Otter Creek MTB

Overall Finish List

June 13, 2020


Accurate Results | Every Time Competitive Timing
Sport 20 Miles Male Finishers
Beginner 11 Miles Female Finishers
Beginner 11 Miles Male Finishers
E-Bike Sport Male Finishers

Sport 20 Miles

Female Finishers

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Kelly Suchy Larsonís Cyclery 75 37 F 1:25-39   1:47:18.89 11.2MPH
2 Brandi Cain 701 Cycle & Sport 27 32 F 2:25-39 5:41.33 1:53:00.22 10.6MPH
3 Julie Mitzel 104 49 F 1:40-59 7:04.89 1:54:23.78 10.5MPH
4 Amy Juelson The Bone & Joint Center 135 43 F 2:40-59 7:06.33 1:54:25.22 10.5MPH
5 Marisa Skees 701 Cycle and Sports 24 44 F 3:40-59 16:53.61 2:04:12.50 9.66MPH
6 Amy Gietzen 98 36 F 3:25-39 19:04.34 2:06:23.23 9.49MPH
7 Heather Haag 701 Cycle & Sport 22 45 F 4:40-59 19:27.45 2:06:46.34 9.47MPH
8 Leslie Hellebush Hertz 86 33 F 4:25-39 20:04.00 2:07:22.89 9.42MPH
9 Kathryn Lein 48 56 F 5:40-59 22:06.22 2:09:25.11 9.27MPH
10 Brittany Diederich 145 27 F 5:25-39 22:41.98 2:10:00.87 9.23MPH
11 Nicole Vorachek 37 37 F 6:25-39 28:31.47 2:15:50.36 8.83MPH
12 Sarah Jane Volk 51 35 F 7:25-39 46:12.31 2:33:31.20 7.82MPH
13 Laurie Steinhaus 91 54 F 6:40-59 46:48.84 2:34:07.73 7.79MPH
14 Lori Finken 96 59 F 7:40-59 52:33.01 2:39:51.90 7.51MPH
15 Kelly Pfliger 93 42 F 8:40-59 54:16.41 2:41:35.30 7.43MPH
Top  

