Left Banner
 
 

Rocky Mountain Roubaix

Overall Finish List

May 09, 2021


Results By Race Management Systems, Inc. Competitive Timing
Male Finishers

46 Mile

Open

Female Finishers

Place Name Tm Name Bib No Age Gender Time Back Total Time Pace
1 Jenner Yaeso 26 54 F   2:17:31.43 20.3mph
2 Ellen Davis MT Alpha 107 15 F 0:28.92 2:18:00.35 20.2mph
3 Lacey Beerman MTCX 14 32 F 1:09.99 2:18:41.42 20.1mph
4 Charlotte Lehmann 53 15 F 6:43.82 2:24:15.25 19.3mph
5 Alisa Wade Missoula Bike Source 108 52 F 23:10.09 2:40:41.52 17.4mph
6 Linda Engh-Grady 88 54 F 32:59.68 2:50:31.11 16.4mph
7 Cathy Chauner 86 58 F 33:00.04 2:50:31.47 16.4mph
8 Tara Wastart 114 31 F 46:50.77 3:04:22.20 15.1mph
9 Jaclyn Pollington City Center Motel 119 41 F 49:40.45 3:07:11.88 14.9mph
10 Bri Lui MT Alpha Cycling 13 36 F 52:10.07 3:09:41.50 14.7mph
11 Jessica Galbreath 117 37 F 52:10.36 3:09:41.79 14.7mph
12 Sarah Pfeifer MT Alpha 116 37 F 52:11.44 3:09:42.87 14.7mph
13 Virginia Robertson 6 60 F 54:06.70 3:11:38.13 14.6mph
14 Tracey Petervary 18 49 F 57:35.53 3:15:06.96 14.3mph
15 Erika Wierman Nt Old Yt 112 42 F 1:00:22.45 3:17:53.88 14.1mph
16 Kathryn Schick Nt Old Yt 113 33 F 1:00:22.68 3:17:54.11 14.1mph
17 Emily Plant Nt Old Yt 110 40 F 1:00:22.91 3:17:54.34 14.1mph
18 Holly Kemp 52 53 F 1:00:30.94 3:18:02.37 14.1mph
19 Danielle Coffman 103 46 F 1:06:36.62 3:24:08.05 13.7mph
20 Jessica Richardson Haydahl 91 38 F 1:09:52.14 3:27:23.57 13.5mph
DNF Ada Christensen KCMTB 82 17 F   --- ---
Top  

Male Finishers

Place Name Tm Name Bib No Age Gender Time Back Total Time Pace
1 Garrett Alderman 75 23 M   2:05:52.57 22.2mph
2 Robert Sonora MTCX 109 56 M 0:11.99 2:06:04.56 22.1mph
3 Steve Sevilla Hellgate Cyclery Racing 101 47 M 0:16.19 2:06:08.76 22.1mph
4 Noah Jakovac 98 22 M 0:22.94 2:06:15.51 22.1mph
5 Ben Haggett 90 55 M 1:01.16 2:06:53.73 22.0mph
6 Will Pereira 31 55 M 10:57.34 2:16:49.91 20.4mph
7 Walt Chauner flathead cycling 85 70 M 11:01.63 2:16:54.20 20.4mph
8 Ryan Utsey 97 31 M 11:08.34 2:17:00.91 20.4mph
9 Friedrich Drees 100 61 M 11:35.55 2:17:28.12 20.3mph
10 Guy MacKenzie GAS/INTRINSIK 35 50 M 11:35.84 2:17:28.41 20.3mph
11 Keller Mitchell Wheatons Cyclery 67 17 M 11:55.06 2:17:47.63 20.2mph
12 Shaun Morgen The Bike Hub 49 54 M 12:32.26 2:18:24.83 20.2mph
13 Robert Ray Helena United Cycling 63 65 M 13:23.45 2:19:16.02 20.0mph
14 Keller Davis 102 49 M 16:58.69 2:22:51.26 19.5mph
15 Peter Krebs Team Rockford 95 52 M 26:30.42 2:32:22.99 18.3mph
16 Bob Walker Flathead Valley Cycling Club (FVCC) 83 40 M 27:19.07 2:33:11.64 18.2mph
17 Craig Kemp 51 64 M 29:29.83 2:35:22.40 18.0mph
18 Randy Holland 77 55 M 31:38.10 2:37:30.67 17.7mph
19 Dj Benton 89 48 M 32:42.89 2:38:35.46 17.6mph
20 Mike Foote 104 38 M 37:42.79 2:43:35.36 17.1mph
21 Dave Grady 87 61 M 44:39.20 2:50:31.77 16.4mph
22 Bruce Utsey 43 68 M 46:16.98 2:52:09.55 16.2mph
23 William Anderson 93 60 M 46:40.88 2:52:33.45 16.2mph
24 Jp Decuire 34 49 M 51:28.26 2:57:20.83 15.7mph
25 Grant Alban 105 42 M 51:33.89 2:57:26.46 15.7mph
26 John Moore Rattlesnake 1000 2 48 M 58:12.33 3:04:04.90 15.2mph
27 Paul Floyd 92 59 M 1:00:42.54 3:06:35.11 15.0mph
28 Keyvin Pollington City Center Motel 118 41 M 1:01:18.61 3:07:11.18 14.9mph
29 Andrew Plant 111 40 M 1:03:23.05 3:09:15.62 14.7mph
30 Michael Morgen 50 65 M 1:11:51.99 3:17:44.56 14.1mph
31 John Robertson 5 62 M 1:21:35.18 3:27:27.75 13.4mph
32 Andy Watson 60 47 M 2:16:04.52 4:21:57.09 10.7mph