPH
16 Carson Steinmetz Buffalo Billís Bike Shop 312 25 97 2:46:25.96 4:57:27.51 5.24MPH
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Justin Benjamin Me First 366 34 2   2:04:53.70 12.5MPH
2 Landon Leiss 398 33 3 0:10.72 2:05:04.42 12.5MPH
3 Joshua Ritter 391 39 10 12:19.82 2:17:13.52 11.4MPH
4 Lucas Doppler 329 39 11 15:00.05 2:19:53.75 11.2MPH
5 Justin Fisk 381 33 12 15:36.53 2:20:30.23 11.1MPH
6 Austin Lee 357 37 19 25:19.53 2:30:13.23 10.4MPH
7 Eric Volk 369 39 25 30:20.62 2:35:14.32 10.0MPH
8 Ryan Agnes 348 34 34 38:10.69 2:43:04.39 9.57MPH
9 Wesley Rivinius 378 39 36 39:04.79 2:43:58.49 9.51MPH
10 Chase Rehak 373 34 37 39:17.17 2:44:10.87 9.50MPH
11 Terrel Officer 612 31 38 39:17.21 2:44:10.91 9.50MPH
12 Tyler Martin Team Antigua 394 34 39 39:53.52 2:44:47.22 9.47MPH
13 Preston Leiss 397 31 42 42:02.59 2:46:56.29 9.34MPH
14 Nick Strand 337 33 45 44:34.45 2:49:28.15 9.21MPH
15 Thomas Grosz 392 37 48 47:07.25 2:52:00.95 9.07MPH
16 Cody Peterson N/a 383 36 60 58:19.70 3:03:13.40 8.51MPH
17 Dustin Paterson 305 39 62 1:02:40.49 3:07:34.19 8.32MPH
18 Kelly Sykora 372 31 67 1:09:16.73 3:14:10.43 8.03MPH
19 Jonathan Martin 120 36 68 1:12:38.50 3:17:32.20 7.90MPH
20 Lance Doppler 331 36 69 1:16:26.88 3:21:20.58 7.75MPH
21 Jaime Hong Los Chinos 619 33 71 1:18:21.17 3:23:14.87 7.68MPH
22 Joshua Booth 345 38 74 1:20:33.50 3:25:27.20 7.59MPH
23 Justin Doubek 379 31 79 1:30:56.17 3:35:49.87 7.23MPH
24 Jeff Froseth Team Kyle 377 36 80 1:31:32.67 3:36:26.37 7.21MPH
25 Reed Nash 387 34 82 1:41:18.74 3:46:12.44 6.90MPH
26 Jeremy Malo 374 39 85 1:46:48.24 3:51:41.94 6.73MPH
27 Steve Wood 356 32 87 2:00:03.04 4:04:56.74 6.37MPH
28 Blaine Booher Red River Rough Riders 360 34 88 2:00:10.76 4:05:04.46 6.37MPH
29 Kurt Kopperud 359 39 89 2:00:10.89 4:05:04.59 6.37MPH
30 Scott Harris 610 37 92 2:33:16.09 4:38:09.79 5.61MPH
31 Patrick Garber 611 36 93 2:33:16.17 4:38:09.87 5.61MPH
32 Aaron Kurtenbach 393 37 94 2:35:02.63 4:39:56.33 5.57MPH
Drop Michael Evanoff None 380 34    
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tim Juelson The Bone & Joint Center 302 41 4   2:05:32.02 12.4MPH
2 Jairo Ramos 701 cycle and Sport 301 45 7 8:23.42 2:13:55.44 11.6MPH
3 Jason Bartow Steffan Saw and Bike/Bandlanders Bicycle club 409 42 8 8:32.87 2:14:04.89 11.6MPH
4 Chad Maki 361 47 14 17:07.32 2:22:39.34 10.9MPH
5 Stewart Kline 353 40 17 21:52.57 2:27:24.59 10.6MPH
6 Parker Scott 629 40 23 27:44.32 2:33:16.34 10.2MPH
7 Mike Allmendinger 370 46 24 28:12.25 2:33:44.27 10.1MPH
8 Justin Muth 623 45 26 29:56.90 2:35:28.92 10.0MPH
9 Brian Sitz 339 46 31 34:34.56 2:40:06.58 9.74MPH
10 Josh Vogel 342 40 41 41:17.72 2:46:49.74 9.35MPH
11 Evan Kuboushek 416 45 44 42:40.39 2:48:12.41 9.27MPH
12 Jason Vogel 343 40 47 45:29.98 2:51:02.00 9.12MPH
13 Thomas Garcia 320 45 49 50:15.52 2:55:47.54 8.87MPH
14 Jeremy Town 321 45 50 50:15.58 2:55:47.60 8.87MPH
15 Billy Gaudet 323 46 51 50:16.02 2:55:48.04 8.87MPH
16 Brandon Terry 322 41 52 50:16.75 2:55:48.77 8.87MPH
17 Scott Keller 334 48 54 54:46.36 3:00:18.38 8.65MPH
18 Scott Peterson N/a 384 41 55 56:55.14 3:02:27.16 8.55MPH
19 David Lien 307 47 59 57:36.35 3:03:08.37 8.52MPH
20 Tyler Stratton 335 41 61 1:00:26.44 3:05:58.46 8.39MPH
21 Matt Hubbard 399 43 64 1:06:01.78 3:11:33.80 8.14MPH
22 Justin Zainhofsky 333 42 72 1:18:46.09 3:24:18.11 7.64MPH
23 Nick Knight 364 42 75 1:19:56.82 3:25:28.84 7.59MPH
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Stalgren Scheels Johnstown 326 51 1   1:58:19.50 13.2MPH
2 David Burns 701 Cycle 385 55 5 9:14.24 2:07:33.74 12.2MPH
3 Steve Irsfeld Badlands Bike Club 621 55 20 31:56.46 2:30:15.96 10.4MPH
4 Lee "nacho Libr Etter Stroke Survivor MTB Club 306 55 28 40:00.16 2:38:19.66 9.85MPH
5 David Martian Beach Bucs 328 50 35 44:49.81 2:43:09.31 9.56MPH
6 Jim Wolf 340 59 57 1:04:31.10 3:02:50.60 8.53MPH
7 Kevin Chapman 336 54 63 1:10:12.35 3:08:31.85 8.27MPH
8 Mike Fransen 338 50 66 1:14:38.36 3:12:57.86 8.08MPH
9 Charlie Schau 613 57 73 1:26:31.33 3:24:50.83 7.62MPH
10 Michael Wagner 358 57 77 1:29:18.81 3:27:38.31 7.51MPH
11 Larry Boeck 390 57 83 1:52:14.15 3:50:33.65 6.77MPH
12 Lon Anderson 304 59 84 1:52:54.64 3:51:14.14 6.75MPH
13 Ron Major 123 50 91 2:39:16.03 4:37:35.53 5.62MPH
14 Bill Steinmetz Buffalo Bills Bike Shop 318 55 98 3:21:02.41 5:19:21.91 4.88MPH
DNF Teddy Gutshall DST - The Dirty South Tour 351 51    
Top