Male Finishers

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Dylan Ramstad Skoyles 42 27 M 1:25-39   1:31:23.40 13.1MPH
2 Chris Leier 97 33 M 2:25-39 0:36.99 1:32:00.39 13.0MPH
3 Ryan Keller 83 33 M 3:25-39 0:54.27 1:32:17.67 13.0MPH
4 Bob Doll 126 58 M 1:40-59 1:08.57 1:32:31.97 13.0MPH
5 Dj Kramer 701 Cycle and Sport 129 30 M 4:25-39 3:03.86 1:34:27.26 12.7MPH
6 John Rosecrans 4 30 M 5:25-39 3:44.91 1:35:08.31 12.6MPH
7 Jairo Ramos 701 Cycle and Sport 64 45 M 2:40-59 4:29.18 1:35:52.58 12.5MPH
8 Grant Schmeichel 72 20 M 1: 0-24 6:33.29 1:37:56.69 12.3MPH
9 Eric Nimmo 38 35 M 6:25-39 6:53.21 1:38:16.61 12.2MPH
10 Alex Felderman 108 47 M 3:40-59 7:24.75 1:38:48.15 12.1MPH
11 Frank Buchholz 18 55 M 4:40-59 8:50.23 1:40:13.63 12.0MPH
12 Jason Bartow Steffan Saw and Bike/Badlanders Bicycle club 19 42 M 5:40-59 8:52.78 1:40:16.18 12.0MPH
13 Brian Houle 63 33 M 7:25-39 9:01.74 1:40:25.14 11.9MPH
14 Nathan Sandberg 128 27 M 8:25-39 9:16.55 1:40:39.95 11.9MPH
15 Parker Scott 69 40 M 6:40-59 9:55.44 1:41:18.84 11.8MPH
16 Jeff Froseth Team Kyle 115 36 M 9:25-39 10:16.30 1:41:39.70 11.8MPH
17 Justin Fisk Medora! 118 33 M 10:25-39 10:51.76 1:42:15.16 11.7MPH
18 Lucas Niess 20 34 M 11:25-39 11:20.32 1:42:43.72 11.7MPH
19 Kirk Dewey 81 55 M 7:40-59 11:37.56 1:43:00.96 11.6MPH
20 Ben Suchy TEAM SUCHY 74 41 M 8:40-59 12:24.53 1:43:47.93 11.6MPH
21 Perry Grossman 82 47 M 9:40-59 12:58.32 1:44:21.72 11.5MPH
22 Jason Larson 54 49 M 10:40-59 12:59.32 1:44:22.72 11.5MPH
23 Eric Schwingler 28 39 M 12:25-39 13:11.38 1:44:34.78 11.5MPH
24 Calvin Crawford 45 29 M 13:25-39 13:24.36 1:44:47.76 11.5MPH
25 Matthew Chumley 110 25 M 14:25-39 13:38.39 1:45:01.79 11.4MPH
26 Brandon Leverson Aperture Laboratories 112 31 M 15:25-39 13:44.88 1:45:08.28 11.4MPH
27 Dennis Kemmesat 10 58 M 11:40-59 13:49.09 1:45:12.49 11.4MPH
28 Craig Kopp 701 Cycle and Sport 124 63 M 1:60-99 15:21.74 1:46:45.14 11.2MPH
29 Mitch Smyth 103 27 M 16:25-39 15:55.88 1:47:19.28 11.2MPH
30 Lee Etter Stroke Survivor Mountain bikers 65 55 M 12:40-59 18:13.95 1:49:37.35 10.9MPH
31 Nick Holzer 44 32 M 17:25-39 18:16.41 1:49:39.81 10.9MPH
32 Brian Fast 121 40 M 13:40-59 19:57.75 1:51:21.15 10.8MPH
33 Ken Grosz 123 36 M 18:25-39 21:29.89 1:52:53.29 10.6MPH
34 Pierce Schmeichel FAS-TOP 73 18 M 2: 0-24 21:48.11 1:53:11.51 10.6MPH
35 Mike Schmidt 131 29 M 19:25-39 23:37.70 1:55:01.10 10.4MPH
36 Jared Fuchs 701 Cycle and Sport 105 39 M 20:25-39 23:52.87 1:55:16.27 10.4MPH
37 Riley Wetsch 701 Cycle And Sport 41 17 M 3: 0-24 25:37.38 1:57:00.78 10.3MPH
38 Rustin Nordsven 31 38 M 21:25-39 25:47.43 1:57:10.83 10.2MPH
39 Brian Beattie 701 Cycle and Sport 46 63 M 2:60-99 25:57.95 1:57:21.35 10.2MPH
40 Ryan Kostel 113 37 M 22:25-39 27:06.20 1:58:29.60 10.1MPH
41 Justin Zainhofsky 26 42 M 14:40-59 30:36.01 2:01:59.41 9.84MPH
42 Lee Hetletved 60 46 M 15:40-59 31:11.82 2:02:35.22 9.79MPH
43 Chuck Picard Chuck Norris Rules 23 50 M 16:40-59 31:30.33 2:02:53.73 9.76MPH
44 Jim Wolf 76 59 M 17:40-59 32:33.11 2:03:56.51 9.68MPH
45 Jason Salz 25 46 M 18:40-59 32:49.40 2:04:12.80 9.66MPH
46 Landon Jacobson 100 18 M 4: 0-24 33:12.37 2:04:35.77 9.63MPH
47 Matthew Beard TD&H Engineering 106 38 M 23:25-39 33:23.61 2:04:47.01 9.62MPH
48 Kenneth L Grosz N/A 122 68 M 3:60-99 34:51.82 2:06:15.22 9.50MPH
49 Chad Hermanson 89 35 M 24:25-39 35:04.54 2:06:27.94 9.49MPH
50 Brent Keller 71 40 M 19:40-59 35:09.67 2:06:33.07 9.48MPH
51 Scott Keller 120 48 M 20:40-59 38:08.52 2:09:31.92 9.26MPH
52 Tyler Stratton 119 41 M 21:40-59 38:11.77 2:09:35.17 9.26MPH
53 Christopher Desilets 159 29 M 25:25-39 40:14.63 2:11:38.03 9.12MPH
54 Dustin Paterson 132 39 M 26:25-39 43:40.59 2:15:03.99 8.88MPH
55 Ty Backes 6 12 M 5: 0-24 46:05.15 2:17:28.55 8.73MPH
56 Ryan Duletski 49 34 M 27:25-39 46:58.09 2:18:21.49 8.67MPH
57 Stephen Poulsen 8 33 M 28:25-39 47:56.62 2:19:20.02 8.61MPH
58 Michael Pfliger 94 14 M 6: 0-24 49:35.42 2:20:58.82 8.51MPH
59 Mathias Pfliger 92 42 M 22:40-59 50:29.25 2:21:52.65 8.46MPH
60 Rick Barnhardt 114 56 M 23:40-59 51:29.56 2:22:52.96 8.40MPH
61 Joel Johnson 127 46 M 24:40-59 51:30.62 2:22:54.02 8.40MPH
62 Josh Stokka 101 35 M 29:25-39 52:05.59 2:23:28.99 8.36MPH
63 Sean Hatlen 14 25 M 30:25-39 53:15.37 2:24:38.77 8.30MPH
64 Jay Kost None 15 60 M 4:60-99 1:13:50.62 2:45:14.02 7.26MPH
DNS Matthew Kopp 39 27 M :25-39      
Top  