Male 60 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 John Kukowski Team Flatlands! 447 60 18   2:28:28.49 10.5MPH
2 Jim Anderson none 303 68 65 43:33.21 3:12:01.70 8.12MPH
3 William Christison Cannibal Velo 319 61 78 1:06:50.91 3:35:19.40 7.24MPH
4 Arne Graff 622 65 81 1:08:03.70 3:36:32.19 7.20MPH
5 Murray Kline None 354 71 86 1:28:53.85 3:57:22.34 6.57MPH
 

13 Mile

Top

Female Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cheryl Crain 411 51 1   1:26:37.79 9.07MPH
2 Isabelle Crain 412 12 2 0:38.74 1:27:16.53 9.01MPH
3 Hatley "hot Sau Hetletved Rodeo Run 40 13 3 5:19.55 1:31:57.34 8.55MPH
Top

Female 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Isabelle Crain 412 12 2   1:27:16.53 9.01MPH
2 Sophie Juelson The Bone & Joint Center 7 12 4 6:42.95 1:33:59.48 8.36MPH
3 Mia Juelson The Bone & Joint Center 6 10 5 7:00.03 1:34:16.56 8.34MPH
4 Aiden Olson 625 11 12 24:49.01 1:52:05.54 7.01MPH
5 Addison Elsbernd 79 12 17 33:34.09 2:00:50.62 6.50MPH
6 Kaidra Freebury 53 11 24 49:48.71 2:17:05.24 5.73MPH
7 Kari Penn 618 10 25 49:52.02 2:17:08.55 5.73MPH
8 Charlotte Nyhus 615 10 26 49:52.32 2:17:08.85 5.73MPH
Top

Female 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hatley "hot Sau Hetletved Rodeo Run 40 13 3   1:31:57.34 8.55MPH
2 Jada Garza Team Kyle 48 18 14 22:36.71 1:54:34.05 6.86MPH
3 Cammie Veldkamp Buffalo Bill's Bike Shop 37 14 19 29:18.53 2:01:15.87 6.48MPH
4 Clare Seigfreid 413 13 22 43:43.04 2:15:40.38 5.79MPH
5 Sasha Brierley Team Kyle 50 15 23 44:55.89 2:16:53.23 5.74MPH
6 Kinley Hetletved Rodeo Run 41 17 28 46:48.41 2:18:45.75 5.66MPH
Top

Female 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cassandra Remboldt 89 28 7   1:36:26.43 8.15MPH
2 Mariah Tengesdal 91 28 18 24:30.79 2:00:57.22 6.50MPH
UNO Priscilla Crain Crain train 415 23 UNO 9:29.27 1:45:55.70 7.42MPH
Top

Female 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Karen Wolf WOLFPACK 21 35 8   1:36:32.35 8.14MPH
2 Kayla Lounsbury 8 33 9 2:23.01 1:38:55.36 7.95MPH
3 Alicia Kline 33 39 10 3:30.21 1:40:02.56 7.86MPH
4 Andrea Leftwich 13 36 13 16:17.04 1:52:49.39 6.97MPH
5 Sharlee Trevithick 43 37 16 22:58.65 1:59:31.00 6.58MPH
6 Alison Howatt 60 32 20 33:20.64 2:09:52.99 6.05MPH
7 Kirsten Schmitt Team Spinster 88 31 21 34:54.59 2:11:26.94 5.98MPH
8 Meghan Bartz Team Spinster 87 39 31 1:00:10.93 2:36:43.28 5.02MPH
Top

Female 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Camille Russon 124 41 6   1:34:34.11 8.31MPH
2 Marcie Durick 84 46 15 21:51.72 1:56:25.83 6.75MPH
3 Siri Penn 616 43 27 43:52.46 2:18:26.57 5.68MPH
4 Staci Haugen Slow Goers 36 41 29 58:56.42 2:33:30.53 5.12MPH
5 Susan Elsbernd 80 40 30 58:58.85 2:33:32.96 5.12MPH
6 Kami Brierley Team Kyle 47 44 32 3:02:00.08 4:36:34.19 2.84MPH
Top

Female 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cheryl Crain 411 51 1   1:26:37.79 9.07MPH
2 Amy Streeper 58 58 11 17:48.61 1:44:26.40 7.53MPH
Drop Stephanie Rowell 24 52    
Top

Male Overall Winners

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Guy Pearson 620 23 1   1:15:13.29 10.4MPH
2 Jeffrey Hanson 86 57 2 0:06.80 1:15:20.09 10.4MPH
3 Joel Maier 20 28 3 0:07.52 1:15:20.81 10.4MPH
Top

Male 7 and Under

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brocktyn Devlin 626 7 39   2:06:05.58 6.23MPH
2 Brady Jensen 98 6 47 18:17.99 2:24:23.57 5.44MPH
Top

Male 8 to 12

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bode Barnett 82 12 8   1:31:35.59 8.58MPH
2 Trevor Kreklau 59 12 9 0:31.80 1:32:07.39 8.53MPH
3 James Wolf WOLFPACK 19 11 12 2:34.87 1:34:10.46 8.35MPH
4 Michael Russon 125 12 14 2:49.88 1:34:25.47 8.32MPH
5 Trevin Lounsbury 10 12 15 7:09.51 1:38:45.10 7.96MPH
6 Matthew Kline 32 12 16 8:12.77 1:39:48.36 7.88MPH
7 Oliver Miller 29 12 19 11:07.36 1:42:42.95 7.65MPH
8 Jett Taylor 628 9 24 20:39.65 1:52:15.24 7.00MPH
9 Treysen Lounsbury 11 9 25 20:54.77 1:52:30.36 6.99MPH
10 Micah Leftwich 12 9 27 21:12.97 1:52:48.56 6.97MPH
11 Logan Heinrich 83 12 29 24:49.99 1:56:25.58 6.75MPH
12 Vaughn Craigo 27 9 35 32:56.63 2:04:32.22 6.31MPH
13 Wyatt Elsbernd 78 10 36 33:11.93 2:04:47.52 6.30MPH
14 Zeke Harper 16 11 38 34:29.83 2:06:05.42 6.23MPH
15 Maxwell Miller 30 9 42 44:30.53 2:16:06.12 5.78MPH
16 Mason Haugen Slow Goers 34 11 50 1:00:44.08 2:32:19.67 5.16MPH
Top