Beginner 11 Miles

Female Finishers

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Hazel Drewlo 58 13 F 1: 0-24   1:15:40.37 8.72MPH
2 Natalie Fisk 117 33 F 1:25-39 0:01.07 1:15:41.44 8.72MPH
3 Kinsey Hanson 109 22 F 2: 0-24 2:03.69 1:17:44.06 8.49MPH
4 Sophie Juelson The Bone & Joint Center 133 12 F 3: 0-24 3:27.93 1:19:08.30 8.34MPH
5 Ella Brierley Team Kyle 11 11 F 4: 0-24 4:16.76 1:19:57.13 8.25MPH
6 Hatley "hot Sau Hetletved 62 13 F 5: 0-24 5:07.66 1:20:48.03 8.17MPH
7 Karen Wolf 80 35 F 2:25-39 8:20.34 1:24:00.71 7.86MPH
8 Anna Helfrich 56 23 F 6: 0-24 13:56.12 1:29:36.49 7.37MPH
9 Marcie Durick 33 46 F 1:40-59 23:37.78 1:39:18.15 6.65MPH
10 Olga Kopp 40 25 F 3:25-39 29:53.89 1:45:34.26 6.25MPH
11 Alison Howatt 32 32 F 4:25-39 39:40.59 1:55:20.96 5.72MPH
12 Kathleen Beard 153 34 F 5:25-39 47:36.03 2:03:16.40 5.35MPH
13 Kinley Hetletved 61 17 F 7: 0-24 1:02:53.51 2:18:33.88 4.76MPH
DNS Sarah M Volk 52 40 F :40-59      
DNS Mia Juelson The Bone & Joint Center 134 10 F : 0-24      
Top  

Male Finishers

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Leonard Niess II 102 18 M 1: 0-24   59:12.44 11.1MPH
2 Gavin Mitzel 107 13 M 2: 0-24 4:48.88 1:04:01.32 10.3MPH
3 Michael Malkowski 167 28 M 1:25-39 5:48.54 1:05:00.98 10.2MPH
4 Brian Sitz 125 46 M 1:40-59 5:53.14 1:05:05.58 10.1MPH
5 Thomas Grosz Pedal Pals 168 36 M 2:25-39 7:41.06 1:06:53.50 9.87MPH
6 Brandon Chumley 29 36 M 3:25-39 11:56.84 1:11:09.28 9.28MPH
7 Mike Gandy 152 60 M 1:60-99 13:22.55 1:12:34.99 9.09MPH
8 Loren Koppy 154 35 M 4:25-39 13:47.13 1:12:59.57 9.04MPH
9 Caleb Leibel N/A 157 16 M 3: 0-24 17:26.83 1:16:39.27 8.61MPH
10 Pat Nett 158 49 M 2:40-59 20:22.35 1:19:34.79 8.29MPH
11 Casen Malo 156 16 M 4: 0-24 20:27.65 1:19:40.09 8.28MPH
12 Logan Brierley Team Kyle 13 21 M 5: 0-24 20:42.97 1:19:55.41 8.26MPH
13 Tanner Gandy 151 22 M 6: 0-24 21:27.59 1:20:40.03 8.18MPH
14 Rich Brierley Team Kyle 9 61 M 2:60-99 25:45.51 1:24:57.95 7.77MPH
15 Nathan Turck 138 38 M 5:25-39 25:46.82 1:24:59.26 7.77MPH
16 Maddux Brierley Team Kyle 12 8 M 7: 0-24 25:50.01 1:25:02.45 7.76MPH
17 Phil Helfrich Larsons Cyclery 55 60 M 3:60-99 30:23.76 1:29:36.20 7.37MPH
18 Thomas Davis 163 16 M 8: 0-24 32:51.84 1:32:04.28 7.17MPH
19 James Wolf 85 11 M 9: 0-24 34:03.34 1:33:15.78 7.08MPH
20 Jason Fisher 88 37 M 6:25-39 35:33.81 1:34:46.25 6.96MPH
21 Jack Backes 7 9 M 10: 0-24 35:45.45 1:34:57.89 6.95MPH
22 Aaden Pfliger 95 11 M 11: 0-24 39:21.98 1:38:34.42 6.70MPH
23 Will Davis 165 15 M 12: 0-24 40:11.79 1:39:24.23 6.64MPH
24 Logan Heinrich 35 12 M 13: 0-24 40:35.84 1:39:48.28 6.61MPH
25 Andrew Davis 164 11 M 14: 0-24 45:01.91 1:44:14.35 6.33MPH
26 Jason Durick 34 50 M 3:40-59 47:52.91 1:47:05.35 6.16MPH
27 Bryan Aalund Aalund Farms 155 58 M 4:40-59 1:10:13.49 2:09:25.93 5.10MPH
28 Jesse McCarren 169 28 M 7:25-39 1:23:07.32 2:22:19.76 4.64MPH
DNS Joseph Kuschell 30 70 M :60-99      
DNS Liam Keller 84 10 M : 0-24      
DNS Ryan Davis 166 46 M :40-59      
Top  

E-Bike Sport

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Nick Ybarra 701C&S/ #SAVEtheMDH 111 36 M 1:25-39   1:15:09.99 3:45/M
2 John Leblanc 116 56 M 1:40-59 16:34.93 1:31:44.92 4:35/M
3 Dana Middleton www.middletonphoto.com 147 53 M 2:40-59 16:38.81 1:31:48.80 4:35/M