Male 13 to 19

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sam Brendel 5 15 4   1:15:24.50 10.4MPH
2 Ryker Landers 90 13 21 29:31.54 1:44:56.04 7.49MPH
3 Clayton Sicble Fox N/A 119 13 22 32:16.26 1:47:40.76 7.30MPH
4 Logan Garza Team Kyle 49 16 28 39:09.64 1:54:34.14 6.86MPH
5 Levi Trevithick 42 13 32 45:51.23 2:01:15.73 6.48MPH
Drop Mason Brierley Team Kyle 51 13    
Top

Male 20 to 29

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Guy Pearson 620 23 1   1:15:13.29 10.4MPH
2 Joel Maier 20 28 3 0:07.52 1:15:20.81 10.4MPH
3 Logan Brierley Team Kyle 45 21 17 24:59.49 1:40:12.78 7.84MPH
Drop Kalum Rios 14 28    
Top

Male 30 to 39

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Juan Caloca 22 39 10   1:32:28.52 8.50MPH
2 Dylan Deschene 17 37 18 9:14.73 1:41:43.25 7.73MPH
3 Brad Lounsbury 9 35 26 20:01.91 1:52:30.43 6.99MPH
4 Steve Veldkamp Buffalo Bill's Bike Shop 39 39 33 28:47.84 2:01:16.36 6.48MPH
5 Rusty Corneliusen 25 39 41 38:32.63 2:11:01.15 6.00MPH
6 Jason Miller 28 39 43 43:37.99 2:16:06.51 5.77MPH
7 Jack Freebury 52 37 44 44:36.99 2:17:05.51 5.73MPH
8 Burkley Jensen 92 37 48 51:55.25 2:24:23.77 5.44MPH
9 Michael Dunderland 31 30 49 53:08.98 2:25:37.50 5.40MPH
Top

Male 40 to 49

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Rory Corneliusen 18 41 5   1:20:07.82 9.81MPH
2 Jack Brendel 4 43 7 5:45.11 1:25:52.93 9.15MPH
3 Jesus Rodriguez 410 49 11 13:18.23 1:33:26.05 8.41MPH
4 Jason Holstad 38 46 30 39:23.30 1:59:31.12 6.58MPH
5 Val Craigo 26 40 34 44:24.14 2:04:31.96 6.31MPH
6 Matthew Elsbernd 81 41 37 44:41.37 2:04:49.19 6.30MPH
7 Chis Nyhus 614 40 45 57:01.84 2:17:09.66 5.73MPH
8 Jeremiah Penn 617 44 46 58:18.69 2:18:26.51 5.68MPH
9 Pat Haugen Slow Goers 35 44 51 1:13:22.60 2:33:30.42 5.12MPH
10 Richard Brierley Team Kyle 46 40 52 3:16:20.91 4:36:28.73 2.84MPH
Top

Male 50 to 59

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeffrey Hanson 86 57 2   1:15:20.09 10.4MPH
2 Jerry Anderson 481 51 6 6:29.56 1:21:49.65 9.61MPH
3 Donald Rowell 23 57 13 18:56.58 1:34:16.67 8.34MPH
4 Jason Durick 85 50 20 27:49.91 1:43:10.00 7.62MPH
5 Nathaniel Pearson 608 54 23 34:30.44 1:49:50.53 7.16MPH
Top

Male 60 and Over

Place Name TEAM Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 James Page 15 65 31   2:00:36.99 6.52MPH
2 Rich Brierley Team Kyle 44 61 40 6:01.50 2:06:38.49 6.21MPH
3 Bob Sicble N/A 118 64 53 4:24:15.62 6:24:52.61 2.04MPH

*Overall place within gender.